a5. 8,te Jaargang. Maandag 5 Juli 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. Voor 't Vaderland. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per poet 1.50. Afzonderlijke nummers - 0.05. Deze Courant vereohijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiênmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens btf de Uitgeven in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 85 cent* bjj vooruitbetaling. Groote lettere naar plaatsruimte. Voor handel en bedryf bestaan zeer voordoelige bepalingen Ut het herhaald adverteeren in dit Blad, bQ abonnement. Eeae circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De gebreken van de Fransche marine. Bij <le Fransche Kamer is thans in be handeling liet rapport, waarin de commis sie. die zij heeft belast met een onderzoek naar den toestand van de marine, de uit komsten van haren arbeid heeft te boek ge steld. Die uitkomsten zijn inderdaad be schamend voor het marinebestuur. Het 800 bladzijden dikke boekdeel vloeit over van bijzonderheden, die kenschetsend zijn voor het wanbeheer, dat in dien tak van dienst heerscht, en waardoor wordt verklaard hoe het komt, dat de Fransche oorlogsmarine, waarvoor in tien jaren 3450 millioen, 400 millioen meer dan in Duitschland, zijn uit gegeven, van den tweeden rang in Europa tot den vijfden is teruggegaan. Enkele bij zonderheden halen wij aan. Er wordt o. a. eenee ministerieele beschikking van Januari 1906 vermeld, die het gebruiken van gegoten grana ten van groot kaliber verbiedt, bet geen intusschen niet belette, dat van deze projectielen, waarvan in 1905 .slechts 1500 ton werden aangeschaft,"in 1906 1900 ton, in 1907 2400 ton en in 1908 zelfs 2857 ton aangeschaft werden. Aan boord van de Paitrie ontdekte de commissie zes kanon nen model 1902, waarmee geen schot kon woixlen gelost, en tien kanonnen model 1885 in plaats van model 1902. Soortgelijke waar nemingen werden aan boord van de Répu- blique gedaan. De zes linieschepen, type Danton, moeten uiterlijk in 1911 gereed zijn. Dat beteekent echter niet, dat zij dan in dienst kunnen worden gesteld, want de hiervoor bestemde kanonnen en munitie be hoeven eerst in 1914 of 1915 geleverd te worden. De kanonnen van 305 m.M. kaliber werden besteld, zonder dat men de modellen had beproefd. Zeer uitvoerig wordt in het rapport over den aanbouw van de pantserschepen gehan deld, waarbij zeer eigenaardige gebreken aan het licht worden gebracht. Zoo werd den 15en Mei 1902 de bouw van do Justice ge gund, maar het op stapel zetten werd schier eindeloos vertraagd, doordat het oorspron kelijke plan niet minder dan veertien malen gewijzigd werd. Aan de misbruiken, die bij het bouwen van de schepen voorkomen, is het te wijten, dat de zes linieschepen van het type Danton 50 pet. meer zullen kosten dan het door het parlement toegestane be- drap beloopt. Voor hetzelfde geld worden in Frankrijk 5, in Duitschland 6, in Engeland 6| linieschepen gebouwd. Voor de zes linie schepen, type Danton, die in 1911 gereed moeten zijn, zullen dan niet alleen de voor geschreven kanonnen niet aanwezig zijn, maar ook niet de droogdokken en de aanleg plaatsen, waar zij hunne voorraden steen kolen en munitie kunnen inschepen. De in 1901 voor dit doel toegestane credieten zijn. wel is Waar verbruikt, maar niet in de oor logshavens van het moederland, maar in Bizerta, Dakar en Saigon; natuurlijk zijn zij aanmerkelijk overschreden. Daarom is tegenwoordig de proviandeering van de eska ders met kolen en munitie in geen van de Fransche oorlogshavens uitvoerbaar. Dergelijke misstanden worden in alle on derdeel en aangewezen. De commissie heeft voor de verschillende onderdeden afzonder lijke conclusiën opgesteld, die achtereenvol gens handelen over1. den aanbouw van schepen, 2. de arsenalen, 3. de leverantiën, 4. de stoomketels, 5. de artillerie, 6. de 'hydraulische werken, 7. het centrale be stuur. Er is gradatie in den blaam, dien de commissie uitdeelt wait ieder van deze onderdeelen betreft. Soms spreekt zij haar groot leedwezen" uit, eene andere maal hare „uitdrukkelijke afkeuring"; hier ge waagt zij van „onbedachtzaamheid", daar van „zorgeloosheid". De laatste conclusie, die het centrale bestuur betreft, luidt aldus „De commissie, geconstateerd hebbende dat er tussohen de verschillende diensten van het centrale bestuur noch eenheid van inzichten, noch gemeenschappelijk streven, noch methode, noch behoorlijk omschreven verantwoordelijkheid bestaat, dat er al te vaak onachtzaamheid, wan orde en verwarring bestaat, stelt aan de Kamer voor eene reorganisa tie te bevelen van het centrale bestuur die zekerheid verschaft, dat de verschillende be moeiingen geordend worden en gezamenlijk gericht zijn op de militaire voorbereiding, en die het hoofd van ieder groot dienstvak in staat stelt, in het volle bezit van zijne bevoegdhed-u. en van zijne verantwoordelijk heid, de besluiten en maatregelen uit te voeren, waarover gemeenschappelijk is be raadslaagd ouder voorzitterschap van den minister." Bij de beraadslagingen in de Kamer zal natuurlijk een> groote rol spelen de vraag der verant. o ordelijkheid voor den toestand, waarover zulke treurige onthullingen zijn gedaan. De oppositie zal natuurlijk traoliten er munt uit te slaan voor aanvallen tegen het kaïbinet-Cleonenceau. De billijkheid ge biedt intusschen te erkennen, dat men hier te doen heeft met zonden, die gedurende eene ree.:s van jaren onder verschillende regeeringen zijn begaan, en dait heb tegen woordige kabinet van zijn goeden wil om verbetering aan te brengen heeft doen blij ken, door de portefeuille van marine toe te vertrouwen aan een man, staande buiten de marine en buiten het parlement, maar van groot gezag als bestuurder. De Temps maakt eene opmerking, die zeer zeker be hartiging verdient, waar zij schrijft: „De marine is ziek, zeer ziek, maar dó oorzaken van hare ziekte liggen niet enkel bij haar zelve; er zijn ook oorzaiken, die buiten haar liggen, en daaronder begrijpen wij het parlement en ons zeiven, de pers. De marine is een slagveld voor sommige parlementsleden en sommige schrijvers, en de slagen, die men elkaar levert over haar, zijn even noodlottig als een werkelijke strijd dit is voor den grond en voor zijne produc ten. Dit is eene eenige gelegenheid om dien strijd, die afbreuk doet aan de nationale verdediging, te doen eindigen en om den goeden wil van allen te vereenigen met het doel eene verjongde marine te maken, verlost van hare routine. Dat moet geschie den. Wij wenschen, dat men een weinig zal denken aan de toekomst van de vloot en dat men niet een kostbaren tijd zal verliezen aan ijdele beschuldigingen, want het lot van onze vloot staat op het spel.''. Duitschland. B e r 1 ij n, 3 Juli. Naar Reuter ver neemt zal de Keizer na de feestelijkheden te Sassnitz-Trelleleorg in de vaderlandsche wateren gaan kruisen. De buitenlandscke reis zal eerst later een aanvang nemen dan oorspronkelijk werd voorzien. De Duitsohe Keizer aal bij de giroote Oosbenrijkschc manoeuvres in het slot van graaf lïariach in Groot-Meseritscli afstap pen en daar door den gemeenteraad fees telijk ontvangen worden. De toespraak, die de burgemeester zal houden, is volgens de Neue Freie Presse reed's nu ee>n onderwerp van overleggingen in den uit Czeoken be slaan den gemeenteraad. De burgemeester aal Czechisch beginnen, in het Duitsch ver der gaan en -zijne rede besluiten met een Slawa (het Czechdsche Level) De rijksdag heeft eergisteren de bramde- wijnbelasting, de derde van de groote be- lasbiugontwerp©n op verbruiksartikelen, die deel uitmaken van het finamcieele hervor mingsplan, aangenomen, naar de voorstel len van de commissie. Het hoofdpunt daar bij was het verschil, dat gemaakt wordt iru de belastingheffing tusscheu gieoon'tingenr teerde en niet-gecontingenteerde brande wijn. Met deze termen wordt bedoeld', d'at is aangenomen, dat een bepaalde hoeveel heid grondstof moet Leveren een zekere hoeveelheid brandewijn; die hoeveelheid, het zoogenaamde contingent, wordt belast met het volle bedrag dér belasting name lijk 125 mark per H. L.voor wat boven die hoeveelheid wordt geproduceerd en dus valt buiten het contingent, bedraagt de be lasting 105 mark, dus 20 mark minder. Hjet voordeel, dat die mindere heffing verschaft aan de producenten, is die zoogenaamde „Liebesgabe", die dezen ten goede komt. Do door de commissie voorgestelde belas ting op parfumerieën was door de regee- ring onaannleanelijk verklaard, heftgeen zoo goed ter harto genomen werd, dat dit voor stel met algemeene stemmen verworpen weid. In verband daarmee werd' het invoer recht, dat wias voorgesteld voor uit het bui tenland ingevoerde parfumerieën van 600 mark per 100 Kg., vermimderd tot 350 mark. M i 11 e 1 B i b e r a c h, 3 Juli. Heb luchtschip Z. I begon even om elf uur bij helderen sterrenhemel den tocht naar Metz. Majoor Sperling zette koers in de richting van den spoorweg naar Ulm. Metz, 4 J u 1 i. De Zeppelin I is kort voor acht uur zonder eenige stoornis aan land gekomen. Frankrijk. De Keizer van Oostenrijk heeft aan pre sident Faüières het grootkruis van de orde van St. Stefanus verleend. Dit heeft in allo politieke 'kringen een uitmuntenden indruk gemaakt. De Teimps maakt zich tot tolk daarvan en schrijft: „Voor hen, die de crisis in het Oosten oplettend zijn gevolgd, heeft er geen twijfel over 'bestaan, dat de politiek van het m'nieterie-Clemenceau van den beginne af door bare onpartijdigheid in Weenen aobting en sympathie heeft ge vonden. Tijden? de crisis heeft de Oosten- rijksche pers niet opgehouden hare wiaar- deering uit te drukken voor de loyauteit en de billijkheid van Pichon. Men kan met het grootsite genoegen dit «bericht begroe ten, dat de voortzetting van de goede, door vertrouwen gedragen 'betrekkingen tussohen Frankrijk en Oostenrijk-Hon'garije doet uit komen. In den loop van de laatste crisis hebben Frankrijk en Oostenrijk-Hongarije de eenige aanrakingspunten voor de beide Europecsche bloes geboden. Het ontbreekt in Frankrijk niet aan kringen, die van mea ning zijn, dat in het huidige verdeelde Europa de ware ontspanning slechts uit eene gedachten wisseling tusschen Weenen en Parijs kan voortkomen. Onderstaatssecretaris Maujan schrijft in de Radical, dat de onderscheiding van Fal- lières door een zoo hoogdtaanden monarch als de Keizer van Oostenrijk in staat is de weerzinwekkende beschimpingen van de Fransche royalisten te doen vergeten. Het is duidelijk, dat het monarchale Europa geeu aandacht schenkt aan de grove be schimpingen, waaraan de man is blootge steld, die Frankrijk zoo waardig vertegen woordigt, en dat dezen man zich im de al gemeene achting verheugt. De Kamer is iilians begonnen met de be handeling van het rapport der marine enquête-commissie. Onder de sprekers, die zich nebben laten inschrijven, behooren de oud-ministers van buitenlandsche zaken Delcaissé en Jules Delahaye, wiens speciali teit het Lasteren van ministers en parle mentsleden is Met de aanvallen en de ver dediging zullen verscheidene zittingen ge moeid zijn. De huishoudelijke commissie van de Ka mer heeft besloten, dat de stemmingen m de Kamer voortaan zullen geschieden hoor (middel van persoonlijke afgifte van de bil jetten door de aanwezige leden, wanneer men te doen heeft met 'belastingwetten en credietaanvragen en met het onderzoek van geloofsbrieven. In alle andere gevallen zal er verder geknoeid kunnen worden. De leden van de Russische rijksdooma worden, na hun vertrék uit Engeland, Donderdag te Parijs verwacht. Ter hunner eer zal een feestmaal gegeven worden, dat door den minister van huitenlandsche zaken en de voorzitters van Senaat en Kamer zal ■worder» 'bijgewoond. De postbtambtentvereenigiing heeft eene dringende opwekking la'ten uitgaan om hare inzameling ten 'behoeve van de 809 voor ktnaf ontslagen kameraden te hulp te 'ko men. Die heeft slechts 49,000 frs. opge bracht, terwijl er 100,000 frs. noodig waren p-eweest. Eene deputatie van 500 wijnbouwers heeft bij de prefectuur te Bordeaux een door 10,000 wijnbouwers onderteekend verzoek schrift ingediend, waarin gevraagd wordit om spoedige bepaling van de stréken, wel ker wijnen den naam van Bordeaux-wijnen mogen voerer. Mgr. Ricard, bisschop van Auch in Frankrijk, en vijf van zijn geestelijken zijn bij verstek veroordeeld, de bisschop tot 400 fr., de anderen tot 50 fr. boete, omdat zij indirect hadden aangespoord tot verzet tegen de toepassing van de onderwijswet doordat zij boeken, aan de staatsschool ge bruikt, en de scholen, waar zij worden ge bruikt, hebben veroordeeld. Engeland. Douai,3 Juli. Blériot verliet heden morgen het aerodroom en deed een tocht in de richting van Douai, waar hij stuurde over de 'buiteuboulevardshij kwam met ge mak terug in zijne bergplaats. In den na middag voer hij met zijne maximum-snel heid; de afgelegde afstand was 42,277 M. in 47 minuten 17 seconden. Eene 'lichte averij noopte hem naar den grond te gaan. Zweden. De Times bericht, diat de politie te Stock holm tot de overtuiging is gekomen, dat Vang, de moordenaar van generaal Beck- mann, in overleg heeft gehandeld met Rus sische anarchisten. Een aanslag op den Czaar was bedoeld, maar vóór do aankomst van den Ozaar waren allo verdachte Rus sen gevangen genomen. Vang, hiervan on kundig, zou gedachit hébben dat men hem alleen liet staan en in woéde hierover en omdatHliet hem onmogelijk was het konink lijke paleis te naderen, zou hij de daad hebben gepleegd, en daarna zich zelf heb ben gedood. Italië. Rome, 3Juli. De president van den ministerraad weigerde het ontslag van mi nister Schanzer, verdediger van het ont werp betreffende maritieme overeenkomsten, met wien de leden van het kabinet zich so lidair verklaarden. Rome, 3 Juli. Nadat de Kamer de verkiezing van den afgevaardigde Coradiui ongeldig had verklaard, verliet den minister van justitie de regeeringsbank onder ver klaring, dat hij zijn ontslag nam. In de wandelgangen gelooft men, dat de minister deze gelegenheid aangreep om zich niet te solidariseeren met de regeering in de zaak der scheepvaart-overeenkomsten, die hij nadeelig acht voor Sicilië, waarvan hij afgevaardigde is. Oostenrijk-Hongarije. De onderhandelingen met de obstrueeren- de nar tijen in het huis van afgevaardigden schijnen thians eenige kans 'van slagen te leveren. De regeering Iheeft haar standpunt 'laten varen, dat het de zaak van het huis was 4e zorgen, dat kan worden aigedaau wat op afdoening wacht; zij biedt den agrariërs als Icon voor hunne toestemming tot het verleenen van machtiging om met Rumeniè het gereed liggende handelsver drag aan te gaam en met de overige Balkan- staten handelsverdragen te slluiten, eene on dersteuning van de veeteelt van zes mil lioen kronen pea' jaar zoolang het handels verdrag met het Duit&che rijk nog geldt, in 't geheel 54 millioen kronen, over negea jaren verdeeld De agrariërs schijnen voor dit klinkende argument miet ongevoelig 'e zijn. Daarentegen wil de leider van de Slo veense he fractie, die ook aan de obstruct'e meedoet, tot dusver van geen toegeven weten In de Hongaarsche regeeringscrisis zijn de bordjes w?er verhangen. De oud-minister Lukacs, die als gemachtigde van den Kei zer-Koning met de meerderheid in het huis van afgevaardigden onderhandelde over de voorwaarden waaronder een mouw kabinet zou kunnen cptreden, is naar Budapest te ruggekeerd, nadat de Keizer hem had laten weten, dat hij eerst in het najaar plan had de oplossing van de Hongaarsche crisis m nadeie overweging te nemen. Tot dien tijd blijft het kabinet-Wekerlo in functie. Rusland. De landdoc van Finland heeft, alvorens zijne zittingen te "«trerdagen, een door de Naar hei Frantch van Edmond Ltpelletier. 82 DO»B J. L. VAN DEB MOER. Daarom drukte hij het ongeduldige staal, dat zijn tintelende vingers wilden voelen, weer in de scheede, daarom bedwong hij de droeve tranen, die opwelden in zijn oog. De vaderlanders, die hij zoo aanstonds zou ont moeten, mochten hem niet zien schreien als een kind. Wat zouden zij wel van de toe komst hunner zaak moeten denken, welke hoop, de Spanjaarden te verjagen en de vrij heid te herwinnen zou hun overblijven, wan neer zij den chef in tranen zagen, op wiens wilskracht en stoutmoedigheid zij moesten rekenen? Hij had geen recht, door zijn par ticuliere droefheid het lijden van het Vader land 'te verzwaren. Zijn persoonlijke smart moest wijken voor de nationale smart. De echtgenoot zou immers kunnen weenen, zoo- dra de stad in feestdos washet zou hem vergund zijn voor de persoonlijke wraak het zwaard te trekken, wanneer hij eerst de ver nedering van het land gewroken had. Ten gevolge van deze overwegingen, be gaf Rijsoor, oogenschijnlijk kalm en het oog fier opgeslagen, zich met bedaarden tred naar de brouwerij van Koppel, een van de voornaamste burgers van Brussel, den syn dicus van het machtige gilde der brouwers. De brouwers vormden de rijkste en de meest 'belangrijke vereeniging van gansch Brabant. De schandelijke, Spaansche over- heersching had aan hun handel nog betrek kelijk weinig schade toegebracht. Het hier was voor de inwoners nog altijd een begeer de drank. De overweldigers telden in hun gelederen slechts een beperkt aantal matige Castillianen, maar de voor rekening van ko ning Philips geworven Duitsche huurlingen waren groote liefhebbers van het schuimen de lambiek en van het rinsche faro. De ge heime samenkomsten van de Brusselsche bur gers, die met ongeduld het oogenblik ver beidden waarop ze den vijand' zouden kun nen wegjarenbet herhaaldelijk onder de wapens kftmen van de Burgerwachtde plechtighedende wapenschouwingen en eveneens de bloedige terechtstellingen, wel ke het vo'lk deden samenkomen, waren zoo vele gelegenheden om zich in het ,,estami- net", het hierhuis, te vereenigen. Ofschoon dus zijn welvaart, door hét- on geluk van het landl en door den stilstand van den handel, niet onmiddellijk bedreigd! werd, was het gilde der brouwers niet min der ijverig en gereed de leiders van het volk te volgen, zoodra het signaal voor den op stand zou worden gegevenwanneer Jonas, door middel van de alarmklok, den wellui- denden oproep aan de burgers, de gilden, liet volk zou doen hooren, om snaphaan of piek ter hand te nemen en met Den Zwijger saam te werken bij het forceeren van een der zeven poorten van de stad. De geheime samenkomst bij den syndicus der brouwers had ten doel thans een besliste afspraak te maken met een afgevaardigde van den Prins van Oranje en hem, indiehf men in de stad voor den algemeenen op stand gereed was, te waarschuwen, opdat hij zijn kamp zou kuunen opbreken en op Brus sel aanrukken. Wij weten dat bij de samenkomst in de herberg, genaamd „Broc-d'Argent", aan den Leuvenschen weg, afgesproken was dat men Willem van Oranje zou waarschuwen, wan neer de vermeestering der hoofdstad moge lijk geacht werd en op welke wijze de gewa pende burgers, na de Spaansche posten te hebben verrast, zouden medewerken met den. aanval, die door den Prins en zijn onderbe velhebbers te gelijkertijd op drie poorten zou worden gewaagd. In de bijeenkomst van heden moest dus een beslissing worden genomen, waarom de tegenwoordigheid vani al de hoofden van den. opstand vereischt werd. Toen Rijsoor, onder de poort door, op de binnenplaats kwam, waar tal van vaten bier voor verzending gereed lagen, had hij alle treurige herinneringen uit zijn hart verban nen. Hij was weer meester over zijn gedach ten, hij was weer de werkelijke chef van de geheele in verzet komende Brabantsche bur gerij, de strijder voor de vrijheid, de trouwe vriend van liet Vaderland. In de eetkamer bij Koppel vond' hij de voornaamste mannen van de stad reeds aan wezig. Daar waren bijv. Bakkerzeel en Cor- nelissen, vertegenwoordigend de slagers, de wevers, de meelhandelaars en de groenteboe ren en Jan Haring, met zijn bijl aan. den gordel, die optrad als afgovaardigde van de gevreesde Watergeuzen en van hun admiraal Willem, van der Marck. In het geheel een 'twintig mannen van verschillende maat schappelijke positie. Rijsoor groette Talgrey, die met hem en mét 'het „Zwijn der Arden nen" zich namens den adel verbond met de burgerij en de ambachtslieden. Hij wisselde ook een treurigen blik met den hulpprediker Hendrick en beiden koesterden dezelfde ge dachte, namelijk dat een der hunnen ont brak, de goedaardige bisschop Hooper, 'die op zoo gruwelijke wijze door de Span jaarden was. omgebracht. Men sprak zachtjes onder elkaar, met het openen der algemeene vergadering scheen nog gewacht te worden. Intusschen drong de tijd en de gemeenschappelijke beraadslaging begon maar niet. Blijkbaar wachtte men op iemand. Toen Rijsoor den brouwer Koppel miste, vroeg hij „Waar is dan de heer der huizes? Waar om is Koppel niet present?... Hij moest er 't eerst van allen zijn, nu we bij hem ver gaderen... Mijue heeren, 't is in deze tijden 'n ernstige zaak, wanneer we een van de onzen bij 'n samenkomst missen... Ik vrees voor 't leven, althans voor dé vrijheid van onzen vriend Koppel." „Stelt u gerust, vrienden... Koppel leeft nog en zal dadelijk hier zijn," sprak iemand, die op den drempel van de deur verscheen, met "heldere stem. Allen keiken om. „Wees gegroet de Faucognyl" zei Rijsoor, die den afgezant van Frankrijk, den verte genwoordiger van den admiraal de Coligny bij Willem van Oranje, herkende. Alle hoeden en mutsen werden afgenomen, da handen werden uitgestoken naar den Franschman, die nog steeds zijn marskra- merspak droeg, waardoor het liem gemakke lijker viel door de Spaansche posten heen te -komen en met den Ptins. van Oranje ia verbinding te blijven. Men omringde de Faucogny en vroeg hem om inlichtingen betreffende den Prins en Koppel. Hij kon slechts één ding zeggen., •wat den b roti wei aanging, namelijk dat hij hem vóór zijn huis ontmoet had', ontdaan, woedend, met gescheurde kleeren, en dat Koppel hem had opgedragen de vergader den te verzoeken een oogenblik geduld te willen hebben Hij moest zijn vrouw even gg roeten en gerustótéllen, daar zij in groo- ten -angst moest •verkeeren „Ik héb geen tijd en ook geen moed -ge had, vriend Koppel te ondervragen," -be sloot de Faucogny, „maar ik meen wei be- igrepen te hebben, dat ihem iets verschrik kelijks was overkomen... De tranen stonden Ihem in de oogen en woéde sprak uit 2'n stem.En terwijl hij naar boven ging om z'n vrouw te groeten, héb Tc hem hooren snik ken „O, m'n kind! M'n larme, kleine Jozua." Ontroerd door deze tijding, gingen de aanwezigen voort zachtjes met elkander hun plannen en wenschen te besprelken. Men ging na over welke krachten men be schikken kon en vroeg aan de Faucogny in lichtingen over de waarde der troepen van Den Zwijger Aldus wachtten zij do komst van Koppel af, niet wetend welk ongeluk hem en z'n kind getroffen had. Word* vrrvlfd.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1