_Uit den omtrek. cour s-hippi que te 's Gravenhago eb ter eetre der talrijke Belgische officieren, die naar de Residentie zijn gekomen om aan het concours deel te nemen. Amsterdam IV. Het Hbl. schrijft: Wij vernemen nader, dat de heer jhr. mr. J. RÖell heeft bericht, niet geneigd ie zijn een Kamercandidatuur in district Am sterdam IV te aanvaarden, bijaldien een der hoeren dr. Blooker, üt. Lely of prof. Van Hamel zich beschikbaar stelden. Aangezien, naar ons werd medegedeeld, beide laatstge noemde heeren bereid zijn een candidatuur to aanvaarden, vervalt daarmee de candida tuur Itöell. Gisterenavond hield Vooruitgang IV te Amsterdam een vergadering tot het stellen van -een candidaat voor dc Tweede Kamer in dit district, wegens het bedanken van den heer IJzerman. Do voorzitter, mr. J. Kappeyne van di Coppello, de vergadering openende, noemde het bedanken van den hoer IJzerman een daad van groote beteekenis. De afloop der verkiezingen valt voor de vrijzinnigen to betreuren, doch men moet er zich bij neerleggen. Moge het ministerie, al is het dan niet een vrijzinnig, toch steeds de belangen van het vaderland hooghouden. Bij het bestuur waren opgegeven als voor loopige candidaten de heeren prof. mr. G. A. van Hamel, dr. C. Lely, jhr. mr. J. Röell en Jac. Deen. De beide laatste heeren hadden zich ech ter niet bereid verklaard, zoodat do bespre kingen alleen zouden loopen over do beide eerste candidaten, die achtereenvolgens ter vergadering hun standpunt uiteenzetten. Met 28 stemmen (dr. Lely verkreeg 6 stemmen) werden daarop tot candidaat ge proclameerd prof. mr. G. A. van Hamel. Carnegiestichting. Bij koninklijk besluit is: lo aan jhr. 8 van Citters, te 's Graven- hage, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als lid, tevens secretaris-penningmees ter. van het bestuur der Carncgiestiohting, onder dankbetuiging voor de in deze hoeda nigheid bewezen diensten 2o benoemd tot lid, tevens secretaris-pen ningmeester, van het bestuur dier stichting, mr. R. J. H. Patijn, lid van do Tweede Kamer der Staten-Generaal. Naar men verneemt is de toestand van het lid van de Tweede Kamer, den heer De Meester, iets beter, maar toch nog zorgelijk. Een aantal Amsterdamsche raadsleden zullen binnenkort, op initiatief der heeren Hendrix, Ruys en Posthumus Meyjes de verdedigers der aan houdingsmotie fnzake de onbewoonhaarveTklarir.gen een adres aan H. M. de Koningin zendon, waarin op wets wijziging der woningwet zal worden aange drongen in dier voege, dat aan de eigenaars van onbewoonbaar verklaarde perceelen schadevergoeding zal worden toegekend. De heer Clemenceau, voorzitter va» de Frausche Aéro-club, is te 's Gravenhage aangekomen in liet Hotel Central. Hulde aan luitenant-ge neraal Kool. Na afloop der parade, welke gisteren te 's Gravenhage gehouden werd ter eerc van de verjarende Vorstin- Weduve Von Wied, geboren Prinses Marie der Nederlanden, werd door den generaal- majoor, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin baron Van Voorst toto Voorst, in opdracht der Koningin, aan den luitenant-generaal Kool, commandant van het veldleger, ter gelegenheid van diens 50-jarig dienstfeest als officier, het dienst «ruis voor 50-jarigen dienst, ditmaal met briljanten, onder een hartelijke toe spraak uitgereikt. Generaal Kool bedankte eu vei zocht zijn eerbiedigen dank aan H. M. de Koningin over te brengen. Generaal Van Voorst tot Voorst noodigde de -troepen ui; eerst een driewerf „leve de Koningin!" en daArna een drievoudig „leve generaal Kool!" aan te heffen, waaraan op geestdriftige wijze werd voldaan. Koninklijke Militaire Academie. Uitslag van do overgangs examens. Van liet 1ste naar het 2de jaar gaan over de onderstaande cadetten Artillerie hier te lande: W. P. van den Abeelen, A. Asman, F. von Balluseck, W. R. BI ankert, J. G. Boodt, R. W. Dahman von Buchliolz, P. van Exter, G. A. Geel, H. W. Heijman, W. van den Hoek, E. A. J. de Klerck J. van der Meulen, A. B. Mulder, R. G. Nieuwenhuys A. H. Ny- hoff, J. L Rauh J. Rietsema, C. J. 8c hou te P Smits. H. J. Strootman, P. Tadcma, K A. F. van Waveren, P. Wefers Bettink J. R. de Wijs Artillerie Oost-Indië: J. Claasen D. van Driest G. A. Koppen, C. T. Neys J. Otto, H. L. Scheurer, P. F. W. von Seydlitz Kurzbach P. H. F. van der Steon, J. Vogelesang Genie hier te lande: W. Reijerinck J. H. de Man, C. Mattern. Genie Oost-Indië C. P. Brest van Kem pen, W. H Elsman F. L. W. Liborel G. J. F. Sta tin* Muller, M. T. van Stave ren, H. A. E. Vennek, L H. P. Zondag. Van liet 2de naar het 3de jaar gaan over Artillerie hier te lande: J. C. van Apel doorn T. Baak J. J. F. Bartels G. Borel, J. L. van Dam W. H. Door man W. J. II van Engelenburg J. Fabius E Fr en kei J. M. A. Goedo- wagen W. C. F Haarman A. J. van den Heuvel, M. Heijbroek L. van Hulst J H. F. Kerknof J. G. Kraft A L. J. de Pauw, L. .1. Hoeper Bosch W. J. A Schwing jhr. J. G. O. 8. von Schmidt auf Altenstadt, J. F. van der Staaij, L. H. Stolk W. Thomson C. G. E. Ubbens, P. Versteegh J. van Vogelpoel, D. J. van Wijk. Artillerie Oost-lndië: 8. C. W. Bijl do Vroe E M. Fry. nk. M. A H. Hazen, J. Th. N. de Laruwiere Krant, W. Loen- dertz O Poltzer, W. J. Rinkel C. M. A. Stoutjcsdijk, J. P. Tuyter Genie hier te lande: A. H. Adriani, H. P. J. Schut, H. J. M. Wynoldy Daniels Genie Oost-lndië: P. J. Graaff, C. Ouwe hand. Voorwaardelijk. De internationale sabel- wedstrijd te Scheve- n i n g e n. aMen meldt hieromtrent nader uit 's Gravenhage De strijd om het internationaal kampioen schap op de sabel werd den eersten dag niet volstreden. Ten 7A ure ruim werd do strijd tot den volgenden dag verdaagd. We gens het ongunstige weder werd Zondag de wedstrijd gehouden in de zaal van 't Inhala- torium, waar het Zander-Instituut was ge vestigd. Na afloop van het internationaal strijdnummer begon daar de wedstrijd dp de sabel om den coupe internationale, de z.g. coupe de Hollande, door afdeelingen van 5 deelnemers. Eerst ging de strijd tusschen Frausche en Belgische afdeelingen en de winners in dien wedstrijd tegen de Holland- sche afdeelingen. Er werd ook nu weder den gansche.-i dag, evenals Zaterdag, kranig ge streden. De Hollanders behielden evenals in den eersten wedstrijd tot liet laatst toe flink terrein, maar konden niet de bovenhand behouden, schoon zijgelijk de uitslag zal aanwijzen, eervol uit den strijd kwamen. De uitslag was dat het internationaal in dividueel kampioenschap op de sabel verkre gen werd door den Kapitein Comte de la Falaise; liet vorig jaar was de winner de luitenant J. Doorman. Wel versloeg hij ook nu den winner zelf, maar doordien hij in het geheel 2 touchés meer ontvangen had dan zijn tegenstander, werd de lieer Doorman no. 2 en verkreeg alzoo den tweetien prijs; 3e prijs kapitein Perodon, 4e prijs de heer Renaud, 5e prijs marquis de Ranst de St. Brision, 6e prijs de heer Hubert van Bleyen- burg, die tevens de vereischten had vervuld voor een prijs, uitgeloofd door den Russi- schen kapitein Andreieff; 7e prijs de luite nant ter zee Scalogne en 8e prijs de heer Göffin (België). De kampioenwinner ontving behalve het tableau Les armes de France, den zilveren bokaal door Haagsche dames uitgeloofd en de zilveren medaille vanZ. K. H. Prins Hendrik. In den tweeden internationalen sabelwed strijd om een zilveren wisselbeker, door af deelingen van vijf deelnemers, de z.g. coupe de Hollat.de, was de uitslagle prijs de Frausche af deeling, welker aanvoerder den beker een jaar behoudt 2e prijs de Belgi sche afdeeling; 3e pr. de Hollandsche af- deeling. Hun aanvoerders, de heeren De la Falaise, du Bosch en Scalogne kregen te vens elk den daarvoor uitgeloofden beker van de Maatschappij Zeebad Scheveningen". Tot het uilloven van den zilveren beker door de Haagsche dames had het initiatief genomen mevrouw de gravin van Limburg Stirura. De uitreiking der prijzen ging vergezeld van een zeer geestige toespraak door het lid van liet eere-comité T. W. baron van Tuyll van Serooskerken, te Velzen, eere president van den Nederlandse hen Bond. De toeloop tot den wedstrijd was Zondag niet minder dan Zaterdag. Vele leden van het eere-comité woonden een deel van den wedstrijd bij, o.a. de heeren E. A. Marcellin Pellet, Frnnseh gezant bij ons Hof; de heer baron Guillaume, Belgisch gezant bij ons Hof. Zondagavond was er een gemeenschappe lijk diner in het Hotel Kurhaus. Groote Nationale Athle- t i e k-w edstrijden te Deventer op 25 Juli a. s. Uit Dewnter wordt ons geschreven Daar er reeds vele inschrij vingen zijn in gekomen, beloven de wedstrijden bijzonder belangrijk te worden. Vooral ook met het oog op de landbouwtentoonstelling, en do feesten die daaraan verbonden zijn, kan het een prachtige dag worden voor de Neder- landsche Athlotiek. Het terrein, waar de wedstrijden op ge- geveu worden, is groot pl. m. 170 bij 95 M. Er is een tribune, welke pl. m. 1500 men- schen kan bevatten. De extra treinen, welke dien dag van vele richtingen naar Deventer loopen, stellen de vele sport-enthousiasten van buiten Deven ter, in de gelegenheid ook de wedstrijden bij te woneu. In 't geheel zijn er 55 prijzen, waarbij 5 verguld zilveren kruizen, een zilveren lau werkrans, verguld zilveren, zilveren en bron zen medailles. Door den burgemeester van Deventer, en kele ïdere heeren, en de Voetbal-vereeni ging ,11. B. S." zijn medailles beschikbaar gestold. De „Revue der Sporten'' loofde uit een grooto verguld zilveren medaille voor de 5 K.M. wandelen en een verguld zilveren kruis voor dengene, die het bestaande record verspringen verbetert. Men wordi er aan herinnerd, dat de in schrijvingen uiterlijk Zaterdag 10 Juli moet binnen zijn rBelangrijke veranderingen zijn op til iu het bestuur van het Leger des Heils in verschillende landen. Kolonel Van Rossuni, hoofd van het le ger des Heils in Ned.-Indie, is overge plaatst naar Zuid-Afrika. Kolonel Govaars, chef-secretaris van Ne derland zal zijn plaats in Indn'ë gaan in nemen,, terwijl kolonel Palstra, thans in Zuid-Alfrija, aangesteld is hier te lande in de plaat® van kolonel Govaars. Gisterenavond hield laatstgenoemde zijn afscheidssamenkomst in de Schotsch© kerk te Amsterdam. Niaar men, verneemt heeft Schmifcz, de schrijver van „Z'n Edelachtbare", een kluchtspel geschreven getiteld„Moet je nog 'n lintjo"? Het zal worden vertoond door het ensemble Nap. de la Mar en Speonhoff. De Trappisten te Tilburg. Naar aan „De Tijd" gemeld wordt hebben gisteren twaalf kloosterlingen het klooster verlaten, zoodat er nu reeds drie en dertig vertrokken zijn. Ook het klooster te Char- noux in België, het andere filiaal buis van Tilburg, is ontruimd en de meesten der kloosterlingen zijn naar Tegelen gegaan, on geveer o..i twintigtal. Het bleek den cor respondent uit het onderhoud, dat hij met de meesten, die hier vertrokken zijn, had, dat zij bijna geheel onkundig waren geweest van de afzetting van den Abt, en dat zij, zoodra zij volkomen ingelicht waren, bereid waren om te gehoorzamen. Zoodra er vol doende licht voor hen zal zijn opgegaan, zullen ook de anderen, misschien op enkele uitzonderingen na, zich dadelijk onderwer pen. Er wordt nu getracht dat licht voor hen te ontsteken, wat echter nog al moeilijk is, omdat de deuren voor de meeste bezoe kers gesloten blijven. Uit Zundert ontving genoemd blad onder staand bericht: In verband met uwe mededeelingen be treffende het Trappistenklooster te Tilburg kan liet volgende dienon Zoodra de kloosterlingen van de filiale der Tilburgsehe abdij te Zundert de officiee- le me'edeeling ontvingen, dat zij het kloos ter moesten verlaten, zijn zij allen vertrok ken, zoover ons bekend, naar het Trappis tenklooster i Westmalle (prov, Antwerpen). De getuigen van hun uittocht waren zeer onder den indruk van het droevig scheiden der Paters. „De Kievit'' gold hier, onder het bestuur van den ZeerEerw. Pater Prior Nivandus Muis, als een in ane opzichten voorbeeldige kloostergemeente. De gewezen Abt van Tilburg zond inmid dels een paar Broeders hierheen, die tot de liquidatie van de roerenoo goederen, koeien, kippen, enz. overgaan. Omtrent de trappisten-kwestie wordt na der aan- de Tijd gemeld, dat het klooster der Trappisten te Zundert na het wertrék der paters werd betrokken door twee broeders uit Tilburg. Deze bestuurden en regelden alles, doch hebben zich laten ovei-tuigm-, waarop zij het klooster hebben verlateu. Deze twee broeders bleken, absoluut niet op de hoogte te zijn van het standpunt dat de abt Verbruggen ten opzrichte van den H. Stoel inneemt. To Tilburg staat thans alles onbeheerd alléén een knecht doet er het meest nood- zakelijke werk. Even voor het blad ter perse zou gaan,, wore oan de Tijd nog gemeld, dat de 107 bewoners der abdij te Tilburg, op een tien tal na, het klooster hebben verllatöin. Moord te Tilburg. Zondag middag omstreeks 3 uur werd te Tilburg op nieuw een moord gepleegd. Zekere C. Broers, oud 22 jaar, pas uit den militairen dienst ontslagen, kreeg in liet café van do wed. De Brouwer aan de Rauwbraken ruzie en sloeg er de ruiten stuk. Door een der zoons werd de man buiten de deur gezet, doch de beruchte B. kwam, na een ander café bezocht *e hebben, terug. Een tweede broeder was inmiddels tlhuis gekomen en toen scheen he; een formeele kloppartij te zijn geworden, althans, de bewuste Broers werd eenige ©ogenblikken later stervende gevonden op korten afstand van het café De Brouwer. Het Jijk is m beslag genomen en de twee zoons en dochter van de caféhoudster zijn gearresteerd De hoofdinspecteur van politie, de heer Soentjens, heef' het onderzoek in handen. Een aanranding. Zekere M., beamibte aan de werkplaats der Staatsspoor te Vlissingen, is in den nacht van Zondag op Maandag ter hoogte der zeesluizen aan gevallen doo.' een tot nu toe onbekend per soon. M. werd een ongeveer 4 centimeter diepe steek in den rug toegebracht. Opge nomen door politie werd hij des nachts naar zijne woning getransporteerd. De mare chaussees sporen den dader op. Inbraak. Zaterdagavond tusschen 9 en 94 uur is ingebroken In een beneden huis aan dc Regentesselaan te 's Graven- hags, terwijl de bewoonsters een oude dame en haar gezelschapsjuffrouw even de deur waren uitgegaan. Met een valschen sleutel of een looper heeft men vermoedelijk de deuren geopend. Do kasten in de suite kamers waren opengebroken of de deuren er van uitgelicht. De brandkast was open gebroken met een ouden sleutel, dien men in een laadjj gevonden had. Waarschijnlijk is de inbreker of zijn de inbrekers opge schrikt, want, terwijl ec.i bedrag van f 20 aan specie en eenige oude gouden munten benevens enkele zilveren voorwerpen zijn medegenomen, heeft men onge~eer f 500 aan papiergeld en effecten laten liggen. De inbraken te Dordrecht. Naai' de „Dordtsche Ct." meldt, zouden do vermoedelijke daders van verschillende dief stallen met inbraak, welke gedurende do vorige maand te Dordrecht werden gepelegd, zich in handen der justitie bevinden. Dezer dagen weiden to Rotterdam aange houden tweo als heer gekleed e personen en een juffrouw, verdacht zich te hob bon schul dig gemaakt aan verschillende diefstallen te Gouda en omstreken, tegen wie zoo bezwa rende feiten bloken, dat do hoeren voorloo- pig in het huis van bewaring te Rotterdam weiden opgesloten. In verband daarmee trok de Dóidtsche politie op verder onderzoek uit en al spoedig bleek, dat hetzelfde drie tal iu den nacht van 31 Mei op 1 Juni jl., toen de inbraak in het kantoor der finna F. <fc A. van der Linden aan den Wees ki ndorendijk aldaar gepleegd was, daar ge zien was. Niet alleen werden allen door de personen, met wie zij geconfronteerd weiden, beslist herkend, maar ook het taschje dat de juffrouw bij zich droeg. Maar nog meer omstandigheden pleiten tegen de verdachten. Bij hunne aanhouding te Rotterdam waren zij in het bezit gevonden van een aantal in- brekorswerktuigon, waaronder een groot aan tal loopers, een breekijzer, een schroeven draaier, enkele beitels, een centerboor, een hoeft&ng enz. Verschillende dier werktui gen passen precies in de indrukken, welke in do lessenaars van het kantoor van ge noemd» firma zijn waargenomene terwijl ook de boer precies past in een gaatje, dat de inbrekers begonnen zijn te maken in de later a la sardine geopende brandkast, waar toe, oveneens blijkens de indrukken, gebruik is geniAakt van de op hen gevonden hoef- taug. Bovendien passen de werktuigen ook in de indrukken, welke gemaakt zijn in de secre taire van den heer G. Bozua aan do Cor nells de Witts trant te Dordrecht, bij wien in den avond van 12 Mei werd ingebroken en is het drietal ook met stelligheid her kend als dat, hetwelk denzelfden avond ge zien word voor de woning van den 'heer J. H. van Hoven aan die straat toen het daar aanbelde, blijkbaar om zich te vergewissen, dat er niemand thuis was en ongestoord dief stal te kunnen plegen. Met al deze gegevens gewapend: wordt het onderzoek verder voortgezet en met grond mag gehoopt worden, dat het- drietal, waartoe iemand behoort, die met de toestan den in Dordrecht van nabij bekend mag worden geachit, voor geruimen tijd onscha delijk zal kunnen worden gemaakt. Onder de stoomtram. Zon dagavond heeft de Westlandsclie stoomtram, komende van Kijkduin; midden in het dorp Loosduinen, het vijfjarig zoontje van J. Brak overreden. Het kind was terstond dood. Kind verdronken. Heden morgen is een 3-jarig dochtertje van W. S., te Oostzaan in een sloot verdronken. Overboord gevallen. Van het te Harlingen binnengekomen tjalkschip Confiance, schipper Koops, is in den nacht van Zaterdag op Zondag in de nabij heul der haven, bij het inhalen der kluiverfok, de 19-jarige knecht J. Bakker, van Groningen, over boord gevallen. Door de duisternis had den reddingspogingen van den schipper geen succes en verdronk de jonge man. School- en Kerknieuws. Zaterdag is in een te Amsterdam ge houden bijeenkomst de Vereeniging van academisch gevormde leeraren opgericht. Het doel dezer vereeniging is: a. de over tuiging te vestigen, dat iu het belang van het gymnasiaal eu middelbaar onderwijs, zoo openbaar als bijzonder, een academische op leiding voor leeraren en leeraresseu onmis baar is b. een academische opleiding bij de wet vereischt te verkrijgen om aan openbare of bijzondere gymnasia en hoogere burgerscho len tot leeraar of leerares te kunnen worden benoemd c. de belangen van academisch gevormde leeraren en leeraresseu te behartigen. Bij de Ned. herv. kerk waren op 1 Juli 130 predikantsplaatsen vacant, tegen 133 op 1 Jan. 11. en wel: in Gelderland 18, Zuid-Holland 27, Noord-Holland 22, Zeeland 10, Utrecht 3, Friesland 19, Over ijssel 7, Groningen 15, Noord-Brabant 5 en Drenthe 4 plaatsen. Provinciale Staten. r.Heden morgen is in de Statenzaal van het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen de zomer-zitting aangevangen van de Provinciale Staten van Utrecht. Voorzitter m r F. D. Graaf Schim- ni e 1 p >e n n i n c k, commissaris der Ko ningin in' die provincie. De vergadering wox-dt na do voox'lezing van het gebed door den voorzitter geopend met de navolgende rede, door alle leden staande aangehoord Mijxxe Heeren I Het is mij eene droeve taak ook -deze zitting der Staten van Utrecht te moeten aanvangen met te gewagen van een gevoe lig verlies one college door dein dood toe gebracht. De heer Van der Bijl is heengegaan en daardoor is na een 26-jarig tijdperk uit deze vergadering verdwenen een man wiens praktische wenken en adviezen voorname lijk op landbouwgebied, waarophij zich bij voorkeur bewuog, gaarne werden ge hoord en dikwijls opgevolgd, Konden wij zijne zienswijze niet altijd deelen, de overtuiging en oprechtheid waar mede deze werd blootgelegd, noopten steeds tot aandachtig luisteren en gaven hierdoor mede den waarborg dat tot de door hem bestreden maatregelen niet dan na rijp beraad werd besloten. Was van der Bijl uit den aard van zijn karakter tot omzichtigheid geneigd, wij hebben het meermalen iu hem kunnen waar- deeren dat het nut van door U genomen be sluiten, welke hij aanvankelijk niet in het belang der Provincie had geacht, later door hem werd erkend. Ik nxeen derhalve te mogen zeggen dat Van der Bijl in deze vergadering waarin ik hem schier nimmer en dan slechts we gens ziekte zag ontbreken, steeds de belan gen der Provincie heeft trachten te behar tigen zooals hij dit in alle oprechtheid naar zijn beste weten meende te moeten doen. Zijne nagedachtenis blijve 'bij ons in eeredat zij zoo. De Voorzitter deelt de vergade ring mede dat alvorens wordt overgegaan tot beëediging der nieuw gekozen leden, de geloofsbrieven zullen worden onderzocht, door een commissie, xvaarin worden be noemd de heeren Van Asch van Wijck, Hamers, Ragay, Van Andel en Kol van Ouwerkerk. In afwachting van de resulta ten van dat onderzoek wordt de vergadering geschorst. Bij heropening der vergadering treedt de heer Van Ascli van W ij c k als rapporteur op namens de commissie van onderzoek. De conclusies luiden tot goed keuring der geloofsbrieven en tot toelating der nieuwe leden t.w. de heeren prof. Mo- lengraaff uit Utrecht en Timmerman uit Loosdrecht. De griffier leidt de nieuw benoemde le den bi unie n deze leggm in handen des voorzitters de bij de wet gevorderde eeden af, worden door den voorzitter geluk ge- wenscht met hunne verkiezing en nemen plaats op de voor hen bestemde zetels. Bericht is ontvangen van de heereu Wen- tink, Heemstra, v. d. Westeringh em Kleaa- schmidt dat zij verhinderd zijn de vergade ring der Staten bij te wonen, de heer Heem stra wegens ziekte. Tevens is ingekomen een adres van den Stichtschen Ijsbond, waarin wordt gewe zen op het stuk varen van, de ijsbanen ge durende den winter, waardoor het den Bond onmogelijk is hare hanen, over de geheel© provincie verspreid1, in behoorlij ken toestand te exploiteeren, wat zeer valt •te betreuren, reden waarom requestrant aan. deze vergadering* eerbiedig verzoekt maatregelen te willen nemen die dit moed willig en noodeloos breken van het ijs ge heel of gedeeltelijk in de provincie verbie- bieden ,wijl het stuk varen van het ijs vele belangen in ernstige mate schaadt. Gesteld in handen van Gedeputeerde Sta ten ten fine van prae-advies, uit te bren gen in de volgende zitting. Ook een desbe treffende vraag van den heer Doude van Troostwijk gesteld irK d© vorige vergade ring, zal beantwoord worden na het uitbrengen van dit prae-advies en dus in de volgende zitting. De Voorzitter brengt in herinne ring hoe op 30 April een juichtkreet in den lande werd vei'nomen bij de geboorte van ©en nieuwe Oranjetelg, prinses Juliana. Spreker gaat er .trotsch op, dat de bevol king van lxet Sticht zich luide in dat- ju belkoor hee'ft laten 'hooren. Verondersteld mag worden dat deze Statenvergadering, als omvattende de vertegenwoordigers van die bevolking, zich ten tolk van haar wil maken door in een adres van hulde H. M. geluk te wenschen. Welk adres zal worden opgesteld door een, commissie v>an drie le den uit de Staten. Bij acclamatie wordt conform besloten. Aan de oixle komt de agenda: Motie, in de vergadering van 8 Decem ber 1908 voorgesteld door den heer mr. H. J. H. Baron van Boetzelaer. Deze motie luidt „De Provinciale Staten van Utrecht, Van oordeel, dat de eventueels drooglegging van de plassen beoosten de Vecht niet door de Provincie, doch van Rijkswege behoort te geschieden, Overwegende, dat aan zoodanige drooglegging een nauwkeurig onder zoek zal moeten voorafgaan, Achten het wenschelijk, dat een' om- derzoek naar de ra it voer baarheid en het belang, vfiax dit werk worde ingesteldi. Noodigen Gedeputeerde Staten uit, bij de Regeering op het instellen van een zoodanig onderzoek te willen aan dringen." De heer Van Boetzelaer vestigt er de aandacht op, dat de heer de Waal Malefijt in de Tweede Kamer op 16 De cember 1908 tot de regeering de vraag richtte in hoeverre deze geneigd zou zijn :een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheid van drooglegging der plassen. Alvorens nu zijn motie in behandeling te brengen, zou spreker hier gaarne verne men of er reeds iets is geschied iu die rich ting en zoo ja, wat er dan is geschied. Wellicht dat nadere informaties daarom trent, spreker aanleiding zouden, kurtnera ge ven zijn motie te wijzigen. De heer Van Ittersunx brengt als lid van Gedeputeerde Staten in herinnering, dat de minister op de desbetreffende vraag van den heer de Waal Malefijt in de Ka merzitting van 16 December antwoordde, dat tegen een dergelijk onderzoek geen be zwaren bestonden. Dat was derhalve een vrij positieve toezegging. Nu weet spi'eker wel, dat die toezegging destijds werd ge daan door minister Bevers, maar er is niet de minste reden om aan te nemen, dat mi nister Regout niet in deze de opinie vaix zijn ambtsvoorganger zal deelen. Spreker kan zelfs mededeelen dat op dit oogenblik een correspondentie loopende is tusschen Gedeputeerden dezer provincie en den mi nister over de vraag, hoe heti bewraste onderzoek zal plaats hebben. Ook wordt een dergelijke correspondenitie gevoerd met Ge deputeerden van Noord-Holland. Men is dus in deze zaak diligent en de motie des heeren Van Boetzelaer is naar sprekers op- vattiug momenteel zonder eenig nut meer. De heer Doude van Troost- w ij k memoreert hoe hij in de vorige zit ting de qraaestie van de watei'standen op de Vecht ter sprake bracht. Toen werden spreker nadere gegevens toegezegd; en af gaande op die toezegging, had spreker ge hoopt nadere mededeelingen bij de stukken voor deze zomerzitting t© zullen ontvan gen. In die hoop is hij echter teleurge steld, er werd dienaangaande! niets ontvangen. Daarom vraagt spreker thans: hoe staat het met die zaak? D© Voorzitter antwoordt den heer Doude van Troostwijk, dat hij in de volgende vergadering die nadere inlichtin gen zal ontvangen. De heer Van Boetzelaer dankt voor de uitvoerige informaties hem dooi den heer Van Ittersum verstrekt. Daar uit blijkt, dat men reeds in de goede rich ting werkzaam is. Sprekers motie is mits dien nu niet meer terzake dienende. Zeker is het, Idait men thans op een spoedige afdoening der quaestie vertrouwt en het onderzoek met kracht hoopt te zien aan gevat. Spreker zou thans wel in een ande re motie aan die verwachting uitdrukking kunnen geven, maar hij acht het gewensch- ter zulks nu niet te doen. Daarom trekt hij zijn eerste (hier boven vermelde) motie in. Komen de overige punten van de agenda aan de orde. Verschillende Koninklijke goedkeuringen van besluiten der Staten worden voor ken nisgeving aangenomen. Missie van Gedeputeerde Staten, hou dende mededeeling van het overlijden van den heer J. van der Bijl. Idem. Missive van Gedeputeerde Staten!, hou dende mededeeling, dat de heer mr. M, Men dels ontslag heeft genomen als lid der Staten. Als hoven. Voorstel van Gedeputeerde Staten, be treffende verbetering van de Kerkgracht. Gerenvoyeerd naar de afdeelingen. Voorstel van Gedeputeerde Staten, om hen te machtigen het onderhoud van het trek- of jaagpad langs den Krommen Rijn in eigen beheer uit te voeren. Wordt besloten tot onmiddellijke behan deling van dit voorstel. Dit voorstel luidt: „Bij uw besluit van 3 Juli 1906 werd ons college gemachtigd tot het gedurende de jaren 1907, 1908, en 1909 iu eigen be heer doen uitvoeren van het onderhoud van het trek- of jaagpad lan'gs den Krommen Rijn, voor zoover het buiten de gemeente Utrecht ligt. Wij deelen ten volle het gevoelen van den Hoofdingenieur van den Provincialen

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2