S\ 7. 8"e Jaargang. Woensdag 7 Juli 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. Voor 't Vaderland. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoort f l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens by de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtsch est raat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents by vooruitbetaling. öroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedryf bestaan zeer voordeelige bepalingen UA het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eeme circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht fegfl l>e liuaucieele hervorming in Eugeland. Langdurig en zwaar is de strijd, dien de kanselier der schatkist in het lagerhuis heeft te voeren om zijne nieuwe belastingplannen er door te krijgen. Vijf zittingen, die tot diep in den nacht werden gerekt, zijn 1100- dig geweesL om de aanneming te verkrijgen van het eerste artikel van de wet op de mid delen, dat betrekking heeft op de nieuwe belasting, die de 'regeering wil heffen van gronden, welker waarde buiten toedoen van den eigenaar toeneemt. De aanneming van dit artikel is geschied met 296 tegen 112 stemmen, een resultaat., dat bewijst dat de regeering door hare meerderheid in dezen strijd wordt gesteund en aanleiding geeft om te verwachten, dat het lagerhuis ten slotte in hoofdzaak met hare plannen zal meegaan. Hoe dan de houding van het hoo- gerhuis zal zijn, is natuurlijk eene andere vraag. De finahcieele hervormingsplannen van do Engelsche regeering bewegen zich, zoo als bekend is, in eai kader, dat niet enkel den dienst van het looiende jaar 1909 1910 omvat. De opbrengst van de nieuwe be lastingen zal niet alleen het tekort van dit jaar, omstreeks 17 millioen p. st., dékken; zij zijn bestemd ook in de volgende jaren 20 a 25 millioen hooger opbrengst te leve ren. Het tekort bedroeg 17.2 millioen. Men kan daarvan aftrekken de 600,000, die, voort vloeiende uit eene automohielbelasting (te heffen naar liet aantal paardeler ach ten) en uit een belasting op de voor de beweegkracht van automobielen gebezigde brandstof, bij voorbaat gereserveerd worden voor eene ver betering van de straten en wegen. Van de overblijvende 16,6 millioen worden gevonden 3 millioen door vermindering van het amor tisatiefonds (tot dusver 10 milliioen) met 3 millioen,; deze operatie komt in hare uitwer king neer op eene leening. De overblijvende 13.6 millioen zullen door nieuwe belastingen opgebracht worden Het aandeel, dlat do indirecte belastingen daarin moeten leveren, is dlit jaar 6,1 mil lioen, iu volgende jaren 6.45 man., mis schien nog iets meer, want de raming voor de drankbelasting is laag genomen. De ver zwaring van de directe lasten treft hoofd zakelijk het bezit met 7.5 mm. (in volgende jaren 15,425,000), maar hierbij is het bedrag van de nieuwe grondbelastingen niet meege rekend, omdat dit geheel onbepaald is. Stelt men dit bedrag op 2.5 mm., dan wordt do vermoedelijke hoogere opbrengst van do nieuwe directe belastingen bijna 18 millioen. De verhouding verplaatst zich steeds meer ten gunste van de indirecte belastingen, wel ker bijdrage aan de huishouding weldra zal dalen tot beneden 40 pet. De opbrengst van de nieuwe directe belastingen ieder afzon derlijk is aldus 1908/09 1909/10 1910/11 Sucessie 18,370,000 21,220,<>00 25,795,000. Zegel 7,770,000 8,420,000 9,220,000. Inkomsten 33,930,000 87,430,000 40,480,000. Grond 500,000 2,600,000. De successiebelasting is gesplitst in eene belasting op de nalatenschappen en eene be lasting op de erfdeelen. Het erfdeel van echtgenooten en kinderen betaalt 1 pet., dat van broeders en zusters 5 pet. (vroeger 3 pet-.), dat van andere personen 10 pot. Erf deelen van echtgenooten en kinderen blijven vrij 1. als de geheele nalatenschap blijft beneden 15,000 p. st., 2. als het erfdeel minder is dan 1000 p. st., 3. als het erf deel van de weduwe of van een kind bene den 21 jaar minder dan 2000 p. st. bedraagt. Geschenken aan levenden worden aan de be lasting onderworpen, als zij minder dan 5 jaar oud zijn. De inkomstenbelasting in het laatste jaar werden omstreeks een millioen personen met een inkomen van meer dan 1 milliard p. st. daarin aangeslagen bedraagt 1 shil ling 2 pence per p. st. inkomen (5,83 pet.). Van inkomen, voortkomende uit bedrijf, be draagt 'de belasting 9 pence per pond (3,75 pet.), bij een inkomen van meer dan 2000, maar beneden 3000 pond 1 shilling (5 pet.). Bij een inkomen boven de 5000 p. st. wordt eene surbaxe van 6 pence (2i pet.) geheven van het gedeelte van het inkomen boven 3000 pond. De percentages bij kleinere in komens zijn gemiddelden; feitelijk zijn. zij lager, want tot oen inkomen van 700 pond) blijven 160 pond vrij van de belasting. Al'le inkomens beneden 160 p. st. blijven vrij van de belasting. Voor ieder kind beneden' 16 jaar wordt een aftrek van 10 pond toege staan. De nieuwe grondbelastingen zijn drie ledig: 1. eene belasting op de waardever meerdering van 20 pet. van de hoogere ver- koopswaarde bij overgang in andere handen of bij sterfgeval2. eene belasting van 10 pet. bij vernieuwing van huur- of erfpacht verdragen; 3. eene belasting van penny per p. st. A pro mille) op „undeveloped" (d. i. niet bebouwd of ongebruikt) land en op onontgonnen mineralen in de aarde. Hoofdzakelijk heeft men daarbij bet oog op land, dat in de nabijheid van steden voor speculatieve doeleinden wordt vastgehou den. De verhoogde zegelbelastingen tretten hoofdzakelijk de verwisseling van bezit bij land en de beurszaken. Nu de indirecte belastingen. De zeer lage ramingen, die de kanselier der schatkist hiervoor in rekening brengt, doen zien, dat deze belastingbronnen vrijwel verstopt zijn. Het verbruik van sterke dranken en daarmee de opbrengst van de belastingen, die er van worden geheven, verminderen jaar op jaar langzaam maar zeker. Wanneer men de nieuwe belastingen op alkoholhoudende dranken en op den omzet daarvan (4.200,000 p st.) hierbij telt, dan rekent de kanselier van de schatkist in het loopende jaar op eene inkomst daaruit (rech ten en verbruiksbelastingen op wijn, bier, sledke dranken en de drankvergunningen) van ruim 42 millioen p. st., d. i. bijna 1 p. st. per hoofd van de bevolking. 42 mil lioen is bijna een derde van de inkomsten der Engelsche begrooting, voor zoover zij uit belastingen worden opgebracht. H'et recht op sterke drank wordt met 3 sh. 9 p. per gallon verhoogd en daarmee gebracht op 15 sh. 2 p. per gallon (van 4.54 liter.) Tege lijk worden de vergunningen voor brande rijen en brouwerijen verhoogd. De bran der betaalt voor eene productie van be neden 50,000 gallons 10 p. st., voor de vol gende 50,000 gallons weder 10 p. st., voor iedere 25,000 gallons meer eveneens 10 p. st. De brouwer betaalt voor iedere 100 vat van 36 gallons 1 p. st., voor verdere 100 vat ©ven-eens 1 p. st., verder telkens voor 50 vat meer 12 shillings. Aanzienlijk wor den de vergunningen voor drankverkoop in het klein verzwaard, namelijk niet eene 'be lasting gelijk aan de helft .van bet bedrag, waarvoor zij in de gemeentelasten (rates) zijn aangeslagen. Bij groot© ondernemingen beloopt deze belasting tot in de' duizenden ponden sterling. Het recht op. tabak wordt met 8 pence verhoogd en komt daarmee op 3 sh. 8 p. Daar dit eene heffing zuiver op het gewicht is, drukt die belasting bijzonder zwaar op de goedkoope tabak voor het pijpje van de massa, die tot 600 pet, van de waarde wordt belast. D© tabak bracht in 1907/08 op 13,739,378; in 1909/10 zal de opbrengst zijn 15,639,378, in 1910/11 15.989,378 p. st. De gezamenlijke inkomsten uit belastin gen zijn ongeveer aldus: 1. Invoerrechten 30,000,000 2. Verbruiksbelastingen 36,850,000 3. Zegel'belaslingen 8,250,000 4. Successierechten 21,450,000 5. Grondbelastingen 3,150,000 6. Inkomstenbelasting 37,400,000 Totaal 137,100,000 p. st. De belastingen op het bezit, vallende on der de drie laatstgenoemde categorieën, zijn dus 70,250,000 p. st. of 51.4 pet. Dultschland. Sassnitz, 6 Juli. Hoden is in tegenwoordigheid van den Duits ©ben Keizer en den Koning van Zweden de stoomvaart- verbinding SassnitzTrelleborg geopend. Om 11 uur verzamelden de deelnemers aan de feestelijkheid zicli op liet veerschip Duitschlan.d waarbij de staatsminister Brei- Lenbacil in een toespraak er op wees dat dloor de nieuwe instelling de persoonlijke en zalkel'jke betrekkingen, zoowel ook .de wederzijdse lie handel krachtig zullen wor den bevorderd. Bij de daarop volgende ontbijttafel op de Hobenzollern dankte de Keizer in een toespraak den Koning van Zweden voor zijne persoonlijke aanwezig heid en sprak bij den wenseli uit dat de nieuwe weg over de Oostzee handel en ver keer lusschen Dui'tschland en Zweden krach tig moge verlevendigen en vooruitbrengen en een nieuwe brug moge vonnen lusschen de ha-ten d'er beide stamverwante naties. Sassnitz, 6 J u 1 i. In zijn antwoord op den bij dien lunch aan -boord van de Hohenzollern op hem uitgebrachten feest dronk, dankte Koning Gustaaf den Keizer voor zijne vriendelijke woorden en drukte de hoop uit, dat de uieuwe stoomvaarlver- binding zou. bijdragen tot versterking en ontwikkeling van de hartelijke -betrekkingen lusschen de van oudsher bevriende natiën. Trelleborg, 6 J u 1 i. Bij het diner aan -boord van het pantsersehip Os-kar TI bracht de Koning van Zweden een dronk uit, waarin hij den Duitschen Keizer dank .betuigde voor het betreden .van den Zwee-cl- schen boci-em. Hij zag daarin een nieuw be wijs voer d-e vriendschappelijke gevoelens van don Keizer, heette hem hartelijk wel kom en ledigde zijn glas op de gezondheid van den Keizer en de Keizerin. In zijn antwoord sprak de Keizer zijn har tel ij ken dank uit voor den vriendelijken welkomstgroet en de schitterende ontvangst. Het feest, dat nu wordt gevierd, zet de kro op een werk, dat een nieuwen scha kel zal invoegen in .de sedert eeuwen be staande onderlinge vriendschapsbetrekkin gen tussclien Duüfcschlankl en Zweden. De Keizer dronk op het welzijn van den Ko ning en het, -koninklijke huis en op den voorspoed en de wei-vaart van het ridder- lij'--' Zweedsche volk. Twee.de telegram. De Keizer en de Koning reisden met den koninklijken extra-trein van Trelleborg naar Malmö, waar de Keizer na een allerhartelijkst af- sche'd zich aan boord van de Hohenzollern begaf om naar Kiel terug te reizen. B e r 1 ij n, 6 Juli. De Norddeutsclie Allgemeine Zeitung schrijft: De Rijkskan selier Vorst Bülow liet lieden aan de hier in verband met de besprekingen over de financie-hervorming aanwezige eerste mi nisters der afzonderlijke bondsstaten en ge volmachtigden in den bondsraad uitnoodi- Igingen tot een diner richten, om bij deze gelegenheid van hen afscheid te nemen. I» de welingelichte kringen wordt ver klaard, dat voor de voltooiing van de finanicieele hervorming geen nieuw onder houd tussclien den Keizer en vorst Bülow zal plaats hebben. Na de besprekingen, die te Kiel tussclien den Keizer en den rijks kanselier hebben plaats gehad, is er geen aanleiding meer tot een nader onderhoud het verkeer geschiedt langs den tijdens de afwezigheid van den Keizer gébruikelijken weg. Waarschijnlijk zal, als de derde lezing van de financieel^ hervormingsplannen in den rijksdag ten eind© gébracht is en do sluiting of liever de verdaging van de zit ting voor de deur staal, Bülow zich voor 't laatst naar den Keizer begevendan zal, als de rijksdag naar huis is, zijn aftreden volgen. Over de keuze van Bülow's opvolger wordt aan de Frankf. Ztg. -bericht: „Uit de groote, zeer willekeurig samengestelde lijst van Bülow's mogelijke opvolgers, ko men gaandeweg als ernstig in aanmerking komende twee .namen op den voorgrond die van den staatssecretaris von Bethmann- Hollwcg en die van den stadhouder van Elza®-Lotharingen graaf Wed-el, Wij geloo- veu, dat mannen als d-eize twee ook door d..i af tredenden rijkskanselier den Keizer als zijn opvolger zijn voorgesteld en aan bevolen." B e r 1 ij n 6 Juli. De Rijksdag heeft het voorstel vaa de commissie aangenomen omtrent het kleuren van gerst, die belast baar is volgens het lager tarief van 1.30 mark per 100 K.G. 1 van de wet ter voorkoming van het verbruik van gerst, van .welke niet de voorgeschreven belasting is betaald) met 255 tegen 85 stemmen en een onthouding. Voordat deze stemming plaats had, was namens de regeering verklaard, dat het kleuren van gerst door haar onaanneme lijk wordt geacht, als zijnde in strijd met de bestaande 'handelsverdragen. Met algemeene stemmen en zonder debat werd verworpen de belasting op gas cu elecfcrieileit en eveneens na een kort debat de belasting op advertenties. Daarentegen werd do belasting op lucifers enz. aange nomen met 179 stemmen tegen 165 en een onthouding. Al deze besluiten werden in tweed© lezing genomen. B e r 1 ij li, 6 Juli. Tn liet meineeds proces Hammann werd de beklaagde vrij gesproken en de gezamenlijke kosten van bet geding op den aanklager Schmitz op gelegd. België. De ministerraad i-s, naar gemeld, wordt, het eens geworden over het plan van eene nieuwe regeling van den dienstplicht. In ieder gezin zal één zoon tot den persoonlij ken dienst verplicht zijnoverigens zal iu vredestijd de plaatsvervanging behouden blijven. In eene audiëntie, die de minister president Schellaert en de minister van oor log HeiLebaut bij den Koning boeidenwerd <1© principieel© toestemming van. Z. M. tot het ontwerp verkregen, dat spoedig bij de Kamer zal worden ingediend. Brussel, 6 Juli. De socialistische afgevaardigde Furnémont interpelleerde de regeeidng over eene rede, die onlangs door den Koning te Antwerpen is gehouden. Hij vroeg, of deze rede het werk was van den Koning d!an wel of het een ministerieele verklaring was. Do minister-president ant woordde, dat er voor de regeering nooit sprake vau i-s geweest om de volle verant woordelijkheid voor de te Antwerpen gehou den retdle af te wijzen. Heb koloniale charter verkondigt de absolute scheiding tussclien den Belgischen en den Congoleeschen staat, maar dat sluit niet in zich, dat liét ver boden zou zijn een gedeelte van het Congo- leescthe bezit aan maatschappijen over te doen. Wel verre van het verleenen van con cession te verbieden, bepaalt het kolonialo charter de voorwaarden, waaronder deze kunnen worden toegestaan. Het bepaalt welk gedeelte gereserveerd moet blijven bij ge volg kan dj rest i.n concessie uitgegeven worden. De Koning heeft goensaius gedoekl aan zijne woorden een andere beteekenis te geven, 'hij sprak alleen van beschikbare gronden en gaf slechts zijn persoonlijken wensch te kennen; hij zeide niet wat men. moet doen, maar wat men zou kunnen doen. In werkelijkheid is de bedbel-ing den Con go- staat te laten betalen voor oen deel der dienstpn, die hem door België zijn bewezen. De Kamer nam daarop eene door den liberaal Hijmans voorgestelde en door de regeering aanvaarde motie aan met algemee ne stemmen behalve -die van een tiental so cialisten, waarin wordt gezegd, dat de Ka mer, consbatoerende dat volgens de verkla ringen van den minister de red© des Ko- nings, waarvoor de regeering de verantwoor delijkheid op ziöh neemt, slechts op moge lijkheden wijst en dat de regeering geene maatregelen zal nemen tot voorbereiding van deze mogelijkheden, terwijl de koloniale wel do tussclien komst en d'e medewerkin g der Kamer te dezer zake waarborgt, over gaat tot do orde van den dag. Frankrijk. Als door den minister van marine aange wezen scheidsrechter, heeft de president van do rechtbank van heb Soine-departement uit spraak gedaan in de vragen, waarover de geschillen liepen tussclien de stoomvaart maatschappijen en de „iosrits maritimes", hun matrozonpersoneefl, die aanleiding heb ben gegeven tot do laatste staking en strem ming van diet verkeer iu do haven van Mar seille. Daard'oor is uitgemaakt, dat een rust dag per week of zeven dagen dienst toekomt aau allen, agenten in algomeenen dienst onder begrepen, die niet zijn dok-equipage. Wanneer deze rustdag niet kan worden toe gestaan wegens dienstbehooften, buiten om standigheden van overmacht en die, waarin het lot van het vaartuig, van de daarop in gescheepte personen of van de lading op het spel slaat, dan moet hij worden verwan- Naar het Frantch van Edmond LepeUetiur. 33 nooit J. L. VAN DER MOER. Des namiddags, op het uur waarop Noir carmes de zitting zoo haastig ihad. opgehe ven, na den graaf van Rij so or te hébben in vrijheid doen (stéllen, diep een magere geheel in. het zwart gekleed© man, met eenigazins gebogen rug, in. een der nauwe straten, die naai het Stadhuisplein, leidden. Hij scheen iemand te bespieden, izecr waar schijnlijk Koppel, wienis huis op een hoek van het plein stond Ondanks zijn opgeslagen kap, kon men het gemelijk gelaat van 'den zwarten man toch 'goed onderscheiden. Ongeduld en spijt lagen er, op .te lezen. Gejaagd stapte hij heen en. weer Plotseling bleef hij voor een somber »üt- ®iend huis stilstaan, en, na eerst naar afllo zijiden goed te hdbben rond gekeken, klop te hij, met'igelijke tueschenpoozen, drie maal op de deur. <Het wus blijkbaar een af gesproken sein, wanlt oogenlblikkelijik ver toonde zich oen hoofd voor een der vensters. „Kom naar 'beneden, Gurdoz!" sprak de ombekende, en weldra trad! een sergeant te voorschijn De zwarte man ihaafflde papier en schrijf gereedschap uit zijn zak ©n krabbelde haas tig deze regels, .waaribij hij zich van een vensterluik ah. lessenaar ibediende „Bevel om oogenblilkkélijk voor den Raad van Beroerte te .verséhijnen. Noircarmes, opperrechter." Hij drukte er een stempel op, liet de inkt drogen, vouwde het papier .in vieren, en gaf het aan den sergeanlt, met deze woorden „Ik heb je immers dén brouwer Koppel gewezen?" Zeker, edele beer Noircarmes." ,,'t Derde huis rechts, op 't plein, is 't zijne, nabij de Bergstraat. Breng hem dit be vel, en indien hij je soms mocht willen on dervragen, zeg dan, dat- 't dringend is, dab 't minste oponthoud z'n leven in gevaar kan brengen." De sergeant verwijderde zich, maar Noir carmes riep hem terug. „Zoodra je deze boodschap gedaan hebt, ga je naar 't Gerechtshof en vraag daar, na mens mij, den tweeden sepretaris te spre ken." „Meneer De Vargas?" „Juist. Verzoek hem den brouwer Koppel te ondervragen over z'n verdachte houding, z'n besprekingen niet de oproerlingen en 'hem vooral voorloopig geyangen te houden tot morgen m id dag De boodschapper vertrok en deed zich, in naam van den hertog van Alva, bij Koppel de deur openen. De brouwer, een kalme man, met groote wilskracht', las het bevelschrift, dat in deze tijden van overhaastige, terechtstellingen wei nig goeds voorspelde, zonder in het minst te verbleeken. Het eenigc bewijs van ontroe ring dat hij gaf, was een kort vertrekken van de lippen, toen, hij de onderteekening van Noircarmes zag, van den man die om zijn afschuwelij se wreedheid meer gehaat was dan dj wreed© hertog van Alva zelf. ,,'t Is goed," sprak Koppel, ,,ik zal dade lijk gaan." En hij wenkte Guddoz, dat hij zich kon verwijderen. Het gelaat van Koppel veranderd© plotse ling toen hij liet lage vertrek met de zwarte zoldering binnentrad, waar Charlotte, zijn vrouw, den kleinen Jozua beknorde, omdat hij ondeugend' was geweest. Jozua was een flink, sterk kereltje, der tien of veertien' jaar oud. „Ik had' me niet bedrogen," zei de brou wer. „Wat is er? Je kijkt zoo onrustig..." „Ik ben voor den xtaad' van Beroerte ge daagd." „O, mijn Godl Arme man! Wat moet er van mij worden? Ze zullen je gevangen zet ten, misschien op 't schavot brengen," snikte Charlotte. „Wat dat betreft, ben 'k gerust, vrouw, want ik verzet nooit 'n voet, ik doe nooit iets, zonder de meest mogelijke voorzorgen te nemen,'' antwoordde 'hij, de grootste kalm te voorwendend. „Ik kan niet beschuldigd/ worden bij een of ander complot betrokken te zijn; maar men wil mij zeker eens onder vragen, mij dwingen 'te sproken; ze weten natuurlijk dat 'k met alle goede patriotten in verbinding sta, omdat ze ine hebben doen bc- spionneeren." „Ja, die zwarte kerel, die aanhoudend oni ons huis draait." „Da's 'n spion... al sedert drie dagen zie 'k hem in de buurt rondloopen als 'n slroo- per, die uitgaat om z'n strikken te zétten. Van die zij dé vermoed 'k dat t gevaar dreigt. Uit voorzichtigheid ben 'k al niet meer naar de preek gegaan en heb 'k voor loopig m'n bierhuis gesloten, waar de mak kers 's avonds kwamen, om zachtjes met el kaar hun plannen te bespreken, waar ze hun wenschen uitten en elkaar onderhielden over den Prins van Oranje, die ons bevrijden wil... Missehien word 'k nu juist ontboden, omdat 'k dien voorzichtigheidsniaatregel go- nomen heb. De Raad zal willen weten waar om Koppel geen bier meer tapt." De vrouw antwoordde niet. Zij wist niet wat zij van zijn onrust denken moest, zij was niet gewoon, beun angstig te zien. Koppel ivas een ferme, doortastende man. Geen wonder dus dat zij zich ongerust maak te, nu zij bij hom die ongewone gejaagdheid opmerkte. „Héb jij niets opgemerkt?" vroeg Koppel, terwijl hij zich een mantel om de schouders wierp. „Niets, en ik let toch altijd goed op." „Heb je dien zwarten kerel nooit ont meet?" „Ik geloof 't niet," antwoordde zij ont hutst. „Ik heb hem alleen van achter 't ven ster gezien, toen jij me op hem wees terwijl hij langs de huizen sloop." Koppel beduidde haar te zwijgen en dich ter bij hem te komen. „Loopt ie daar ginds weer niet, kijk 's hij gaat daar heen?" Zij bukte zich en bemerkte midden in liet straatje een nauwelijks zichtbare, donkere gedaante. „Ik geloof dat 'k hem herken," fluisterde «ij „Wil 'k je alles zeggen wat 'k denk, Char lotte?" „Man spreek dan toch, je ziet immers dat 'k sterf van angst I" „Die man loert op jou..." Hij sprak niet verder. Zijn op elkaar go- klemde tanden voorspelden een uitbarsting vai- woede, ir zijn oogen flikkerde eon hevi ge jaloezie. „Koppel", hracht de sidderend© vrouw er stotterend uit, „ik heb je nog nooit zoo go- zien... je moet je bepaald vergissen. W© le ven doorloopend zoo in angst en vreezen., dat we den schijn voor werkelijkheid' gaan iu- zien." Maar hij luisterde niet meer. Door som bere voorgevoelens gekweld, dacht lvij na, daarbij het dringend bevel van de overheid geheel vergetend. Gejaagd trad hij weer onverwacht naar het venster, onderzoekend naar <le steeg aan do andere zijde van het plein ziende. De man iu 't zwart- was verdwenen. „Misschien heb jc gelijk," hernam bij, zich bedwingend. „Ik kon me vevgissen, maar ik meende in, hem den man te herken nen, die je onlangs heoft aangesproken, op dien, Zondag toen die arme Hooper gepreekt had. Wat had die kerel met je voor, Char lotte?... Hij volgde je ongetwijfeld met slechte 'bedoelingen..'t Kan natuurlijk zijn dat 't maar 'n toevallige samenloop van om standigheden is of 'n gevolg van de onrust, die ons, Vlamingen, steeds kwelt wanneer we van die vervloekte Spanjolen ontmoeten. Maar 't is nu hoog tijd dat 'k naar dat) schandelijk gerechtshof ga, misschien hoor 'k dan iets." Word* wrvnlfd.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1