Sf°. ÏO. Berstte Blad 8s" Jnarganx. Zaterdag 10 Juli 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. Voor 't Vaderland. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.90. Afzonder:qlre nummers- 0.09. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiönmededeolingen enz.gelieve men vóór 11 uur 'a morgens bg de Uitgeven in te zenden. Uitgevers: VALKH OFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DEK ADVERTENTIÊN: Van 15 regels f 0.90. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 29 cents bij vooruitbetaling öroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tct het herhaald adverteeren in dit Blad, bg abonnement. Eeae ciroulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. Burgemeester ©u Wethouders der gemeente Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat de processen-verbaal van de zittingen van de Hoofld-stembureaux van den, uitslag der op 8 Jvfli 1909 gehouden stemmingen voor de ver kiezing van zes ledbn -van den gemeenteraad van Amersfoort, in afschrift zijn aangeplakt en ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn neder gelegd. Amersfoort', den 9. Juli 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. G. STENFERT RROESE. WUIJTIERS. Politiek Overzicht. Staatssubsidie voor een post- stoomvaartdienst. De felle storm, die in de Italiaansche Kamer was opgestoken, is bedaard. De re geer iug heeft toegestemd in eene verdaging van de beslissing over de nieuwe regeling van den gesubsidieerden poststoomvaart- dienst Die verdaging zal zij zich ten nutte kunnen maken om de heftige oppossitie, die zich tegen de voorgestelde regeling deed gel den, te kalmeeren. De oppositie had hare reden voornamelijk hierin, dat bij deze zaak tegenover het belang van de schatkist en het algemeen staatsbelang niet alleen zeer mach tige bijzondere belangen staan, maar ook af wijkende plaatselijke belangen met grooten nadruk zich doen gelden. De naijver tus- schen de verschillende havensteden treedt evenzeer op den voorgrond als die tusschen de verschillende groepen van ondernemers. De strijd tusschen de belangen, die tegen over elkaar staan, leidde er uit den aard der zaak toe, dat de afgevaardigden eerder geneigd waren het woord te nemen tot het voeren van eene scherpe critiek dan tot ver dediging van de voordracht. Dit alles droeg er toe bij, dat als het thans tot eene stem ming gekomen was, de uitslag onzeker zou zijn geweest. Tot aanvulling van wat reeds over de zaak zelve is gezegd, nemen wij nog eenige na dere medeelingen op. De nieuwe verdragen van den staat met de Lloyd Italiano en zes kleinere stoomvaartmaatschappijen zijn be stemd in de plaats te komen van het eigen lijk reeds afgeloopen maar voorloopig ver lengde verdrag, dat de Navigazione Generale Italiana gedurende bijna twintig jaren tot al'eenheerscheres in het Italiaansche scheep vaartverkeer heeft gemaakt Eene staatscom missie, die in 1902 is ingesteld, heeft het vraagstuk bestudeerd en is tot de slotsom gekomen, dat de thans bestaande regeling niet moot worden vernieuwd. In de laatste jaren is de Italiaansche 'handelsanarine be langrijk ten achter gebleven bij die van andere volken, hare stoomvaartdiensten zijn met groote gebreken behept en werken met een materieel, dat verouderd en voor eene ernstige mededinging ongeschikt is. Nieuwe wegen moeten worden ingeslagen om met vrucht te kunnen concurreerenVan deze overtuiging uitgaande, had de regeering in 1908 een wetsontwerp ingediend, om het richtsnoer aan te geven voor nieuwe scheepscontracten in het algemeen be lang. In deze wet, die door het par lement is goedgekeurd, was de boog wel wat te strak gespannen. Het gevolg was, dat bij de gelegenheid, die de regeering gaf, om in te schrijven op grond van de wette lijk vastgestelde voorwaarden, geene aanbie dingen inkwamen. De regeering stond toen voor de keus, de poststoomvaartlijnen in staatsexploitatie te nemen of zelf onderhan delingen met ondernemers te openen. Daar zij niet was toegerust voor het inslaan van den eersten weg, moest zij den laatsten in slaan, maar had ook hierbij niet het ge- wenschte succes. Zoo kwam men er ten slotte toe, in te gaan op het aanbod van de Lloyd Italiano, waarbij achter de coulis sen de Navigazione Generale als hoofdaan deelhouder in die onderneming medewerkte. Het contract met de Lloyd Italiano, dat bij het parlement ter goedkeuring is inge diend, wordt aanbevolen als in de gegeven omstandigheden het gunstigste, dat is te be reiken. Tot dusver betaalde de staat aan de Navigazione Generale jaarlijks 10 millioen lire, zonder dat op het bedrijf een ernstig toezicht kon worden uitgeoefend. Het nieuwe contract met de Lloyd en zes kleinere on dernemingen vordert van den staat eene jaarlijksche uitkeering van 20 millioen in ronde cijfers gedurende 25 jaren. Daarvoor wordt echter de capaciteit van den dienst, die moet worden uitgeoefend, belangrijk verhoogd; de eischen, waaraan de stoom schepen moeten voldoen, wat vaartsnelheid en tonneninhoud betreft, worden verzwaard en de totale lengte van de stoomvaartlijnen wordt van 2,646,000 tot 3,957,000 zeemijlen uitgebreid. Aan den staat wordt een groote invloed en controle op de uitvoering van den dienst verzekerd. Het verdrag bepaalt eeu proeftijd van vijf jaren, waarin het mate rieel geheel moet worden vernieuwd, verze kert den staat een aandeel in de winst en verschaft den staat de mogelijkheid, na vijf tien jaren de geheele vloot met toebehoo- ren tegen balansprijs in bezit te nemen en daarmee de zuivere staatsexploitatie te ope nen. Nu is de verdere behandeling van de zaak verdaagd. Van die verdaging zal worden partij getrokken, om aan de belanghebben den, die zich door het met de Lloyd Ita liano gesloten contract benadeeld achten, de gelegenheid tot mededinging te verschaf fener zal eene nieuwe inschrijving tot 'het verkrijgen van de concessie worden open gesteld. Slaagt deze inschrijving niet, dan kan de staat tot aan bet einde van het loo- pende jaar terecht bij de Lloyd om met deze de overeenkomst te sluiten op de met haar overeengekomen voorwaarden. Duitschland. Een nieuwe naam wordt door de National Ztg. voor het rijkskaniselierschap genoemd. Het blad verzekert, dat admiraal von Tir- pitz, de staatssecretaris van marine, Bülow's opvolger zal zijn. B e r 1 ij n', 9 Juli. De rijksdlag nam definitief iini derdb Ie«ziin.g de bier*- en/ de bab baks belasting aan. B e r 1 ij n, 9 Juli. De Rijksdag heeft de brandewijnbölasting definitief aangeno men. De vrij-oonservatieve Post verklaart, dat de overeenstemming tusschen de nieuwe meerderheid in den rijksdag en de regeering op den volgenden grondslag is verkregen Bierbelasting 1 Brandewijnbelasting te zamen 230 millioen. Tabakbelasting Lucifersbelasting 25 Belasting op verlichtingstoestellen 20 Belasting op mousseerende wijn 5 Recht op koffie en thee 85 Te zamen aan indirecte be lastingen 315 millioen. Daarbij komen nog: Door af te zien van de verlaging der suikerbelasting 35 Door handhaving van de belasting op spoorkaartjes 20 Door verdubbeling van de „Matri- kularbeitriige" 25 Eindelijk uit de verschillende bezitbelastingen 102 Algemeen totaal 497 millioen. De Germania heeft eene eenigszins andere berekening. Volgens dit orgaan zullen bier 100, brandewijn 80, tabak 45, deze drie te zamen dus 225 millioen opbrengen, voorts lucifers 23, recht op koffie en thee 37, be lasting op den omzet en op de waardever meerdering van onroerend goed, zegelrecht op effecten, wissels, cheques en talons 100 millioen. Het algemeen totaal zal zijn 500 millioen mark. B e r 1 ij n, 9 J u li. Blijkens eene mede- deeling, die dien voorzitter graaf Stolberg beden deed in bet begin der vergadering1 van d'en rijksdlag, heeft graaf Zeppelin den rijksdag in het oegin van September uitge- noodigd tot een bezpek aan Friedric'hshafen. Frankrijk. Gedurende het verblijf van den Czaar in de Fransche wateren zullen admiraal Tou- ohard, generaal d'Amade en de persoonlij ke adjudant van president Fallières majoor Guizes hem worden toegevoegd. Het Middel - landsche zee-eskader zal zich met het Noord- zee-eskader vereenigen voor de ontvangst van den Czaar, die voor Cherbourg eene revue aal houden over 30 pantserschepen en kruisers. Par ij s, 9 J uli. De Senaat heeft met 251 tegen 7 stemmen het wetsontwerp op de pensioneering van spoorwegbeambten bij eindstemming aangenomen. Tusschen de regeering en den Senaat is een belangwekkend conflict in aantocht. Het regeeriugsvoorstel over de pensionneering van de spoorwegbeambten, dat nu bij den Senaat in behandeling is, bepaalt, dat de beambten, die na 15-jarigen dienst ontslag nemen, aanspraak hebben op een evenredig pensioen. De senator Touron heeft hierop een amendement voorgesteld, dat de aan spraak op pensioen verloren gaat in ge val van staking. De senaat heeft dit voor stel naar de commissie verwezen, maar de regeering heeft besloten het te bestrijden. Zij staat namelijk op het standpunt, da't de spoorwegbeambten werklieden zijn, zooals de anderen en dat men hun dus het coali- tierecht niet mag onthouden. P a r ij s, 9 Juli. Bij de behandeling van de herziening van het tlarierf diiend» Jaurès uit naam der socialisten een motie ifl, waarbij de regeering wordit uitgenoom digd een internationlale conferentie bijeeui te roepen van alle belanghebbende mogend heden, strekkende tot eeaie griadueele ge lijktijdige tariefsherziening. De mmie werd door Cruppi aanvaard, inii stepnmdnjg ge bracht en mot 548 tegen 2 stemm^ni aange nomen De leden van de rijksdoema zijn thans uit Londen naar Parijs overgekomen en zijn daar liet voorwerp van groote oplettendhe den. Aan interviewers verklaren zij, dat de doema voorspoedig werkt en in Rusland een steeds groot-er aanzien verwerft. P a r ij s, 9 J u 1 i. Naar aanleiding au het gisteren gebeurde had een duel op pisto len plaats tusschen minister Caillaux en den heer Bos op den polygoon te Vincennes. Er werden twee kogels gewissels, die niemand troffen. De partijen verzoenden zich niet. Engeland* Eenige posten van den tweeden rang in het Engelsche ministerie zijn door nieuwe mannen bezet. J. W. Guilland is tot Lord van de schatkist, C. F. G. Masterman tot parlementair onderstaatssecretaris van bin- nenlandsche zaken, en J. Herbert Lewis tot parlementair secretaris van den raad van plaatselijk bestuur benoemd. De Standard heeft bericht, <Lat de regee ring besloten had de uitvoering van de over eenkomst betreffende de oprichting van een internationaal prijzen gerechtshof voor onbe- paalden tijd te verdagen. Dit wordt intus- sclien tegengesproken. ..Ir wordt verklaard, diat de houding van de regeering tem aan zien van deze zaak geen verandering heeft ondiergaan. Het uitstel van de behandeling der zaak in het parlement is slechts te wijten aan de overlading van de agenda van het lagerhuis in deze zifting. Londen, 9 Juli. De markies van Ripon, oud-minister en oud-onderkoning van Indië, is overleden. (Lord Ripon, die bijna 82 jaar oud Ls geworden, deed in 1852, toen hij tot lid van het lagerhuis gekozen werd, zijne in trede in het politieke leven. In 1859 erfde hij van zijn vader den zetel in het booger- huis. Als liberaal staatsman maakte hij deel uit van nagenoeg alle liberale kabinetten, die in de laatste halve eeuw het bewind heb ben gevoerd; ook bij liet optreden' van het tegenwoordige kabinet nam hij nog een re- geeringsambt aan, dat hij echter na eenigen tijd neerlegde. In 1874 ging hij over tot het katholieke geloofzijne politieke over tuiging is steeds dezelfde gebleven.) Ondanks de zorgvuldigste nasporingen, is het aan de geheime politie te Londen niet gelukt, medeplichtigen van Dhingra, den moordenaar van kolonel Wyllie2 te ontdek ken, zoodat de beklaagde, die in de gevan genis het diepste stilzwijgen bewaart, alleen voor den rechter zal verschijnen. De autori teiten moeten de overtuiging hebben verkre gen, dat de vermoording van kolonel Wyllie eene tllaad van persoonlijke wraakneming was zonder politieke beweegreden. Uit Calcutta wordt bericht, dat de Ben- gaalsche terroristen weer het hoofd opste ken. De Londensche politie is nog niet er in geslaagd uit te visschen of Dhingra, de moordenaar van kolonel Curzon Wyllne, op zijn eigen houtje of in opdracht van an deren de daad heeft gepleegd. De bij hem en in zijne woning gevonden papieren wij zen slechts op den invloed en raadgevingen, van vreemde mannen, die de in Londen studeerende Indische jongelingen op slechte wegen trachten te brengen. Glasgow, 9 Juli. Het uitvoerend comité van de vereeniging van arbeiders in de kolenmijnen heeft eene staking aanbevo len, in te gaan op den dag, dat de aange kondigde loonsverlaging in werking zal tre den. Londen, 9 Juli. Het besluit van het uitvoerend bestuur der Schotsche mijn werkers om den 29en Juli te staken, is voor waardelijk; het zal slechts tot uitvoering komen als eene algemeene staking wordt af gekondigd in geheel Engeland en Schotland. Deze vraag zal den 15en dezer overwogen) worden in eene vergadering van den Brit- schen mijnwerkersbond te Londen. Italië. Rome, 9 J uli. De Kamer keurde het wetsontwerp goed, waarbij aan de regeeiing speciale bevoegdheden worden verleend ter zake van de tarieven der invoerrechten. Oostenrijk. De onderhandelingen met de obstrueeren- do partijen in den rijksraad, die moeeten dienen om hen te bewegen de vertegen woordiging te laten afdoen wat naar het oordeel van de regeering geen uitstel toe laat, zijn misilukt. Minister-president Bie- nerth, die tot het laatst zidh buiten de on derhandelingen gehouden had, heeft nog eene uiterste poging beproefd in eene con ferentie, waartoe 'hij de leiders van de ob- strueerende partijen had genoodigd; maar deze stelden eischen, die hij niet kon toe staan. Er wordt nu een gemotiveerd besluit tot sluiting van de zitting verwacht, waarbij door de re-geering de verantwoordelijkheid voor het stilzetten van den wetgevenden ar beid en voor de gevolgen, die daaruit zullen voortvloeien, op de obstrueerende partijen wordt gelegd. Rusland. Poltawa, 9 Juli. Keizer Nieoloas, de grootvorsten en minister-president Sto- lypiu zijn hier aangekomen om de fees ten tot herdenking van den slag van Pol tawa bij te wonen. Poltawa, 9 Juli. Czaar Nicoliaas woonde de mis bij voor het zieleheiil van Peter den Groote, die werd opgedragen bij het gedenkteeken voor de Zweden. Daarna werd eene parade gehouden door de regi menten, die in 1709 bij Poltawa hebben bij gedragen tot de overwinning. De Czaar werd met groote geestdrift begroet. Later had, in tegenwoordigheid van den Czaar, de plechtige onthulling plaats van het gedenkteeken voor kolonel Kellin, den verdediger van Poltawa in 1709. Petersburg, 9 Juli. Volgons de Handels- en Industriezoituug was de stand der gewassen in Europecsch Rusland den 25. Juni (oude stijl) de volgende: Winterrogge over 't algemeen mdddlel- niiatig, weinig verbeterd tegenover de laat ste berichten, onbevredigend in die gou vernementen Twer, Wladirair, Pskow, Now- gorod, Wologda, Kostroinia, Jaroslaw, Moe- kow, gedeelten van Nisjni-Nowigorod1, Kjachda en Kasan-, goed in Koersk, Pod- tawVv, Kiew, Woronesch, OhOrkow, Sama ra en Noord-Kaukazië. Wintertarwe over hei algemeen goed middelmatig, verbeterd in het oosten en in het centrum, onbevredigend in gedleoPben van het Don gebied, Saratow en de Oostzee- Naar h»t Fransch van Edmond Lepelleiier. 36 DOOR J. L. VAN DER MOER. HOOFDSTUK XIX. Met de Muts'op. Tegen den middag begaf Koppel zich met groote passen huiswaarts. Slechts enkele uren had mem 'hem in arrest gehouden em vervolgens was hij, na een uitgebreid ver hoor, in vrijheid gesteld. Men had hem de waarschuwing medegegeven op zijn huisge- .nooten te letten en zijn vrouw te beletten de verleidelijke vergaderingen bij te wonen, waar de protestanten-predikant Hendrick het woord voerde. Het bevreemdde hem de voordeur open te vinden... maar er wachtte hem binnen een tooneel, dat zijn verwondering in wanhoop zou doen veranderen. In de kamer, waarvan het venster op de binnenplaats uitkwam, vond hij zijn vrouw, met .een prop in den mond, aan het bed vak gebonden. „Wat kan er gebeurd' zijn?" mompelde de brouwer, die nog volstrekt niets begreep van het ongeluk dat over zijn buis gekomen was. Hij sneed oogenblikkelijk de koorden los, en zoodra Charlotte bevrijd was, gilde zij uit: ,,Jozua, waar is Jozua, "heb je hem go- zien?" ,,Nee..." ,,Dan is ons kind verloren 1" Nu eerst begon Koppel te begrijpen dat zijn kind weg was. Allerlei veronderstellin gen verdrongen' zich in zijn hersens. Hij durfde niet vragen, bang om het antwoord te vernemen. Charlotte vertelde onder snikken en zuch ten van het bezoek dat Noircarmes had ge bracht, eenige oogenblikken na ontvangst van het bevelschrift van den Raad. „Ik heb me dus niet vergist!" zei Kop pel, woedend op den grond stampend. ,,De ellendeling heeft me alleen laten roepen om me van jou te verwijderen en in dien tus- schentijd... want ze hebben me uitsluitend voor den vorm ondervraagd. Ik heb duide lijk kunnen merken, dat ze gelukkig niets wisten van mijn handelingen en plannen. Ze weten niet dat Willem van Oranje vóór de poorten waakt, gereed om op 't eerste sein zich van de stad meester te maken en de soldaten van Philips, de beulen van Alva en de monniken van de Inquisitie weg te jagen... ,Maar vertel me nu toch wat Noir carmes 'hier kwam doen en wat we voor ons kind te vreezen hebben „Geduld! Je zult alles begrijpen, alles weten," antwoordde Charlotte somber, ,,'n Voorbijtrekkende processie had mij bevei ligd tegen de geweldige aanranding van dien man... Ik wachtte op je terugkomst, ik had al plannen gemaakt om met ons allen de stad te ontvluchten, om ons te onttrekken aan de wraak, die 'k in z'n oogen gelezen heb. „Verdomd, hij is vlugger geweest dan wij... hij hield mij in gijzeling, wel weternd dat we niet zonder elkaar zouden heen gaan... Maar de jongen?... Vertol me nu toch iets van 't kind, vrouw, ik beef van on gerustheid l" s ,,'n Uur na 't vertrek van den opperrech ter," vervolgde Charlotte, thans in koorts- achtigen haast, „kwamen hier drie dienaars van den Raad van Beroerte, die naar Jozua vroegen. Ik keek ze verschrikt aan, zonder te antwoorden, toen 't kind riep „hier ben 'k". Neem mee, zei toen een van do mannen. Op m'n herhaald smeeken, heeft hij me al leen geantwoord, dat 't kind geen eerbied had betoond jegens den katholieken gods dienst. 't Kind' had z'n mutsje opgehouden toen de processie voorbijtrok. Is 't geen schande, dat ze ivan 'u kind durven eischen wat soms zelfs door volwassen menschen ver geten wordt? Jozua verzette zich, hij huilde en riep om me... Ik wilde meegaan en z'n lot deelen, onverschillig hoe 't zijn zou, maar toen hebben die kerels me met touwen ge boeid... je hebt zelf gezien lioe ze one aan 't bed' hebben vastgebonden. Ze zijn met onzen jongen weggegaan... hij schreide vrceselijk... Ik herinnerde me toen plotseling de bedrei ging van Noircarmes, op 't oogenblik dat hij gedwongen was ons huis te verlaten. Ik hoopte dat de buren me zouden komen be vrijden, dan zou 'k naar hem toegeloopen zijn en 'n knieval voor hem gedaan heb ben „Jij, vrouw? Zou j ij dat gedaan hebben?" „Och, man, 't is toch ons kind!" „En is niemand van de buren gekomen?" „Ik heb geen mensch gezien... ze zijn na tuurlijk ook bang om verdacht te worden." ,,'t Is goed," zei de brouwer vast besloten. „Blijf jij hier, i k zal er heen gaan en met de rechters spreken en dan zullen we zien of ze 'n vinger naar 't kind durven uit steken... zoo'n onschuldig jongetje!... De hertog van Alva is zelf vader... misschien zal hij minder wreed zijn dan z'n handlangers." Koppel verliet het huis en liep haastig naar het paleis van den landvoogd. Een dub bele rij soldaten vormden een levenden, on- Üoordringibaren muur vóór het stadhuis. Koppel 4rachtte op verschillende plaat sen er door ie komen. Maai* te vergeefs. „Maak 'n beetje ruimte!" riep een ser geant, en oogenblikkelijk richtten eenigo soldaten hun pieken op Koppel's borst. Hij week achteruit... maar op hetzelfde oogen blik meende hij 'het geschreeuw van een kind te hooren en toen overstelpte hem de droefheid. Twee groote tranen 'biggelden langs zijn wangen, en wanhopig riep hij uit: ,,'t Is m ij c zoontje... 'n "kind nog hij heeft volstrekt geen kwaad gedaan... laat roe door. hij 'kan zich niet verdedi gen... iaat an ij voor hem spreken." Maar zijn smeeken werd met hoongelach beantwoord. Een. soldaat bood hem den brandstapel aan om zijn tranen te drogen. Koppel begreep wel dat 'hij van zulke kerels geen medelijden te wadhten had, waarom hij zich een eindje verwijderde van de plaats, waar *nen zijn onschuldig, ongelukkig kind thans aan het ondervragen was. Hij klom op een paal en meende nu, over de hoofden heen, Jozua (in de "galerij te bemerken, omringd door knechten van den. Raad. Als Verlaand door de aandoening. bewoog de vader zich thans niet meer. In ■zijn wanhoop, verwachtte hij nog slechts eenige hulp van het todval. Na eenige haastige veroordeelingen de Raad sprak immers zoo 'zelden Vrij gaf Noircarmes bevel het kind van den brou wer binnen i brengen. Angstig, waggelend, met rood beweende oogen s'ond Jozua sidklerend Vóór den op- perreenter, die bleeker .zag dan ooit in zijn zwarten mantel De officier Miguel en de raadsheer Delrio.zaten naast hem. Vargas, de secretaris van den Raad, zat wat veideraf, enkele «tukken doorlezend en -van tijd tot tijd een korte aanteekening makende. Soldaten zaten bij bet brandende haard vuur anderen stonden gereed om de or ders, welke .zouden gegeven worden, oogen blikkelijk uit te Voeren. De beul en zijn 'knechten hielden zich in de aangrenzende kamer op. Men gaf hun de veroordeelden over, zonder eenige for maliteit en alleen met dë woorden'„Neem mee I" „Je naam?" vroeg Miguel. „Je naam?" vroeg Miguel. Het kind beefde. Hij wilde antwoorden, maar zijn lippen bewogen zich zonder eenig geluid voort te brengen. Het was of de keel hem door den angst dichtgeknepen werd. „Je naam!" klonk het nogmaals, op ru wen toon. „Jozua Koppel," antwoordde de jeugdige gevangene stotterend. Wordt vrvnlfé

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1