s\ ia. Dinsdag 13 Juli 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. Voor 't Vaderland. 8,lc Juar|{anx< ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoort f l.OO. Idem frauco per post- 1.50. Afzonder, ijle nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens by de Uitgeven in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tel het herhaald advertoeron in dit Blad, by abonnement. Eeme circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht ]>e Oosten rij ksclie rijksraad. De leden van het huis van afgevaardigden van den Oostenrijkschen rijksraad zijn naar huis gezonden. Dat is geschied met alle tee kenen van ongenade, want de zitting van den rijksdag is niet verdaagd, maar gesloten, pn de regeering heeft tot rechtvaardiging van haar besluit in de Wiener Zeitung de redenen, die haar daartoe geleid hebben, uiteengezet in een stuk, dat den indruk maakt van eene formeele akte van beschul diging tegen de volksvertegenwoordiging. De regeering laat zich aldus uit „Op grond van eene machtiging van den Keizer is de zitting van den rijksraad heden gesloten. Slechts met innerlijken tegenzin en na lang aarzelen is de regoering tot dezen maatregel overgegaan. Hij was echter onver mijdelijk geworden op het oogenblik, waarop ook do laatste uit het initiatief van eene parlementaire groep voortgekomen poging om langs den weg van minnelijke onderhan delingen het huis tot werken bekwaam te maken, evenals de vroegere bemoeiingen in die richting geheel zonder resulttaat was ge bleven. De schuld van dezen uitslag treft eenvou dig de partijen, die zonder noodzaak met een groot aantal doellooze voorstellen tot drin gendverklaring de agenda gebarricadeerd hebben, ofschoon zij een geheole reeks wer kelijk populaire onderwerpen van algemeen belang omvatte. Al deze wetsontwerpen wa ren enkel uit de zorg voor het welzijn van het algemeen voortgekomen en konden vol strekt niet voor eene regecringgbehoefte gel den. Er zouden betere levensvoorwaarden voor handelsbedienden gewaarborgd, het lokaal spoorwegnet van alle landen zou op doel- matdge wijze uitgerust, aan de ruwe petro leumindustrie zou eene vruchtibrengend© materieele steun verschaft en daardoor eene dreigende verhooging van den petroleumprijs voorkomen worden. Dat alles werd verijdeld. Verijdeld werd echter ook de behandeling van maatregelen, die ten doel hadden de duurte van het brood tegen te gaan. Bovenal echter moest de regeling van onze handelsbetrekkingen tot de Balkanlan- den in gang gebracht worden. Eene snelle en vlugge afdoening van deze bij uitstek ge wichtige zaak in het parlement was reeds met het oog op de buitenlandsche politiek gebo den. Zij was inderdaad een eisch van de monarchie, die tegelijk voor breede kringen der bevolking eene werkelijke broodkwestie was. Met dat alles hielden echter de obstru- eerende partijen in 't minst geen rekening. Zij belemmerden voor hunne eigen volksge- nooten de welkome gelegenheid tot arbeid en verdiensten. Enkele Slavische politiekers waren het, die de uiterste strijdmiddelen aanwendden, om de aansluiting uit een oog punt van handelspolitiek aan onze Slavische nabuurlanden en daarmee hunne economi sche ontwikkeling te verhinderen. Zulle een streven is eene gevoelige bena deeling van volk en rijk, het berokkent ge vaar aan de volksvertegenwoordiging, die daarmee aan hare ernstigste plichten wordt onJtrokken. De regeering heeft niettemin niets verzuimd wat eene vermindering van het gezag van het parlement, eene benadee ling van. de volken kon vermijden. Alle be moeiingen in dit opzicht hebben echter schipbreuk geleden op het hai'dnekkig ver zet van de obstrueerende groepen, die voor de van zelf sprekende vervulling van hunne plichten bijzondere voordeelen begeerden en in 't eind diktatoriaal voor den dag kwa men met eischen, die in werkelijkheid ten doel hadden alle andere eonstitutioneele factoren onder den wil van eene parlemen taire minderheid te doen buigen. De vraag van de wet om de regeering te machtigen tot het sluiten van handelsverdragen was steeds meer op den achtergrond gekomen en politieke eischen werden naar voren ge bracht, welker vervulling eerst recht eene erge verwarring zou hebben veroorzaakt. Dat echter kou en mocht de regeering niet toelaten, en zoo bleef haar niets over dan over te gaan tot den maatregel, die het best geschikt was aan de onhoudbare toestanden in het parlement vlug een einde te maken. De verantwoordelijkheid treft uitsluitend en met de volle zwaarte hen, die ddt hebben uitgelokt en dief door hunne handelwijze parlement en volk zeer benadeeld hebben." De sluiting van de zitting heeft voor de leden het gevolg, dat hunne aanspraak op geldelijke vergoeding verloren gaat. Alleen bij verdaging gaat de vergoeding door. Wat de gevolgen voor den parlementairen arbeid betreft, bericht de Neue Freie Presse, dat niet alleen de stapel van voorstellen tot di-ingendverklaring van de tabel van het huis verdwijnt, maar dat ook al het in de commissiën verrichte werk nutteloos is ge worden de reeds naar de commissie ver zonden wetsontwerpen moeten op nieuw aan eene eerste lezing onderworpen worden. „Het bureau en de commissiën moeten op nieuw gekozen worden. En daar de rijks dag waarschijnlijk eerst in het begin van November weer bijeen zal komen, zal er dan wederom slechts een geringe tijd voor het afdoen van de allergewichtigste wets ontwerpen overblijven. Thans heeft de ob structie moeten wijken en het stelsel is ge bleven. De voorstellen tot urgentverklaring zijn geschikte vernielings-werktuigen geble ken, maar dat zij voorloopig niet de juiste middelen zijn om eene nieuwe coalitie af te dwingen, verneemt de Slavische unie thans door het besluit tot sluiting van de zitting." Duitschland. Keizer Wilhelm II wordt morgen te Ber lijn verwacht om eene beslissing te r.emen wie de opvolger zal worden van vorst Bülow als rijkskanselier. Men neemt aan, dat de Keizer daarbij den laad zal innemen van den aftredenden rijkskanselier. Wie de vijfde rijkskanselier zal zijn, weet op dit oogen blik nog niemand. B e r 1 ij ïi, 12 Juli. De voorzitter van den Duitschen Landwirtschaftsrat, graaf Schwterin-Loewitz, heeft eea> tele gram gezonden aan den rijkskanselier, waarin hij ham naar aanleiding van zijn besluit tot aftreden, dat door al'le nationale karingen van Ueft land ten diepste wordt betreurd, nogmaals den innig en dank van den geheel-en Duitschen landbouw bréngt voor al wat hij gedurende zijne meer dan tienjarige am hts vervulling voor deai Duit schen landbouw heeft gedaan. In zijn antwoord zegt de Rijkskanselier W'at ik iïn mijne politiek voor den land bouw en voor de bescherming van den na tion alen arbeid in het algemeien heb na gestreefd en bereikt zal, volgens mijlnel overtuiging, n-itelü alleen het belang Vain' enkele beroepsklassen, maar van de ge- heele Duitsche volkshuishouding diénen'. Om aan deze politiek bestendigheid te verzekeren, heb ik getracht de juiste maat tie houdien en o ver d rij vim gen te vermijdejn .- Juist daarom kan ik mij van harte verheu gen over den d'ank, die mij gebitacht is door den Duitsclven landbouw, en mij vleian met- d-e hoop, dat de weg, die onder leiding van den grooten eersten rijkskanselier is ingeslagen op het gebied der economische politiek, dóór de wetgevende factoren van het rijk uiog lang zial kunnen worden ge volgd Het samenstel belastingen, zooals het door de conservatief-clericale meerderheid van den rijksdag definitief is vastgesteld, bestaat uit de volgende onderdeelen millioen. Bier belasting 100 Br and ewi j n b el as tiin g 80 Tabakbelasting 43 Invoerrecht -op koffie en thee 37 Belasting op lucifers 25 Belasting op verlichtingstoestellen 20 Belasting op mousseerenide wijn 5 Belasting op den omzet van on roerende goederen 40 Tal-onbelasting 27| Verhooging van het effectenzegel 25Ï Chèquebelasting 20 Verhooging van 'het wisselzegel 5 Verhooging der „Matrikularbei- trage" 25 Totaal 453. Daarbij moeten geteld worden 20 mil- lioen, die voortvloeien uit het behoud van de belasting op spoorkaartjes en 35 millioen ten gevolge van het achterwege blijven der verlaging van de suikerbelasting. Op het laatste oogenblik, aan het einde van de derde lezing, is nog een voorstel aan genomen, namens de conservatieven inge diend, om in het tarief van het recht hij overdracht van onroerend goed te ver vangen door J pet. en verder op te nemen de bepaling, dat vóór 1 April 1912 eene rijksbelasting van de buiten eigen toedoen verkregen stijging de waarde bij grond zal worden ingevoerd, die zoodanig moet worden geregeld, dat er jaarlijks eene opbrengst van ten minste 20 millioen mark van te ver wachten is. Gemeeuten, waarin eene belas ting op de waardevermeering van grond den len April 1909 bestond, blijven gedurende vijf jaren in het bezit van het gemiddelde bedrag der opbrengst van deze belasting. Frankrijk. De Senaat behandelt thans een wetsont werp tot versterking van de artillerie, waar van do behandeling dringend werd ver klaard. De rapporteur verdedigde het wets ontwerp en wees er op, dat 'het taktisch over wicht van de Fransche artillerie, dat tot dusver berustte op de snelheid dn het schie ten en op liet goede mechanisme, sedert de door Duitschland ingevoerde verbeteringen verminderd is. Ingevolge het wetsontwerp zullen op ieder legerkorps 120 stukken ko men tegen 144 in Duitschland. Iedere bat terij zal zijn van vier stukken. Generaal Picquart, de minister van oor log, wees op de voordeelen van de batterijen van vier -stukken, die veel beter te hanteereu en gemakkelijker te proviandeeren zijn. Hij verlangde -de oprichting van drie artillerie regimenten per legerkorps en eindigde -met een beroep op de vaderlandsliefde van het Fran-sche volk. P a r ij s, 12 Juli. Bij de behande ling van het wetsontwerp tot reorganisa tie der artillerie werd met 147 tegen 124 stemmen het voorstel der commissie tot vorming van 42 regiimeinten vald-artiillerie, dus 2 per legercorps, aangenomen Daarna werd liet geheefl© ontwerp aan genomen. Parijs,12Juli. In het voortgezette debat over de int-erpellatiën over de alge- meene politiek, zeide minister-president Cle menceau, in antwoord op het verwijt, dat hij niet eene politiek van onderdrukking had gevolgd, dat het ministerie die nooit had beloofd. Hij voegde daaraan toe, dat hij juist Viviani en Briand in zijn kabinet had opgenomen om aan te duiden, dat het kabi net in de tegenovergestelde richting wenschte te gaan. Hij verweet de socialisten, dat zij voor standers zijn van het geweld. Hij rechtvaar digde de houding der regeering bij de sta king der postbeambten en stelde het blad van Jaurès verantwoordelijk voor een groot deel der toen bedreven wandaden. Hij verklaarde zich te verheugen over de tot standkoming van verschillende belangrijko hervormingen en zeide, dat de wet op de ar- beiderspensioenen vóór het einde van den ziitingstijd van deze Kamer zal worden aan genomen anders zal hij da» geen minister ■meer zijn. De verhooging der vergoeding voor de Kamerleden werd door hem verdedigd met het betoog, dat het leven zooveel duurder is geworden en thans constateerde hij, dat geen enkele regeering in de laatste eeuw langer dan 18 jaren had geduurd; ;alleen de republiek heeft reeds 39 jaar bestaan. Toen hij zeide, dat de socialisten niet allen republikeinen zijn, werd het woelig in de Kamerde minister verliet de tribune, maar verscheen er weer na eenigen tijd eD zette zijne rede voort. Over de kiesrechthervorming zeide Cle- m ene eau, dat hij geen lust voelde de repu bliek aan -avónturen bloot te stellen, door het voorstellen van eene hervorming, die nog niet rijp is. Sprekende over de interpellaiiën over de staking, constateerde hij, dat do socialisten sedert 1903 hunne houding plotseling heb ben gewijzigd, en hij wees op hunne mach teloosheid, die daaruit is voortgevloeid. Zich tot Jaurès wendende, zeide de minis ter „De republikeinsche partij zoude er bij winnen, wanneer gij uwe oude plaats <n de partij groepeering, die gij hebt verlaten, weder innaamt". Clemenceau zette daarna uiteen, hoe zijne gemoedstemming is bij de uitoefening van 'het gezag. Hij heeft het vaste besluit ge nomen geen raad van vrienden te zullen aannemen, zoolang zij hem niet hebben overtuigd. Hij heeft zich geheel gegeven aan de republiek en aan Frankrijk; hij zal aan het volk steeds de waarheid voor oogen houden en is overtuigd, dat dit de beste wijze is om het te dienen. Clemenceau werd na zijne rode van ver schillende zijden hartelijk geluk gewenscht. Morgen voortzetting. Bij een feestmaal, dat aan de afgevaar digden va-n de rijksdboma gegeven werd' en dat werd bijgewoond door den voorzit ter van den Senaat en de Kamer, zeide de minister van buüenlandsch-a zaken Pichioai; Ik wiL geen lange rede houdenom niets le veranderen aan het niet-officieele par lementaire karakter va-n dit feest. Over ©enige dagen zal de Czaar in Frankrijk zijA en ik zal gelegou-heid hebben, van onze onafhankelijkheid aan het bondgenootschap te getuigen-, dat zijne proeven heefH af gelegd en dat door niets kan worden ver- vangien;. Ik verzjeker mtogmaals, dat lilet Russisch-Fransche verbond den onwrükba- re-n grondslag van onze politiek blijft. De socialistische groep van Kamerleden heeft in de Human-ité een zeer heftig ma nifest an.n die arbeddiers uitgevaardigd, om hen aaln tie sporen- hun. afschuw uit tie drukken voor den Czaar, die voor alle wreedheden van het Russische bestuur ver antwoordelijk is, in eiken hun gepast voor komenden vorm tot uitdrukking tie bren gen. Oostenrijk. Over de indruk, dien de sluiting de>r zit ting van den rijksraad heeft gemaakt, wordt aan de Köln. Ztg. uit Weenen be richt, dat de Duitsche partijen het goed keuren, dat minister-president Bioiueirlth zich geen e politieke eoncessiën heeft la ten afdwingen door de obstructiionisbon1, maar de rijksraad naar huis gezonden heeft. De regeering zal tijdens de zomervacan- tie beproeven, den landdag van Bohemea tot werken in skaat te maken, hetgeen van gu-nstagen, invloed kan zijn om dien parle mentairen toestand tie verbeteren]. Blijkt dat niet mogelijk, dan zal de landdag van Bohemea ontbonden worden en wellicht het huis van af gen-aar digd en van den rijks raad ook. De landdag van Görz en Gradiska is oai-tbondiein. De reden is ook al, dat er geen loans bestond onder de tegenwoordige om- standigheden dezen 1 andd-ag tot werken in staat to maken. Graaf Casimir Badeni, die van Septem ber 1895 tot November 1897 minister-pre sident in Oostenrijk is geweest, is aan eene beroerte in den spoortrein overleden. Zijne politiek in den Duitsch-Czechischen taal strijd gaf aanleiding tot een uiterst heftigen strijd in den rijksraad en daarbuiten, waar aan door zijn ontslag als minister-president een einde werd gemaakt. Hongarije. Budapest, 12 Juli. De Kamer van Afgevaardigden heeft het voorstel aafni- genomen om akte te nemen van: de horbe- ntfeming van het kabinet-Weberle mot den wensoh, dat in den. aanstaanden herfst de crisis opgelost zou worden volgens heb par- lem entiai-r e meerd erh ei dab egi n-sel Daarna giing de Kamer uiteen dot 28 September. Rusland. Petersburg, 12 Juli. Czaar Nicolaas is hedenavond teruggekomen ie Pet erh ol. De beide jachten, waarmee de Czaar en zijn gevolg de zeereis zullen doen in den loop waarvan hij verschillende hoven zal bezoeken, zullen den 29en Juli te Kiel aan komen en door het kanaal de reis doen naar de Noordzee met als geleide dienende oor logsschepen. De Keizerin neemt met hare kinderen deel aan de reis. Prinses Heinricli Naar het Fransch van Edmond T^epelletier. 37 DOOK J. L. VAN DER MOER. „Kameraden," hernam Koppel met luider stemme, verheugd dat zijn voorstel instem ming vond, „om de vaatjes naar de wacht bij de Leuvensche Poort te brengen, héb ben. we handen moodig... en daarom zal 'k, met uw goedvinden van de uwe gebruik ma ken... In 't vertrek hier naast zult ge de ruime, grof-linnen voorschoten vinden, die de knechts altijd gebruiken... doet ze voor en dan gaan we zoo naar de Leuvensche Poort 1" Het voorstel werd met geestdrift begroet. Eenige oogenblikkem later gingen de voor naamste eedgeuooten, als brouwersgezellenl verkleed, op weg met een wagen, beladen met het heerlijke bier van meester Koppel, dat bestemd was voor de droge kelen van de musketiers van zijne Majesteit. Uit voorzichtigheid1 had! men zich1 in twee groepen geplitst. Daar Rijsoor en Jonas persoonlijk aan kapitein Riguenez bekend waren, hadden zij zich niet bij de zoogenaamde brouwersgezel len aangesloten. Zonder de aandacht -te trekken, was het hun gelukt- om, dicht langs de huizen loo- pend, hét einde van een- aan Jonas wel be kend steegje te bereiken. Hier langs kwam hij iederen avond op de bolwerken, waar hij immer hoopte de eerste te zullen zijn, die den opmarsch vaii de troepen van Den Zwij ger zou waarnemen. Daar wias hij ook aan gehouden door die Spaanse he patrouille, waaraan hij zoo handig had weten te ont snappen. De graaf en de klokluider liepen stil en. nauwkeurig oplettend) voort. Rechts, op twintig schreden afstands, ontwaarden, zij dé poort en' de -ophaalbrug. Evenals bij de andere uitgangen van de stad' bévonid zich daar een wacht -van lauskenets en muske tiers. Vóór hen-, de wallen met de Verdedigings torens, wier donkere massa nauwelijks merkbaar tegen de zwart bewolkte lucht af stak. De avond was zeer donker, maar hun oogen wenden er. aan en weldra ontdekten zij een. schildwacht achter de kanteelen, bo ven op den wal. Zij wachtten tot hij zich zou verwijderen.. „Laten we l'an-gs d'e walgang .gaan," sprak Rijsoor zacht. „Daar komen ieder oogenblik patrouilles langs," antwoordde Jonas hoofdschuddend. „Onze kleeding en; gang in aanmerking genomen, meneer de Graaf, en gelet op uw degen, zouden de Spanjaarden ons dadelijk herkennen,. Ze- zouden] in staat zijn ons on middellijk op te hangen of levend te begra ven onder *t ijs. Volg me liéver hier langs, ik ken den weg." Terwijl .bij deze woorden sprak, waaruit wel,bleek dat hij zijn tijd' niet nutteloos be steedde, wanneer hij in de buurt van. de vestingwerken ronddwaalde, sloeg hij een steil, nauw paadje in, dat langs het talud schuin naar beneden liep en in de gracht uitkwam. De helling ,was zóó -stéil, dat zij inee-rmalen gevaar liepen met de sieenen en het' losse zand: naar ben-eidten te rollen. Toen zij eenmaal beneden waren, liepen zij wat kalmer voort. Het geluid van hun treden was nu n.iet meer .te hooren. Het werd ge dempt door de dikke .laag sneeuw, die op het ijs in de gracht lag. Terwijl zij hun moeilijken weg vervolgden, nu een's tegen een vooruitstekend' stuk ijs stioolt-end, dan weer diep in de sneeuw wegzakkend, hoor den -zij heel in de verte, -boven dè ingesla pen stad, de heldere tonen van een klok. „Tien uur," zei Jonas. De graaf pakte hem onverwacht stevig bij dén arm :en trok hem mee, dicht tegen dien muur. Een weinig verder maakte de muur en scherpen hoek, en Rijsoor had eensklaps aan de andere zijde gedempte stemmen gehoord. „Latent we eerst -eens goed luisteren, voor. we verder gaan," fluisterde hij zijn met gezel in het oor. Het geluid van de slemmenl om den hoek was zoo zacht, dat men. niet onderscheiden, kon met vriend of vijand te dóen te heb ben. Toch schenen de menschen die daar spra ken niet te ver'moeden dat men hen hoorde, want vnn tijd tot tijd verhieven zij de stem, zoodat Rijsooi en Jonas op zeker oogenblik hoorden zeggen „Lot goed op de oontre-escarpo, mannen, en voorzichtig bij den schildwacht 1" „Ja, luitenant," klonk het uit- verschil lende monden, en do mannen schenen do richting van den bedekten, weg in te slaan. Van hetgeen ze daarna spraken kon men geeu woord meer duidelijk verstaan. Rijsoor en Jonas bleven onbewegelijk staan wachten, niet kunnende besluiten wat zij verder zouden doen. ,,'t Is kwart over tienen, en nog komen ze niét," hooiden zij toen eensklaps zeggen. „Zou Riguenez ze aangehouden hebben?" Deze woorden waren voldoende voor Rijs oor. ,,'t Zijn de onzen," voegde hij Jonas 'evPn- dig toe. „Vooruit maar..." Nu traden zij uit hun schuilhoek te voor schijn, sloegen den hoek van den muur om en naderden een -groep menschen, die zich in een verborgen hoekje van de verdedigings werken ophielden, waar door metselaars een steiger was gemaakt. Toen de beide mannen dichter bij kwa men. trad oogenblikkelijk een uit de groep naar voren, met den. degen in de hand. „Wie daar?" vroeg hij gebiedend. „Oranje 1" antwoordde Rijsoor bedaard. „Brabant!... God zij met u, kameraden," hernam -de man, het herkenningswoord vol tooiend. Vervolgens trad hij ter zijde, om hun den weg vrij te laten naar de eedgeuooten, die het eorst op de afgesproken plaats waren verschenen. Rijsoor herkende de makkers in hun brou- werspakken Onder hun lange voorschoten hielden zij hun wapens verborgen. Men zou deze kunnen uoodig hebben. „Wees gegroet, vrienden," sprak Rijsoor, naderbij ticdend. Men drukte elkaar de hand, en Koppel, namens Je anderen, sprekend, antwoordde: „Wij waren al bang, dat u iets overkomen zou zijn." „We zijn integendeel zonder eenige moeite hier gekomen. Maar, mij dunkt, -dat ons aantal niet groot is. Ge vergis-' u. De meesten zijn rechts en links in allerlei hoeken en gaten verborgen, ook in het boschje dat ge daar zien kunt. Als we allen bij elkaar waren gebleven zou den we eerder gevaar geloopen hébben ont dekt te werden." „En de Prins? Zou hij komen?" „We iweten er niets meer van dan u. Hij moest c-r al zijn. De Faucogny heeft hem tegen den avond 't laatst gezien in 't Beis de la Cambre." „Was h'j alleen?" „Z'n dappere ruiters waren in de buurt, gereed oni op heit eerste teéken toe te snel len." Rijsoor vroeg niet verder en trad eeu wei nig ter zijde. Hij was ongerust en maakte zich beangst dat de Prins in een hinderlaag gevallen was. Immers liepon Spaansche soldaten hét ge heole terrein af en talrijke spionnen gingen elke beweging van de troepen van Den Zwij ger na. De tijd ging voorbij, en de graaf, wiens hoop meer en meer verdween, gevoelde zich' bitter teleurgesteld dat thans dc goede gele genheid <wu elkaar te ontmoeten, ongebruikt zou blijven. En hij dacht aan de vergeefscho toewijding van deze goede vaderlanders, die andermaal den dag zouden verschoven zien waarop zij het zwaard zouden kunnen trek ken en die we<lerom de kans moesten ver liezen om te kunnen overwinnen of te ster ven. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1