KEURING Uurwerken. OPNIEUW OVERTREKKEN VAN ZIJDEN LAMPEKAPPEN. van Veulendragende Merrlën met Veulens, Cat3 ADVERTENTIËN. Boomvruchten. Wie zelf breien wil. w. F. A. GROENHUIZEN, GROENTENMerk EN SOEPEN |..DE STER PRIMA KWALITEIT. W. VAN ROSSUM, 24 LANGESTRAAT, AMERSFOORT. Vers la Religion Eternelle, op Woensdag 4 Augustus 1909, ten I ure v.m. in de Maliebaan (Bnitenlnst) Utrecht. „Het Concours voor ingespannen Dekhengsten" Hotel BERG EN DAL bij NIJMEGEN. Vorstelijke wieg Mooie Werken P. J. ANDRIESSEN. <Senua*olte de beste Slaolie. Voorzitter jhr. J. W. Barchman Wuy tiers. Tegenwoordig 15 loden. Afwezig de heeren E. L. Visser en A. A. Hamers, beiden met kennisgeving. Ingekomen xijn de navolgende stukken a. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 29 Juni 1909, 3e afd., no. 2363/1518, tot goedkeuring van het raads besluit van 22 Juni 1909, no. 218, strek kende tot wijziging der begrooting. Wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 7 Juli 1909, 3e afd., no. 2390/1603, tot goedkeuring van het raads besluit van 22 Juni 1909, no. 205, betref fende den afkoop van erfpachtsrecht van gronden, gelegen aan de Zuiderzee. Alsvoren. c. Missive van Burgemeester en Wethou ders van 24 Juni 1909. afd. I, no. 908 en 7 Juli 190§, afd. I, no. 947 en oen adres van het bestuur van de Ambachtsschool be treffende uitbetaling van de subsidie over 1909 en goedkeuring van de rekening over 1908. De heer Gerritsen verklaart te staan op het standpunt van B. en W. Spr. zou het betreuren als hier sprake zou zijn van ,,rechthebberij'' en de Ambachtsschool daar onder zou moeten lijden. Liever had hij ge zien, dat er een bespreking had plaats ge had tusschen B. en W. en het bestuur van «Ie Ambachtsschool. Hij hoopt, dat het be stuur van gonoemdo school in den brief van 7 Juli 1.1. alsnog aanleiding mag vinden, om in de vergadering van B. en W. te ko men, ter bespreking van de kwestie. De heer Plomp betuigt ook zijn spijt, dat de toestand zoo geworden is Hot verzoek om de bescheiden ten gemeentehuize te bren gen zal het bestuur wat vreemd voorgeko men zijn. Spr. is blij, met den heer Ger ritsen, dat de oorspronkelijke 'brief door B. en W. is aangevuld, en hoopt dat dit de verhouding in 't gewenschte spoor zal bren gen. Voorts acht hij het gemeentehuis ook de plaats waar de verschillende rekeningen, die hoe langer hoe grooter in getal worden, behoorlijk kunnen worden nagezien. Naar aanleiding van een en ander is Spr. zoo vrij geweest een motie aan den secretaris ter hand te stellen. Hij verzoekt die voor te lezen. Ze luidt als volgt: De Baad der Gomeentle Amersfoort, G«:ien dto briefwisseling tusschen Burge meester en Wethouders der gemeente Amers foort, en het Bestuur der Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken te Amersfoort, inzake <le goedkeuring van de ï-ekening dier instelling over het jaar 1908 Overwegende dat onder de bepalingen waaronder door de gemeente aan die vereo- niging subsidie is verleend, voorkomt dat do rekening jaarlijks aan Burgemeester en WotQmudors ter goedkeuring wordt inge zonden Overwegende dat die bepaling tot dit jaar zoodanig is toegepast, dat het onderzoek plaats had aan de Ambachtsschool Overwegende dat door Burgemeester en Wethouders thans aan de Veroeniging is gevraagd overlegging ten stadhuize van de rekening met do daarbij ibehoorerode be scheiden Overwegemie dat, toegelicht als die op vraging is bij brief van Burgemeester en Wethouders did. 6 Juli 1909, tkior den Raad hierin niet kan worden gezien eene aanran ding van de zelfstandigheid .dor Ambachts- Kcliool, maar slechte een middel tot behoor- lijae controle; Geeft te kennen Dat naar zijne meening de opvatting van Burgemeester en Wethouders niet kan ge acht worden in strijd te zijn met de bedoe ling van de bopaling; Vertrouwt dat de .vereeniging Am bachtsschool, het nut eener behoorlijke con trole erkennende, zal medewerken tot het opheffen van het verschil door alsnog aan het verzoek van Burgemeester en Wethou ders te voldoen. De Voorzitter brengt deze motie in rond vraag. Ze wordt met algemeen© stemmen aangenomen. d. Een verzoek van den Gemeente-Ontvan ger om verlof van 325 Augustus. Z. h. st. of o. wordt dit verlof verleend. e. Het verslag van de Ambachtsschool over 1908. Besloten wordit dit ver inzage te leggen ter secretarie voor de leden. f. Een adres van D. Bos e. a., houdende verzoek, eene overdekte inrichting te maken voor het tellen en inpakken van eieren. De heer Oosterveen vraagt of dit adres niet kan worden gerenvoyeerd naar B. en W. om advies. De Voorzitter zegt, dat destijds door B. en W. advies in deze zaak is uit gebracht, en dat zij op dit punt diligent blijven. De lieer Oosterveen meent, dat de verbetering van het marktwezen niet vlug gaat en heeft door zijn vraag om advies hoofdzakelijk bedoeld een aansporing om spoediger tot verbetering te komen. De heeren Gerritsen en Joris- s e n pleiten beiden voor verbetering van de eierenmarkt. 0. a. zegt de heer Jorissen, dat, waar het terrein niet groot behoeft te zijn, het terrein van een afgebroken huis in de na buurschap zeer d|ienst;g kon zijn. De heer .Veis Hein ziet bezwaar in verplaatsing. 1'- heer Plomp zegt dat, waar èn B. en W., èn alle leden van den raad van harte verbetering wenschen, „we de zaak gerust in handen van B. en W. kunnen la ten". Zooals de voorzitter opmerkt, zijn zij diligent gebleven en zullen zij zeker, zoodra dit mogelijk is, met plannen voor den. dag komen De heer van Duinen zegt, dat het aanbeveling verdient, dat de leden zich op drukke dagen porsoónlijk eens gaan overtui gen, hoe treurig de toestand op de eieren- markt is. Ieder zal dan zeker de overtui ging meenemen, dat verbetering .daar drin gend noodig is. Nadat nog de heer Van Kalken op spoedige verbetering heeft aangedrongen, wordt besloten, liet adres ter secretarie te leggen ter inzage voor de leden. Aan de orde is thans de agenda 1 Voorstel van Burg. en Woth. tot het geven van eervol ontslag aan do onderwij zeres aan de Hoogere Burgerschool mej. H. C. van Eijk van Voorthuijsen. In verband hiermede zegt de voorzitter dat alsnog ingekomen is oen verzoek van mej, van Éijk van. Voorthuijsen om een ver lof van 3 maanden. Het voorstel van B. en W. wordt eerst in behandeling genomen. De Secretaris leest de conclusie voor. Dezo luidt als voilgt: Naar aanleiding van de opdracht haar door Uw Col lego in zijne openbare vergade ring d.d. 22 Juni 1909 gegeven, heeft de Raadscommissie terzake de H. B. 8. de eer het volgende ter Uwer kennis te brengen: 1. dat zij den leden van den Raad, den Iieeren Jorissen en Oosterveen verzocht heeft zitting in haar midden te nemen, aan wolk verzoek door beide hoeren voldaan is 2. dat zij in hare vergaderingen van den 24 Juni en 26 Juni gehoord heeft den direc teur der H. B. S., de leerares mej. H. C. van Evk van Voorthuysen, den wotfliouder, den lieer M. L. Celosse, en de heeren F. Wesseling en J. M. Thiel 3. dat zij de notulen dier vergaderingen aan Uw college overlegt 4. dat zij de eer heeft op" te merken dat door mej. H. C. van Eyk van Voorthuysen is erkend: a. dat door haar niet met den directeur der H. B. 8. is gesproken over de feiten, door haar gerelateerd in haar memorie van grieven, voor zoover het tegendeel niet uit die feiten blijkt; b. dat de Directeur der H. B. S. strafte wanneer zij zulks heeft voorgesteld c. dat door haar niet aan den Directeur is verzocht strenger op te treden; cl. dat de juistheid van sommige feiten niet door haar is onderzocht, (bv. het gebeurde in Februari Ï907 met de leerlin gen d'Aulnis en Prins Visser, het döor A. C. Perk in 1904 in zijn opstel gerelateerde feit) 5. dat het der Commissie dan ook niet gebleken is, dat juist is de bewering van mej. H. C. van Eyk van Voorthuysen, dat de schuld van hare tekortkomingen moet ge weten worden aan den directeur der H.B.S. De Raadscommissie terzake de H. B. 8. vindt in het bovenstaande aanleiding, als hare meening te kennen te geven, dat het onderzoek geen grond heeft opgeleverd, Burgemeester en Wethouders uit te noodigen een nader voorstel te doen. Vervolgens wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en met algemeene stemmen het ontslag verleend. Z. h. st. of d. wordt alsnog besloten ge noemde leerares een verlof te verleenen tot 1 September a. s. 2. Benoeming van twee onderwijzers aan de O. L. school 3e soort aan de Beek straat (vac. inej. Akkerman—Bakker en Ak kerman). Voor de vacature mej. AkkermanBak ker worden voorgedragen lo. H. J. Monsink, onderwijzer te Kam pen 2o. E. Elsinga, onderwijzer te Epe; 3o. W. van der Maat, onderwijzer te Zwolle. Voor de vacature O. Akkerman worden voorgedragen lo. E. Elzinga, onderwijzer te Epe; 2o. W. van der Maat, onderwijzer te Zwolle; 3o. B. J. Nakken, onderwijzer te Wouden berg. Benoemd worden: H. J. Mensink te Kam pen, en E. Elsinga, te Epe. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot ver lenging van het verlof, verleend aan. den onderwijzer J. Hillke. Z. h. st. of d:. wordt besloten dit verlof tot 1 Augustus te verleenen, en B. en W. te machtigen in de tijdelijke vacature te voorzien. 4. Benoeming van 2 regentessen van het Burgerweeshuis wegens periodieke aftre ding van mevrouw A. H. G. W. Celosse- Pistorius en mevrouw Sanders-Huydecoper. Voorgedragen worden: A. Vacature mevrouw Celosse-Pistorius lo. Mevrouw Celosse-Pistorius2e. me vrouw Hagedoorn-Schutte; 3o. mevrouw Holland-Verweij Méjan. B. Vacature mevrouw Sanders-Huyde coper lo. Mevrouw Sanders-Huydecoper; 2o. mevrouw Holla/nd-Verweij Méjan3o. me vrouw Hagedoorn-Schutte. Benoemd! werden die damesmevrouw Celosse-Pistorius en mevrouw Sanders-Huy decoper. 5. Benoeming van twee regenten van het Burgerweeshuis wegens periodieke aftre ding van de heeren B. A. Sidklré en mr. H. J. M. van den Bergh. Voorgedragen woriden A. Vacature B. A. Sidldré lo. B. A. Sidldré; 2o. M. van Heioma; 3o. J. W. C. Bloem. B. Vacature mr. H. J. M. van den lo. Mr. H. J. M. van den Bergh; 2o. M. van Heioma; 3o. J. W. C. Bloem. Benoemd worden de heerenB. A. Sidklré en mr. H. J. M. van den Bergh. 6. Voorstel tot af- en overschrijving op 'de begroot'ing, dienst 1908. Het voorstel strekt tot afschrijving van f 7.75 post onvoorziene uitgaven, on kosten rekening reinigingsdienst. Z. h. st. of d- overeenkomstig voorstel B. en W. 'besloten. 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot be noeming der Commissie in zake de onbe woonbaarverklaring van dè percoelen achter de Kamp 9, 11 en 13. Benoemd worden hiertoe de hh. A. M. Tromp van Holst, ,W. Salomons en H. W. van Esveld 8. Verleenen van afschrijving inkomsten belasting dienst 1908. Voorstel strekt tot afschrijving van f 9. Z. h. st. of d. overeenkomstig het voor stel van B en W. besloten. 9. Verleenen vau afschrijving inkomsten belasting dienst 1909. Voorstel strekt tot afschrijving van f1085.25. Alsvoren. 10. Behandeling van reclames inkomsten belasting dienst 1909. Voorstel strekt tot venmindlering van f 96. Alsvoren besloten. Bij de rondvraag wijst de heer Gerritsen op den toestand van Bisschopsweg en Kroon tjesmolen, gedurende de laatste regendagen. Wanneer daar geen verbetering komt, zal zeer zeker do gezondheidstoestand er onder lijden. Spr. hoopt dat B. en W. gelegenheid zul len vinden de verbetering van genoemde we gen spoedig voor te stellen. De heer Jorissen gevoelt ook de noodza kelijkheid van verbetering te dier plaatse. Tevens wijst spr. op do buurt ,,'t Sasje". De heeren Plomp en Van Duinen wijzen oip d'e onderhandelingen, die een vorige maal reeds hebben /plaats gehad. De heer J C. Rolandus Hagedoorn vraagt of er bij B. en W. reeds een plan bestaat, bepalingen vast te stellen voor het rijden met automobielen en motoren door de ge meente. De Voorzitter zegt dat in een volgende vergadering dit punt ter tafel zal worden gebracht. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. De afdeeling Amersfoort van de S. D. A. P. besloot in de gisteren avond gehouden vergadering met algemeene stem men bij de a.s. hei-stemming voor den ge meenteraad de candidaten Rijkens in dis trict I en Sanders en Van der Wal in III met alle kracht te steunen. Tot dit doel zal van wege de afdeeling den kiezers een circulaire worden toege zonden, ter toelichting van hun standpunt, terwijl op eene te houden openbare verga dering op a.s. Maandagavond dit advies nader zal worden belicht. Na afgelegd examen voor het gym nasium zijn toegelaten Tot de le klasse (onvoorwaardelijk): B. C. Appels, Hilversum, E. W. K. Cox, Amersfoort, L. W. van Esveld, Nijkerk, J. W. C. H. Gorter, Amersfoort, A. J. J. van Haselen, Amersfoort, H. L. de Jong, Amersfoort, D. S. van Lent, Nijkerk, J. W. Noorduyn, Nijmegen, B. Reijnvaan, Amersfoort, J. C. E. van 'Styrum, Amers foort, P. D. Teixeira de Mattos, Amers foort, J. H. v. Willigen, seminarium. Voorwaardelijk: H. G. Daams, Baarn. Tot de 3de klasse. OnvoorwaardelijkT. Taconis, Oude- sloot. Tot de 4e klasse. Voorwaardelijk: A. M. Beumée, Veenen- daal. Wij vestigen de aandacht op de ken nisgeving van B. en W., waarbij personen ed'aan meer manschappen willen kwartier verleenen, dan hun toegewezen zijn, gele genheid wordt gegeven om hiervan te doen blijken aan den commissaris van inkwar tiering (Kamer no. 3) vóór 24 Juli a.s. Naar wij vernemen, zal spoedig in den raad een voorstel ter tafel worden ge bracht betreffende de snelheid waarmee door automobielen en motoren in deze ge meente mag gereden worden. Dit zal ver moedelijk zijn een snelheid van 15 K. M. per uur. Bankbiljetten gesto len. Indien ter betaling of inwisseling mocht worden aangeboden een bankbiljet van f 40, gemerkt ,,M. Z. 3998", en een idem van f 25, gemerkt ,,H. H. C. 5960", lan verzoekt de commissaris van politie in de derde sectie, bureau Leidscheplein te Amsterdam, daarvan bericht, daar deze door misdrijf verkregen zijn. De temperatuur van het water in de zweminrichting was op Woensdag 14 Juli des morgens 7 uur, 60 graden Fahrenheit. Stoomvaartberichten. Opgave agentschap Alex. Mackintosh Co. Hot s.s. Grotius arriveerde 13 Juli te Sabang. Het s.s. Koning Willem I arriveerde 13 Juli te Genua. Het s.s. Koning Willem III arriveerde 12 Juli te Port Said. Alle van de maatschappij Nddeidanld. Het s.s. Rijnland arriveerde 12 Juli te Santos. Het s.s. Maasland vertrok '10 Juli van Santos. Het s.s. Eemland arriveerde 12 Juli te Bahia. Alle van de maatschappij Kon. Holl. Lloyd Het s.s. Wirdhuk vertrok 7 Juli van Southampton. Het s.s. FeldmarscSiall' vertrok 7 Juli van Adedl. Het s.s. Bürgemeister vertrek 8 Juli van Lissabon. Het s.s. Kronprinz vertrok 8 Juli van Durban Het s.s. Eduard Woernnann vertrok 8 Juli van Napels. Alle van de maatschappij Deutsch Ost Afrika Linie. Telegrafisch Weerbericht. Nu' waarnemingen in den morgen van 14 Juli 1909. Medegedeeld door het Kon. Ken Met Instituut te de Biit. Hoogste barometerstand 771.5 te Horta; 749.0 te Stadthagen. Verwacht wordt tot den avond van 15 Juli Zwakke tot matige meest W. wind, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur. Do lieer on Mevrouw Pr. L.J.ECLERTS DE IIAAM geven by dozo keunis van do ge- boort© hunner Dochtor EMU.IK I.OI ISE. Amersfoort, 11 Juli 1909. Krommt Xlinvt Gracht 48. Utrecht. eplaatst Maatschappelijk Kapitaal f 1,000,000.— Verschaft op billijke voorwaarden crediet, koopt on verkoopt Knoeten. Coupons 011 Ktilteiilnnriseli t>el«l. sluit prolonga tion tegen den koers van den dag en opent rekening - courant mot rentevergoeding 3 pCt. Noomt gelden in depót met 2 dagen opzegging h 2pCt. - 14 h 8 t voor één maand vast ii o'/a voor drie maanden vast a 3i'j voor zes maanden vast k 3 Va voor een jaar vast h 4 haro Spaarkas A3 Belast zich niet het in bewaring nemen van waarden in hare brandvrije In richting. Kantoor geopend eiken werkdag van s mor gens 9 tot s namiddags 8 uur. De Directie, J. J. VAN ASCII VAN WLJCK. G. W. J. nOOFT. Do Notaris VAN HEY8T to Wijk bij Duurstede, Zal de gowono verkoopingon van boomvruchton dit jaar houden to li'trihoreu, bij J. VAN LEEUWEN, op Vrij dag tl AugliKtUM. nam. I uur; to Vechten, by Moj. E. VAN I>E VEGTop Zaterdag 7 Augustus. nam. ft uur; to L/irnjbroek, bij J. K KONENBl.'RG, op Dins dag lO Augustus, voorin. 11 uur; to Bunnik, bg H. VAN DEK HORST, den zelfdon dag nam. 5 uur to 9ijk tnj Duur tt ede, by J. II. DIJKMAN, op Donderdag 12 Augustus, nam. 2 uur; to Cothen, bij WALTJEN, op Vrijdag 13 AiigiiHtu*. nam. 3 uur. Breedor bij biljotton on noiitiCn, welko laat ste to zynor tyd aan do bekend© adressen ver zonden zullen wordon. Mooi wit wollen garen dun, middel of dik j voor alles geschiktI 2.per kilo, franco Bestel spoedig, 'tls wel 50 procent te goedkoop. Wolindustrie te Nijensleek. Notaris VAN NIEUWENHUIZEN. le Maarssen, zal op Vrijdag SO Juli 1901». 'svoorin, ten 11 ure, in hot Heeronlogomont te Maarssen, publiek verkoopen F PU Hu IQ Timmermanswerkplaats en Lull II Ulo Schuurtje, houten Schuur, Hooi bergje en TUINGROND, te Maarssen, nabij het Zandpad (achter do Fabriek van Electrischo Installation enz. van den Hoor WOLFF), groot G Aren 30 Centiaren. To bezichtigen Dinsdags en Dondordags van 122 ure. Te aanvaarden op 1 October 1909. Horloger, Langestraat 42, Grootste sorteering I' klas ARTIKELEN. Reparatie-Inrichting billijk, ulug en goed. Verschenen by J. VAN BOEK HOVEN, Utrecht O. GEMOUT, Meditations d un libra penseur religieux. l'rijs f 1.25. Uitgeloofd worden: Zes Aanhoudingspremiën, ieder groot f 150.en Wier - 100.-. Splitsing en verhooging wordt voorbehouden. zal bij genoegzame deelneming dien dag worden gehouden des namiddags 2 nnr, waarvoor worden uitgeloofd vier prijzen, van: f 125f 100 f 50en f 25. De aangiften voor bovenstaande Keuring en Concours zullen plaats hebben op Zaterdag 24 Juli 1909, van II—12'/, uur, in bet Hötel Bellevue. Vreeburg. Utrecht. De Provinciale Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in Utrecht, Jhr. Mr. D. DE BLOGQ VAN HAEBSMA DE WITH, Voorzitter. M. THISSEN. Secretaris. Gezellig verblijf voor Families eii Toeristen. 200 Bedden. Matige prijzen. Gemeubileerde Villa's te huur voor Families, die hun eigen menage wenschen te houden. Aanbevelend, E. RIESENER. De Firma VAN DIJK en Cemp., Hof leveranciers, Damast- en Linnenwevergen te Kimlhoven had de eer te vervaardigen voor do Koninkl. Wieg, allerfijnste met de hand geweven, artistiek gefooriluurde en A jour-bewerkte Lakentjes en Sloopjes, welke uitvoering de hooggewaar deerde goedkeuring van H. M. de Koningin mocht wegdragen. Nog eeulge Dames-Agentessen uit den beschaafden stand kunnen worden aangesteld. Zeer aannemelijke conditiën. VAN Voor slechts f 2,50 in plaats van f 9.—. 1. Het begin Tan den Strijd. 2. Aan liet Hof van Koning Lodewijk 3. De Republiek in Woeling en Strijd 4. Ken onderdrukte Koningszoon. 5. Door liet Kreupelboscli tot den Troon. 6. Vorst en Dichter. Kik Werk met 4 fraaie gekleurde platen, uitgaafsprijs f 1.50. |%|T C werken, vroeger ƒ9.—, voor slechts f 2.50, te bekomen bij 1). BOLLE, Bazaar van Goedkoope Boekon, Hang 98, Rotterdam. Franco na ontvangst van Postwissel, waarop melden: De O Andriessen

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 4