1°. IT. 8"'* J Vrijdag 16 Juli 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. Voor 't Vaderland. AMERSFOORTSCK ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.00. Idem frauco per post- 1.90. Afzonder;gle nummers0.09. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiönmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens btf de Uitgeven in te zenden. Uitgevers! VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER A.DVERTENTIÉN: Van 15 regels f 0.90. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 29 cents by vooruitbetaling Groote lettere naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen fcrt het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eeae oiroulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. I>c crisis in Perzië. In Perzië heerscht steeds eene grenzelooze verwarring. De toestand is van volslagen anarchie niet meer te onderscheiden. Verle den Dinsdag zijn de nationalisten door drie poorten in Teheran gedrongen en sedert voe ren zij in de hoofdstad zelve een hevigon strijd tegen de troepen van den sjah. De toestand werd in de laatste weken bijzonder kritiek, doordat de nationalisten, die sedert het vorige jaar in Tiibris, de hoofdstad van Aserbeidsjan, zich hebben ge handhaafd tegen de pogingen tot herovering door de zwakke troepen van den sjah, on langs op hun inarsch naar Teheran, zich met de evenals zij van het Perzische gezag weinig afhankelijke bewoners van de provincie Loeristan hebben vereenigd. De schermut selingen, die deze beide partijen vereenigd tegen den verscheiden duizend man sterken Perzischen kozakkentroep onder den Russi- schen kolonel Liakhow hadden te voeren, hebben dezen troep de nederlaag gebracht, die naar de hoofdstad moest teruggaan. Vruchteloos hebben, zooals zoo dikwijls reeds sedert de sjah in Juni 1908 een streep haalde door de grondwet, die hij plechtig had laten afkondigen, de vertegenwoordi gers van Rusland en Engeland beproefd eene minnelijke schikking tusschen de aanhan gers van den sjah en de nationalisten tot stand te brengen. Zelfs een zeading in het kamp van dezen bleef zonder resultaat; de nationalisten blijven volharden bij den eisch van volledig herstel der grondwet van 1906 en willen zich niet tevreden stellen met den schijn, dien voor hen de door den monarch op aandrang van de gezanten aan zijn volk gegeven toezeggingen bieden. Inmiddels zijn van de Kaspische zee Rus sische troepen van verschillende wapens in aanzienlijke sterkte in aantocht, hetgeen in- tusschen de Bakht-iaren en nationalisten niet, zooals werd beweerd, schijnt te hebben ontmoedigd, maar veeleer hen heeft aange vuurd. Zij zijn de Russen, wier doel ook Teheran is, voor geweest, en in de hoofd en residentiestad zullen zich, als niet nog op het laatste oogenblik de vrede wordt her steld, wederom de gruwelijke tooneelen van den burgeroorlog afspelen, zooals in Juni van het vorige jaar en zooals sedert dien bijna zonder ophouden in Tabris. In een rondschrijven heeft de Russische regee ring verklaard, dat zij steeds blijft vasthou den aan het beginsel der volledige niet-be- moeiing met de binnenlandsche toestanden vau Perzië. De Russische troepen, die ge land zijn en op Teheran aanrukken, heb ben, naar het heet, alleen het doel voor oogen, Russische instellingen en onderda nen in Perzië onder hunne bescherming te nemen. De eenige uitwerking van het Rus sische optreden is echter voorloopig deze, dat de voorbeeldelooze verwarring nog toe neemt. Want van onderhandelingen willen de partijen niet eerder hooren, dan als de laatste vreemde soldaat het Perzische gebied weer heeft verlaten. De nieuwe kieswet is wel is waar afgekondigd, maar geen meusch bekommert zich er om. Daarentegen vindt de boycot van Russische goederen, die voor eenige dagen is begonnen, veel bijval. Het lot van den sjah is twijfelachtig, al thans totdat de Russen zullen zijn versche nen. Zijn zomerverblijf Bagesjah, dat in het westen van de stad ligt, heeft hij verlaten. Daaruit ontstond aanvankelijk het bericht, dat men geloofde, dat de sjah bij een vreemd gezantschap toevlucht zou moeten zoeken. Dat is echter onjuist gebleken; na der is gemeld, dat hij zich versterkte te Sal- tanabad, maar liet allerlaatste bericht, zoo juist pntvangen, is dat hij heden morgen een toevlucht heeft gezocht in het gebouw van het Russische gezantschap. Zoo is nu de toestand. In een brief uit Teheran, gedateerd van een der laatste da gen van Juni, dien de Vossische Ztg. ont ving, wordt hij aldus gekenschetst: „Perzië is het land van het onberekenbare en van de verrassingen. Iedere week heeft hier een ander politiek gezicht. Het is maar goed, dat van alles de faam erger is dan de wer kelijke locstand, d. w. z. wat den bedreigden toestand van de Europeanen betreft. Want de binnenlandsche toestand van het arme land kan bezwaarlijk moeielijker worden." Dultschland. Berlijn, 15 Juli. De Keizer en de Keizerin hebben zich voor heden avond bij vorst en vorstin Bülow ten dineeren aange diend. Over het verloop der oplossing van de kansolierscrisis, voor zoover dit door het publiek was waar te nemen, wordt aan de FranikfZtg. bericht Eenigszins vreemd, geheel in den stijl van Wilhelm II, is het toegegaan. Het was eene tuinscène voor honderden toeschouwers, die in dichte drommen, dloor de politie haast niet lastig gevallen, van de Burgstrasse uit over de Spree heen konden zien in den kleinen, terras vormi gen tuin, die pae.lt aan heb oudste, naar de Spree gekeerde gedeelte van het slot. Deze kleine tuin, waarin hees ters en boo men slechts op sommige punten het gezicht van den anderen oever belem meren, wordt door den Keizer sedert jaren in den zomer veekvuldig gebruikt om er to vertoervenhij verleent daar audiënties in de open lucht en ontvangt soms ook gezan ten. Daar vertoefde, nadat hij om 8 uur in Berlijn was aangekomen, de Keizer van 10 uur af. Hij ontving eerst vorst Bülow, die, toen hij naai* het slot reed, door het publiek levendig was begroet. Toen Bülow den tuin betrad, ging de Keizer hem levendig tege moet, schudde hem hartelijk de hand, en nu zag men beiden naast elkaar wandelend, soms arm in arm, bijna een half uur lang, en bij het afscheid bon men zien, dat de Keizer den scheidenden kanselier omarmde. In den tusschentijd bracht de Keizerin met prinses Victoria Louise aan vorstin Bülow oen bezoek. Spoedig nadat Bülow was ver trokken, verscheen de lange gestalte van zijn opvolger, den heer von Bethmann-Holl- weg, in den tuin. Weer ging de Keizer in levendig gesprek met dezen op en af. En d'an zag men met krachtige handgebaren den nieuwen kanselier alleen spreken, alsof hij een© redo hield. Bij het afscheid schudde de Keizer fliem de hand en wenkte hem vriendelijk toe. B e r 1 ij n, 1 6 J u 1 i. Volgens de Kreuz- Zeitung is gister namiddag onder aanvoe ring van von Bethmann Hollweg eene de putatie van den bondsraad bij vorst Bülow verschenen, om hem een afscheidsadres te overhandigen. Nadat von Bethmann Hollweg dit adres met een toespraak had overhandigd, be tuigde vorst Bülow zijn dank. Hij zeide in zijn kort antwoord, dat bet adres hem hier om oprechte vreugde schonk, omdat hij het beschouwde als een bewijs, dat het hem was gelukt het vertrouwen van den bonds raad te verwerven. Hij gaf met volledig vertrouwen de zaken over aan von Beth mann, een vertrouwen dat niet slechts steunde op waardeering van zijne groote gaven, maar ook op achting voor zijne ka rakter-eigenschappen. Van de nieuwe belastingen, die de rijks dag gevoteerd cn de bondsraad bekrachtigd heeft, treden in werking de brouwbelasting op 1 Augustus, de tabaksbelasting op 15 Augustus, de brandewijnbelasting op 1 Sep tember, de novelle van de rijkszegelbelas- ting op 1 Augustus, de bepalingen over de cheque-belasting op 1 October, de verhoo ging van het invoerrecht op koffie en thee op 1 Augustus, de lucifersbelasting en die op verlichtingstoestellen op 1 October, de belasting op mousseerende wijnen eveneens op 1 October. België. Om als tegenwicht te dienen tegen de vinnige bestrijding, die de Belgische poli tiek tegenover de inboorlingen van den Congo in Engeland vindt, is te Brussel een Bond opgericht tot bescherming der inboor lingen van den Congo. De Bond zal zijne zorgen niet alleen wijden aan de Belgische Congoleezen, maar ze ook uitstrekken tot de Engelsche, Fransche en Duitsche. Voorzitter van de nieuw opgerichte ver- eeniging is de bekende socialistische woord voerder Van der Velde en eere-voorzitter de minister van staat Beernaert. Frankrijk. P a r ij s, 15 Juli. Do behaudediiiiig der interpellat/iën ovea* do algem een e poli tiek werd h-edeoi voortgezet. In antwoord aan Jaurès, dile maar aanleiding va/n dlo do vlucht van het hoofd der Russisch© politie te Parijs verlangde, dat het bmi- tenJamdiScke politietoezicht in Frankrijk zo-u worden afgeschaft, verklaarde miinis- ter-pnesideuit Clemen©eau, diat zulks reeldJs geschied is. Jaurès verzocht daarop de Ka mer door een votum de verklaringen, van den mimistecr-president te bevestigen. Nadat nog verschillende afgevaardigden het woord hadden gevoerd om het staat kundig streven vaai hunne partijen uiteen te zetten, werd de discussie gesloten. Met 448 tegen 98 stemmen werd eene motie van Varenne en Charles B-enoist aangenomen, waarin de Kamer als haar besluit uitdrukt, dat bij de hervatting der zittingen in Octo ber de kiesirechtfliervoa-mimg zal worden be handeld Eene motie van Malvy, waarin de verkla ringen d-er regeering worden goedgekeurd en vertrouwen uitgesproken in luaar vasten wil om uitsluitend mot medewerking der republiikeimsche meerderheid h'et democra tisch hervormingsplan uit te voeren, werd aangenomen met 333 tegen 151 stemmen. Eene door Jaurès voorgestelde toevoe ging, ingenomenheid betuigende met het besluit der rege&ring om de buitenJand- sche politie in Frankrijk niet meer te dul den, werd aangenomen met 284 tegen 177 stemmen. Daar na werd de geheel© motie- Malvy met 345 tegen 90 stemmen goedge keurd. Douai, 15 Juli. Paulhan ging in een biplane 26 malen het aenodroom rond en 1 uur in 7 minuten. Hij legdle officieel 48.178 Meter rvf, m'aar in werkelijkheid m-aer dan 60 K.M.; hij moest landen om dat de voorraad benzine uitgeput raakte. Voor het concours op 100 Meter hoogte kon hij slechts e-en© hoogte van 70 Meter bereiken Engeland. Londen, 15 Juli. Het Huis kwam hedennamiddag weder bijeen, nadat de vo rige vergadering was gö^kt tot 9 uur in den voormiddag ter behandeling van de wet op de middelen, waarvan thans de eerste vijf artikelen zijn aangenomen. In antwoord op eene vraag betreffende Perzië antwoordde de minister van buiten- landsche zaken Sir Edward Grey, dat tot dusverre noch de Britsche noch de Russi sche gezant tot de conclusie waren gekomen, dat er bijzondere maatregelen moesten wor den genomen voor de bescherming der Europeanen te Teheran. De Russische troe pen hebben geen bevel ontvangen om naar Teheran op te rukken. De minister ver klaarde, dat het zeer te hopen is, dat de el kander bestrijdende partijen in Perzie tot eene regeling zouden komen, die bijzondere maatregelen tot bescherming onnoodig zal maken. vDe suffragettes, die haar onhebbelijk heden in de gevangenis' boeten, hebben daar een dames-oproertje verwekt. Men zou er niets van gehoord hebben, als Keir Har die er niet over geïnterpelleerd had. De dames moeten zich over slechte ventilatie harer cellen beklaagd hebben, en gaven te kennen, dat ze niet aan het gevangenisregle- mont zouden gehoorzamen voor en aleer ze in de afdeeling voor politieke misdadigers waren overgebracht. De regeering antwoordde, dat de dames inderdaad de ruitjes harer cellen hebben stukgeslagen. Verder© inlichtingen konden nog niet worden gegeven. Spanje. Londen 15J uli. Reuter verneemt, dat deze week te Madrid het contract getee- kend is tusschen de Spaansche regeering en een Engelsch syndicaat tot 'het bouwen van eene Spaansche vloot voor den prijs van 7 miliioeu p. st. Rusland. Petersburg, 15 J uni. De Koning en de Koningin van Denemarken zijn met de prinsessen Dagmar en Thyra hedennamid dag te Kroonstad aangekomen. Zij werden ontvangen door den Czaar en de Czarina, met wie zij zich naar Peterhof begaven. Bulgarije. Volgens een bericht uit Sofia heeft de Bulgaarsche regeering onlangs aan de ver tegenwoordigers der groote mogendheden en aan hare bij de onderteekenaars van het Berlijnsche verdrag geaccrediteerde gezan ten een rondschrijven gericht, waarmee, in overeenstemming met de nieuwe interna tionale positie van het koninkrijk, de op heffing van de capitulatiën, waarvan 6prake is in art. 8 van het Berlijnsche verdrag, en het sluiten van drie bijzondere overeen komsten, in plaats daarvan, die in ontwerp werden medegedeeld, te berde wordt ge bracht. Deze ontwerpen betreffen eene con sulaire overeenkomst, eene overeenkomst over den rechtsbijstand en eene over de uitlevering van misdadigers. Turkije. Konstantinopel, 15 Juli. De Kamer stelde het wetsontwerp tot regeling der schulden van Abdul Hamid in handen van eene commissie en gang daarna over tot de tweede lezing van het wetsontwerp op de stakingen. Bij de bdhandeLing van het "artikel, waar bij de oprichting van vakvereenigingen van arbeiders wordt verboden, werd eene motie aangenomen, waarbij die oprichting in be ginsel wordt toegestaan en de regeering wordt uitgenoodigd te dezer zake een bij zonder wetsontwerp in te dienen. Toen de voorzitter het arti'kel in zijn ge heel in stemming wilde brengen ontstond er zulk een hevig rumoer, dat hij de zitting moest Sluiten. Kreta. Bij de overhandiging van de aota over Kreta en Athene hebben de gezanten van de beschermende mogendheden verklaard, dat zij er op rekenden, dat de beproefde wijsheid van Griekenland zich loyaal zou neerleggen bij den toestand en zou ertoen- nen, dat iedere verandering, d'ie al» een© uitdaging van Turkije zou kuuimem worden opgevat, voor Kreta en Griekenland min der gunstig zou zijn dan de tegenwoordige staat van zaken. Volgens een bericht van de Agernoe Ha- vas uit Athene zijn de in-ediedeeJimigem van de beschermende mogendheden daar in do regeeriogskringen en ook in Kreta met le vendige voldoening opgenomen. Uit Ejonatomtiuopel wordt daarentegen; bericht, diat de nota daar in de regeerings kringen eene onmiskenbare teleurstelling heeft verwekt. De minister van bunjtenland- sche zaken verklaarde, dat de regeer ing mot de beschermende mogendheden verder zou onderhandelen. De grootvizier had met de ministers van oorlog en marine be sprekingen over Kreta. Uit Weenen wordt aan de Vo®sisch© Ztg. bericht, dot de grootvizier Hilmii Parna aan de vertegenwoordigers van de groote mogendheden zou hebben verklaard, dat het Kreta-vraagstuk een zóó ernstigen keer heeft genomen, dat een oorlog met Grie kenland slechts met groote moeite zou zijn te vermijden. De aftocht van de vreemde troepen uit Kreta zal den 24en Juli beginnen. De vier contingenten zullen ieder afzonderlijk ver trekken en op verschillende dagen. De Franscheu zullen de laatsten zijn en den 28en Juli vertrekken. De regeering van Kreta zal hun officieel uitgeleide doen naar de Sudabaai. Minister-president Michelida- kis zal in eene afscheidsrede aan de vreem de troepen den dank van het volk van Kreta uitdrukken voor hunne kostbare en welwil lende diensten op het eiland. Marokko. Uit San Sebastian wordt aan de Vossische Ztg. bericht, dat van Melilla komende per sonen de toestand daar als bedenkelijk voor stellen. Wanneer niet spoedig versterkingen aankomen, zullen de Spanjaarden genood zaakt zijn de door hen bezette stellingen prijs te geven en zich binnen de vesting terug te trekken. Burgers bieden zich als vrijwilligers aan voor den vestingdienst. De regeering zet grooten spoed achter het ver trek van de versterkingen. Volgens te Madrid ontvangen berichten neemt de beweging onder de vijandelijke Naar het Fransch van Eclmond Lepeïletier. 41 DOOR J. L. VAN DER MOER. Plotseling werden allen. stil. Men had van den weg van de rondes steenen. naar bene den hooren rollen. Men hoorde echter ver der niets, alles scheen kalm in de omgeving. Willem van 'Oranje hernam „We moeten allen 'n witten band om 't hoofddeksel dragen of aan. dfn degen 'beves tigen... dat zal 't teeken zijn van ons ver bond. 't Is 'n wanhopige poging, die wq gaan wagen... laten we dus vooral niet on voorzichtig zijn. 'n Kleinigheid, 'n vergis sing, 'n enkel woord kan verderfelijk zijn... en dan zullen maanden, mischien jaren moe ten verloopen, alvorens we de worsteling op nieuw kunnen beginnen... Morgen is de groote dag! Als we sterk en voorzichtig zijn, zal deze dag de bevrijding van 't Vaderland zien! Laat ons nu uiteengaan, kameratien, en. onze krachten spareu voor morgen." Er werdén handdrukken gewisseld en men zou juist uiteengaan, toen de schildwacht plotseling kwam aanloopen om te waarschu wen. „Stilte!... 'n patrouille," sprak een stom. Een siddering ging dóór de rangen van de eedgenoot en, en do maan, als wilde zij met de Spanjaarden samenwerken, verlichtte eensklaps het geheele landschap. Het ijs in de grachten schitterde als de stalen: wapen rusting van ingeslapen krijgslieden. HOOFDSTUK XXII. De s meeuw wordt rood. De eedgenooten omringden Willem van Oranje. Het ernstige besluit, dat zij zoo even hadden genomen, had hen het tegen woordige gevaar doen vergetenHet was hun of 't plan reeds in. volle uitvoering wasde mannelijke woorden van den graaf Van Rijs- oor, de krachtige stem van den Prins van Oranje, hadden hen in hun gedachten reeds lang buiten die grachten gebracht, waar zij in werkelijkheid reeds uren lang de sneeuw hadden plat getrapt. Op de waarschuwing van dem schildwacht, die Spaansche soldaten herkend had en daar om voorzichtig en onopgemerkt was terug- geloopen, merkte Rijsoor op: ,,'t. Is 't uur waarop de rondes loopen,... waar komt deze vandaan?'' „Van. de Keulsehe Poort, dezen kant uit. We zijn hier juist halverwege tusschem de Keulsehe en de Leuvensche Poorten." „We zullen worden gesnapt," meende Cor- nelis. „Dat die ellendige maan nu ook juist moet gaan schijnen!" „Vrienden, laat ons hukken, en vooral niet spreken," ibeval de Prins. De mannen gehoorzaamden, oogenblikkelijk en allen trachtten zich zoo goed mogelijk onder den steiger te versohuilen. De heldere maan verhoogde het gevaar. Ze verlichtte den bedekten weg langs de contre- escarpe, waarlangs de door den schildwacht gemelde patrouille naderde. De eedgenooten konden do Spaansche sol- laten, die langzaam en voorzichtig mar cheerden, goed waarnemen. Met ingehouden adem bleef men, toekijken en men gevoeld© zich veel angstiger dan wanneer men met den degen in de vuist op den vijand had mogen aanrukken. „Komt de ronde hierheen?" vroeg de Prins fluisterend. Cornells richtte zich éven op. „Men zou zeggen dat ze 't veld introk." De ronde had de contre-escarpe gevolgd' tot juist tegenover de plaats van de eedge nooten. Hier zag men haar een wending ma ken en verdwijnen. Zij scheen langs het ta lud van het glacis, dus naar buiten, af t© dalen. „De ronde heeft 't eindpunt van haar weg bereikt en keert naar de Keulsehe Poort te rug," meende Bakkerzeel. „Ja, maar niet langs denzelfden weg," verklaarde Jonas. 'Straks zal ze hier weer voorbijkomen. „Ben je daar zeker van?" vroeg Rijsoor. „Eiken dag, en vaak ook 's nachts, kom 'k hier om de verdedigingswerken vau de Spanjaarden te bestudeeren. Die zelfde ma noeuvre heb 'k al meer gezien. „In dit geval," sprak de Prins, zich op richtend," hebben we geen oogerTblik te ver liezen. Laat ons dus dadelijk uiteengaan." Hij begaf zich in de richting van het boschje, waarin de geuzen en de overige sa menzweerders verborgen lagen, toen de schildwacht de nadering van een andere pa trouille meldde. ,,'t Is zeker dezelfde," meende de Prins. „Nee, Monseigneur, deze komt van de Leuvensche Poort." „Dan zal ze waarschijnlijk <laar aan die overzijde, onder langs het talud, in de gracht komen," zei Jonas. „Zie maar, zo zullen naar beneden gaan." „Dat gaat verkeerd," fluisterde Cornelis, „want nu komen we tusschen twee vuren. „Vooruit, kameraden," sprak Rijsoor, den degen trekkend, „dan moeten we zorgen dat Zijne Hoogheid, over de lijken van onze vijanden heen, weer veilig kan vertrekken... Oogenblikkelijk vlogen de degens uit dé scheeden en zag men dólken glinsteren in stevige vuisten. Jan Haring maakte zijn bijl los en plaatste zich naast den Prins. De laatste alleen raakte zijn wapens niet aan. „Neen, vrienden, geen schermutselingen!" sprak hij bevelend. „Laat ons zoo min mo- i gelijk leven maken. Als de schildwachten, j die niet ,aan onze zijde staan, gerucht ver namen, dan zullen ze dadelijk alarm maken en de Spaansche- troepen zullen aanrukken... We zullen er ons wel doorheen, slaan, maar 't gevolg zal wezen dat de gouverneur mor gen 'n andere wacht aan dé Leuvensche Poort plaatst, ftieer posten doet uitzetten en j 't aantal rondes vermeerdert. Nu zouden we I 'n beetje succes hébben, maar ons grooto plan zou er wellicht voor maanden door in de war worden gestuurd, j „Wat moeten we dan doen?" vroeg Rijs- I oor. „We kunnen toch niet tegen den mu.ur opklimmen en zitten dus hier in 'n val... die J twee patrouiles zullen zich mot elkaar ver- eenigen..." „De hoofdzaak is zoo min mogelijk ge- i rucht te maken. En daarvoor héb ik mijn mannetjes... Kalmte, Rijsoor!... M'n Geu zen zijn er toch nog?" Hij fluisterde Jan Haring iets toe, die zich onmiddellijk naar hei boschje begaf, waarin Gerard met zijn „IJslanders" opgesteld was. „En nu, sprak Willem van Oranje, „laat mijn Geuzen nu maai* even hun gang gaan. j We moeten ze niet hinderen. Ze hebben zul ke zaakjes wel meer bij de hand gehad." I Hij gaf zelf het voorbeeld, door achter een der palen van dien steiger te kruipen. Ook de anderen trachtten zich zoo goed mogelijk verdekt op te stellen. De maan werd weer tijdelijk door dikke wolken verduisterd en in de gracht werd het nu ook vrij donker. Even te voren hadden de eedgenooten nog juist kunnen zien, dat de Geuzen plat op den buik uit het boschje kropen en zich verspreidden, voor zoover de ruimte dit toeliet. Toen alles weer «til geworden was, richt ten de blikken zich naar den. bedekten weg, waar men de voorwerpen moeilijk onder scheiden kon. Alleen zag men. een donkere massa zich bewegen en hoorde men het ge luid van zware passen op don steenachtigen bodem. Do patrouille kwam langzaam nader, trachtend haar weg eenigszins te verlichten, door middel van een slecht brandende scheepslantaarn Eindelijk bevond ze ziob vóór de breede bijt, die in het ijs was gehakt. Men- hoorde een korte waarschuwing van den lantaarndrager. De patrouille verander de van directie en marcheerde thans in de richting van den steiger, waaronder zich de eedgenooten verborgen hadden. Maar nu zouden zij ook juist dat gedeelte voorbij trekken, waar de Geuzen op den loer lagen en waar een doodsche stilte heerschte. Geen levend wezen zou mem daar vermoed heb ben. en toch scheen het dat de Spanjaarden onder den indruk van eenig naderend ge vaar verkeerden, dat zij instinctmatig gevoel den, dat men hun een hinderlaag had ge legd. Hun pas werd nóg langzamer, hun houding meer aarzelend,... De spaning bij de patriotten, die tot werkeloosheid gedoemd waren, werd er niet minder door. Wordt vtrvolfé.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1