Jf'. 19. Tweede blad. 8"e Jaargang. BINNENLAND. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortr 1.00. Idem franco per post - 1.50. Afzonderlijke nummer: - 0.05. I j Couian verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Advertentiönmededeelingon enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels 0.50, Elke regel meer - 0.10, Dienstaanbiedingen en aanvragen 85 cents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Belangen des boekhandels. Donderdag hield] de Ver een i ging ter Bevor dering van de Belangen des Boekhandels hare 92ste alg. vergadering in Parkzicht, te Amsterdam, onder voorzitterschap van den heer W. P. van Stockum Jr., uit 's Graven- li age. De voorzitter, de vergadering openende, begon met te wijzen op het groote belang voor den Ned. Boekhandel van het in het volgend jaar te Amsterdam te houden Inter nationaal Congres voor den Boekhandel, speciaal in verband met 'de regeling van den particulieren prijs der boeken. Spreker gaf nu eenige opmerkingen omtrent dit laatste onderwerp ten beste, o.a. mededeelend, dat in verschillende landen door goede organi satie reeds afdoende maatregelen genomen zijn tegen verkoop van nieuwe boeken aan particulieren beneden deu particulieren PriJ«- Ook in Nederland zijn te dien opzichte reeds maatregelen genomen, die echter niet steeds afdoende bleken, maar door het stichten van een Internationale Vereeniging voor den Boekhandel voor Nederland zich wel gedwongen ziet, de andere landen te volgen, evenals dat het geval is met het auteurs-recht, waarvoor alleen een goede regeling zou kunnen worden getroffen door toetreding van ons land tot de Berner Con ventie. Spreker gaf nu een beredeneerde definitie van het begrip „auteursrecht", om daarna sterk aan te dringen op aansluiting bij de Berner Conventie, wat zoowel auteurs en uitgevers ten goede zou komen. De rede van den voorzitter werd met luid applaus begroet. Op voorstel van het bestuur werd bij acclamatie tot eerelid der Vereeniging be- noemd de heer dr. H. D. Tjeenk Willink, tot op 1 Jan. jl. lid der Haarlemsche uit geversfirma, en die op 1 Jan. jl. den boek handel heeft verlaten. Door den heer D. J. H. Kok, uit Kam pen, werd voorgesteld om, naar aanleiding van de blijde gebeurtenis in ons Vorsten huis, die voorviel tusschen de vorige jaar vergadering en deze, een telegram van ge- lukwensch aan II. M. de^Koningin te ver zenden Dit voorstel werd bij acclamatie aangeno men, ondanks hevig verzet van den heer J. A. Fortuyn, uit Amsterdam. De tekst van het telegram luidt als volgt Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, 't Loo. Mevrouw, De vereeniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels, voor het eerst na de heuglijke geboorte van Prinses Juliana, saamgekomen in alge- meene vergadering in Parkzicht te Amster dam, gevoelt zich gedrongen, voor zij met hare werkzaamheden een aanvang maakt. Uwe Majesteit, met Uwer Majesteis Gemaal en Koninklijke Moeder hare eerbiedige hulde en verknochtheid te betuigen, hare diepe blijdschap uit te spreken met de geboorte eener zoo vurig verwachte Koninklijke Spruit, en den innigen wensch te uiten, dat Uwe Dochter voorspoedig moge blijven op groeien, om eenmaal gesteld te worden tot een rijken zegen voor het gansche Neder landse}] e volk. W. P. VAN STOCKUM, Voorzitter. Onder de ingekomen stukken bevond zich een verzoek om steun van het Ned. Comité voor Vervroegde Winkelsluiting, dat, na een korte discussie, voor kennisgeving werd aangenomen. Namens de commissie van het Thieme- fonds werd medegedeeld, dat de prijs voor het fraaiste in ons land uitgegeven boek door de commissie was toegekend aan de firma Scheltema en Holkemn teAmsterdam, „in het hij zonder voor hare monographieën over Jacob Maris en G. H. Bredtner. Voorts deelde de penningmeester mede, dat de leden der vergadering heden in de gelegenheid zouden worden gesteld een be zoek te brengen aan de Middenstands ten toonstelling in het Paleis voor Volksvlijt. De rekening en verantwoording van den penningmeester werden goedgekeurd. Aan de orde was thans een voorstel van den heer J. A. Portuyn, luidende: „De alg. verg. drage het bestuur op, aan het oordeel der eerstvolgende alg. verg. te onderwerpen een concept tot wijziging van het Alg. Reglement der Vereeniging, welk concept uitgaat van de volgende beginselen a. De leden der Vereeniging worden ver deeld in afdeelingen, op de wijze zooals thans de correspondentschappen zijn inge deeld. b. De alg. verg. bestaat uit afgevaardig den der afdeelingen. Uit de toelichting 'bleek, dat de heer For- tuyn dit voorstel had ingediend, om hetere vertegenwoordiging ter alg. verg. te ver krijgen, aangezien nu alleen zij, die tijd en geld hebben, benevens diegenen, die in Am sterdam wonen, de alg. verg. kunnen bijwo nen, en dus een groot deel der leden niet vertegenwoordigd is. Het bestuur verklaarde zich in zijn advies tegen dit voorstel, terwijl het bij de corres pondentschappen Dordrecht, Breda en Nij megen ondersteuning vond. Na een korte discussie werd het voorstel verworpen. 1 Thans werd overgegaan tot verkiezing van drie bestuursleden, ter vervanging van de aftredende en niet herkiesbare leden, de hh. K. Groesbeek, R. W. P. de Vries en Ch. Dixon, benevens tot de verkiezing van cor respondenten voor Zuid-Holland, Overijsel, Gelderland en Amsterdam, in plaats van de aftredende en niet herkiesbare leden de hh. Wouter Nijhoff, Ch. Dixon, W. J. Schille- mans en li. W. P. de Vries. Gekozen wer den als bestuursleden de hh. J. L. Willem Seyffardt (Amsterdam), H. R. Schaafsma (Leeuwarden), Paul Nijhoff (Amsterdam), als correspondenten de hh. J. E. Belinfante (Z.-H.), Ch. Dixon (Overijsel), J. P. Ele- mans (Gelderland). Tot commissaris van toezicht op het Nieuwsblad voor den Boekhandel, wegens het periodiek aftreden van het niet herkies bare lid, van den heer S. L. van Looy, werd gekozen de heer A. Sybrandt, te Amster dam tot commissaris voor het ondersteu ningsfonds wegens het periodiek aftreden van het niet herkiesbaar lid, den heer N. G. van Kampen, de heer K. Groesbeek, te Amster- lamtot commissaris voor het Bestelhuis, wegens het aftreden van het niet herkiesbaar lid, den heer Wouter Nijhoff, de heer C. G. Frentzen, te Leiden. De heer Louis D. Petit, te Leiden, lid der commissie voor het bijeenbrengen van bouw stoffen, werd als zoodanig herkozen, even als de heer M. M. Olivier, te Amsterdam, lid der commissie tot regeling van het ver- talingsrecht. Een voorstel van 13 leden, om bij de bere kening der prijzen van buitenlandsche tijd schriften, wegens het geringe uitgevers-rabat en de hooge vrachtkosten, de berekening ver plicht te stellen voor de mark op 65 ct., de shilling op 65 ct. en de franc op 55 ct., in tegenstelling met de berekening voor boeken e. d., vond ondersteuning bij het grootste deel van het bestuur en werd na hoofdelijke stemming met groote meerderheid aangeno men. In behandeling kwam voorts het ontwerp- reglement voor het pensioenverzekerings fonds. Op voorstel van het bestuur Werd het re glement zonder discussie in zijn geheel aan genomen. Een overeenkomst dienaangaande zal ge sloten worden met de Ned. Verzekerings- Mij. De Globe. Als commissarissen tot beheering van het fonds werden gekozen de heeren J. J. van Druten te Sneek, Wouter Nijhoff te 's Gra- venhage, en W. A. van Rooyen, te Amsterd- dam. In 'behandeling kwam alsnu een ontwerp- reglement voor het verkeer in den Ned. Boekhandel, samengesteld door een expresse- lijk daartoe benoemde commissie. Het reglement heeft ten doel het verkeer in den Ned. Boekhandel tusschen uitgevers en debitanten naar vaste bepalingen te rege len. Onder uitgevers worden verstaan zij, die hun bedrijf maken van het -uitgeven en in den handel brengen van boekeu, couranten en tijdschriften in den ruimsten zin des woords, benevens importeurs van buiten landsche uitgaven. Als debitanten worden beschouwd zij, die hun bedrijf makon van den in- en verkoop der in de voorgaande zinsneden bedoelde uitgaven, en daarvan regelmatig voorraad houden, zoomede exporteurs van boeken en leesbibliotheekhouders. Nadab uit het ontwerp waren teruggeno men alle artikelen, betrekking hebbende op de jaarlijksche samenstelling van een offi-. cieele lijst van allen, die geacht worden, den boekhandel in Nederland uit te oefenen, werd het geheele ontwerp en bloc, met uit zondering van een artikel, inhoudende.straf- bepalingen hij overtreding van bet regle ment, in stemming gebracht en aangenomen. Bij afzonderlijke stemming werd nu het artikel, inhoudende de strafbepalingen, ver worpen. Op voorstel van het bestuur werd besloten in het pensioenfonds voor beambten en werk lieden der vereeniging 1200 te storten. Onder daverend applaus deelde de voor zitter ten slotte mede, dat op het telegram aan H. M. de Koningin was ingekomen het volgende antwoord „Hare Majesteit de Koningin en Z. K. H. de Prins laten u allen welgemeend danken voor de hulde en gelukwenschen, hun hei den en Hai'e Majesteit de Koningin-Moeder aangeboden. Harer Majesteits Adjudant, Dumonoeau. Eindelijk werd besloten een som van f 1000 toe te staan als subsidie voor een col lectieve inzending van den Ned. Boekhandel naar de algemeen© wereldtentoonstelling, in 1910 te Brussel te houden. Ten slotte werd besloten aan den direc teur van het Bestelhuis van den Boekhandel, den heer N. C. Smith, op zijn aanvrage, onder dankbetuiging der algemeene verga dering, eervol ontslag te verleenen als zoo danig, onder toekenning van een pensioen van 1600, onder toevoeging van een bui tengewone persoonlijke jaarlijksche toelage van 400. Onder dankbetuiging aan den voorzitter werd nu de vergadering gesloten. Aan het jaarverslag over 1908 ontleenen wij nog het volgende Op 1 Januari 1908 bedroeg het aantal le den 600, op 31 December 1908 693, terwijl de vereeniging door overlijden 12 leden ver loor. Door het ondersteuningsfonds werd over 1908 circa 4000 uitgekeerd. De balans over 1908 wees een cijfer aan van 194.350, terwijl de uitgaven 16.416, de inkomsten 26.394 bedroegen. De be grooting voor 1910 wijst een cijfer aan van f 23.400. Tilburgscheten toonstel ling. De gemeente Tilburg herdenkt in 'deze dagen het feit, (dat konimg Lodewij'k Napoleon 'haar voor 100 jaar geleiden ste delijke rechten schonk. Zij herdenkt dit m-et een prachtige tentoonstelling, die een op pervlakte van niet minder dan 100,000 M2. inneemt en wel'k terrein welwillend door de directie der Staatsspoor beschikbaar werd gesteld. De voorzitter der tentoonstelling, de beer Leon. Bruyell, opend'e Donderdagmiddag dé febsi'viteiten met een relde, waarin hij aller eerst minister A. S. Talma welkom heette en 'dank zegde, dat deze zich bereid had verklaard de tentoonstelling te openen. In zijn rede gewaagde de voorzitter van de groote tegenwerking, die de gedaclhte eener tentoonstelling aanvankelijk had gewiekt, zoo -zelfs, dat de vereeniging „Tilburg Vooruit" haar plannen moest opgeven. In- tusschen hadden enkele personen gemeend toch te moeten doorzetten, met het gevolg dat oen tentoonstelling'is gearrangeerd, die nu reads schitterend geslaagd mag heeten. Hierna gaf de voorzatter het 'woord aan den minister tot het uitspreken van de ope ningsrede en het volbrengen der openings plechtigheid. De Minister verklaarde dat het hem aan genaam was te kunnen voldoen aan de ui-t- noodiging tot opening der tentoonstelling. Voor de Regeering is ttiet aangenaam te vernemen van streken, waar welvaart heerscht en hoop op de toekomst bestaat. Deze tentoonstelling wijst niet op het ver leden, al is het honderdjarig bestaan van Tilburg de aanleiding, maar op wat men van de toekomst hoopt. Hier blijkt, welk een gewichtig industrieel centrum Tilburg is. Het gewicht dezer stad is niet het grootse he van stagen arbei'd. Tilburg is al lereerst een werkstad, die stilstand verfoeit en steeds naar vooruitgang streeft. Moge deze tentoonstelling de nog slapende ener gie wekken, waardoor industrie en handels betrekkingen zich steeds meer zullen uit breiden, ten ba,te van alle lagen en stan den. Er is iets koninklijks in de vlucht die ons werken, damk zij uitvindingen 'en we ten-schap en vernuft in de laatste kwarteeuw heeft genomen. De gansche menschhei'd dient daarvan de voordeelen te genieten, zoowel de werkman als de patroon. Want vóór alles zijn we allen mensch. Onze in dustrie is in hoofdzaak internationaal. Dit vooral doet uitschijnen hoe zeer het in de eers-to plaats bij de industrieelen zelf be rust, die industrie hooger op te voeren. Wetgeving, bescherming (de Minister wil het 'wel eens openlijk uitspreken kunnen slechts schragen, niet legden I De beste be scherming vermag niets wanneer de in dustrieel niet zorgt het 'beste toe te passen wat door de techniek wordt geleverd. Til burg heeft gelukkig die mannen. Een eeuw van vooruitgang ligt achter Tilburg. Dat die vooruitgang blijve. Daartoe zegene God deze stad Alstoen verklaarde de Minister de ten toonstelling geopend. Reeds van verre verheffen zich de hooge torens van machine- en nijverheiidslhallen, die ieder 130 M. lang en 22 M. breed zijn. De eerste bevat inzendingen uit Nederland, België, Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk en Engeland, betreffende de textiel-, me taal-, schoen-, hout- en maal indu-strie, een miniatuur der Staatsmijn, een Diesel-motor van 45 P.K. der Ned. Fabriek van Werfc- tuigen en Spoorwegmateriaal, verplaatsen de per uur 145,000 L. water, bestemd voor de fontein. In de nijverheidshal trekt, be halve de producten der moderne industrie, de aandacht een volledige weverij van vóór 100 jaar, in tegenstelling met wat de machi nehal met haar nieuwste vindingen op dit gebied te aanschouwen geeft. Voorts vindt nien er complete uitrustingstukken, inge- zoriden door de ministeries van oorlog, ma rine en koloniën, en voortbrengselen op liet gehield van glasschildering. De kunsthal bevat inzendingen van een 50-tal Neder- landsche en Belgische schilders en beeld houwers. En waar het geldt de feestelijke herden king van het 100-jarig bestaan dezer stad, moest ook aan genot en uitspanning een plaats geruimd worden. Zoo treft men aan: een ruime schouwburgzaal, een schilder achtig Venetiaanscbe plein met grachten, paleis van den Doge, grot van Capri, enz,, terreinen voor kegel- en handboogwedstrij den, concours hippique en een kermes-se d'été. Bakker ij-t entoonstelling. De internationale tentoonstelling van brood-, koek- en banketbakkerijbenoodigdheden, die in Augustus e.k. te 's Hertogenbosch zal worden gehouden, stelt de volgende wedstrij den op het gebied van de edele bakkunst in het verschiet: Op 2 Augustuswedstrijden om den groot sten, smakelijksten en mooisten peperkoek en dito ontbijtkoek; op 3 Augustus om de mooiste en smakelijkste pièce montée, pe- tits-fours, taart, vol-au vent, pudding, gelei, en vleesch- en vischschotelop 4 Augustus om het mooiste, grootste en sma kelijkste wittebrood, krentehrood, klein brood, paim-de luxe en den lekkersten en minst drogen tulband. Op het tentoonstel lingsterrein wordt een volledige installatie in gereedheid gebracht ter beschikking der wedstrijden der partijen. Het tentoonstel lingscomité ondervindt, ook wat betreft het tot zijn beschikking stellen van medailles, veel medewerking. M arie J ungius Rustfonds. Enkele harer vrienden wenschen de nage dachtenis van Marie Jungius te eer-en in een blijvend gedenkteeken, en dat in den geest van haar, wier eenvoud en altruïsti sche levensbeschouwing als vanzelf d-e ge dachte aan een herinneringsteeken van ge heel uiterlijken aard deed buitensluiten. Het plan is gevormd tot stichting nadat hel beuoodigd kapitaal zal zijn bijeenge bracht van een rustfonds voor min- of onvermogende arbeidsters met hoofd of hand waaraan d-e naam van Marie-Jungius zou verbonden zijn. Voorloopig is mej. M. van Dijk, ex-pen- ningmeosteres van de Nationale Tentoonstel ling van Vrouwenarbeid te 's Gravenhage, aangezocht en bereid bevonden de gelden voor dit doel in ontvangst te nemen. Vreemdelingenverkeer. „Men schrijft uit Alkmaar aan de N. Ct. Het vreemdelingenverkeer neemt hier in den laatsten tijd zeer toe; vooral des Vrij dags wanneer onze beroemde kaasmarkt ge houden wordt, brengen treinen, booten en auto's verschillende nationaliteiten binnen onze veste. Doch ook des Zondags valt onze stad, ondanks een min gunstige weersge steldheid, een vrij druk bezoek ten deel; ge zelschappen uit meer dan honderd personen bestaande, zijn geen zeldzaamheden. Met genoegen kunnen wij constateeren, dat sommige jongelui der H. B. S. zich ver dienstelijk miaken met het geven van inlich tingen aan vreemdelingen en hen in hun eigen landstaal te woord staan. Een dezer jongelieden is het volgende overkomen, dat wel eens meer bekend mag worden. Hi, -leidde een gezelschap Engel - schen, die hij op de kaasmarkt ontmoet had, de gansche stad door en wees hen op al liet schoone en bijzondere onzer stad, dat hun blijkbaar erg interesseerde. Toen hij bij het station gekomen, afscheid nam, gaf een der leden van bet gezelschap bem een paar zil ver,-tukken, die hij echter beleefd weigerde, zeggende dat het hem daarom niet te doen was geweest. Gaarne had hij het gezelschap den weg gewezen en rondgeleid, omdat hij daardoor in staat was geweest zijn op school geleerd Engelsch practisch toe te passen en vond zichzelf hiermede reeds ruimschoots beloond. Hierna vroegen de vreemdelingen zijn adres en namen afscheid. Eenigen tijd later kreeg hij een uitnoo- diging om naar Londen te komen en daar een paar dagen de gast te zijn van de fa milie, die bij op zoo'n prettige wijze te Alk maar had rondgeleid. Men wilde hem thans de hoofdstad van Engeland eens laten be zichtigen. Onze jeugdige Alkmaarsche H. B. 8.-gids nam de vriendelijke invitatie aan en werd aan het opgegeven adres allerhar telijkst ontvangen dooreen neef van Chamberlain, bij wien hij een achttal gezel lige daagjes doorbracht. Dat hij nog vol is over zijn Londensch uitstapje en de vrien delijke ontvangst hem van: de zijde dor En- gelschen te ndeel gevallen, laat zich be grijpen. Spoorlijnen in de Haar lemmermeer en omgeving1. Met de werkzaamheden aan de spoorwegen in de Haarlemmermeer en omgeving is thans een aanvang gemaakt. De eerste aanbesteding (bestek no. 1) heeft op den 1 Juni 1909 plaats gehad en bevathet maiken van grond-, kunst- en overgangswerken, het leg gen van sporen en wissels en het uitvoeren van eenige andere werken, ten behoeve van. de spoorwegen AalsmeerHaarlem en HoofddorpOude Wetering. De lengte van d'it gedeelte spoorweg bedraagt ongeveer 31 K.M. en spoedig zal de aanbesteding van het gedeel te Am ster damU i thoornAl fen volgen. Nadat vroeger reedis herhaaldelijk het verlangen-naar spoorwegverbindingen in d'it gedeelte des lands was ontstaan, weid door de Holland'sche Electnsche Spoorweg-Mij een plan van spoorwegen in den Haarlem mermeer en omgeving ontworpen, dat de instemming van alle bel an gh ebbenden heeft mogen verwerven en later bij overeenkomst door den, Staat der Nederlanden eveneens werd' goedgekeurd. De maatschappij zal volgens die overeen komst de volgende lijnen aanleggen en ex ploiteren le. eene lijn van Amsterdam over Amstel veen, Bovenkerk, Aalsmeer, Hoofddorp, Nieuw-Ven nep, Leimuiden, Oude en Nieuwe Wetering, Roelofsarendeveen en Rijpwete- ring naar Leiden 2e. eene lijn van Hoofddorp over Vijf huizen naar Haarlem; 3e. eene lijn van Aalsmeer over Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis en Vinkeveen naar Nie- wersluis en 4e. eene lijn van Bovenkerk over Uit hoorn, Nieuwkoop en Aar 1 anderveen naar Alfen. De totale lengte van deze lijnen bedraagt 110 K.M., welke binnen 3 jaren, dus 1 Mei 1912, voltooid moeten zijn. De li'ren worden geheel op eigen haan en met normale spoorwijdte aangelegd en mogen met eene snelheid van ten ihoogste 50 K.M. per uur bereden worden. Te Haar lem, Leiden, Nieuwersduis en Alfen zullen deze lijnen aan de bestaande hoofdispoorwe- gen aansluiten en daarmede zoodanig in ver binding woncDn gebracht, dat met alleen de wager.s, maar ook treinen in hun geheel kunnen doorloopen. De aansluiting te Ain- sterdat-i aan de hoof d spoorwegen zal eerst later plaats hebben, wanneer de verbetering der spoorwegtoestanden aldaar heeft plaats ge'iad. of de gelegenheid daartoe gunstiger wordt. (Hhld.) Vervroegde Zaterdag- midjd-Agslu ting. De afd. 's Gra ve nhage van den Natiionalén Bkvnjd van Handels- en kantoorbedienden „Mercu- rius" heeft tot de patroons te 's Graven hage een circulaire gericht met een ver zoek om steun voor haar streven, ten ein de, op hiet voetspoor van het buitenland', te geraken tot een vervroegde Zaterdag middag^ uiting. De afdeeldng stelt ziich voor, de medewerking der handels- en ef fectenbeurzen, zoo luier ais te Rotterdam eai Amsterdam, in te roepen, d/aar de actie niet plaatselijk zal blijven. De Kamer van Arbend voor het Credvet en Verzekeringswezen te 's Gravenhage heeft verklaard, zich met de strekking van bovenbedioe'Ld-e circulaire te kUninem ver- eeniigen. Zalmpotingen in den G e 1- d d e r s c'h e n IJ s e 1. Op Dinsdag 29 en Woensdag 30 Juni werden vanwege de subcommissie A van de Staatscommissie voor het Zalmvraagstuk in den Gelderschen IJs-sel bij Terwolde meer dan 10.000 jonge zalmen losgelaten. Deze vischjes, welke ge kweekt waren in de vischkweekerij der Ne- derland-sche Heidemaatschappij te Vaassen, waren ongeveer drie maanden oud en had den een lengte van 45 c.M. Een zwaluwennestje. Het is van algemeene bekendheid, dat de zwa luwen, niet oneigenaardig de metselaars on der de vogels genoemd, op zeer vreemde plaatsen hun nest bouwen. Als een merk waardig feit wordt gemeld, dat een zwalu- wenpaar liun woninkje gevestigd hebben op een opgerold rieten gordijn in een' lokaal der openbare school te Rhenen. Rustig heb ben de diertjes gebroed en thans bevinden zich in het kunstige nestje vijf vlugge jon gen. Er werd natuurlijk steeds om gedacht één der ramen open te laten. Een slimme muis. Men meldt uit Scheveningen aan de „N. R. Ct. Dezer dagen ontving ik een treffend be wijs vau de slimheid eener muis, dat mis schien aan sommige uwer lezers belang in zal boezemen In een met los in 't duinzand liggende steenen bevloerde bergplaats in mijn tuin ontdekte de dienstbode verleden week de tegenwoordigheid van muizen. Daar deze tegenwoordigheid de dienstbode bij hare werkzaamheden hinderde, werd een gewo ne muizenval (met gaatjes naast elkaar) opgesteld en met het succes, dat een groo te muis gedood werd. *De val werd be hoorlijk schoongemaakt en uitgerookt en opnieuw weer gesteld. Op drie achtereenvolgende morgens werd nu de val teruggevonden met alle gaatjes opgevuld met zand en een berg zand aan dien voorkant er tegen opgeworpen. Dfit zand was een eind verder tus-schen de stee nen te voorschijn gehaald. Toen ik nu de zen morgen de bergplaats leeghaalde en daarin eene overstrooming bewerkstellig de, kwamen er drie kleine en een groote muis voor den dag. De laatste ontkwam het speet mij bepaald, baar niet voor har© 6limheid met liet behoud van haar kroost te kunnen beloonen.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1