werden militairen gerequireerd en tusschen dezen en de stakers ontstonden al spoedig ernstige botsingen, waarbij van weerszijden met geweren en revolvers werd geschoten. Er bulderden zelfs kanonnen en stormen derhand moesten de troepen de barrikaden nemen. Dat daarbij tal van slachtoffers vielen en belangrijke materieelc schade werd toege bracht, spreekt vanzelf. Tot de gebouwen, die verwoest werden, behoort o.a. de Son Pablo-kerk. Toen de rust in do stad eenigermato hersteld was, nam de overheid onmiddellijk zeer strenge maatregelen. Na tien uur 's avonds mocht o.a. zich niemand meer op straat vertoonen en samenscholingen van meer dan twee per sonen waren verboden. De geheele beschikbare militaire macht, cavalerie, infanterie en de been. De soldaten, dit» in troepen ver spreid waren door de geheele stad, bloven <lag en nacht op straat en hadden strenge bevelen ontvangen onmiddellijk te schieten op ieder, die tegen de voorschriften van den gouverneur zondigde. De voornaamste verkeersaderen de Ram bla, de Santa Monica en de Paralello waren geheel en al afgezet door soldaten. Op kaden, rondom het standbeeld van Colum bus, s op het Catalonie-plein zag men niet anders dan uniformenin verschillende straten waren kanonnen opgesteld Niettegenstaande al deze maatregelen herhaalden zich de ongeregeldheden telkens weder op verschillende punten Toch scheen het, alsof op een gegeven oogenblik het oproer le Barcelona bedwon gen wasmaar ongelukkig was dat niet het geval in de voorstadswijken San André, San Antonio, Barcekmetta, Badeluna, waar on danks kogels en granaten, de opstandelin gen opgesteld bleven achter de barrikaden vanwaar zij de troepen voortdurend bescho ten. Aan alle zijden sloegen do vlammen om hoog en brandden kerken, kloosters en fa brieken af. De ziekenwagens van hot Roode Kruis reden voortdurend op en neer, uit een wijk alleen werden Dinsdagavond niet min der dan 30 dooden en meer dan honderd gowonden vervoerd. lu den nacht van Dinsdag op Woensdag scheen het schieten minder te wordenmet het aanbreken van den dag begon het ech ter opnieuw. Nog strenger maatregelen wer den afgekondigd, de bewoners mochten voor 6 uur 's ochtends en na 9 uur 's avonds hunne woningen niet meor verlaten, niet met hun tweeën loopen en zonder verkregen machtiging geen pakje bij zich hebben. Woensdagmiddag te één uur lichtte de Skutari het anker. De slachting te Barcelona, zegt do Köln Z«t., doet tienken aan de ergste dagen der Fransche revolutie, aan de beeldstormers; aan don intocht van Karei V in Rome en vooral aan de vroegere bloedige tijden van Barcelona en Kataloniö zelf. Do booze hart stochten, die zich tot dusverre van tijd. tot tijd uitten in de aanslagen der Kat&lonische anarchisten, zijn tot een openlijke uitbar sting gekomen, die men in onzen tijd en bij onze beschaving in Europa onmogelijk zou hebben geacht. Spanje In Marokko. Malaga, 31 Juli. Het schijnt zich te bevestigen, dat de cijfers van de in het gevecht van 27 dezer geleden verliezen over dreven zijn voorgesteld. Het aantal vermis ten en dat van hen die zich weer bij hunne posten hebben gevoegd, moet minder groot zijn dan eerst was opgegeven. M e 1 i 11 a 3 0 J u 1 i. Ten half zes ure in den avond heerschte er rust in de stad Het weder voorzien van krijgs- en mond behoeften verliep zonder incidenten. M el i 11 a, 31 J uli. (Officieel bericht) Een konvooi levensmiddelen werd bij het tweede spoorwegstation aangevallen. Het keerde naar Melilla terug zonder verder in cident. Melilla, 1 Aug. Een detachement, dat een konvooi levensmiddelen en munitie escorteerde, is door den vijand overvallen Verscheidene officieren werden gewond. Mourelgato is aan het hoofd van een ster ken troep Kabyleu van den «tam Mezquitta, die aan Spanje trouw is, uitgerukt om de vijandelijke harka aan te vallen. Eenige pelotons kavallerie zijn gereed om hem te steunen. Het landschap Er Rif (de naam is ont leend aan het latijnsche woord ripa, kust) strekt 'zich uit aan de Middellandscho zee van kaap Tres Forcas tot aan de straat van Gibraltar over eene lengte van 300 K M en eene breedte van 52 K.M. Rotsachtige, kale hoogten stijgen als muren uit de zee op en geven aan de kust een dreigend aan zien. De bewoners zijn Berber®, die van alle stammen zich de zuiverhuid van het ras het best bewaard hebben. Zij zijn groot en krachtig gebouwd hunne huid wordt door zon en lucht gebruind. Meer nog dan an dere stammen zijn zij naijverig op hunne vrijheid en onafhankelijkheid bedacht. Zij onderwerpen zich aan geen dwang zij zijn kloek en dapper, maar ook gewelddadig en wreed. De 6ultan heeft bij hen geen gezag; zij moeten gedwongen, worden tot betaling van belastingen, en dat is bij den aard van het land zeer moeielijk. Als zeeroovers wa ren z\ steeds gevreesd. Om zich voor hunne rooverijen te beschermen, heeft Spanje zich van de Presidios meester gemaakt. Het is niet de eerste maal sedert de her tog van Medina-Sidonia in 1496 Melilla voor Spanje veroverde, dat Spaansche troe pen vooi de aanvallen van de Kabylen van het Rif terug wijken. Meermalen hebben de Spanjaarden het door hen bezette steunpunt tegen de aanvallen van de inboorlingen moeten verdedigen. Den 22en October 1859 moesten zij wegens de daden van de Kaby len aan Marokko den oorlog verklaren. Hot Spnansche leger, onder aanvoering van O'Donnell, begon in December den strijd en overwon in twee bloedige veldslagen, den 4en Februari 1860 bij Tetuan en den 23en Maart westelijk van deze door de Spanjaarden bezette plaats. De Marokkanen verzochten toen om een wapenstilstand, die don 26on April 1860 tot den vrede van Te- tuau leidde, waarin de grens, tot waar het gebied van de Spanjaarden rondom Melilla zich zou uitstrekken, bepaald en eene smal le onzijdige zone vastgesteld werd, waarin de Rifbewoners geeene gebouwen mochten oprichten. Den Spanjaarden was geen beper king in het bouwen opgelegdmaar toen de gouverneur van Melilla, generaal Margallo, in den loop van den zomer van 1893 ten noorlen van de moskee Sidi Guariach met het bouwen van een klein fort wilden begin- j nen, verlangden de Rifbewoners dat de bouw j zou worden gestaakt, en gingen, toen hun- ne wenschen niet vervuld werden, over tot den aanval. Zij bezetten in den nacht van 1 op 2 October 1893 het bouwterrein en be- I scholen de Spaanache werklieden. De gou- verneur zond terstond alle beschikbare strijdkrachten, die er echter niet in slaag- i den de Marokkanen terug te dringen. De e militairei macro, sterkte van de Rifmannen bedroeg in dit artillerie, bleef op f geva.j 4000 man, een duidelijk bewijs van de groote slagvaardigheid van de weerbare bevolking van het Rif. De Spaansche be- regeering rustte hierop een expeditiekorps uit. Er werden talrijke gevechten geleverd in het laatst van October waren de Marok kanen tot onder het bereik van de kanon nen der forten van Melilla opgedrongen en hadden om de geheele stad eene nauwe in- sluitingslijn getrokken. Verscheidene dagen achtereen moesten de Spanjaarden zich tot de verdediging bepalen. Eerst nadat de Spaansche troepen tot 20,000 man versterkt waren, werden de Rifmannen uit hunne stellingen gedrongen en moesten tot over de neutrale zone teruggaan. Den 2en Ja nuari 1894 werd een wapenstilstand geslo ten, waarop in het laatst van de maand de vrede volgde. In den strijd, dien zij thans voeren en waarin zij worden aangevuurd door het aan hun ras eigen fanatisme, hebben zij in ver scheidene gevechten de ongetwijfeld dapper vechtende Spaansche troepen terug gedron gen, wat een duidelijk bewijs is van het élan waarmoe zij in den strijd gaan. De opgaven over hunne sterkte wisselen af tus schen 16,000 en 20,000 man. Juiste cijfers zijn niet te verkrijgen, omdat de gevechten in bedekt terrein plaats hebben; zij krijgen echter geregeld versterking uit den omtrek, zoodat mogelijk de opgegeven sterkte reeds is overschreden. Hoe liet einde van den veldtocht zal zijn, welken duur hij zal heb ben, welke offers aan goed en bloed hij zal verslinden, is voor 't oogenblik even onze ker als de houding van de overige Marok kaanse he stammen en volken en daarmee de naaste toekomst van Marokko zelf. In tegenstelling tot de Rifbewoners, legt de bevolking van Spanje juist bet tegendeel van geestdrift aan den dag met den oorlog, waarin zij zich plotseling gewikkeld ziet. Niet alleen Barcelona, van ouds het- broei nest van revolutionairen en anarchisten, maar geheel Catalonië bevindt zich in op roer. Erger en bedenkelijker is nog, dat in een groot deel van Spanje de gisting blijkt te bestaan. Aan de Köln. Ztg. wordt daar over uit Berlijn geschreven: ,,De afkeuring van den veldtocht in Ma rokko kan niet de eenige oorzaak daarvoor zijn, maar men zal moeten aannemen, dat er een sterke ondergrond van ontevreden heid aanwezig was. De officieele kennisge ving, dat voor geheel Spanje de eonstitutio- neele waarborgen zijn opgeheven, beteekent niets anders dan de afkondiging van den staat van beleg, en waarschijnlijk in een aantal districten de overgang van de uit voerende macht aan de militaire overheid. Het zal moeten blijken of deze in staat is de orde te herstellen, of dat Spanje een nieuw omwentelingstijdperk tegemoet gaat. Juist op -het tegenwoordige tijdstip zal het niet gemakkelijk zijn troepen in voldoend aantal tegen de in verschillende deelen van het rijk opkomende revolutionaire beweging te doen optreden. Reed® om de versterkin gen naar Melilla te zenden, was het noodig geworden de reserves op te roepen, en daar than®, als men generaal Marina niet in den steek wil laten in een, naar 't zich laat aan zien, zeer gevaarlijken toestand nieuwe ver sterkingen moeten gezonden worden, zal in Spanje zelf de troepenmacht zeer schaarsch worden. „Het is nog niet goed te overzien, welke partijen bij de tegenwoordige onlusten de hand in het spel hebben. Slechts dit kan men als zeker aannemen, dat, al hebben de gevechten bij Melilla den stoot gegeven, de eigenlijke oorzaak in andere dingen te zoe ken is. Als een bewijs van het betreurens waardige overwegen van de partijhartstoch ten is het te beschouwen, dat de beweging is uitgebroken, terwijl Spanje's troepen te gen een niet te onderschatten vijand in het veld staan. Zulko buitenlandsche moeielijk- heden plegen elders de binnenlandsche ver deeldheid in toom te houden en alle trach ten van de natie te vereenigen in het afwe ren van den buitenlandschen vijand. Dat schijnt in Spanje helaas niet het geval te zijn. Ook de berichten, die uit Melilla komen, zijn nog altijd zeer mager. Over den bloe- digen dag van 27 Juni is nog geen volledig bericht verschenen. Alleen zijn de cijfers an de geleden verliezen 1000 dooden en gewonden alleen voor dezen dag tot 200 verminderd. De Mooren schijfien zich verzwakt te voelenmisschien verwachten zij versterking uit het binnenland, en van andere kuststammen. Tot Zaterdagavond is van nieuwe gevechten geen bericht ontvan gen, en de Spanjaarden hadden in zóó ver rust, dat zij den over 200 Meter vernielden spoorweg naar de mijnwerken kondem her stellen en de buitenposten konden verzor gen. Gisteren echter werden zij weer daarin bemoeilijkt. Generaal Pintos vond in het gevecht van den 27en den dood op het oogenblik, toen hij op een uitlooper van den Guruguberg op een steen was gaan zitten om de bewe gingen van de troepen te volgen, terwijl twee bataillons jagers onder hunne com mandanten oprukten. De generaal kreeg een schot door het hoofdde beide bataillons- commandanten vielen ook. Volgens officieele berichten was het resultaat van den dag, dat de Mooren zich van de oostelijke naar de westelijke helling hebben teruggetrokken. De Mooren begroeven hunne dooden, naar gemeld wordt, in de gaten, die de Spaansche mijnwerkers hadden gegraven, dus aan do andere zijde van den Gurugu. Volgens den correspondent van de Matin is het juiste getal der aan Spaansche zijde gevallenen moeielijk te constateeren, omdat de lijken zonder eenige ernstige controle ter aarde besteld worden op de plaats, waar zij ge vonden zijn. Naar aanleiding van de berichten over de „ontzettende" verliezen van de Mooren schrijft de Köln. Ztg.Wie zich de beschrij vingen van generaal Goeben uit den veld tocht van Tetuan (1859/60) herinnert, zal de opgaven over de sterkte en de verliezen van den vijand kritisch opnemen. Destijds was de vuurdiscipline van de Spaansche in fanterie buitengewoon gebrekkig. Die is se dert ongetwijfeld belangrijk verbeterd, maar de Mooren hebben hunne aan het ter rein aangepaste taktiek, zooals blijkt uit eene vergelijking der berichten van toen en thans, in geen enkel opzicht veranderd. Hun wapen is intusschen niet meer de lan ge espingarda met het steenen slot, maar zij hanteeren, althans ten deele, moderne repeteergeweren en weten zich te bedienen van dit zooveel vereenvoudigde wapen. Daarom blijven zij ook, als zij niet tot den aanval overgaan, als uitmuntende schutters met goede oogen in eene gedekte stelling en op een behoorlijken afstand, waar zij in tirailleurslinie ook door het artillerievuur niet ernstig benadeeld kunnen zijn. De Spaansche troepenmacht te Melilla was, volgens den correspondent van de Ma- tin, Londerdag 17,500 man sterk. De ar tillerie bestond uit 48 kanonnen veld- en berggeschut. Er worden nog verwacht 6000 man infanterie, een brigade dragonders en drie batterijen. Vereenlgde Staten. Washington, 1 Aug. He* huis van vertegenwoordigers heeft het rapport van. de gemengde commissie over de tariefwet aangenomen met 195 tegen 173 stemmen. De uitslag verwekte eene groote republikein- sche demonstratie. Allerlei. vEinde September 1910 vindt te Parijs do tweede internationale conferentie voor carcinoom-onderzoek plaats. Het bureau der internationale vereeniging heeft dit jaar te Berlijn voor deze conferentie aan de orde gesteld 1. statistiek van den kanker bij menscb en dier; 2. aetiologie en biologie; 3. klinische diagnose4. behandeling5. verspreiding van populaire kennis van den kanker door voordrachten en tentoonstellin gen. Ook zullen enkele vraagstukken betref fende de techniek van het microscopisch on derzoek en het kunstamtig te voorschijn roe pen van oarcinoom worden besproken. (T. v. G.) vDe voeding, zegt Armand Gautier (1'Alimentation et les régimes chez l'bomme saln et chez les malades) oefent niet enkel door haar overmaat of gebrekkigheid, doch misschien meer nog door haren aard in vloed op den algemeenen gezondheidstoe stand. Het is bekend genoeg, dat de be- drijvigste, de ruwste en gewelddadigste vol ken ook het meeste vleesch eten. De plan- ten-etende volken zijn bijna altijd, vreed zaam aldus het meerendeel der volken van midden-Azië, waar rijst en groenten met wat varkensvleesch en visoh bijna de geheele voeding uitmaken. In dit verband past ook de opmerking, dat de vleescheten- de dieren in het algemeen gevaarlijk en ge welddadig, de herbivoren daarentegen ge makkelijk zijn te temmen om er mede om te gaan. Ook bepaalt de mindere of meer dere mate van vleeschvoeding de zachtheid of heftigheid van het karakter niet alleen der rassen, maar ook der individuen. Daar toe zijn bij de dieren gemakkelijk voorbeel den aan te halen. De ratten onzer laboratoria zijn handel baai- au tam zoolang zij met brood en graan gevoed worden, maar wor den kribbig en bijtzuchtig, wanneer men ze vleesch voert. Hetzelfde geldt van den hond en van het paard. Liebig verhaalt van een beer, wiens aard men volkomen naar willekeur kon veranderen door plantaardige voeding af te wisselen met vleesch-voeding. De voeding is misschien voldoende geweest om den wolf en de wilde kat in hond en huiskat te veranderen. Volgens Gautier e.a. verzacht een uitsluitend vegetaire voeding het temperament en het karakter ook van van den mensch individueel. Deze overwegingen nu hebben dr. Rodiët, eerste geneesheer der krankzinnigen-kolonie te Dun-sur-Auron, er toe geleid een uit sluitend plantaardig dieet toe te passen bij eenige tot geweldpleging geneigde krank zinnigen en meer in 't bijzonder bij epilep tici. Van de resultaten daarvan geeft hTj verslag in het Journal de Neurologie (No. 12, Ao. 1909), en hij acht ze gunstig ge noeg, om ook anderen tot proef- en waar nemingen op te wekken. (Med. Wkbl.) Te Kopenhagen heef' een bekende kunstenares, mevr. WicheBereny, een ver zekering legen het zitten blijven gesticht. Er kunnen natuurlijk alleen dames aan deelnemen betaling eener jaarlijksche pre mie behoedt haar voor de economische ge volgen van het oude-vrijsterschap. Loopt het den verzekerden toch nog mee en trouwen ze vóór haar veertigste jaar, dan verbeuren zo alle gestorte premiën, welke dan natuur lijk aan dc andere verzekerden ten goede ko men. Na haar veertigste jaar krijgt iedere deelneemster die ongehuwd is gebleven een levenslange rente, welker bedrag natuurlijk van de gostorte premiën afhankelijk is. Of de instelling het lang maken zal? Hoeveel vrouwen willen vóór h^ar 40e jaar bekennen dat zo er aan wanhopen ooit te huwen. B e r 1 ij n, 1 Aug. In het Kaiser Friod- richmuseum werden in de. afgeloopen nacht door onbekende daders goud, zilver en ko per in staven, twee gouden kettingen uit Zuid-Rusland en gouden en zilveren scha len gestolen. Dc totale waarde van het ge- stolene is 10,000 mark. De daders, twee personen van omstreeks 20 jaar, verklaar den aan de bewakers, dat zij gereedschap pen voor handwerk hadden gehaaldzij werden ongehinderd naar buiten gelaten. New-York, 31 Juli. De Chinee- sche rice-consul Lukwing is heiden in zijn bureau met een revolver ernstig gewond door een Japanner. De dader werd gegrepen toen hij het bureau verliet. 1 Aug. De heer Lukwing is overleden. Zijn aanrander was een Chinees. K u p f e r d r e 'h 3 1 Juli. Bij het afloopen van de schachten in de mijn Vik- toria zijn zeven man verongelukt en ge dood. De lijken zijn nog niet te voorschijn gebracht. Osaka (Japan), 31 Juli. Hedenmor gen om 4 uur is hier brand uitgebroken. De stad is nog brandende en wordt met alge- lieele vernieling bedreigd. Er zijn 3000 ge bouwen vernield. Vele menschen zijn ge dood. Dc- wereldberoemde Boeddhistische tempel is in de vlammen opgegaan. Tokio, 1 Aug. De brand in Osaka was heden morgen om 6 uur bedwongen. Een terrein van 4 vierkante mijlen is door de vlammen verwoest. 13,000 huizen zijn afgebrand. Tokio, 31 Juli. Er is bericht ont vangen van verschrikkelijke overstroomin gen in Mandsjoerije. In de provincie Cher- cliun zijn 1000 menschen verdronken. Te Kerin, op 225 mijlen afst»ud van Moekden, zijn 7000 huizen onder water gezet. Het water is nog rijzende. Mexico, 31 Juli. De aardbeving vernielde Chilpanongs en Chilapa, waar honderden persoonlijke ongelukken zijn voor gekomen. Er is groote schade aangericht in Iguala en Guerro, waar 't zonder persoon lijke ongelukken afliep. De schade in de stad Mexico is gering; de muren van de kathedraal zijn gescheurd. Alle huizen aan het waterfront van Acapulco zijn ingestort; de woonhuizen en hotels zijn onbewoonbaar gewordengeen enkel gebouw is daaraan ontkomen. Berichten uit andere plaatsen, waaronder Veracruz, maken melding van schade aan eigendommen, maar geen per soonlijke ongelukken. Mexico, 31 Juli. Heden namiddag is een nieuwe aardschok voorgekomen. De gebouwen schudden, maar schade werd niet aangericht. Humor uit het buiten land. ,,Ik zeg daar toch verleden week iets tegen mijn vrouw, dat haar zoo belee- digd moet hebben, dat ze sindsdien geen woord meer tegen mij gesproken heeft". „Ach zeg, kan je je bijgeval nog te binnen roepen, wat dat was?" Twee Russische anecdotes van Horstkam pS y d o w. Het I nooddurftige graan. De boeren van het dorp Beresihow waren zeer toneer ugen. Ze hadden op een vroolijken dag in de kroeg gehoopt, want het graan, dat de regeering den hongerenden zond, zou op komst zijn. Zij hadden het natuurlijk onder do 'hand - - om zoo te zeggen op de korrel af ,aan Mozes Wirbitzki uit Warschau verkocht. Echter, het graan kwam x niet. Het districtshoofd schreef aan den oud sten ingezetene: „Graan krijgen jelui niet. 't Is algemeen bekend dat jelui zuipen; daarom stuurt de regeering niemendal. Help je zelf d'er maar uit." Toon de brief dicht was, riep het districtshoofd den dikken mul der Chaim Wolfsheim in zijn studeervertrek en loofde en biodde lang met hem over het graan. Eindelijk zeiden ze top. Maar het graan kwam niet. Het was het eerste station achter Peters burg al gestolen De Staatscourant van Maandag Augustus bevat o. m. de volgende Kon. besluiten op verzoek eervol ontslagen de directeur van het postkantoor te Utrecht de heer J H. A. K. Gualtlhérie van Weezed benoemd voor een jaar tot amanuensis aan het physisch kabinet en scheikundig labora torium aan de Koninklijke Militaire Aca demie W. Canon te Utrecht; r p verzoek eervol ontslagen als 2e luitenant bij het corps, gevormd uit de afdeeling 's Gravenhage der te Utrecht gevestigde Koninklijke Nederlandse be Weerbaarheids- vereenigingen te 's Gravenhage J. Modder man, reserve-le lui/tenant bij het le regi ment infanterie, en bij vermeld corps be noemd tot 2de luitenant jhr. E. O. Berg van Mididelburgh tijdelijk toegekend de persoonlijke titel van inspecteur dór agenten van de Rijksver- zekeringbank aan P. Keulemans, agent van de R ij ksverzekeri ngban k te Middelburg en benoemd toe agent van de Rijksverzekering- bank G. Jonker, thans oommies bij die bank gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal vtaD NederLandsch-Indië de oud-majoor der cavallerie van heb Indische leger A. B. J. W. Posno, met aanstelling tot burgerlijk ambtenaar, aanvankelijk met den titel van adlviseur en te worden toege voegd aan den ohef van den burgerlijken veeartsenijkundigen dienst voor de beebu- deering van maatregelen tot verbetering van het paardenras in de buiten-bezittingen. benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw jhr. W. Alberda van Ekenstein, directeur van het Labora torium van het Departement van Financiën te Amsterdam zijn toegekend: de gouden eere-medaille der orde van Oranje-Nassau aan J. H. de Beuke, verifi cateur der invoerrechten en accijnzen' te Amsterdam de zilveren eere-medaille der orde van Oranje-Nassau aan F. J. E. Schut, te Am sterdam; W. Vermeulen, kommies le kl. der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Amsterdam, en J. F. van de Kasteele, kommies le klasse der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Amsterdam, allen werkzaam 'bij voormeld Laboratorium. benoemd tot ridder iu de onlc van den Noder- landsclieo Leeuw, jhr. \V Aïber<l« van Eken- stein, directeur van het laboratorium van het Depat foment van Financiën te Amsterdam zijn toegekend do gouden eeremednille der orde van Oranje- Nassau aan J. H. d'e Reuk, verificateur der in voerrechten en accijnzen te Amsteixlam de zilveren ooremedwdie der orde van Uranje- Nassau aan F. J. E. Schut, te AmsterdamW. Vermeulen, kommies le klasse der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen te Amster dam, eu J. F. van de Kasteele, kommies le Masse der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Amsterdam, allen werkzaam bij voormeld la bora torium H. Mde Koningin-Moeder bood heden ter gelegenheid van Hr. Ms. ver jaardag op het lustslot Soestdijk de dames en heeren van Hare hofhouding een déjeu ner aan en vertrekt daarna voor eenige dagen naar het Loo. Z. K. H. de Prins komt a.s. Dinsdag avond van het Loo te 's Gravenhage, ten einde den volgenden morgen, Woensdag, op het Koninklijk landgoed ter Horst aan den Leidschen weg een jachtpartij te ge ven. Keizerbezoek aan de Steeg. De commissie tot versiering van de Steeg ter gelegenheid van het bezoek van den Keizer van Duitschland aan Graaf Bentinck van Middachten, heeft besloten geen andere versiering aan te brengen dan een monumentale eerepoort. Ook zal het viaduct bij het gemeentehuis met groen en bloemen worden behangen. De kleine stafmuziek van het 8e reg. inf. uit Arnhem is door de commissie geënga geerd om eenige vroolijkheid in het dorp te brengen en zoo mogelijk eenige liederen te spelen aan het station bij de aankomst van den keizerlijken trein. Óp het verzoek van de commissie aan den gemeenteraad om subsidie is afwijzend beschikt. Op de lijs ten, die aan de huizen worden aangeboden, wordt druk geteekend. Op het kasteel Mid dachten is alles in de weer om de hooge gasten te ontvangen. Ten einde alle leden van het gevolg te huisvesten, is een ledig staande villa in het dorp gehuurd en geheel gerestaureerd en gemeubeld. Deze is, evenals het Hof te Dieren, waar ook leden van het Keizerlijke gevolg zullen logeeren, aan het Rijkstele foonnet aangesloten. De Koninklijke Kapel zal, behalve 's avonds, ook 's middags in den tuin een concert geven. De directeur kapelmeester de heer Bouman, was heden op Middachten om het terrein in oogen- schouw te nemen. Dagelijks wordt door het staldepartement geoefend met rijden a la daumont met voorrijder. De Minister van Mani'oe zal tijdens zijn verlof een zeereis maken. Daartoe is vice-admiraal Wentholt Zaterdag aan boord gegaan van het stoomschip fiin- doro dat hem tot Marseille zal brengen van waar de Mimiisiter voornemens is naar Noord-Afrilea over te steken en o.a. Ma- rokko's hoefdstad Tanger te l Do minister van Oorlog heeft zich sedort rijn optreden voornamelijk gezet aan bewerking en samenstelling der be- grootóng voor zijn Departement dienst 1910. Tuinbouwtentoonstel ling te Zeist. Minister Talma heeft rich bereid verklaard, op 25 Augustus a.s. de groote tuinbouwtentoonstelling te Zeist te openen. De heer Garnder HeLdewier, gozant- schap&raad van België te 's Gravenhage is ben-oemd tot mimster-resident van dat Rijk 'in Marokko, standplaats Tanger. Jhr. Michiels van Verduynen, ge- zantschaps attaché bij het Ministerie van. Bui tend. Zaken, is benloemd tot ridder der Medjidié orde van Turkije. Kamerverkiezingen in Schoterland. De Christ. Hist. Kies- vereeniging te Scburega en Oudehorne moedigt al de christelijke partijen dringend, uit, zich op 3 Augustus a.s. niet van stem ming te onthouden, maar eenparig hun stem uit te brengen op mr. Limburg, dón candidaat der vrijzinnigen, tegenover den socia-listischen candidaat Bergmeijer, ter wijl het bestuur dea* Centrale A. R. kAeö- vereeniging den kiezers onthouding aanbe veelt. Mr. W. J van Wed deren Retigers, R. Bloembergen en mr. H. Bri'smerts, all'en te Leeuwarden, bevelen in 's Lands belang mr. Limburg bij die Schoterlandschte kie zers aan. Door de vrije socialisten Woirdt een ma nifest verspreid om zich van stemming to ontluouden Afscheid P. Lycklama a N y e h o 1 t. Zaterdagmiddag had te Zwol le in de vergaderzaal der Staten van dit gewest een plechtig afscheid plaats. De burgemeesters van Overijsels steden hadden een audiëntie aangevraagd en namen nu bij monde van den heer mr. I. A. van Roy en, burgemeester van Zwolle, afscheid van den vertrekkenden commissaris van dit gewest, den heer P. Lycklama a Nyeholt. Den commissaris werd een geschenk aan geboden, bestaande uit een fraai witmar meren vrouwenbeeld op een gTanieten voet stuk. - Protest tegen een Raads verkiezing. Men meldt ons uit IJmui- den Bij de herstemming, welke hielr laatstle den Dinsdag werd gehouden, voor 3 leden van den gemeenteraad van Veken, waartoe IJ muiden behoort, werd door een kiezer protest aangeteekend tegen het feit, dat het stembureau eenige minuten vóór vijf uur gesloten. Bij het sluiten van dit bureau wees de daarin geplaatste klok echter pre cies 5 uur aan. Bij onderzoek op de klokken van het postkantoor, van het spoorwegstation en van den politiepost, bleek het werkelijk nog geen vijf uur te zijn. Mei den trein, die 4.55 arriveert kwam nog een aantal kiezers mede, die dus ten onrechte niet meer tot de stemming werden toegelaten. Naar wij vernemen, worden thans ern stige pogingen in het werk gesteld, deze

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2