stemming door de bevoegde autoriteiten nie tig te doen verklaren. Wijl deze verkiezingsstrijd met felheid is gestreden, ziet men 'hier met belangstelling dei) uitslag van die pogingen tegemoet. (TM) De heer Von Franck is als secretar ris van h"et Netd. Lanidbiouw Comité afge treden omdat hij een betrektoi'nig gaat ver vullen in eene particuliere omdennemimig te jjergein op Zoom, alwaar liij zijn woota' plaats gal overbrengen. Bij de begrafenis van jkvr. A. J. M. Teding van Berkhout op het oude kerkhof te Haarlem was veel belangstelling. Tot de aanwezigen behoorden de burgemeester, bet bestuur van het Diacones9enhuis (dat door de overledene gesticht was), vele oud-ver- pleegden en een groot aantal diaconessen en diaeoneoi, van wie enkelen de overlede ne naar haar laatste rustplaats gedragen hadden. Jhr. F. Teding v.. Berkhout deelde mede dat ingevolge den wensch van de overledene geen bloemen aanwezig hadden mogen zijn on ook niet gesproken mocht worden. De plechtigheid eindigde met een treffend ge zang van de zusters-d'iaconessen. Ook de begrafenis, dienzelfden middag, van den heer B. Serné, het hoofd van de school, verbonden aan het Ned. Herv. Weeshuis te Haarlem, trok veel belangstel ling. Aanwezig waren bestuursleden van de hulpspaarbank van het Ned. Onderwij zers-genootschap, van het Doopsgezind zang koor, de weezen en enkele oud-weezen. De heer E. F. Bruijnsteen herdacht den overledene als vriend en als paedagoog. Volks- en sc hooibaden. Op Zaterdag 21 Augustus zal in een der zalen van het Kurhaus te Schev^ningen de 3e conferentie der Nederlandsche Vereeniging voor Volks- en Schoolbaden plaats hebben. De majoor der genie, de heer FiscKer, zal in deze bijeenkomst de uitkomsten der en quête mededeelen, met behulp van de ge zond beidscommissiën ingesteld naar den toe stand der volks- en schoolbaden in Neder land. In den namiddag zullen de volgende voor drachten worden gehouden Onze schoolbaden, door den heer mr. J. N. van Hall, AmsterdamDe roeping der Nsderl. vrouw als propagandiste voor Volks- eu Schoolbaden, door mej. A. M. Douwes Dekker, den Haag. Waschgelegenheden in de scholen, door den heer dr. P. M. J. M. E. Woltering, 's-Hertogenbosch, en De huidcultuur v. d. Nederlandschen soldaat, door <ten heer dr. Quanjer, kolonel, dir. off. v. gez. Ie kl., den Haag. Ned. Bond van Hul ptele- graf isten. Den len Augustus hield de Nederlandsche Bond van Hulptelegrafisten te Amsterdam zijn derde algemeen e verga dering. Op deze bijeenkomst, waar afge vaardigden en leden uit bijna alle deelen dés lands tegenwoordig waren, werd met al- gemeene stemmen de volgende motie aange nomen De Nederlamdlsohie Bond van Hulp telegra fisten, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit d'.d!. 1 Mei 1008, no. 7'2, den. listen Augustus te Amsterdam in. Parkzicht" op zijn 3de jaarvergadering bijeen gehoord de besprekingen, welke gevoerd zijn over de regeling der hulptelegrafisten; gelet op de feiten dat de hulptelerafisten worden gerecru- teeT<l uit jongelieden, diio Middelbaar onder wijs hebben genoten., of d'ie voldaan hebben, aan do eiselien van hot examen voor kleik der posterijen en telegrafie, dat zij bij die Rijkstelegraaf alle toestellen zelfstflmd'ig bedoenen en dus aao den toestel- dienst in zijn geheelen omvang deelnemen dat hun gelegenheid gegeven wordt om door iiet afleggen van een vakexamen htm periodieke vcrhoogimgen te deen bespoedi gen en een booger maximum te bereiken dat zij nog aanmerkelijk lager worden bezoldigd dat hun volgens eene billijke regeling ra vergelijking met andere catego rieën zou toekomen dat met gerustheid kan worden verklaard, dat zij die slechtst bezoldigde ambtenaren bij de posterijen on telegrafie zijn. 'dat deze bezoldiging zóó geregeld is, dat de mannelijke h nip telegrafisten niet of al thans zeer bezwaarlijk in staat zijn zelfs op ni icLdelbaren leeftijd een huwelijk aan to gaan spreekt als zijn wensch uit, diat spoedig maatregelen zullen getroffen worden, welke een einde maken aan dien on houdba ren toe stand en waardoor afdoende verbetering ge bracht wordt in do iiiderdiaad treurige posi tie dér hulptelegrafisten. Vereeniging tegen de Kwakzalverij. Aan het jaarverslag der Vereeniging tegen do Kwakzalverij, dat in de komende algemeene vergadering wordt uitgebracht, ontleenon wij, dat het ledental thans tot 759 is geklommen en het Maand blad in 79200 exemplaren verscheen, zoo dat een groote gratis verspreiding mo gelijk weid, die ook door de goede zorgen van vele gezondheidscommissiën en afdeelin- geu van Groene en Witte Kruis zoo doel matig mogelijk geschiedde. Het ontbrak in het afgeloopeu jaar niet aan bewijzen van instemming met het stre ven der vereeniginger openbaarden zich zelfs teekenen van meer welwillende gezind heid dei* pers, terwijl ook de rechterlijke macht krachtiger tegen de kwakzalvers op trad. Na vermelding' der voornaamste bestuurs werkzaamheden, waaronder de ingestelde enquête naar de in ons land geadverteerde geheimmiddelen over 1 maand in een 65-tal bloden, die naet minder dan 3147 kwakzal vers advertenties bevatten, de voornaamste plaats bekleedt, wordt melding gemaakt van de statutenwijziging en bestuursuitbreiding en ten slotte medegedeeld, dat, dank zij de welwillende medewerking van eenige leden, de samenstelling van een 20-tal geheimmid delen kon worden gepubliceerd. Informatiebureau voor Indische zaken. Donderdagavond j.l. werd in het lo-kiaal van de vereeniginig „Oost en West" to 's Gravemhage, ondier voorzitterschap van den. president van het hoofdbestuur dier veTeemging, eein verga dering gehouden door de hieerbn, die zriich bereid hebben verklaard een bureau van in formatie to vormen, bestemd om aan allen, dde, hetzij in het ambtelijke, hetzij in het particuliere, een werkkring in onze kolo niën zoeken, inlichtingen te verschaffen of don weg te wijzen om die te verkrijgen. In samenwerking met de reeds bestaande propaganda-oommissie, zullen kleine ver handelingen worden uitgegeven, die voor eiken ambtelijken werkkring gegevens zul len bevatten omtrent eischen van benoem baarheid, voorwaarden van uitzenddag, fi nancieel e vooruitzichten, aarkl van den werkkring e. d. Gestreefd zal worden naar samen/weriking met het ministerie van koloniën, en stappen zullen worden .gedaan om de beschikking te krijgen over een regeeringsubstüdie, ten ein de in staat te zijn de propaganda voor Indië met kracht te voeren en liet informatiebu reau zoo volledig in te rich tem, dat het aan zijn doel zal beantwoorden. De commissie, die onder leiding van den heer Van Assen, secretaris van he<t hoofdbe stuur der vereeniging „Oost en West" het bureau zal uitmaken, werd met eenige leden uitgebreid. Daar het in de bedoeling ligt aan de commissie de bevoegdheid te geven zich nog meerdere leden toe te voegen, kan nog geen volledige opgave worden ge geven van de personien, die te zamen het bureau zullen vormen. Voorloopig kunnen bel.nnghebibemle'n zliëh wenden tot den heer E. van Assem., Heul- straat 17, Den Haag. Congres van turnbonden. Op het Internationaal Congres van Europee- sche Turnbonden diat 31 Juli en volgende dagen te Luxemburg gehouden wordt, zal het Nedenlandsch Gymnastiekverbond verte genwoordigd zijn door de heeren Joh. Hey- nen.'voorzitter, en S. van Aken, voorzitter der technische commissie van dat Verbond Raden Adjeng Soedarni, dochter van Raden Mas Toemenggoeng Wreksodiningrat, chef van het bouwdepartement in den kra ton van Solo, heeft ter eere van de geboor.e van H. K. H. Kroonprinses Juliana, een jubelmarsch voor harmonie-muziek gecom poneerd, welk muziekstuk aan H. M. onze Koningin zal worden opgedragen. N. Ct. Willem Royaards en de kritiek. Onze Haagsche correspondent schrijft De meen-mg d'oor Willem Royaards on langs in enkele woorden uitgesproken over onze dagbladpers, heeft hier en daar nog al kritiek ondervonden. Nu ik dezer da gen gelegenheid had Royaards te ontmoe ten en van hem vernam, dat deze mee ning in-der-haagt werd neergeschreven, was hot mij aangenaam, eene motivoering van deze te-kort-gevatte uiting van hem te mogen ontvangen. „Het is", oegt hij, „de eisch van het groote kindpubliek, om daags na concerten, tooneelvoorstel lingen, voordrachten en wat dies meer zij, beoordeelingen, daarover te willen lezen, die eene kritiek in het leven heeft geroepen, die schade doet aan den arti'est èn aan den fceoordeelaar. De artiest werkt weken en maanden aan den door hem voor het publiek te brengen arbeid de dagbladpers oordeelt na één bezoek en In enkele uren. Deze onblflilijkhead door de samen leving gewild, bemin ik niet". Zoo weten wij nu waarom I Prov. Geld. Ct. Amsterdam's handel, scheep vaart en nijverheid in 19-0 8. Verschenen is het verslag van dë Kamer van Koophandel te Amsterdam over den toestand van handel, scheepvaart en nijverheid in 1908. Aan het ^algemeen overzicht" is het volgende ontleend Van het jaar 1908 kan gezegd worden, dat het stond in het teeken der naweeën van de finan- tieele crisis. Kon reeds in liet vorig verslag worden getuigd, dat in het bijzonder Amsterdam niet al te zeer onder dfie crisis had geleden, thans kan gelukkig worden geconstateerd, dat reeds vrij spoedig na de intrede van het verslagjaar een herstel intrad, dat. naarmate het jaar voortschreed, in belangrijkheid toenam. Niet. -n alle takken, van bedrijf zijn uit den aard der zaak bevredigende resultaten behaald, dóch over liet geheel genomen is het jaar 1908 aanmerkelijk gunstiger geweest dan men bij den aanvang reden had te vermoeden. Het zeesoheeipvaaTtveuloeer op do haven ver toont, zoowel wat aantal aks inhoud dier inge klaarde zeeschepen betreft, eene vermeerdering. De toestand op dé vraohtonmarkt was buiten gewoon slecht en ten opzichte van de algemeene vrachtvaart kan stellig van een crisis worde» gesproken. Voortdurende vermeerdering van scheepsruim te door aanbouw, geheel evenredig aan de l>ehoefte, is daarvan wel do hoofdoor zaak De daling ra den prijs dér steenkolen, ver mocht geen noemenswaard tegenwicht op te leve ren. De leederijen, welke dé algemeene vrachtvaart uitoefenen, moeten dan ook op zéér ongunstige uitkomsten wijzen. Betere resultaten werden verkregen door de geregelde diienstengunstig ook. wanneer men <ie uitkomsten vergelijkt met <Lie van soortge lijke maatschappijen elders in ons werelddeel Een aanzienlijke vermeerdering vertoont ook in dit jaar weder het Rijn vaart ver keer, zoowel wat aantal als inhoud der schepen aangaat. De goederenhandel heeft zich in het afgeloopeni jaar en wel vooral in de laatste maanden geleidelijk kunnen herstellen van <Lo gevolgen der crisis van het jaar 1907 on zich verder kun nen ontwikkelen. Eenige artikelen verdienen te dezer plaatse in Jvet bijzonder vermelding, en zulks met het oog op de groote betoekeiuis. <luo zij kunnen verkrij gen. Opgenoemd werdien o. a.Oost-Indische maïs, een artikel, dat eerst sedert eenige jaren in ons land geïmporteerd wordt en waarvan in liet verslagjaar reeds voor een bedrag van bijna 3 millioen gulden aan onze markt werd aange voerd; huiden en wol uit Zn id-Afrika; pogingen worden gedaan voor deze artikelen alhier eon niarkl te vest igenManioc (d. i. tapioca- en ket- tollawortel). waarvan groote partijen uit Java worden, geëxploiteerden rubber, dat een zeer hekangrijk uitvoerartikel uit Nederlandsch Oost- lndië kan worden. Over het geheel genomen hadden de grossier- 'lerijen en het winkelbedrijf niet een ongunstig jaar. Voor de n ijver lie id. was liet jaa r 1908 geen voorspoedig jaar. I)e gevolgen der crisis van het jaar to voren deden zich dan ook in do industrie gevóélen en in de meesto takken van nijverheid, in het bij zonder bij dë kleine bedrijven, waarvan vele uit dën aard! dér zaak minder weerstiandsvermogen bezitten, zijn. dan ook do uitkomsten onbevredi gend' geweest. Zeer ongunstig was de toestand in de bouw vakken de malaise, dae reeds gedurende liet jaar 1906 heerschte, bleef ook in om verslagjaar aanhouden - De scheepsbouw- en machine-nijverheid had. althans wat de grootere bedrijven aangaat, vol doende werk, dank zij vooral do bestellingen van Nedcrkndsohe ondei-nenningen. Voor de diamantnijverheid was het eerste ge deelte van 1908 bijzonder ongunstig en de in 1907 ingetreden werkloosheid bleef aanhouden. Langzamerhand verbeterde intusaohen de toe stand in déze industrie en aan liet einde van het vewflagjaar was dë toestand zelfs vrij gunstig te noemen. Voor dë geld- en fondeerunarkt was liet afge loopeu jaar aanmerkelijk gunstiger dan het daar aan voorafgegane. Het Nederlands ch op de paspoorten voor 't buiten land. In „Neerlandia" wijst, naar aan leiding van meerdere klachten, een buiten- landseh lid van het Alg. Neder 1. Verbond op de zeer verkeerde en volstrekt ongegron de gewoonte om op de paspoorten o.a. voor Rumenië de voornamen van den belangheb- venden in het Fransch vertaald te ver melden. Dat deze gewoonte verkeerd is en tot moeilijkheden aanleiding kan geven, heeft hij ondervonden bij het afhalen van een aan ge toekenden brief aan het postkantoor. Hij schrijft Om den brief in ontvangst te kunnen nemen, moest ik met mijn paspoort bewij zen, dat ik de geadresseerde van den brief was. Op grond van het feit nu, dat één der voorletters van het adres niet overeenstem de met die van het paspoort (KareiChar les), weigerde de postbeambte den brief uit te reiken. Eerst na lang over en weer pra ten kon ik den brief toen in ontvangst nemen. Daar dergelijke en andere gevallen zich in de praktijk meer kunnen voordoen, is het niet van belang ontbloot de persoonsnamen onvertaald in de paspoorten op te nemen. Door het genoemde Verbond is reeds voor eenige weken een adres gericht tot den Mi nister van Buitenlandsche Zaken, om hier in tegemoet te komen. Eon Nederlandsche club te Menton e. Er wordt ons medege deeld, dat te Mentone op initiatief van de heeren Lab an en Van Want een Nederland- Bohe club is opgericht, aan welke een on dersteuningsfonds voor voorbijtrekkende .behoeftige Nederlanders zal worden verbon den. Ook ligt het in de bedoeling der oprich ters don Nederlandschen handel met de Ri viera te bevorderen, en zoo mogelijk te komen tot oprichting eener Kamer van Koophandel. Hbld. Van binnen oranje. Een on zer lezers te Brussel sprak naar hij zoo vriendelijk is ons te schrijven dezer da gen met een Engelschman over Nederland en over Koningin Wilhelmina. De Brit- ge bruikte toen een aardige uitdrukking ter kenschetsing van onze dynastieke gevoelens. Ze Luidde: „If you cut a Dutchman open, you'll find he is Orange inside". (Wan neer een Nederlander wordt opengesneden, blijkt hij inwendig Oranjegetint te zijn). Onzen zegsman en ons is die zegwijze nieuw. Onzen lezers ook? N. Ct. Gebrs. Penard. Naar de Avp. verneemt, heeft het bestuur van het Kolo niaal Museum te Haarlem een zilveren me daille geschonken aan elk der gebroeders E. P. en A. Penard, in verband met hun ornithologische en folkloristische studiën in Suriname. De heeren Penard zijn geborem Surina- mers, die op betrekkelijk jeugdigen leeftijd Paramaribo hebben verlaten, om. in het binnenland een zwervend leven te gaan lei den te midden van de Indianenstammen, de laatste overblijfsels van de oorspronkelijke bewoners van Guyana. Na eenige jaren ge lukte het hun ten slotte het vertrouwen te winnen van de zeer schuwe Indianen en uit den mond van de kraaimannen, (Indiaan- sche priesters) een schat van legenden op te teekenen, betreffende den ©eredienst en de geschiedenis der Caraïben en andere stam men. Voor de studie van het zieleleven en de beschaving dezer wilde stammen zijn de studiën van de gebr. Penard van zeer veel belang. Zij hebben deze gepubliceerd in een drietal werken, nl. „Do Menscheneten- de aanbidders der Zonneslang", „Het Woord van den Indiaanschen Messias", en ,,Neo-Sophia, of de cirkelleer van tijd en ruimte' Zij hebben het voornemen ook nog een uitgebreide encyclopaedie van het leven en de geschiedenis der Suriiiaamsche Caraïben in het licht te zenden, doch uit den aard der zaak gaat de uitgave van zulk een werk met groote financieel© lasten gepaard en is het niet gemakkelijk er een uitgever voor te vinden Bovendien hebben de heeren Penard in de oerwouden van het Surinaamsche bin nenland een uitvoerige studie gemaakt van het leven der vogels, waarvan de resulta ten zijn neergelegd in een rijk geïllustreerd werk, getiteld: „De vogels van Guyana". Verbeuring van het N o o r d z e e k a n a a 1. Tot moiardere veiligheid voor de soheepvaart heeft men thans op de nieuwe sluis te IJmuaden een sein-inrichting opgesteld, door middel waarvan men bijtijds de binnonkomeude of ui'hgaande schepen kan laten weten, hoe veel water op den drempel vam de sluis .staat en met hoeveel dUepgang het schip dus kan doonscbutten. Hierdoor is men in staat bij dag den diepgang te seinen met plaatijzeren cijfers en bij nacht met- cijfers, gevormd door een reeks gloeilampen. De geheel© inrichting is zóó gemaakt, dat men uit het wachtlokaal op de sluis het toestel kan bedienen. Een staaltje van prof. Pel's bereidwilligheid. Uiit Grouw wordt het volgend staaltje van prof. Pel's bereidwilligheid aan de Leeuw. Cnt. medegodeeild Een Groninger schipper, varende in de Graft tusschen de Kruiswaters en de Fol- kertsloot, wordt gedwongen aan land te gaan, om geneeskundige hulp te halen voor zijn vrouw, die van plan is moeder te worden. In Wartena is geen hulp te krijgen en deze moet van W-arga komen. De kortste weg is door het land en wel een beetje ont- d'aanzoo als mannen in die omstandigheden dikwijls zijn, vraagt hij aan een schipper van een groot© mooie motorboot, ddo diaar in de nabijheid ligt, of men ook rechtuit door het land naar Warga kan komen. De schipper weet het niet, hij is hier alleen bokend mot de waterwegen. Een heer steekt zijn hoofd uit de kajuit en vraagt wat er aan de hand is. De schip per vertelt hem zijn moeilijke positie, waar op de heer aanbiedt hem te helpen, welk aanbod gretig wordt aangenomen. Wanneer alles is afgeloopen, geeft de dokter een verklaring af voor den burger lijken stand, onderteekend met den naam van prof. Pel. Vooraf reeds gaf de dokter, op do vraag van den schipper hoeveel hij hem schuldig was, te kennen, dat hiervoor niet -betaald behoefde te worden. Dubbel en ctwars tevreden kwam de man later bij den burgerlijken stand te Grouw. Hij had er ook nog minstens f 15 mee „ver diend", zei hij op zijn Groningers. Vac antiekamp van Volks weerbaarheid. Den 26sten Juli kwa men een 25-tal flinke jongens voor de voor bereidende kampwerkzaamheden en op 29 Juli kwam "de rest, in het geheel ongeveer 200 jongelui. Voor een psygoloog zou het zeker niet onaardig geweest zijn om bij aankomst de verschillende uitdrukkingen te bestudeeren op de gezichten der gedurende den morgen van den 29sten in het kamp aankomende nieuwelingen, maar ééne algemeene uitdruk king was bij allen aanwezigblijde ver wachting. Het zijn flinke kerels, die kamjjjongeus, zij weten van aanpakken, want zij hebben met bijzonder genoegen, zou ik geneigd zijn te zeggen prachtig de eerste vuur doop doorstaan va* de afgeloopen storm achtige en regenachtige dagen. Als men hen gadesloeg bij het opslaan der tenten, het uitpakken der kampoenoodigdheden, het in orde brengen van hun t-entstraat enz. enz., was het krek of het overal stormde en re gende, behalve bij hen in het kamp. Zij werkten en deden althans of er geen regen en storm bestond. De leiders zijn met hun jongens zeer in genomen en het kamp belooft aan alle ver wachtingen te beantwoorden. Hoewel het den jongens blijkbaar niet veel kan schelen, wenschen wij hen toch mooie dagen en wat zonneschijn toe. Groot© landbouwten toonstelling te Eindhoven, van de zesde afdeeling der Nbr. Maatschap pij van Landbouw. Op Maandag 6 September zal deze groote tentoonstelling, waarvan Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden welwillend het beschermheerschap heeft aanvaard, plechtig geopend worden door Zijne Excellentie den minister van Landbouw. Intusschen zal reeds toegang geboden wor den aau het publiek op Zondag 5 September, wanneer op de terreinen der tentoonstelling een groot Festival zal worden gehouden. Inschrijvingen worden aangenomen uiter lijk tot Maandag 16 Augustus a.s. Deze tentoonstelling wordt gehouden met krachtdadige medewerking der Nederland sche Heidemaatschappij, het Staatsboschbe- lieer, de afdeeling Noord-Brabant van de V. P. N., de Vereeniging tot bevordering der Bijenteelt, de gewestelijke afdeeling van de Ned. Vereeniging voor Tuinbouw en Plantkunde en. wekt ook op het gebied van paarden-, rundvee-, varkens-, schapen-, geiteuteelt enz. een© algemeen© belangstel ling. Op Woensdag 8 September groot con cours hippique en springconcours, waarvoor reeds talrijke toezeggingeu gedaan werden. Vóór Maandag 30 Augustus moeten hier voor de laatste inschrijvingen zijn ingeko men. Tentoonstelling te Nun- speet. Op initiatief van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer „V. V. V.", t© Nuns peet, zal aldaar op Woensdag 4 en Donderdag 5 Augustus a.s. een tentoonstel ling worden gehouden van bloemen, fruit en groenten. De inuziekvereenigingen „Harmonie", van Harderwijk, en „Harmonie", van Nunspcet, zullen bij die gelegenheid mu ziekuitvoeringen geven. Geen ringtramlijn voor Roosendaal. Men meldt ons uit Roo sendaal Naar wij vernemen zijn door den heer A. J. Krieger, ingenieur te Amersfoort, alle pogingen gestaakt om deze plaats te voor zien van een ringtramlijn, nu door den raad dezer gemeente elke subsidie aan zijn onderneming geweigerd is. (Tel Vlieg proeven van Lefov- b r e. Zaterdag maakt© het Haagsche pu- bldeok naar „Groot- Persijn" een vergeef- sdben tocht. Het woei zoo stormadhtig lievig, dat de vliogprooven officieel moestén worden afgelast. Zondag had het aanvankelijk gunstige weer eel publiek naar het vliegterrein ge lokt. Veel animo heerschte er reeds bij den in gang. Men moest zelfts queue maken om er in te komen. Om vior uur begon het te regenen. Het publiek was echter zoo talrijk, dat Lefèvbre liet zielig vond, het zoo maar on verrichter- zake ter uw te sturen. Vandaar, dat hij dan ook maar besloot een poging te zuilen wagen. De wind was thans N.N O. Dus kon niet gestart worden van dezelfde rail als jl. Vrij dag het geval was. Nu moest de luolrtschip- per in geheel tegenovergestelde richting star ten. Terwijl de werklieden flink arbeidden aan de nieuw in orde te brengen rail, bileef het regenen, doch vermeerderde tevens met de minuut de belangstelling. Ondanks de steeds neerplassende regen, die intusschen het géheelo toestel wel met ruim 25 K.M. verzwaard heeft, wil Lefèvbre het toch wa gen. Om half acht gaat hij af. Hij gaat niet zoo snel weg dan Vrijdag het geval was. Er hapert iets aan het toestel. Nu richt hij zic-h is oostelijke richting, gaat dan iets hooger, om dan achter de boomen te ver dwijnen. In die verte hoort men de motor nog razen, tod'at, even-als Vrijdag jl. niets meer gehoord wordt, en Lefèvbre niet meer verschijnt. Hij is gevallen. De machine ligt half in het water. Het wordt donker, en Lefèvbre's chauffeurs maken zich wederom gereed voor een niet benijdenswaardagen tocht om de ma chine naar haar bergplaats terug t© voeren. Zoo eindigde de Zondagsclie vliegtocht. Wanneer het niet waait of regent, zal he den tegen 6 uur, Lefèvbre het weer eens probeerei.Dinsdag wordt rust gehouden, terwijl Woensdag wederom een tocht door de lucht zal worden ondernomen. Rijkskrankzinnigenge- sticht. Het zal 1 Oct. 25 jaAr geleden zijn, dat het Rijkskrankzinnigengesticht to Medemblik werd geopend. Nieuws in het Authropo- morp hen huis in Artis. Artis heeft dezer dagen een prachtig geschenk ontvan gen van den heer Mr. H. A. Lorentz, lei der der Nieuw-Guinea expeditie. Per s.s. „Java" der Mij. „Nederland" werden nl. twee Borneo-orang-oetans overgezonden voor de Anthropomorphen afdeeling van het nieuwe apenhuis. Het zijn jonge, terdege ontwikkelde mannetjes, zeer verschillend in voorkomen van de in Artis aanwezige Borneo en Deli Orangs. Volgens de bekende .onderzoekingen van Prof. Selenka over de geographische vormen en de vergelijkende ontwikkelingsgeschiedenis en schedelleer van den Orang-oetan blijkt dat er verscheidene rassen van plaatselijke vormen van dezen merkwaardigen menschaap bestaan, door na tuurlijke grenzen gescheiden. Voor dieren van het laagland, als orangs zijn, niet in staat gebergten of ook rivieren over te trek ken., is een eiland als Borneo met zijn tal rijke radiair© bergruggen en breed© stroo men als 't ware verdeeld in afgesloten ge bieden, die ieder hun plaatselijke diervor men hebben en zuiver behouden. Zoo ontdekte Prof. Selemka op Borneo 6, op Sumatra 2 rassen van orang-oetans, al le tamelijk van elkaar afwijkend. Bij som mige rassen krijgen de volwassen mannetjes, die den mensch in hoogte nagenoeg even aren, in schouderbreedte belangrijk overtref fen kunnen, een bijzonder afzichtelijk uiter lijk. Ter weerszijden van den kop ontwik kelen zich langs slapen en wangen lijsten, die tot halfronde „wangkwabben" wor den deze geven in vereeniging met den ge zwollen keelzak, dienend ter versterking van de brullende stem de boosaardige diep liggende oogen en het geweldige gebit het dier een monsterlijke en afschrikwek kende physioncmie. De door Mr. H. A. Lorentz geschonken orang-oetans behooren ongetwijfeld tot een dezer rassenhet begin van wangkwabben is reeds als een lijst ter weerszijden va-n sla pen en kaken te bemerken en het oudste mannetje heeft al eon vrij luguber uiterlijk gekregen Kadja en Pod'jema zijn voor de prachtig ingerichte Anthropomorphen afdeeling een belangrijke aanwinst, en gevoelen zich er blijkbaar wel op hun gemak. Ze hebben dan ook de vochtig warme atmospheer en de ge temperde zon van de Borneosche verwouden zooveel mogelijk teruggevonden door de achter de dierenverblijven gelegen kas met palmen en varens. Thans telt de verzameling menschapen vier orang-oetans, waaronder drie van Borneo en een van Deli, een ko misch lichtrood, langharig kereltje, bene vens twee chimpanze's. Artis geeft zijn be zoekers dus op dit gebied wel veel en be langrijks te zien. Een hert gevangen. Twee werklieden in d© Friesche gemeente Do- niawerstal meenden dat de geit van een hunner te water was geraakt. Met een boot je roeiden ze derwaarts om het dier te hel pen, maar 't waseen jong hert, dat in het bootje getrokken werd, maar ,spoodig stierf. De arbeider® durfden niet van hot vleescli eten. Een grappig verhaal. Aan het stembureau in de Van Markstraat te 's Gravenhage had dezer dagen het volgen de grappige voorval plaat®. Een koetsier, die een vrijzinnig huisbe zoeker van den eenen tragen kiezer naar den anderen reed, hoorde tot zijn niet ge ringe verbazing roepen„Koetsier, naar den beer L., v. Bylandtstraat." Meteen klapte het portier dicht, en de lachende koetsier reed vlug naar den heer L. In do v. Bylandtstraat aangekomen, sprong de huisbezoeker haastig het rijtuig uit, keek voor hij aanschelde verwonderd naar don schaterenden koetsier en vroeg aan het meisje, dat opendeed: „I® je pa thuis, meisje?" „Neen, pa is niet thuis, maar zit op den bok v.in uw rijtuig 1" Nu begreep de huisbezoeker hoe het kwam dat zijn koetsier zoo onbedaarlijk zat te lachen. De huisbezoeker keek nu niet moer verwonderd, maar lachte nog harder dan de koetsier. De propagandist had spoedig zijn koetsier bepraat en beiden reden lachend© naar het stembureau terugde koetsier blij, dat hij iemand gefopt had, de huisbe zoeker blij, dat hij nu eens een vrijzinnig kiezer niet thuis gevonden had. (Vad.) D© grondwerker B-a cti©. In een gisterenavond te Amsterdam gehou den gecombineerde ledenvergadering, uitge schreven door het Plaatselijk Arbeids-secre- tariaat en de landelijke (hoe rustiek!) Fede ratie van bouwvakarbeiders, werd oen motie aaugenomen in zake de grondwerkers-actie. In deze motie wordt o. m. gezegd: dat de eischen der grondwerkers billijk mogen worden genoemd en wordt sympathie uitge sproken niet de motie, gesteld en aangeno men door de grondwerkers in hunne ver gadering van 15 Juli jl.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3