af°. as. BUITENLAND. FEUILLETON. Voor 't Vaderland. 8"° AMERSFOORTSCH ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.00. Idem frauco per post- 1.50. Afzonder, gke nummers0.05. Daze Co-irrnt verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingec enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens bjj de Uitgeven in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utree lit sc bestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tel het herhaald adverteeren in dit Blad, bjj abonnement. Eeire circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. NATIONALE MILITIE De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gezien het besluit van den. Commissaris der Koiningin in do provincie Utrecht, van. den 20 J-ulli 1909, No. 3518/2414, 4e Af deeding (Provint- ciaalltlad No. 53); Gelet op dlo aitt. 25, 26, 50 en 51 dór Militie- wet 1901 en oip art. 24 van: hot Koniinikilijik 'be sluit didl. 2 December 1901 (Staatsblad No. 230), laatstelijk aangevuld oir gewijzigd 'bij de wet van 5 December 1908 (Stbl. no. 347). Doen to weten, dat de loting der vóór den Ion Juli vair dit jaar voor de MiKtie ingeschreve nen, beboerende tot de lichting van 1910, in het Gymnast ieklolkaal van do openbare Lagere school 2e soort, aan de Holles Maat alhier gele gen, zal geschieden, op Maandag. lGAugustus 1909, aantovaugen. des voormiddags te 10 uren voor dó ingeschrevenen wier geslachtsnaam be gint met de lettors A tot eni met F en cp Ding dag 17 Augustus 1909 des voor middags te 10 iiiu.r, voor dó ingeschrevenen wier geslach tem a am - begint met de letters G lot en met Z. En voorts, dat op Maandag den 23 en Dins dag don 24 Augustus aanslaande, telkens van 's voomiid»lbgs 10 tot 12 uur en van 1 tot 3 uur des namiddags, door of vanwege dc loteiingen (gesteund docr twee getnigjen) bij den Burge meester ten Raadhuze aanvraag kan ge;tehie- dón voor dó getuigschriften, ver meld in de le eu 2e zinsnede van art. 51 der wet, luidende als volgt ,,()m vrijstelling wegens eigen militairen dlienst „of dien vaiu broeders te verkrijgen., moet men'' ..overleggen een paspoort of ander bewijs vamt .ontslag of een uittreksel uit het stamboek, of ,,een bewijs van werkelijken dienst." „Ter bekomlng van vrijstelling weger.s broe- ,<lerdienst moet ment bovendien overleggen een ..getuigschrift van dón Burgemeester, waaruit „het getal zonen tot liet gezin behoorende blijkt". En art. 42 eerste lid van aangehaald Konink- i' ijk besluit „Het bewijsstuk, vernield im, dó eersto zin- „snede vaml art51 dier wet, 'kan., zoo hot niet „reeds ingevolge art. 39, 3o lid van. dit besluit ..onder den Burgemeester 'berust, ten minste „tioni dagen vóór den diag waarop dó zitting „van dón Militieraad werd geopen lwoixlón in- geleverd bij den Burgemeester der Gemeente, ,.in welke de loteling die" vrijstelling verlangt „wegens eigen, militairen dienst of wegens bwe derdienst voor de militie is ingeschreven". „Eindelijk dat het opgeven dór reden van. vrijstelling, liet inleveren vaiu dó henocd'gde be wijsstukken enl heit dóen. opmaken van het bij' de wet gevorderde get.uigsohnift ruiet voldoende is om zidli dó vrijstelling te verzekeron., waarop <lo loteiingen meenen aanspraak te kunnen ma ken, maar dlaib hun belang medebrengt om bo vendien» <le VTijstelHrg te vragen in do zitting van den Militieraad'of op den tijd daarvoor over eenkomstig art. 46 van boven genoemd Konink lijk besluit bepaald Amersfoort, den 3 Augustus 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd', De Secretaris, De Burgemeester, J. G. STEN FEUT KROESE. WEI.) TIERS. Politiek Overzicht l)e Spaansclie crisis. De berichten uit Spanje luiden thans minder ernstig dan enkele dagen geleden. Dat kan in verband staan met de pauze, oie is ingetreden in de gevechten voor Melilla. Berichten over ernstige verliezen van de troepen vermeerderen de ongerustheid en dóen het gevaar grooter schijnen dan het misschien in werkelijkheid is; wanneer men Naar het Fransch van Edmond Lepelletier. 56 DOOR J. L. VAN DER MOER. Zij liep naar de deur en wilde heengaan, maar de beul hield haar tegen. „Pardon," zei Alva, spottend beleefd, haar bij den arm terugtrekkend, „tot nader bevel blijft ge hier." Dolorès gilde luid en worstelde met Del- rio en Vargas, die haar vasthielden.. „Laat me los, laat me los 1 Ik wil weg van hier 1" riep zij. „Hceron," klonk het thans uit Alva's mond', „weest zoo good' te vertrekken en voor 't heil van de stad te waken. Laat deze vróuw schreeuwen zoo veel ze wil. Ze moet hier blijven, als gijzelaarster ein alle deuren moeten worden bewaakt 1" Op een teeken van den hertog, gingen do drie rechters heem. Dolorès bleef alken met den hertog, die, haar kalm toeknikkend', zeide: „Morgen ochtend) kunt ge vertrek ken." „Wanneer' ze hom zullen gevangen geno men hebben, ellendeling 1" schroeuwdè zij hem toe. Maar kalmer hermam zij oogen blikkelijk „0, nee, pardon, Monseigneur, genade voor hèm, heb medelijden..." Zij kroop tot aan zijn voeten en pakte zijn mantel beet. „Genade 1 Allen, allen, neem ze allen, maar hem niet!" smeekte zij. „Ik heb Kar- loo lief... Dat kunt go immers niet doen, Monsedgeair't Is» vreeselijk, afschuwelijk! daarentegen hoort, dat de vijand zelf uitge put is en van aanvallen afziet, dan komt de hoop op, dat men hem gemakkelijker zal kunnen overmannen, dan men had gemeend, te meer omdat hij tot dusver met overmacht is opgetreden, en dat men dus gerechtigd is aan te nemen, dat het blad zich zal keeren na de aankomst van versterkingen. Of in- tussöhen de stemming in het land zal toe laten die versterkingen spoedig in voldoende aantal te zenden, moet nog blijken; daarover wordt verschillend geoordeeld. De toestand in Catalonie en in de overige streken waar beroering heerscht onder de bevolking, zal daar p van invloed zijn. In Barcelona zelf schijnt men den opstand meester te zijn in de provincie daarentegen is men nog niet zoover. anneer uit Barcelona eene colonne, waarin de verschillende wapens vertegen woordigd zijn, naar Sabadell is gezonden om daar op te treden tegen de „ernstige onlusten", die er volgens een bericht uit Madrid zijn uitgebroken, dan bewijst dit, dat in Barcelona zelf het gezag is hersteld, maar tevens dat men de verzekeringen van regeeringswege. da: „in geheel Spanje" rust heerscht, niet al te zeer moet vertrouwen. De moeiolijkheid blijft bestaan om volkomen onpartijdige, betrouwbare inlichtingen te krijgen over hetgeen voorvalt hetzij in het presidio van Melilla, hetzij in Catalonië en elders in Spanje, en daardoor ontbreekt de controle op de juistheid en volledigheid van do berichten, die de regeeringsbureaux in Madrid laten uitgaan. Het zou dus voorbarig zijn, de zware cri sis Is overwonnen te beschouwen. In ieder geval heeft zij een binnenlandschen toeotand aan het licht gebracht, die Spanje weinig geschikt maakt naar buiten eene actieve rol te spelen. Onder den titel: „De ware oor zaken van de Spaansclie crisis", schrijft Eugène Lautier aan de Neue Freie Pressor „De tegenwoordige gebeurtenissen :n Spanje hebben plotseling eene diepe storing in zijn binnenlandschen toestand onthuld. Ik was daarover niet verbaasd. Ik heb in het afgeloopeu voorjaar eenige weken in Spanje doorgebracht en de toestand van neurasthenie, ontmoediging en prikkelbaar heid, waarin zich de meest verlichte lagea der bevolking bevinden, heeft op mij een grooten indruk gemaakt. Het Spaanscbe parlementarisme is niet in evenwicht. Er be staat eene conservatieve partij, die meer en meer door den clericaileu invloed wordt be- lieerscht. De liberale partij daarentegen biedt niet, zooals elders, een voor den open baren geest nuttige veiligheidsklep. Zij is verdeeld en krachteloos, en zij moest, om zich te ontwikkelen, eene aansluiting bij de republikeinen zoeken. Zulk een stelsel be hoeft, om te kunnen leven, twee partijen van gelijke sterkte en gelijke gehechtheid aan de Kroon. Spanje is een land vol hulpbronnen, rijk dommen en latente energie. Het mist slechts eene goed© regeering. Ik bedoelgoede vegeeringsmethodes. De bloem van liet land op geestesgebied ziet met bitterheid, dat het openbaar onderwijs te zeer verwaarloosd is. De beste krachten van de nijverheid en van den handel zijn er geërgerd over, dat hunne pogingen voor 'het openbaar welzijn zonder samenhang blijven. De Kamers be raadslagen onder eene algemeeue onver schilligheid; en de binnenlandsche politiek, waaraan een ruime gezichtskring ontbreekt, interesseert slechts de politiekers. Gevaarlijke toestand! Ik wensch, dat de tegenwoordige beproeving hare vruchten moge dragen. Dat zal het werk van den Koning zijn, als hij dat wil. Het werk van den Koning, „de gulden hoop", zooals de liberale leider Moret mij eens in zijne beeld rijke taal zeide. Want het zal niet voldoen de zijn den opstand te overwinnen, de orde te herstellen, strafgericht te houden. Ten ■slotte zal men in Spanje een gezond en nor maal leven moeten tot stand brengen. De toepassing van geweld en de chirur gische behandeling zullen voorbijgaande zijn. Na de crisis zal het herstel nauwge zette zorg eischeu, opdat eene nog ernstiger instorting vermeden worde". De reis van den Czaar. Cowes, 3 Augustus. Het pro gramma van heden van het Czarenbezoek was voornamelijk gewijd aan jaohttockten met den Koning aan boord van het jacht Brittannia. De Russische matrozen gingen aan land en verbroederden zich met de Brit- fche jantjes. De prins van Wales is benoemd tot admiraal der Russische vloot. Duitschland. Fraakforl a/M., 3 Aug. De Zep pelin II is om 10.2 heden voormiddag op gestegen, maar kwam om 10.13 weer op den grond wegens het breken van een drievleuge len achter-propeller, die neerviel., Keulen, 3 Aug. Het internationale eucharistische congres is heden met plech tige begroetingen van den pauseïijken legaat, kardinaal Vannutelli, den aartsbisschop van Keulen en den eersten burgemeester Wall- raf, geopend. Frankrijk. P a r ij s, 3 Augustus. Fallières ver klaarde in den ministerraad, dat hij in ge sprekken met den Czaar een volkomen over eenkomst der beide regeeringen en den ge- meeuschappelijken wil had geconstateerd om li©t bondgenootschap te doen strekkeu tot be vestiging van den vrede. Pichon verklaarde eveneens dat er volkomen overeenstemming was. Spanje. Als tegenstelling tot de desertiën, waar aan de reservisten van sommige provinciën, in heb noorden van Spanje zich schuldig maken, worden door de Madridsche oorres pondent van de Temps eenige andere pro vinciën genoemd, zooals Arajon, Asturië en Andelusis, waar alle reservisten en met ver lof zijnde soldaten aan het bevel om onder de wapenen te komen, hebben voldaan. De minister van oorlog heeft een verbod uitge vaardigd om 't land te verlatenreservis ten, die daartegen handelen, zullen als de serteurs worden beschouwd. De Mimido maakt melding van plannen, die in de maak zijn oan een korps vrijwilli gers op de been te brengen, overeenkomen de met dab van de Amerikaansche „rough ridei-s", die op Cuba hebben gestreden. De officieren en soldaten van dat korps zouden tijdens den ganschen duur van den veld tocht in hun eigen onderhoud moeten voor zien. Koningin Victoria heeft het initiatief ge nomen tob eene inschrijving van relden ten behoeve van de gewonden en de betrekkin gen der bij Melilla gesneuvelde soldaten, alsmede van de reservisten die naar Marok ko gezonden worden. Over de deelneming van vrouwen aan het oproer in Barcelona verhaalt do Corriere del!a Serta, op grond van mededeelingen van de schilderes Maria Corti, die de ver schrikkelijke dagen voor een dleel heeft meegemaakt, totdat zij met de Umbria naar Genua de wijk namVrouwen bobben ijve rig aan heb oproer deelgenomen. Om de mannen in de gelegenheid te stellen onge stoord barrikaden te bouwen, gingen, vrou wen met hare kinderen voor de aanrukken de troepen op de straat liggen, waardoor inzonderheid de kavailerie zeer belemmerd werd in hare bewegingen. Ook waren er vrouwen die actief deelnamen aan den strijd. Een van deze vrouwen vertelde mij, dat zij vier politieagenten had doodgeschoten en verscheidóne anderen gewond had'. Voor deze „heldendaden" werd zij door de revo lutionairen in triomf rondgedragen, waarna men haar behulpzaam was om te vluchten. De officieuse Epoca bericht uit Barce lona, dut de krijgsraad voortdurend bezig is om talrijke gevangenen te vonnissen. De personen, die met de wapenen in de hand en in 't bezit van geroofde voorwerpen wor den aangetroffen, zijn naar de vesting Montjuich gebracht. Sommigen zullen moge lijk naar oorlogsrecht behandeld worden, maar tob dusver is nog geen enkele dood geschoten Bij een klooster, dat in brand was gestoken, werden verscheidene opstan delingen gedood en gewond. Op de balcons van vele huizen waaien witte vlaggen. Men begint met het slechten van de barrikaden, j die" in San Pablo, San Pedro en de nabu- j rige wijken waren opgericht. De opstande lingen zijn in het gebergte gevlucht. De verladen, kloosters 'worden scherp bewaakt. Algemeen heerscht de levendige wensch, dat de tegenwoordige toestand een eind zal ne men, omdat die slechts den dieven en roo- vers ten goede komt. De politieke partijen weigeren zicli met de beweging solidair te verklaren. Een af doend oordeel is nog niet te vellen, maar men heeft den indruk, dat de opstand een anarchistisch-revolutionair karakter draagt. De fabrikanten besloten het loon aan de werklieden uit te betalen, als zij 'dadelijk den arbeid hervatten. Gasverlichting ont breekt, omdat de leiding beschadigd is, maar de electrische centrale is in werking. De regeering verklaart zeer voldaan te zijn over het succes van de maatregelen, die door de militaire overheid te Barcelona genomen zijn om de orde te herstellen eu de hervatting van het normale leven te be schermen. In eene vergadering met het con sulaire korps heeft de kapitein-generaal verklaard, d!at hij maatregelen, genomen heeft tot bescherming van leven en eigen dom van alle vreemdelingen tegen de uit spattingen van de oproerlingen, wier hoof den met eenige honderden hunner volgelin gen reeds in hechtenis zijn genomen en voor den krijgsraad worden gebracht. In andere steden schijnen militaire voor zorgsmaatregelen en talrijke arrestatiën de plannen van de omwentelingsgezinden ver ijdeld te hebben. Te Bilbao is het in de fa brieken en de mijnwerken weder rustig ge worden. j De algemeen© staking, die tegen eergis- j teren in Madrid was afgekondigd, kan. als mislukt beschouwd wordenalleen de met selaars en de bakkers staakten. De regee ring had uitgebreide maatregelen van voor zorg genomen. Zij had, om mogelijke on lusten te voorkomen, alle bestuurders van arbeidersvereenigingen gevangen laten ne men meer dan 300 personen uit arbeiders kringen bevinden zich achter slot en gren del. Onder de van hunne vrijheid beroofden behooren Pablo Iglesias en andere socialis tische en republikeinsche leiders. Zij wor den voorkomend behandeld; familieleden en vrienden worden tot hen toegelaten. De ministerraad heeft in eene door den Koning gepresideerde zitting besloten de cortes niet vóór de eerste helft van October bijeen te roepen, omdat het eene verkeerde politiek zou zijn het parlement te openen voordat orde en rust volkomen zijn terug gekeerd in het land en vóór de beslissende operatiën in het Rifgebied. Spanje in Marokko. P a r ij s, 3 A u g. Uit Madrid wordt aan de Temps geseind Generaal Marina heeft eene schitterende verkenning ondernomen om de stellingen van den vijand op den bergrug van Gurugu op te nemen Hij liet eenige bataljons jagers manoeuvreeren aan den voet van den berg. De Mooren kwamen in grooten ge tale toesnellen om de Spaansche troepen te zien, zonder acht te geven op den kustwach ter Numancia, die hun flank bestreek. Eenige batterijen openden het vuur op den vijand, aan wien ernstige verliezen werden toegebracht. De Spanjaarden verloren niemand. Madrid, 3 Aug. De Mooren vielen een «Spaansch blokhuis bij Melilla aan. Een Spaansch officier werd gedood, veertien sol daten zijn gewond. Portugal. Lissabon, 3 Aug. Koning Eduard heeft Koning Manuel uitgenoodigd hem in Engeland te komen bezoeken. Koning Ma nuel zal over eenige weken er heen gaan. Turkije. Konstantinopel, 3 Aug. De Kamer behandelde de begrootingen van de departementen van den grootvizier en van binnenlandsche zaken. Hilmi poeha verzocht de door de regeering gevraagde credieten goed te keuren, of deze te verwijzen naar eene commissie; hij stelde daarbij de kwes tie van vertrouwen. De Kamer besloot met 91 tegen 52 stem men de credietaanvragen te verwijzen naar eene commissie. Griekenland. De correspondent van de Vossische Ztg. te Athene bericht, dat daar thans de ge- heime genootschappen zeer bloeien. Vele burgers zijn leden van zulke genootschap pen, die zich hebben gevormd tot verbete ring van den. openharen toestand en tot be- strrjdling van de corruptde. Er is zelfs on der den titel„Godsdienst en vaderland'" eene veroeniging opgericht tot bestrijding van verkeerd© toestanden, in de pers. Zij heeft aan de redactiën van de in Athene verschijnende dagbladen een dreigend „ul timatum" gezonden van den volgenden in houd: „Do met zilverlingen gekochte bla den, die dikwijls de waarheid verdraaien om eene volksstroomang ten gunste van den. een en of ander-en verachting waardigen po litieker te verwekken, hebben, liet vader land aan den rand van den afgrond ge bracht. Met het oog daarop hebben de leden van het genootschap „Godsdienst en vader- Ik mag toch niet de oorzaak zijn van den dood van hem dien 'k liefheb!" „Bid voor hem, mevrouw," antwoordde Alva koel. „Ge hebt op 't ©ogenblik niets beters 'te dóen." Hierop verliet hij het vertrek en sloot dó deur goed achter zich dicht. „Neo, nog niet, Monseigneur, o, doe open, doe openriep zij aan de deur, maar zij kreeg geen antwoord. Toen liep zij naar de andere deur, die zij to vergeefs trachtte te ontsluiten', en ver volgens naar het veneter, dat zij wel open kon maken, doch dat van stevige tralies voorzien was. Als eon gewonde tijger vloog zij door het vertrek, de meubels omwerpend, tegen de deuren trappend en met d'o vuisten tegen de muren slaand, en als een waanzinnige schreeuwde zij het uit: „Doe open! Hulp! Hulp 1" Maar al haar roepen werd slechts door 'n doodsche stilte beantwoord. Zij was gevan gene in het paleis, niet bij machte de on zichtbare wachters tot haar bevrijding te be-* wegen, en eindelijk viel zij snikkend op den grond, voortdurend roepend „Karloo, Kar- lool... 0, ellendige-die 'k ben... i k heb hem gedóod, ik heb hem in 't verderf gestort» I" tot zij ten laatste geheel uitgeput in on- macht viel. HOOFDSTUK V. I DoGewelven van hetStad huis. j Het Stadhuis van Brussel, het majes- tueuse, sierlijke paleis van de Brabantsche I vrijheden, was in diepe duisternis gehuld, toen twee mannon, waarvan de een een lan taarn droeg, zich door de lage gewelven be- wogen, waar de ingang van de trap was, die toegang gaf tot de stormklok. Hij, die met de lantaarn in de hand voorop liep, was klein en mager, eenigs- zins mismaakt, 't Was onze oude kennis Jo nas. Hij droeg twee ontbloot© degens onder den arm. „Hierheen, mijnheer Galena,," zei hij zachtjes, zijn metgezel den weg wijzend en hem voorlichtend. „Waar zijn we?" vroeg de luitenant der Burgerwacht, die onder de onmiddellijke be velen van Karloo stond. „Onder de stormklok, deze trap leidt er heen. Daar boven is de groote zaal, waar de heeren van de stad vroeger hun vergaderim-1 gen hielden." „O, juist, nu herken ik 't. Maar wat ziet 't er vreeselijk uit, Jonas, alles is gebroken j en vernield," hernam hij, op de ovei'blijfse- len van] beelden wijzend, die over den grond j verspreid lagen. „Dc Spanjolen zijn hier geweest, dat zegt genoeg, 't Zijn de beelden van onze burge- j meesters, die ze zoo vernield hebben 1" „Geduld;, Jonas! Deze doodeu zullem hum j plaatsen hei-nemen, en de levenden ook... Ben je er nu zeker van dat niemand; hier kan komen?" „Niemand, buiten mijDeze wacht- t toren behoort aan den klokluider, als de slottoren aan den burchtheer. Ge zijt hier mijn gast, mijnheer GalenaWilt ge m'n gastvrijheid en 'n klein geschenk van me aannemen?" Hij bood Galena de twee degens aan en vervolgde: „Zie hier twee degens, die 'k netjes voor ons heb schoongemaakt. Wilt ge kiezen?" „Ben je dan van plan om to vechten?" „Voor m'n klokken, gewis 1" I „Still" fluisterde Galena, aandachtig luisterend. „Daar komt iemand1... heb je niets gehoord?" „Oranje en vrijheid I" sprak een stem in de donkere gang, welke hij zoo juist ver laten hadden ,,'t Is iemand van d'o onzen... '»t is Rijs- oor," zei Galena. „Is Karloo nog niet hier?" vroeg do graaf. „Hier ben 'k, kameraad," klonk een stem achter hem. „Ha, wees welkom!" zei Rijsoor ver heugd, hoe zijn de berichten?" „Uitstekend! De Spanjaarden gevoelen zich volmaakt veiligik koto regelrecht van den hertog „Zou hij iniets vermoeden, zou men ons niet verraden?" „Hij gaat slapen als '.ni onschuldig kind, de ellendige dwingelandhij is zoo aan 't moorden gewend, dat z'n misdaden z'n rust niet storenonze snaphanen zullen straks de reveille voor hem blazen!" „Uw snaphanenmaar mijn klokken ook!" zei Jonas, en hij maakte een bewe ging alsof hij reeds aan het luiden was. „De kettingen zijn niet gespannen, ik heb ze zelf helpen losmakenIk had' de order van den hertog zelf „Uitmuntend, dan is de overwinning ons," meende Rijsoor. „En hebt ge niets verdachts opgemerkt in de stad?" „Niets dan de schildwachten en de ge wone patrouilles. Op 't plein 'n wacht van hoogstens vijftig man, waarvan de helft al zat te slapen. „Goed, die zijn ons! En uw schutters, Karloo?" „Allen gereed! Van. liet hotel van Nassau tot aan de Groote Markt heb 'k zeker aan vijftig deuren 't afgesproken signaal her haald, en overal kreeg 'k ten> antwoord: „We zijn klaar!" Bakkerzeel heeft z'n we vers aan de Vlaamsche Poort gelaten, in de kelders verscholenKoppel was met z'n brouwers in do bergplaatsen» van de brouwerijIn gansch deze stille, dood sche stad, waar geen 'lichtstraaltje door de vensters dringt, waar de sneeuw 't geluid van de voetstappen smoort, is er bijna geen enkel huis van waaruit niet 'n paar scherpe blikken de duisternis doorboren, waar nieb iemand met aandacht luistert of 't afgespro ken sein wordt, gegeven, waar niet 'n paar ongeduldige handen de wapens gereed' hou den I" „Laten we ons dan gereed! houden, vrien den, want 't uur is nabij 1" sprak Rijsoor ernstig. „Binnen enkele oogen-blikken, Jo nas, wanneer uw klokken 't vreugdesein, 'fc halleluja zullen doen hooren, zal Willem van Oranje in Brussel z'n intocht hóuden!" Op dit oogenb'lik hoorde men het geluid van haastige schreden aan heit einde van do gang Rijsoor en Karloo trokken hun degens, Jonas verborg de lantaarn onder zijn buis, terwijl Galena, voorzichtig voor uit tredend en zich achter een pilaar ver bergend', hardop zeide: „Wie daar?" Antwoord of ge sterft.!" „Vrienden! Oranje en vrijheid'!" klonk het opgewekt. „Men zou zeggen dat 't Jan Haring was," merkte Karloo op, „maar die moet hier ver van daan zijndie vecht samen met de Geuzen op zee." „Ik ben 'therkent ge me niet, kame raden Wordt vervolgd i 1 n

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1