JSP. 40. 8'" Jnurgang. BUITENLAND. FEUILLETON, Voor 't Vaderland. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per postf - 1.50. Afzon der) ij ke nummers0.05. Deze Courant versohjjnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens b^j de Uitgever» in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrecht sell estrant 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents bij vooruitbetaling, Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordoelige bepalingen t«4 het herhaald adverteeron in dit Blad, by abonnement. Eeme oiroulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht Het Auierikaansclie tarief van invoerrechten. Het nieuwe tarief van invoerrechten in de Vereemgde Staten van Noord-Amerika heeft thans kracht van wet verkregen. Daar mee is de taak vervuld van <le bijzondere zitting, waartoe het congres den 16en Maart jl. bijeen gekomen was. President Taft had het congres begroet met eene boodschap, waarin nj de noodzakelijkheid van eene ta riefsherziening motiveerde ©enerzijds met de verandering, die sedert het in werking tre den van. het Dingl-ey-tarief gekomen is in de economische omstandigheden, anderzijds met de ontoereikende inkomsten, die het bestaande tarief oplevert. Het tekort voor het loopende dienstjaar wordt als omstreeks 100 miilioen dollars opgegeven. Daar de re- publikeinsche partij bij de verkiezingen overwinnaar was gebleven, moest zij haar programma, de tariefsherziening, ten uit voer leggen. De loop van de beraadslagingen over deze herziening is langzamer geweest dan men aanv.tnkelijk dacht. Het huis van vertegen woordig© s ontving den 17en Maart van Payne, den voorzitter van de financieele commissie, het ontwerp van eene nieuwe tarief et. Den 9en April reeds was de be handeling van dit ontwerp afgeloopen. Nu kwam de Senaat aan het woord en drukte zijn stempel op de tariefsherziening. De grondwet verleent wel aan het huis van ver tegenwoordigers, het volkshuis van het con gres, den voorrang bij de behandeling, want alle wetsontwerpen die betrekking hebben op de inkomsten van den bondsstaat, moe ten van die vergadering uitgaan. Feitelijk geeft echter de Senaat den doorslag. Reeds tijdens de behandeling van de zaak in de andere Kamer was de financieele commissie van den Senaat, onder voorzitterschap van Aldrich, bezig een zelfstandig ontwerp sa men te stellen. Dit werd den 12en April in gediend en hield den Senaat weken lang be zig, totdat den 8en Ju,ni de eindstemming plaats had. Daar de beide ontwerpen van Kamer en Senaat in tal van punten uiteen liepen, werd een conferentie-comité be noemd uii leden van de beide huizen, met de opdaacht een compromis tot stand te brengen. Dit is gelukt den 30en Juli werd het nieuwe ontwerp door de Kamer aange nomen en den 5en Augustus door den Se naat. Nog denzelfden dag heeft de presi dent er zijne handteekening ondergezet en den dag daarna, den 6en Augustus, is de nieuwe tariefwet van kracht geworden. Het zijn. eigenlijk twee tarieven, die in deze wet zijn opgenomen. Het eene is het zooge^ aamde algemeene, of juister maximum tarief het andere maakt d toep .ssing van lagere rechten mogelijk, behalve voor weel- de-artikelen, zooal« handschoenen, spiritua liën, champagnewijnen. Dit lagere tarief zal bij beslrit van den president kunnen wor den toegestaan. Maar o— dat te kunnen doen, moet de president,,meb het oog op de in het minimum-tar ef verleende conces- siën", overtuigd zijn, dat de betrokken staat den Ameri k a an soli en handel niet onbehoor lijk achteruit zet, hetzij door invoerrechten of door heffingen, bepalingen of andere maat regelen, direct noch indirect, ook niet door uitvoervergoeding of belemmering, maar dat de Vereenigde Staten behandeld worden op den voet van wederkeerigheid of gelijk waardigheid. De president moet zijn besluit hei roepen, zoodra hij tot de overtuiging is gekomen, dat de redenen vervallen zijn, dio aanleiding gaven om het uit te vaardigen. Tweeërlei doel wordt hiermee beoogd. Wat de in!voorrechten betreft, die vreemde landen heffen, verlangt Amerika overal als meest- begunstigde natie te worden behandeld. Do zorg, dat. de Amerikaansche handel niet on behoorlijk achteruit wordt gezet, is voorna melijk gemunj tegen de maatregelen, waarbij sanitaire overwegingen zijn te baat geno men om den invoer b.v. van vee, vleesch, vruchten en meel te bemoeilijken en soms te beletten. Deze tariefsherziening is zoowel voor de Vereenigde Staten zelf als voor de Euro- p ease he staten van belang. Wat het land zelf betreft, moet de consument zich de rol ge troosten van het schaap, dat geschoren wordt; op zijn belang is bij deze herziening allerminst gelet; hij is „the forgotten man". Van het standpunt van Europa beschouwd, brengt het nieuwe tarief geen verlaging van de heffingen, veeleer het tegendeel. De uit voer van nijverheidsproducteu uit de oude wereld zal öf met de heffingen van het Dingleytarief öf met verhoogingen te reke nen hebben. Daarbij zullen in menig opzicht voor Europa grootere nadeelen ontstaan, omdat een aantal grondstoffen en halve fa brikaten eene verlaging hebben ondergaan, zoodat de Vereenigde Staten beter in staat zullen zijn om te concurreeren. De Daily News vat haar oordeel aldus samen „Het nieuwe tarief, wel verre van erlichtdng te brengen, is beslist meer stringent dan de Mac Kinley- of Dingley- tarieven. De cijfers alleen van het tarief leveren geen behoorlijken maatstaf voor. zijne werkelijke strengheid. Want het voert een meer stringent stelsel van waardebepa ling en onderzoek in dan tot dusver bestond. Zelfs waar het een recht schijnt te verlagen, is het niet zeker, dat de uitkomst gunstig voor den handel zal zijn. Maar reeds de cijfers spreken voor zich zelf. De rechten zijn verlaagd op invoeren, waarvan de totale waarde is 90 miilioen p. st.zij zijn ver hoogd op invoeren met eene waarde van 170 miilioen. Met andere woorden de last van hef tarief is verlicht over iets meer dan een derde van het handelsgebied, om te worden verzwaard over twee derden. Verder is er een geduchte bepaling van eene ver hooging bij wijze van straf van 25 pet. op den geheelen invoer van ieder land, dat op eenigerlei wijze den Amerikaanschen uit voer achteruit zet." Dultschland. Rensburg, 7 Aug. De Keizer aan boord an de Sleipner on de Russische Kei zer aan boord van de Siandart, ontmoetten elkander te zes uur hedennamiddag op het Andorfer meer. Keizer Wilhelm begaf zich aan boord van de Standart en werd daar door d a Russischen keizer en de keizerlijke familie hartelijk begroet. De schepen zetten vervolgens de reis naar Kiel voort. Kiel, 7 Aug. Het keizerlijke jacht Standart is me tde begeleidende schepen te 9 uur hedenavond de sluis te Holteneau bin- nengestoomd. De Russische schepen blijven hedennacht in de haven van Kiel. Kiel, 7 Aug'. De Keizer vergezelde den Czaar aan boord van de Standart tot aan do Kieler baai. Do ontmoeting tusschen beide monarchen droeg een volstrekt privaat karakter. Keizer Wilhelm keerde na 10 uur des avonds aa boord van de Höhcnzollern terug. Keule n, 8 Aug. Het einde en tevens hot toppunt van hot eucharistische congres vormde de groote processie, <liie zich heden van den dom uit door de rijk versierde stad bewoog. De toevloed van mensclien was grooter dan bij alle vroegere progres sion Katholieken van alle landen waren door deputation vertegenwoordigd; bijzonder tal rijk waren zij uit België, Ierland, Engeland, Frankrijk en Italië verschenen. Op de Neu- markx werd van een reusachtig altaar uit de sacramenteele zegen uitgedeeld, waarna de progressie naar den dom terugging om zich daar te ontbinden. Een bewijs van de ontevredenheid met het beleid van de leiders der conservatieve partij, zooals dit zich bij de financieele hervorming heeft doen gelden, is de oproe ping, die verspreid is „aan de con.serv.atleve mannen", om zich aan te sluiten bij eene nieuwe organisatie,» de vrije conservatieve vereenigimg. Daarin wordt gezegd, dat alle pogingen om de houding van de conserva tieve partij in den rijksdag te rechtvaardi gen, mislukt zijn. De leiders van die frac tie en van den Bund der Lanidwirte heb ben zich op noodlottige wijze aan het Duit- sche rijk bezondigd. Het is noodig de con servatieven naam weder in eer te brengen en eene conservatieve volkspartij op te richten, die reeds lang door vele helder ziende conservatieve leiders geëischt wordt. De oproeping zegt ten slotte „Weg met de vriendschap met het cen trum, dit het de staat en de vrijheid vij andige ui tramiataiiisme versterktWeg met de ©n.ghartigheid, die de vereoniging van allo nationale krachten bestrijdtOp bot bevordering van den binnenlandschen vre de en van de vreedzame mededinging van stad en land, landbouw en nijverheidOp tot den strijd tegen de demagogie en tegen alle verberging van de waarheid 1 Waar, rein, voornaam, in waarheid aristocratisch moet onze strijd van ons wapen zijnDat is conservatiefDat allesoude trouw, die als een rots het- nieuwe Duitsche rijk en ons keizerschap onwankelbaar draagt Engeland. De kanselier der schatkist, Lloyd-George heef- verschillende wijzigingen in het re- geeringsontwerp op de grondlasten ter ken nis van het Lagerhuis gebracht. Daarmee wordt tegemoet gekomen aan billijke ver langens. Zoo zal grond, die aan den land bouw dienstbaar gemaakt is, vrijgesteld worden van de belasting op de waardever meerdering. Land, waaraan 1200 gulden per acre (4047 vierkante meters) ten koste is gelegd, zal vrij zijn van de belasting op braakliggend bouwterrein van een halven stuiver in het pond. Evenzeer wordt vrijge steld onbebouwd land in tuinsteden en mo del voorsteden. Londen, 8 Aug. Lord Lansdowne de leider van de oppositie in het lvooger- huis, zeide gisterenavond in eene rede, naar aanleiding van de begrooting, dat hij ge loofde, dat de werkende klassen eeue tariefs herziening behoeven en niet eene belasting van het kapitaal en eene onteigening van het bezit. Hij gewaagde er van, dat liet La gerhuis mogelijk den wil van het volk niet Langer vertegenwoordigt. Zij, die het over wicht van hot lagerhuis voorstaan, vorkla ren, dat iedere maatregel, hoe gewelddadig ook, hoe weinig liij in het parlement be handeld is en onverschillig of hij be hoorlijk voor liet volk is gebracht, wet nioof worden over de hoofden van het hoogerhuis hoen. Hot plan van de lords is veei gematigder. Zij erkennen, dat de wil van het volk ten slotte moet bovendrijven, maar verlangen, dat aan liet volk en aan het land de ten volle voldoende gelegenheid zal worden gegeven om zijn wil te doen kennen met volledige kennis van het on derwerp. Op dien grondslag zijn do lords bereid den kamp op te nemen. De gnoote strijd zal zeker eerlang moeten gevoerd wor den en de lords zijn gereed den tegenstander te ontmoeten en de beslissing van liet volk. te aanvaard on Zweden. Stockholm, 7 Aug. Svenska Tele- grambyran bericht, dat het dagelijksch be stuur van den Zweedschen typografenbond 'besloten heeft zijne leden uit te noodigen het werk neer te leggen op alle Zweed se he drukkerijen, de sociaal-democfatiscke bla den daaronder begrepen. Stockholm, 7 Aug. De spoorweg directie maakt bekend, dat de treinenloop morgen tot 14, en van Maandag af tot 15 treinen per dag zal worden beperkt. Eene kennisgeving van de regeering, on- derteekeud door den Koning en den minis ter van binnenlandsche zaken, vermaant tot den vrede. Zij zegt, dat betrekkelijk onbe duidende geschillen sommige stakingen in 't leven hebben geroepen. Deze zijn, on danks de pogingen tot bemiddeling van den staat, oorzaak van liet- tegenwoordige ern stige geschil. De beide partijen hebben over eenkomsten geschonden. Onder dit alles lijdt het algemeen© rechtsbewustzijn, het gansche bedrijfsleven, de verhouding van de wèrkgevers tot de arbeiders. Al wil iedere partij den strijd op eigen gezag doorvech ten, dian moet men toch niet vergeten, dat de onderhandelingen over een eerlijk vre desverdrag zeer bemoeilijkt moeten worden, als nu het recht met voeten wordt getreden. 8 A u g. Morgenavond zullen de typogra fen in alle steden van Zweden, met uitzon dering van Vexjö en Wisby, den arbeid sta ken. Daarentegen verklaarden de arbeiders van de Stockholmsche ijsfabrieken het in de vergadering van Vrijdag genomen sta- kingsbesluit voor ongeldig, omdat vreemde personen aan de vergadering deelgenomen nebbenzij besloten Dinsdag het ijstrans- port in zijn vollen omvang te hervatten. Ook besloten de werklieden van de grootste fabrieken te Norrköping en 400 werklieden van de ijzerwerken te Gefle den arbeid te hervatten. Ook de hier gevestigde tramweg maatschappij wil het bedrijf morgen in be perkten omvang hervatten. Spanje. Uit Madrid wordt aan de Köln. Ztg. be richt, dat de Koning, in plaats van naar San Sebastian terug te keeren, voorloopig nog in de hoofdstad blijft. In Barcelona heerscht nu volkomen rust. Volgens eene officieel© nota werden tij dens de onlusten 65 kerken en 31 kloosters in brand gestoken. Het bisschoppelijke secretariaat heeft verklaard, dat de pastoor van San Pedro de Taulet niet den marte laarsdood is gestorven, zooals sommige be richten hebben gemeld, maar door deoi rook is gestikt. Er werden in 't geheel 130 barri- kadon opgericht. Op de puinhoopen van de verbrande kloosters en kerken zijn nieuwe altaren opgericht, waaraan missen gelezen worden. Er zijn thans 12,000 soldaten in de stad. Er worden nog steeds patrouilles uit gezonden de strategisch gewichtige pun ten, de openbare en de voor godsdienst be^ stemde gebouwen worden bezet gehouden. Als een bewijs, voor hoe gewaagd het bloedige spel van de regeering en van de dynastie in Spanje gehouden wordt, wordt hirt feit aangevoerd, dat in het bureau van Lloyd, to Londen, de verzekerings-premie op het leven van koning Alfonso verhoogd is tot tien guineas per honderd. De Neue Frcie Press© merkt op, dat dit bericht iai dezen zin is te verstaan, dat de maatschap pijen, die verzekeringscontracten op den Koning van Spanje hebben gesloten, er op u't zijn hun risico voor een zekeren tijd te verminderen, door zich te dekken bij Llovd, den internationalen verzekeraar. Voor deze herverzekeringen moeten zij, met het oog op den toestand in Spanje, premie betalen volgens een verhoogd tarief. Barcelona, 7 Aug. Het is rustig in de stad. Hedenmorgen werden te Villa Reale aan boord van d Saboya troepen ingescheept met bestemming naar Melilla. Verscheidene dag- en weekbladen hebben weder vergun ning gekregen om te verschijnen. Spanje In Marokko. Do Imparcial bericht, dat de Spaansche rogeering voornemens is de zoeklichten van de vuurtorens aan de Marokkaansoh© kust aanzienlijk te versterken. De vuurtorens van Melilla en Alhuoernas zullen de best© en modernist© toestellen krijgen. Op de Aafariii as-eilanden zal behalve den re&dis op de plek, die voor ankerplaats van schepen wordt gebruiilkt, aanwezigen toren nog een tweede vuurtoren gebouwd worden op de Tsla del Cotipezo, het grootste van de eilan den dat 135 M. hoog uit de zee oprijst, oia do door den eersten toren niet bestreken zóne van de Rifkust te verlichten, als hulp middel bij de bestrijding van den daar we lig tierenden smokkelhandel in wapenen. Over het veldtoehtplan van generaal Ma nna wordt aan de Petit Parisien uit Melil la bericht, dat de generaal, die nu over 30.000 man beschikt, eene offensieve be weging wil ondernemen om aan de plaats lucht te verschaffen. Met achterlating van 10.000 man in Melilla wil hij het Ma- rokkaansche gebied met 20.000 man op drie ponten tegelijk aantasten. In het Oosten wil hij zich meester maken van kaap Tres Porcas, waar do stam Beni Sjikar woont. In lie", westen wil hij den heuvel Atalayon weder bezetten, waar 1500 Spaansche solda ten kampeeren, dio van Melilla afgesneden zijn en van daar van levensmiddelen en munitie moeten worden voorzien. In het zuiden wij hij den Guruguberg overtrek ken, ten einde de Rifbewoners te overrom pelen en ten slotte deze berg, het middel punt van hot verzot, te bezetten. Rusland. Petersburg, 7 Aug. Volgens de berichten van den correspondent van het Petersburgsche telegraafagentschap waren de vooruitzichten van den oogst in Euro- peesch Rusland den 23. Juli (oude stijl) Naar het Frmsch van EJtnond Lepelletier. 69 door J. L. VAN DER MOER. „Je plicht?. Heb je dien altijd gedaan?" vroeg Rijsoor somber, zelfs ©enigszins ang- stig- „Hoe bedoel je dat? „Die -wond, hoe kom je aan dio wond?' vroeg de graaf thans dringender, terwijl lnj de oogen $trak op zijn vriend gevestigd hield. t „Ik heb 'n wapen wat onvoorzichtig boet gepakt". ir „Van 'n Spaanschen kapitein, is 't niet? „Van welken kapitein? Ik begrijp je niet". Thans begon hij zelf te stotteren en ang stig rond te zien. „Ja wel... in dien bewusten nacht... in mijni huis! Ha, ellendeling, jij bent 't dus!" „Ik... nee... hoor me aan..." Maar dit zwakke verweer wilde hem nau welijks over de lippen Woedend zwaaide Rijsoor met den degen, dien bij Karloo eerst ha'd willen aanbieden. „Je hebt me'm'n liefde ontstolen! M'n eer bezoedeld, ik zal je lood on Beschaamd en wanhopig viel Karloo op de knieën. „Goed, stoot maar toe", zei hij diep be droefd, „ja, dood maar! Door jouw hand te mogen sterven zal me 'n vreugde zijn, om dat het 'n eind zal maken aan de wroeging die me kwelt... Je hebt gelijk, Rijsoor, je hebt recht op m'n leven 1" „Eerlooze schurk, denk je me nog tot zachtheid te stemmen!" „Heb medelijden", hernam Karloo op hartverscheurenden toon, „heb medelijden en. dood ine!... Maar doe 't gauw, gauw... want alles wat ge me zegt verwondt m'n hart pijnlijker dan deze 'degen 't kan doen!... Ja, iik ben 'n ellendeling, 'n laf aard!... ja, ik heb je bedrogen ik ben 'li eerlooze schelm! O, ik weet 't welik schrei tranen van bloed... Dood me, Rijs oort ik smeek 't je op de knieën... stoot toe, ik wacht er op!" En hij bood hem zijn borst aan. Rijsoor, aanvankelijk buiten, zich zelf van drift, begon te kalmeer©n en liet. den dogen zakken. Twee dikke tranen rolden hem over de wangen, zijn droefheid bleek grooter dan zijn woede. Slechts een verwijtende blik viel op zijn vriend, zijn 'broeder, zooals hij hem noem de, die thans geknield voor hem lag. Er werd iets in hem verscheurd, een band werd tusschen hen verbroken, die wiminer meer te herstellen zou zijn „Ongelukkige", zuchtte hij na een lange stilte, „en ik hield ioch zooveel van je!" En hij strekte de armen uit naar do ge welven van het stadhuis, alsof hij die tot getuigen wildle roepen. „En voor die vrouw!" hernam hij wan hopig. „t Was dus niet voldoende dat zij me bedroog, nee, ook jij moest me verra den, jij, Karloo, voor wien 'k geen geheim had, voor wien m'n huis open stond, dien ik liefhad als 'n zoon!... Maar hoe vergiftig is de liefde van die vrouw dam toch wel, dat ze in staat was om van 'n oprechte, edel moedige ziel 'n poel van verraad en ondank te maken Ik geloofde nüg alleen, 'in 't Va derland, in haar en in jou!... Je weet nu wat er van dat geloof nog is overgebleven... en dat door jouw schuld... Maar zeg me dan tenminste wat 'k je gedaan 'heb, dat je me zoo'n verdriet berokkent!" „Wat je zegt is vreeselijk! Maav voltooi dan. nu toch je werk als rechtvaardig rech ter, zonder me te martelen met al die ver wijten 1" „En als 'k je zal gedood hebben, zal 'k dan m'n. vernietigden huiselijken vrede, m'n verwoest geluk hebben herkregen? Kan 'k met één degenstoot die wond! heelen, waaruit m'n leven is weggevloeid!?" „Laat me sterven", herhaalde Karloo, en zijn zachte, treurige stem klonk als het verre geluid van de doodsklok. „Je dood? En waarvoor zou die nuttig zijn? Om mijn wraak te bevredigen?... Maar heb 'k recht om op d!it oogenblik aan per soonlijke wraak te denken...? Wie zal de heilige zaak "dienen, die wij toch bedden ver dedigen, wanneer 'k jou 't leven zal heb ben benomen? iZal je dood aan 't Vaderlano ten goede komen?" „Wil je dan dat 'k zal blijven leven? Waartoe zou dat voortaan nog dienen?" „Kan je lijk die mannen in 't gevecht voorgaan?... Onze vrienden zyn gereed... ze wachten je... ze "roepen al om hun aanvoer der, dien zo tot hun 'verwondering nog niet zien verschijnen..." „Ik ben niet waardig meer aan hun hoofd te staan 1" „Waardig of niet, 'ze wachten je. Heb ik recht op je bloed, „waa er in deze gansche stad1 nog niet voldoende aanwezig is voor 't gevecht dat beginnen zal? Zou 'k één arm aan den strijd mogen onttrekken... en dan nog wel 'n arm als die van jou?... Groote God', dan zou ik even schuldig zijn tegen over haar als jij bent tegenover mij. Ik heb evenmin, recht haar jouw moed te ont stelen, als jij 't recht ha'd mijn geluk te roven „Heb was eerf vreeselijke strijd, dien ltijsoor inwendig voerde. Van 't eerste oogenblik af hadden de plotselinge verdwij ning van zijn vertrouwen en die vernieti ging van zijn vriendschap hem als aan den rand! van een afgronld' gebracht. De beide aanvallen had hij dus onmiddel lijk na elkaar moeten doorstaan. De ontdekking van het verraad van zijn vrouw was wel spoedig gevolgd door de ont dekking van den verrader, die zijn vriend' was. Do twee achtereenvolgende slagen wa ren te hevig aangebracht, hij dreigde er on der te bezwijken. Zijn eerste gedachte was aan de wraak geweest. Hij had den vijand aan zijn voe ten, een degen in de hand... hij had slechts toe te stooten. Daarna zou hij Dolorès straf fen. Hij zou r.iet tot de mannen behooren, die zich laten uhlachen, men zou hem re- konen, tot die echtgenooten, die doen sidde ren en stervenHij zou geen medodoogen kennen, de bevlekking van zijn eer zou met bloed' worden uitgewischt. Daarna zou hij zelf den dood zoeken in het gevecht tegen do Spanjaarden. Maar nu lag de vijand daar aan zijn voe ten, vernederd, verpletterd, niet bevend van angst, maar door schaamte vernietigd. Het was een weerloos veroordeelde, die zijn hals voor de bijl gereed hietld. Mócht hij het werk van den beul" verrichten? Hij stond op het punt Karloo toe te roepen: „Neem dezen degen, sta op en verdedig jel" Maar hij wist dat Karloo zich niet verdedigen zou. Hij zou mol de borst in het wapen loopen, waarvan de punt op hem gericht zou zijn... het zou geen eerlijk tweegevecht we zen, maar oen moord'. En dan... al had hij als beleediigd echtgenoot het recht om hem te straffen, als good1 Vaderlander moest hij hem sparen. De burgers, die waren opge staan, stelden Vertrouwen in Karloo, zij rekenden op hem. Welk een diroeve verba zing, welk een ontmoediging zou het ver oorzaken, wanneer men vernam dat hij niet roemrijn gevallen was dn het gevecht tegen de Spanjaarden, bij de verdediging van de poorten van het Stadhuis, maar ia ten- duistere, onderaardse he gang, door den degenstoot van een mede mum aar, van een echtgenoot. Mocht het Vaderland op den achtergrond staan bij zulk een ellendigen, particulieren twist? Was het geoorloofd dat een persoonlijke wraak de voorkeur genoot boven de wraak, die Karloo en al de patri otten op 't punt stonden te nemen op de onderdrukkers van het Land? Dit zou ellen dig, kleingeestig zijn. Gekwetste trots, de bevlekte eer van den echtgenoot, woede en haat drongen hem Karloo te treffen, die geknield vóór hem lag en bereid was zij n straf te ondergaan maar 't Vaderland eischte, het hoofd van de Vlamingeiv te laten loven, die gereed ston den de Spanjaarden uit Brussel tc verjagen. W ordt vervolgd

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1