BINNENLAND. laten volgen aan don minister van buite-n- landsclie zaken, Venizelos, waarin hij hem namens de Engelsche regeering mededeelde, dat, als het inhalen van de vlag geweigerd werd, de mogendheden zich verplicht zou den zien in overweging te nemen of Kreta op nieuw door internationale troepen zal worden bezet. Ook wees hij op het gevaar van een Turkschen inval in Thessalië. Perzië* Voor den gewezen sjah werd na langdu rige onderhandelingen door bemiddeling van. het Russische en Engelsche gezant schap 260.000 mark als jaargeld vastge steld. Hij zal nu voor goed over een dag of veertien naar Rusland vertrekken. Volgen*, een bericht van het Berliner Ta- geblatt uit Petersburg, heeft de sjah zich verbonden tegen den 15on dezer Perzië voor altijd te verlaten. Alle den staat behoorende kostbaarheden, ook de k-roonjuweelen, wor den door den sjah uitgeleverd. De regeering heeft bij 60 leiders van de reactionaire partij alle goederen, die de sjah hun had geschonken, in beslag genomen. Ook zal de regeering 3 millioen roebels van deze vrien den van den sjah opeischen, om de parti culiere Jeeningen, die de sjah op hun raad heef*- aangegaan, te dekken. Daarmee zijn de geldvragen opgelost, die zich vastknoop ten aan do verwisseling der regeoring. China. Peking, 1 0 A u g. Op de Chineesche nota in zake de verbouwing van den spoor weg van Antoen naar Moekden antwoordde de Japansche regeering, dat zij meegaat met het voorstel om deu weg op normale spoor breedte te brengen. Zij drukte den weusch uit, dat de ouderhandelingen over do andere punten iu geschil te Moekden zullen worden hervat. Do toestand wordt hier thans gunstiger ingezien. Zuid-Amerika. Met het Boliviaanse lie grensgeschil is men nog niet aan het eind. Volgens een bericht uit La Paz van 9 dezer, is de toestand in het geschil tusscheu Bolivia en Argentinië onzekerder dan ooit. De aanneming van do scheidsrechterlijke besdissing is onwaar schijnlijk. Allerlei. Chamonix, 10 Aug. Spelterini is er in geslaagd, per ballon over de Alpen, te trekken. Kiel, 10 Au g. Vannacht voer het Belgische stoomschip „PalAomares" legen de schoeiing van het Keizer-Wilhelm-kanaal, waardoor het een lek bekwam en nu de door vaart verspert. Binnen drie of vier dagen zal voor schepen tot oen dieptegang van 4^ meter om de gezonken boot vaargeulen wor den gemaakt, waardoor ze kunnen passee- reu. Men is begonnen met het lossen der deklading van de Pallom ares. De Staatscourant va.i Woensdag 11 Augustus bevat o. a. de volgende Konink lijke besluiten: op verzoek eervol ontslagen O. Bieber, consul-generaal te Port-au-Prince, als hoe danig is benoemd F. E. Helmcke, vice-con sul aldaar; benoemd tot vice-consul te Bakou 0. Bardski benoemd tot ridder in do Oranje-Nassau- orde F. A. P. Holland, pastoor te Naarden; benoemd tot notaris te Arnhem A. C. de Wilde, candidaat-notaris aldaar; benoemd tot hoofdcommies aan het bureau van den industrieeion eigendom A. F. A. Abramsen, thans commies op verzoek eervol ontslagen met pensioen de dirigeorende officier van gezondheid' 3o klasse op non-activiteit JV. Noordijk; bepaald dat de notarisplaats to Leimui- den niet zal worden vervuld; benoemd tot predikant bij de protestant se ho gomeonte in Ned.-indië H. Volten, pre dikant b.j de gereformeerde gemeente te Diemen. Bezoek van den Prins der Neder landen aan de Maatschappij wan Weldadigheid te Frederiksoord. Ter gelegenheid v..a het 25-jarig be staan der Gerard Adriaan v..n Swieten Tuin- ibouwschool bracht gisteren de Prins een bo- zoek aan die groote nationale inrichting. in Frederiksoord was 't feest en niet tem- onrechte. Want zeker is het een bolangrijke gebeurtenis in het bestaan dor Maatscliappij. De Maatschappij van Weldadigheid in 1818 door den «ud-gouvorneur-generaal van Indië, Van den Bosch, opgericht, ter be strijding van de armoede en werkloosheid, weixl door de schenking van majoor Van Swieten verrijkt met een inrichting van on derwijs, waardoor oen groote stap werd ge daan ter verbetering van de opleiding der jeugd. Het zal ieder duidelijk zijn, van hoe veel beteokonis dit is, waar juiat door do verbetering van de opleiding voor de jon geren uit de bevolking van Frederiksoord gezorgd wordt voor een opkomend geslacht, dat later sterk zal staan in het loven. De school heeft zich altijd in den steun van regeeringswego mogen verheugen. Nu op haar zilveren feest brengt Prins Hendrik der Nederlanden zelf oen bezoek, dat ten zeerste wor l gowaardeoixl. Mooi weer begunstigde de feeeten. Tegen 11 uur arriveerde d|0 Prins per auto van 't Loo. Do Prins was vergezeld van zijn adjudant jhr. Van Suchelen van de Haere. Voor de directeurswoning had do begroeting plaats. Daarna werd terstond naar Hoevo Willem 111 goreden. Deze 60 H A. groote boerdorij werd niet veel belang stelling door don Prins bezichtigd, het hoornvee, de paarden, de varkens, de stal len, de boerderij. Daarna werd weder verder gereden naar Rustoord 11het mooie geschenk van den heer P. W. Janssen te Amsterdam, waar alleenstaande mannen en vrouwen, die hun brood niet meer kunnen verdienen, worden verpleegd, in tegensteUi. g met Rustoord I, waar oude echtparen een onderkomen vindon. In Rustoord II werd de lunch gebruikt, na afloop waarvan omstreeks half drie door de landerijen terug naar de Tuinbouwschool werd gereden. Daar had in tegenwoordigheid van den Prins de opening der feestelijkheden plaats. De president-commissaris der Maatschap pij van Weldadigheid, de heer mr. W. H. de Beaufort sprak hierbij de feestrede uiit: Minister Talma sprak -als volgt: Koninklijke Hoogheid, Mijne Heeren. Gaarne is door mij de uitnooddging aan genomen tot bijwoning van deze plechtig heid. De Gerard Adriaan van Swieten Tuin bouwschool, wier zilveren jubilee heden wordt gevierd, is een belangrijk onderdeel van het Nederlandsch tuinbouwonderwijs en het is mij aangenaam uiting te kunnen geven aan de waardeering van de regeering voor het werk dat hier is gedaan. De stichting van wijlen den heer Van Swieten, aan wiens nagedachtenis ook ik op dezen dag gaarne hulde breng, is onder de goede zorgen van heeren commissarissen der Maatschappij van Weldadigheid, door de be kwame leiding van directeuren en door de toewijding van geheel het onderwijzend per soneel, een zegen geweest voor honderden jonge menschen, die hier de opleiding heb ben ontvangen om in bescheiden betrekking op degelijke wijze den tuinbouw u;t- te oefe nen. Deze oudste onder de tuinbouwscholen heeft tevens het meest uitgebreide arbeids veld, en al kan uit. dien hoofde de cultuur niet zoo intensief zijn, behoudt de opleiding een meer algemeen karakter dan dit het ge val is aan onze rijkstuinbouwwinterscholen, daar staat tegenover dat vcor de betrekkin gen, waarvoor deze school naar de bedoe ling van de stichting, in de eerste plaats op leidt deze meer breed© opleiding, meer eigenaardig past en daarom de beste voor bereiding vormt. Zoo bezet deze school haar eigen plaats en vervult met eere haar taak. Het is een gelukkig verschijnsel dat overal in de nijverheid het besef doordringt dat theoretische en practise lie vorming onder deskundige leiding niet alleen voor den leer ling persoonlijk van het hoogste belang is, teneinde hem meer weerbaar te maken in deu grooten levensstrijd, maai- ook een al gemeen belang is, omdait daardoor de voort brengende kracht van het bedrijf in sterke mate wordt verhoogd. Er is wellicht geen tak van nijverheid, waar de ervaring dit zoo duidelijk heeft aan getoond als bij den land- en tuinbouw. Ze ker, de gunstiger omstandigheden, waarin deze belangrijke takken van volkswelvaart thans verkeeren, zijn voor een belangrijk deel toe te schrijven aan betere verhoudin gen op cle wereldmarkt, maar toch zeker ook aan den invloed die is uitgegaan van ons land- en tuinbouwonderwijs. Trouwens, de noodzakelijkheid daarvan ligt voor de hand. Om een voorbeeld te noemen Hoe zullen de vorderingen,- die de landbouwwetenschap maakt, ten goede komen aan het bedrijf, in dien zij, die land- en tuinbouw beoefenen, niet- door onderwijs ontvankelijk zijn ge maakt voor de lessen die de wetenschap voor hun bedrijf uit haar onderzoekingen heeft afgeleid. En naarmate nu steeds meer onder onze land- en tuinbouwers het besef doordringt dat in goed, degelijk en passend land- en tuinbouwonderwijs een der krach tigste middelen gegeven is tot ontwikkeling van onzen landbouw, wordt de drang, die van alle zijden geoefend wordt om het aan tal scholen te vermeerderen, steeds grooter. Indien wij niet wisten, dat de kracht van een school niet gelegen is in gebouwen en leermiddelen, maar in het gehalte van het personeel, het aantal zou zich veel sneller moeten uitbreiden. Waar de regeering zich in de vervulling van haar taak eischen ge steld ziet, waaraan zij niet ten volle kan voldoen, ligt het in den aard der zaak, dat zij zich te meer verblijdt wanneer zij waar neemt hoe anderen zich aan het werk heb ben gezet en voortreffelijke resultaten berei ken. Daarom ook is het op dezen dag, mijne heerenwaarop gij met dankbaarheid moogt terugzien op een tijdperk van vrucht haren arbeid, een dag, die daarom feestdag is in den hoogen zin van het woord, dat ik het mij een voorrecht acht in uw midden te mogen zijn en met mijn gelukwensch, mijn beste wenschen voor de toekomst te mogen uitspreken. Moge het u gegeven zijn als bestuurders en leeraren deze school te doen bloeien en mogen vele jonge menschen hier liefde ver krijgen voor het edele vak, waarin zij hier worden binnengeleid, en zich de kennis en vaardigheid om als tuinbouwers nuttig en met eere werkzaam te zijn. verwerven. Prins Hendrik sprak daarop het volgen de: Heeren commissarissen der Maatschappij van Weldadigheid. Ik voel mij gedrongen eenige woorden tot u te richten, allereerst om u dank te zeggen voor uw uitnoodiging tot bijwoning van het feest ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Gerard Adriaan van Swieten-Tuinbouwschool en tot deelne ming aan dit dejeuner. Het verheugt mij, dat ik van deze uit noodiging gebruik heb kunnen maken, wijl hei niij daardoor mogelijk is kennis te ma ken met het arbeidsveld uwer Maatschappij in het algemeen en met de stichting van wijlen genoraal-majoor Van Swieten in het bijzonder. Die inrichting toch is niet alleen een be wijs van de liefde, welke haar stichter ge voelde voor zijn zoo vroeg ontslapen zoon, doch ook van zijn vertrouwen in de Maat schappij van Weldadigheid, op welker ter reinen hij een plaats koos voor de tuin bouwschool, die van zooveel 'beteekenis is geweest voor de ontwikkeling van deai Ne- derlandschen tuinbouw. Aan haar immers vonden vele van onze tegenwoordige rijks- tulnbouwleeraren hun eerste opleiding en van de ongeveer 175 leerlingen, die met vrucht oe school doorliepen, zijn tal van mannen sieraden van onzen tu inbouwend en stand. De Gerard Adriaan van Swieten Tuin bouwschool is een kleinood voor do Maat schappij van Weldadigheid, een inrichting die in het tuinbouwonderwijs een belang rijke plaats inneemt. Het is mijn oprechte wensch, dat zij onder de zoo deskundige leiding van haar leeraars-personeel moge groeien on bloeien en dat bij haar gouden feest op r«og krachtiger wijze de overtuiging worde uitgesproken, dat haar stichter een weldaad bewezen heeft aan den Nederland- schen tuinbouw. De heer Bleeker zeide op dezen voor de voor <le Gerard Adriaan van Swieten Tuin bouwschool zoo gewichtigen dag zijn dank te moeten, brengen aan allen, die tot <Iezen onvergetelijken dag hebben meegewerkt. Spr. wees er op hoe hij zeer ongedacht in 1890 werd geroepen om als leeraar en een jaar later om als directeur der school op te treden en hoe hij de uitnoodiging daartoe gaarne had aanvaard. Daarna ging Spr. zeer uitvoerig de geschiedenis der school na. Hoe ze opgericht was ter herinnering aan ©ene droeve gebeurtenis, den dood van een zoon van den stichter, majoor van Swieten, met het doel eene opleidingsschool te zijn voor de kinderen van de bevolking der Maat schappij en hoe ze geworden was van veel wijdere strekking en voor vele jonge men schen uit het geheele land de inrichting die hen heeft opgeleid tot hoogstaande tuinmen- schen, die voldeden aan de hoogste te stel len eischen. De gebouwen en tuinen wer den uitgebreid, tegelijk met het onderwij zend personeel. Zoo wist de school zich door het geheele land een goeden naam te ver werven. Zoo is de school langzamerhand in omvang en bloei toegenomen, met het re sultaat, dat in de 25 jaren, van haar bestaan meer dan 250 leerlinge a hare lessen volg den cn 175 leerlingen haar diploma ver wierven. De leerlingen bezorgen alle werk zaamheden zelf en werken geheel zonder knechten, om aldus gevormd te worden tot practische tuinlieden. Lang heeft majoor van Swieten met klimmende belangstelling den bloei zijner schooi gevolgd. Met de herdenking van overledenen, die de -school steunden, besloot Spr. met een hartelijk woord van dank voor aller steun, de school bij voortduring warm aanbevelende. Nog werd het woord gevoerd door de heeren LöKnis, Van Dedem voor de Pomo- logische Vereeniging, en baron De Grancy voor de Tuinbouw- en Plantkundemaat- schappij De heer J. A. Kaas, voorzitter der veree niging van oud-leerlingen, bood hierna een gedenkboek aan, waarin de geschiedenis der school is verwerkt. Tot slot had een aardige plechtigheid plaats. Door de leerlingen werd aan de school een tegeltableau aangeboden, voor® tel lende de se' ooi in haar tegenwoordigen toestand en de portretten van den schenker der school, majoor van Swieten en zijn zoon: „In dankbare herinnering aan den stichter van de leerlingen". Na een wandeling door den prachtigen tuin, had de allegorische optocht plaats door de leerlingen der school uitgedacht. Hij stelde voor de godin der bloemen en verder in hoofdzaak de verschillend© landen, waar heen de leerlingen zich begeven na afloop van de studie. Omstreeks vier -uur vertrok de Prins weer per auto, weder hartelijk toegejuicht door het publiek. Gisteren avond wias er diner en illumina tie. De Minister van Buitenl. Zaken, jhr. de Marees van Swinderen, die, naar men weet, thans in de Vereenigde Staten van Noord!- Amerika vertoeft, werd Maandag door President Taft in bijziender gejhjoior ontvangen. De gewone audiënties van de minis ters van buitenl. zaken, binnenl, zaken, marine, oorlog en koloniën zullen deze week niet plaats hebben. Bovendien is ook reeds aangekondigddat do gewone audiëntie van den minister van marine op Vrijdagen 20 en 27 Aug. even min zal plaats hebben. Volgens een paar Haagsche bladen zal inderdaad minister Iden-burg optreden als gouverneur-generaal, en wordt vermoe delijk de heer De Waal Malefijt minister va.i koloniën. De nieuwe commissaris in Overijssel. Omtrent den nieuwbenoem- den commissaris der Koningin in de pro vincie Overijssel, mr. A. F. L. graaf van Rechteren Limpurg, ontleent de Zw. Ct. aan de Almanac'h de Gotha: dat mr. A. F. L. graaf van Rechteren Limpurg, geb. te Al melo °1 Aug. 1865, hoofd van de heerlijk heid Almelo en die van Vriezenveen, 23 Juli 1092 gehuwd is met C. C. W. baronesse van Pal landt van Neerijnen, geb. in Den Haag 4 Dec. 1871uit dit huwelijk zijn ge boren Adolf F reder ik 17 Mei 1893, Elise Dorothea 10 Juli 1894, Willem Gonstantijn 9 Juni 1898. Mr. A. F. L. Graaf van Rechteren Lim purg, thans gezant en gevolmachtigd minis ter van Nederland te Bern, is sedert 1904 als zoodanig werkzaam geweest. Voor dien tijd was hij verbonden aan 't gezantschap aan 't Belgische hof «erst van 1898 tot 1901 al-s secretaris van legatie le kl., daarna als gezantschapsraad. Sinds eenige maanden woont hij op het Huis te Almelo. De vader van den tlvans benoemden com missaris, de heer A. F. Graaf in Rechteren Limpurg, heeft onderscheidene jaren deel uitgemaakt van de vergadering der Staten van onze Provincie. Van 1880 tot 1895 had hij zit'ing voor het kiesdistricht Almelo. Te Amsterdam zijn in het Doelen Hotel afgestapt kardinaal Ricardo, uit Rome, de Duiusche gezant Coobes, benevens de voormalige Boerengeneraal Herzog, die het voornemen heeft president Steyn, die te B ad - O ey nbiause n vertoeft, een bezoek te bren? -n. Bij Kon. besluit van 29 Mei 1909, no. 5 is de heer O. Bieber, op zijn verzoek, eer vol ontslagen uit zijne betrekking van con sul der Nederlanden te Porb-au-Prince, en is als zoodanig benoomd buiten bezwaar va.i 's Lands schatkist de heer F. E. Helmc ke. vice-consul der Nederlanden aldaar. Raadsverkiezing In Amsterdam VI. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad in het district Amsterdam VT, ontstaan door het bedanken van don heer Ruys, was de uit slag als volgt: Uitgebracht 3666 geldigo stemmen. Daarvan verkregen de heerenDr. Fro- wein (soc.-dem.) 187, mr. De Jongh (vrijz.- dem.) 779, J. Polak (lib.) 563 en mr. S. de Vries Cz. (a.-rA 2137 stemmen, zoodat is gekozen Mr. S.' de Vries Cm. De gisteren aan de stembus in Am sterdam VI door de verkiezing van mr. S. de Vries Sz. tot gemeenteraadslid behaalde overwinning werd des avonds herdacht in een vergadering belegd door de Antirevolu- t-ionnaire Kiesvereeniging en gehouden in het R.-K. Gildenhuis. In deze druk bezochte bijeenkomst tra den als sprekers op in de eerste plaats mr. De Vries en vorder mr. G. A. P. M. van der Aa, mr. H. Verkout-eren en Jacob van Oversteeg, onderscheidenlijk bestuursleden der R.-kath., Ohrist.-Historische en Anti revolutionaire Kiesvereenigingen. Mr. Do Vries bracht hulde aan den heer Ruys voor hot beschikbaar stellen van zijn zetel, en verklaarde langen tijd geaarzeld te hebben of hij dién-s aanbod mocht aan nemen. Ten laatste gaf hij toe, om de groote belangen die op het spel stonden. Vervolgens dankte Spr. allen, die op zoo ondubbelzinnige wijze tot het verkrijgen van deze schitterende overwinning mede werkten. Tevens wees hij op hetgeen er in de laatste weken in de linksch© kampen over zijne werkzaamheid als wethouder ge zegd is. Spr. had deze aantijgingen gaarne in den raad gehoord, ten einde ze volko men te weerleggen. Geen enkele der libe rale ambtenaren, welke hem kunnen con troleeren, zal do beschuldiging durven uit spreken, dat hij het openbaar ondei*wijs be nadeeld heeft. Z. i. was het Vooruitgang dan ook alleen te doen om voor de linker zijde een zetel te bemachtigen. Spr. prees de houding van het Handels blad, dat getoond heeft niet te twijfelen aan de goede trouw van spreker, die wel een voorstander is van het bijzonder onder wijs, maar nochtans het waarachtig belang der openbare school wil behartigen, en hij sprak er zijn vreugde over uit, dat vele liberalen in district VI getoond hebben bo ven partij-politiek verheven te zijn. Spr. besloot met den wensc'h, -dat het ge beurde voor „Vooruitgang" een les moge zijn. Heb pantserschip „Utrecht", thans in de West-Indische wateren, dat de Neder- la-ndsJie zeemacht bij de Hudlson-Fulton- feesten zal vertegenwoordigen, zal zich tegen dien lijd het eerst naar New-York begeven, teneinde behulpzaam te zijn bij iheb optuigen van Let scheepje ,,d-e Halve Maen", dat thans in het marine-etablissement aldaar ligt. Het pantserschip Piet Hein, dat gis teren onder commando van kapitein ter zee Hoven op terugkeer van een oefeningsreis naar Noorwegen Seheveningen passeerde, werd heden te Nieuwendiep thuis verwacht. Van 16 tot 26 Augustus zullen tus- schen IJmuiden en het Vlie manoeuvres van de zeemacht worden gehouden. Daar aan zal worden deelgenomen door het groot ste gedeelte van het thans in dienst zijnde personeel en materieel. Het opperbevel over deze marine-manoeu vres is opgedragen aan den schout-bij-nacht J. van den Bosch, commandant der stelling van Den Helder. De eerste dagen zijn bestemd voor oefe ningen in tactisch verband, de volgende voor het uitvoeren van veronderstellingen, terwijl de oefeningen in vereeniging met de landmacht slechts zullen plaats hebben wan neer een landings-divisie zal worden uitge zonden. Het plan is voorts de aan de manoeuvres deelnemende schepen na afloop der oefenin gen ter reed© van Amsterdam te vereenigen. Als scheidsrechters zullen ter zee optre den kapitein ter zee Cohen Stuart; kapi tein ter zee Naudin ten Catekapitein-lui tenant- ter zee Alberda; kapitein-luitenant ter zee Uinbgrove; luit. ter zee le kl. Van Leent, beide laatstgenoemden werkzaam bij den marine-staf aan het departement; luit. ter zee 2e kl. Hartkamp. Aan den wal zijn scheidsrechters de ka pitein van het korps mariniers De Jonge Oudraad en een officier van de landmacht. Omtrent het bezoek van den Inspec teur der Infanterie aan het kamp der Ko ninklijke Nederlandsche Weerbaarheidsver- eeniging wordlt het volgende geschreven Reeds Donderdagavond had zich in het kamp mare verspreid, dat de generaal Neete-on de legerplaats zou bezoeken, en werkelij'k werd dan ook officieel door Z.H. Ed.Gestr. het voornemen te kennen gegeven het kamp te L-specteeren en de jongelui bij de oefeningen en op het terrein bezig te zien. Om 8 uur arriveerde de Inspecteur der Infanterie, vergezeld van den luitenant-ko lonel der Infanterie A. J. P. A. de Vries. Onier een marsch van het stafmuziekcorps der vereeniging inspecteerde de generaal-maj Neeteson de tot een compagnie vereènigde ka-inpeerende jongelieden, ter sterkte van. bijna 200 man. Na de inspectie werdén onder de pelo tonscommandanten, tevens instructeurs, (de reserve-luit. Tuyt en de Landweer-luitenant Bogerds) eenige gesloten exercities uitge voerd. Daarna werd overgegaan tot het tiraüleeren en ten slotte werd een velddienst oefening gehouden in de richting van den Tafelberg. N a afloop dier velddienstoefening wend! door den korpscommandant der Infanterie J. W. Klein, die de oefeningen leidde, een bespreking gehouden, waarna de Inspecteur zelf het woord nam om zijn bewondering en hooge tevredenheid te doen kennen over het geen hij gezien had. Het bleek, dat do generaal, in opdracht van Z.Exc. den minister van Oorlog kwam, een belangstelling, waarop het korps trots mag -zijn. Aan den kamp-commandant betuigde de generaal nog zijn ingenomenheid en tevre denheid over hetgeen hij b:. oen nauwkeurig onderzoek had gezien van den imvendigen dienst en de verpleging, bovenal echter van de leiding van het geheele kamp. Het vertrouwen wordt uitgesproken dat het verslag, hetwelk de generaal aan Z.Exc. den Minister uitbrengt, de vereeniging voorthelpt in haar streven, nl. het kweeken van liefde voor den militairen dienst en het opvoeden tot den hoogeren rang bij re serve-kader en militiekader. Men vraagt zich afzou het te boud ge sproken zijn, wanneer men het korps der Koninklijke Nederlandsche Weerbaarheids- vereeniging noemde het Cadettencorps voor de verlofofficieren? De majoor Burger, van het regiment grenadiers en jagers, is aangewezen om in het a.s. najaar de jaarlijksche manoeuvres van het Fransche leger bij te wonen. Bij Kon. besluit is benoemd tot kan- tciirccbtcr-plaatsvervanger in het kanton Oirschot, met ingang van 20 Augustus 1909, A. W. de Bruyn Ouboter, benoemd ontvanger der registratie en domeinen te Oirschot. vMv. C. A. Cau. laatstelijk griffier hij het kantongerecht te Leiden, is na een lang- dttirg lijden op bijna 62-jarigen leeftijd over leden. Hij was vroeger griffier bij de kan tongerechten te Scliagen en te Gouda. Mon deelt aan het Hbld. mede: Het koor der Opera-vereeniging te Am sterdam is door een syndicaat te Parijs aan gezocht zijn medewerking 1e verleenen aan een Wagncr-Cyclus, die in de Duitsche taal te Parijs zal worden gegeven. Als artistieke leider van het geheel zal de heer J. A. Van den Broecke optreden, aan wien tevens do keuze der solisten is toevertrouwd. Heb voor nemen is op te voerenTannhauser, Lohen grin, Fliegende Hollander en Tristan und Isolde en tot slot Parsifal in concertvorm. Het ligt in de bedoeling zooveel mogelijk Hollandsche krachten te laten medewerken, o.a. een Hollandsch orkest. Luchtvaar t. Ook te Amsterdam zullen a.s. Zondag vliegproeven worden ge houden. Voor de luchtvaartvereeniging „La Mouette" komt dan uit de ingenieur Gaudart, die met zijn aeroplane reeds op verschillende tijden en plaatsen goedgelukte opstijgingen dieed. Bakker ij tentoonstelling t e 's-H ertogenbosch. De interna tionale tentoonstelling van brood-, koek- en banketbskkerijbenoodigdheden, welke Zon dag 1 dezer te 's Hertogembosch werd ge opend, is Zondagavond gesloten met een mooi concert van heb Stedelijk Muziekkorps aldaar, een druk bezocht bal-champêtre en het bij diergelijke gelegenheden gebruikelijk ceremonieel. De tentoonstelling heeft aan comité en inzender0 alle reden tot tevredenheid ge ge en De Trappisten te Tilburg. Men meldt aan „de Tijd" uit Tilburg: Hoogstwaarschijnlijk komen de Trappis ten einde dezer week of begin volgende weeü hier terug en zal alles weder hersteld worden Onveiligheid. De „Liinb. Koer iormeldt Sedert eenigen tijd huist alhier in de Vy lener bosschen een zonderling gezelschap, .dat de schrik is van vele personen, die van de Akener markt terugkeerende, gedwongen zijn, door het bosch hun weg naar huis te nemen. Deze troop, bestaande uit drie mans personen en een vrouw, schijnt het gemunt te hebben op de welgevulde beurzen. Zoo werd zekere juffrouw M. alhier, van de Akener markt terugkeerende, plotseling aan gevallen. Doch deze, een -echte Kenau Has selaar. verdedigde zich dapper en diwoug haar aanvallers af te trekken. Een ander persoon moest iu de vlucht een goed heen komen zoeken. Ten einde in het vervolg van zulke lastige aanvallen verschoond te blij ven, is door eenige leden besloten om, in dien het de politie niet gelukt, deze ban dieten in handen te krijgen, een klopjacht op hen te orgauiseeren. Inbraak. Vermoedelijk door in sluiting is ingebroken in het kantoor der taibakmaatschappij Arendsburg, te Rotter dam. Een brandkast werd geopend, twee geforceerd. Ver-der werden alle lessenaars opengebroken. Vermist wordt slechts f 40. In de brandkast waren alleen boeken. Een zonderlinge echt vriendin. Zondagmiddag waren de be hangersknecht D. Klaassen en zijne vrouw te Zutphen in den IJssel onder de Brons- bergen aan het bootjevaren, toen plotseling de vrouw haar man in het water stiet. Ge lukkig werd hij spoedig op het droge ge bracht. De echtgenoot© is in voorloopigo bewaring gesteld. Onrechtmatige toeëige- ning. Een vreemdeling verloor Zaterdag avond te Seheveningen een pakje bankbil jetten ten bedrage van 1000, in 10 biljet ten van 100. Verschillende biljetten werden door eer lijke vinders bij de politie teruggebracht. Een juffrouw uit Rotterdam, die ook een biljet had gevonden, wendde -dit ten eigen bate aan. Het bleek althans dat zij voor het gevonden geld inkoopen had gedaan. Zij is door de politie aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Automobielongeluk. Maandagmiddag had te Nederasselt een ernstig automobiel-ongeval plaats. Twee hee ren kwamen terug van een bezoek aan Grave, toen zij, voor een hooikar uitwij kende, een tienjarig knaapje overreden. De auto vloog tegen een hoop steenen te pletter, de beide inzittenden werden er uit geslingerd. Een der heeren moest zich on der geneeskundige behandeling stellen we gens een gapende hoofdwonde. Do toestand van LM jongetje is zorgwekkend Een leelijke val. Gisterexmn- middag viel een man, werkzaam in d stoom branderij „Neerlandia" te Schiedam uit een tooggat van de 5e verdieping. Ir bewusteloozen toestand werd hij opgenomen en per brancard naar het Stads Ziekenhui vervoerd. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. R ij wieion geTu k. Maandag morgen reed een 16-j. jongen per' rijiwiel

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2