Nf°. 45. Eerste Blad 8"e Juargan|{. Zaterdag 14 Augustus 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. Voor 't Vaderland. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf 1.00. Idem franco per poBt- 1.00. Afzonder) ij ke nummers- 0.00. Deze Oourant versohijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiénmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens Dg de Uitgeven in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f O.OO. Elko regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 20 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen t«l het herhaald adverteeron in dit Blad, bjj abonnement Eetre circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. HON DENBELASTING. Burgemeester en Wethouders van Amersfoor t herinneren belangliebbendlen aam do ndvolgende liejialingen van do Verordening op de invorde- rinig der belasting op de honden ,,Zij, <lie eerst na liet verstrijken der maand Januari een belastbaren hond -aanschaffen of ,,het getal hunner .belastbare honden' vermeerde- ,,ren, doen daarvan dadelijk aangifte ten kan- ,4ore van den gemeente ontvanger, door iuvul- ,,ling en ondei teekening van een gedrukt be- ,,schri/vingsbiljet, dat aldaar kosteloos wordt verstrekt. ',,Tot gelijke aangifte zijm ook verplicht zij die ,,na het voorméld tijdstip zich in de gemeente „ikomen vestigen-, en wel 'binnen vier weken na ,,de vestiging." Ontduiking of overtreding -dézer bepalingen zal worden gestraft volgens de bepalingen der gemeentewet. Amersfoort-, 11 Augustus 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd!, De Secretaris. De Burgemeester, J. G. STEN EERT KltOESE. W DIJ TIERS. Politiek Overzicht. I>e I>ar«laiielleii-k»estie. Russische bl-aden brengen het bericht, -dat bij -de ontmoetingen, van den Czaar met do hoofden van de heide we-sterse/he mogend heden, in Cherbourg en in Cowes, gespro ken is over de openstelling van de Darda nellen voor oorlogsvaartuigen. Zij voegen er bij dat Rusland kans heeft, dat zijn oude wensch nu tot vervulling zal komen. Of dat juist is, zal echter nader moeten blijken, want de Dard<anellenkwest/ie is uit haren aard eene bij uitstek internationale aangelegenheid, waarbij in de eerste plaats Turkije betrokken is, maar die niet zonder de uitdrukkelijke toestemming van alle groo te mogendheden zou kunnen worden gewij zigd. Het is nu precies honderd jaren geleden sedert voor het eerst bij verdrag werd be paald, dat de Dardanellen niet door andere dan Turksche oorlogsvaartuigen mogen wor den doorgevaren. Dit geschiedde in het toenmalige Engelsch-Turksche vredesver drag. In deze honderd jaren heeft de diplo matieke strijd over de Dardanellen meerma len eene de gansche Europeesche politiek be- •heerséhende rol gespeeld. Men behoeft slechts te herinneren aan het geheime verdrag van Hunkiar Skélessi van 1833, het Londensche verdrag van 1841. het Parijsche verdrag van 1856, het Londensche protokol van 1871 en het Berlijn sche congres van 1878, om de gansche beteeken-is van de zee- engtenkwestie te kenschetsen. Eerst de poging van Rusland om het door zijn Egyp- tdsoliën vazal in zijn bestaan bedreigde Tur kije aan zich te binden en de doorvaart door de Dardanellen voor zich alleen te reserveerendan het ingrijpen van de mo gendheden, die de afsluiting van den ge- wichtigén waterweg doorzettenverder de Krimoorlo-g, die leidt tot bekrachtiging van de afsluiting en Rusland vernedert door het verbod om oorlogsschepen te houden in de Z.rarte zee; voorts, als gevo-lg van de Duitsche overwinningen in Frankrijk en als dank voor Ruslands onzijdigheid, de ophef fing van deze vernederende beperking onder handhaving van de afsluiting der zeeëngten eindelijk de plechtige bekrachtiging van deze bepalingen in art. 63 van het Berlijnsche verdrag. De Europeesche mogendheden wil den Konstantinopel tegen het verschijnen van eene Russische vJoot besclneronen en wilden voor zulk eene viloot --den weg naar de Middellandse he zee verbieden, waar in zonderheid Engeland vreesde voor bedrei ging van den weg naar Indië. Sedert heeft men bij verschillende gele genheden kunnen oonstateeren, dat de wei gerende houding van Europa verslapte. Zon der veel moeite kon Ruslard van de Parte de vergunning krijgen om de schepen van de zoogenaamde vrijwillige vloot, die ver •kapte oorlogsschepen waren, door den Bos porus en de Dardanellen naar Oost-Azië te zenden. Engeland kwam eerst in verzet, toen 'het bezorgd werd, dat een precedent kon worden gesteld toen beriep het zich er op, dat de sultan de sleutels, die liet in handen had, niet naar willekeur mocht prijsgeven. Maar toen na den Oost Aziatischen oorlog het tijdperk van de entente aanbrak, werd het vvior Engeland ntceielijk zich geheel on- virbiddellijk te toonen. Ook Oostenrijk-Hon garije toonde zich tegemoetkomend. Bij de ontmoeting, die in Buchlau plaats had, ver klaarde baron Aehrenthal op verzoek van Tswolski zich bereid, ondc-r zekere voorwaar den zich niet tegen het doorvaren te ver zetten, waartegenover Iswolski de toestem ming tot de inlijving van Bosnië, die vroe ger reeds gegeven was, hernieuwde. Of de toestemming van Oostenrijk-Hon garije na de wisselvalligheid, die in de betrekkingen tusschen ele loeide slaten was op te merken, nu nog van kracht is, is n et bekend. Wat Engeland betreft, heeft Sir Edward Grey zich tegenover Iswolsky toe stemmend uitgelatentoen echter de Rus sische minister zich mot eene bepaalde vraag tot JTurkije wilele wenden, heeft hij bezwaar ingebracht om bij Turkije daarmee aan te komen midden in het worddngstijdperk, lat het nu doormaakt. Wanneer thans in de Russische pers 'het bepaalde gerucht ver schijnt, dat, de zaak in Cowes en in Cher bourg andermaal is besproken, en wel mof een voor Rusland gunstig resultaat, dan beantwoordt dat zeker aan de tusschen de drie mogendheden bestaande intieme betrek kingen, maar niet aan de in Turkije heer- scJiende stemming, waar men thans tot con- ces&iën weinig gezind schijnt, ondanks het aanstaande bezoek van den Czaar in Kon- staivtinopel. Duitschland. De nieuwe minister van oorlog in Prui sen, generaal von Heeringen, is geen nieu weling in de zaken van het departement, aan welks hoofd hij thans is opgetreden. Tweemaal is hij gedurende verscheidene ja ren in het departement werkzaam geweest, eerst als majoor van 1887 tot 1892, later als chef van eene afdeeling van 1898 tot 1903. Laatstelijk was hij bevelhebber van het tweede legerkorps. Frankrijk. De minister van openbare werken Mille- rand heeft van de in Mei ontslagen postbe ambten 80 weer in dienst genomen, wier personalia gunstig waren. Namen van revo lutionaire woelgeesten komen daaronder niet voor. Onder de revolutionaire elemen ten heerscht oneenigheid. In eene vergade ring van postmannen, die op de Place de la Bastille gehouden is, werden aan de lei ders van de staking in Mei, inzonderheid aan den secretaris Le Gléo, hevige verwij ten gedaan. Engeland. Londen, 1 3 A u g. Heden is het ver slag verschenen van de subcommissie voor de rijksverdediging, die in dit voorjaar be noemd werd, ten einde een onderzoek in te stollen naar sommige vragen van marine- politiek, die lord Charles Beresford had op geworpen. Lord Beresford had geklaagd, dat de oor logsschepen in de Brit6che wateren zoozeer verspreid waren, dat zij gevaar liepen bij een onvoorzienen aanval overmand te wor den. Het Kanaal-eskader was maar zelden op zijn getalsterkte en kon nooit opgewas sen zijn tegen eenige strijdmacht, die het zou hebben te weerstaan. De admiraliteit antwoorde hierop, dat de vloten der naburige mogendheden evenzeer verspreid waren. In eene vergelijking van de terstond beschikbare schepen van de verschillende staten geeft de admiraliteit cijfers, waaruit blijkt, dat de gevechtswaar- de van het Kanaal-eskader, zoolang lord Beresford het bevel daarover heeft gevoerd, altijd hooger is geweest dan die. van de machtigste vloot op volle sterkte van eenige andere natie. De overmacht was bovendien verzekerd door eepe overweldigende reserve. De sub-commissie sprak als haar oordeel uit, dat de aangevoerde bewijzen te niet doen de bewering van lord Beresford, dat de vloot in de Britsche wateren niet be schouwd kan worden als een gevechtsvloot, gereed voor onmiddellijk optreden. De commissie is voorts van meening, dat aan lord Beresford's voorstellen tot vorming van een homogene vloot voldoende wordt te gemoet gekomen door de nieuwe indeeling va.i de Britsche vloot van Maart 1908. Het eenige belangrijke verschil is, dat het At lantische eskader hierbij is gemaakt tot een onafhankelijk commando, dat zoo noodig van de rest der vloot kan worden los ge maakt voor vlagvertoon elders, zonder dat de organisatie van de ,,Homefleet" wordt verbroken Lord Beresford schreef vele tekortkomin gen van de admiraliteit toe aan het ont breken van een afzonderlijk strategisch de partement. Minister Mc Kenna gaf aan de commissie oen overzicht van de maatregelen, die onlangs zijn genomen om den oorlogs staf bij de admiraditeit uit te breiden, en verklaarde dat verdere maatregelen in deze richting in overweging zijn. De commissie heeft uit het onderzoek de slotsom getrokken, dat in geen enkel op zicht de beschikkingen der admiraliteit ge vaar voor het rijk opleveren, en voegt daar aan toe, dat deze beschikkingen zeer wor den bemoeilijkt door de ontstentenis van hartelijke betrekkingen tusschen den raad der admiraliteit en den opperbevelhebber. De commissie heeft de beste verwachtingen van een verdere uitbreiding van den oorlogs staf. Londen, 13 Aug. De minister van oorlog Haidano heeft in eene rede over de conferentie voor de rijks verdediging gezegd, dat er plannen in uitzicht zijn om de strijd- kraclli.en van het rijk tot eenheid te bren gen. Lord Kitchener begeeft rich naar Australië en Nieuw-Zeeland en vervolgens naar de Middellandsche zee en naar Zuid- Afrika met het doel plannen uit te werken voor het bijeentrekken van de rijkstroepen, wanneer het rijk mocht worden aangevallen. Generaal Sir John French gaat met hetzelf de doel naar Canada. De minister drukte I de hoop uit, dat de uitwerking van deae gemeenschappelijke regeling zou zijn, de aandacht af te leiden van onderwerpen zoo als do inval in het onlandenrijk. Wanneer do besprekingen daarover worden gestaakt, dan zal eene vermindering van de bewape ningen praktisch mogelijk worden. Denemarken. Kopenhagen, 13 Aug. Nadat graaf Holstein-Ledreborg aan den Koning de verklaringen van de parlementaire frac- tiën had overgelegd, behield Z. M. rich be denktijd voor tot Dinsdag. Zweden. In een telegram uit Stockholm lezen wij, dat volgens regeeningsopgave bedraagt het aantal werklieden in Zweden 460,000, waar bij niet zijn meegerekend de veldarbeid ers, die oen 800,000 man tellen. Bij die spoor wegen zijn nog eeh 40,000 man in dienst. Het annta! stakers werd in een bericht van den Hen opgegeven als bedragende 285,762 personen Spanje. Over de stemming in het gebied, d>io het tooneel was van het. laatste oproer, wordt aan de FrankfZtg. uit Barcelona, bericht In do laatste dagen zijn herhaaldelijk alarm- berichten gekomen uit de plaatsen van den omtrek. Daar zijn inderdaad verschillende resten van opgestane benden aangetroffen en doorfde troepen uiteengejaagd. Deze brachten, behalve een aantal gevangenen, geheele wagenladingen buitgemaakte wape nen naar de stad. In Barcelona zelf is het gerucht rondgegaan, dat de werkieden op nieuw de algemeene staking zouden procla meer en om nadruk te verleenen aan haar eisch tot vrijlating van de gevangen oproer lingen. Het aantal gevangenen bedraagt ruim 90°. De vrees voor eene mogelijke herhaling van de boozo gebeurtenissen heeft onder de bevolking eene groote ongerustheid ver wekt. De militaire gouverneur heeft daarom de volgende kennisgeving laten aanplakken: Daar het mij ter oore is gekomen, dat de vijanden van de orde plan hebben de eer bare arbeiders oj. nieuw aan te sporen tot bet neerleggen van den arbeid en daar ik niet van zins ben zaken van welken aard ook te dulden, die onlusten zouden kunnen brengen over dezo zoo dringend rust en vrede behoevende stad, noo luidt mijn bevel, diat iedere poging om een staking van den arbeid te verwekken, streng zal worden ge straft en dat aan een ieder, die bij eene plun dering of brandstichting wordt gesnapt, on voorwaardelijk de doodstraf zal worden toe- Verschillende wijken en ook sommige fa brieken zijn militair bezet. Het garnizoen beschikt over eene groote strijdmacht. Waar schijnlijk zullen dé genomen maatregelen de onrustige elementen voorloopig van nieuwe pogingen tot oproer tegenhouden. Uit Barcelona wordt bericht, dat het juiste cijfer van de dooden uit de bloedige Juliweek 32 bedraagt, wier identiteit kan worden vastgesteld, en 54 die niet herkend zijn, in 't geheel 86. In de ziekenhuizen sterven intusschen nog dagelijks gewonden. Uit huiszoekingen naar voorwerpen uit de verwoeste kerken en kloosters zijn vele ar restatie n voortgevloeid. Tegen 800 personen is tot dusver eene strafvervolging ingesteld wegens deze diefstallen. Spanje in Marokko. Madrid, 1 3 A u g. Het. geheele Spaan- scbe eskader ontving bevel om naar Malalia te vertrekken. De Matdridscbe correspondent van da New-York Herald meent te weten, dat de Spaansche regeering het verzoek van den sultan van Marokko om de Spaansche troe pen uit den om trék van Melilla terug te trekken en hem het herstel van de orde over te laten, kortaf geweigerd heeft. Zij acht den sultan ook niet in staat om de Rif- Kaïbylen te tuchtigen. Blijkens opgave in die Gaseta, de Spaan sche Staatscourant, is de sterkte van de Spaansche legermach. te Melilla aldus 22,170 man infanterie, 674 genie, 400 tele grafisten, 113 ballonniisben, 111 man van het spoorwegbataljon en 904 man van de administratie; tezamen 27,596 man. Verder 1856 paarden, een 3000 muilezels, 28 ma chine-kanonnen, 20 snelvuur-kanonnen, 26 stuks berggesdhut. Oostenrijk. Koning Eduard an Engeland, die nu in Marienbad vertoeft voor zijne jaarlijksche badkuur, heeft met Keizer Frans Jozef har telijke telegrammen gewisseld. De Keizer heeft hem hartelijk begroet naar aanleiding van zijne aankomst in Marienbad en hem in oude vriendschap zijne beste wenschen ge zonden voor het succes van zijne kuur. Ko ning Eduard antwoordde: „Ik ben diep ge troffen door uwe vriendelijke dépêche, ben zoo juist aangekomen en verheug mij er zeer over weer in uw schoon land te zijn. Ik hoop, dat het u in alle opzichten wel gaat." Rusland. Woenen, 13 Aug. Ofschoon de Zeit de herleving van de Dard'aiiel 1 enk westie als oen proefballon kenschetst, bericht het Neuo Wiener Tagcblatt, dart. volgens een telegram uit Petersburg een gedeelte van de Zwarte zee-vloot door do Dardanellen zal varen om den Czaar te vergezellen op zijn bezoek naar Italië. Griekenland en Turkije. Athene, 1 3 A u g. De Turksche ge zant heoft boden aan de Grieksche regeering eene nota overhandigd, waarin het antwoord van Griekenland betreffende Kreta onvol doende wordt verklaard en op nieuw eene uitdrukkelijke verklaring wordt verlangd, waarbij Griekenland verzekert volstrekt geen oogmerken 'betroffen-de Kreta te hebben. Na de ontvangst van de nota confereer den de minister-president en de minister van buueulandsche zaken met de gezanten van ■de mogendheden. De regeering van Kreta heeft volgens een bericht van de Frankf. Ztg. uit Atliene, na mondeling overleg met de consuls, besloten aan den eisch van de beschermende mogend heden om de Grieksche vlag neer te halen, to voldoen ndet alleen m de haven van Ka- nea, maar ook in die van Kandia. Daar mee is de vlaggen kwestie officieel geregeld, behoudens de toestemming van de vergade ring van notabelen. Wel is in een© vergade ring van opposanten besloten, dat men zich zou verzetten togen liet inhalen van de vlag gen, maar van dat verzet zal waarschijnlijk niets komen. Het feit-, dat de Porto de Grieksche nota niet heeft beantwoord met het geven van Naar het Franteh ran Edmond Lepelletier. 64 DOOB J. L. VAN DER MOER. „Maar wal 'k zeggen wilde, hoe is 't met die vrouw afgeloopen?... 't Js immers z'n eigen, vrouw V' „Toen we haar in uw kabinet vonden, lag ze als dood op den grond. We wilden haar dwingen 't paleis te verlaten, maar toen be gon ze zoo ontzettend te schreeuwen, dat we werkelijk bang waren dona Rafaële te ver ontrusten." „Goed, goed, ik wil niet hebben dat m'n dochter van deze geschiedenis iets weten zal." „Monseigneur kan gerust rijn." „Ze heeft toch van nacht niets gehoord?" „Ik geloof 't niet... maar daar is dokter Alberti, die ons dadelijk kan. iulichten." „Laat Alberti hier komen... en die vrouw ook... Ik wil er 'n eind aan maken met dat mensch Zoodra Alberti bij hem kwam, haasttte de hertog zich naar zijn dochter te informeeren. De dokter bevestigde nogmaals wat hij dee nachts reeds gezegd had. Rafaële had niets gehoord én ook niets vermoed en. had rustig geslapen Maar Alberti voegde er -bij, dat hij wol bang was voor al die toebereidselen voor |de terechtstelling en den autodafé, welke men voor het jonge meisje niet kon. verborgen houden. „In den toestand, waarin ze verkeert, kan de minste gemoedsaandoening mijns inziens noodlottig zijn." beweerde de dokter. „Is ze dan zóó gevoelig?" ,,'t Is voor haar welzijn noodzakelijk elke schokkende gebeurtenis te vermijden. Zoo is ze pas eenigszins tot 'kalmte gekomen, na dat uwe Excellentie beloofd had1, dat er geoni slachtoffers imeer zouden vallen. Wan neer ze dus verneemt, dat er van morgen vijf mannen zullen verbrand worden..." Terwijl de dokter nog aan het praten was, had Vargas Dolerès .binnen gebracht. Zij had de laatste woorden gehoord en beefde. Met heesc.he stom zei ze: „Van morgen I Gaan ze je dooden?... O, nee, nee!" Maar Alva hoorde haar niet. Hetgeen Al berti hem gezegd had, hield1 hem te zeer be zig dan dat 'hij aan haar zijn- aandacht schenken kon. Hij zocht naar een middel om te voorkomen, dat Rafaële iets van het vrees olijke schouwspel zien zou, dat haar dooden kon. „Ze mag volstrekt niets weten! Men moet haar dadelijk wekken I" sprak hij on geduldig. „Dona Rafaële is al opgestaan, Monseig neur." „Dan moeten de kameniers haar vlug kleeden. Zorg zelf voor haar draagkoets en breng haar zoo gauw mogelijk naar 't kloos ter van -Groenendaal. Ze mag niet voor van nacht terugkomen." „Uw bevelen zullen worden nagekomen. Ik zal de senora dadelijk halen en haar meenemen." „Ja, beste Alberti," hernam Alva op vriendelijken toon, wat volstrekt zijn ge woonte niet was... „je zult haar immers redden? Dat moet je me beloven.!" „Alleen met de hulp tv an God, Monseig neur." „Ja, ja, je zult haar beter maken," ver volgde de hertog, Alberti's 'lihnden m de zijne nemend. „I'k zal je -met goud en eer overladen... ik zal den grootsten geneesheer van de gansche christelijke wereld van je «maken... Maak nu voort, beste Alberti... Je weet hoe 'k je genegen ben al m'n hoop -is op je gevestigd, ik vertrouw je volko men!" De dokter ging heen. De hertog draaide zich om, en. Dolorès bemerkend, nam hij oogereblikkeflijk zijn barsche houding weer aan en voegde haar op ruwe wijze toe: „En nu, mevrouw, zullen, we eens even over uw zaken praten. Ge wilt om 't léven van Karloo vragen, niet w'aarWelnu, dat zult ge niet hebben 1" „Genade, Monseigneur 1 Heb medelij den 1" „Ik heb 't recht niet medelijdém 'te heb ben... 'it Leven van dien man spaar 'k u niet. 't Is 'n verrader, die op heetordaad betrapt is, met 't zwaard in de vuist... hij moet en hij zal slervenNiets kan hean red den... En nu, spaar me die tranen en dat gesmeek „Tranen?... d5© beb 'k niet meer na den ganschen nacht geschreid te hebben „'■t Kan im© niet schelen!...~üe hebt me niets meer te zeggen, en, i k wil niets meer ■hooren... Ga heen!" „Uw gedrag, mijnheer 'de hertog, is meer dan schandelijk!" Zij keek hem onverschrokken in hét ge zicht. Het verbaasde hem. „Wees voorzichtig, mévrouw, pas op uw woerden!" „En ik zeg u, dat 't schandelijk is! Her innert ge u dan niets -meer, Monseigneur? Ik ben van nacht bij u gekomen, en ik heb met u 'n koop gesloten... ontken 't als ge durft! Ik heb u gezegd:: „er is 'n man dien 'k iliefheb, en 'n an'd-er die hem wil dooden en u éveneens... Ik wil niet dat dit .gebeuren aal... zijn leven voor 't uwe!... Réd 't leven, van lnem dien 'k bemin en ik ,red u, die me onverschillig zijt!... Heb 'k dit gezegd, ja of neen?" „'t Is mogelijk... maar de Hemel heeft geoordeeld „De Hemel heeft niets uit te staan me»t zaken als de onze laat ons dus maar in de hel blijven, Monseigneur. Gij zijt de hertog van Alva, grande van Spanje, gou verneur-generaal Van de Nederlanden... door diit allies imag men u toch zeker wel .alis edelman beschouwen?... Welnu, ik eisch dat ge uw woord als edelman zuLt gestand doen!" De hertog verbleekte, zijn oogon schoten vlammen, hij balde de vuisten. „Mevrouw, luister goed naar hetge in 'k j u ga zeggen! Indien eenig ander persooi' j dan gij op die wijze tot me durfde spreken, j dan zou hij niet levend van hier gaan. maar ik neem in aanmerking dat g ij vt-r- j kelij-k 'n grooteiu dienst hebt bewez3i nan Zijne Majesteit en aan de Kerk j „Nee, u heb Tc dezen dienst bewezen!" t „M ij?... Nu, ook goed, en 't De wij» dat I 'k niet vergeten héb is dat ge nog htor zijt." S „Sapperloot, ik bewonder u, Monseigneur, en ik zie hoe go bewezen diénsten weet te beloonen... Er ontbreekt nog maar aan, dat go me doet ar re-s toeren 1" „En waarom zou 'k niet?" „Zoudt ge zoo iets trouweloos' durven doen „Misschien... Maar omdat ge 'n beroep doet op m'n eer, <op m'n geloof... ik heb u, versta me goed,... ik heb u nooit beloofd dien man te zullen sparen!" „Was dat niét even goed als 'n belofte, toen go me hebt aangemoedigd al die ande ren to verraden voor hem... en de eerste van allen... ge weet toch wie dat was...?" „Daardoor wordt ge juist veroordeeld. Ge pleit voor 'n minnaar, terwijl ge me op de knieën om genade moest smeeken voor uw echtgenoot." Dit antwoord was verpletterend. Heb meest schandelijke van haar verraad werd- er door blootgelegd. Niet alleen had zij haar echtgenoot en zijn vrienden, aan. den beul overgeleverd, maar nu zij om genade kwam vragen, waartoe zij meende het recht/ te heb ben, vroeg zij niet om het leven van Rijs- oor, maar om diat van Karloo te sparen. Zij vloog op door den slag, dien de her tog haar toebracht. „Ja, 't is afschuwelijk wal 'k doe! Ik weet 't beter dan gij zelf. Maar hebt go recht er mij 'n verwijt van te maken?... Wie anders dan gij doet zijn voordeel met mijn verraad? Als ik er niet geweest was, dan had men u van morgen met 'n touw om den hals door de grachten van de stad getrok ken..." Wordt vervolgd

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1