KOLONIËN. BINNENLAND. bekend is geworden. Men neemt aan, dat de Grieksche lezing die een scherperen toon heeft, bekend is gemaakt on de mogendhe den t> bewegen ten gunste van Griekenland in te grijptyi, want men beschouwt het als uitgesloten, dat door Turkije eisohen zouden worden gesteld, die inderdaad met voor ver vulling vatbaar zijn. Elke Grieksche regee ring, die ziöh er toe het vinden Kreta ge heel prijs te geven, zou door de opgewom don openbare meening ten val gebracht wor den. dm deze reden geeft ook het bericht van een blad, dat de gezanten van de Euro pees»"» groot» mogendheden, in Konstanti- nopel bijeen gokomeu zijn tot oene confe rentie om over nieuwe gemeenschappelijke stappen bij do Porto te beraadslagen, reden tot ornstigen twijfel. Zulk een maatregel zou slechts gerechtvaardigd zijn, als de gezanten de eiiuigïng hadden, dat de Turksdhe nota oen onvervulbaar ultimatum bevatte. Er is echter niet de minste reden om te denken, dat dat feitelijk hot geval is. Over do stemming in Athene schrijft de correspondent van de Temps De nieuwe Turksohe nota heeft hdor eene des te meer gerecht vaardigde verrassing ver wekt, omdat men hoopte, dat de zoo verzoe nende en gematigde Grieksche nota een einde zou maken aan het Turksoh-Grieksche inci dent en de gewensehte ontspanning in de betrekkingen tusschen de beide landen zou teweeg brengenTegenover de nieuwe eischen van Turkije schijnt de rol van do mogend heden voortaan aangewezen. Na sints 12 jaren het lot van Kreta ter hand te hebben genomen en iu eene nota van Augustus 1906 te hebben erkend, dat de Koning der Helle nen steeds belang moet stellen in den voor spoed van Kreta, richt de eisch van de Port», dat Griekenland elke belangstelling voor Griekenland zal laten varen, zich tegen de mogendheden zeiven. Het is dus aan de mogendheden om op te treden, ten einde de ongerustheid, verwekt door d» uitdagende houding va:i de Port», te doen eindigen, en die interventie kan niet uitblijven, als men niet de belangen van den vrede in gevaar wil brengen, dio Europa wil behoeden. Tegenover den correspondent van de Neue Freie Presse te Konstautinopel heeft Chef- ket paclia, de opperbevelhebber van hot Turksche leger, zich aldus uitgelaten: Wij nieenen dat oen oorlog om Kreta vermeden kan worden. Maar wij zijn bereid, er een oorlog om te beginnen, ais de Grieksche mi nister- president zegt, dat Griekenland on zijdig blijft en wij ons tot de mogendheden moeten wenden, dan zijn dat ijdele woorden, waarmede wij geen genoogen kunnen nemen. Er zijn zooveel aanwijzingen en bewijzen, dat Griekenland Kreta wil inlijven, dat wij zijnerzij<b oen eerlijke 011 afdoende verkla ring willen hebben. Heeft Griekenland geen plannen mot Kreta, waarom zou het dat dan niet officieel en ondubbelzinnig zeggen? Doet het dat niet, dan wordt onze gezant te Athe ne dadeiijK teruggeroepen. Wat Kreta be treft: wij bieden het de ruimst mogelijke zelfstandigheid aan, Konstautinopel, 1 4 A u g. Uit Kanea wordt gemeld, dat de vertegenwoor digers der Kretensers weigerden do Griek sche vlag te laten neerli-alenDe regeering is afgetreden. Hier en daar hebben volksbe toogingen plaats, maar eriïstige onlusten zijn niet te vreezen. Kan ea, 15 Aug. Terwijl de afgevaar digden gisterenavond hier aankwamen, drong oen troep gewapende boeren de stat! binnen en bezette liet fort om do vlag 1» bewaken Kanea, 15 Aug. De regeering laat sedert heden namiddag 3 uur patrouilles van de militie en de gendarmerie rondgaan, die do gewapend» landlieden buiten de stad brengen. Spanje in Marokko. M o 1 i 1 1 a 13 Aug. De geest en de gezondheidstoestand van de troepen is uit muntend. De verliezen sedert het begin van den veldtocht zijn beneden de 2000. Het leger is nu compleet; alleen ontbreel nog een regiment huzaren, dat heden moot aan komen. l>e opmarsch van de Spanjaarden is niet waarschijnlijk, voordat men twee weken verder zal zijn. Tanger, 15 Aug. Uit Fez wordt be richt, dat Bouchat ben Bagdadi en Benho- nak gisteren naar Tanger en Melilla zijn vertrokken. Zij brengen bevelen aan de Rif- mannen over om de aanvallen op de Span jaarden te staken en een contingent te leve ren voor de samenstelling van eene mehal- lah. Er is rust noodig om de voltooiing van de onderhandelingen met Madrid mogelijk te maken. De sultan heeft Benouhar bevolen Spanje in kennis stellen met het zenden van deze missie en de opschorting van de aanvalsbeweging van generaal Marina to vragen, onder mededeeling dat hij de voor liet herstel van de orde noodige troepen naar het Rifgebied zal zenden. Uaisoeli heeft de stammen Beni Idder, Beni Arrous en Beni Msawer aangevallen met den steun van oene sjcrifiaansche me- hnlla, die acht dooden had. Raisoeli moest zich terugtrekken. Egypte. Uit L aden wordt bericht, dat, nu de sirdar Sir Reginald Wingnte. uit Somali Land weer in Cairo is aangekomen, de voortzet ting van den spoorweg van Cairo naar de Kaap ton zuiden van Ulkasbon met kracht weder tor band zal worden genomen De weg zal ton weeten van den blauwen Nijl op •en afstand van een tot drie Engolschen mijlen van den oever gebouwd worden. Men stuit op gecaie noemenswaardige moeilijkhe den. Wel zullen de geldon van de nieuwe begroeting eerst in OctobeT beschikbaar zijn. Men hoopt echter, door de bemoeiing van den sirdar terstond meer geld te krij gen, omdat de bouw omstreeks de helft van deze maand reeds vijftig mijlen gevorderd was. De spoorweg zal verder van den blau wen naar den witten Nijl loopen. Bij Kor- ti aan den witten Nijl wordt eene brug ge bouwd om de uitbreiding naar El O beid in Kordofon mogelijk to maken. Daar is het middelpunt van de gummi-industrie, die als dan hare producten direct naar Port Soe dan aan de Arabische zee zal kunnen over brengen. Perzië* Uit Teheran wordt aan de Koln. Ztg. be- ri'-ht, dat de beweging van de zuidelijke nomadenstammen tegen de nieuwe regee ring, welker hoofden daar niet zeer in aan zien staan, op bedenkelijke wijze toeneemt. De opperpriester uit Nedpef is in Ispahan aangenomen en wil de regeering tot verant woording roepon wegens het opliangen van den sjech Faslollash, wiens vroegere aan hangers heimelijk aan 't opruien zijn. De toestand wordt bemoeilijkt door oneonigbeid onder de nationalisten. De leiders m Teheran hebben besloten aan een .directoire het gehoele rogeeringsgeaag op te dragen. De jonge sjah is liet regeeren reeds moede en verlangt naar zijn» ouders terug te kee- ren. Er zijn reeds verscheidene nieuwe trooncandidaten opgetreden. Allerlei. vNaar de Times uit Ottawa verneemt, onderhandelen Duilsche kapitalisten met mannen in Toronto over eene volksplanting van Duitscheis in Alberta en Saskatchewan. Er is sprake van 20,000 kolonisten. In het Jaarverslag van den Bond voor Lichamelijke Opvoeding wordt een overzicht gegeven van de zeer aanzienlijke uitgaven, welke oen aantal Duitsohe gemeentebestu ren ziicli getroosten voor speelplaatsen en lichamelijke oefening. Als tegenhanger wor den dan tevens vermeld de kleine sommen (of vaak heelemaal geen sommen) welke men hier te lande voor dat doel beschikbaar pleegt te stellen. We vinden dan vermeld Voor Amsterdam f 3450 per jaar, bene vens een extra-uitgaaf van f 5000 voor de verbetering der speelterreinen 's Gravenhage verleent een subsidie van f 1550, stelde bovendien een terrein beschik baar en na~. het in orde brengen van dat terrein voor gemeentelijke rekening. Amiens gaf f 850 voor 't in oixlo brengen van een terrein, benevens f 500 subsidie. Nu stelt het genoemd jaarverslag daar tegenover Heidelberg, 40.000 inwoners. Heeft met groot» kosten een speelplaats van 10.800 M-' laten aanleggen. Leiding en speelgereedschappen worden van gemeente wege verstrekt. Karhruhe, 110.000 inwoners. Beschikt over een speelplaats van 4000 M*. De leiding is in handen van daarvoor opzettelijk bekwaamde onderwijzers, die per uur 3 M. salaris ontvangen. Zwemonderwijs wordt van gemeentewege gratis gegeven. Ook pachtte de sibad een groot stuk land, dat, 's winters onder water gezet, voor alle schaatsen rijders gratis toegankelijk is. Chemnitz, 244.000 inwoners. Beschikt over drie groot» speelplaatsen; de inrichting en het o..deriioud geschieden, evenals de salarieering der onderwijzers-lei ders, van gemeentewege. Aken, 144.000 inwoners. Aan alle scliolon is verplicht spelen in gevoerd. Straatsburg', 167.000 inwoners. De lagere scholen spelen, van af April, tweemaal per week, onder leiding van on derwijzers, die daarvoor per uur 2 al. ont vangen. Gedurende de vacantiën wordt dage lijks '-an 812 uur gespeeld. Om 10 uur wordt den kinderen melk en brood of worst en brood van gemeentewege verstrekt. Maanz, 85.000 inwoners. De stad bezit twee groot» speelplaatsen het deelnemen aan het spel is verplicht; de onderwijzers ontvangen 2 M. per uur. Speelgereedschappen worden van gemeente^ wege verstrekt. De jaarlijksc-he uitgaven be dragen 5400 M. Ziirich, 170.000 inwoners. De stad betaalt jaarlijks voor spelen, school wandelingen en zwemonderwijs 12.935 francs. Schöneberg, 141.000 inwoners. De stad betaalt jaarlijks 24.760 M. voor spelen, schoolwandelingen en zwemonderwijs. Miinchen, 538.000 inwoners. Beschikt over 26 speelplaatsende spe len worden geleid door een hoofleider en 93 onderwijzers en onderwijzeressen. De jaar- lijksche uitgaven bedragen 16.000 M. Boven dien wordt 7000 M. aan schoolwandelangen besteed. Frankfort, 335.000 inwoners. De stad besölidlct over 9 speelplaatsen ter gemiddelde grootte van 23.300 Ma. De met de leiding belaste onderwijzers ontvangen 5.50 IJ. per 2 uren. Jaarlijksche uitgaven 24.700 M. Voor het z /emonderwijs wordt jaarlijks 37.000 M. uitgegeven. Charlottenburg, 259.000 inwoners. De stad betaalt jaarlijks voor 9peden, schoolwandelingen en zwemonderwijs 101.000 Mark. vDonderdag was het te Londen de heetste dag, dien men in den korten maar feilen zomer nog had gehad. l)e thermometer steeg er ti.i 86 graden Fahrenheit in de scha duw. Te Fernilee, bij Buxton, veroorzaakte de hitte zoo vermoedt men oene ont ploffing in eenen kruitmolen, waarbij een man omkwam en twee werden gewond. vUit New-York meldt liet verhaal van een romantiselien moord. Vijftien jaar ge leden stond zekere Mc. Sorley, een hotelhou der op Coney Island, terecht voor eene mis daad, die wij niet verder anrtgedudd vinden. In de jury, die het schuldig over hem uit sprak. zat oen vriend van hem, ook hotel houder op Coney Island, met name Fenton. l)e veroordeelde zeide, dat Fenton valsdhe- lijk het schuldig over hem had uitsproken en zwoer wraak. Fenton wist dat. Hij sprak er later dik wijls over en zoide, dat hij zijn vriend had moeten veroord celen. Vijftien jaar later. Fenton is een rijk hotelhouder in New-York geworden. Mc. Sorley kwam verleden week uit de gevangenis. Hij ging aanstonds zoe ken waar Fenton was. Dinsdag vond hij zijn adres en vroeg naar hem aan zijn hotel. Fenton was uit. Mc. Sorley wachtte uren lang. Toen, op straat, meende hij Fenton te herkennen. Hij sprak hein aan ,,U is Fenton. als ik mij niet be drieg?" vroeg hij beleefd. De aangesprokene, die het niet was, zeide: ..Neen, maar daai gaat. Fenton juist. Hij steekt de straat over" Mc Sorley liep dadelijk op Fenton toe en klopt» hem op den schouder. Fenton keek om, herkende Mc. Sorley en zette het dade lijk op een loopen. De ander hem na. Na een 100 meters loopens haalde Mc. Sorlev een revolver te voorschijn en schoot. Het tweede schot trof en Fenton viel. Het vol gende oogenblik was de andere bij hem, en den gevallene strak aankijkende, vuurde hij nogmaals. Daarop schoot Mc. Sorley zich zelf door het hoofd. Hij was dadelijk docd. Fenton stamelde nog: ,,Het was Mc. Sorley. Ik zat in de jury en veroordeelde hem". Toen blies hij den laatsten adem uit. BadischRheinfelden, 15 Aug. Tusschen de stakende werklieden van eene aluminium fabriek en vreemde arbeiders, die tot werken gezind waren, ontstond Vrijdag avond een gevecht, waarin ook de gendar merie betrokken werd. Er vielen een doode en een zwaargewonde. Met het oog op de aanhoudende bedreiging waax-aan het blootstond, verzocht het fa brieksbestuur Zaterdagavond om militaire hulp uit Consrbanz. Heden morgen kwamen eene compagnie en twee machine-geweer- af dealingen, aan, dio den Rijnbrug bewaken. De rust is sedert ongestoord. H o 11 e n a u, 1 5 A u g. De in het Kai ser Wilhelmkanaal gezonken Belgische stoomboot Pallomares is lieden morgen door het kanaalbestuur gelicht en uit het kanaal- profiil verwijderd. De passage door het ka naal is voor alle schepen weder geheel on belemmerd. Polersburg, 1 4 A u g. Op de ad- miraliteitswerf ontplofte de ketel van een onderzee-boot. Volgens de tot dusverre in gekomen berichten zijn veertig personen gekwetst en twee gewond. Petersburg. 14 Aug. Bij do ont ploffing aan boord van de onderzeesche boot Drakon, die nog niet aan het marine-bestuur was overgedragen, zijn een ingenieur en twaalf werklieden van de werf zwaar go- wond; een man is gedood. Bij de beproeving vam de motoren ont plofte een benzinemotor Colorado Springs, 15 Aug. Twee treinen van den Denver en Rio Grande spoorweg zijn heden met elkaar in botsing gekomen op eene kromming in de nabijheid van deze plaats. Er zijn 8- personen gedood' en 50 gewond, van wie sommigen stervende zijn. T,.et geheele getal passagiers was 400. Tokio, 15 Aug. Eene ernstigo aard beving kwam gisteren voor in het middenge deelte van Japan. In Tokio werd zij licht gevoeld. Nagoya is een van de voornaamste ste den, die zwaar worden beschadigd. Do bij zonderheden zijn mager, .omdat de gemeen schap per spoor en per telegraaf gestremd is. Tot dusver is bericht ontvangen van 70 dooden. Tweede telegram. De laatste be richten zijn, dat er 30 dooden en 82 gewon den zijn bij deze aardbeving. Deze cijfers zullen echter waarschijnlijk verdubbeld wor den wanneer de berichten ontvangen zijn uit de nog ontbrekende districten. Vele tempels zijn vernield. OOST-IN DIE Europeesche opvoeding. Vier kinderen van den kroonprins v~n Djokja en drie van prins Joedonegoro gaan voortaan iederen dag van 's morgens half- acht tot 's middags halfzes naar de familie Rolder. In de morgenuren worden zij in het Ne- derlandsch en andere tot de lagere school behoore. de vakken onderwezen door mevrouw on in de namiddaguren door den heer Rolder. Dit is het begin van de Europeesche op voeding, welke aan deze kinderen zal wor den gegeven. Uit Sabang. Van 30 Juni tol 13 Juli 1909 weid deze haven lve/ooht door fi Neder landseho stoomschepen12 Ned.-Indische, 14 Engelsohe en 1 Dnitsoli. Deze laadden en losten stukgoederen en kolen. Aan kolen namen zij te zaaien 7250 tons. V Drukpersdelict. De hoofdredacteur van lliet Ndemws van den Dag voor Nod.-Imliië", K. Wijbrandlts, is gedag vaard voor den raad van justitie naar aanlei ding van ec-n aanklacht, van. den sergeant Binondt, onwelwillend besproken in do corres pondenties uit Kotarndja anderhalf jaar geleden. Aanval bij Koeala Simpamg. Bij een aanval op een transport tutüchen Koeala Simpang en Blang Kedoeret sneuvelde één inljndscihe mindere; gewond zwaar twee Kwropeesdhe en vier inlandscho en gewond, licht zes inilandsoho minderen. Een 'karabijn ging ver loren. De vijand had zes dooden. Merkwaardige koortsaanval. In desa Roengkoot, eenige palen ten Zuiden van de stad Soerabaja wonen ruim 800 menschen. Geheel onverwachts kwam vandaar het bericht, dat e. meer dan 500 zieken waren. Dr. Wijdenes Spaans en de controleur zijn er heen geweest, hebben den toestand in oogenschouw genomen en ruime uitdeeling gehouden van kinine. He1» merkwaardige is de geweldige en snelle aanval in deze eene desa, terwijl d» gezondheidstoestand in de naburige desa's normaal ia. Strenge straffen op Atjeh. De Atjeh-correspondent van het Hbld. maakt in zijn laatsteu brief melding van eon geval, dat militairen zich aan vergrijpen tegen het oorlogsrecht schuldig maken. ,,Een troep maréchaussees, onder den ser geant Keizer, patro Ui Lieerde in het terrein buiten den post Leuboh, en toen heeft zich het betreurenswaardige feit voorgedaan, dat de sergeant-patrouillecommandant en een der Amboinecsche maréchaussees zich aan een Atjehsche vrouw hebben vergrepen en haar geweld hebben aangedaan. ,,De krijgsraad heeft de daders geducht aangepaktde sergeant werd veroordeeld tot tien jaar tuchthuisstraf en vervallenver klaring van den militairen stand; de Ara- boineesche maréchaussée tot tien jaren dwangarbeid in de ketting on werd eveneens vervallen verklaard van den militairen et and; een ander Amboinees, die, om zijn collega te helpen, bij het gerechtelijk onder zoek gelogen had, kreeg en passant twee jaar wegens meineed. „Waar hier met alle kracht er naar wordt gestreefd om tegenover do bevolking zoo verzoenend en bezadigd mogelijk op te tre den, daar berokkenen zulke euveldaden ons onberekenbaar veel nadeel, zetten kwaad bloed on verwekken een stemming tegen ons, die eerst weer na jaren is weg te nemen. „Daarom moet een dergelijk schandalig optreden als van de veroordeelden, rigou reus gestraft worden om er den schrik in te brengen en anderen van zoo iets tijdig af te houden." WEST-INDIE. Op 1 Januari j.l. bestond de bevolking der kolonie Curasao uit 53.808 personen, d. i. 743 meer dan op 1 Januari 1908. Het aantal geboorten was in 1908: in echt 869, buiten echt 866. De economische toestand van Curasao, Aruba en Bonaire was in 1908 niet gunstig vóór het einde van dat jaar kwam door overvloedige regens daarin een gunstige ver andering, wat Curasao betreft. Ook op Aruba was medio December eenige verbete ring te bespeuren. lil het begin van 1908 vertrokken weder vele arbeiders van Bonaire naar Venezuela, om er werk te vinden. De economische toestand van de bevolking der tot de kolonie Curasao behoorende bovenwindsche eilanden was, ondanks den in Maart gewoed hebbenden storm, in 1906 niet ongunstig te noemen. De gezondheidstoestand op het eiland Curasao was in 1908. minder gunstig dan in 1907 en op Aruba, St. Martin, St. Eusta- tius en Saba over het algemeen gunstig te noemenop Bonaire was zij minder gunstig. De gezondheidstoestand van het garnizoen was in 1908 gunstig t» noomen, evenals die in de gevangenis. Het nieuwe register, dat dient om het zielental der Protestantsche gemeente op Curasao zoo nauwkeurig mogelijk te bepa len, naderde zijn voltooiing. De Staatscourant van Zondag 15 en Maandag 16 Augustus, bevat o. a. de vol gende Koninklijk» besluiten op verzoek eervol ontslagen met dankbe tuiging G. Iv. C. baron van Lynden, regent over de gevangenissen te Utrecht. Ibenoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Leeuwarden H. B. Bona Jr. en A. L. H. Bingen, beiden thans tijdelijk werkzaam; benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse de burgergeneeskundige, arts W .F. Enklaar verlof verleend voor 6 maanden aan den ingenieur vau den Rijks waterstaat 3e klasse L. van Lith de Jeude te Breda; benoemd lot generaal-maoor der infante rie van het Indische leger de kolonel S. A. Drij'ber. verlof verleend tot bet aannemen dei' onder- sc'heidiugs tee kenen., achter hunne namen vermeld, aan na to noemen personen A J. C. baron van Pallandt Neerijnen, te 's-Grav»nhage, oppeiceremoniemeester van Hare Majesteit do Koningin, de 'versierselen, van do Hertogelijke Brunswijksohe orde van Hendrik den Leeuw, lo klasse, hem door Z. H den Hertog- Regent van het Hertogdom Brunswijk geschon ken dr. C. F. X. Smi'ls, te VHertogenbosoh, waarnemend Rijks-archivaris in Noordbrahant, het gouden eerekrnis van verdiensten ,,Pro Ec clesia" et Poutifice", hem door Z. H. den Paus geschonken E. J. Bondam, te 's-Gravenliage, leeraar in de Fransohe taal, de versierselen van Officier d'Aca- deinio, hem door den Minister van Onderwijs en Selioono Kunsten der Fransohe Republiek ge schonken J. K. Bondam, te 's-Cravemhage, adjunct-com mies bij het Rijksaroliief. de versierselen van Officier d'Academie, hem door den Minister van Onderwijs en Sehoone Kunsten der Fransche Re publiek geschonken Maria Rosalia Krul'Sohiifcz, presidente der lt.-Kath. veteeniging ter bescherming van meis jes, afd, 's-Gravenhage, het kruis ,,Pro Eccksia et Pontifioe", 'haar door Z. H. den Paus ge- sohonken. benoemd tot maehinist-electricien bij de Rijks- electrisolic inrichtingen te IJniuiden, D. Verkado. H. M. de Koningin heeft Zaterdag den nieuwbenoemden minister van Koloniën, den heer De Waal Malefijt, tem paleize Het Loo ter beëediging in zijn ambt ontvangen. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 20 en 27 Augus tus a.s. niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den minister van Waterstaat zal tot nadere aankondiging niet plaats hebben. De ministers, die thans op reis zijn, worden tegen 28 dezer weer in de residentie terugverwacht De met 15 October a.s. benoemd» commissaris der Koningin in Overijs-sol, Graaf van Rechteren LLmpurg, laatstelijk gezant t» Bern, bevindt zich reeds sedert oenigen tijd hier te lande an vertoeft op zijn buitenverblijf bij Almelo. De nieuwbenoemde secretaris-generaal aan liet departement van koloniën, de heer v. d. Houden van Oordt, uit Ned.-Indië, ilhier te lande aangekomen, heeft Zaterdag zijn opwachting gemaakt bij den aftreden den minister Idenlburg aan het departement van koloniën. Staatscommissie inzake werkloosheid. Men meldt. uit '<s Gravenhage Bij kon. besluit is ingesteld een Staats commissie, aan welko wordt opgedragen te onderzoeken a. in hoeverre de regoering over de middelen beschikt om snel en vol doend ingelicht te worden over den stand van de binnmlandsche arbeidsgelegenheid en den omvang en den aard van werkloos heid in de verschillende vakken, welke aan vulling dezer middelen behoevenb. wat de regeering kan doen hetzij door steun van personen of corporaties, hetzij zelfstandig, zoowel tot voorkoming of bestrijding van werkeloosheid als tot leniging van de ge volgen daarvan, met bepaling dat door deze staatscommissie aan de Kroon verslag zal worden uitgebracht aangaande de uitkomst van het door haar gehouden onderzoek, welk verslag de voorstellen zal bevatten, waartoe dit onderzoek haar eventueel aanlei ding mocht geven, zullende elk lid der com missie de bevoegdheid hebben om zijne ziens wijze, voor zooveel die van de meerderheid der commissie afwijkt, in een afzonderlijke aan het verslag toe te voegen nota te doen blijken. De Staatscommissie is als volgt -samen gesteld a. lid, tevens voorzitter, anr. M. W. F. Treub, lid van de Tweede Kamer der StaJten- Generaal, te 's Graven'hagte bIe'1 >n Mr. P. J. M. Aalberse, lid van de Twee de Kamer der Staten-Genoraal, te Leiden; W. F. Dekkers, voorzitter van het Hoofd bestuur - an den Algemeen en Nederlandsehen Metaalbewerkers-bond te Amsterdam J. Douwes Jr., oud-bestuurder van de Christelijke Vereeniging van Diamantbewer kers, lid van den Gemeenteraad, te Am sterdam W. A. Engelbrecht, lid vau de Kamer van Koophandel en Fabrieken, te Rotter dam Dr. F. van Ghecl Gildemeester, predikant bij de NedordiuiLsoh-Hervormde Gemeente, voorzitter van het hoofdbestuur van den Christel ij ken Volksbond, te 's Gravenhage B. J. II. Haiiink, directeur van de Kon. Nederlandsche Grofsmederij, te Lei'den J. B. van Heek, lid der firma Van Heek en Co., te Enschedé; J. NHondrix, lid van den Gemeente raad, te Amsterdam H. G. M. Hermans, secretaris van den Arbeid, te Maastricht; Mr. dr. D. Hudig Jr., directeur van het Centraal Bureau voor Sociale Adviezen, te Amsterdam Mr. G. Jannink, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaalte 's Gravenhage; J. G. Kecsdng, lid van het hoofdbestuur van den Algemecnen Nederlandsoben Dia- mantbewerkorsbond, te Amsterdam; Dr. P. A. Klap, predikant bij de Neder- duitsch-Hervormde Gemeente te Amsterdam E.* W. Klijbcrg Pernot, voorzitter van den Bond van Ncderlamdsche Schoen f abri- kanten, te Waalwijk; Dr. C. Lely, lid van d» Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's GraVenhage; F. B. Löhnis, inspecteur van den Land bouw, te 's Gravenhage Mr. H. W. Mothorst, directeur van het Centx-aal Bureau voor de Statistiek, te 's Gravenhage P. A. J. Mulder, voorzitter van het Hout bewerker sgilde „Geloof en Arbeid" der af- deeling 's-Gravenhage van den Nederland se!) en Roomsch-KaJfchoHeken Volksbond te 's Gravenhage; A. van Muyden, le-secretarls van den Christel ij ken Metaalbewerkersbond in Ne derland, te Amsterdam; H. J. Nederhorst Sr., aannemer en wet houder, to Gouda; A. Plat.-, lid van de Tweede Kamer der Staten-Genoraal, te Rotterdam; L. J. J. M. Poe'll, kapelaan, geestelijk adviseur van den Diocesanen Textiel-Arbei ders-Bond, te Tilburg; C. Posthuma, lid van de Commissie van Onderzoek voor liet Havenbedrijf, 'te Am sterdam J. Quispel, secretaris der Christelijke Bootw vkersvereenaging „Toenadering", te Rotterdam H. '.einders, Hoofd der Openbare School, te Vries Mr. J. Sdhokking, lid van de Tweede Ka mer der Sta. ten-Gen eraalte Dordrecht; J. Smid, hoofdcommies bij de Directie van den Landbouw, te 's Gravenhage; C. A. den Tex, lid der Commissie van. Onderzoek voor liet HaVenbedrij.f, te Am sterdam Mr. P. J. Troelstra, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, 4» 'e Graven hage Mr. C. J. baron van Tuyll van Seroos- korken, rentmeester van het Kroondomein, lid van den Gemeenteraad, te Arnhem; P. M. Verdorst, lid van den Raad van Toezicht op de Rijksverzekeringsbank, te Amsterdam H. Verveld, voorzitter van den Christelij- ken Textielarbeiders'bond „Unitas", te En schedé Dr. J. Tlx. de Visser, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Amsterdam P. van Vliet Jr., lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal te Rijswijk (Z.-H.); C. D. Wesseling, lid van den Gemeente raad te 's Gravenhage; H. de Wilde, wethouder, te 's Graven hage IT. A. van IJsselsteyn, directeur-generaal van den Arbeid, te 's Gravenhage; c. secretaris I. P. de Vooys, inspecteur van den Arbeid in de 8ste inspectie, te Deventer. Een Amerikaanscihe commissie, door bet Congres van Washington uitgezonden met het doel zich op de hoogte te stellen van de stroomen en waterwegen en kan all en in ons land, wordt eerlang in Nederland verwacht. Deze zonding bestaat uit de heeren Smith, directeur van het bureau der gilden en van de senaatsleden Burton, Al den, Gallinger, en Knox. De heeren zullen ook dezelfde studiereis maken in België, Oostenrijk, Ser vië, FrankrijK en Engeland. De minister van Oorlog heeft be paald, dat bet aantal adspiranten-militie- officier bij dc infanterie, hel,welk jaarlijks tot den officiersrang kan worden opgeleid, hoogstens zestien per regiment bedraagt. De detacheering van de cadetten der Koniuklijko Militaire Academie bij de korpsen van het leger zal dit jaar eindigeu op 15 September. De heer O. C. A. van Lidth de Jeude, ingenieur van den Rijkswaterstaat, is voor werkzaamheden aan de haven te Curasao aangewezen. Do oud-predikant mr. J. Ankerman te Wommels, liet Kamerlid voor Harlin- gon, zai zich metterwoon t» 's Gravenhage vestigen on aldaar ook do rechtspraktijk uitoefenen.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2