sr°. 5®. Jaargang< Donderdag 19 Augustus 1909. BUITEN LAND. FEUILLETON. Voor 't Vaderland. FOORTSCH DAGBLAD. f 1.00. - 1.50. - 0.05. ABONNEMENTSPRIJS: Per S maanden voor Amersfoort Idem fraueo per post Aftonderigke nummers Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiftn 's morgens mededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur de Uitgeven in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtsch est raat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRÜS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 55 cents bij voeruitbeiaHn# Groote letters naar plaateruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeeltje bepalingen tal het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. le$e oiroulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De ontvolking van Frankr^k. Het fatale feit, dat -do Fransbhe dagbla den tot artikelen onder het hoofd ,,Een nieuwe ramp" en dergelijken stof geeft, doet zich wederom voorvoor 'het jaar 1908 vermeldt de statistiek een geboortecijfor van 791,712, tegen 745,271 sterfgevallen. Het oversdnot der geboorten bedraagt dus 46,441. Het resultaat is gunstiger dan dat van het vorige jaar, toen het geboortecijfer 19,920 minder was dan dat der gestorvenen. Toen kou men dus inderdaad van ontvol king spreken. Maar wanneer men de verge lijking eenige jaren voortzet, dan blijft het aan Lal geboorten belangrijk terug bij dat van vroeger; in 1900 b.v. werden 866,543 kiuderen geboren, d. i. 74.831 meer dan in 1908. Sedert is liet geboorten cijfer gestadig achteruit gegaan om eerst in 1908 weer o*'i; weinig te stijgen. Men kan dus geenszins zeggen, dat door de iets gunstiger uitkomst van het laatste jaar de beweging is tot staan gekomen, die legen het einde van de zestiger jaren der vorigo eeuw is begonnen en waardoor bot aantal geboorten in Frankrijk steeds meel is gedaald, terwijl het land voor honderd jaren bet meest bevolkte van Europa was. De optimisten troosten zich schrijft het Journal des Dé/bats door te zeggen, dat -cle vermindering van de geboorten een algemeen feit is in de beschaafde landen en dat onze naburen daaraan evenmin ontsnap pen als wij. De officieele tabellen en cijfers logenstraffen deze legende. Wanneer men het bruto-cijfer neemt van het verschil lus- sclhen de geborenen en de gestorvenen, dan vin-t men, dat in 1906 in DuitsoMand bet oversciliot de rgeboorten is geweest 910,275. Frankrijk heeft in dat jaar 20,000 inwoners verloren, Duitschlaud 910,000 gewonnen. Geen redeneering is in staat nog iets toe te voegen aan de welsprekendheid van doze eenvoudige vermelding. „Het schijnt overigens, dat hot land zich schikt in het onvermijdelijke of zijne belang stelling in het vraagstuk verliest. De staats commissie, die door minister Waldeck Rous seau was ingesteld om het vraagstuk dea* ontvolking te bestudeeren, is verdwe nen zonder sporen na to laten van haar bestaan, bij gebreke vam eOn crediet van enkele duizenden om de uit komsten van haar onderzoek in diruk te doen verschijnen. Zeker, er bestaat geen empi risch geneesmiddel voor een toestand, die vooral van moreele redenen afhangt. Maar men zou ten minste faciliteiten kunnen toe staan aan de talrijke gezinnen, die tegen woordig onder allerlei vormen aangewezen zijn als prooi voor den fiscus. Mem kan niet zeggen, dart. de geboortencrisis het gevolg is van eene desorganisatie van het gezin, want hot getal huwelijken gaat vooruit. Nooit zijn er zoovele huwelijken gesloten dam in 1907er zijn toen 314,913 parem getrouwd, een cijfer, dat vroeger slechts eens is over troffen namelijk in 1873, maar toen moest een achterstand worden aangezuiverd, dien de vreeset ijke jaren, die waren voorafge gaan, hadden doen ophoopen. Zelfs al trekt men de 11,000 echtscheidingen af, die zijm uitgesproken, dan blijft er nog een gemid deld aantal huwelijken gelijk aan dat van Engeland, hooger dan dat van Italië en slechts weinig minder dan dat van Duitsch laud. Men heeft gezegd, dat Frankrijk een land is van vrijgezellen en eenige zoons. De definitie is slechts half juist. Frankrijk is bovenal een land, waar men laat trouwt en waar men zijn best doet slechts één kind te krijgen. De departementen, waar men liet meest trouwt, zijn niet altijd die, waar de geboorte vooruitgaat. Het Seine-departe ment heeft 40,947 huwelijken geteld in 1907 tegen 37,845 in 1906, en niettemin is het aantal geboorten er achteruitgegaan. Daarentegen blijft Finistère, waar hot getal huwelijken gevoelig is verminderd, het de partement dat aan het hoofd staat wat het getal geboorten betreft. Men ziet hoe in gewikkeld het vraagstuk ismaar ongeluk kig ziet men ook hoe ernstig hert. is." Engeland. Londen, 18 Aug. De behandeling van de eerste afdeelimg vau de wet op de middelen, bestaande uvt 28 artikelen be trekking hebbende op de versc.hillen.de be lastingen op den grorud, zal heden avond tem einde worden gebracht. Daaraan zijn 21 ver gaderingen besteed, waarvan verscheidene 18 uren hebben geduurd. Het beginsel van deze belastingen is onge wijzigd gebleven-, maar de regeering heeft in de onderdeelen verschillende wijzigingen, gebracht en conceseaën gedaan, inzonder heid wat de wijze van schatting betreft. De nieuwe belasting op de mij ngro raden zal be handeld worden aan het einde van het ge- heele wetsontwerp. Er moeten nog 46 artikelen behandeld worden, maar men verwacht dat dit vlugger zal gaan, wanneer de beraadslaging na af loop van. de volgende week wordt hervat. Zweden. De groote staking in Zweden is zeer 'n- teressant wegens de houding, die daarbij door de beide strijdende partijen in acht genomen wordt. De Köln. Ztg. schrijft daaroverWanneer in een ander Land sta kingen van zulk een aanvang waren voor gekomen, dan zou het zeker reeds op vele plaatsen tot ernstige onlusten zijn geko- mou, terwijl volgens de tot dusver uiit Zweden ontvangen berichten daar overal de rust werd bewaard, afgezien van onbe duidende voorvallen. Dat zal wel zijn toe te schrijiven aan het gelukkige tempera ment van de Zweden en ook aan de om standigheid, dat het Zweedsche stalcingsbe- sftuur, lioe scherp het ook optreedt, niet met de middelen van ophitsend twist zaai en werkt. Een groot deel van de verdien ste aan het rustig verloop van de staking tot dusver is echter ook aan de Zweedsche regeering toe te schrijven, die door wijs maathouden, maar tegelijk ook door veel- omv'at'tende toebereidselen er voor gezorgd heeft, dat de sterk gezwollen stnodm niet buiten zijne overs is getreden. Wel is hot mogelijk, dat de toestand, als de staking nog langer duurt, wanneer cr eerst werke lijk nood is ingetreden bij de werklieden, ernstiger wordt en ernstig gevaar zal mee brengen. Dan kan ook de stelling van de regeerlng nog moeielijker worden dan hij nu reeds is. Men gelooft echter in Zweden, dat ook dan de regeering op even tactvolle als besliste wijze middelen zal weten te vinden, die eene gewelddadige ontaarding van de staking beletten. Spanje. In Barcelona is wel de staat van beleg >n, maar de schorsing van de con- stitutioneele waarborgen blijft er bestaan, evenals in het overige Spanje. De anarchist Baro, die op de soldaten 'heeft gesohc.en, is in Barcelona doodgescho ten. Dat is het eerste doodvonnis, dat ten uitvoer is gebracht na de gebeurtenissen. Nog zes doodVonnissen zijn door den krijgs raad gereild, maar wachten op de bekrach tiging van de regeering. Santander, 1 8 A u g. Castro is van hier vertrokken om te Solaree de baden te gebruiken. Zijn broeder, die het bevel voer de over een deel van de troepen toen Gomez tot president werd uitgeroepen en die toen gevangen werd gemaakt, is hier aangeko men. Spanje In Marokko. Melilla, 18 Aug, Eene af deeding aan Spanje trouw gebleven Mooren viel de Riff mannen aan en berokkende hen eenige verliezen. De artillerie beschoot den vijand. Rusland. Petersburg, 18 Aug. De minis terraad besloot 'heden bij de rijksd'oema een wetsontwerp in te dienen, om machtiging te verkenen tot verandering van het Russische consultant-generaal in Marokko in een ge zantschap. De Nowaja Russ verneemt, dat van En- gelsfhe zijde aan Rusland de raad is ge geven, over te gaan tot het bouwen van Dreadnoughts, waarbij Engeland zoo v. ir- komend zou zijn Rusland niet alleen fi nancieel te ondersteunen, maar ook voor het bouwen van de schepen de Engelsche werven beschikbaar te stellen. Het Peters- burgsclve blad vindt deze voorkomendheid wel wat verdacht, en het drukt het ver moeden uit, of niet het Engelsche voorstel hiertoe is terug te brengen, dat de onder vinding, bij de laatste manoeuvres opge daan, de Droadnought-geestdrift in Enge land zeer heeft afgekoeld, zoodat Engeland de vereischten voor het bouwen van diit sc'heepstype voor zich niet meer noodig heeft en ze om deze reden ter beschikking van Rusland stelt. Montenegro. Uit Caittaro wondt aan de Vossasctoe Ztg. gemeld, dat in Moivtenegrijnsche regeerings- kringen het bericht van de voorgenomen uit roeping van Montenegro tot een. koninkrijk beslist tegengesproken. De vorst heeft e<r wel het recht toemaar aan den konings titel zou-den verplichtingen verbonden zijn, die hij aan eijn vol'k nnet wil opdringen. TurklJ*. Over den gewezen sultan Abdul Hamid wordt uit Sa km ik i bericht dat hij sedert eenige dagen onwel is. Hij heeft zeer ge leden onder de zomerhiilfte, die zich dit jaar zeer doet voelen. De geneesheeren be richten, dat hij geleden heeft aan eene an gina en ook aan een gezwel in den hals, dat hem in ret spreken zeer hindert. Er w-os spra.ko van eene operatie, wiat Abdul Hamid zeer ongerust .maakthij verklaar de daartoe nooit zijne toestemming te zul len gevet». Men hepaakle zich er voorloo- pig toe hem pijnstillende middelen te ge ven. La.ter ging het gezwel van zelf open zonder toedoen vuji den do-kterbij zal nu over eenige dagen weer geheel beter zijn Do internationale financieele commissie voor Macedoroie, in welker opheffing de mo gendheden voorwaardelijk hebben toege stemd, bestaat uit de civiele agenten van Oostenrijk-Hongarije en Rusland en uit ver tegenwoordigers van Duitschlaud, Engeland, Frankrijk en Italië en had tot taak de be grooting van de drie vilajets en het finan cieele beheer na te gaan en over de inning van de belastingen het oog te laten gaan. De oprichting van de commissie was een deel vau den Europeeschen hervormingsarbeid in Macedonië. In plaats daarvan kan nu ko men de arbeid van Turkije zelfgedeeltelijk is dat reeds geschied, zooals de terugroeping van de gendarmerie-officieren bewijst. Als schadeloosstelling voor de concessiën betref fende Macedonië verlangde de sultan de toe stemming van de mogendheden tot de ver hooging van de Turksche invoerrechten van 8 op 11 pet. van de waarde; deze werd na langdurige onderhandelingen verleend, te rekenen met ingang van 12 Juli 1907maar sultan Abdul Hamid moest zich verbinden, de meerdere inkomsten alleen voor Macedo nië te besteden. Wederkeerig verlangen de mogendheden voor hunme toestemming tot de ontbinding van de financieele commissie de verzekering, dat Turkije de meerdere in komsten ook voortaan zal reserveeren voor de Macedonische vilajets. Daar de Porte een vierde van de verhooging, overeenkomstig vroegere regelingen, moet overlaten aan het bestuur van de Tnrksche staatsschuld, heeft men, wat Macedonië betreft, slechts te doen met drie kwart van het bedrag. De Porte heeft ten behoeve van de Rus sische keizerlijke jachten Standart en Pool ster vergunning verleend om de Dardanellen door te varen. Volgens de New-York Herald heeft de sultan ook een irade geteekend, waadbij wordt toegestaan, dat twee oor logsschepen als geleiders van deze jachten door de zoeëngten gaan. Griekenland en Turkije. Uit Konstautinopel wordt bericht, dat de boycot tegen de Grieksche schepen eene ver ontrustende uitbreiding aanneemt. De re geering is tegen den boycot en beval strenge maatregelen, maar de vereeniging van stu wadoors maakt oppositie. Ook in Smyrna, Saloniiki, Trapezunt, Ondu en Adajia wei gerden de stuwadoors Grieksche schepen te lossen. De boycot, die streng wordt toege past, wordt teruggebracht tot bevelen vau het Jong-Turksehe comité in Saioniki. De Grieksche minister-president heeft op de vraag oi de geruchten over bet binnen dringen van Turksdhe benden in Thessaldë juist waren-, geantwoord Lieden, <üe in troebed water willen vie sehen, speculanten die hunne eigen oogmer ken r breven, verspreiden zulke geruchten. Zij werken met stoom, zenden telegrammen uit eu brengen de bevolking in onrust. Ik zag mij daarom genoopt eene strenge cen suur voor zulke telegrammen in te voeren. Eerst gisteren werd zulk eeu telegram, dat naar Zante gezonden was, in beslag geno men daarin stond.: Wikkel uwe zaken zoo spoedig mogelijk af. De marsclh naar Thossalie staat voor de deur.'' Onder de ver spreiders van deze geruchten bevinden zich helaas ook regoering-sambtenaren. Daaron der was de prefect van Triflahala, Dano- poelos, wiens overplaatsing iik heb gelast. Er is niets van de geheele zaak aan. Zoo min in Thessalie zelf als aan de grenzen is iets te bespeuren van de beweging van zulke agenten. Kreta. De Grieksche vlag, die op het fort van Kanea wapperde, is gisteren niet ingehaald, maar met toepassing van geweld verwijderd. Door een goed gemikt schot uit de gelede ren van de landingsdivisde, die van de schepen der beschermende mogendheden aten wal was gegaan, werd de vlaggestok mid den door geschoten, zoodat de vlag naar be neden viel. Aan die toezegging, die aan de Porte gegeven was, is dus voldaan. Intus- schen ziet de Turksche regeering in het neer halen van de ten onrechte uitgestoken Grieksche vlag geen voldoende equivalent voor de eischen, die zij, steunende op de gansche openbare meening van het rijk, stelt en die neerkomen op de onvoorwaar delijke handhaving van de Turksche souve- reiniteit over het eiland. Men staat in Kon- stantinopel steeds op het standpunt, dat Kreta een lid is van het Turksche staatege- bouw en dat de verhouding van het eiland tot de overige doelen van het rijk moet worden geregeld in den vorm van eene ver reikende autonomie. De verwijdering van de Grieksche vlag beteekeut niets meer dau een politiemaatregel tegenover eene blijkbare overtreding van de aan de Kreten - sers toekomende rechten. Ondanks de nota's, die gewisseld wbrtlen tusschen. Turkije eu Griekenland, en in strijd met den duidelijk uitgesproken wensdh van de mogendheden, dat de Kre- tensers zich zullen onthouden van elke uit daging, gaan dezen toclh hunnen gang. Het nieuwopgetreden voorloopigo bestuur heeft in tegenwoordigheid van den bisschop den eed van trouw afgelegd aan Griekenland en aan den koning. AUertek Madrid, 18 Aug. De Imparcial be vat een telegram uit Catfii, berichtende, idat een aardschok gevoeld is in de stad. Eenige huizen zijn gescheurd. Leoce, 18 Aug. Te Alginate, biji Loc co, ontstond door bert. breken van eeu electrisohe draad met booge sponning, con tact met de draad voor die stedelijke ver lichting. Er moeten slachtoffers gevallen zijn. vDe hitte in Spanje en China moet bo venmatig hoog zijn. Zoo geeft de thermo meter in Madrid aanZondag 42£ graad Celsdus in de schaduw en 51 graden in de zon, dat is 108i graad Fahrenheit in de schaduw en bijna 124 graden in de zon. Dat is een warmte, om eieren bij te koken in het zand. Uit Peking komen berichten, van ondra gelijke warmte. De oudste bewoners van de stad herinneren zich niet een zoo liooge temperatuur. Veel Chineozon en Europea nen zijn reeds als slachtoffers gevallen en de stad ligt vrijwel verlatenhandel ou verkeer staan sbil. Men weet maar niet waar zich te bergen, overal is do warmte owen ondragelijk en als er niet spoedig een om mekeer komt in de weersgesteldheid, zijn de gevolgen niet te overzien. In de schaduw bereikte de thermometer een hoogte van. 118 gr. Fahrenheit, 's Morgens vroeg wer den al vier menschen dioor een zonnesteek gedood. Nam het Fronseh van Bdmond Lepelletier. 68 DO®R J. L. VAN DER MOER. Een triomfantelijke glimlach verhelderde haar bleek gelaat, terwijl zij dien vrijge leide-brief bekeek. Dit was het leven, de vrijheid, de liefde! Het was thans gewenscht een grooten af stand te doen ontstaan tusschen den Land voogd en zijn prooi... Alva kon zich be denken, en Rafaële zou niet altijd tegen woordig zijn om hem het hoofd van. Karloo te betwisten. Haar eerste gedachte was nu, om den ge il ef die dadelijk weer te zien. „Mijnheer," sprak zij tot De Vargas, die haar stond aan te kij'ken, ,,ge hebt toch de bevelen van Monseigneur gehoord,... kap- tein Karloo is vrij... mag 'k hem zien?" „Kap'tein Karloo, mevrouw, dien zult go vinden aan de kleine poort van 't paleis. Hij zal naar de griffie van den Raad' worden gobracht, waar enkele formaliteiten voor z'n ontslag uit de hechtenis moeten worden vervuld. Daarna kunt ge hem ontmoeten. Wat u zelve betreft, ge zijt vrij." „Dank ,u, mijnheer, dan zal 'k maar naar 't poortje gaan." Zij groette en wilde vertrekken door de linkergang, die naar de zittingzaal leidde, toen eenige mannen, door gerechtsdienaars bewaakt, langzaam voorbij gingen. „Wie zijn die mannen', die daar wegge bracht worden?" vroeg zij. ,,'t Zijn menschen, die door den Raad veroordeeld zijn en die men nu naar de ge vangenis terugbrengt." Dolores slaakte plotseling een gil, uitge lokt misschien door angst e»i wroeging, maar zij hield zich dadelijk in. Zij was bang door die ongelukkigen gehoord te worden, welke door haar toedoen zouden worden afge- »naakt. „O, ik wil ze niet zien," sprak zij op somberen toon. En zij wilde den anderen kant uitgaan, in de richting van een geelo- ten deur. „Daarheen niet, mevrouw," zei Vargas met een valsch lachje, „daar is do pijn bank." Ontsteld trad' zij terug, 't Was of zij haar misdaad overal op haar weg moest ontmoe ten. Zou zij dan voortaan altijd te middeni van die schrikbeelden moeten leven? Zij keek rond of nergens een uitweg, to vinden was. In de gang zag zij een man naderen. Hij. was blootshoofds en werd door musketiers begeleid. „Ik zou gaarne willen heengaan," hernam zij tot De Vargas, „wilt ge me den, weg niet wijzen... maar wie is die man, die daar aankomt? „De leider van de samenzweerders... de graaf Van Rijsoor." Doodelijk ontsteld liep zij tot aan de ta fel van den hertog terug. „Hij hier?.. O, ik wil hem niet zien! Och, mijnheer, ik beu zoo bang, ik zou zoo graag weg willen gaan... O, laat 'k hem toch niet ontmoeten 1 Ik zou hem altijd in in'ra slaap zieu, als die slaap -zach ten minste nog over me zou willen ontfermen... O, ik ben zoo bang, zoo bang! Ik smeek 't u, neem me mee!». Hij komt, hij zal dadelijk hier zijn... O, 't is me oramogelijqk hem te ont-' moeten 1" Als een waanzinnige liep zij door het ver trek, luid gillend: „Is 't dan onmogelijk dit verschrikkelijke huis te verlaten ?1" Vargas kreeg medelijden met haar, en. duidde haar een gang aan, waardoor zij kon heengaan. „Hier langs, maar wees voorzichtig, dat de hertog u niet ontmoet." „Den hertog... den beul... den duivel, o» iedereen!" schreeuwde zij gejaagd. 0, God! hem niet!" En zij vluchbte, met de handen. vóór de oogen, door den uitgang, dien Vargas haar gewezen had. Bijna op het zelfde oogenblik kwam Rije- oor uit de tegenoverliggende gang. Hij werd begeleid door de twee musketiers, terwijl kapitein Riguenez naast hem liep. Ongewapend, blootshoofds en met boeien aan <le beenon, kwam Rijsoor langzaam voor uit. Zijn houding was kalm en waardig, een majestueuze uitdrukking lag op zijn gelaat als bij den martelaar, die sterft voor zijn1 ge loof. Hij richtte de oogen op de deur van- de beruchte zaal, waarin de hertog van Alva en de voornaamste leden van ilen Bloedraad vergaderden om over de schandelijke von nissen te beraadslagen, welke zij zouden vellen en de middelen te bespreken waar mede zij aan de veroordeelden de bekente nissen konden ontlokken. „Waar brengt ge me heen, kap'tein, en. waarom beu ik van m'n kameraden geschei den?" vroeg hij. „Omdat voor hen alles is geëindigd, mijnheer de graaf, en voor u ik verzeker u dat ik 't met diep leedwezen zeg helaas nog niet." Het was RiguenCz duidelijk aan te zien) dat dë treurige taak, welke hem was opge legd, hem ten zeerste hinderde. Zijn woor den gingen dan ook vergezeld van een blik van innig medelijden. „Wat zou mij dan1 nog kunnen wachten tusschen den Raad era den brandstapel?" vroeg Rijsoor, getroffen door het antwoord1 en door de houding van Riguenez. „Helaas, mijnheer de graaf, is daar nog die kamer... waar sommigen worden onder vraagd..." Een bittere, verachtelijke glimlach kwam over Rijsoors gezicht. „De marteling!... ja, ja, dat zou 'k ver-* ge ten hebben!.., En ik moest den hertog van Alva toch wèl kennen 1" „Wanneer 'k gelooven mag wat men zegt, dan zult u al uw moed thans moeten verza melen „Men hoopt dus dat 'k spreken zal?" „Men is er zeker van... die ondervraging is zoo wi-eecl. Ik begrijp dat go verbleekt... 0, werkelijk, 't is afschuwelijk, en ik be klaag u van ganscher harte!" Rijsoor trachtte zich flink te houden. Hij sloeg de blikken omhoog, als verwachtte hij hulp van den hemel. „God weet, dat 'k niet bang ben voor 't lijden," sprak hij zachtjes. „De smart en ik kennen elkaar maar al te goed. Maar wie zal zeggen of 't lichaam niet zwakker is dan de ziel die er in huistwie kara de verzekeV ring geven dat do martelingen er niet 'm kreet... 'n bekentenis... 'n naam aan zulleni ontlokken!... Ach, kap'tein, de gedachte dat de pijnen 'n laffe verklikker erna me zouden kunnen maken is veel erger dan de dood!... I k, 'n verrader worden, zie, dit is de groot ste .marteling!" Riguenez keek voorzichtig rond; of nie mand hem zou kunnen booren, en fluisterde Rijsoor toen zachtjee toe: „Ge zoiult liever zelf... met eigen hand, niet waar „O, ja, als 'k maar 'n middel had. Maar 't is onmogelijk, want men heoft me ontwa pend," antwoordde hij moedeloos. „O, ik had er eerder aan, moeten denken... daar ginds, in 't stadhuis, bij 't gevecht had 'k moeten, voorzien dat d!e pijnbank me wacht te, eu ik had maatregelen moeten nemen tegen de zwakheid van 't ellendige lichaam, dat schreeuwt en neerzinkt, terwijl de ziel sterk is en zich verheft!" „Welnu," hernam Riguenez geheimzinnig, „houd u goed', maak geen beweging, geen, enkel geluid... men zou ons kunnen verras sen... De markies de La Trémouille heett uw wensch begropon..." „De markies...? Ha, ja juist, hij, is 'fl vriend! Maar hoe zou hij die igoede gedachte tot werkelijkheid kunnera maken?" Wordi rervolfd.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1