X'. 54. Maandag 23 Augustus 1909. BUITENLAND. FEUILLETON^ Voor 't Vaderland. ë'ie jHur^auK. 99ERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzon der." ij te nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiönmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens btf de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 eents b$ vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordoelige bepalingen to't het herhaald adverteeren in dit Blad, bg abonnement. Eeme oiroulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De Zuid-Afrikamisclie unie. De grondwet van de Zuid-Afrikaansche unie heeft nu de goedkeuring verkregen van de beide huizen van het Britsche parlement; er staat nu dus niets meer in den weg aan het in ,'t leven treden van den statenbond, waartoe de Britsche koloniën in Zuid-Afrika zich willen vereenigen. Het merkwaardige schouwspel deed zich voor, dat de regee- ringspartij» en de oppositie samengingen in dit besluit; de toestemming werd met alge meen© stemmen gegeven. Strijd werd alleen gevoerd over de bepaling, die voor schrijft, dat de leden der vertegenwoordi ging moeten zijn Britsche onderdanen van Europeesche afkomst, waarmee dus kleurlin gen uit het koloniale parlement worden bui tengesloten. Een amendement om die be perking te doen vervallen, werd in het lager huis verworpen niet 155 tegen 55 stemmen. Men stond hier voor eene vraag, die voor het tot- stand komen van de zaak beslissend W".s, want het was bekend, dat als aan do kleurlingen aandeel in de regeering w-erd toegestaan, het geheele werk zou mislukken. Die verantwoordelijkheid heeft het parle ment van het moederland niet op zich wil len laden; men heeft de zaak laten cRfor- gaan in den vorm waarin de naast betrok kenen haar hadden gegoten. Het is ongetwijfeld eene daad van zelf verloochening, die hiermede is verricht, want door den als colour-bar" (slagboom van de kleur) aangeduide® maatregel heeft het Hollandsclie element onder de blanke bevolking van Zuid-Afrika zijn stempel op de unie-akte gezet. anueer in Zuid-Afrika de kleurlingen in politieke rechten gelijk gesteld waren met de blanken, dan zou het gedaan zijn met het overwicht van de blau- keu, waaronder de Boeren het sterkste ele ment uitmaken. In het verdrag van Vereeni- ging, waarbij de Trans valers en Vrij staters zich onderwierpen aan hert Britsche gezag, hebben zij de uitsluiting van het gekleurde ras van de politieke rechten bedongen. Die bepaling is nu ook in de unie-akte opge nomen, en de regeering van het moederland heeft zich daarbij neergelegd; zij heeft- het recht geëerbiedigd van de koloniën om naar eigen inzicht deze zaak te regelen. Dat gelidt niet alleen van dit bijzondere punt, maar van de geheele wet. In de rede, waarin hij voorstelde de wet voor de derde maal to lezen, legde de eerste minister er nadruk op, dat het wetsontwerp was aange nomen zonder eenig amendement. Niet om dat men met alle bepalingen evenzeer inge nomen was, maar omdat men' meende, dat de bijzonderheden moesten worden overge laten aan de vertegenwoordigers van de ko loniën zelf. In het moederland had men alleen de zaak in haar geheel te beoordee- len, en daarmee betuigde men van harte zijne instemming. ,,Wij wenschen alle mo gelijke succes aan deze groote en grootsche proefneming", zoo besloot de eerste minister zijne rede. Zij aanvaardt de reis met alle goede wenschen, die wij haar kunnen geven. Wij gelooven en vertrouwen, dat in Zuid- Afrika, gelijk in andere deelen van het Brit sche rijk, de volledige toekenning van plaat selijke autonomie de beste hoeder van de rijkseenheid zal blijken." Het klenriingenvraagstuk is hiermee niet voor goed beslist. Alleen is uitgemaakt, dat het moederland zich zal onthouden hierin in te grijpenhet eerbiedigt het recht van de koloniën om deze zaak naar hun eigen oor deel te regelen. De commissaris des Konings in Zuid-Afrika, lord Selborne, heeft in den vongen winter zijne denkbeelden over dit vraagstuk uiteengezet in eene voordracht, waaiin hij de volgende stellingen verdedig de 1. De blanke heeft niet het recht aan de beschaving van die inboorlingen kunstmatige belenuncringem in den weg te leggen. 2. De geestelijke ontwikkeling van de in boorlingen mag niet bespoedigd worden; voor zoover hij echter naar beschaving ver langt, moei- de blanke hem zijne hulp en leiding niet onthouden. 3. De ten behoeve van de inboorlingen aangewezen protectoraten en re&eirvatiën ver vullen 'een gewichtig en noodzakelijk doel, en hunnie vendeeling onder de blanken is ongerechtvaardigd 4. Het verkrijgen van landbezit mag aan individueele inboorlingen niet door wetsbe palingen bemoeilijkt worden. 5. Op elk gebied van wetgeving moet de blanke zich zijne verantwoordelijkheid be wust wordien voor de geestelijke ontwikke ling van de Inboorlingen. Lord Selborne bestrijdt met kracht het standpunt van hen, die eene onderdrukking van de inboorlingen en eene kunstmatige onthouding van beschaving voor dezen noo- dig oondeelen, om aan heb blanke ras de superioriteit te verzekeren. Kunstmatige maatregelen tot bescherm ing van heb blaiike ras en om zijne heerschappij te verzekeren, zouden tot ontaarding Van dat ras leiden. Aan den anidieren kant wil lord Selborne, rekening houdlendie met den verschillenden aanleg der rassen en met het onderscheid in cultuur-niveau, geenszins eene gelijkstel ling of vermenging van de beide rassen. Hij keurt de gemengde huwelijken, af. De blan ke, die met eene zwarte vrouw leeft, kan niet streng genoeg veroordeeld worden door zijn eigen ras. Het directe parlementaire stelsel past z. i. niet voor de inboorlingen. Hij wil aan het parlement de bevoegdheid toekennen, de personen te benoemen, aan wie de dagelij k sche behartiging van hun belangen zal wor dien toevertrouwd; die moeten een bijzonder bestuur vormen, waaraan eene blijvende po- isitie moet zijn verzekerd en invloed op de wetgeving ten behoeve van de inboorlingen. Het kiesrechlt toe te kennen aan ieder in boorling, dire Britsch onderdaan is, houdt hij voor belachelijk. „Gelijk recht voor alle beschaafde menschen" wil lord Selborne in dier voege toteistaan, idlat aan inboorlingen, die voor een onpartijdige rechtbank het be wijs leveren, dat zij werkelijk loven ais be schaafde menschen, het politieke kiesrecht gegeven kan worden. Erfelijk mag 't echter eerst worden in het derde geslacht bij blij vende beschaafde en monogame levenswijze. Ook aan niiet kiesgerechtigde inboorlingen behoort echter idle mogelijkheid gegeven te worden, over hunne belangen limine stom te laten hoor en door middel van daartoe in 't leven te roepen organen. Duitschland. Berlijn, 21 Augustus. Tegen over den, in daarbij betrokken kringen, ont- stanen twijfel aangaande de belasting op door mechanische kracht bewogen vaartui gen van buitenlandsche bezitters verklaart de Norddeutsche Allgemeine Zeitung dat deze twijfel ongegrond is. De voorschriften over zegelafgifte en verlofkaarten voor der gelijke vaartuigen hebben tengevolge van de doorvoering der rijks financiehervorming geen verandering ondergaan. Spanje. De Madridsche correspondent van l>et Petit Journal geeft eene bloemlezing van meeningen van Spanjaarden van aanzien, die als keirteeken van de heerschende stem ming niet zonder belang is. Een Madridsche dagbladsahrij ver zedde „Onze regeerders willen den tiran spelen, maar hebben daarvoor evenmin reden als voldoende kracht. Slechts onze vaderlands liefde weerhield ons, om verzet tegen dit stelsel van verdrukking door de wapenen kenbaar te maken. Onze Koning zelf zal spoedig van zijne ministers verlangen, den normalen toestand' to herstellen, want de re- geerende monarch is volstrekt niet betrok ken bij de onhandigheden en misslagen van het ministerie". Een oud-minister verklaarde, dat de financiers woedend zijn op minister-presi dent Maura, omdat er een tekort is in do begrootte g, dat verder de .clericalen hem verwijlen doen, omdat hij hen niet voldoen de beschermt, en dat de officieren hem voor 'het roekeloos vergoten bloéd verantwoor delijk stellen. Zoo kan het niet verder gaan. „Wij moeten weten wat wij in Melil- ia zoeken en hoe ver wij daar willen gaan. Eene groote expeditie zou ons dwingen tot het uitzenden van 70,000 soldaten en tot het uitgeven van honderden millioenen. Daar van wil het land «niéts weten. De berichten uit Madrid en uit de pro vincie stemmen alle hierin overeen, dat on der kle bevolking de ontstemming dreigend toeneemt, omdat men daar niet begrijpt, dat generaal Marina, ondanks de versterking die hij 'heeft gekregen, nog altijd niet kan besluiten de operatiën weder te beginnen. Dat geeft onider hét volk voedsel aan de meen.ing, dat men over de beschikbare krachten om de onderneming ten einde to brengen en over het weerstandsvermogen van de Mooren verkeerd is ingelicht. Spanje in Marokko. Melilla. 2 2 Aug. De Rifmannen avanceerden tol Sidimusa en vielen opnieuw een Spaansch konvooi aan, waarbij zeven soldaten gewond werden. Men verneemt, dat de Rifmannen versterking ontvingen. Rusland. Volgens een bericht uit Petersburg werd het bezoek van den Sultan in Rusland uit gesteld tot 't aanstaande voorjaar, wannieer de sultan verscheidene Europeesche hoven zal bezoeken. In zijne plaats zal tusschen dien 14. en 28. September een buitengewoon Turksch gezantschap met ghazi Moekhtar pac-ha aan het hoofd to Livadia aankomen. Het Czarenpaar zal den 30. September of 1. October door de Dardanelles varen, en in Koneban'tinopel door den sultan be groet worden, maar slechts weinige urteu d'aar vertoeven. Turkije. Mahmoed Chefket Pacha, de generalissi mus van het Turksche leger, heeft van den Keizer eene uifcnooddging ontvangen om de groote manoeuvres in Duitschland bij te wonen. Dilt heeft in Konstantinopel een uit munténden indruk gemaakt, waar men de uitnood'iging beschouwt als een zichtbaar en zeer gewaardeerd bewijs van het vertrouwen,' dot de Duitsche Keizer stelt in het jonge, zich in volle regeneratie bevindende Turk- sdho leger. Griekenland en Turkije. Londen, 21 Aug. Reuter's bureau vernoemt dat naar alle waarschijnlijkheid de Turksche regeering niet van antwoord zal dienen op de laatste nota der mogend heden, wélke geen punten bevat waarop ant woord wordt gevorderd. De Turksche re geering heeft .al het mogelijke .gedaan om de ophitsing der nationale gevoelens tegen Griekenland, tegen to gaan en beschouwt het als onwaarschijnlijk dat Turkije het noodzakelijk zal vinden, gezien den verzoe nenden aard van het Grijksöhe antwoord, om oen beroep te doen op de mogendheden om eend'ge grieven betreffende Macedonië te herstellen De laatste Grieksche nota heeft de Kreta- kwestie los gemaakt uit het geschil tus- schen Turkije on Griekenland, en daarover is de Porto zeer tevreden. Overigens echter bevredigt die nota niét, volgens de inlich tingen van den correspondent van de Vos- SLSche Ztg. Eene beslissing zal eerst gero nnen worden als het comité van Saloni-ki zich zal hebben uitgesproken. Dit heeft iin do laatste dagen zijne agitatie voor den oor log gematigd, waarna de „om redenen van vaderlandsliefde togen Griekenland verbit terde bevolking" zich terstond gekalmeerd heeft, zonder echter den boycot tegen Griek - sche goederen én schepen prijs te geven. De sjouwers te Konsbantinopel hebben aan de regeorirg, die hem wilde bewegen den lxoycot te staken, eenvoudig medegedeeld, dat zij niet wilden gehoorzamen. Toongevende kringen van die Porte ver- Maren den tegenwoordigen toestand in de Kretakwestie voor bevredigend. Door het optreden van de beschermende mogendhe- dJe-n op Kreta is de spanning geweken. In het neerhalen van de Grieksche vlag en in het bericht, dat de consuls van do bescher mende mogendheden van de regeering van Kreta d:e uitdrukkelijke toezegging hebben verlangd, dat de Grieksche vlag voortaan niet meer zal worden uitgestoken, ziet- de Porto den waarborg, dat de beschermende mogendheden de Turksche souvereiniteit in Kreta voor verdere schending zullen beschermen. Dit is voor de Turksebe regee ring, die nooit gestréefd heeft n'aar oorlogs verwikkelingen, maar slechts haar recht heeft verdedigd, van beslissend gewicht geweest. Daarom is het niet de schuld van Turkije geweest, als de oplossing van de zaak zoolang is uitgesteld. Oriekenland. Athene, 2 2 A u g. De geruchten over eene waarschijnlijke abdicatie van den Ko ning ton gevolge van de militaire beweging en de eischen van de officieren, zijn geheel ongegrond. Marokko. Tang er, 22 Aug. Uit,Fez wordt van den 19en bericht, dat de vervolging van den roghi voortduurt. Er zijn verscheidene ge vechten geleverd, die echter niet leidden tot de gevangenneming van den pretendent. Uit Casablanca wordt bericht, dat tame lijk ernstigo wanordelijkheden zijn voorge komen bij de Doukhala's. Gewapende bot singen zijn voorgekomen tusschen gedeelten van de Ou led Fred. De benoeming van een nieuwen eaid van Azemmoer veroorzaakte een verdubbelde beroering. Zuid-Afrika. De nu door beide buizen van het parle- men.t van het moederland goed gak eurde grondwet van de Zuid-Afrikaansche unie be paalt-, dat de Tegeering van den nieuwen bondsstaat bestaat uit den door den Koning benoemden gouverneur-generaal, ten senaat en een huis van vertegenwoordigers. Do senaat bestaat uit 40 leden, waarvan ioder der vier koloniën er 8 kiest en de 'gouver neur-generaal even zooveel 'benoemt, doch slechts in de eerste tien jaren. liet huis van vertegenwoordigers telt 121 leden 51 uit de Kaapkolonie, 17 uit Natal, 36 uit Transvaal en 17 uit Orangia. Het mandaat van do vertegenwoordigend© lichamen duurt vijf jaren. Financieele en belastingvoorstellen moeten het eerst bij het huis van vertegenwoordigers ingediend en daar behandeld wordende senaat bezit daarvoor niet het recht van amendement. Wat de overige maatregelen vau wetgeven- deu aard betreft, roept de gouverneur bij versdhil van meening tusschen de beide hui zen deze op tot eene gemeenschappelijke zit ting, waarin dan de volstrekte meerderheid 'beslist. Het actieve en passieve kiesrecht komt alleen aan de 'blanken toe. Alleen de Kaapkolonie maakt hierop eene uitzonde ring. Daar behouden de 'kleurlingen het ketieve kiesrecht, dat zij reeds bezitten verkiesbaar zijn zij echter niet, evenmiu voor den senaat als voor het huis van ver tegenwoordigers. De vraag, waar de zetel van de regeering gevestigd zal zijn, is in dien zin opgelost, dat Biet uitvoerend bewind gevestigd is in Pretoria, liet parlement vergadert in Kaap stad en liet hooggerechtshof zijn zetel heeft in Bloemfontein. De directe belastingen ko men toe aan de bondsstaten, die door eigen provinciale parlementen in hnnne plaatse lijke belangen zullen voorzien; de invoer rechten en verdere inkomsten komen toe aan de al gem eene bondskas. Alle binnenlandsehe to-lliniën vervallen en de spoorwegen worden door de bondskas overgenomen. De taal kwestie is beslist in dien zin, dat de En gelsen© en Nederlandsche talen gelijkge rechtigd zijn. De nieuwe bondsstaat omvat een gebied van 1,246,480 K.M2. en is grootcr dan liet Duitsche rijk en Oostenrijk-Hongarije te zaniende bevolking telt 5,338,000 zielou, waaronder 1,118,000 blanken. Allerlei. Reims, 22 Aug. In den wedstrijd in de luchtscheepvaart om den snelheids- prijs werd de voorgeschreven afstand afge legd door Tissandier in 28 min. 29 sec., door Delambert in 29 min. 2 sec., door Lefebre in 29 min. en 2 3/5 sec., door Paulhan in 32 min. 48 sec.in den wedstrijd om den Gordon Benneitbeker, een afstand van 20 K.M., door Latham in 18 min. 33 sec., door Leblanc in 19 min. 26 sec., door Paulhan in 21 min. 45 sec., door Sommer in 23 min. 22 sec. B e t h e n y, 2 2 Aug. Heden begon de week voor de luchtscheepvaart -te Reims. De sportcommissarissen deelden bet volgende méde als verkregen uitslag. Delambert vloog 30 K.M. in 29 min. 2 sec. Tien K.M. wer den afgelegd door Lefebre in 8 min. 58 sec., door Tissandier in 9 min. 25 sec., door Delambert in 9 min. 33 sec., door Lal/ham in 9 min. 47 sec., door Sommer in 11 min. 24 sec., door Cockburn in 11 min. 44 sec. Naar het Fransch van Bdtnond Lepelletier. 71 DOBR J. L. VAN DER MOER. De luitenant Miguel hield hem echter te gen, en zei met een spottenden lach „Pardon, mijnheer, 't is beter dat u dien kant niet uitgaat; ge hebt 'n vrijgeleide- brief, en de personen drie daarheen- gaan heb ben aoo'n stuk niet kunnen krijgen... wee® diu-s zoo goed van dié andea*e deur gebruik te maken." „Dan zal 'k hier wachten." „Ge kunt ook niet in dit vertrek blijven, want dit is bestemd voor de officieren, die aan den Raad verbonden zijn. I-k verzoek u dus te vertrekken." „Ik verzoek u beleefd <mij te vergunnen; nog 'n oogenblik hier te blijven... ik zal heengaan zoodra hij terugkomt." „Uw vriend] Maar dat kon wel eens laat worden." „Hoe dat zool Meent u dat]" vroeg Kar- loo, wiens ongerustheid voortdurend aan-- groeide. „Verduiveld 1" antwoordde Miguel, met een lompe onverschilligheid, ,,'n ondervra ging duurt -soms zeer lang!" „Ondervraging]... Ondervraging! O, God, dan heeft hij me bedrogen en ik heb 't wiet begrepen... O, ik wil hem nog zien, nog één enkele maal, heeren, ik smeek 't u I" Hij" -wilde de gang in snellen1, maar de officieren weerhielden' hem en trachtten hein tot bedaren te brengen. Hij verzette zicih en wilde zijn voornemen ten uitvoer brengen, toen Delrio weer ver scheen. Op het zelfde oogenblik kwam ook Vargas uit den Raad en trad' haastig op zijn collega toe. .Deze richtte woédende blikken op de officieren, d'io Karloo tegenhielden „En...]" vroeg Vargas, verwonderd over het vreemde gezicht van Delrio. ,,'t Is gedaan," antwoordde deze kortaf. „En heeft ie gesproken]" Delrio trok de schouders op en bromde tusschen de tanden „Hij heeft maar ééni woord gezegd: „Va derland"... en toen was ,ie 'diood." .Wanhopig riep Karloo uit: „Wat, dood] Da's onmogelijk!" Vargas deelde in de algemeene verbazing. Hij vroeg hoe het mogelijk was dat een be schuldigde, bij de ondervraging, en dan nog wel iti de bekwame handen van een man als meester Charles, in eeus sterven bon, en aldus aan de Justitie de bekentena-ssen ont hield, welke zij he'm ;dloor een langzame, .maar steeds heviger foltering trachtte te ontlokken. Delrio legde haastig uit, dat Rijsoor zich op den drempel van de folterkamer een dolk in 'het hart gestoken had. Hoe hij aan dit wapen had weten te komen, kon niemand verklaren. Karloo snikte. Delrio betreurde hét dat Rijsoor, door zich zelf te do oden, den Raad) verstoken had van de zoo zeer gewensohle onthullingen. Woedend smeet hij den bloedigen dolk op de tafel, welke den edelen martelaar had ge vrijwaard voor de mishandelingen) welke men hem wi'lide d'oen ondergaan. En zich tot de officieren wendend voegde Delrio aan zijn woorden tee: „Waarlijk, heeren, ge mioest de gevange nen toch .met wat meer voorzorgen onder zoeken „Ga vlug mee uaar Zijne Excellentie," zei Vargas. „We moeten hem op de hoogte brengen van 't geval, da'ti hem ongetwijfeld alles behalve aangenaam stemmen zal... Noircarmes is niet teruggekomen en Mon seigneur is erg 'zenuwachtig, onrustig, opge wonden... En deze tijding zal z'n humeur zeker niet beter maken." Ten. hoogste teleurgesteld, begaven bei den zich naar de kamer, waar de hertog op 'den. uitslag van liet verhoor zat te wachten, iclat op zijn bevel 'door meester Charles ge houden werd. De officieren, nog steeds niet van hun verbazing bekomen, bekeken nieuwsgie rig den bloederigen dolk, dien Delrio ver zuimd had mee fe nemen. Karloo trad' .naar de tafel en vroeg met van aaij-doeninng bevende stem: „Heeren, staat ge er op dit wapen te hou den „Welnu," antwoordde luitenant Miguel, verwonderd over deze vraag. „Zou i k 't dan mogen meenemen!" „Wat mij betreft, ga gerust uw gang, als ge er op gesteld zijl. 11c geloof niet dat er nog iets te onderzoeken is, tenminste wat den. graaf van Rijsoor 'betreft... en de Rnalcl heeft dit bewijsstuk zeker niet noodig. „Ik dank uriep Karloo met woeste vreugde. Hij nam den dolk, verborg hem zorgvul dig op zijn borst en begaf zicli naar buiten, terwij 1 hij bij zich zelve sprak „Ik zal in'n eed' houden! Ik zal den ver rader, die ons aan den vijand heeft overge leverd, met dit wapen doorsteken... Ik zal hem dooden en aldus de -mij door Rijsoor ge schonken vergiffenis rechtvaardigen, zijn dood wreken en 't Vaderland redden HOOFDSTUK XII. De kleine Jozua. Herhaaldelijk had de hertog van Alva naar Noirq/irmes geïnformeerd, die niet was teruggekomen De officieren van het paleis en de leden van den Raad van Beroerten, eveneens ver wonderd over het langdurig wegblijven van den opper-provoost, hadden niet de minste inlichting kunnen geven. Teen uien Noircarmes, na drie uren wach- tens, nog maar steeds niet zag verschijnen, en niemand in staat bleek omtrent zijn per soon iets naders mede te deelen, besloot men hem door kapitein Riguenez met eenige manschappen tc -doen opsporen. Laatstgenoemde begaf zich dadelijk in de richting van het Augustijnerklooster. Dezen weg had de opper-provoost toch ook inge slagen, toen de Hertog, na de gevangen neming van de eedgenooten in het stadhuis hem hold opgedragen voor de rust in de stad te zorgen on met een sterko patrouille enkele verdachte wijken in het oog te houden. Noircarmes was met zijn 'troep regelrecht naar het klooster gemarcheerd1. Hier aange komen. had hij de ruiters, die hem verge zelden, in de voorstad St. Jos-ton-Noode op verkenning uitgestuurd, terwijl hij zelf door de hoofdpoort van het gebouw was binnen getreden De Broader-porti-er, verbaasd en veront rust door dit bezoek, op zulk een ongewoon] uur, maakte herbaalde buigingen én sloofde zich uit met 't uitspreken van zegewenschen en het kenbaar maken van zijn verwonde ring. Noircarmes glimlachte met zijn wijd ge- openden -hyena-mond. Als eem verscheurend dier likte hij met wellust en 'met een wreed© uitdrukking in den) blik zijn smakkende lip pen. De lucht van het bloed, dat hij des nachts gerooken had, bij het gevecht in de gangen van het stadhuis, had hem in eem goede stemming gebracht. Bij het zien van gewonden en dooden, kwam er een uitdrukking van tevredenheid op het gelaat' van dezen wreedaard. Na uit het bloedbad te zijn gotreden, wa ren zijn lusten blijkbaar bijzonder geprik keld, en in zijn hevig verlangen om daar aan te voldoen, had hij zich zooveel moge lijk gerept om met zijn escorte het klooster te bereiken. Wanneer het plannetje, dat hij roods -dadelijk gemaakt had, slagen mocht, dan zou zijn wellust nu zeker bevredigd worden. Wordt -ervotgd

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1