J»\ 56. 8"' JuaritaiiK. Woensdag 25 Augustus 1909. BUITENLAND. BINNENLAND. SFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per S maanden voor Amersfoortf 1.00. Idem frauco per post- 1.50. Afzonder, gte nummers - 0.O5. Deze Courant vorsohgnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens bg de Uitgeven in te zenden. Uilgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 eeutu bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen Ufï het herhaald adverteeren in dit Blad, b{j abonnement. Eome circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht C'zcclicn legen Duitsch er»* Men viert dezen zomer zonderlinge fees ten in Oostenrijk. Vreugde beleeft niemand bij deze feesten, maar dat is ook niet het doel waarmee zij worden op touw gezet. Wanneer zij haat verwekken op plaatsen, waar 'ot dusver vrede heerschte, wanneer de deelnemers in strijdlustige stemming zijn. gebracht en aan buitenstaande personen er gernis is bereid, dan schijnt het dloel be reikt te zijn van hen, die deze feesten orga- niseeren Men heeft hier te doen met een der uitin gen van den rassenstrijd, die in Oostenrijk woedt. Tot dusver was Bohemen voorname lijk het tooneel van dezen strijd. Thans is die ook overgebracht naar Neder-Oostenrjjk in overwegend Duitsch gebied. Onlangs wil de eene Czechische vereeniging een stoom- boottocht doen van Weenen naar Melk. Aanstonds zetten Duitse he vereenigingen eene tegenbeweging op touw om te verhin deren, dat de Czechen te Melk aan land zou den gaan. Het plan van Czechische gymnas ten om naar Unter-Themenau te gaan, deed aanstonds bij Duitsche gymnasten het voor nemen rijpen om zich naar dezelfde plaats te begeven. Uit voorzorg werden de beide feestelijke bijeenkomsten door de overheid verboden. Van alle kanten en bij alle gele genheden komen in Weenen en omstreken zulke incidenten voor en getuigen er van, dat de vijandschap, die Czec-hen en Duit- schers tegen elkaar koesteren, een nieuwen uitweg heeft gevonden om zich te doen gelden Tot goed begrip van den toestand moet men zich de omstandigheden voorstellen, waarin do Czechen zich in Weenen en in de omstreken van de hoofdstad des rijks ves tigen. Van eene bevolking van ruim 1,700,000 zielen waren, blijkens de volks telling van 1900, 100,000 Czechen. Deze cijfers, op zich zelf beschouwd, geven niet den indruk, dat het Duitsche element ern stig bedreid is door wat men noemt ,,de Czechische invasie". Maar de landverhui zers uit Bohemen zijn voor de Duitsche be volking van Weenen een maatschappelijk ge vaar. Zij komen van het platteland, arm, arbeidzaam en spaarzaamzij laten zich vinden voor werk, waarvoor de geboren Weeners den neus optrekken; zij zijn met lage loonen tevreden en weten niettemin besparingen te maken. Zoolang de Czechen in Weenen niet anders dan dienstboden, sjouwers of kleine kooplieden waren, zag men in hen geen gevaar. Maar de groote aanbouw van huizen in de buitenwijken heeft den toestand verergerd. Het seizoen werk "n het bouwbedrijf trekt stroomen Czechische werklieden aan, die den in Wee nen thuis behoorenden werkman concurren tie aandoen en na den geëindigden werktijd met hunne spaarpenningen naar huis gaan. Ook brengt Bohemen een intellectueel pro letariaat voort, dat in Weenen de markt be derft voor kantoorpersoneel, winkelbedien den en dergelijken. Het is dus minder nog in het aantal van de naar Neder-Oostenrijk komende Cze chen, dat het gevaar zit, dan in de wijze waarop zij den concurrentiestrijd voeren. Daarbij komt, dat de Czechen in Weenen zich steeds meer afgezonderd houden van.de overige bevolking. .Vroeger gingen zij op in de mas-sa en vermengden zich met de ande ren; thans zonderen zij zich af, vormen ver eenigingen, geven eigen dagbladen uit, stichten eigen scholen. Er bestaan thans te Weenen 195 Czechische vereenigingen, waar onder 20 studentenvereenigingen en 16 gymnastiekvereenigingen, die een bijzonde- ren ijver ontwikkelen. Er zijn 13 Czechische spaar- on voorschotbanken. Deze solidari teitsbeweging legt zich thans bijzonder toe op de ontwikkeling van het onderwijs in Czeobische scholen. De pogingen om die scholen te stichten en daarvoor van do over heid de vereischto vergunning te krijgen, wekken de woede op van het Duitsche ele ment. De rassenstrijd, die do Oostenrijksche monarchie verdeeld houdt, is hiermee in eene nieuwe phase getreden. Tot dusver was de strijd tusschen Czechen en Duitschers beperkt tot Bohemen en Moravië. Nu gaan de Czechen op verovering uit en bestoken de Duitschers op hun eigen terrein. Dat maakt de reeds zoo moenel ij ke taak voor d e Oos ten-rij ksohe regeering niet gemakkelijker. Frankrijk. De nieuwe minister van financiën denkt aan verhooging van den prijs van de tabak als middel tot dekking van. het tekort op de staatabegrooting, dat nu tot 200 mil Hoen. is aangegroeid. Bepaalden vorm hebben de plannen nog niet gekregen. Uit de ta- balosregie heeft de Franscho staat tot dusver goede inkoanston getrokken. Men berekent, dat dooreen genomen in Frankrijk jaarlijks 400 a 420 millioen frs. voor tabak worden uitgegeven, waarvan de staat eene zuivere winst van 310 millioen heeft. De president der republiek heeft een be sluit onderteekend, tot het verkenen van gratie aan politieke veroordeolden, ten ver volge op het vroeger reeds' genomen besluit. Daaronder zijn o.a. begrepen de nationalis ten Gaucher en Biétry, de anti-militarist Mar oh al, verder de zoogenaamde ,,camelot6 _du roy." Zweden. Een groot aantal vrouwen, tot alle par tij richtingen behoorende, heeft oen verzoek schrift bij de regeering ingediend om in het nu reeds ruim drie weken durende conflict tussclveu werkgevers en werknemers die be middelaarsrol op zich te nemen. De ver wachting wordt uitgedrukt, dat een van de regeering uitgaand initiatief tot vredeson- derhamdelingen van geen zijde zal kun man worden afgewezen. „Wij willen in naam van de gezinnen, van 't komende geslacht en van de sociale welvaart de regeering uitnoodi- gen, dat zij de poging onderneemt althans een groudslag voor onderhandelingen aan te geven. De gezonde en krachtige ontwik keling van Zweden wordt dagelijks meer bedreigdde tegenwoordige oorlog verwekt economische storingen voor talrijke gezin- men, ja voor hot geheel e land en "Vermeer dert, wat het beden kei ij kst is, den haat tus schen de klassen, een haat die reeds nu het grootste sociale gevaar beteekont." Italië. Op grond van eene den 2en Maart j.l. te Mexico, gesloten overeenkomst, hebben de regeeringen van Frankrijk en Mexico tot den Rolling van Italië het verzoek gericht, in het tusschen de beide staten hangend ge- schil betreffende de souvereiniteit over het ejland Clipper urn als scheidsrechter te he slissen. De beide partijen zijn door den minister van buitenlandsche zaken in ken nis gesteld, dat de Koning het hem opge dragen scheidsrechtelij ke ambt heeft aange nomen. Turkije. De Temps bericht uit Ko sitantdnopel, dat de grootvizier den sultan hoopt te be wegen den Russischen Czaar zijm tegenbe zoek in Petersburg te brengen, waarheen hij hein dan zal vergezellen De minister van binmenlandfeche zaken Talaat Bey heeft aan den correspondent van de Temps over zijn streven tot admi nistratieve lvervorming verklaard, dat zijne aandacht vooral gericht zal zijn op de be stuursorganen van de provinciën, om het ambtenaarskorps op de hoogte van zijne 'aak te brengen. Hij laat idoor de gouverneurs- generaal nauwkeurige inlichtingen inwinnen naar de bekwaamheden van de ambtenaren, opdat onbekwame ambtenaren kunnen wor den afgezet en met nadruk tot verantwoor ding geroepen. De verschillende elementen van de bevolking zijn slechts tot elkaar ie brengen door een voorbeeldig bestuur en eene rechtvaardige rechtsbedoeling zonder aanzien van ras en godsdienst. Bij de benoe mingen zal zooveel mogelijk gelei worden op nieuwe en jonge krachten, die niet door trokken zijn van de ideeën van het oude régime. De Courrier d'Orient bericht, dat de Por te iu haar antwoord op de oollectievo nota van de beschermende mogendheden er op zal wijzen, dat men bij de .regeling van de zaken in Macedonië te doen heeft met eene binnenlandscbe aangelegenheid van Turkije. Daarom verzoekt de Porte de mo gendheden, die eerbied koesteren voor de souvereiniteit van Turkije, aan de Turksche regeering bij de regeling van de Macedoni sche kwestie de vrije hand te laten, vooral ook omdat de bedoelingen van Turkije ge heel vredelievend .zijn. Saloniki, 24 Aug. Wegens de hou ding, die de Albaneezen tegenover de auto riteiten te Verasowics hebben aangenomen, zijn er uit Uskub versterkingen afgezonden met kanonnen. Er heeft een gevecht plaats gehad, waarin talriike dooden en gewonden vielen. R o n- e, 2 4 Au g. De mahdistisc io be weging in Yemen heeft een ernstig revo- lutionnair karakter aangenomenDe om- wenteilingsgrtzinden rooven en moorden. Turksche troepen zijn opgerukt naar Ito deida; de kruiser Volturno is van Aden eveneens daarheen vertrokken. Griekenland. Do tegenspraak van het gerucht, dat de Koning j lun zou hebben afstand te doen van de regeering, is geschied in een brief, dien een adjudant van den Koning heeft gezon den aan minister-president Rhallys, waarin hij deze verzoekt te willen tegenspreken, dat ooit een dergelijk voornemen is geuit. Kreta. Uit Kanea wordt bericht, dat hot uit voerend bestuur aan do consuls van do be schermende mogendheden het verlangen kenbaar heeft gemaakt, dat het fort zou worden ontruimd door de internationale be zetting, die aan land is gébracht om de Griekscho vlag neer te halen. Spanje in Marokko. De Corre&poiulencia de Espana bericht van liet oorlugstooneel bij Melilla, dat een offensief optreden voorloopig nog uitgesloten is. Het zou een dwaas avontuur be teekenen, zoolang de mogelijkheid van den geregeld en aanvoer van levensmiddelen en munitie niet zoowel op den landweg als op den zeeweg naar alle kanten volkomen verzekerd is. Daartoe is de aanschaffing van veel meer transportmiddelen en de voltooiing van de verbinding van Mar Ohica met de zee noo- dig. Het oogenblik van de aanvalsbeweging mag in geen geval door ongeduld en zenuw achtigheid gedistcerd worden, maar moet goed veorbereid zijn. Daarvan is de opper bevelhebber, generaal Marina zich ten volle bewust. Uit Madrid wordt aan de Köln. Ztg. be richt, dat, nu d© eene dag na den. ander ver loopt, zonder dat de reeds lang aangekon digde opmarsch van de troepen begint, het ongeduld stijgt en iedereen vraagt Wat is er tvit-l» gebeurd, dat generaal Marina niet van leer trekt? Deskundigen wijzen daarte genover op de reusachtige toename, die het meevoeren van water, levensmiddelen, mu nitie enz. moet bereiden. De reusachtige trein, die in dit'geval noodig is, goed samen te stellen en te regelen, is geen gemakke- lijken arbeid, die spoedig kan worden ver richt. Wanneer men, alleen door den wensch geleid om thuis het ongeduld te bevredigen, luchthartig voorwaarts wilde gaan, zonder dit punt vooraf zoo goed mogelijk te hebben geregeld, dan zou men zich blootstellen aan het gevaar weer terug te moeten gaan, zon der het doel van den todht te bobben be reikt, wat dan als een groot succes van den vijand zou worden voorgesteld. Ook de bui tengewone hitte, die in Melilla heersclit, kan de hevelvocrende generaal bobben be wogen nog wat te wachten, om zich niet aan het gevaar bloot te stellen, dat hij meer soldaten door zonnesteek verliest, dan in de gevechten, die reeds geleverd zijn door de kogels van den vijand. Allerlei. vBerlijn bereidt zich voor op de ont vangst van Zeppelin. Het luchtschip de Z. III zal waarschijnlijk in don nacliit van Donderdag op Vrijdag van Friedriohs- hafen wegvliegen. Het Te gel er schietveld, bij Berlijn, waar het schip zal neerstrijken, is met hoog ijzefdraad afgezet. Op het Tem- pelhoferveld worden tie tribunes, die er nog staan, in orde gebracht. In de voorsteden, die aan de landingsplaats grenzen, Reinic- keivdorf en Tegel, zullen Zaterdag denke- i.jk de winkels tot middernacht mogen open blijven en Zondags worden de bepalingen betreffende de Zondagsrust, behalve voor de uren v$n de hoofdgodsdienstoefening, buiten werking gesteld. Indien het lucht schip Zaterdags in deai voormiddag wordt verwacht, zullen de scholen dien dag geslo ten blijven. IJet plan is echter, dat het omtrent 5 uur 's middags ter plaatse zal we zen Er is sprake van de oprichting van een Duitsch museum voor do luchtvaart. De Keizer stelt er, naar 't heet, veel belang in en zal er een aantal boekwerken en mo dellen aan schenken. Graaf Zeppelin zou te Berlijn de zaak met den Keizer bespreken. vDe geruchten aangaande de aanhou ding van den. secretaris van Tolstoi", den heer Goussef, worden bevestigd. Hij zal voor twee jaar naar de provincie Perm verbannen worden. Goussef vroeg een half uur om zijne papieren aan Tolstoi over te reikou. De politie stond dit toe, waarna zij hem meenam. Goussef wordt beschuldigd te hebben me degewerkt aan het vlugschrift van Tolstoi. „Gij zult niét dooden 1" tegen de doodstraf. Die aanhouding maakt veel opschudding. Tolstoi heeft zijne dochter naar den gou verneur van Taula gezonden, om te verzoe ken of Goussef met zachtheid behandeld zal worden tijdens zijne ballingschap. v In Metfmann sloeg oen arbeider, die ruzie had. zijn vrouw mot een hamer De vrouw droeg haar driejarig kind op den arm. Zij bleef ongedeerd, maar hol kind word door don (hamer do hersenen ingesla gen. v— Maandagnacht is uit een bijgebouw van het commissariaat van politie in de Friodrichstrasse t? Berlijn, Diana, de meest vermaarde politiehond uit de Duitsche hoofdstad, gestolen. P a r ij s, 2 4 A u g. Aan de bladen wordt uit Pittsburg geseind, dat er weder botsin gen hebben plaats gehad tusschen arbeiders van de „Stcelcar"-maatschappij en do |ro© pen, waarbij oen aantal dooden zijn geval len. De krijgswet is afgekondigd. Montevideo, 2 4 A u g. Het Argen tijnse he stoomschip Columbia is bij den in gang van de haven, ton gevolge van aanva ring mot oen Duitsche stoomboot, gezonken, Het aantal slachtoffers wordt geschat op 150 tot 300, allen pleizierreizigers, komende van Buenos-Ayres. De Staatscourant van Woensdag 25 Augustus bevat o. a. de volgende Konink lijke besluiten opgeheven het Nederlandsche consulaat to Simon stad erkend als consul der Dominicaansche republiek op Curasao M. Perez; van Peru te Willemstad J. Ecker. H. M. de Koningin-Moeder zal van Zaterdag tot den 2en September op Het Doo blijven. De princessen Elisabeth en Victoria van Bentheiin keeren Vrijdag van Soest dijk naar Bentheim terug. Dinsdag 31 Augustus, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Ko- niingin zal ten paléizo Het Loo een gala dejeuner plaats hebben, voorafgegaan door een cour van gelukwensehing. Hare Majesteit de Koningin-Moedor heeft, met het oog op het voor een 'boot tocht zeer ongunstig weder, voorloopig moe ten afzien van het voorgenomen bezoek, op heden, aan de havenwerken van Rotter dam. Den burgemeester van Rotterdam is na mens H. M. de Koningin-Moekler bericht gezonden, dat het bezoek voorloopig is uit gesteld Heden keerde minister Kolkman die sinds Zaterdag uit de stad was, terug. Mi nister Heemskerk wordt Vrijdag en dc Mi nister van Marine Zaterdag van hun bui tenlandsche vacantiereis terug verwacht. Dr. Kuyper. Aan den schrijver vau „Haagsche Kout" in de Prov. Gron. Ct. werd verzekerd, dat dr. Kuyper, die nog in Zwitserland vertoeft, door den loop der gebeurtenissen aan het departement van Koloniën als elk buitenstaander werd ver rast. Hij verheugt zich geenszins er over dat op deze wijze het leiderschap van de anti-revolutionaire Kamerclub, zonder op offering of achterstelling van den heer De Waal Malefijt, hem weder in den schoot valt. Want de gezondheidstoestand van den emiïienten staatsman moot, onder den in vloed van de jongste onthullingen, zeer ge leden hebben en een mijner vrienden, die hem in de vorige week te Interlaken ont moette, herkende den tot voor korten tijd nog zoo stoeren man, thans verouderd en gebogen, bijna niet meer. Daarom heoht ik wel eenige waarde aan oen gerucht, dat mij dezer dagen ter oore kwam, volgens het welk dr. Kuyper er ernstig aan dacht het terrein der actieve politiek eerlang te ver laten en in geen geval het leiderschap der rechterzijde in de Tweede Kamer te aan vaarden, ook wanneer de vereenigde coalitie hem daartoe nogmaa's roepen mocht, wat na de thans wel sluimerende, maar geens zins van de baan zijnde Lehmann-West- m en er-historie volstrekt zoo vast niet staat. Ten minste er zijn onder de katholieken en christelijk-historischen heel wat leden, die de aanvoering van de geheele rechterzijde liever aan andere handen zouden overgeven. Van den anderen kant zijn er ook <lie den meester in de dagen van tegenspoed en moeilijkheden, ondanks alles, meer dan ooit onwrikbaar trouw blijven en die zijn lei ding nog steeds als onmisbaren eisch voof het in stand blijven der reohtsche coalitie beschouwen." Beperking van Zondags- arbeid. Ten béhoeve van de voorberei ding van een wettelijke regeling, welke ten doel heeft den atbeid op Zondag van ar beiders, die in de onderneming van oen an der tegen loon werkzaam zijn, zooveel moge lijk te verbieden of te beperken, heofl do minister van landbouw, nijverheid en han del tot de Kamers van Arbeid een vragen lijst gericlrt, waarvan de beantwoording vóór 15 October a.s. Uioet geschieden. De minister noodigt de Kamers uit, bij het verzamelen exr inzenden van de gegevens de uitdrukking „arbeider" in rui'men zin op te nemen, zoodat opgaven worden verkregen ook over kantoor- on handelsbedienden en anderen, die door het gewone spraakgebruik niet als arbeider worden aangeduid, maar toch voor loon in oen onderneming werk zaam zijn. Ook dienen de gegevens niet be perkt te worden tot arbeiders, die in fa brieken, werkplaatsen, kantoren, hotels, koffiehuizen, restaurants of eenige andere inrichting, wnarin oen onderneming wordt uitgeoefend, werkzaam zijn, maar zij zullen zich moeten uitstrekken ook over hen, die buiten zulke inrichtingen hun arbeid ver richten. De minister heeft ook de medewerking der burgemeesters ingeroepen. De minister verzoekt die medewerking te verleenen1 door een bijgevoegde circu laire te verzenden aan elke in de gemeente gevestigde vereeniging van werkgevers of arbeiders en mede aan elke vakvereeniging, waarvan zoowel werkgevers als arbeiders lid kunnen zijn 2. door zelf het in de circu laire gevraagde materieel te verschaffen, in dien dit niet door tusschenkomst van ver eenigingen is te verkrijgen of wel de gege vens aan te vullen of te verbeteren, indien deze niet volledig of niet juist aangeven, welke bedrijfsarbeid door arbeiders op Zon dag wordt verricht en in hoeverre deze nood zakelijk is te achten. De minister meldt, dat tot de Kaimers van koophandel en fabrieken het verzoek wordt gericht den minister de gegevens in de cir culaire aan de vereenigingen van werkge vers en arbeiders bedoeld te verschaffen, voor zoover die met betrekking tot de bin nen haar ressort uitgeoefende bedrijfstak ken te hareT beschikking staan en dat ook de Kamers van Arbeid, behalve die voor den landbouw te 't Bildt, voor de veenderij te Hoogeyeen en voor de bloembollenteelt te Beverwijk, Haarlem, Hillegom en Sassen- heim, worden uitgenoodigd de gegevens te verstrekken ten aanzien van de door haar vertegenwoordigde bedrijven. Intusschen verlangt de minister, dat deze gegevens zelf standig ook worden verzameld door de bur gemeesters. F o o i(?)v e r b o d. De minister van Financiën heeft in een circulaire aan het douane-personeel dit ernstig gewaarschuwd tegen het aannemen van fooien en geschen ken aangezien hem is gebleken, dat som mige ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen die nog steeds accepteeren. Dit aannemen van geschenken in geld of anderszins, onder welken naam of welk voorwendsel ook, is zonder uitzon dering ten strengste verboden. Zóó streng, dat de minister mededeelt, dat men bij over treding van dit verbod niet op toegeeflijk heid behoeft te rekenen. Van elke overtre ding moet hem rapport worden ingebracht. Verder hebben de ambtenaren er ook voor te waken, dat ook hum particuliere klerken dit verbod niet overtreden. Aan den Han del is door den minister om medewerking verzooht. (Avp.). Bekendmaking weersver wachting. De minister vau Landbouw brengt ter algemeene kennis, dat de weers verwachting van het Koninklijk Neder- landsch Meteorologisch Instituut te De Bilt, onmiddellijk na ontvangst der tele grammen wordt uitgehangen in een kastje aan den gevel van de telegraafkantoren to Alkmaar, Amersfoort, Amsterdam, Arn hem, Breda, Delft, Deventer, Dordrecht, Eindhoven, Goes, Gouda, 's Graveuhage, Groningen, Haarlem, Heerenveen, Den Helder, Hellevoetsluis, 's Hertogenbosch, Hulst, Leeuwarden, Leiden, Lemmer, Maas tricht, Middelburg, Nijmegen Roermond Rotterdam, Schagen, Tilburg, Utrecht, Venlo, Vlissingen, Winschoten, Zutphen en Zwolle. In gemeenten, waar meer dan één tele graafkantoor is gevestigd, geschiedt de uit hanging voorloopig alleen aau het lnoofdkan- toor. De verwachting geldt voor een tijdvak van 24 uren, aanvangende op den avond van den dag, waarop zij wordt uitgehangen. Zij wordt omstreeks half elf v.m. uit De Bilt verzonden en zal in den regel vóór 12 uur worden uitgehangen. Omtrent de beteekenis der temen, waarin de verwachting gewoonlijk is vervat, wordt verwezen naar de in de Stct. (no. 197) opge nomen verklaring, waarvan op aanvraag gratis exemplaren door het Koninklijk Ncderlandsch Meteorologisch Instituut wor den verstrekt. (Stct.) De gemeenteraad van Arnhem heeft Maandag.namiddng het vraagstuk der volks huisvesting behandeld, naar aanleiding van het prae-advies van B. en W. betreffende liet verzoek der vereeniging „Volkshuisves ting"' óm terrein, dat de gemeente onlangs aan den Mussehenberg kocht voor een dool ter barer beschikking te stellen. Het prae- advies luidde gunstig, maar stelt natuurlijk tevens de noodige voorwaarden omtrent aan leg van straten. Omdat het geven in erfpacht niet behoefde overwogen worden in de statuten der ver eeniging staat-, dat vervreemding of bezwa ring alleen kan geschieden met goedvinden van B. en W. wordt voorgesteld dien ge- vraa-den grond, groot 17,455 c.A., aan de vereènigmg to verknopen a f 2.15 per c.A. Een belangrijk financieel gevolg voor do gemeente is, dat f 10,000 noodig wordt go- acht door B. en W. voor bet aanleggen van' nieuwe en het verharden van bestaande we gen om bet bedoelde terrein. Na eenige bespreking werd dit worstel aangenomen, nadat verschillende leden de wenschelijkheid van in erfpacht geven hod den betoogd en de voorzitter had meegedeeld, dat een dergelijke aanvraag waarschijnlijk wel aan de vereeniging zal worden gedaan. Do divisie der drie tot de Indischo zeemacht behoorende schepen de Tromp, de De-Ruyter en Koningin-Regentes, onder bevel van kapitein ter zee Tydeman is van Batavia naar Manilla vertrokken, om v&ndaar de reis naar China en Japan voort to zetten dat bezoek hoeft ten doel het on derhouden van goede nabuurschap. Hot pantserschip Noordbrabant zal rechtstreeks uit Ncd-Indio naar San Frau- cisco gaan ter bijwoning van de feestelijk-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1