BINNENLAND. De Staatscourant van Vrijdag 27 Aug. bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: beuoemd tot officier in de Oranje Nlas- sau-orde mr. C. A. Phaff, lcantonrechter- plaats vervanger te Nijmegen op verz- k eervol ontslagen de le luite nant der artillerie op non-activiteit C. M. van Zijll de Jong en is hij benoemd tot re serve-le luitenant bij het 3e reg. vest. - art. toegelaten tot de uitoefening der veeart senijkunde hior te lande R. Hess te Neuer- burg (Pruisen.) Op den jaardag der Kouingin zullen de genoodigden tegen half twaalf per extra- trein op Het Loo aankomen. Daarna volgt te 12 uur de commissie van gelukwensching en te 1 uur het gala-déjeuner, waaraan o.m. zullen deelnemen de ministers en de leden van Hr Ms. oiviel en militair huis, bene vens de heer en en dames van de hofhou ding en H. M. de Koningin-Moeder, bene vens 's Prinsen adjudant. A s. Zaterdag, 's namiddags 4 uur, zal in het gebouw van het vaste Hof van Arbitrage de openingszitting plaats hebben van hot scheidsgerecht tot beslissing van l>ot geschal ter zake van een gedeelte der zeegrens tusschen Noorwegen en ZwedJen. Van de zittingen van het scheidsge recht in het Noorsch-Zweedech maritiem grensgeschil zullen alleen de openings- en do sluitiivgszittingen openbaar zijn. In 't begin van het volgende jaar wordt voor het- Arbitragehof de behandeling ver wacht van het geschil tu sec hen Engeland on do Voroenigde Staten van Amerika, be treffende visscherijon in het noorden van den Atiantischen Oceaan. Nederland en Venezuela. Do correspondent te Willemstad van do Nieuwe Courant wijdt in een brief van den 7en Aug. eeuige beschouwingen aan de qoustie der 30 pet. additioneel© rechten, waaraan het volgende is ontleend: Maandag jl heeft het Venezolaanse he Congres een aanvang gemaakt met de be handeling van een wetsontwerp tot wijzi ging van de bestaande wet op den invoer. Daarbij wordt o. m. voorgesteld het alge- meeue additioneel recht van 30 pet., enkele jaren geleden door Castro ingesteld als een „oorlogsbelasting", af te schaffen, terwijl de hefting van 25 opcenten op de gewone invoerrechten ten behoeve van de verschil lende Staten der Venezolaanse he Unie, het zoogen. territoriaal reaht, teruggebracht wordt op 12^ opcenten. Het 30 pet. additio- ueele recht door Guzman Blanco ingesteld op goederen, afkomstig van de vreemde ko lomen in liet Antillen blijft gehandhaafd, in dien het regeerings voorstel ongewijzigd wordt aangenomen. Het ingediende ontwerp vermeldt goede ren, die van invoerrecht worden vrijgesteld, andere goederen waarvan de invoer verbo den is en stelt verder een tarief vast, ver deeld in negen klassen, waarbij het invoer recht, berekend naar het bruto-gewicht, per kilogram, van 0.07 Bolivar opklimt tot 28 Bolivars. Volgens het geldende tarief variee- ren de invoerrechten van 0.05 Bolivar tot 20 Bolivars per kilogram, zoodat dus het ontwerp ook 'beoogt een verhooging van het gewone invoerrecht, welke verhooging be- rekond naar het gemiddelde der negen klas sen 41.72 pet. bedraagt. De«ze verhooging van het invoerrecht komt in de eerste plaats den buiteulandscnen schuldeischers van Venezuela ten goede, wier vorderingen krachtens de protocollen van Washington van 1903 voldaan worden uit de opbrengst der douanen van La Guaira en Porto Cabello, wordende tot dat doel aangewend 30 pet. der hoofdsom van de ontvangen invoerrechten. Ten deze blijven dus do thans onder verschillende benamin gen geheven bijslagen buiten berekening, zoodat bij verhooging der hoofdsom van de invoerrechten met 41.72 pet. ook de uitkee- riugen aan de schuldeischers met hetzelfde percentage toenamen, hetgeen het tempo der schulddelging zal versnellen. Een veeg toeken is het voor ons, dat het wetsontwerp in eerste lezing door den Senaat goedgekeurd is, waardoor de hoop op de afschaffing van de 30 pet. additioneel recht op goederen uit de „vreemde kolo niën" teleurgesteld dreigt te worden en zoo doende zoowel Trinidad als Curasao de sinds lang en vooral in den laatsten tijd wederom levendig gekoesterde verwachtin gen in rook zullen zien vervliegen. Amsterdamsche Raad. In de Woensdag gehouden zitting van den Gemeente raad ran Amsterdam werd ak raadslid beeedigd en geïnstalleerd mr. B. E- Asscher, gekozen ter voorziening in do vacature, ontstaan door hot overlijden van den heer Zeelui adelaar. Onder <i© ingekomen stukken waren drie adres sen in zake den uitslag der herstemming in het kiesdistrict II voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad- Besloten werd op deze adressen te letten bij het onderzoek der geloofsbrieven. In handen van B. en V. om praeadvi©6 werd o. a. gesteld een adres van de firma M. van Gen. dringen «t Co.. houdende verzoek om een op te richten Naam!. Vennootschap te vergunnen, met 12 benzipo-motorrjjtuigen met taxameters te mo gen stationeeren op in het adres genoemde plaatt een. De llaad verleende met het eind© van het loo. pende studiejaar eervol ontslag aan dr. A. J. W. Brandt uit zijne betrekking van gewoon hoogleer aar in de geschiedenis der godsdiensten in het algemeen aan de gemeen te-universiteit. De agenda bevatte geen punten van bijzonder belang. Aan het slot was aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van de ak raadslid herkoze. nen of gekozenen. Hierbij kwamen :n behandeling de drie hier boven genoemde adressen, betrekking hebbende op de verkiezing in II. Benoemd werden twee commissies, ieder be staand© uit 5 leien, tot onderzoek der geloofs brieven Ingekomen waren de geloofsbrieven van 14 ge. kozenen. zijnde do heeren Den Hertog, lam. breohW-n. Van Ritthem. Gulden, Fabius. Zwart, Perquin, mr. S. de Vries Cen., Serrurier, De Man, Bo;ssevain, Smit, Mejers, KI. de Vries ©n Van K uykhof De adressen hadden betrekking op de verkie zing van den heer Smit. De commissie, in welker handen o. m. diens geloofsbrieven waren gesteld, bestond uit de hoeren mr. Fabius, Sterrik, mr. v. Gigch, Vliegen en Ketelaar. No meer dan een uur te hebben gedelibereerd, geduiende welken tijd de raadszitting was ge schorst, werd door de commissie geadviseerd tot toelating van alle gekozenen en herkozenen, be halve de heeren Mejers en Smit. Omtrent de toelating van mr. Meyers werd door den Raad beslotenovereenkomstig het ad vies der commissie, later een beslissing te nemen. Ten aanzien van den heer Smit werd door de commissie bij monde van mr. Fabius gerappor teerd, dat de geloofsbrieven volkomen in orde zijn bevonden en dat vóór het sluiten voor de opmaking van het proces-verbaal van den uit slag der stemming door het stembureau geen bezwaar is ingediend. Er zijn echter ingekomen berichten, volgens welke aan den heer Smit te veel stemmen zou. den zijn toegekend. Het kan natuurlijk altijd gebeuren dat dergelijke berichten den Raad op de een of andere wijze bereiken. Dit is bij iedere meerderheid denkbaar. In dit geval waarin een kleine vergissing van groot© beteekenis kan zijn, omdat de heeren Smit en Sleef volgens het proces-verbaal der stemopneming evenveel stern- men hebben verkregen, vermeent de commissie den Raad in overweging te moeten geven, tot toelating van den heer Smit niet te besluiten, alvorens de stembriefjes in handen der commis sie zouden zijn gesteld en nader onderzocht. De conclusie der commissie waa, dat de Raad B. en W. zou verzoeken, de stembriefjes af te geven aan de commissie. Aldus werd door den Raad besloten en B. en W. verklaarden zaoh bereid aan liet verzoek te voldoen. De zitting werd tot Donderdag half twee ge schorst. De quaestie met mr. Meyers is, dat deze ge kozene is bezoldigd secretaris van het gemeente lijk fonds tot bestrijding der werkloosheid. Hij heeft reeds aan B en W. ontslag uit die betrek king gevraagd, doch dit ontslag was nog naet verleend. Nadat Woensdagavond van 7£ uur tot 12£ uur des nachts de commissie tot nazien dor geloofs brieven de rheeren J- Smit en Meyers met de nieuwe telling der stembriefjes was doende ge weest. kon gisteren, in de daarvoor afzonderlijk voortgezette Raadszitting de uitslag bij monde des heeren Fabius worden bekend gemaakt. Prof. Fabius deelde mede, dat de geloofsbrie ven van mr Meyers in orde zijn bevonden. Over eenkomstig het advies werd door den Raad tot toelating van mr. Meyers besloten. Omtrent de quaestie-Smit bracht professor Fabius het volgende rapport uit Nadat aan de commissie de stembiljetten van de gehouden herstemming ter hand waren ge steld heeft zij die alle geteld en de uitgebrachte stemmen nagegaan. Daarbij is haar gebleken, dat door het stem bureau II aan den lieer Smit zijn toegekend 197 stemmen, terwijl daar op hem slechts waren uitgebracht 192 stemmen. Naar het onderzoek der commissie zijn in het geheel in district II op den heer Smit uitge bracht 1385 stemmen, op den heer Meyers 1603, op den heer Sleef 1390, en op den heer v. d. Velden 1320; zoodat de hoer Smit niet behoort tot de twee candidaten die de hoogste stemmen, cijfers verkregen hebben Omtrent de van onwaarde verklaarde of te verklaren stembiljetten kon de vraag rijzen, of niet aan den lieer Sleef nog 2 stemmen hadden moeten zijn toegewezen, en aan den heer Smit nog 1. De beslissing hieromtrent kan echter ia geen geval het eigenlijk resultaat wijzigen. Voorts deelt de commissie r.og mede, dat zij, nadat haar onderzoek was afgeloopen, heeft op gevraagd de officieel© stemmingslijsten van stem bureau II. waaruit haar gebleken is. dat- het aantal stemmen juist was opgeteekend, doch het abuis is oegaan, dat als resultaat 197 in plaats van 192 stemmen is vermeld-. Op grond van het bovenstaande heeft do oom- missie do eer aan den Raad voor te stellen den heer Smit niet toe te laten als Raadslid." De heer Vliegen vroeg daarop het woord om als lid der commissie te verklaren, dat hij het rapport -net de meeste onvoldaanheid had mede onder teekend. daar het een feit is, dat de heer Sleef is gekozen. Het is een vergissing van den meest stupiden aard, een bewijs van ontzaglijke O-attentie. Bovendien is in het hoofdstembureau een Mllet van onwaarde verklaard», dat door de com '«de als geldig is toegelaten. Het '-nut Spr. daarom voor. dat het hoofd stembureau wel lichtvaardig omspringt met de verkiezingen. Er was immers alle aanleiding geweest om zich nogmaals aangaande bedoeld billet te bedenken nu de stemmen gelijk stonden; ja het had zelfs van artikel 195 der kieswet kun nen gebruik maken om tot een nieuwe opnam© der stemmingen te besluiten. Voorts stelde Spr. de vraag, hoe het bureau maar zoo dadelijk had uitgemaakt, dat de heer Smit de oudere in jaren was van den heer Sleef? Het bureau had niet mogen beslissen, maar bei der geloofsbrieven aan den Raad moeten sturen om dien te laten beslissen wien hij zou toelaten. Spreker wees op de leemt© in de wet van redres en sprak de verwachting uit, dat men bij de nodige nieuwe kandidaatstelling als royale tegenstanders den heer Sleef als den door de kiezers feitelijk reeds gekozene diende te be schouwen. Conform het advies der commissie werd be sloten den heer Smit niet toe te laten. De vloot voor Amster dam. Reeds te 3 uur gisterenmiddag had zich een talrijke menigte verzameld langs de IJkade te Amsterdam en aller oogen waren gericht naar de zijde, vanwaar de vloot moest komen, toen te kwart over vier in de bocht van het IJ de eerste torpedoboot zicht baar werd. En binnen eenige minuten versoheen de geheele torpedoflottille. Kwart over vijf verscheen eindelijk, sta tig, de gebeele bemanning aan dek, het eer ste groote schip, het pantserschip Jacob van Heemskerck. De stoomfluiten der booten op het IJ gilden, de vlaggen der grootere stoomschepen gingen neer, en van de zwem school aan de De Ruyterkade ging een ge juich op. Dadelijk na de Heemskerck volg de het pantserschip Evertsen, welk laatste aan den kop der Handelskade meerde, ter wijl de Heemskerck verderop aan de Han delskade aan de tonnen werd vastgemaakt. De Piet Hein, die niet tegelijk met de an dere pantserschepen door de Hembrug had kunnen komen, vóór deze spoorbrug weer gesloten meest worden, kwam eerst tegen half acht voor de stad. Hedenochtend te 5 uur zouden de nog buiten gebleven torpedobooten en de pant serschepen het Oosterdok binnengaan. Gisterenmorgen is aan boord der schepen een dagorder voorgelezen van den schout bij nacht J. van den Bosch, commandant der stelling Den Helder en leider der ma noeuvres, waarin tevredenheid betuigd wordt over het verloop en het resultaat der ma noeuvres. Gelijk men weet worden den scheppingen te Amsterdam verschillende vermakelijkhe den aangeboden, dank zij de bemiddeling der afdeeling „Amsterdam" van „Onze Vloot". Maandagmorgen om 2es uur keert het eskader terug naar Nieuwediep, om op zijn station deel te nemen aan Koninginnever- jaardag. Naar De Rotterdammer mededeelt, houdt dr. Kuyper, die tot het laatst dezer maand in het buitenland vertoeft, verblijf te Tnterlaken in Zwitserland. Een. zendeling ver mo o r d. Bij den voorzitter van het Rijnsche Zending Genootschap te Barmen is van den Minister van Koloniën telegraphisch bericht ontvan gen dat, blijkens een telegram van den gou verneur van Sumatra's Westkust, de zende ling Lett op de Mentawa-eilanden verra derlijk is vermoord. Volksbond. Te Beverwijk is een afdeeling van den Volksbond tegen Drank misbruik met 56 leden opgericht. Een merkwaardig Haar lemmer. Verleden week is te Haarlem een man begraven, di'e, stil en bescheiden, voor de kennis der geschiedenis van Haar lem en ook van andere onderwerpen veel heeft 'bijgedragen wijlen de heer Abraham van Damme. Twee-en-veertig jaar is bij werkzaam ge weest, waarvan zeer veie jaren als meester knecht in de bloemisterij van Voorhelm- Schneevoogt, en heeft als zoodafnig ook het Vondelpark te Amsterdam hélpen aan leggen. Voor genoemde firma heeft hij 53 medailles behaald op tentoonstellingen in het binn'en- e!n buitenland. Toen hij 42 jaar bij genoemde firma werkzaam was geweest, kreeg hij, wegens verandering in de zaak, een hoogst eervol ontslag, getee- keud door den heer De Breuk, destijds ook lid dier firma, thans wethouder. Abraham van Damme was bij zijn ont slag 62 jaar en had geen peneioen. Wat moest hij beginnen? Zij die hem genegen wareu hielpen hem voort e.n bezorgden hema een postje op het Stedelijk en Provinciaal Archief als dagsohrijver. En dat is hij 18 jaar gebleven tegen één gulden d'aags. Hoewel allerminst voor het archiefwezen opgeleid, heeft hij «zich in het moeielijke oude schrift zoodanig ingewerkt, dat wat voor velen onontcijferbaar was, ddor hem gelezen werd als een kapittel uit den Bij bel. Hij kreeg smaak in het archiefwerk, maakte schatten van aaivteekeningen, heeft daarvan veel uitgewerkt. Zoo ontstonden achtereenvolgenseen werk ove-r de buiten plaatsen van Haarlem, u'it den oudsten tijd tot het jaar 1813; en voorts een uitgebreid werk over de geschiedenis der bloembollen teelt. De opteekeningen, in ouden tijd ge maakt bij blo emboli en - verkoopingen op het land te Overveen, had tot dusver niemand kunnen lezenAbraham van Damme kon het, omdat hij de namen der bloembollen kende. Uit oude stukken heeft hij een aantal na men opgeteekend, die een komisch karakter hebben. Nog kort geleden toonde hij aan- teeken'ingen over de Haarlemmer Halletjes, eu bij de reclame-tentoonstelling te Haar lem gaf hij een boekje bit over oude gevel- stesuen, enz. Portefeuilles vol aanteekenin- gen laat hij na, over alle mogelijke onder werpen, o.a. ook over de verdwenen plateel bakkerijen te Haarlem. Voor dr. A. Bredius, oud-directeur van het Mambtshuis te 's Gravenhage, maakte hij uittreksels uilfc het notarieele archief over alles wat schilders betrof, waarbij hij veel belangrijks ontdekte. Een reusachtig werk heeft hij volbracht door het ar*-hrii ven uit de Latijnsche taal van een lijvig handschrift voor de Hollandsohe Maatschap pij van Wetenschappen. Dit was, evenals al zijn werk, keurig geschreven. Een kleine ijdelheid van Abraham van Damme was zijn grootgaan op zijn beweerde afkomst van den schepen Jan Claesz van Damme, van wien een zegel bewaard wordt uit 1432. Zoo is Abraham van Damme, steeds voort- werkende en in eenvoudigheid zijn weg gaande, 80 jaar geworden, werkende voor het Archief, werkende voor zich zelf en voor anderen. Zijn twee patroons zijn vroegere: de wethouder De Breuk en zijn latere de heer Gonnet, archivaris van Noord-Holland stonden aan zijn graf. Een enkele krans dekte de lijkbaar. N. v. d. D. Een bier-boycol. In een de vorige week gehouden vergadering der N. V. Bierbrouwerij de Posthoorn te Tilburg werd den heer J. van Roessel ontslag ver leend als directeur. Thans hebben meer dan 200 kasteleins zich vorbonden geen bier met de a.s. ker mis van genoemde brouwerij te zullen ne men, maar dit te betrekken van de brou werij, waarvoor genoemde heer Van Roes sel als agent optreedt. 't Kan te pas komen. Ter waarschuwing schrijft een inzender in „Het Vaderland" het volgende: „Met 1 Juli kwam bij een mij bekende familie een meisje in dienst, dat bij de imaand was gehuurd, -z.g. op proef. Dit meisje was reeds in de eerste dagen zoo verregaand brutaal, dat de vrouw des huizes haar al op den tweeden dag den dienst opzeide, waarop het antwoord volgde, dat dit heel goed was, daar het haar ook niet beviel. Toen zij echter geen werk scheen te ma ken van een andere betrekking, hoewel men herhaaldelijk advertenties voor haar uit knipte en mevrouw zinspeelde op haar aan staand vertrek, riep ze boos„Denk je dan, dat ik me door iou op straat laat zet ten? Ik blijf hier tot 1 November." „Ik kan je uit het Arbeidscontract bewij zen, dat ik in mijn recht ben, want ik ben op de drie maanden gehuurd. Dit was een groote onwaarheid en men besloot een advocaat te verzoeken in een naburige kamer te vertoeven als op 31 Juli de huur zou worden betaald. Dit bleek een goede maatiregel te zijn, want de meid zeide, dat men haar moest houden tot 1 November. Bij de komst van den advocaat, die haar lievig deed ontstel len, droop ze af. Blijde haar kwijt te zijn, zegende men den goeden inval, den steun vau een rechts geleerde te hebben ingeroepen. Een paar dagen daarna werd een „heer" aangediend, naar zijn zeggen, gezonden door den Dienstbodenbond, die kwam eischen de uitbetaling van zes weken loon en kostgeld voor het arme meisje, dat door mevrouw op stlraat was gezet. Mevrouw schreef het adres van den advo caat op, met hei verzoek of „meneer" zich aldaar ter nadere bespreking van de zaak wilde vervoegen. „Meneer" is niet bij den advocaat komen opdagen." Armekermisreizigers. Een eigenaardig geval doet zich te Delft voor met den eigenaar van een kermistent. Deze man beweert geen geld te hebben om af te breken, wijl hij niet weet waarheen hij gaan zal. Op die kermis heeft hij slechts één dag gespeeld en bijna niets verdiend. De gas- aanleg liad hij wel betaald, doch toen men om een zeker bedrag als waarborg voor het gasverbruik kwam, had hij geen geld om te betalen. Het gas werd derhalve afgesne den en was hij zoodoende van licht versto ken. Eenige negers, die in deze tent zou den optreden vonden gelukkig iu die kazer ne aan de Paardenmarkt, waar de tent te genover staat, gastvrijheid en lieten zich den soldaten pot wel smaken. Met dit al staat evenwel de tent nog op genoemde markt en wil de eigenaar niet eer afbreken alvorens hij antwoord van den Raad bekomen heeft, betreffende het restitueeren van staangeld. De volgende maand komt de Raad eerst bij een. Msb. De gevangenis te den Bosch. Van de inbraak in die Bossche ge vangenis schrijft men uit Den Bosch aan de Msb. Van Ar ie Boere, die door enkele mak kers uit de Bossche gevangenis gestolen werd, heeft men tot biertoe nog geen spoor kunnen machtig worden. Ondier de spraak makende gemeente raakt de herinnering aan het brutale voorval zoo langzamerhand in het vergeetboek. Het onderzoek heeft tot nu toe alleen geleid tot het vinden van het touw met de vischgaard door den kra- ii'igen politiehond. De sleutel der cellen is niet meer terecht gekomen en wie weet of hij niet als een merkwaardigheid vroeg of laat in een kermistent wordt vertoond, of ten geschenke wordt gegeven aan een of ander museum van crimineel© merkwaardig heden. In de gevangenis zelf echter is men de geschiedenis nog niet vergeten, en men is er volop bezig met het nemen van maat regelen en het aanbrengen van veranderin gen en verbeteringen aan sloten en deuren, die, als ze eenmaal klaar zijn, een waag stuk als het pas beleefde vrijwel tot de on mogelijkheden zullen reduceeren. Zoo worden b.v. de sloten zoodanig in gericht, dat het niet meer kan gebeuren afdrukken te maken door middel van was of andere specie, die heeren in- of uitbre kers guwoonilijk plegen te bezigen. Om andere eventualiteiten te voorkomen neemt men zijn toevlucht tot dievenklemmen, het geen echter heel iets anders is dan wat wij gewoon zijn te verstaan onder voetangels en klemmen, waartegen men wel eens waar schuwingen aantreft in fruit- of andere boomgaarden. Maar we zullen naet verder in bijzonderheden treden om den heeren boeven geen stof te geven tot nadere bestu deering der nieuwe veiligheidssystemen. We kunnen er alleen in het globale dit van zoggen, dat de gevangenis voortaan niet alleen veilig zal zijn tegen uitbraak, maar ook tegen inbraak. Vroeger zou het mis schien wel wat mal hebben geklonken, te spreken van inbraak in een gevangenis, want geen sterveling is er op gesteld om achter de tralies te belanden. Maar na het geval in Den Bosch zijn veiligheidsmaatre gelen tegen inbraak in het Staatslogement toch zeker niet te versmaden, want er kun nen nog wel meer pensionniairs vertoeven, die daarbuiten goede vrienden hebben. In tusschen schijnen de gevangenen zei ven van 't feat niet meer onkundig te zijn, al thans onze zegsman vertelde ons, dat de ontvoering van Arie Rpene onder die gede tineerden algemeen bekend is en besproken wordt. Een naspel van den stem bus s t r ij d. Voor het Haagsche kanton gerecht werd heden 4 maal 2 boete gevor derd tegen iemand, die erkende tijdens oen stembusstrijd onrechtmatig biljetten aan huizen in het stadsgedeelte van distrio\ II te hebben aangeplakt voor het comité van actie der Christelijke partijen. De ambtenaar van het O. M. sprak zijn afkeuring uit over dat „politiek gedoe' op de straat. De geringe boete werd gevorderd, on.dat het O. M. niet zeker wist of le k es vereeniging de op te leggen boete .'-»u -er goeden. Zonderling excuus. Iemand van de Veluwe was onlangs voor den kan tonrechter gedagvaard, omdat hij, in strijd met de Leerplichtwet, zijn zoontje niet naar school zond. De zonderlinge verontschuldi-, ging, welke hij daarvoor te berde bracht, is wel waard vermeld te worden zegt het Hbld. Hij zeide dat de jongen gebeten was door een hond en met het warme zo merweer wonderlijke sporen van irritatie vertoonde. Daarom was hij bevreesd geweest dat zijn jongetje als een razende op de an dere jongens zou aanvallen om ze te bijten en als deze bijtmanie op het dorp algemeen zou worden, waren de gevolgen niet te over zien. Hij achtte bert daarom geraden den jongen niet ter school te zenden. Ongeluk kiger wijze bleek echter dat hij den jongen boodschappen had laten doen en dat deze daarbij niet de minste neiging tot bij tem had vertoond. Dit was een voldoend argument om den vader te beboeten, die daarenboven nog de mededeeling ontving, dat zijm zoon tje met de tuohtschool zou kennis maken, indien hij nu soms in iemand, wien ook, de tanden mocht zetten. De inbraak te Melissant. In hooger benoep werd Woemsdlag voor liet gerechtshof te 's Gravenhage behandeld de zaak van J. P. P., landbouw en C. A W., véldarbeider, door de Rotterd'amsche recht bank tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens diefstal door inbraak te Melissant, op de hofstede van de wed. Segers, toem deze en hare dochters zich (op den* tweeden Kerstavond van 1908) reeds te ruste had den begeven. Er werd toen voor een waarde van f 9572 aan effecten uit een kast gesto len, hetgeen door de bestolene werd waar genomen door een reet van de bedstede, waarin de dieven haar en hare dochters hadden opgesloten. De eerste bekl. bleef, gelijk in eersten aanleg, ontkennen. De tweedie hekl. was naet in hooger beroep gekomenhij had bekend. Zijn mededader was vermomd toen hij hem, op den dijk, over de zaak sprak (waartoe hij hem schrif telijk had üitgenoodigd) en hij wist dus niet wie hij wasmaar hij had achter ©en doorn bosch je het ontvreemde met hem gedeeld en f 4500 ontvangen. Acht getuigeai werden in deze zaak gehoord. Adv.gen. Jhr. Mr. Van Weiier requi- reerde bevestiging van het Rotterdamsche vonnis op grond der voor bekl. bezwaren de getuigenverklaringen en aanwijzingen, en den ennst van 't feit, nl. het binnendrin gen des nachts in eene afgelegeïi hoeve. Mr. Nicol Speyer, advocaat te Rotter dam, voor den eersten bekl. optredende, achtte het wettig bewijs tegen dezen wiet geleverd, betoogend, met een beroep op een stafkaart, dat tusschen de hoeve, waar bekl. zich heeft bevonden om kwart over nege nen en dé hoeve van weduwe Segers een afstand van meer dan 15 K.M. is, hetgeen men pea- rijwiel niet in een groot half uur kan afleggen, i.n een donkeren- avond en over slechte wegen. Het revolver schroef je kan niet 4 dagen na 't koopen van den re volver daaruit zijn gevallen, diaar zulk een schroefje slechts e»r uit valt, als de scliroef verloopen is. Inderdaad is echter door bekl. niet vóór, doch eerst na het misdrijf een' revolver gekocht. En in een hoeve waar drie vrouwen wonen, wordt allicht een knoop op den grond gevonden. En evenmin bewijst het geld (f 820), ten huize van den eersten bekl. gevonden, iets tegen dezen. Op de meeste boerenhofsteden is veel baar geld te vinden. Mr. Overes, advocaat te 's Gravenhage, voor den tweeden beid. pleitend, achtte het twijfelachtig of nieii iu dezen te doen had miet een diefstal, gedurendien den voor de nachtrust bestemden, tijd en riep overigens 's Hofs clementie iu voor zijn cliënt. Diefstal teMelissant. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft beves tigd 1 -t vonnis van de rechtbank te Rotter dam, waarbij J. Ph. P., landbouwer en Chr. A. W„ veldarbeider, beiden te Den Bommel, tot 5 jaar gevangenisstraf zijn ver oordeeld wegens diefstal van ruim 9000 uit de woning eeriér weduwe te Melissant. De juweelendiefstal te Bred a. Mem meldjt uit Antwerpen aan de ,,'s Hert Ct." dat de politie aldaar heeft aangehouden den 23-jorigen Hollan der W. A., wiens aanhouding en uitlevering was verzocht door de NederLandsche regee ring, wegens een te Breda gepleegden ju- weelendiefstial. Inbraak. Men meldlt uit 's Gra ve-.image d.d. 25 Aug. Heden ochtend werd ontdekt, dat in den afgeloopen nacht is ingebroken in een per ceel aan de Nasaaulaan. De dieven zijn blijkbaar aan de achterzijde door de serre de woning binnen gedrongen. Op 't oogen- blik is, aangezien de bewoners tijdelijk afwe zig zijn, nog niet met juistheid na te gaan welke voorwerpen zijn ontvreemd. Echter laat 't zich aanzien, dat er gouden en zilve ren voorwerpen zijn weggenomen. De politie doet onderzoek. B ij g e 1 o o fIn het Friescbe dorp Oudehaske overleed Voor een paar dagen eene vrouw. J>e. buren oordeelden dat de vrouw betooverd was en aan de gevolgen overleden. De familieleden begonnen hierin ook te gelooven .en ze besloten in deze des kundigen te laten komen tot het instellen van een onderzoek in loco. De duivelban ners uit de naburige dorpen Knijp© en Nieuweburg kwamen en hunne conclusie was, dat werkelijk dé overleden vrouw „be ts joend" was. En wiè was de booze geest, die haar betooverd had? De deskundigen wezen als de tsjoenster eene koopvrouw uit Nijchaske aan en deze is nu met een zwarte kool geteekend. En zij ondervindt nu de na- deelige gevolgen daarvan, want in eens is ze alle klanten in het dorp kwijt geraakt; men wil ze zelfs niet eens in huis hebben Ziet men ze aankomen, dan wordt de deur gesloten. Dc choleragevallen te Rotterdam. Men meldt uit Rotterdam De burgemeester opende gister de Vaads- zitting met de mededeeling, dat hij aan het communique van gisteren weinig had toe te voegen. Bacteriologisch werd bij de over leden personen cholera geconstateerd, maar clinisch doen zich belangrijke afwijkingen voor. In de barakken zijn thans 9 personen opgenomenbij 3 is de ziekte geconstateerd, bij 3 leverde liet onderzoek een negatief resultaat op en bij 3 is het nog niet afgeloo pen. De toestand van alleen is voldoende. In de ontsmettingslocalen zijn 42 personen in observatieallen zijn volkomen gezond. Verder waarschuwde d-e burgemeester alle overdreven vrees. De toeebaind wordt vol komen overzien en maatregelen worden ge nomen om hem te behearschen. Bij twee verdachten in de barakken is nog cholera geconstateerder zijn dus 5 positieve gevallen. Heden is nog als ver dacht overgebracht een vierjarig knaapje, thuis behoorend op een motorboot. De tuber- culosen-barakken op Crooswijk worden ook voor eventueele cholera-lijders gereed ge maakt. De zuurtjesfabrikant g e- reh abiliteerd. Men schrijft uit 's Hertogenbosch Nu door de berichten uit Rotterdam als uitgemaakt mag beschouwd worden, dat de zuurtjes, door den heer J. van Loon in den handel gebracht, geheel ten onrechte zijn verdacht als oorzaak van den dood van vier kinderen aldaar, en dat te Utrecht en te Dinteloord, uit welke beide plaatsen ook be richten kwamen, waardoor die zuurtjes in zóó ongunstig licht verschenen, door hem in het geheel geen zuurtjes zijn geleverd, ter wijl daarentegen Van Loon's zuurtjes door

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2