KOLONIËN. BINNENLAND. Uit den omtrek. denï, thans oppercommissaris van Kre ta in partibus, Zaimis bestaat. Deze groep staat op goeden voet met Theotokis, den voorganger van Rallis. Het is mogelijk, dat de aanhangers van Theotokis Mauro- michalis ondersteunen, zoodat deze de Ka mer zal kunnen bewegen althans aan som migen der punten van het jonge militaire programma hare toestemming te geven. Zeer twijfelachtig is het intusschen of Mauromi- chalis den eiseh, dat de prinsen uit het le ger zullen treden, tot den zijne zal kunnen maken. Do mededeelingen van majoor Messala, den adjudant van Koning George, hebben Ln het geheele land groote beroering ver wekt. De regeering heeft- het verlangen uit gedrukt, dat majoor Messala en ook de tweedo adjudant, majoor Skumpurdis, eene tegenspraak van deze mededeelingen bekend zouden maken en dat, als zij dit weigerden, do Koning hen zou ontslaan. De beide ad judanten hebben daarop brieven gezonden aan de redactie van de Empros, waarin zij zeggen, dat zij er geen deel in hebben, dat do mededeelingen bekend zijn gemaakt en aan de redactie geene mededeelingen heb ben gedaan over de regeeringsmoeheid van den Koning. Het feit echter, dat de Koning tegenover zijne omgeving zijne abdicatie plannen niet heeft verheeld, wordt in de brieven van de adjudanten niet tegengespro ken. De Empros heeft aan de brieven een naschrift toegevoegd, waarin wordt gezegd, dat zij geen tegenspraak van de bekend ge maakte mededeelingen beteekenen, en ver klaart ten slotte elk woord te handhaven, dat over de abdicatieplannen van den Ko ning publiek werd gemaakt. Marokko. De roghi Boe Hamara is in den morgen van den 24en te Fez aangekomen hij was opgesloten in. oen ijzeren kooi, die op den rug van een kameel bevestigd was. Eene groote menigte was 'ham uit de stad tege moet getrokken. De sultan en zijne hofhou ding namen hean aan de poort van de stad in ontvangst; hij onderwierp hean aan een kort verhoor en liet hom daarna in zijn pa leis opsluiten. De Temps bericht, dat minis ter Pichon den sultan heeft aanbevolen zijn gevangene te ontzien. Daar de sultan, bin nen kort do hulp van Frankrijk zal noodig hebben, is de Fransc'he invloed in dienst van de meneehlievend'heid gesteld. Met de gevangenneming van Boe Hamara is de ge vaarlijkste tegenstander van Moeley Hafid onschadelijk gemaakt. De gebeurtenissen bij Melilla hébben den genadeslag toegebracht «aan zijn aanzien. Do Rifbewoners beschul digden den roghi het Rif aan de Spanjaar den voor don mijnbouw te hebben verkocht en niet aan den heiligen oorlog tegen de christenen deel te nemen; daarop zijn veile «stamanen van hom afgevallen en is hij ton slotte zelf door de overmacht, overmand en gevangen genomen. Van de wijze waarop zijne gevangenneming is bewerkstelligd wordt bericht dat de roghi don 18en Augustus te Lalla-Ulich bij de Boni Mossara was aangekomen. De mehadla van den sjorif kampeerde toen in Moelay- Booschta aan de grens van het gebied der Boni Soraal. Deze laatsten kozen partij voor don probendent en ontvingen de ruiters van den sultan met geweerschoten. De colonne van Bagdadi rukte inmiddels op en liet het kamp van den pretendent van alle kanten insluiten om hot in brand te steken. Do pretendent verdedigde het met een klein ge tal aanhangers met- den moed van de wan hoop. Hij doodde verscheid ene ruiters, die hean naderden, mot zijn revolver, zondier dat de aanvallers van hunne wapenen gebruik konden maken, omdat Mooloy Hafid de strengste, hevelen had uitgevaardigd, dat men hean levend naar Fez moest brongen. Dit resultat werd ten slotte ook bereikt. Venezuela. Caracas, 30 Aug. Do bekrachti gingsoorkonden van het Duitsch-Venezo- laansche handelsverdrag zijn uitgewisseld. Allerlei. N o w-Y o r k, 3 0 Aug. Te Monterey zijn over <le 1200 dooden en 15000 tlakJoo- zen. Er is voor twintig millioen schade. 17£ duim regen viel op Vrijdag, Zaterdag en Zondag. De rivier bereikte hot hoogste peil dat men zich uit de geschiedenis herinnert. Het gemeentebestuur verschafte Zondag voedsel aan 5000 personen. Velen vertoeven aan de zuidzijde, welke ontoegankelijk is. De grootste verliezen vielen voor op Zater dag, toen verschillende hoogo huizen, op de daken waarvan de menigto gevlucht was, instortten. Allen kwamen daarbij om. 90 vrouwen en kinderen waren geviuoh/t in een schoolgebouw en steeds hooger en hoo- ger gevlucht voor het stijgende water. Ten slotte scheurden de muren en allen kwamen om. Duizendeal aan den Noorderoever wa ren er getuige van, doch onmachtig om hulp te verkenen. De waterleiding is verwoest. De stad is zonder drinkwater, electriach licht on tramwegen. Volgens de autoritei- ton zullen weken moeten verloopen voor oen trein de stad zal kutimen binnenloofen, Mexico-City, 20 Aug. Volgens een© matige schatting zijn te Monterey 1400 personen om het loven gekomen en bedraagt de materieel© schede 12 millioen dollars. Een vierde gedeelte van de stad is verwoest, het water is onbruikbaar geworden, waar door er gebrek aan drinkwater heersebt; er ia geen verlichting en er loopen geen trams, omdat de krachtinstallaties verwoest zijn. De stad wordt bedreigd met hongers nood door de vernieling van de huizen zijn duizenden van onderdak beroofd en hebben een toevlucht moeten zoeken in de kathe draal en de kerken De spoorbanen zijn voor een gedeelte weggespoeld; vele bruggen zijn vernield. Do schade, die de spoorwegmaat schappijen hebben geleden, wordt geschat op een half millioen dollar. Het grootste verlies aan mensohenlevens werd veroorzaakt door hot doorbreken van den dam van net reservoir. De rijke inwoners hebben geld gegeven tot het aankoopen van levensmid delen van alle zijden komen bijdragen in. O OST-INDIE. Gevechten ep Floree. Bij de regeering te 's Gravenliage is het volgend telegram uit Indië ontvangen Inlandsche politie-soldaten te Manggarai (eiland Flores) zijn in een hinderlaag ge vallen waarbij 15 hunner zijn gesneuveld en hun wapenen verloren gingen. Bij een nader treffen met uitgezonden militairen leden de aanvallers een verlies van 67 doo den. Op een afstand van 2 dagmarschen van de plek van eerstbedoelden overval werd de marechaussee gelijktijdig aangevallen waarbij de aanval met een verlies van 35 dooden en zonder verlies onzerzijds werd afgeslagen. Aan het gala-dejeuner van 31 Aug. a.s. ten Paleize het Loo, ter gelegenheid van Hr. Ms. verjaardag, zijn, behalve de Hoven van H. M. de Koningin en H. M. d© Koningin-Moeder, genoodigd de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, al do minis ters, de vice-president van den Raad van State, de commissaris der Koningin in Gel derland en de directeur van het kabinet. In 't geheel ongeveer 72 gasten. Gedurende het dejeuner zal gespeeld wor den door de kapel van het 8ste regiment infanterie. De St. James Gazette meldt, dat Se- nor Carlos Grosanti is bemoemd tot diplo matiek vertegenwoordiger van Venezuela in Frankrijk en Nederland. Het pantserschip Noordbrabant, com mandant kapitein ter zee Van Voss, heeft thans Nederl.-Indië verlaten op reis naar New-York, ten einde tegenwoordig te zijn bij de Hudson-Fultonfeesten. Uit Ned.-Indië is bericht ontvan gen, dat de kapitein ter zee Olivier, laat stelijk commandant van het pantserschip De Ruyter, wegens ziekte naar Nederland zal terugkeeren. Bij beschikking van den minister van oorlog is, mot ingang van 1 September 1909, aangesteld tot schrijver op jaarloon bij het departement van oorlog, H. F. Reynvaan, thans tijdelijk schrijver bij gemeld depar tement. Men meldt uit Interlaken aan de Tel. dat de toestand van dr. A. Kuyper naar omstandigheden alleszins bevredigend is. Dr. Kuyper is aan de beterhand, zijn toestand is vooruitgaande. Bij het departement van koloniën is, bij een telegram uit Padang van 23 dezer, bericht ontvangen, dat de zendeling A. Lett die sedert 1890 in dienst van het te Bar men gevestigde Rijnsche Zendingsgenoot schap, in Nederl.-Indië werkzaam was op de Mentawei-eilanden (gouvernement Su matra's Westkust) verraderlijk vermoord is. Omtrent dien moord bevat een nader van den gouverneur-generaal ontvangen tele gram de volgende bijzonderheden ,,De bevolking van kampong Talapoelei op Zuid-Pageh zich willende melden, hield de zendeling Lett, op eigen verzoek, voor- loopige besprekingen met haar. Halverwege den stoomer Ceram en bet strand zijn twee Talapoeleiers in de prauw van Lett over gestapt, bereid om mede te gaan naar de Ceram. Daarheen roeiend, attaqueerden zij, op het geschreeuw der strandbevolking, den zendeling met kapmessen en vluchtten ver volgen naar het strand. Lett is 's avonds overleden." De déclamator-tooneelspeler C. Kühn uit Amsterdam, zal in het komend seizoen een jubileum-tournee door ons land maken, lezingen, voordrachten en kunstavonden houdende. De Intern. Theater- en Concert directie Charles Pasquin en Co., onder wier leiding de tournee, ter herdenking van de 25-jarige tooneelloopbaan van dezen artist geschiedt, deelt verder nog mede, dat zij een tooneelgezelschap heeft geformeerd ,,De Hollandsche Tooneel-vereeniging", on der artistieke leiding van C. Kühn en Truus Pest. Feest te Groningen. Gro ningen heeft Zaterdag weder met zeer veel opgewektheid het traditioneel© feest ter her denking van het ontzet der stad in 1672 ge vierd. Het weer was gunstig, zoodat ook vele Ommelandei's met extra-treinen naar de fees telijk bevlagde stad waren gekomen om de verschillende festiviteiten mee te maken. Het begon om 9 uur met een rondgang door de stad, voorafgegaan door de ex-schutterij-mu ziek. Om 10 volgde de gewone keuring van tuigpaarden op de Groote Markt, om 12 uur opening van de Zomerkermis op de Visch- markt, om 2 uur de harddraverij op de® Korreweg, een vast nummer van het feest programma, dat voornamelijk de boeren trekt en tot slot een vuurwerk van 9i10 uur op de Groote Markt. De verboden meeting. Nu de burgemeester van Haarlemmermeer en Haarlemmerlieden e.a. het houden eener meeting met optocht, muziek en zang, van wege den gelieelonthoudersbond op Zondag hebben geweigerd, zal de meeting toch op Zondag worden gehouden en wel op 12 Sep tember a.s. te Haarlemmermeer, maar nu zonder datgene, dat volgens wet of verorde ning kan verboden worden. De tram door de Betuwe. Nadat de Betuwscho Stoomtram-maatschap pij in December reeds een lijn Arnhem EistLent in exploitatie gebracht had, is gisteren een nieuw traject, ArnhemElden HuissenBemmelLent feestelijk ge opend in tegenwoordigheid o. m. van minis ter Regout. De bevolking vlagde allerwege, had eerepoorten opgericht en saluutschoten klonken de feesttram overal tegen als wel komstgroet. De zaak Hamburg. De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan in de zaak van den Haagsclien tandmeester H. Hamburg door het gerechtshof te 's Gravenliage, met 'bevestiging van een vonnis der Haagsche rechtbank, veroordeeld tot 6 jaren gevange nisstraf, wegens het buiten echt vleesche- lijke gemeenschap hebben met eene vrouw, van wie hij wist dat zij in staat van bewus teloosheid of onmacht verkeerde. Ten aanzien van het eerste cassatiemid del, volgens hetwelk het vonnis, door het gerechtshof bevestigd, onvoldoende zou zijn gemotiveerd, overwoog de Hooge Raad, dat het plaats gehad hebben van vleeschelijke gemeenschap buiten echt en de wetenschap van den bekl. van de bewusteloosheid der vrouw door wettige en in 's Hofs arrest op-' genomen bewijsmiddelen is bewezen ver klaard, zoodat 's Hofs beslissing met rede nen is omkleed, terwijl de bewijskracht dei- aanwijzingen onttrokken is aan het oordeel van den cassatierecht/er. Wat het tweede cassatieniiddel betreft, volgens hetwelk had moeten zijn uitgemaakt of de vrouw bewusteloos was of onmachtig, besliste de Hooge Raad, dat met „bewuste loosheid" en „onmacht" in artikel 243 Strafwetboek gelijke begrippen worden uit gedrukt, te weten het physiek buiten staat zijn der vrouw om zich te verzetten, phy- sieke weerloosheid. Voldoende is, dat bewe zen is verklaard, dat de dader wist dat de vrouw physiek weerloos was. Omtrent het derde en vierde middel, vol gens welke als bewijsmiddel gebruik was ge maakt van verklaringen van getuigen, welke ongeoorloofde meeningen of gissingen, bij redeneering opgemaakt, zouden inhouden, werd overwogen dat de verklaring der vrouw „dat zij bewusteloos is geworden", is eene verklaring van hetgeen zij zelf heeft on dervonden, geene meening of gissing, even min was dit de verklaring van een der ge tuigen dat gedurende eenige uren „niemand aan de voordeur heeft gebeld", wat ook door dc zintuigen kan worden waargenomen. Wat eindelijk de beide laatste cassatie middelen aangaat, volgens welke in strijd met de wet de geheele behandeling der zaak dus ook de eerste ondervraging van den requirant en de bepaling van den datum der uitspraak met gesloten deuren was ge schied, was de Hooge Raad van oordeel, dat blijkens artikel 20 der Wet op de Rechter lijke Organisatie kan worden bevolen, dat het geheele rechtsgeding met gesloten deu ren zal worden gehouden en dit heeft hier plaats gehad, Geen der middelen alzoo gegrond achten de, verwierp de Hooge Raad het beroep. De moordaanslag te H a- zerswoude. Het is de politie nog niet gelul.t de daders van een voor eenige weken op do echtelieden Spijker te Hazerswoude gepleegde®, moordaanslag op het spoor te komen. De ouidJjes nemen in beterschap toe, al zit- de schrik er nog in. De vrouw is reeds voor zooverre hersteld, dat zij hare gewone hui selijke bezigheden weer kan verrichten. De man is nog onder behandeling in. het Aka- demisch Ziekenhuis te Leiden, waar men alle moeite doet het erg beschadigde oog nog te behouden. Een ontrouwe boekhou der. Een landgenoot, aldus vertelt de 's-H. Crt., zekere Van der V., wa.s als boekhou der in betrekking bij een Engelsche firma te Brussel, die in hem het volste vertrou- ween stelde, wat haar echter slecht beko men is. Dezer dagen beroemde de boekhouder er zich tegenover een anderen employé der fir ma op, dat hij juist doen kon wat hij wilde, en dat hij zijn patroon kon beetnemen, zoo veel als hem dat goeddacht. Deze employé achtte zich verplicht, zijn patroon van deze mededeelingen in kennis te stellen. Hoewel deze, zooals gezegd, het volste vertrouwen in zijn boekhouder stelde, besloot hij zijn boeken eens na te zien en kwam daarbij tot de minder aangename ontdekking, dat er werkelijk een som van 50 a 60,000 francs ontvreemd was. Toen de boekhouder hierover werd onder vraagd, dreef hij zijn brutaliteit zoo ver, om zijn patroon uit te lachen, dat deze zoo'n sul was geweest. Ik heb niet 60,000, maar wel 90,000 francs gestolenI verklaarde hij. Met een paar jaar gevangenisstraf ben ik er af en dan zullen die duitjes, die ik op veilige plaats heb geborgen, me uitstekend te pas komen 1 De Engelsche koopman verwittigde de po litie, die onzen Hollandschen boekhouder heeft gearresteerd en achter slot en grendel heeft gezet. Inbraak. In den nacht van Woensdag op Donderdag is ten huize van prof. H. Cop, in de nieuwe Plantage, te Delft ingebroken. De hoogleeraar bevindt zich op reis, zoodat nog niet kon worden vastgesteld, hoeveel er vermist wordt. De inbrekers hebben alles overhoop gehaald. Onder verdenking. In tegenwoordigheid van 'het Parket uit Arn hem, den burgemeester van Renkum, twee Arnihemscihe geneesiheeren en den rijksveld wachter is te Renkum het lijk opgegraven van de 92-jarige vrouw, dio den 28 Juni tengevolge van ee® val in den kelder het leven verloor en 1 Juli d. a. v. werd be graven. Haar neef, een kastelein te Heel- sura, bij wien zij inwoonde, bevindt zich te Arnhem in voorloopige hechtenis onder ver denking haar nalatenschap ten bedrage van f 4400 te hebben verduisterd. De sectie welke op het lijk verricht werd, toonde, ne vens de verwonding tengevolge van den val, gee., uiterlijke teekenen van geweldpleging aan Hot stoffelijk overschot werd daarop weder bograven. De cholera. Bij den aanvang der vergadering van de Kamer van Koophandel te Rotterdam, gis terenmiddag gehouden, heeft de voorzitter, de l.eer E. P. de Monchy Rzn. medegedeeld dat het 't Bureau van de Kamer gebleken was, dat door eenige personen in verband met het voorkomen van eenige cholera-ge- vallen in Rotterdam, overdreven berichten in het buitenland waren verspreid, waar door onnoodige ongerustheid wordt verwekt. Waar de burgemeester op loffelijke wijze voor uitvoerige publiciteit zorgt, heeft het Bureau besloten, te beginnen met Zondag, de dagelijksche officieel© berichten van den burgemeester te doen vertalen en deze op te zenden aan de zusterinstellingen in het bui tenland en aan een aantal buitenlandsche bladen. Het Bureau vertrouwt door dezen maatregel te zullen bijdragen tot verminde ring van de ongerustheid, waardoor de ha ven zoo min mogelijk schade zal lijden. De Kamer heeft aan dezen maatregel haar goedkeuring gehecht. N. R. Ct. In de barakken te Rotterdam is Maan dagavond een 35-jarige vrouw uit de Ru- ibroekstraat onder verschijnselen van cho lera overleden. Het geval had een zeer snel verloop. Drie nieuwe sterfgevallen. Men meldt ons uit Rotterdam: Op een lichterschip liggende aan de Maaskade zijn gis leren de vrouw en de dochter van een schipper door cholera aan getast. Beiden zijn hedennacht overleden. De schipper is van droefheid krankzinnig geworden. Ook in de Peperstraat is een ge val met dood ©lijken afloop voorgekomen. Men seint ons nader De Burgemeester bericht dat in barak ken verpleegd worden 11 personen lijdende aan cholera en 3 verdachte waarvan een zeer ernstig en 2 ernstig. In observatie zijn 90 personen. Sedert 28 Augustus zijn als overleden aan cholera aangegeven 3 per sonen, dus bedraagt het totaal overledenen sedert 20 dezer 8. De sterfgevallen worden grootendeels toegeschreven aan gebruik van ongezuiverd rivierwater. Het te Gorinchem verrichte bacteriolo gisch onderzoek heeft aan den dag ge bracht, dat de stoker K. werkelijk Aziati sche cholera heeft. De patiënt is ook heden zeer wel. Met het oog cp het choleragevaar zijn d© beide particuliere zweminrichtingen te Dordrecht gesloten en gaat een ter gele genheid van den verjaardag van H. M. de Koningin uitgeschreven zwemwedstrijd niet door. De gemeentelijke zwemplaats is nog open, Gistere® avond acht uur is een vrouw uit Rotterdam hij hare aankomst aan. het station te Dordrecht, plotseling ongesteld geworden en onder verschijnselen va® cho lera naar het Ziekenhuis gebracht. Alle noodige maatregelen tot ontsmetting zijn genomen. Maandag werd officieel gepubliceerd, dat in de gemeente Breda een geval va® cholera asiatica is voorgekomen. Het betreft een schipper, varende op Rotterdam. De man is in de barak opgenomen; zijn toe stand is bevredigend. Onmiddellijk zijn de meest uitgebreide voorzorgsmaatregelen ge nomen de hoofdinspecteur van de volks gezondheid confereerde met B. en W. Op do standpijpen der waterleiding zijn gele genheden aangebracht om de burgerij gra tis van zuiver water te voorzien. Alle mili tairen, Zondagavond met verlof uit Rotter dam teruggekeerd, zijn in de barakken ter observatie opgenomen. Nader meldt me® uit Breda: De oholera-patiënt is iemand, afkomstig van Terheyden en heeft in dte haven te Rot terdam water uit de rivier gedronken. Bij aankomst te Breda is hij onmiddellijk vanaf de boot naar de barak vervoerd. Het rijtuig, waarin de overbrenging plaats had is ont smet. De feestelijkheden voor Koningins verjaardag zijn niet afgelast. In militaire kringen verluidt, dat de groote legermanoeuvres dit jaar naar alle waarschijnlijkheid zullen worden afgelast, in verband met het uitbreken van cholera te Rotterdam en elders. (N.v.d.D.) De te Rotterdam gevestigde milicien verlofgangers, die reeds voor de herhalings oefeningen zijn opgeroepen, mogen voorloo- pig niet onder de wapenen komen. Ook van wege het bestuur der Kon. Marine zijn maatregelen genomen in ver band met het heerschen der cholera te Rot terdam. Nu de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat nog in andere plaatsen van ons land zich choleragevallen zullen voordoen, heeft het bestuur van het Congres voor openbare gezondheidsregeling, dat 3 en 4 September te Groningen zou gehouden worden, be zwaar gevoeld tegen de concentratie in het noorden des lands van een groot aantal per sonen, wier werkzaamheid moeren deels op hygiënisch gebied ligt. Het bestuur, over tuigd, dat dit bezwaar door vele congresle den zal gedeeld worden, en dat dientenge volge slechts een geringe opkomst zou te wachten zijn, heeft daarom besloten het con gres voorloopig uit te stellen. De buite®gowon© vergadering van de gezondheidscommissie te 's Gravenhage, welke bijgewoond wend door den hoofdin specteur van de Volksgezondheid, dr. lïuysch, de ins, acteurs voor de volksgezond heid Van Ledden Hulsebosch en van Boven, en den inspecteur voor de cholerazaken te 's Gravenhage, dr. Beukema, heeft besloten eene circulaire te richten tot allo geneeskun digen aldaar, waarin evenals zulks te Rotterdam is geschied wordt aangegeven wat den geneeskundige, die ee® verdacht geval onder zijne patiënte® aan/treft, te doen staat, met name opdat spoedig een bacterio logisch onderzoek kunne plaats hebben waar door het geval tot klaarheid wordt gebracht. Voorts zal bij B. en W. worden aange drongen op verschillende maatregelen in het belang van voorkoming en bestrijding van do ziekte, o. a. op bekendmaking aan de ingezetenen dat zij in deze dagen geen on gekookte melk of rauwe groente moeten ge bruiken en vooral niet in grachtwater moe ten spoelenvoorts op het kosteloos be schikbaar stellen van goed drinkwater, waar dit noodig mocht zijn, enz. Mep meldt uit 's Hertogen'bosch Een soldaa' va® hét tweede regiment in fanterie, te 's Hertogeirbosch in garnizoen teruggekeerd uit Rotterdam, is door den geneeskundigen dienst hier ter stede in ob servatie opgenomen. Dt kapelmeester Rehi, die met het staf- muziekkorps de koninginnefeesten te Rot terdam zou opluisteren, kreeg last in het garnizoen te blijven. Te Ouderkerk a/d. Amstel zijn overal 'biljetten aangeplakt, waarin door de ge zondheidscommissie ter kennis wordt ge bracht, dat het water van den Amstel be smet is verklaard. De burgerij wordt ge waarschuwd tegen het gebruik van diit wa ter vooi wnsschen, spoelen en zelfs voor schrobben. Uit den hoek van Holland meldt men aan de N. R. Ct. De regeering heeft er de exportslaohthui- zen alhier op gewezen,, dat wanneer door haar de Maas of de Waterweg besmet wordt verklaard, het uit rivier geputte water ongeschikt zal worden geacht voor het be drijf der slachthuizen. Het bedrij'fswater is, zooals bekend, afkomstig uit den Waterweg of uit de Oude M- ts, doch ongezuiverd. Duinwater is nog niet verkrijgbaar. Maatregelen in Spanje. Naar de Times mededeelt, heeft het En gelsche ministerie van buitenlandsche zaken van den Engelsehen gezant te Madrid be richt gekregen, dat de Spaansche regeering, wegens de cholera te Rotterdam, Nederland- sche havens besmet h eft verklaard en sche pen vandaar dienovereenkomstig behandeld zullen worden. Verstikt. Op de stoomboot „Boxtel" liggende aan de Prins Hendrik kade te Rotterdam is Zondag de schipper A. C. uit Boxtel gestikt gevonden, tenge volge van het walmen eener petroleum lamp. Verdronken. Zondagnacht is een persoon van ongeveer 35 jaar, vermoe- del ij uit Den Haag, aan de Boommarfet te Leiden in het water geraakt en verdronken. De man had een lombardlbriefje bij zich, waarop een naam vermeld stond. Te Nij'huizen (Fr.) is Zaterdagochtend een tweejarig dochtertje van den werkman H. onopgemerkt in de vaart geloopen en levenloos daaruit opgehaald. Zaterdagnacht is een oude vtouw, mej. v. K. te Briibswerd (Fr.) in het kanaal voor haar woning verdronken. Een 7-jarige knaap, wonende in de 2e Spaarndammerstraat te Amsterdam, is Zon dagavond aan de van Noordkade te water geraakt en verdronken. Tevergeefs is nog getracht de levensgeesten op te wekken. Het knaapje was in het water gevallen, toen hij den bal wilde grijpen, waarmede hij aan het spelen was. School- en Kerknieuws. 's-Q ravenhage, 28 Augustus. Examens Hoogdmitsche taal. Middelbaar On derwijs, akte A. Toegelaten de heer D. J. C. Zeeman, Amsterdam, en na voortgezet examen mej. J. M. C. Popplein, 's-Hertogenboseh. Afge wezen twee man®, cand. De examens zijn hiermede afgeloopen. Examens Boekhouden, Middelbaar Onderwijs. Opgeroepen 12 candidaten. Geslaagd de heeren E I). van Linge, 's-GraveniluigeE. Meijer, Am sterdam; W. Timmermans, Waalwijk; S. Tulp, Meppel, allen voor huisakto. Examens Framtoh. Lager Onderwijs. Geëx. 25 cand. Geslaagd de heerenE. Boer, Musselka- naal, J. Mantel, AbbekerkJ. J. C. Starken- brug. Utrecht; W J. Lagard, Haarlem; Th. W. Diemei, Delft; P. J. van Megchelen, Haarlem; P .F. Pauwen, ElslooH. J. Th. Wessels, En schedé; do dames: B. E. M. Groustra, M. S. Hoeksema., Haarlem; J. C. v. Tol, J. W. C. Ver meulen Den Haag; G. G. Smoes, Amsterdam; C. G. Greep, Oudenbosch; Y. Halbersma, Am sterdam Deze examens zijn afgeloopen. 's-G ravenhage, 30 Augustus. Examens M. O. Boekhouden. Opgeroepen 13 candidaten. Geslaagd de heeren G. H. E. Evers, uit Amsterdam, voor huisakte; P. Volbeda, uit Deventer, en W. J. Wenkenbach, uit Den Haag, beiden voor schoolakte. aDoor den Hoogen Raad is vernietigd, met verwijzing der zaak naar het Hof te Arnhem, het arrest van het Hof to Amster dam waarbij de instrumentmaker te Utrecht P. Bloem, met bevestiging van het vonnis der Utrechtsche rechtbank was veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf, wegens het op zettelijk de afdrijving van de vrucht eener vrouw met haar toestemming veroorzaken. De vernietiging berustte hierop, dat het arrest niet bevatte den datum, waarop het, volgens het proces-verbaal der terechtzit ting, is gewezen, maar een anderen datum. Hil versum. De arbeider J. W., ver- keerende onder den invloed van sterke® drank, is nabij de Crailosdhe brug ouder de stoomtram geraakt en terstond' gedood. Bassum. Op de voordracht voor on derwijzer -met ide acte Fransch aan de Ko ningin. Wilhelminasehool zij® geplaatst de heeren L. J. H. Bruis, 'N. de Ridder, H. J. Visser «en J. Prein, ialle® alhier. De Kamerverkiezing in B r e u k e 1 e n. De R. K. Kiesvereeniging te Vleuten en Haarzuilen, Zondag in verga dering bijeen, nam met algemeene stemmen een motie aan, waarin wordt overwogen, dat het optreden met een katholieken can did aat niet bedoelt de samenwerking der christelijke partijen te verbrekendat reeds lang het de algemeene wensch der kiezers is om een katholiek naar de Kamer af te vaardigen en dat ingaan tegen dezen wensch ontbinding der eigen organisatie tengevolge zal hebben. De vergadering vereenigt zich met het voorloopig algemeen gevoelen van het Centraal bestuur om met een eigen can- didaat op te treden, daar Breukelen groo tend eels een landbouwdistrict is, oordeelt de kiesvereeniging dat de heer Wijkerslooth de Weerdesteijn beantwoordt aan den aard en de behoeften van het district en bij eene eventueele herstemming de beste kansen heeft. Zij besluit een eigen candidatuur daarom

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2