V". 65. 8"" Jttargang. Donderdag 2 September 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. Voor 't Vaderland. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem fravjoo per post- 1.50. Afzonder, yke nummert0.05. Deze Courant verschijnt dagelgks, behalve op Zon- en Feest- dagen. Advertentiönmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens by de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF 6 C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 85 cents bfl vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedxyf bestaan zeer voordeelige bepalingen Ut het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eece circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht l)e reactie in Barcelona. De burgerlijke gouverneur, die onlangs in Barcelona is benoemd, heeft als blijde boodschap de opheffing van den staat van beleg meegebracht. Veel verademing brengt dat echter niet, want de schorsing van de constitutioneele waarborgen blijft van kracht in Barcelona er. in geheel Catalonië. Met groote strengheid oefent de militaire rech ter de rechtspraak uit in de vele strafpro cessen, die uit het gebeurde in Juli zijn voortgevloeidin Barcelona bedraagt hun getal meer dan duizend en in de provincie zijn ongeveer even veel strafgedingen aan hangig. Arrestatiën en huiszoekingen blij ven aan de orde van den dag; de gevange nissen zijn overvol. De burgerlijke gouverneur wijdt zijne bijzondere aandacht aan de inrichtingen van onderwijs, echter niet met het doel om ze te verbeteren. Hij houdt daaronder eene op ruimingop één dag zijn 26 scholen van wereldlijk karakter gesloten. Tot dusver hebben 120 van deze scholen hunnen arbeid op bevel van de overheid moeten staken. Duizenden kinderen zijn daardoor zonder onderwijs; de aan de scholen verbonden on derwijzers zijn broodeloos geworden. Wan neer de sluiting van deze scholen wordt ge handhaafd, dan zullen de kinderen in on wetendheid moeten opgroeien en het groote aantal analphabeten in Spanje vermeerde ren al zouden de ouders hen naar geeste lijke scholen willen sturen, zij zouden 't niet kunnen, want het aantal van deze was reeds vóór de verwoesting van de kloosters in Juli eheel ontoereikend. De bladen in Bar celona brengen deze berichten zonder er be schouwingen aan toe te voegen, want die laat 'e censuur niet toe. Deze strengheid, die ook uitkomt in de maatregelen tegen verdachte personen en in de sluiting van eefle gansche reeks vereenigingen, werpt een schel licht op de reactie, die op de ge beurtenissen in de bloedige Juli-week is ge volgd. Over de stemming, die in Catalonië heerscht, en de oorzaken waaruit die is ont staan, wordt aan de Vossische Ztg. door een sedert jaren in Barcelona levenden Duitscher geschreven: Het geheele economische leven van Span je wordt door de willekeurige priesterheer schappij aan banden gelegd. Het is werke lijk geen onbillijk verlangen, als het volk de naleving van de grondwet van den staat eischt. Het concordaat van 1858 bepaalt het aantal godsdienstige orden op drie. Thans zijn er echter in Spanje duizenden congre gatiën en het getal van hare leden schat men op 250,000 nonnen en monniken. Hier bij komt nog de seculiere geestelijkheid, die over 68 aartsbisdommen en bisdommen be schikt en 60 millioen pesetas van den staat trekt. Daarentegen staan op de begrooting voor het openbaar onderwijs slechts 16 mil lioen pesetas, hetgeen ten gevolge heeft, dat in Spanje 60 pet. van de bevolking lezen noch schrijven kan. Het is een schande, dat in het begin van de 20e eeuw van de 18 millioen inwoners van Spanje 10.8 millioen analphabeten zijn. De kloosters beschikken over kolossale rijkdommen, bedrijfskapitalen en renten. Hunne industrieel© bedrijven, die meest nog over gratis-arbeidskrachten beschikken, doen den handel en de nijverheid zulk een concurrentie, dat de leek tegen hen niet kan opwerken. De congregatiën genieten belas tingvrijheid en alle denkbare begunstigin gen, en hun bezit aan onroerend goed wordt op 10 miiliarden geschat. De openbare mee ning verlangt dringend eene beperking van het voortwoekerende monnikendom. Bij her haling zijn uit handels- en industrieele krin gen verzoekschriften tot de regeering ge richt, waarin wordt gezegd ,,De van belastingen vrijgestelde orden richten scholen, likeurfabrieken, parfume riezaken, drukkerijen, boekbinderijen, zeep fabrieken op; zij vervaardigen schoenen, confectie-goederen en nemen allerlei soort handwerken in beslag onder benadeeling van den werkman, den industrieel en den koopman." In deze weinige regels spiegelt zich het jammerbeeld van het economische leven van J Spanje weer. De besturende kringen zijn over de stemming van het volk voldoende in gelicht. De regeering zal wijs handelen met die stemming rekening te houden. Want een herhaling van de Juli-week zou voor de heer- schende dynastie een groot gevaar meebren gen. Dultschland. Bülzig, 1 Sept. De Zeppelin III is om 10.58 hedenavond voor de vaart naar Friedrichshafeu opgestegen. In een verklaring, welke door een Ham- burgsch blad werd bekend gemaakt, heeft de directeur der Hamburg-Amerikalijn, Bal- lin, onlangs de meening uitgesproken, dat de waterwegen met scheepvaarttollen hun doel gemist hadden, hetgeen in het bijzon der bij het DortmundEinskanaal zou ziju gebleken. De Nordd. Allg. Ztg. wendt zich tegen deze uitlating met de opmerking, dat ook Hamburg zijn havenwerken en vaarwa terverbeteringen niet vrij laat gebruiken, en schrijft verder, dat er geen sprake van is de heffing, die thans door kanalen gedragen wordt, op de natuurlijke waterwegen over te dragen, maar dat men naar een gelijk matige behandeling der natuurlijke water wegen streeft. Bij het aanhangige wetsont werp heeft men-zich op het standpunt ge steld, dat de scheepvaart geen practisch be lang heeft bij de keuze van het een of an dere rivierbouwstelsel, maar slechts bij het verkrijgen van een voldoende vaarwater. Overigens is het plan, kosten van rivier- bouw slechts in zoover door tollen te dek ken, als zij tot verbetering der vaargeul dienen. Op 12 Augustus werd, zooals men zich zal herinneren, de luchtballon ,,Tschudi", toebehoorende aan de Vereeniging voor I Luchtscheepvaart te Berlijn, aan of bij de Russische grens beschoten door Russische I grenssoldaten. Zaterdag j.l. nu heeft er te I dezer zake een bespreking tusschen verte- I genwoordigers van de Pruisische en de Rus- sisohe regeeringen bij Czelodz plaats gehad. De Russen loochenden beslist, dat er op den balion noch toen het zich op Pruisisch gebied bevond, noch toen het over de Rus sische grens was gevlogen, geschoten was. De geloste schoten waren eenvoudig signa- sultaat, zoodat de quaestie thans langs di- plomatieken weg moet worden opgelost. Frankrijk. In Frankrijk is men thans bezig met de omschrijving van de geeografische benamin gen voor de verschillende wijnsoorten. Voor de champagne is die reeds Lot stand geko men. Voor het wijngebied van Bordeaux is eene omschrijving voorgesteld, waarbij ook de departementen Lot-et-Garome en Dor dogne in dit gebied werden betrokken. Daar tegen hadden echter de wijnbouwers van de Giroude, het eigenlijke Bordeauxland, be zwaar. Zij zonden eene deputatie aan de regeering. Het resultaat van de gevoerde overleggingen zal waarschijnlijk zijn, dat van staatswege iedere flesch wijn van een certificaat van oorsprong zal worden voor zien. De wijnbouwers zulleu daarvoor eene kleine vergoeding hebben te betalen. Eene commissie is benoemd om dit denkbeeld na der te overwegen, en hangende het onder zoek van die commissie is het werk van den raad van state, tot vaststelling van de ver schillende wijngebieden, opgeschort. Over de wijnvoorraden heeft het departe ment van financiën de volgende mededee- ling bekend gemaakt: Bij den laatsten oogst bedroegen de wijn- voorraden bij de wijnbouwers 9.454.708 H.L. Daarbij kwam de oogst met 60,545,265 H.L.in 't geheel Sus 70,000.973 H. L. in liet laatst van Juli waren 40,347,051 H.L. bij de wijnbouwers verkochtde verkoop in Augustus kan, blijkens de opgaven van het vorige jaar op 3,700,000 H.L. gesteld wor den. Bovendien kan voor het eigen gebruik van de wijnbouwers, branderijen enz. een cijfer van 21.500.000 H.L. gesteld worden, zoodat in het geheel 65,547,051 H.L. zijn omgezet en er slechts een voorraad van 4,453,922 H.L. overblijft. Daaronder bevin den zich ook de wijnen, die bestemd zijn om oud te worden, zoodat de werkelijk onver kochte voorraden zeer onbeduidend zijn. Om aan het verzet van de wijnbouwers van Gironde tegen de inlijving van een groot deel van Dordogne en Lot et Garonne bij het Bordeaux-gebied tegemoet te komen, heeft den minister van landbouw Ruau voor gesteld niiet meer dan 63 plaatsen van de beide laatstgenoemde departementen tot dat gebied te rekenen. Dit zijn alle plaatsen, die gelegen zijn in de dalen, welke als uit- loopers topografisch tot het Girondebekken behooren en welker wijnen in Bordeaux ver handeld en van daar verzonden wordenzij omvatten het district Bergerac in Dordogne en een gedeelte van het arrondissement Mar- mande in Lot et Garonne. Het voorstel schijnt kans op aanneming te hebben. Engeland. Londen 1 Sept. Het Lagerhuis is begonnen met de beraadslaging over do ar tikelen der wet op de middelen, betrekking hebbende op het vergunningsrecht. In den loop van het debat drukte Asquith de hoop uit, dat de behandeling van deze artikelen niet zoo lang uitgerekt zou worden als de beraadslaging over de artikelen no pens de grondlasten. Zweden. Stockholm, 1 Sept. Heden hebben 750 arbeiders van de naamlooze vennoot schap „Separator" den arbeid hervat. Uit eenige plaatsen in de provincie komen even eens berichtent dat de werklieden weder aan het werk zijn gegaan. De Voss. Ztg. noemt den toestand in Zweden thans hopeloozer dan ooit. Na de gebeurtenissen der laatste dagen is het dui delijk, dat de vrede nog ver te zoeken is. Het wordt bekend, dat de leiders van de v'aking in do vorige week ernstig beraad slaagden over de vraag, of de staking ge heel of gedeeltelijk zou kunnen worden op geheven. Voordat een besluit genomen werd, wachtten zij op de beslissing der regeering op do verzoeken om bemiddeling, in ce hoop, Jat de regeering die verzoeken zou inwilligen. Onmiddellijk nadat de regeering besloten had niet in te grijpen, besloten do leiders, dat de staking onverminderd zou worden voortgezet. En juist daardoor is de toestand hopeloos, hopeloozer dan ooit. De regeering heeft, na de opmerkingen van „Dagens Nyheter" besloten haar mo tieven voor de weigering, om tusscheuboi- den te komen, te publieeeren. Zij vond aan leiding daarvoor in een aantal nieuwe ver zoeken. Zij betoogt, dat de staking geen strijd meer is tusschen werkgevers en werk lieden, maar een strijd tegen de maatschap pij. De staking is zoo uitgebreid, dat z j een gevaar beteekent voor de grondslagen der maatschappij. Daarom kan de regee ring, die de maatschappij vertegenwoordigt, niets doen voor hen, die haar bedreigen, en die zich in dien strijd als overwinnaars be schouwen. Een bemiddeling is te meer on mogelijk, daar de leiders van de staknig openlijk verklaarden, dat de strijd tegen de maatschappij zal worden voortgezet. De .staking doet steeds meer haar groo- ten invloed gevoelen op het geheele loven van het land. Sedert een maand zijn in Stockholm alle wijn- en spiritualiën-winkels gesloten, wat voor de betrokken kooplieden een zwaar verlies beteekent. Ook de open bare uitspanningslokalen worden zeer slecht bezocht. Uit Denemaken ontvingen de stakers we der een steun, van 120,000 kronen, uit Duitschland van 120,000 mark. Oostenrijk. Innsbruck, 1 Sept. De Keizer van Oostenrijk heeft een eigenjiandigen brief aan den gouverneur van Tirol gericht, waarin Lij hartelijken dank betuigt voor de schooae dagen die hij in het land heeft doorgebracht en die hem in onuitwischbare herinnering zullen blijven. De Tirolers in Vorarlberg kunnen zich verzekerd houden van zijne voortdurende welwillendheid. Servië. Belgrado, 1 Sept. De ministerraad heeft definitief ontslag genomen. Pasjitsj en Stojanewitsj hebben opdracht gekregen tot vorimng van een nieuw mini-te rie. Griekenland. Over het voorspel van de laatste kabi netsverandering wordt aan het Berhner Tageblatt uit Athene bericht, dat de offi cieren gewacht hadden met het stellen van hunne eischen omtrent de legerhervorming. Zij hadden echter hunne organisatie over het geheele land uitgebreid en hadden zich voorgenomen, als de oorlog uitbarstte, uit hun middvn eene regeering van nationale verdediging in te stellen. Een bij- het leger in hoog aanzien staande generaal zou tot op perbevelhebber worden benoemd, terwijl men den kroonprins zou dwingen zich tevreden te stellen met het commando over één regi ment. Bij de officiersorganisatie zijn thans aangesloten 450 officieren van het landleger en 150 zee-officieren, die op hun eerewuord hebben beloofd de bevelen van het ceutrale comité onvoorwaardelijk op te volgen. Toen het oorlogsgevaar geweken was, besloot dit centrale comité, den Koning en den minis ter-president met de eischen van het leger in kennis te stellen. Binnen 40 dagen zou de regeering het parlement bijeenroepen, na een wetsvoorstel te hebben opgesteld, waarin aan de eischen der officieren tegemoet werd ge komen. Voor het geval, dat de Koning niet gezind mocht blijken de eischen der officie ren in te willigen, zou er een gewapende betooging plaats hebben. Tweehonderd of ficieren waren aangewezen om zich met ge weld toegang to verschaffen tot de plaat sen, waar men hen niet wilde toelaten en de overigen zouden met de manschappen en met gewapende studenten en leden van ge nootschappen de hoofdstad en den Piraeus bezetten, terwijl de marine-officieren zou den zorgen, dat de vloot in de haven ver scheen om met hare kanonnen de hoofdstad in bedwang te houden. j 'e trouw gebleven stedelijke commandant en de koning waren vrijwel op de hoogte van deze plannen, maar namen niettemin geen maatregelen. De koning liet door zijn adjudant Messala en door hofambtenaren in direct aan de bladen mededeelen, dat de uitsluiting der prinsen uit het leger voor hem een aanleiding zou zijn om af te treden en dat hij, bijaldien de officieren hunne eischen bleven handhaven, met zijne geheele familie het land zou verlaten. Het officiers comité antwoordde wederom in de bla den dat de prinsen de plaatsen in het leger konden innemen, waarop zij volgens hun diensttijd aanspraak konden maken, maar dat hun geen enkel bijzonder voorrecht kon worden toegestaan. Maar in de eerste plaats eischten zij, dat de betrekking van legercommandant, die de kroonprins be kleedt, zou worden afgeschaft, want de mi nister van oorlog mocht niet de mindere zijn van den kroonprins. Toen de minister-pre sident Rhallys weigerde eene deputatie van de officieren te ontvangen, namen de zaken den loop, die bekend is. Turkije. Op eene vraag van den vertegenwoordiger van Wolff's bureau te Konstantinopel over den toestand in Arabie, verklaarde de mi nister van binnenlandsche zaken, dat de in de Europeesche pers verspreide verontrus tende geruchten geheel ongegrond zijn. Het meereudeel van de opzien barende berichten is verzonnenslechts de bezwaren, die aan het verkrijgen van goede inlichtingen ver bonden zijn, maakt de groote overdrijvingen verklaarbaar. Onjuist is het, dat Lochahu door de opstandelingen is ingenomenvoor al is het echter onjuist, dat de imam van Jahiha naar de opstandelingen is overge gaan. Volgens betrouwbare berichten van de Porte staat Jahiha veeleer vast aan de zijde van de regeering. Ook het bericht, dat op standelingen oprukken naar Hodeida, is tot dusver niet bevestigd. Juist is alleen, dat de vali van Yemen versterkingen heeft ver langd, dat daarom sterke troepen zendingen reeds zijn vertrokken en dat er nog meer zullen volgen, omdat de regeering besloten is den opstand gebeel te onderdrukken. In tegenstelling tot de in de pers verspreide geruchten, is er volstrekt geen reden om te twijfelen aan liet slagen van deze taak. Salontki, 1 Sept. Naibij Eskilivan heeft een botsing plaats gehad tusschen eene Grieksc-he bende en gendarmen. Twee gen darmen zijn gedood, drie gewond. Naar»- het Fransch van Edmond Lepelletier. 78 dooh J. L. VAN DER MOER. De gravin van Rijsoor <hief -trotscb heft hoofd op eu antwoordde vast -besloten: ,,Nee, ik blijf. Wat zeg jezullen de veroordeelden dadelijk komen?" En zij dacht: wat kan 't mij schelenh ij is er toch niet bij." „Mevrouw", hernam G-ud-uie, „al de be dienden zijn de deur uitgegaan. Laat ons t'oeh ook vertrekken, om dat verschrikkelijk» niet te zien wat er gaat gebeurendaar, daar. vlak vóór uw venstensGe hebt itm- iners 'n vrijgeleiide brief? Ik weet wel hoe 'k de .stad' moet uitkomen. Jan Haring heeft mie 'n plekje 'gewezen bij de Brugigesche PoortWe kunnen nog vluchten I" Doloiès trok de schouders op. „Vlucht, als je wilt, ik anoet hier blij venWanneer 'k kap'tein Karloo niet in hui® wacht, waar hij hij me moet komen, waar hij natuurlijk zal trachten me te ont moeten, omdat we 'n vrijgeleidlébrief hebben om samen te vertrekken, waar moet hij me d'an vinden?" „En al's de kap'tein nu eens niet kan komen?" „Wie -zou hem dat beletten?... En toch moest hij er al zijn... men heeft 'hem 'n uur geleden toch zeker al vrij gelaten!" En bij zicli zel've dacht zij „Wat -doet ie, waar is ie? Z'n eerste iged-achte moest aan inij -zijn... Ik ben er zeker van, dat ie den stoet heeft willen zien... -die mannen groe ten bij 't voorbijgaan... z'n vrienden -zien sterven!... Maar ik? Tel ik nog mee? Ik ben 't Vaderland niet!" Op 'het zelfde oogenblik hoorde zij voet stappen in de vestibule en spoedig daarna verscheen Karloo. „Ha, ben jij pt, ben jij 't, eindelij-kl" riep Dolorès verheugd en- zij wilde zich in zijn armen- werpen. Karloo hield haar tegen en wees op Gu- duie, die alles gehoord en gezien had, al vorens zich te verwijderen. „Welnu, kan 't me nu nog schelen?" vroeg Dolorès in wreeden overmoed. Haar echtgenoot kon haar thans niet ver rassen. Hij was immers bij de veroordeelden, met welke spoedig alles gedaan izou zijn? Rijsoor bad nog maar enkele minuten te le ven. Zij was nu vrij, zij behoefde niet meer te zwijgen of te liegen! Eu terwijl Karloo een beweoiing van af keuring maakte, hernam izij vurig „O, Karloo, terwijl 'k wachtte, h-eb 'k d« seconden geteld. Ik heb je al beschuldigd en me duizend Idingen in 't -hoofd' gehaald 1 -Ik dacht bij me -zelf-zeulden die monsters hem nu toch niet vrij gelaten hebben? M-aar nu ben je hrier, nu zie 'k je, heb 'k jel Je bent vrij, gered I Ja, ja, je bent bij me, heelemaal van mij 1 Nu houd Tc je bij me... 't is Verrukkelijk, heerlijk 1" Zij scheen waanzinnig van hartstocht. Karloo wist .niet wat- hij doen zou. Het was alsof hem de keel werd dicht geknepen, ter wijl hij enkele onsamenhangende woorden mompelde. „O, ja, toe spreek, m'n liefste, laat ano j je stem hooren 1" In- vervoering trok zij -hem mee naar een wijden armstoel en dwong hem te gaan zit ten. Zij zette zich op zijn knieën en sloeg de armen 'bevend om zijn hals. „Toe, spreek nu, laat me genieten van je zoete woorden... Nooit, nooit zal je weten hoe zeer 'k je liefheb!" En daar Karloo nog steeds niet antwoord de, maar verstrooid vóór zich keek, vervolg de zij, steeds hartstochtelijker, steeds meer vleiend „Ik dacht bij me zelve, als hij sterven modt, clan zal 'k me -dooden... O, geloof me, ik jok niet... wanneer ize jou ook daarheen hadden gebracht... daar, op die vreeselijke plaats... -met de anderen... ik zou uit 't ven ster zijn gesprongen... ik 'had me op de stee- nen verpletterd... vóór hun voeten... vóór jou en m'n laatste zucht zou te gelijk meit de jouwe zijn opgestegen! „Dolorès, walt 'n vreemde, dwaze woorden en dan op dit ©ogenblik 1 Hoe kun je er aan .denken?" Zij gaf steeds meer aan den hartstocht toe, omhelsde en liefkoosde hem op allerlei wij zen en fluisterde 'hem toe „O, lieve Karloo, laat -me je toch zeggen hoe 'k je liefhebToe, wees nu ook 'n 'beetje lief voor me... ik heb genoeg geleden! Ik heb recht uitgelaten van vreugde te zij-n „Nee, Dolorès, op dit oogenblik kun je niet verheugd zijn!" „Waarom nielti Nu '-k jou weer heb?" „Nu je echtgenoot dood is?" 'vroeg KaT- loo somber. Zij liet een klein igilletje «hooren, meer vak* verwondering dan van droefheid. „Is de graaf dood?" „Gedood -cloor eigen hand!" „Groote Hemel! En heeft-i© veel gele den?" „Hij is als bi held gestorven, Dolorès," antwoordde Kai-loo, en met klimmende aan doening voegde hij er -aan toe: „en ik stonid er vooral op je -dl i t te zoggen, dat hij ons bedden vergiffenis geschonken heeft!" Dolorès slaakte een zucht van verlichting. Na een oogenblik zwijgens, riep zij, met een schittering van vreugde in de oogen: „Vergiffenis geschonken? Heeft hij ons beiden vergiffenis geschonken, zeg-je? Dan heb jij dus geen wroeging oneer dn zul je er niet meer over «spreken mij te verlaten... om zijnentwille? Dit gebeurt du® nie.t meer, je ziet 't zelf, hij heeft 't ons vergeven! De Hemel vergeeft en's onze zonden, dus mag 'k je liefhebben. De levenden hebben niet9 meer te zeggen en de dooden evenmin Karloo verkeerde ih een onbeschrijfelijke onrust. Elk woord van Dolorès ging hem als een djolk «door het hart. „Is dtit nu alles wat je hu die vergiffenis ziet?" vroeg hij imeto -onitzetting en hij zag haar aan alsof 'liij niet -kon gel-ooven wat hij hoorde. „En ,wat zou 'k er dan -in moeten zien," antwoordde zij met -ooi-beschaamde verwon dering, „-behalve onze vrijheid?... Waarom kijk je me -toch zoo zonderling (aan, "wat heb je?" „Niets... jij beschouwt de dingen altijd op 'u wijze, die mij schrik aanjaagt." „Jaag ik je schrik aan... ik?" Zij sclileen zijn hou'ding volstrekt niet to .begrijpen. „Zijt ge .er wel zeker van, mevrouw," her-, n'am Karioo gestreng, „dat hij die vergif fenis heeft bedoeld zooals gij. haar opvat, eu dat hij er niet de voorwaarile aan verbon den heeft, dat wij voor goed zullen schei den?" „Dat zou dwaasheid w-ezcn-P' riep zij op gewonden- «uit. „Dan «zou 'k die vergiffenis niet begeeren, «dan kan- hij ze houden! 'n Mooie vergiffenis, die tevens 'n straf is 1" „Dolorès ge hebt geen eerbied voor die dooden... Pas op!" „Laat .ons dan zachter spreken," zei de gravin teeder, „als je -bang bent dat hij' ons hooren zal. Kom, liefste, op die voor-* waaide heb je kie vergiffenis toch zelf ook niet aanvaard?" Zij trachtte hem s'cods meer te boeien enr hem onder den invloed van haar bekoorlijk heden te brengen. „Ik? Ik weet 't niet," antwoordde hij verward, reeds weer zoo goed als gevangen in den strik, dien deze gevaarlijke vrouw •hem spande. „Weet je dat niet?" vervolgde zij, terwijl zij hem naar zich toe trok en haar heete lippen op zijn monldi drukte. Hij kon haar niet weerstaan. „Nee. zie je... ik kwam hier met den vasten wil voor goed' afscheid v'an je te ne men... Maar als 'k je zie, -dan ben 'k me zelf niet meer. Je oogen branden in. mijn --ogen, je hand gloeit in -de mij nel... Liefde, plicht, misdaad, deugd... «Heb verwart zich! Ik zie en hoor alleen jou... ik weet niet meer wat 'k wel ern wat 'k niet wil! Nee... ik weet 't niet 1" Wurdt rrvolgd

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1