KOLONIËN. BINNENLAND. niet dezen in het ministerie oneenigbeid en stichtte eo.i eigen partij waartoe een twin tigtal Ballistische parlementsleden en tien leden der groep van Zaïmas, die juist tot oppercomniissaris der beschermende mo gendheden op Kreta benoemd was, over gingen. Van hot conflict tusschen Ma%*ro- michaelis cn Rallis heeft de derde partij leider Theotokis vee! voordeel getrokken. Ten aanzien van den toestand toont de nieuwe minister-president zich zeer goeds moeds. Hij heeft een officieus bericht de wereld ingezonden, volgens hetwelk de be weging in het leger niets dan een r organi satie beoogde „De verwijdering der priftse» van de hoogere commandoplaatsen" (dus ook op dat punt blijkt de regecring te zijn gezwichtI) „neemt echter ernstige moeilijk heden en de onaangenaamheden weg, die uit persoonlijke begunstiging voortvloeien.) Mavromichaelh heeft door hot bewind te aanvaarden en met de officieren te onder handelen. ofschoon hij hun optreden afkeur de, een bloedig, voor bet land en de kroon gevaarlijk conflict afgewend." Op deze be kentenis laat liet bericht volgen, dat de oischan der officieren „overigens met zijn program en met de wenschen van hot ge boete volk overeenstemden", en dat de Ka mer den minister-president „haar vertrou wen zal uitspreken voor de uitvoering der telgerversterking, maatschappelijke hervor mingen, verbetering der administratie, be lastingen en leenimgen, die M avronric Ivaelis zal voorstellen." De mi nister-pro si dent dènlct in dat opzicht geen concessies te doen en zal anders aftreden. Marokko. Moeley Hafid heeft zijn broeder Moe- ley Mohammed, dien Abdel Azis zoowel als hijzelf jaren lang gevangen gehouden heb ben, eindelijk vrijgelaten, nadat Moeley Mohammed had beloofd den sultan niet te gen te werken. De positie van Moeley Hafid is tengevolge van de gevangenneming van Boe Ham ara zoo gevestigd, dat hij den broe der niet meer behoeft te vreezen, onder wiens naam destijd Boe Hamara den opstand tegen Abdel Azis begon. Te Melilla is men, volgens een telegram van daar aan de Matin, van meening, dat de gevangenneming van den Roghi door de troepen van den Sultan van Marokko, waarschijnlijk van grooten invloed zal zijn op de houding der oproerige Rifbewoners, die tot durverre steeds moesten vreezen, dat de pretendent hen zou straffen, omdat zij zich jegens hem onbetrouwbaar hadden betoond. China. Het vergelijk betreffende de Mantsjoe- rijsche vraagstukken, dat binnenkort zal worden beklonken tusschen China en Japan, bestaat uit do volgende 10 punten 1. China verbindt zich, den Sinminting- Fnkoemen-spoorweg niet door te trekken, zonder eerst Japan daarin te kennen. 2. Mocht de Kirin-spoorweg worden door getrokken naar de Koreaansche grens, dan zal de helft van het daarvoor benoodigde kapitaal worden geleend van Japan. 3. Japan krijgt het recht om de mijnen in de districten Foesjoen en Jentai te ont ginnen. 4. De doortrekking van den weg naar Jin-Kau zal door Japan geschieden. 5. De mijnen in de zones langs den (Znid-)Martsjoers< hen spoorweg en langs de Antoeng-Moekdenlijn zal voor gezamenlijke rekening van China en Japan worden geëx ploiteerd. 6. China zal in het Sjentaugobied vier marktplaatsen voor den handel openen. De Koreanen in liet Sjentau-gebied zullen staan onder de jurisdictie van Japan de Koreanen (in Mantsjoerije) buiten het Sjentau-gebied zullen staan onder jurisdictie van China, met deze beperking, dat Japan het recht zal hebben van controle, in gevallen, waar over Koreanen de doodstraf word uitgespro ken. 7. China stemt er in toe, dat Japan het station van den Zuid-Mantsjoerschen spoor weg verplaatst naar Moekden. 8. Japan erkent de souvereiniteit van China over Sjeut&u. 9. Japan vindt goed, dat het eindstation van den Sinminting-spoorweg wordt ver plaatst naar Moekden. 10. Japan stemt er in toe de tegenwoor dige eigenaars van mijnen in de districten Foesjoen en Jentai schadeloos te stellen. Het bedrag dier schadeloosstellingen zal later worden vastgesteld. Met de tot-stand-koming van dit vergelijk, dat overigens nog niet definitief is getee- kend, zijn alle moeilijkheden tusschen China en Japan nog geenszins van de baan. Im mers: Japan hoeft geweigerd te onderhan delen over de uitoefening van het bestuurs- gezag in de «poorweg-zones het heeft gewei gerd van gedachten te wisselen over de uit gestrektheid van het gebied in Mantsjoerije, waarbinnen het politie-bevoegdheden bezit ook weigerde het te onderhandelen over de militaire bewaking van den Antoeng Moek den-spoorweg. Een en ander wordt door China begrepen als een weigering van Japan om het door Rusland met de Charbin-overeenkomst ge geven voorbeeld te volgen, en de souvereini teit van China in Mantsjoerije, zooals die gestipuleerd is in liet vredesverdrag van Portsmouth, ten volle te erkennen. Allerlei. P a r ij s, 2 Sept. De Parijsche editie van de New-York Herald publiceert een lang verhaal van Cook, dat als volgt luidt: Na een lange worsteling met honger en koude, slaagden wij er in de Pool te berei ken. Wij ontdekten nieuwe wegen en troffen zeer bevolkte gebieden aan met veel grof wild. Het jacht Bradley kwam aan de grens der bevaarbare wateren einde Augustus \an 1907. Wij waren op 709 mijlen afstand van de Pool en besloten den landweg te ne men langs Grinnelland, de westkust volgen de tot aan de Poolzee. Op 19 Februari 1908 scheepte het gros der expeditie zich in voor de Pool. Deze expeditie bestond uit 11 per sonen, 103 honden, 11 sleden en vertrok in do richting van de Smith-sont naar het wes ten. De temperatuur daalde tot 83 graden onder nul. Verscheidene honden zijn van koude gestorvznde menschcu leden vreese- lijk. Men vond den weg door de Nansen- zeeëngte tot aan Laudsend. Op 18 Maart kwamen de ontdekkers aan de poolzee bij het eiland Heiberg, Vau dit punt kwamen vier leden der expeditie terug. P a r ij s, 2 S e p t. De New-York Herald publiceert het vervolg van het reisverhaal van Cook. De expeditie bereikte op 30 Maart de laatste sporen van vasten grond en op 21 April den pool. De stand dier zon wees op middag, maai* de tijd was niet te bepalen, daar alle meri dianen hier samenkomenDe temperatuur was 38 gr. benedén nul. Op 23 April werd dte terugtocht aanvaard. Keulen, 2 Sept. Volgens de Köln. Zeit. was de opbrengst in Augustus van de door de Deutsche Di am an tgesellsohaft ge- exploiteerde velden in het achterland van de Prinsenbocht 8000 karaat. Santiago (Chili), 2 September. De voormalige kanselier van de Duitsche legatie, Becker, is schuldig verklaard aan manslag, brandstichting, vervalsching van wisselbrieven, vervalsching van rekeningen voor de legatie en aan afpersing en deswege ter dood veroordeeld. Londen, 2 Sept. De Local govern ment Board heeft een rondschrijven ver spreid, waarin de medische autoriteiten in de Britsche havens, welke handel drijven met Rotterdam of met Noord-Russische ha vens worden gelast om waakzaam te zijn, ten. einde 'het binnendringen van de cholera te voorkomen. O O ST-I N DI E. Een particulier telegram, te Amsterdam uit Soerabaja ontvangen, maakt melding van een uitbarsting van de vulkaan Smeroe, waarbij de tabaksonderneming „Kotvtan" geheel verwoest is. Reuter seint ons uit Batavia, d.d. he den Hevige overstroomingen hebben Besoeki aan de Zuidoostkust van Java geteisterd. Men schat dat zeshonderd inlanders zijn om gekomen. Spoorwegbruggen zijn weggesla gen. De schade aan eigendommen en oogst is enorm. De Staatscourant van Vrijdag 3 Sep tember bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiteii benoemd bij de infanterie tot le luitenant de 2e luitenants J. L. Hamel, van het le; jhr. T. J. J. A. Graafland, J. Veenbaas en W. C. van Ittersum van het 2e; M. J. Harts, van het 3e, F. J. Lagerwerff en L. B .Zaaijer van het 6e, P. Dingemanse en W. H. Scheffer van het 8e, eerstgenoemde adju dant van het korps, F. C. Feuerstein, H. Sieperda, A. Tuinmans van het 9e regiment; tot le luitenant-kwartiermeester de 2e lui tenant-kwartiermeesters H. W. de Jong, C. A. J. v. d. Linden, H. F. Schofaerts, H. J. Koole, P. W. C. van Asperen, onder scheidenlijk van het 4e, 6e, 7e en 8e regi ment infanterie en van de genietroepen in rang overgeplaatst bij de grenadiers en jagers de le luitenant P. S. Hartogh Hevs van Zouteveen, adjudant bij het 5e regiment infanterie. het onderwijs in het handelsrecht aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouw- school te Wageningen voor 1 jaar opgedra gen aan mr. B .1. Zijlstra te Arnhem; ter belooning van personeel van het In dische leger, dat zich onderscheiden heeft bij de krijgsverrichtingen op Flores geduren de het tweede halfjaar 1908benoemd tot ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde de Amboineesche korporaal der infanterie J. Katuuk; begiftigd met den eeresabel met het gebruikelijke opschrift de le luitenant der infanterie J. J. de Vries; bepaald dat bij afzonderlijke dagorder zoowel in Indië als in Nederland eervol zal worden vermeld de Europeesche sergeant der infanterie J. L. van Rijen aen A. J. L. Hoeflake en H. L. van Am- stel, op hun verzoek, eervol ontslag verleend uit hunne betrekking van surnumerair der registratie en domeinen is bepaald, dat dit ontslag zal ingaan voor A. J. C. Hoeflake op den len Septem ber 1909voor H. L. van Amstel op den 30en Augustus 1909. benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Sneek, met ingang van 10 Sept. 1909, mr. P. C. Andreas, doctor in de Staatsweten schap, advocaat-procureur, schoolopziener in het arrondissement Sneek en leeraar in de Staats- wetenschappen aan de Rijks-hoogere burgerschool te Leeuwarden en aan de gemeente hoogere bur gerschool te Sneek, wonende aldaar benoemd tot vertegenwoordiger van de Regee ring op het van 1319 September e. k. te VGravenhage te houden IXde internationale veeartsenijkundig congres, dr. D. A. de Jong, buitengewoon hoogleeraar aan de Rijksuniversi teit te Leiden goedgekeurd, dat L. Staekenborg, burgemees ter der gemeente Hunsel, is benoemd tot secre taris dier gemeente. Hare Majesteit de Koningin heeft op H. D. geboortedag in do Huisorde van Oranje benoemd: tot grootkruis den opperstalmeester C. A. baron Bentdnck; tot grootofficier den thesaurier en ceremo niemeester G. Cb. baron Snouckart van Schauburg en den intendant der Kon. Pa leizen jhr. J. P. E. Hoeufft van Velsen; tot commandeur den adjudant luitenant kolonel R. J. graaf Schimmelpenninck en den hofkapelaan E. Bourlier; tot ridder 2e klasse den ontvanger der houtvesterij W. de Jager, en de medaille in die orde toegekend aan den jachtopziener G. W. Bastiani in goud, aan den boschwachter R. Eikendal en den jachtopziener W. van Asselt in brons. H. M. de Koningin ontving op Haren jaardag van H. M. de Koningin-Moeder een kostbare koperen wandversiering ten ge schenke, benevens twee koperen lampen met reflee tors. Wij vernemen dat deze tampen dn dje vestibule geplaatst zullen worden, zoodat zij dan hun licht over het cour zullen werpen. Noor d-B r a b a n t s hulde- b 1 ij k. Door mevrouw de baronesse van Voorst tot Voorst, echtgenoote van den Commissaris der Koningin in Noord-Bra bant en eere-presidente van het Noord-Bra- bantsch comité ter aanbieding van het hul deblijk aan H. M.. dat op hoogstderzelver verjaardag 31 Augustus geschiedde, werd het volgende telegram van de Koningin ont vangen. Voor de prachtige kast, mij namens de vrouwen van Noord-Brabant voor onze doch ter aangeboden, betuig ik u allen geefsters mijn warmen en oprechten dank. Ik ben diep getroffen door de gevoelens van aanhankelijkheid, welke mij door dit schoone geschenk worden vertolkt, en ik bewonder ten zeerste de kunstvaardigheid der No rd-Brabantsche nijverheid, welke dit meesterwerk voortbracht. WILHELMINA. Koninginnedag te B er- 1 ij n. De vereeniging Nederland en Oranje te. Berlijn heeft den -erjaardag van H. M. de Koningin gevierd met een feestelijken avondmaaltijd. De Nederlandsche gezant baron Gevers bracht een dronk uit op Kei zer Wilhelm en de voorzitter der vereeni ging, de heer Van Eynd'hoven, op de Ko ningin. Een inzameling voor de afdeeling weldadigheid der vereeniging bracht een zeer ruim bedrag op. In den loop van den dag had de vereeni ging een telegram van hulde en gelukwensch gezonden aan H. M. de Koningin. Ook in de andere Ncderlandsche vereeni ging, Het Hollandsch Gezelschap te Ber lijn, afdeeling van het Algemeen Neder- landsdh Verbond, is de verjaardag van de Koningin feestelijk herdacht. Koninklijk bezoek aan de tentoonstelling te Gouda. Woensdagmiddag bracht H. M. de Koningin moeder een bezoek aan de landbouwtentoon stelling te Gouda. Te 1.53 kwam H. M. met gevolg van het Loo aan het station aan, waar de hooge bezoekster werd ontvangen door dien burgemeester, den heer R. L. Mariens. Na een .korte begroeting werd ver volgens met eigen hofrij tuigen, die den vo- rigen avond reeds uit de stallen van H. M. te Gouda waren aangekomen, alvorens H. M. en gevolg zich naar het tentoonstellings terrein, heit eigenlijke dloel van 't bezoek, begaven, een korte rijtoer door de stad ge maakt langs de voornaamste versierde stra ten. De burgemeester reed hierbij vooruit. Te ongeveer 2.15 arriveerde de stoet op het tentoonstellingsterrein, waar onmiddel lijk werd doorgereden naar de tribune op het terrein voor het concours-hippique, waar een loge voor H. M. was ingericht en H. M. ontvangen werd door den voorzitter van het tentoonstellings-comité en van de afd. Gonda en Omstreken der H. M. v. L„ don heer Valckenier de Greeve, wiens 5-ja rig dochtertje Dora, H. M. een bouquet aan bood, waarna eenige leden van het hoofd bestuur en van heb afdeelimgsbestuur der H. M. v. L. aan H. M. werden voorgesteld. Tob omstreeks kwart voor drie volgde H. M. hier de verschillende nummers van ihet concours, waarna door H. M. een wandeling over 't- terrein weid gemaakt en een bezoek aan de verschillende tentoonstellingsgebou wen werd gebracht, daarbij rondgeleid door den voorzitter van het tentoonstellingscomité, den heer H. M. Valckenier de Greeve. H. M. die zich herhaaldelijk liet inlichten, be zichtigde de verschillende stands met veel belangstelling. Omstreeks 4 uur keerde H. M. in haar loge terug, waar H. M. vervolgens thee werd gepresenteerd, diie werd rondgediend door de dames mevrouw Mariens en mevrouw Valckenier de Greeve. Te kwart voor 5 ver liet H. M. het terrein en werd naar het staition gereden, vanwaar H. M. te 5 uur naar Soestdijk vertrok. Zoowel bij haar rijtoer door de stad als bij haar vertrek werd de Koningin-moeder door een talrijk publiek toegejuicht. Het mijnwetje van Kol. Men meldt uit 's Gravenhage De Tweede Kamer zal Donderdag 16 Sep tember bijeenkomen, in verband met het nog te behandelen voorstel-van Kol, houdende nadere bepalingen betreffende de mijnont- ginning. De bijeenroeping van de Tweede Ka mer op Donderdag 16 September a. s. is geschied naar aanleiding van een missive van de Kamerleden de heeren Schaper, Ketelaar, Nolting, Troelistra, Helsdingen, Hugenholtz, Van der Zwaag, Smeenge, De Klerk en Ter Laan aan den voorzitter dier Kamer, waarbij zij op grond van art. 48 van het Reglement van Orde dezen ver zochten de iweede Kamer der Staten-Gene- raal bijeen te roepen ter vergadering op Vrijdag 17 September aa s. te elf uur of zooveel vroeger als door hem wensohelijk mocht worden geacht. De redenen die hen hiertoe noopten zijn de volgende: Het voorstel van wet van den heer Van Kol, houdende een nadere bepaling betref fende de mijnontginninig met afwijking der wet van 21 April 1810 (Bulletin des lois no. 285), zou met de sluiting van de tegen woordige zitting der Staten-Generaal kun nen komen te vervallen, daar de voorsteller alsdan ophoudt lid te zijn der Kamer. Zelfs bij een ruime toepassing van art. 141 Regl. van Orde zou in ieder geval de voorsteller zijn voorstel niet meer zelf kunnen verde digen. Wordt evenwel bedoeld wetsvoorstel alsnog in deze zitting aangenomen, dan wor den do artikelen 116. 117 en 118 der Grond wet toepasselijk en is het wetsvoorstel te beschouwen als een voordracht der Kamer. Wel zal dan niet kunnen worden toegopast artikel 93, eerste lid, van het Reglement van Orde, daar alsdan de voorsteller niet meer door den voorzitter der Kamer zal kunnen worden aangewezen om de voor dracht in de Eerste Kamer te verdedigen. Doch daar artikel 117, tweede lid, der Grondwet bepaalt, dat de Kamer bevoegd is ,,aan een of meer van haar ledien" die schrif telijke en mondeling© verdediging van haar voorstel in de Eerste Kamer op te dragen en in dat artikel niet bepaaldelijk de voor steller wordt aangewezen, meenen do onder teekenaren der missive, dat in dit geval al leszins redenen aanwezig zijn om van art. 93, eerste lid, van het Regl- v. Orde af te wijken en ecu ander lid de verdediging in de Eerste Kamer op te dragen. Nu is de behandeling van ihet onderhavige voorstel van wet zoo gevorderd en het zelf van zoo eenvoudigen aard, dat naar hun meening de mondelinge beraadslaging gevoe gelijk in één vergadering kan afloopen en de Kamer over aanneming of verwerping beslissen. Daarom zijn zij te rade geworden den voorzitter te verzoeken, de vergadering te beleggen den dag vóór de sluiting van de zilring der Staten--Generaal Zij vonden vrijheid dit verzoek te doen, daar het ongetwijfeld der Kamer aangenaam zal zijn, alsnog een ontwerp af to doen, waaraan door haar betrekkelijk veel arbeid, immers zelf ©en herhaald onderzoek in de af deelingenis besteed. De verkiezing in Amster dam 11. Wij vernemen, dat geen der daar toe bevoegden beroep heeft aangeteekend te gen 's Raads beslissing de vorige week ge nomen, om den heer J. W. Smit niet als raadslid toe te laten. Ook van de zijde van Ged. Staten is ambtshalve niet opgetreden. Aangezien de beroepstermijn heden af loopt en indiening van eenig beroep op het laatste nippertje wel niet volgen zal, kan derhalve spoedig een nieuwe verkiezing voor een lid van den gemeenteraad in II worden tegemoet gezien. (Hbl.) Herkeuring lotelingen. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Commissarissen der Koningin als zijn gevoelen te kennen gegeven, dat vol gens art. 99 der Militiewet 1901 de lotelin gen, die nog in het jaar hunner lichting tusschen 16 en 30 September worden inge lijfd wegens naloting, opheffing, voorloopige uitsluiting, afkeuring of niet-opkomen van lotelingen, niet door Gedeputeerde Staten herkeurd moeten worden, indien zij binnen 4 maanden na hun indiensttreden ongeschikt voor den dienst blijken te zijn. Over deze ongeschiktheid beslist dus de militaire geneeskundige dienst. Bij (beschikking van den minister van Oorlog is de reserve-sergeant J. A. de Wolf, van het 9e regiment infanterie, be noemd tot vaandrig. De dubbele decoratie. Naar aanleiding van het medegedeelde over het toekennen eener koninklijke onderschei ding aan een verdienstelijk Nederlander, die reeds vroeger eenzelfde onderscheiding had ontvangen, wordt verzocht er op te wijzen, dat het minder juist is te beweren, dat de schuld ten volle moet worden gelegd op de administratie der kanselarij. Een richtig beheer zoo merkt men op brengt mede dat bij het kabinet van den minister, die de voordracht, tot het verleenen eener on derscheiding aan H. M. de Koningin doet, van voordracht en van de daaruit volgende stukken aanteekening wordt gehouden in een zoogenaamd decoratie-register. Wordt dat register nauwkeurig bijgehouden en de na men juist geklapt, dan wordt meerdere waarborg gegeven dat fouten, als nu be gaan, voorkomen worden. .(Naar men inmiddels verneemt is het be richt, als zoude de heer IJzerman te Am sterdam thans voor de tweede maal tot offi cier in de orde van Oranje-Nassau zijn be noemd, onjuist. Vermoedelijk is de verwar ring hieraan te wijten, dat eenigen tijd ge leden is gedecoreerd de heer M. J. IJzer man. De thans gedecoreerde is echter de heer J. IJzerman, directeur der Openbare Handelsschool te Amsterdam). Int. Veeartsen ij kundig Congres te Den Haag. Bij K. B. van 1 Sept. is benoemd tot vertegenwoor diger van de Regeering op het van 1319 Sept. te 's Gravenhage te houden IXe in ternationale veeartsenij kundig congres dr. D. A. de Jong, buit. hoogl. aan de Rijks universiteit te Leiden. St.-Ct. Rij ksverzekeringsbank. Door den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel is met ingang van 1 Sep tember j.l. gedetacheerd aan de Rijksver zekeringsbank de heer mr. H. L. van Duijl, referendaris aan het Departement van Land bouw onx. Den heer Van Duijl is opgedragen de be handeling van de correspondentie enz. tus schen het bestuur der Bank en den Minis ter en hij heeft de bevoegdheid, als gedele geerde van den Minister, zaken met het Bankbestuur af te doen of te regelen. Doodslag. Het gerechtshof te Arnhem deed Donderdag uitspraak in de zaak van den reizenden koopman M. Burg te Griilten in Duitschland, door de rechtr bank te Maastricht wegens doodjslag ge pleegd op den herbergier W. J. Paffen te Kerkrade veroordeeld tot 12 jaren gevange nisstraf. Het gerechtshof te 's Hertogen bosch vernietigde dit vonnis en veroordeel de beklaagde tot 6 jaar gevangenisstraf we gens mishandeling den dood ten gevolge hebbende. Dit arrest werd door den Hoogen Raad gecasseerd en de zaak verwezen naar het Arnhemsch© Hof. Dit Hof nam aan, dat mishandeling met doodelijken afloop plaats had en veroordeel de beklaagde tot zes jaar gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. Het Hof overwoog, ondanks beklaagde's pertinente ontkentenis, dat de feiten vast staan, waar door meerdere getuigen uitdruk kelijk is verklaard, dat bekl. op den bewus- ten avond do herberg van Paffen had verla ten met een mes in de hand, welke hij op den rug hield, zeggende: ,,die lust neoft volge mij". Dat toen ook P. naar buitel is gegaan, waarna zij, zonder Jat iemand meei in de onmiddellijke nabijheid was, een oogenblik tegenover elkander hebben ge staan, en waarbij door den beklaagde een stekende beweging naar de borst van P. werd gemaakt. Dat P. daarop direct naar binnen is geloopen, roepende r ,,hij bee't me gestoken", oogenblikkelijk daarop ineen zakte en aan bloedverlies is bezweken, 'er- wijl door de geneeskundigen een diepe steek wonde ter hoogte van het hart werd gecon stateerd. Beleedigende brieven. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde een gepensionneerd sergeant-majoor tot 30 boete of 30 dagen hechtenis wegens beleedi- ging van den directeur eener bouwmaat schappij. De man was bij die maatschappij als boekhouder in dienst geweest, doch werd na anderhalve week werkzaamheid ontsla gen. Hij dagvaardde den directeur daarop voor het kantongerecht tot een maand sala ris, waarop hij recht meende te hebben, maar zag dien eisch afgewezen. En om zich nu te wreken, begon hij den directeur aller lei beleedigende brieven te schrijven, wat tot gevolg had dat de directeur een aan klacht tegen hem indiende en de rechtbank hem veroordeelde. Van dit vonnis kwam de sergeant-majoor in liooger beroep. Het gerechtshof te Amster dam bevestigde het echter in zijn geheel. De practische anarchist. De officier van justitie eischte tegen Hil- brink en Loevens uit Amsterdam en tegen Peetoom uit Zaandam, die op 28 Maart het opruiende boek „De practische anarchist" te Zaandam hebben verspreid, ieder twee jaren gevangenisstraf. De moord te Gemonde. Om trent de ontzettende misdaad, die Dinsdag nacht te Gemonde heeft plaats gehad, ver neemt de 's H. Ct. nog de Volgende bijzon derheden De verslagene, de 49-jarige H. L. H. Hoozemans, gepensionneerd O.-I. militair, geboortig uit Maastricht, was te Gemonde in den kost bij H. Timmers. Dinsdagmid dag had hij Andries H. ontmoet, een 23- jarigen beruchten wildstrooper, wien hij eenige verwijten deed. De strooper schijnt sinds dien tijd met moordplannen te hebben rondgeloopen, want hij heeft in den loop •van den dag aan personen verklaard: „Als ik Henri tegenkom, steek ik hem dood." Oirca half twaalf gisterennacht is H. de woning van Timmers binnengekomen, waar het gezin en Hoozemans nog op waren. Zon der iets te 'zeggen en zonder dat Hoolzemana iets van zijn binnenkomen had bemerkt, sprong H. op hem toe, greep hem vast en stak hem met een mes in de rechterkaak. Daardoor moet hevig bloedverlies zijn ver oorzaakt, want de muren en een scherm, dat in de kamer stond, waren met bloed be spat. Daarop sleurde hij hem naar buiten en gaf hem daar met een mes den doodsteek in het hart. De ongelukkige zonk onmiddel lijk als een lijk ineen. De kostbaas en de kostvrouw waren in- tussclien ook naar buiten gesneld en zagen op 15 meter van hunne woning Hoozemans liggen, in wien geen teeken van leven meer te bespeuren was. Timmers riep toen den moordenaar toe: „Dries, ig ga naar veld wachter Beuren, want hij is dbod." Hierop antwoordde de moordenaar: „Goed, zeg maar dat ik het gedaan heb. Hij zal nou niet meer opstaan, hij zal er nou wel genoeg van hebben." Timmers ging den rijks-veldwachter Beu ren waarschuwen, die met den gemeente veldwachter H. Helmes aanstonds het on derzoek opende. Seuren ging 's nachts nog naar Den Bosch om de justitie te waar schuwen. Het lijk van den verslagene, die niet on gunstig bekend stond, en nog nimmer met de justitie in aanraking kwam, werd naar St. Oedenrode overgebracht, waar in het gast huis door dr. Anderegge en een militairen dokter uit Den Bosch de lijkschouwing werd verricht. De steök in de hartstreek bleek 3 cM. diep. De dader is gevlucht en werd gevolgdi door zijn hond, een trouw heest, dat zijn baas steeds volgde. Een half uur huiten de gemeente heeft men het arme dier doodge schoten gevonden. De moordenaar heeft het heest izeker gedood uit vrees, dat het dier zijn spoor zou verraden. Moord op een ambtenaar. Te Rucphen bij Rozendaal ontdekten gister nacht twee uit dienst komende rijksambte naren, Van Berne en Ruijmbeeke, een in breker, die bezig was bij M. Dekkers midden in het dorp. Op hun nadering nam deze de vlucht. De ambtenaren liepen daarop ieder langs eene zijde van het huis om den in- breker te achtervolgen, toen Van Berne plotseling door een volle geweerlading hagel in het onderlijf getroffen werd, tengevolge waarvan hij een half uur later is overleden. Nog eenige aan wijzigingen heeft hij kunnen gevendat er een groole en kleine persoon bij was. De justitie uit Breda is gisteren aangekomen. De overledene is afkomstig van Utrecht en ongehuwd. In zake den moord te Rucphen zijn gister door de marechaussee uit Sprundel vijf be ruchte personen uit het „Heike" in arrest genomend. Onder hen zijn twee stroopers, de gisternacht uit stroopen zijn geweest en niet precies kunnen opgeven waar zij geweest zijn. De officier van justitie met den kapi tein der marechaussee kwam tegen 11 uur ter plaatse van de misdaad, waar veel voet sporen ontdekt werden. 'Gistermiddag had de sectie van het lijk plaats. De moord op den Rukfen- schen rijksambtenaar. Omtrent den moord op den rijksambtenaar van Berne te Rukfen wordt nog nader gemeld, dat het ter plaatse door de justitie ingestelde on derzoek tot geen afdoend resultaat heeft ge leid. De aangehouden vijf personen, te weten de vier gebroeders Mol en C. de Bruijn, allen beruchte stroopers, blijven in hechtenis, daar op hep ernstige vermoedens rusten, te meer daar bekend is dat twee hunner afge- loopen nacht op strooptocht zijn uitgegaan en zij reeds op tegenspraak in hun verkla ringen zijn betrapt. Moordaanslag. Over den Woensdag voorgevallen dubbelen moordaan slag te Philippine schrijft men nog: Zeker F. de Mul, sedert enkele maanden uit Oost-Indic als vrijwilliger hier terugge keerd, had 'kennis aangeknoopt met Cl. Fon- tenoij, welke liefdesbetrekking zij verbrak.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2