07. Eerste Blad. Zaterdag 4 September 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. Voor 't Vaderland. 8"° J tiarfgang. 1ERSF00RTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.90. Afzonder! gke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dAgelijksbehalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiönmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens by de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat I. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents by vooruitbetaling. Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tet het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eese circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht Het ministerie in Servië. Men is er aan gewoon geraakt in Servië ministeries te zien komen en gaan. De uit buiting van het parlementaire systeem die over dit Koninkrijk al zooveel onheil heeft gebracht, en het gekijf der naar macht hun kerende partijen pleegen geen kabinet lang aan het roer te laten en in het algemeen is liet vrijwel onverschillig wie de zaken in Servie leidt, wan' de zaak wordit steeds op denizelfden voet voortgezet Over de pro gramma's en fantastische droomerijen eener herstelling van het sedert eeuwen ver nietigde Groot-Servische rijk heen, denken de politici van -dit kleine land er niet aan zijne natuurlijke hulpbronnen te benutten era eindelijk eens orde in de geldmiddelen te brengen, welker toestand allengs een drei genden vorm heeft aangenomen. ,,Het is voor Servië hoog tijd!", zegt de Köln. Zeitung „om, door af te zien van poli tieke avonturen, tot de mogelijkheid te ge- rake, i zich te wijdien aan het minder pron kerige doch in zijn eigen belang noodzake lijke werk der geheele inwendige verster king. Daartoe behoort voor alles dat het volk zieli van de overtuiging weet te door dringen dat het niet verder zoo' kan gaan als tot nu toe geschiedde, dat de strijd der verschillende fracties moet ophouden en dat in plaats van voortdurend den nadruk te leggen op d!e o zoo vrije constitutie vóór allee voor een goed bestuur ddent gezorgd t© worden." Het kabinet-Nowakowitsj dat aan Koning Peter zijn aanvrage om ontslag heeft onder worpen, droeg een zeer bijzonderen stem pel. Het was het aan persoonlijkheden sterkste ministerie, dat Servië in langen tijd had gekend. Alle partijen, ook de zwakste, hadden hare beste krachten in dit ministerie afgevaardigd, aan hetwelk, toen het optrad, de zware taak was opgelegd, daarover te heslissen of het 't land in heb roekoiooze kansspel van een oorlog met Oostenrijk-Hongarije zou storten of zich zou plaatsen tegenover de op het hoogste, vaak door kunstmiddelen en vreemde in vloeden, opgezweepte volksmeening. Ook de nieuwe regeerders koesterden ongetwij- fel gedachten, die met de wensehen en in zichten van breed© kringen des volks over eenkwamen, doch tegenover de kolossale ver antwoordelijkheid die thans voor hen opree6, moest de hoop wijken om de groot-Servische droomen te verwezenlijken. Ondör den druk der omstandigheden hebben zij het wijze be sluit genomen den vrede te kiezen. De sa menstelling van het ministerie uit vertegen woordigers van alle fracties heeft deze han delwijze vergemakkelijkt, welke thans niet meer aan een enkele partij kan worden toe geschreven en ook daarom ten slotte bij het volk bijval vond omdat ze in de natuur der diingen was voorgeschreven. Helaas, heeft de ernstige les die in de jongste ge beurtenissen lag' opgesloten, niet geheel ra dicaal gewerkt. Zoodra de spanning in de betrekkingen met het buitenland, in eerste instantie met den machtigen nabuur Oos tenrijk-Hongarije, ©enigszins begon te lu wen, begonnen de kleingeestige twisten in de binnenlandsc-he politiek opnieuw. De oud-radicalen, welker leidei* Nicola Pasjitsj, de meest bekende Servische staatsman, zioh met het bescheiden amibt van minister van openbare werken in het coalitie-kabinet heeft moeten vergenoegen, wachtten slechts op de gelegenheid, om de zwakke fracties der vooruitstrevenden en nationalisten hun ne macht te doen voelen. Heb geschiedde bij de gemeenteraadsverkiezingen in Scha- baz waar met de in den lande gebruikelijke middelen de werkelijke, uit de beide kleine partijen, bestaande, meerderheid eenvoudig werd overweldigd. De nationalistische mi nister van justitie Itibaraz wilde onder deze omstandigheden niet langer in zijn ambt- blijven, de vooruitstrevende minister-presi dent Nowakowitsj volgde zijn voorbeeld, ofschoon van verschillend© zijden en in 't bijzonder op verlangen des Koning,s pogin- gen werden gedaan een toenadering tot stand te brengen en het coalitie-ministerie te behouden. De meerderheid in de volksvertegenwoor diging vormen de oud- en de jong-radicalen en aan hunne leiders, Pasjitsj en den minis ter van onderwijs Stojanowitsj werd de vorming van een nieuw kabinet opgedragen. Een reeks gewichtige vraagstukken wacht op afdoening. Met Oostenrijk-Hongarije moet getracht word'e een© regeling te ver krijgen der betrekkingen op het gebied der handelspolitiek, hetgeen een allesbehalve makkelijke taak ils, d|aar de agrariërs in de Donau-monarchie een verbitterden tegen stand bieden tegen de door de Serven ge vraagde faciliteiten voor den invoer van landbouwproducten. En in het binnenland bestaat nog altijd de tegenstelling van de partij der koningmoordenaars en haren aan hang jegens oen groot deel van het officiers korps, terwijl in den jongsten tijd ook weer de dynastieke kwestie opduikt in verband met den afstand van den voormalig en kroon prins George. Aldus de Ivolnisclie Zeitung, die mis schien wel wat te veel in het gevlei komt van Duifcsohland's bondgenoot: de Donau- monarchie welke immers bij een lijdïzam Servië belang heeft doch overigens het politieke leven in Servië juist schijnt te hebben geschetst. Op dezelfde wondetplek- ken door haar den vinger gelegd zagen wij trouwens ook in persorganen van andere landen de aandacht gevestigd. Nadiat het bovenstaande reeds was ge schreven kwam het Reuter-bericht binnen dat Nowakowitsj zijn ontslagaanvrage heeft ingetrokken en dat het oude kabinet aan blijft. Men zal het dus opnieuw weer samen gaan probeeren. Aan de boven afgedrukte beschouwing doet zulks niet af of toe; deze blijft voor den belangstellenden dezer hare volle waarde behouden. Frankrijk. Volgens de plannen van de vlootliervor- ming, die de minister van Marine in den jongsten ministerraad ontwikkelde, zullen er vier hoofdinspecties voor de marine wor den geschapen. Een daarvan zal de inspec tie van het eskader worden opgedragen. Haar voorzitter zal ook bij het samentrek ken van de eskaders het opperbevel voeren. Waarschijnlijk wordt dit ambt toevertrouwd aan admiraal Caillard. De tweede inspec tie omvat de marinescholen, de derde het materiaal en den technischen dienst. Ook deze beide zullen met vlagofficieren wor den bezet. Vermoedelijk wordt voor een daarvan aangewezen de vice-admiraal Ger- minet. De vierde inspectie omvat het tor- pednvezen, en zal denkelijk worden geleid door admiraal Philibert die reeds nu bij het torpedo wezen is ingedeeld. Zijn bevoegdheid zal dan worden uitge breid. De vier hoofdinspecteurs worden le den van den nieuwen opperstenmarineraad, die zal komen in plaats van den tegenwoor- digen admiraliteitsraad. -Over hei aantal leden van den nieuwen raad is nog niets besloten. Een wedstrijd zal worden uitge schreven onder de rijks- en particuliere in genieurs voor plannen voor de nieuwe groo- te slagschepen, waarvoor de minister van Marine alleen de verhoudingen der maten zal aangeven. P a r ij s, 3 Sept. Het militaire lucht schip ltépublique, dat heden morgen voor de groo+e manoeuvres is vertrokken, kwam te Cosne, op 170 K.M. afstand van Parijs, aan met een snelheid van 24 K.M. per uur. Het luchtschip heeft zijn reis vervolgd na een landing van eenige minuten voor een kleine reparatie. Never s, 3 Sept. Het bestuurbare luchtschip République is te 3 uur hier ge land. Het zal morgen ochtend naar La Pa- lisse vertrekken. Bij den aartsbisschop van Auch, diie tot 500 fr. boete was veroordeeld, maar dit von nis niet erkende, is men gedurende zijn af wezigheid overgegaan tot beslaglegging op zijn meubelen, die 11 dezer openbaar zullen worden verkocht. Hetzelfde is geschied bij verschillende geestelijken, die gelijk met den aartsbisschop werden veroordeeld. De bevolking van Auch is luierover zeer opge wonden Eraukrijk bevindt zich weer eens in een toestand, waarvan men sinds langen tijd niet had gehoord, namelijk in dien van spi- onitis oftewel spionnen vrees. De zaak, die thans een groot opzien wekt en bijna van internationaal-politieke beteekenis begint te worden, is de diefstal van een mitrailleuse van het 106e regiment te Chalons sur Marne. In den nacht voorafgaand aan den 28sten Augustus, naar thans vaststaat tusschen 10 uur 's avonds en 2 uur 's morgens, is uit een gesloten bergplaats door middel van in braak een machinegeweer, d. w. z. loop en kulas, beide een gewicht hebbende van 28 K.G., gestolen, terwijl de dieven den drie voet met het bewegelijke stopstuk, waarlangs het geweer wodt gedraaid, achterlieten. Den volgenden morgen toen men het wapen ge bruiken wilde, werd de diefstal ontdekt. De opwinding over dit voorval was groot en een bepaald spoor van de dieven is tot dusver niet gevonden. De verdenking viel dadelijk op een twee dagen te voren verdwenen vrij williger van het 106e regiment Maurice Deschampa, naar wien thans ijverig wordt gezocht. Deschamps, die als een zedelijk ont aard individu bekend stond tij is al eens in de strafkolonie geweest ging door voor begaafd en lichamelijk behendig. Af gaande op uitlatingen van hean, heeft men gemeend dat hij in dienst van een© vreemde mogendheid spionnagediensten verrichtte ook maakte hij overmatige uitgaven. De po litie, die hem thans met allen ijver aan het opsporen is, had hem reeds ©enigen tijd doen observeeren. Voorloopig heeft men twee ar tilleristen gearresteerd, die zijne kameraden waren en uit wier brieven de wetenschap van den diefstal bleek. Wat nu aan het heel© geval zijn beteeke nis geeft, is de omstanddgjheid dat het ma chinegeweer een nieuw model was, dat uit de genschutfabriek van St. Staenne kwam en tegenover het oude model aanmerkelijke voordieelen had, speciaal wat aangaat de bewegelijkheid Zoo beweert althans de Temps, die in een zeer saherp artikel zich tegen het legerbestuur wendt, hetwelk in een officieus© mededeeling aan de pers de beteekenis van den diefstal trachtte te ver zachten. Zoo verklaart generaal Persil aan een verslaggever van de Matin, dat men het belang van den diefstal had overdreven. Meegenomen zijn de loop en heb kulas, die iedereen kent, maar het voornaamste stuk, dat aan het voetstuk bevestigd is en waarop het aankomt, is achtergelaten. Aan het ministerie van oorlog hoorde een andere man van de Matin het verlies ook verkleinen. Het wapen is bekend, zei men hem. Bovendien, al bezit men zoo'n vuur mond, dan heeft men er nog niet veel aan. Hoe is het staal samengesteld? Hoe is de vuurmond gemaakt? Hoe werkt hij? Deze en andere moeilijkheden doen zich voor, als men van het gestolene profijt wiilde trekken Maar deze geruststellende taal is geen kolfje naar de hand der Fransche journalis ten, geen spekje voor het Fransc'he bekje. Zelfs couranten van de kleur der radicaal- socialistische „Aurore" verlangen, een door tastend optreden tegen het. „spionnage-ge- spuis", dat Frankrijk overstroomt, en een grondige zuivering van de Oostgrens van „Duitsche zendelingen en hunne Fransohe helpers". Donderdag is te Toul een café-concert zangeres aangehouden, een vroegere vriendin van den korporaal Deschamps, die verdacht wordt pleger te zijn van den diefstal der mi trailleuse te Chalons. Men beschuldigt haar de plannen van haren vriend ie hebben ge kend, en zijn vlucht te hebben begunstigd. Toen zij aangehouden werd, maakte zij zich gereed over de grenzen ie trekken, om Deschamps te Straatsburg te ontmoeten. Uit hare briefwisseling heeft men bewijs geput, zoo zegt men, dat zij bestendig correspon deerde met een Duitsch officier. Het laatste mag wel onder de noodige reserve worden aangenomen. Zwaden. De stakende arbeiders in Zweden hebben een vertegenwoordiger van het landelijk se cretariaat naar Amerika gezonden om daal de hulp der arbeiders voor hunne stakende kameradeal in te roepen. Deze vertegen woordiger nu heeft geseind, dat de Ameri kaanfiche arbeiders met buitengewone be langstelling den strijd der Zweden volgen en dat er aanzienlijke ondersteuningsbedira- gen zullen worden gezonden. Ook de vakVereenigings-conferentie te Pa- rijs heeft matenëelen en moreelen steun toe- 1 gezegd en de Oostenrijkse he landelijke orga- i nisatie beeft 25,000 br. gezonden. Stockholm, 3 Sept. Bij de bespre- langen, die door bemiddeling van den ge volmachtigde der regeering, den heer Ce- d er borg, tusschen de vertegenwoordigers der j bij de algemeen© staking betrokken par tijen zijn gevoerd, hebben deze verklaringen afgelegd, die de beëindiging van den strijd waarschijnlijk maken. Tweede telegram. Op aandrin gen van den gevolmachtigde der regee ring Cederborg, heeft het stakingsco- ïnité besloten den arbeid uiterlijk 6 Sep tember te hervatten, behalve bij de leden van de Zweedsche vereeniging van werk gevers. Cederborg verklaarde vast overtuigd te zijn, dat de regeering hare bemiddeling zou verleenen, wanneer het conflict beperkt bleef tot de partijen, tusschen welke aan- vankolijk het geschil had bestaan, namelijk de bovengenoemde Vereeniging van werk gevers en hare arbeiders. Het schijnt, dat de Zweedsche stakers eindelijk moe zijn van den strijd en de regee- ringsvertegemwoordiger Cederborg, van wien •reeds vroeger werd gemeld, dat hij tot bet- middeling ried, heeft blijkbaar het zoover weten te brengen, dat thans (het stakimgs- comité den arbeid wil dloen hervatten... be halve bij dC leden van de werkgeversveree- niging. De staking wordt dus teruggebracht tot haar uitgangspunt en de regeering is volgens Cederborg bereid dan haar bemid deling te geven. Maar het is de vraag of de kans, dat deze thans wordt aanvaard door de werkgevers zooveel grooter is dan te voren. Men heeft van den aanvang af ver nomen, dat deze strijd moest worden uitge streden, diat beide partijen meerdere zeker heid wilden, de werkgevers wilden waarbor gen tegen de stakingen, de arbeiders meer vastheid in de loonen. Wanneer gedurende den strijd geen der partijen tot toegeven geneigd raakte, zal de regeering bij haar bemiddeling een zware taak hebben. Omtrent den toestand nog de volgende bijzonderheden Eon groot aantal werkgevers te Stockholm en omstreken, die duizenden arbeiders in dienst hebben, hebben onderling een over eenkomst gesloten, om met alle middelen de arbeiders te beschermen, die tijdens de sta king bïj hen hebben gewerkt. Ook zuiden zij alle arbeiders, die later die werkwilligen in woord of daad lastig vallen, ontslaan. Indien een werkgever deze overeenkomst schendt, zal hij voor eiken arbeider, dien het betreft, 500 kronen boete betalen. De boeten komen in een fonds tot ondersteuning van werkwilligen. Spanje. Ferrer, de leider van de moderne anar chistische school in Barcelona, reeds bekend vanaf den tijd van den beruchter) moordaan slag op koning Alfonso's huwelijksdag, ia eindelijk gearresteerd, hetgeen geschiedde op de volgende wijzeVoor de vernieuwing van een leening bij de bank van Spanje was de handteekening van Ferrer vereisoht. Zij werd. door zijn broeder binnen 24 uur ver schaft, waaruit de politie-autoriteiten con cludeerden dat Ferrer niet in het buitenland, doch in de omgeving van Barcelona vertoef de. Daarop werden alle plaatselijke autori teiten gewaarschuwd. Toen nu de nachtwa ker in Ulella een vreemden goedgekleeden man om 1 uur 's nachts over de straat zag Looper., hield hij hem aan en leverde hem, ondanks de bewering dat het slechts een amourette gold, aan de beambten der ge heime politie over, die in hem, ofschoon hij zich den baard had laten afscheren, Ferrer herkenden eu toen onmiddellijk naar Bar celona zonden, waar de gouverneur hem in verhoor nam en daarna onder sterk geleide naar de gevangenis liet brengen. Servië. Belgrado, 3 Sept. Ribaraz trok zijn ontslagaanvrage in het oude kabinet •blijft. Naar het Fransch van Edmond Lepelletier. 80 DOOK J. L. VAN DER MOER. ,,Zou jij dan willen, Dolorès, dat men mij nawees, dat heel Brussel, Brabant, Frankrijk, ja de heele wereld riep: daar heb.je den man, die z'n kameraden verkocht heeft... daar heb je den verrader die z'n broeders aan den beul heeft overgeleverd? Zou jij dan willen dat m'n eer voor altijd bezoedeld was?... Nee, ik wil, ik moet m'n onschuld bewijzen, en op de steenen van de straat zal 'k 't schrijven met bloed van den schuldige!" ,,Maar, dwaze man, waar wil je dien schuldige dan vinden? Waaraan zul je hem! herkennen? Wie zal hem je aanwijzen of noemen?" ,,Iets weet 'k alvast." ,,Wat?' vroeg zij verbleekend. ,,Ik weet dat 't 'n vrouw is F ,,'n Vrouw!... Is 't nu al 'n vrouw? ft Is tè dwaas!... 'n Vrouw! Bemoeien vrouwen zich dan ook al met zulke zaken? Ik zou waarlijk denken dat je zoo iets gelooft... ja, zeker, je gelooft 'tl" ,,Ik weet 't zeker 1... De man die 't me gezegd heeft..." „Is 'n ellendeling," viel Dolores hem In 'de rede, „'n lof aard; I... 'Hij weet er niets van, versta-je... hij verzint maar zoo wat!... Er zijn van die menschen ,die denken dat ze alles weten en die maar zeggen't is 'n vrouw 1 Zo konden even goed zeggen 't is 'n kind 1 Maar ik zeg dat 't niet waaa* is, dat ze liegen I... Ik geloof dat jij nu zoo ver ge komen bent, dat je alles gelooft wat ze ver tellen 1" Het geroffel van de trommen in' de onmid dellijke nabijheid, deed haar zwijgeu. „Daar zijn ze!" zei Karloo, verschrikt en builen zich zelve. „Nee, nog nietl Ach, Karloo, m'n. lieve ling, blijf toch niet hier... 't brengt iemand maar in de war zul'ke verschrikkelijke tooneelen bij te (woneni... maar luister dan toch eens naar me... doe "dan eindelijk ook eens iets voor m ij, die haar leven geheel aan je geeft, die je zoo zeer bemint!... Karloo, heb je me lief, ja of nee?" Zij 'liad hem weer tot. zich getrokken, sloeg de armen om hem 'heen en liefkoosde hem. „Heb je me lief, Karloo, 'héb je me lief? Antwoord me dan 1" „Ja, ik heb je lief," en! 'bLnnon'dsmondls 'voegde hij er aam toe: „en toch heb ik be loofd, 'dat 'L anders zou worden..." Zij trachtte hem van het venster te ver wijderen, waarheen hij zich maar steeds ge trokken gevoelde. ,,Kom nu, Karloo, kom nu... kijk er toch' niet naar en bedenk dat 'n leven van' ge luk... van liefde en bedwelming ons wacht-1" Haar woorden werden overstemd door het geroffel van de trommen. In hartstochtelijke opwinding trok zij hem dichter tegen zich' aan, en zij 'fluisterde hem toe: „Karloo, jij bent van mij, ik van jou... niemand is er meer tusschen ons 1 Zij viel zich zelve iu de rede, balde de vuist en riep den' onzichtbare» tamboers toe: „Hcudt op, 'vervloekte kerels, houdt opl" En het toeval wilde, dat het tromgeroffel werkelijk ophield. ,,'fc Is niets," hernam zij hijgend, „je ziet dat ze weer weg zijn... luister maar niet meer en kom met me mee... we behoeven maar 'n klein eindje le loopen en dan zijn we vrij... en bevrijd van die verschrikkelijke nachtmerrie... kom dan!"... Een ernlstig, ©omber kerkgezang werdi hoorbaar. Verwarde geluiden stegen op van hel plein 'kreten van schrik, uitroepen van medelijden. „Zie-je nu wel, daar zijn ze," zuchttte Karloo. Hij duwde Dolorès terug en trad weer naar het venster. „O, die mannen 1" riep zij, wanhopig de handen wringend. „En dan durven ze nog beweren 'n vrouw lief te 'hebbend Daarvoor offert men zic'h nog wel op l" „Je hebt gelijk, Dolorès, 't is afschuwe lijk 1" Hij kwam in het midden van de kamer terug, maar ondanks zich zelVe 'begaf hij zic'h toch weer naar het raam. „Zie, daar klimmen ze op den brandsta pel Bakkerzeel... Cornel ie... m'n» arme Galera... al m'n vrienden! O, ik wil 't niet moer zien, ik kan niet!" Zij nam hem bij den' arm en wilde hem toon en flin'k te zijn. „Je zieit! 't, eindelijk luister je dan toch naar rede... kom..." „Ja, neem mo maar mee," Sprak hij ter neergeslagen, willoos. „Eindelijk!" riep zij triomfantelijk uit. „Vooruit, je mantel en degen!" Haastig reikte zij hem deze voorwerpen 'toe. Zij nam zelf oók een mantel eni dezen omslaande, sprak ze: „We moeten ons h'aadten!" Karloo hield izich aan de leuning van. .een stoel vast en mompelde verward1: „Neem ane mee... ik zie niets... ik weet niets... wo moeten dit huis verlaten..." „Ja, en de stad ook." „Juist, juist... weg... ver weg! „Alle twee... we zullen samen'heel geluk kig zijn... Ben je nu eindelijk klaar? Kom laat. ons dan samen gaan." „Ja, samen gaan," herhaalde hij 'alsof hij als of 'hij dronken was. „Kom!" hernam zij op een toon van ge zag, en zij leidde hem oxaiar 'de deur van de geheime trap, .de trap van de ontmoeting met den gewapenden Spaanschem officier. Met pen uitdrukking van voldoening en zekerheid op het gelaat, herhaalde zij ge biedend „Kom!... Maar kom dan .toch!" HOOFDSTUK XVII. De dioode wordt gewroken. Op het oogenblik waarop hij haar lange de trap wilde volgen, bleef Karloo staan, en als door een plotselinge ingoving vroeg hij „Gaan we de stad uit?" „Natuurlijk, we moeten deze sombere stad ontvluchten. Ik wil baar nooit meer terug zien!... We zullen naar Frankrijk gaan, daar zullen we goluldkig zijn „Maar de poorten worden bewaakt... hoe komen we er door?" „Heb je dan je vrijgeleide-brief niet?" „Ja... maar jij ,,lk heb er ook een." Hij beefde en angstig vroeg hij „Heb j ij zoo'n brief?" „Zeker, evenals jij, voor Rijssel." Een doodelijke bleekheid! kwam over zijn gelaat „Voor... Rijssel?" „Ja zeker, verwondert je dat zoo?" „Is die brief werkelijk voor Rijssel?" „Dat heb 'k je toch gezegd," antwoordde zij ongeduldig, terwijl zij de deur nog steedb geopend "hield. Karloo greep haar heftig bij de handeni en noodzaakte haar den knop los te laten. „Hoe kom j ij aan dien .brief?" vroeg hij' met bevende stem. „Wel, ik heb 'm in 't palefs gehaald." „Van morgen misschien „Ja, van morgen, da's toch eenvoudig." H'j wierp haar achteruit, en terwijl hij zelf een stap terugdeed, schreeuwde hij ver schrikt „O, gerechte .Hemel 1 't Is afschuwelijk 1" „Wat! Wat ds er nu weer?" „Die vrouw," vervolgde hij haastig, die ellendige... bij den Hertog... van nacht... die vrouw in 't paleis, .van morgen „Van nacht... van morgen... wat bedoel j«ï" „Zij is 't!" schreeuwde hij woest, als waan zinnig, „grootte Hemel! Zij is 't!" „Nee, ik beni 't nietl" „Jj'j bent *t wel... jij bent 'fc wel... jij hebt ons overgeleverd!... Vervloekt schep sel Durf eens te zeggen dat je 't niet bent Slot volgt.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1