BINNENLAND. Rusland. Volgens het Neue Wiener Tageblatt zou Oostenrijk-Hongarije stellig deelnemen aan een conferentie welke ter bespreking van de Dardanellen-qnaestie mocht worden bij eengeroepen. Werd deze zeeweg openge steld, dan zou natuurlijk Turkije schade loosstellingen moeten ontvangen. Rusland en Flankrijk zouden bereid zijn, Turkije daarvoor de afschaffing der capitulatiën aan te bieden Men herinnert zich wellicht, dat ook i Oostenrijk-Hongarije zich bereid heeft ver klaard, die afschaffing goed te keuren. En wel bij gelegenheid van de jongste overeen komst niet Turkije in het voorjaar. De capi tulatiën kunnen worden afgeschaft wanneer alle Staten toestemmen. lntusschen meldt de Pol. Korr. dat Rus land thans niet voornemens is, de Darda- nellen-quaestie aan de orde te stellen. Zoolang zijn vriendschappelijke gevoe lens jegens Turkije beantwoord worden en de Port© haar verplichtingen nakomt, be staat er voor Rusland geen reden, do quaes- tie op te werpen. Turkije. Generaal Dsjavid bereidt eene nieuwe ex peditie tegen de oproerige Albaneezen voor. Het ministerie van oorlog heeft bij don Oriëntspoorweg 600 wagons voor transport van munitie en paarden besteld. 130 wagons zijn gisteren reeds afgeleverd. Griekenland. Athene, 3 Sept. De bijeenroepiug der Kamer is voor een twintigtal dagen uit gesteld. Kreta. Te Karuea, op Kreta, is de afdieelLng sol daten, door de oorlogsschepen der bescher mende mogendheden aan wal gezet om in de citadel er voor te waken, dat de Grieksche vlag er niet nveer geheschen aal worden, aan boord teruggekeerd. Kretenzische gendarmes hebben hun plaats ingenomen. De regeering van 't eiland heeft er voor ingestaan, dat het gebeurde niot herhaald zal worden. De vier kruisers zijn naar de Soedabaai ver trokken. Marokko. Door oen specialen boodschapper is aan de consuls dor mogendheden te Fez de in structie verleend oan aan sultaan Maley Hafid eene collectieve nota te overhandigen, waar in een verbod van martelingen en lijfstraffen verlangd wordt, die verminkingen of lang- zaanen dood ten gevolge hebben. Volgens een bericht uit Tanger hebben niet alle mogendheden zich aangesloten bij het protest tegen de wreedheden, te Fez be dreven. Zich houdende aan den regel, dat zij zich niet met de inwendige aangelegenheden van Marokko mogen bemoeien, onthouden zich enkele, tot groote voldoening, zoo het heet, van Moelai Hafid's regeering. lntusschen wordt, volgens een gerucht, Boe Hamara minzaam behandeld, nu hij goed gevonden heeft, dat Moelai Hafid het geld laat opvragen, dat de roghi bij verschillen de banken heeft belegd. Perzië* Het verzet van den voornialigen Sjah tegen den afstand zijner bezittingen in Aser- baïdsjan aan de regeering is overwonnen. In eene op hot Russische gezantschap gehou den conferentie tusschen een delegatie der regeering en de Russische en Engelscho zaakgelastigden is een protocol opgesteld, volgens hetwelk het vertrek van den ex-sjah drie dagen na de onderteekening daarvan zal plaats vinden en den afgezetten vorst een jaarlijksch pensioen van 100,000 'Tomans (1 Toman f 4.30) wordt verleend. Bij verstek zijn. tot levenslange verhan gen sjah Naiib os Saltandh, de voormalige gen sjah Naib es Saltanek, de voormalige minister van buitenlandische zaken Baigadur Sjeng, de voormalige minister-president en minister van financiën Saad cd Sauleh, be nevens nog negen aanhangers van den voor- maligen sjah. De veroordeelden bevinden zich <>p het oogeublik in de Turksche en Russische gezantschappen. Volgens de Frankfurter Zoitung is een amnestie-besluit uitgevaardigd, waarin, uit reverentie jegens bedoelde gezantschappen, ook de bovenge noemde veroordeelden begrepen zijn. Allerlei. Cook's poolreis. vIn den zomer van 1907 is dr. Frede rick Cook naar de poolstreken vertrokken. Vroeger was hij geneesheer bij de expeditie van Peary in 1891/92, daarna bij de Belgi- ca-expeditie van 1897/98. Hij had belang wekkende publicaties gedaan over poolexplo- ratie, waarvoor de Royal Geographical So ciety te Londen hem bekroonde met de zil veren medaille. Vele maanden had men vergeefs naar be richt van Cook uitgezien. Slechts één tocht genoot vergezelde hem Randolph Francke. Op 3 Maart 1908 aanvaardde Cook zijn tocht in de richting van de Pool met twee Eskimo's en acht hondensleden, beladen mot provisie. Hij trok liet North Water over, de zee-engte tusschen Groenland en Ellesmere- land, over het ijs, en doorsneed Ellesmere- land In noordwestelijke richting, tot Kaap Hubbard, zestig mijlen zuid-west den Kaap Columbia, het noordelijkste punt van dit land, vanwaar Peary zijn tocht door de Noordelijke Poolzee ondernam. Cook moet spoed gemaakt hebben en gunstig weder hobbeu gehad, om den afstand af te leggen in vèertien dagen, want reeds 17 Maart schreef hij aan Francke, dat hij was aange komen, over het ijs dacht verder te trekken, en terug kon zijn begin Juni. Deze boodschap, overgebracht door een Eskimo, bereikte Francke eerst 7 Mei, en na zijn tijd te hebben afgewacht, vertrok deze met twee jonge Eskimo's naar de Noord sterbaai, een afstand van 600 mijlen, waar hij hoopte walvischvaarders te vinden om hem naar huis te brengen. De tocht van Francke is zeer moeielijk geweest. Toen hij aan Noordsterbaai kwam, waren de walvischvaarders reeds verdwenen. Daar door was hij genoodzaakt langs denzelfden ellendigen weg naar Etah te trekken, wat weder oen tocht van een maand kostte in allerlei ontbering. Sinds Francke Cooks brief ontving van Kaap Hubbard, werd niets meer van den onverschrokken reiziger vernomen. Zijn vrienden meenden dat hij naar Etah zou terugkeeren, waar de Jeanie, een hulpschip der Pearv-expeditie, dat 3 Augustus van St John's is vertrokken, hen kon oppikken. Betwijfeld worden echter de tot dusver in gekomen telegrammen omtrent het bereiken der Pool. Naar het schijnt is Cook met zijn Eskimo's in Februari 1908 van de Smith- sond westelijk opgerukt, vermoedelijk bij Kaap Sabine de groote fjord langs trekkend en de landengte over tot naar Sverdrup's eilanden, reeds den 18en Maart zouden zij dan Landsend, een der verste punten van de Xoorsche expeditie, hebben bereikt. Van daar naar de Pool een afstand van wel 900 K.M. in rechte lijn zou dan in iets meer dan een maand afgelegd zijn, wonder baarlijk vlug zonder vliegmachine 1 Omtrent de waarheid van hei bericht, dat dr. Cook de Noordpool heeft bereikt, wordt vooral ook in de Duitsche pers nog twijfel geuit. Allicht zal het gedetailleerde verhaal van zijn lotgevallen en lijden dezen twijfel doen verminderen. Wij geven hier een uittreksel van deze reisbeschrijving uit de New-York Herald weer „Op 19 Februari 1908 scheepte de expe ditie zich in voor de Pool. Elf man en 103 honden, die elf zwaarbeladen sleden voort sleepten, verlieten Groenland en trokken westelijk over het ongelijke ijs van Smith Sound. De duistere sluier van den langen nacht werd slechts enkele uren van den dag opge licht. De winterkoude werd het hardst ge voeld, toen wij Ellesmere Sound overstaken en de temperatuur daalde tot 83°. Ver scheidene honden bevroren en de mannen ledig hevig, maar wij vonden spoedig spo ren van wild en ontdekten toen een gemak- kelijken weg door Nansen Sound naar Landsend. Van het zuidelijk punt van Hei berg Island kwamen wij op 18 Maart aan de Poolzee. Wij hadden voor ons een onbe kenden weg van 460 mijlen. De eerste dagen werden lange tochten ge daan en goede vorderingen gemaakt. De breede strook die het landijs van het mid dengedeelte scheidde, waren wij voorbij. De lage temperatuur en voortdurende wind maakten ons het leven tot een kwelling, maar in sneeuwhuizen konden wij ons er tegen beschermen en in het eten van gedroogd vlcesch en het drinken van warme thee von den wij nog eenige behagelijkheid. Verscheidene dagen belette de donkere hemel ons iets duidelijk te onderscheiden. Op 30 Maart klaarde de horizon gedeeltelijk op en een nieuw land was te zien. Wij bevonden ons toen op een breedte van 80 gr. 47 min. en een lengte van 86 gr. 36 min. Wij naderden voortdurend, terwijl wij de eenzame ijszee volgden. Wij bevonden ons nu buiten het bereik van alle leven noch de afdrukken van beren, noch de gaten van robben werden gezien. De eenzaamheid van de ijswoestijn maakte ons bijna krankzinnig, het werd haast ondragelijk. Het begaan van den bodem zelve bood steeds minder moei lijkheden. Het weer werd beter. Men leed thans op denzelfden dag van het branden der zon en het nijpen der koude, maar de dubbele glans van den dog schonk ons als het ware nieuwe levensprikkeling. Volgens de waarnemingen op 8 April be vonden wij ons toen op een breedte van 86 gr. 36 min. en een lengte van 94 gr. 2 min. Niettegenstaande de tochten ons zeer lang toeschenen, waren' wij in 9 dagen wei nig meer dan 100 mijlen verder gekomen. Veel van ons harde werken ging verloren, doordat wij moesten draaien en wenden rondom moeilijke en gebrekkige wegen en hooge onregelmatige velden van zeer oud ijs. Zoo konden wij niet meer de uitgebreide tochten doen die wij eerst aflegden. Wij waren nu op ongeveer 200 mijlen van de Pool. De voorraden in de sleden waren verminderd. De eene hond na den anderen was verdwenen in de magen der hongerige achterblijvenden. Maar er schoten genoeg menschon en dieren over om door te drin gen in het diepste van het geheimzinnige rijk, waarheen wij ons wilden begeven". Tot zoover gaat het verhaal van dr. Cook, in deze editie der Herald. Gelijk een tele gram reeds meldde, heeft de expeditie 21 April de Pool bereikt en werd 23 April de terugtocht aauvaai-d. vDe N. Rott. Ct. heeft gelegenheid ge had ook het vervolg van Cook's verhaal om trent zijn poolreis in de New-York Herald te vertalen Tusschen den 87en en 88en breedtegraad leek het ons tot onze verbazing, dat wij te doen hadden met landijs. Twee dagen gingen wij over ijs dat glet- scherijs leek. Op den 14en gaf de plaatsbepaling 88 gr. 21 min. B. en 95.52 L. Wij waren nu minder dan 100 mijl van de Pool; het ijs was hier weer in bewegingmaar de temperatuur bleef beneden 40 gr., zoodat spleten spoe dig met nieuw ijs overdekt waren. De tijd was nu aangebroken om al onze energie te concentreeren op de laatste krachtsinspanning. Langzaam maar gestadig naderden wij het keerpunt. Dagelijks werden nauwkeurige ob servaties verricht; wij kwamen steeds nader. Maar er was een neerdrukkende eentonig heid in wat ons omringde en in ons eigen bestaangeen genoegens, geen geestelijke verpooziug, niets om den voortdurenden fysieken druk weg te nemen, veroorzaakt door chronische vermoeidheid. Den 21en April waren wij, volgens de waarneming op 89 gr. 59 min. De Pool lag alzoo binnen onzen gezichtskring. Wij trok ken nog iets verder, en deden nog an dub bele reeks plaatsbepalingen. Eindelijk hadden wij dan het Noordpool- puut bereikten de Amerikaansche vlag was er geplant. Dat was op den 2len April 1908. Volgens de zon was het 12 uur 's mid dags plaatselijke tijd; maar de tijd had hier betrekkelijk geen beteekenis meer, op dit punt waar alle meridianen samenkomen. Met één stap toch kon men hier van de eene helft van den aardbol, in de andere stap pen met een stap kon men van midder nacht overgaan naar 12 uur in den middag. De breedte was 90 gr., de temperatuur 38 gr. C. Noord, oost, west zij be stonden niet meerelke richting wees naar het zuiden. Maur het kompas dat de rich ting aanwees van de magnetische pool was nog even bruikbaar als ooit. Den 23en April draaiden wij de Pool onzen rug toe, en begon de lange terugtocht. De terugtocht was er eene van ontzettend veel ontberingen, waarvan wij onze lezers geen verhaal doen zullen. Den 21en Mei ar riveerde C-ook eindelijk de nederzetting te Uppernavik. Terwijl de Amerikaansche pers uitgelaten vreugde betoont over Cook's succes, blijven de Engelsche bladen gereserveerd. Men wil blijkbaar afwachten of Cook zijn bewerin gen voldoende waar maken kan. Skagen, 3 Sept. Tegen half twee hedenmiddag kwam het stoomschip „Hans Egede" met dr. Cook aan boord in zicht van de loodsbooten. Ondanks de hooge zee slaag de do berichtgever van Ritzau's telegram bureau er in aan boord te komen. Cook deel de den correspondent mede, dat hij van Groenland uit eerst westwaarts getrokken was, later noordwaarts en dat hij bij zijn vertrek van Groenland vergezeld was ge weest van 10 Eskimo's. Deze had hij paars gewijze laten terugkeeren, zoodat er ten slotte slechts twee bij hem bleven. Op 21 April, te 7 uur 's ochtends, bereikte hij den Noordpool, hetgeen te 12 uur 's mid dags door metingen werd vastgesteld. Reeds de laatste 14 dagen voor hij den Noordpoal bereikte en nog 8 dagen daarna, had hij metingen gedaan. Aan den Noordpool had liij geen land ge vonden. Zeepeilingen had hij niet gedaan, daar hij de daarvoor noodigo instrumenten miste. De laagste temperatuur gedurende de geheele reis was 83 gr. onder nul. Aam den Noordpool plantte hij de Amerikaan sche vlag. Het gunstige resultaat van zijn reis schreef hij toe aan de omstandigheid, dat hij zioh van de oude bekende hulpmid delen, n.I. de Eskimo's en hunne honden had bediend en geheel en al als Eskimo had geleefd De expeditie had ontzaglijk veel lijden en ontberingen doorgemaakt. De reis naar den Noordpool had drie maanden, de terugreis negen maanden in beslag genomen. vBjörnson is op Aulestad, zijn buiten bij Lillehammer, en houdt rust. Niemand wordt bij hem toegelaten, maar Maandag is een uitzondering gemaakt voor de Italiaan- sche gravin Linda Murri, die hem kwam danken voor wat hij heeft gedaan om haar te bevrijden uit de gevangenis, waarin zij opgesloten was wegens medeplichtigheid aan den moord op haar man. Björnson heeft indertijd met vuur haar onschuld bepleit. vIn Duitschland wordt de drinkstaking door bierdrinkers nog aardig volgehouden. Te Kiel plachten de 8000 dokwerkers 12000 kan bier daags te verbruikensedert 15 Aug. niet meer dan 120. Daarentegen neemt het gebruik van melk, koffie, thee en limo nade naar evenredigheid toe. Eigenaardig is het, dat inmiddels fabrieksdirecteuren er over roemen, zooveel meer als er door hun werklieden gedaan wordt. vTe Saffron Walden verscheen Dins dag voor het magistraatshof een Angli- kaansch geestelijke, die wel diep was gezon ken. Hij werd beschuldigd in verschillende kerken de offerbussen te hebben opengebro ken en bestolen, telkens voor bedragen van een gulden of vijf. Hij bekende het met die pe schaamte. Hij had steeds met geldzorgen te kampen hij is getrouwd eu heeft vier kinderen had geen werk en zoo was hij in verbijstering hiertoe gekomen. Hij werd naar den strafrechter verwezen. vHet aantal dooden bij de groote over strooming in Mexico wordt nu geschat op 3000. Verscheidene steden in het dal bene den de stad zijn verwoest. Er staat een ge bied van 1000 vierk. mijlen onder water. Van verschillende kanten beijvert men zich, om de noodlijdenden te helpen. Het Amerikaansche Roode Kruis zond per tele graaf 2000 dollars aan het Mexicaansche Itoode Kruis en het opende in het ministerie van oorlog een kantoor voor inschrijvingen ten behoeve van de overstroomden, waardoor het 100,000 dollars bijeen hoopt te brengen. De Christian Herald te Washington gaf door bemiddeling van den Amerikaanschen con sul 1000 dollars. K r a y bij Essen, 3 Sept. In Je in aanbouw zijnde schacht Joachim I" der mijn Koningin Elisabeth verbrijzelde neer vallend gesteente een stellage ter beveili ging van arbeiders en sleurde van de zich daarop bevindende mijnwerkers er zes in de diepte mede. De verongelukten zijn van een hoogte van 100 Meter omlaag gestort. Als zeker kan worden aangenomen, dat ze onmiddellijk gedood zijn. St. Catherine's Point, feiland Wight), 2 Sept. Het stoomschip „Cheyen ne" van Rotterdam alhier aangekomen, heeft om een geneesheer gevraagd, die twee ver dachte ziektegevallen, die aan cholera deden denken, aan boord constateerde, waarna het schip naar Falmouth vertrok. Catana, 3 September. Een cytloon verwoeste Scordia. Er zou .hu 5 doo den zijn en een vijftigtal gewonden. De schade is zeer aanzienlijk. De Staatscourant van Zaterdag 4 September bevat o.a. de volgende koninklij ke besluiten de persoonlijke titel van vice-consul ver leend aan den leerling-consul P. Staal op verzoek eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten aan mr. E. Oosting, president van de rechtbank te Assen ingesteld eene Staatscommissie aan welke is opgedragen het instellen van een onder zoek naar de wenschelijkheid van maatrege len öm op den duur den geregelden toegang tot Nederland door het Noordzeekanaal te verbeteren, mede rekening houdende met in de toekomst te verwachten grootere sche pen de commissie zal in haar verslag even tueel hare denkbeelden kunnen modedeelen omtrent de maatregelen, die zij wenschelijk acht tot bevordering van het voormelde doel benoemd tot voorzitter dezer commissie prof. J. Ixraus, oud-minister; tot le secre taris en 2e secretaris respectievelijk A. B. Mariiikelle, civiel-iugenieur, ingenieur van de Rijkswaterstaat le klasse te Amsterdam, en F.- L. Schlingemann, civiel-ingenieur, ingenieur van de Rijkswaterstaat 3e klasse te IJ muiden; benoemd tot regeeringsvertegemvoordiger op het in September te 's Gravenhage (Scheveningen) te houden Internationale Veeartsenij kundige Congres dr. A. W. H. Wirtz, oud-directeur -der Rijksveeartsenij school te Utrecht, en dr. J. Poels, direc teur der Rij ksseruminrich ting te Rotter dam benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2e klasse bij het Indisch leger H. R. G. de la Parra, arts. vergunning verleend tot het aannemen der on derscheidingen achter hunne namen vermeld., aan <1© na te noemen belanghebbenden C'. Kolff A -Qz.consul-generaal van Zweden, te Rotterdam, ridder le klasse der Orde van de Poolster Van Zweden J. van Gorkom, kamerzanger te Karlsruhe, de Friedrich-Louisen-medaille van Baden; mejuffrouw A. C. Croiset van der Kop, doctor in de Slavische Jetteren, de gouden medaille aan het lint der Orde van Sint Anna van Rusland; ingesteld eene Staatscommissie aan welke is opgedragen het instellen van een onderzoek naai de wenschelijkheid van maatregelen om op den duur den geregelden toegang tot Nederland door het Noord zeekanaal te verbeteren, mede reke ning houdende met in de toekomst te verwachten grootere sohepen; de commissie zal in haar ver slag eventueel hare denkbeelden kunnen mede doelen omtrent -le maatregelen, die zij wensche lijk acht tot bevordering van het voormelde doel benoemd tot leden dier oommissio (gisteren vernoemden wij reeds den voorzitter en de le en 2e secretaris) H. J. van den Broek, kolonel van den stat der genie, commandant in het 2de genie-com- maiwtement, ter standplaats Amsterdam; F. M. van Gelsdorp, kapitein ter zee, inspec teur van het loodswezen, de betonning, bebake- ning en verlichting in het 3de district, te Am sterdam dr. H. F. R. Hu breekt-, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ondervoorzitter van de Kamer van koophandel en fabrieken to Am sterdam en voorzitter van de oom-missie voor hot N'oordzeekanaal, te Amsterdam J. J. 'sJaoob c. i., lid van den raad van ad ministratie der Holl. IJzeren Spoorwegmaat schappij, directeur der Holl. Electrisdhe Spoor wegmaatschappij, te Amsterdam JB. A. Jonckheer, directeur der stoomvaart maatschappij „Nederland", te Amsterdam; A. A. H. W. König c- i., ingenieur van den Rijkswaterstaat der le klasse te Gorinchem; A. G. Kröller, lid der firma W. Müller en Co., te 's-Gravenhage; J. Rijpperda Wierdsma, directeur der Hol landAunerfka-lijn, te Rotterdam W. C. J. Smit, kapitein-luitenant ter zee, thans tijdelijk belast met de waarneming van de betrekking van chef van den marinestaf, te 's-Gravenhage; C. J. Snijders, generaal-majoor, sous-Chef van den generalen staf, te s-Gravenhage R. W. J. C. van den Wall Bake, lid van Gede puteerde Staten van Noordholland, oud-lid van de Kamer van koophandel en fabrieken te Am sterdam, lid van de commissie van 1895 „Verbe tering van hot N'oordzeekanaal", te Hilver sum, en H. Vortman c. i., hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, te Haarlem. In het Hotel des Iudes te 's Graven hage is aangekomen de heer Luis F. Corea, buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van Nicaragua te Washington. Bij het Duitsche gezantschap te 's Gravenhage wordt, met ingang van 1 Oc tober e. k. voor den tijd van een jaar als militair attaché werkzaam gesteld de luite nant Von llóell, vaa het Hessische Garde- huzaren-regiment No. 24. P ensioenen. De minister van financiën maakt bekend, dat gedurende de maanden October, Novemiber en December a. s., dagelijks, Zon- en feestdagen uitge zonderd, ten kantore van de betaalmeesters de voldoening zal plaats hebben der in de verschillende Grootboeken ingeschreven pen sioenen ten laste van de Nederlandse he Staatsbegrooting, loopend© over de derde drie maanden van het jaar 1909. Op alle pensioenen ten laste van de Ne der landsche Staatsbegrooting, op die toege kend aan weduwen en weezen van ambtena ren behoord hebbende tot de dealgereohtig- den in het weduwenfondis van de geëmploy- eerden tot het algemeen bestuur beihoo- rende, in. het weduwenfondis van heb korps ingenieurs bij don waterstaat en in dat van de opzichters van den waterstaat, alsmede op die ten laste van het weduwen- en wee- zenfonds voor burgerlijke ambtenaren, is van toepassing de bepaling, dat zij onvervreemd baar zijn en dat de gepensionneerde er op geenerlei wijze over kan beschikken, ook niet door verpanding of beleening. De over treder van deze verbodsbepaling, zoowel hij die verpandt of beleent als hij die in pand of beleening neemt, stelt zicfti aan schade bloot. (Bt.-Ct.) De toestand van Dr. Kuy- per. Een der lezers van de „Gelderlandier" schrijft aan dit blad dato 1 September: In do couranten is vermeld, dat dr. A. Kuyper te Interlaken, alwaar de oud-minis ter verblijf houdt, zijn zoo wierd mij ver teld door iemand die 't gelezen had rib benkast heeft gebroken. Ik had het voorrecht den staatsman he denmiddag te treffen en een uurtje gezel lig met hem te praten. Werkelijk heeft hij door een val, bij het niemen van een bad, oen rib gebroken. De dokter heeft hem wel is waar aangeraden nog ©enigen tijd hier te vertoeven, maar de rib is volkomen gene zen. Toen ik afscheid nam, ging hij nog een toertje door de bergen maken en wel te voet, oen bewijs dat zijn herstel volkomen is, en hij nog geen last heeft van do gebreken des ouderdoms, al is hij een man van 72 jaar. Het Kamerlid Duys. Het Kamerlid Duys, adjunct-commies aan de Rijksverzekeringsbank, is nog niet op non activiteit gesteld. Wel heeft minister Talma toegezegd dat hij, mocht de heer Duys tot Kamerlid wor den gekozen, diens op non-activiteitstellen zou be.-orderen, doch een bepaalde toezeg ging, dat de heer Duys ook op non-activi teit zou worden gesteld, kon de minister niet doen. 't Is de Kamer, die over de non- activiteitstractementen van ambtenaren moet beslissen, zoodat voor hier bedoelde geval len een aanvullingswetje op de begrooting voor het dienstjaar 19081909 noodig is, waaraan dan in den regel terugwerkende kracht wordt gegeven. Tot aaö het tijdstip, waarop dat nonacti- viteitstractementje tot stand komt, zal het Bankbestuur den heer Duys in de gelegen heid stellen, zijn mandaat als volksvertegen woordiger te kunnen uitoefenen. Tot toelating besloten. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, uit spraak doende op het Maandag jl. behan delde bezwaarschrift van P. de Bruin, lid van den Raad der gemeente Schiedam, in zake de verkiezing en toelating van leden van dien raad, hebben besloten tot toelating van de gekozenen. De Haagsche grondkwes- tie. De vooruitstrevende kiesvereeniging „Algemeen Rolang" had 1 Sept. een© ver gadering belegd, ten einde de bekende motie van ,,'s Gravenhage" in zake die raadsleden Liefland en Jansen te bespreken. Aldaar werd met algemeen© stemmen aangenomen de navolgende motie, waarvan aan de be trokken personen afschrift wordt gezonden: De vooruitstrevende kiesvereeniging „Al gemeen Belang", bijeen in ledenvergadering op 1 September 1909, kennis genomen hebbende van de motie op 26 Augustus j.l. door de N. Vrijz. kiesv. ,,'s Gravenhage", aangenomen in zake de onthullingen nopens de gedragingen der raadsleden W. B. van Liefland en B. Jan- se Joh.z., lettende op de onverstoorbare kalm te, waarmede genoemde raadsleden de af keuring der publieke opinie blijven tarten, verklaart zich volkomen eens met de mo tie ,,'s Gravenhage", zoomede mert de over wegingen, welke de vergadering dier kies vereeniging tot het aannemen der motie heb- bn geleiden besluit zooveel in haar vermogen is, wan toestanden als hier aan het licht gekomen zijn te zullen bestrijden en helpen bestrijden. Aan den luitenant-kolonel comman dant der koloniale reserve J. C. van Belt is opgedragen de Britsche leger-manoeuvres, iu de 2e helft van deze maand, bij te wonen. De le luitenants II. A. F. G. van Er- mel Scherer, M. J. E. Bos en R. Scliuursma, leerlingen der hoogere krijgsschool, zijn ont heven van hun detacheering in de leger plaats bij Oldebroek. De artillerie-instructie-compagnie keert heden, onder bevel van den kapitein J. E. Krieger, uit de legerplaats bij Oldebroek naar het garnizoen, Schoonhoven, terug. De le luitenant G. van Rossem, van het 9e regiment infanterie, wordt 9 dezer ontheven van zijne detacheering bij de nor maal-schietschool te 's Gravenhage. Manoeuvres. De manoeuvres van het regiment grenadiers en jagers te G-Llze-Rijen zijn afgelast. Omtrent die van het tweede regiment infanterie is nog niets beslist. Anton van Rooy. Bij de Fest- spiele in het Prinz-Regenten-Theater te München is Anton van Rooy een der voor naamste gasten uit het buitenland. Als Sachs, als Wotan en als Kurwenal zal hij er optreden. Carlos Droste, die in het tijdschrift „Bühne und Welt" een artikel over die Wag- ner-voorstellingen plaatste, met portretten en illustraties versierd, schreef afzonderlijk een levensschets van onzen beroemden land genoot, en doet daarin zoowel den meester der „Detailmalerei" als den pathetische®, hoog-dramatische» Wagner-zanger recht we dervaren. Het laat niet onvermeld, dat Van Rooy te New-York ook herhaaldelijk met uitstekend gevolg de Jochanaan-par.tij in R. Strauss' „Salome" heeft vervuld. Een goed portret van den nu bijna veer tig-jarigen kunstenaar prijkt voorin deze September-aflevering van „Bühne und Welt". Een prijsvraag van den Middenstandsbond. Door den Middenstandsbond was, in verband met de tentoonstelling te Amsterdam een prijs vraag uitgeschreven voor de beste verhande ling in populairen vorm over het middel ter voorkoming dat voogden of aangetrouwde kinderen (soms ook eigen kinderen) hun aandeel in een zaak, van welke de eigenaar is overleden, opeischen in geld en daardoor de zaak te gronde Yichten. Het was dus de bedoeling een middel aangewezen te krijgen om steeds na he1 overlijden van het hoofd der zaak, het voortbestaan ervan verzekerd te weten, zulks in 'het belang der overblij- veaden, en dat onder alle omstandigheden. Alzoo moest worden aangegeven, hoe iemand bij zijn leven kan handelen, over eenkomstig de wet natuurlijk, om zeker te zijn dat zijn onderneming kan blijven be staan. Door de commissie van beoördeeling der ingekomen antwoorden is met eenparige stemmen het antwoord bekroond, ingezon den door den liëer H. van Uden, Den Haag, wien de uitgeloofde prijs iB toege kend. Huisindustrie. De Tentoon stelling van Huisindustrie, op de terreinen en in het gebouw Velox, te Amsterdam, zal tot en met den 14en September a. s. geopend blijven. De elect rise he centrale foor Midde n-L imburg en N.- Brabant. De oprichting van een Elec- trische Centrale voor Midden-Limburg cn Noord-Brabant mag wel verzekerd genoemd worden. Reeds werden groote terreinen, gelegen in de gemeente Asten langs het verbin dingskanaal niet de Z.-Willemsvaart, tot oprichting der Electrische Centrale aange kocht; en door medewerking van de hee- ren Van der Grièndt (bekend door de ex ploitaties in het naar hem genoemde Griendtsveen) zal de nieuwe onderneming kunnen beschikken over voldoende veen voor een tijdruimte van niet minder dan zestig jaren. Waar een consortium, dat noch aan Rijk,

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2