Uit den omtrek. STADSNIEUWS. CHOLERA. noch aan Provincies of Gemeenten subsi die vraagt, reeds zoover gaan kon, dat het de benoodigde terreinen aankocht, geloo- ven wij wel van een onderneming te mo gen spreken, die er zeker komen zal. Door zeer vele gemeenten is het plan tot oprichting dezer Centrale, die tegen billijke prijzen electrisch licht en electrische be weegkracht, ook aan de klein-indnstrie zal leveren, met blijdschap begroet, en menige vergunning of concessie is reeds verleend. Zoover ons bekend is, verleenden thans reeds concessie Helmond, HeldenPanningen (in prin ciep), Maasbree, Haelen, Valkenswaard, (waar men afgezien heeft van het bouwen van een gasfabriek, waartoe door den Ge meenteraad reeds besloten was), Beesel (in princiep), Belfeld, Geldrop en Zes Gehuch ten. N. Koer. Uitdesteenindustrie. Op de steenfabrieken langs de Waal en den Rijn heerscht voortdurend een groote bedrij vigheid, ofschoon reeds van ongeveer half April af een begin gemaakt werd met de aanmaak van nieuwe steenen. Zeer enkele weken slechts was tengevolge van het natte weer de productie niet groot. Het getal ver vaardigde steenen per week wisselt af van 280.000 tot 300.000 stuks. Ook de arbei dende stand vaart er wel bijduizenden handen hadden den geheelen zomer volop werk en ruime verdiensten. Ondanks de hoogst aanzienlijke productie blijft de han del vlug, terwijl de prijzen heel wat hooger zijn dan het vorige jaar. Een enquête. Door den Am- sterdamschen Bestuursderbond wordt een enquête gehouden onder de vakvereenigin- gen in verband met de vraag, of door werk- verschaffingsvereenigingen wordt afgewe ken van de te Amsterdam geldende bepa lingen omtrent minimum-loon en maximum- arbeidsduur. De makelaar Piët. Het actief in het faillissement van den gevluch- ten makelaar Piët te Haarlem, blijkt onge veer 10,000 te zijn. De schulden bedragen minstens 50.000. Piët heeft een belangrijk bedrag meegenomen. Aanklacht. Door dien heer Jac. P. van Term, journalist te Maastricht, is een aanklacht ingediend bij den officier van justitie te Amsterdam, tegen bet dagblad ,,Het Volk", naar aanleiding van een Maas- trichtsche correspondentie, voorkomende in dat sooialistisch orgaan, en waarin hij met naam meermalen werd genoemd als „journa list-leugenaar". (Tijd.) Drievoudige moord. In De Wijk (Dr.) is, naar men aan 't Vad. meldt, Donderdagnacht het huisgezin van Hendrik Bakker vermoord. Man en knecht werden dien hals afgesneden, terwijl de'vrouw werd geworgd. Men vond kasten opengebroken, zoodat het blijkbaar een roofmoord is. Eerst Vrijdagmiddag werd de misdaad ontdekt, daar de woning alleen staat. Inbeslagneming ver zocht. De commissaris van politie te Venlo verzocht inbeslagneming van, en be richt omtrent 4 loten der Stad Madrid, van de leening van 27 Dec. 1868, ter waarde van f 100 ieder. De nummers zijn 219896, 219694, 126650 en 128402. Pandbrief vermist. De commissaris van politie te Groningen maakt bekend, dat ten nadeele van een commis sionair in effecten aldaar op diens kantoor is vermist een pandbrief, groot f 1000, 4 Nederl. Hypotheekbank te Veendam, lett. A. A. A. No. 560, en verzoekt dengene, wien dit stuk of een der daarbij behoorende coupons ter verzilvering mocht worden aan geboden, daarvan terstond kennis te geven aan den nanstbij-zijnden officier of hulpoffi cier van justitie, onder mededeeling, door wien de aanbieding plaats had. Verduistering van effec ten. De commissaris van politie der 4e afdeeling te 's Gravenhage verzoekt aanhou ding en voorgeleiding van den 39-jarigen commissionair in effecten P. C., aldaar, die 14 Aug. jl. de echtelijke woning heeft ver laten, om volgens een door hem achterge laten briefje tu Parijs finanoieele schikkin gen te treffen voor zijn kantoor. Het ver moeden bestaat evenwel, dat hij zich schul dig heeft gemaakt aan verduistering van ef fecten, waaronder: 3000 aaudeelen Amal gamated Copper; M. 500 4 obligatiën Moscou-KurskM. 500 4 obligatiën lijasan-Uralsk 18971000 5 obliga tiën Binnenland Mexico 1895 M. 2000 4 oblig. Moscou-Window-Rybinsk100 5 oblig. Brazilië r unddng-Loan M. 2000 4 Wladikawkas 1897 500 7 oblig. Chicago North-Western Madison extent/ion frs. 1500 4 oblig. Rjasan Uralsk 1903; frs 500 4 oblig. Moscou Window Rybinsk 1903; Rs. 125 4 oblig. Orel-Vitebsk, waarom hij is uitgeweken naar Amerika. De commissaris van politie verzoekt te vens inbeslagneming der effecten. Inbrekers aangehou den. Door de politie te Scheveningen zijn aangehouden in een logement aldaar de ge broeders De V., van Rotterdam, verdacht van de inbraak bij den winkelier F. aan den strandmuur te Scheveningen. Beiden, bekende recidivisten, zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Inbraak in een Voor schotbank.- Gisteren nacht is te Rolerdam ingebroken in de Voorschot bank van don heer S. aan de Delftsche Vaart. Voor een bedrug van f 1500 aan goud on zilver is ontvreemd. Inbraak. Vrijdagnacht is er te Rotterdam ingebroken in den winkel van den goud- en zilverkashouder, den heer S. Salomon, aan de Delftschevaart no. 20. De winkel is des nachts onbewoond. De inbrekers hebben zich toegang ver schaft langs het onbewoonde bovenhuis. In den winkel hebben ze uit de aan de Delftschevaart uitkomende winkelkast alle gouden, of daarop gelijkende, voorwerpen gestolen alsongeveer 100 zegel- en andere ringen, een 25 horloges, een aantal kettin gen, broches, oorknoppen enz. Wat van zilver is, werd niet aangeraakt. Volgens mededeeling van den heer Salomon, die niet tegen inbraak verzekerd is, bedraagt de waarde van het gestolene ongeveer 1000. De brandkast lieten de inbrekers onaange roerd. Oplichting. In een woning aan de Benthuizerstraat te Rotterdam is Donderdagavond door een inspecteur der re cherche gearresteerd de zaakwaarnemer J., een ontslagen rijksveldwachter, als ver dacht van oplichting. Hij is ter beschikking van de justitie naar het parket overgebracht. Een loopknecht aange houden. Door de Haagscbe politie is ter beschikking van de justitie gesteld en in liet Huis van Bewaring ingesloten een man, die als loopknecht van een groot ma gazijn van luxe-artikelen aldaar, zich aan verduistering van ruim f 100 heeft schuldig gemaakt. Kwaadwilligheid? Bij het door de H. IJ. S. M. gehouden onderzoek naar de oorzaak van de ontsporing, die eenigen tijd geleden bij Gouda plaats had, is men tot de conclusie gekomen, dat de trein met de gewone snelheid reed en ook het materieel volkomen in orde was. Hoe het ongeval heeft kunnen gebeuren, ligt dan ook vrijwel in 't duister. Er schijnen echter redenen te zijn, om aan kwaadwillig heid of baldadigheid te denken. De noodige gegevens om een verder onderzoek in die richting te leiden, ontbreken evenwel, zoo dat de werkelijke oorzaak wel nooit aan 't licht zal komen. Lage daad. Te 's Gravenhage is door een dame bij de politie aangifte gedaan, dat op den avond van de illumina tie op een der paden in het Haagscbe Bosch haar 12-jarig dochtertje nagenoeg al het haar is afgeknipt. De dader is niet hekend. Vad Overreden. Donderdagmiddag is te Oostvoorae op een treurige wijze om liet leven gekomen een man uit Rotterdam, die aan het ketelbikken was van een stil staande locomotief. Onder die locomotief werkzaam, liep een rangeerende tram tegen de stilstaande, waarop deze in beweging kwam en den armen man overreed, zoodat hij onmiddellijk dood was. Zijn lijk is per tram naar Rotterdam overgebracht. B ij kaarslicht met ben zine het haar wassclien! Don derdag avond omstreeks half tien was een dienstbode van mevr. S. aan de Groother- toginnelaan te 's Gravenhage op baar ka mertje bezig, bij kaarslicht met benzine haar haren te wasschen. Eensklaps vatte het haar vlam en gillende vloog het meisje de trap af naar buiten. Haar meesteres had de tegenwoordigheid van geest de dienstbo de op den grond te leggen en door haar om en om te rollen de vlammen te dooven. Het meisje had ernstige brandwonden aan hoofd en bovenlichaam en werd, nadat personeel van de inmiddels gealarmeerde brandweer de eerste hulp had verleend, naar het Diaconessenhuis vervoerd, waar zij des nachts onder hevige pijnen is over leden. De brand werd tot een gedeelte van het dienstbodenkamertje beperkt. Brand. Te Nieuw-Buinen is, ter wijl de bewoners te bed waren, brand ont staan in de woning van T. Tonkes. Er werd niets gered. Alles was verzekerd. Verdronken. Vrijdagnacht is te Leiden in de Bloeanistenilaan mejuffrouw Teske in een sloot verdronken. Haar man en kinderen waren bij buren op een 25-jarige bruiloft. Vermoedelijk is ziij, toen zij ach ter het huis langs er ook naar toe zou gaan, uitgegleden en voorover in het water gevallen. Een incident b ij li et Ko ninklijk bezoek te Gouda. Even nadat Donderdag, bij het bezoek van H. M. de Koningin-Moeder aan de landbouw tentoonstelling te Gouda, het rijtuig van H. M. en het volgrijtuig de brug gepasseerd waren, die toegang geeft tot het drassige tentoonstellingsterrein, zijn de landhoofden van de brug bezweken, zoodat het publiek het terrein niet meer over de ontwrichte brug kou betreden. Oogenblikkelijk werden tal van werklie den gerequireerd, die vliegensvlug de brug herstelden, zoodat het koninklijk rijtuig bij het vertrek van H. M". er weer overheen kon rijden. Chocolade uit de gracht. Gisterenmiddag thuis komende aldlufl schrijft een lezer aan de H. Ct. verneem ik van mijn zoontje, dat jongens uit de gracht aan het Gr oenewegje eenigo kistjes met restjes chocolade (op sommige stond „Rotterdam") hadden gehaald, deze ge opend en den inhoud 'hadden opgegeten. Ik zond terstond mijn jongen naar een politie beambte. Deze gaat mot hem mee; eerst naar een schipper, denkende dat de lekkernij uit de gracht van dezen afkomstig is, maar verschillende schippers wezen hem een gros sier in koloniale waren als de betrokkene aan. Deze kreeg dan ook daarna een bezoek van hem dat met een sisser schijnt te zijn afgeloopen. De schippers, die gezien hadden, dat de jongens de kistjes uit het water hadden ge haald, hadden ze den knapen afgenomen en den inhoud weer Ln het water gegooid. Eenige stukjes bleven toen. op het kroos liggen. Do kinderen hebben ook die later nog gehaald en verorberd. En niet zondter nadeelige gevolgen. Een van de jongens is gisterenmorgen met lievige buikpijn van zijn werk naar huis gebracht. Trein ver tragi ng. Nabij He kendorp waren Vrijdagmorgen op den weg van de Staatsspoor eenige koeien verdwaald geraakt, niet het ongelukkig gevolg dat, toen trein 60, van Rotterdam via Gouda naar Amsterdam rijdende, daar aankwam, een der dieren werd overreden. De koe kwam zoo vast tusschen de machine, dat de trein niet vóór- of achteruit kon. Trein 80 S.S., de mailtrcin van Vlissiugen naar Amsterdam, moest van Gouda tot Oudewater over ver keerd spoor rijden, nam op de plaats des onheils de reizigers van no. 60 over en voor zag verder in den dienst. Met ruim 2 uur vertraging kwam deze trein, die toevallig nu eens op tijd was, te laat aan. De trei nenloop ondervond hierdoor zeer veel ver traging. De cholera, Door de Gezondheidscommissie en het gemeentebestuur van Bodegraven, Donder dagavond vergaderd, werd besloten aan alle schippers, die Zwammerdam en Nieuwebrug en de sluis van Bodegraven passeer en, kos teloos creoline en zuiver drinkwater te ver schaffen. De Wageaiugsohe Rijnbadinriohting is ter voorkoming van mogelijke besmetting voorloopig ge-sloten. De exportslachterijen te Hoek van Holland hebben, naar aanleiding van den ontvangen wenk van het departement van Landbouw, afdoende maatregelen genomen, waardoor het gebruik van rivierwater bij het slachtbedrijf is uitgesloten. De inspecteur van de rijksvleeschkeuring was Donderdag ter plaatse om zich persoonlijk daarvan te overtuigen. Het stoomschip Fiducia is van IJmui- den naar Zaandam opgestoomd. B. en W. van Leiden hebben, op ad vies van de gezondheidscommissie aan den Raad voorgesteld aan hun college een bedrag van f 9750 ter beschikking te stellen voor de oprichting van een gemeentelijke desin fectie inrichting in een der lokalen van het voormalig Caecilea-Gasthuis. Tweemaal werd een zoodanig voorstel door den Raad teruggewezen. Door het cholerageval te Breda, waardoor de Mark besmet is geworden, is vermoedelijk ook de Zcvenbergsche haven, die in de Mark uitloopt, niet vrij van cho- lerabacillen. Door den Burgemeester is per circulaires, die bij de ingezetenen bezorgd werden, op 't gevaar van besmetting gewezen en zijn mid delen ter voorkoming aangegeven. Ook van wege de districts-gezondheidscommissie zijn waarschuwingen aangeplakt. Met het oog op de komende suikercampagne, die een druk schippers verkeer veroorzaakt, is het gevaai voor de z.g. „suikerplaatsen" lang niet denk beeldig. Men meldt uit Driebergen aan de N. R. Ct. Alhier doet zich een verdacht geval voor, bij den ouden arbeider v. G. op den Akker. De inspecteur van de; volksgezondheid te Utrecht was spoedig ter plaatse. De woning is door de politie ontsmet. Een zoon, die te Utrecht bij de Maatschappij tot Expl. van S.S. werkzaam is, en zijn vader kwam be zoeken, werd gelast niet naar Utrecht terug te keeren, vóór dat de verschijnselen gron dig waren onderzocht. In verband met de elders voorkomen de choleragevallen is de militaire bad- en zweminrichting te 's Hertogenbosch door de militaire overheid aldaar gesloten. Het bij Zaltbommel in de rivier de Waal liggend zwembad is gisteren gesloten. Met het oog op de vele gevallen van buik loop, welke in die gemeente voorkomen, zijn van gemeentewege op alle hoeken van straten waarschuwingen aangeplakt voor het ge bruik van water, melk, groenten, vruchten enz. Leidingwater wordt kosteloos beschikbaar gesteld. Te Baarn is door het gemeentebe stuur met 't oog op mogelijk choleragcvaar, aan den Baarnschen Dijk een tank met zui ver drinkwater geplaatst, ten behoeve der schippers, die de rivier de Eem bevaren. Het water is gratis verkrijgbaar, hetgeen door middel van borden, welke langs de ri vier zijn geplaatst, is kenbaar gemaakt. Hoe wordt de cholera verspreid? Als „historisch" meldt men uit Hillegom aan de O. Haarl. Courant Gisteren loste bij mij een schipper zijn lading Schiedammer koemest. Zijn water vat ziende vroeg ik hem van waar hebt ge dat water, is dat zuiver drinkwater? Tot antwoord: 't Is Maaswater. Maar weet ge dan niet, dat Maaswater besmet is met cholera-baccillen Nou ja, maar ik heb stroomend water ge schept. Maar waarom toch geen water uit een waterleiding genomen? Dai is toch overal te verkrijgen. Jawel, maar dit water zijn we gewoon te drinken en 't is nu geen warm weer, wij drinken niet zoo veel. Maar schipper laat je vat leegloopen en haal bij mij zuiver welwater. De schipper, gelost hebbende, voer af met zijn vat Maaswater en gaf zich niet de moeite zuiver water te nemen. Een viervoetige sport, v ij a n d. Te Zevenaar kon, naar wij in do „N. A. Ct." lezen, op Koninginnedag de wielerwedstrijd niet doorgaan omdat..,, de do hond van den burgemeester alle voor de wielrijders bestemde beschuiten had opge peuzeld. School- en Kerknieuws. Aan het physiologisoh laboratorium te Am. sterdam moeten, mot ingang van hot nieuwe studiejaar, worden benoemd één assistent voor de physiologische chemie op eene jaarwedde van f 1000 en één assistent voor de physischo en experimenteel© physiologie op eene jaarwedde van f 000. Sollicitanten worden uit-genoodig hunne op zegel geschreven adressen welke aan B. on W. moeten worden gericht) gefrankeerd te zenden aan de afdeeling Onderwijs der Gemeente-secre tarie, vóór of op 12 September e. k. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den hoogleeraar dr. G. van Rijnberk. aDe Commissaris der Koningin in deze prov. heeft zich gisteren voor den tijd van vijf weken naar elders begeven. Gedurende zijne afwezigheid zullen zijne functiën wor den waargenomen door het oudste lid van. Gedeputeerde Staten, jhr. mr. J E. Huyde- coper van Maarsseveen en Nigtevecht. rMen meldt uit den Haag Tot militair lid van den militieraad te Utrecht voor de lichting 1910 is benoemd de provinciale adjudant 1 uitenant-kolonel Jong en tot diens plaatsvervanger de kapitein Overstrij van het 9e regiment infanterie. rHet le regiment vesting-aritllerie dat hedenmorgen uit de legerplaats bij Oldebroek in het garnizoen zou terugkeeren, moet in gevolge lastgeving van den minister van Oorlog aldaar verblijven. rAan de lotelingen der lichting 1910 wordt in herinnering gebracht, dat zij <lie verlangen om bij de zee-militie te worden ingedeeld, zich in de maand October a.s. moeten melden of opgeven bij den burge meester der gemeente, waarvoor zij als lote- ling optreden. rDe-minister van Waterstaat heeft het ontwerp-winterdienstregeling voor de lijnen der Staatsspoorweg-Maatschappij goedge keurd. Nachtarbeid der bakkers. Donderdag is te Utrecht gehouden een Nationale betooging voor afschaffing van bakkersnachtarbeid Woensdagavond werd een huishoudelijke bijeenkomst gehouden ter bespreking van organisatiezaken De heer F. Mol uit 's Gravenhage trad als spreker op. Hij splitste zijn betoog in drie deelen. 1. Het publiek wil de afschaffing niet. In Den. Haag is een proef genomen, waar de aristocratie zich had voorgespannen. 13.000 handteekenmgen kwamen in, pl. m. 65.000 personen vertegenwoordigende, maar het publiek stoorde er zich niet aan. 2. De Regeering wil haar niet. Telkens is er een wetsontwerp ingediend en weer inge trokken. Voor de bakkers heeft de stembus echter gunstig gesproken, waardoor de hoop op xleze regeering gevestigd is. 3. De groot-industrie verkiest haar niet. Juist door het grootbedrijf is de nachtar beid meer algemeen noodzakelijk geworden. Men wil van afschaffing niet weten. Wat de quaestie betreft, dat het brood- verbruik zou verminderen, de ondervinding leert, dat door daling of rijzing der brood prijzen her broodverbruik nimmer beinvloed werd. Spr. spoorde aan, zoo onverdeeld te blij ven samenwerken tot een wettelijke rege ling voor afschaffing van nachtarbeid' zal zijn verkregen. Het nationaal comité raadde hierop de aanwezigen aan, bet Haagscbe bakkersco mité niet te steunen in zijn pogingen naar Zondagsrust. Dat was maar de aandacht af wenden van de quaestie van den nachtar beid. Donderdagmorgen 10 uur nam de betoo ging een aanvang met een openingsrede van ■den voorzitter, den heer F. W. Hutter, waarna de secretaris, de heer H. B. F. van Bossum, verslag uitbracht. De voorzitter deelde bij de opening nog mede, dat ingekomen was een schrijven van Minister Talma, waarin, deze schreef verhin derd te zijn zelf tegenwoordig te zijn, doch dat Z. Exc. zich had doen vertegenwoordi gen door den hoofdcommies aan het Depar tement, den heer L. W. Nicolaï. Ook de Kamerleden Middelberg, Brummelkamp, Vliegen, Nolting, Schaper en v. d. Molen waren aanwezig, evenzoo afgevaardigden van alle mogelijke vakbonden, terwijl de schriftelijke sympathiebetuigingen zeer tal rijk waren. Na den secretaris kreeg het woord de heer Goudsmit, secretaris van den Algem. Bond van arbeiders in het bakkersbedrijf, die tot onderwerp zijner inleiding had gekozen „De sociale taak der regeering en de bepa lingen in zake het verschenen ontwerp van wet tot afschaffing van nachtarbeid voor de Israëlitische bakkerijen. Spr. achtte het de taak der regeering te zorgen, dat het voorstel werd aangenomen in het belang der geheele natie. De meening door sommige tegenstanders geuit, als zoude het bakkersbedrijf gezond zijn en de nachtarbeid dus zoo schadelijk niet, weerlegde spreker. Daarna vestigde spreker er de aandacht op, dat de bepalingen van. het wetsontwerp voor de Israëlitische bakkerijen sterk in- druischen tegen de belangen van de arbei ders in dat bedrijf. In het wetsontwerp wordt voor de gewone bakkerijen arbeid in den nacht, volgende op den Zondag, niet toegelaten. Wel daarentegen voor .de Israë litische bakkerijen in den nacht volgende op den wekelijkschen rustdag der Israëlie ten. Het ligt nu op den weg van het natio naal comité, zich per adres tot de regeermg te wenden, om de gewenschte wijzigingen in het ontwerp te verkrijgen. Voorts hield het lid der Tweede Kamer ds. A. Brummelkamp, een rede, tot titel voerend: „Vermeende bezwaren". Spr. besprak enkele bezwaren, die hij meende te mogen bestempeleni als „ver meende' bezwaren In de eerste plaats de bewering, dat de nachtarbeid in het bakkersbedrijf niet kan afgeschaft wordenomdat 'het publiek des morgens versch brood verlangt. Hij meende te mogen zeggen, dat dit een willekeurige eisch is van bet- publiek. Een tweede bezwaar van dien aard is en dit raakt het verbod voor patroons om 's nachts te werken dat dit een onbeta melijke vrijheidsberooving is. waarvan vooral wij Nederlanders niet willen boo ren. Dit zou voorzeker een ernstig bezwaar moe ten heeten, indien het gegrond was. Er is echter, gelijk in alle bedrijven, ook in dit bedrijf een zekere -solidariteit; een geheel van gemeenschappelijke rechten en verplichtingen, waaraan de patroon zich niet -kan en niet mag onttrekken. En wan neer nu voor de massa gezellen in dit be drijf de nachtrust niet kan verkregen wor den, wanneer niet allen, ook de patroon?, meedoen, dan is hier geen sprake van vrij heidsberooving, maar van bescherming van vrijheid. Het woord werd daarop gegeven aan den heer H. Diemer, redacteur van de „Bak kersbazuin", <Me besprak: „Is ons verlan gen onredelijk en wenschen wij niet met de practijk te rekenen"? Gelijk thans reeds toegegeven is, dat eisch van Zondagsrust niets onredelijks be vat, heeft- de geschiedenis reeds bewezen, dat eisch tot A. v. N. evenmin onredelijk is. Er zijn thans al meerdere werkplaatsen waar des nachts niet gewerkt wordt en toch winst gemaakt wordt-, terwijl juist zij hadden te vechten tegen den opgewekten draag naar versch brood. In het algemeen denkt spr. zich de rege ling aldus, dat des morgens het brood be zorgd wordt van den vorigen avonden de3 namiddags het brood, dat des voormiddigs gebakken is. Onredelijk zou verder de eisch zij-n, in dien het waar was, dat het K.G. brood voor eiken Nederlander 2 cent duurder zou wor den, gelijk eerst beweerd werd. Prof. Vol- mer, door de tegenstanders te hulp geroe pen, heeft er al vast van gemaakt 1.03 cent, wat door ons nog lang niet geaccepteerd wordt. Bij ruim rekenen komen wij tot 1/3 cent, en dan nog maar door dat gedeelte on zer bevolking, dat brood betrekt uit bakke rijen, waar alle nachten gewerkt wordt. De heer J. H. Schaper, Kamerlid, nam hierop het woord, sprekende over het leed door den nachtarbeid over den bafekersstand gekomen en noemt het motief der tegenstan ders van de afschaffinghet duurder wor den van brood, een leugen. De heer J. P. A. te Boekhorst, redacteur van de Bode, sprak hierna overafschaf fing van nachtarbeid een eisch van moge lijkheid en recht, waarna mgr. G. W. Ro llings, adviseur van den R. K. Volksbond, de reeks der sprekers besloot met een rede Wat de Regeering kan en moet doen, er op wijzende hoe het gemeenschapsleven van den bakker en de gezondheid van de verbrui kers bedreigd word't -door den nachtarbeid. .Tot besluit werd een motje aangenomen, waarin, overwegende de groote ellende, welke uit den nachtarbeid voortvloeit, bij de wetgevende macht wordt aangedrongen op spoedige afschaffing. Breukel en. In eene gisteneav- middag te Breukelen gehouden vergadering van de centrale liberale kiesvereeniging „Vrijheid en Orde", werd oandidaat gestéld voor de Tweede Kamer in het -district Breu kelen, aftr. 1913, de heer baron Van Tuyli van Serooskerken, te Zuilen, welke even eens oandidaat was bij de periodieke ver kiezingen, doch toen bedankte. Besloten werd in de vacature 1909 geen oandidaat te stellen en een krachtige verkiezingsaotie te voeren. De a.-r. kiesvereeniging „N. on O." te Har melen, heeft oandidaat gesteld dec heer mr. J. C. de Marez Oyens, oud-minister van waterstaat. De r.-k. kiesvereeniging te Abcoude gaf, als candidaten voor de groslijst op de hoe ren J. C. E. Slotemaker, F. Wierdels en mr. J. baron de Wijokerelooth. Hgz. Een monument. Te Rhenen is een monument met gedenksteen aangebracht voor Frederik van de Palts en Elisabeth Stuart in den tuin voor het huis van mevr. de wed. Kerbert. Het bestuur der Rhenen- sche Oudheidkamer meende de plaats wa-ir het grootsche paleis van den Koning en do Koningin van Bohemen stond, in de her innering van het tegenwoordige en toeko mende geslacht te moeten honden. Het -Mo nument bestaat uit de bouwresten van het voormalige paleis. De gedenksteen vermeldt de namen der vorstelijke personen, die er eens woonden en de jaartallen 16226132, toen die vorstelijke personen aldaar vertoef den. Aan de welwillendheid van den heer C. Ket, te Vreeswijk, den eigenaar van het terrein, is het te danken, dat het bestuur der Oudheidkamer dit monument op het Hof, dat voortaan Frederik van de Palts hof zal heeten, kon doen oprichten. Hoevelaken. Ds. J. P. Pauwe te Bennekom bedankte voor het beroep bij de Hervormde gemeente alhier. Burgemoester en Wethouders van Amersfoort, radenwegens het heerschon van cholera in eenige Gomeentendon ingezetenon aan, over eenkomstig onderstaande rogélon t© handolen Gebruikt gekookt water of water uit do waterleiding of uit een Norton wel, ook voor bet wasschen van kleeren en groentenhet reinigen van vaatwerk en het bereiden van spijzen. KOOKT UW MELK Gebruikt geen rauwe groenten, onrijpe of ongeschilde vruchten. EUcht van uW groèntenhandelaar uitilui- téild ongewasschên groenten. Wascht uw handen vóór'el ken manlied. Betracht in alles IS E INHEI O en MATIG HEID. Amersfoort, 2 Sopt. 1909. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort De Burgemoester, WUIJTIER8. De Secrotaris, J. G. STENFERT KROESB De le luitenant J. A. Maas van het Alg. Depot van Disci pine te Vlissiugen woont de najaarsoefeningen bij van het 5o regiment infanterie. Ook zullen de luitenant-kolonels Ilein- sius, Lu-den en Gleruni van de landweer tot 22 Sept-, a.s. bij dit korps wordJen- ge detacheerd. De komst dor bataljons van het le rog. infanterie uit Assen en Deventer, dlio hier Maandag per trein zoudien arrivoeren om daarnia voor liet honden wam regi ments - oefeningen het kamp van Zeist te betrekken, is voorloopig uitgesteld. De stafmuzick van het 5e regiment in fanterie wachtte heden middag, aan de Twee de Steeg (Nijkerksche weg), het detache ment van het korps op, dat heeft deelge nomen aan den vierdaagschen afstands- marsch, uitgeschreven door den Bond voor Lichamelijke Opvoeding. Gezamenlijk mar cheerde men daarna naar de kazerne. Programma van hot midldag-concort op „Birkhovon", op Zondag 5 Sept. 1909, 3 uur, te geven door het staf muziek van heft 5e reg. infanterie, -directeur G. Bikkers.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3