M°. 6». S"' Jiiargaug. Maandag 6 September 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. Voor 't Vaderland. MERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzondsrigte nummers- 0.05. Deze Courrnt verschijnt dagelgks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiönmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bg de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en Aanvragen 25 cents bg vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bg abonnement. K«m* circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht Xoorripoolfantusicëii. Zaterdag is de Amerikaansche poolreizi ger Dr. Cook, wiens verklaring, dat hij den Noordpool bereikt heeft, de geheele wereld bezig houdt, in Kopenhagen aangekomen. Men heeft uit zijn mond kunnen hooren hoe en langs welken weg, onder welke moeiten en gevaren hij in het eeuwige ijs den weg naar -len Noordpool gevonden heeft en ter wijl het groote publiek naar deze mededee lingen weetgierig luistert als naar een boeiend modern sprookje, zullen de man nen der wetenschap met meer koelen zin de verschillende berichten omtrent de be weerde ontdekking van den Noordpool na gaan. Is het den koenen man, die als pool reiziger reeds een naam verworven heeft, werkelijk gelukt tot aan den pool door te dringen? Hebben geluk en. toeval hem ge holpen deze reis te volbrengen? Is de wereld werkelijk een groote cultuur-gebeurtenis rij ker? Zoo heeft men gevraagd toen men de tijding het eerst vernam. Bij de mannen der wetenschap, bij bekende poolvorschers heeft men zich antwoord verschaft en hoe meer bijzonderheden, over den ontdekkingstocht van Dr. Cook bekend werden, des te meer namen de oordeelvellingen toe, volgens welke Dr. Cook, die de vlag met -de sterren en strepen op een rots in de ijswoestijn, den Noordpool, heeft geplant, het doel, dat zoo vele onverschrokken mannen hebben nage streefd, heeft bereikt. Sedert vele tientallen van jaren heeft dit streven onbevreesde mannen noordwaarts in het land van het eeuwige ijs gedreven, in een harre woestenij vol verschrikking en ge vaar. De eene vorscher na den andere drong hier voorwaarts, immer den pool naderbij. Zucht naar avontuur in den meer groven vorm beheerschte den een, lust naar avon tuur in haar vergeestelijkten vorm als zucht naar onderzoek, den ander, en steeds verheugde men er zich in de heele beschaaf de wereld over, wanneer men hoorde dat het een van deze mannen gelukt was, weer ver der naar het Noorden door te dringen. Van waar deze vreugde, vanwaar een zeker ge voel van zelfvoldoening en trots bij de ont dekking van den Noordpool? Is het niet het verheven besef, dat de mensch steeds ver der in een onontdekt, vijandig, woest na tuurgebied doordringt, dat hij met moed en volharding de elementen bedwingt,- dat voor zijh onderzoekingsdrift geen ruimte gesloten blijft? Is" het niet de" trots op de weten schap, welke den mensch ondanks hare meest grootsche resultaten onvolledig toeschijnt, zoolang er nog een terrein op de aarde is, dat des menschen voet niet heeft betreden? Door voorwaarts te streven werd alle men- schelijk weten verkregen, nu eens in letter lijken zin door reizen, tochten ter zee en te land, dan weer, in overdrachtelijken zin, door onderzoeken, geestelijk vooruitstre- ven, ervaren. De Noordpool was een doel voor zulke wetenschapstochten, een ideaal punt, een grenspaal der wetenschap. Wat zoovele dappere mannen daar heen lokte, wat de phantasie bezig hield, wat deed voor waarts gaan door nacht en ijs was een gees telijk doel. Maar het is niet meer dan menschelijk, als aast zulke idealistische, ook de pro zaïsche trekken niet ontbreken, als de prac ticus het woord neemt, de man, die telt en rekent en slechts datgene waardeert wat zich met handen' grijpen en tastbaar bepalen laat. Nauwelijks had de tijding weerklon ken ,,De Noordpool is ontdekt", of daar riep een van deze practische koppen „Aan wie behoort de Noordpool?" Daarover is nu een klein debat ontstaan, dat niet on interessant is. Prins Bonaparte, de presi dent van het aardrijkskundige genootschap in Parijs, over dit twistpunt naar zijn mee ning gevraagd, gaf te kennen, dat in theorie de Noordpool aan Engeland behoort, omdat het pool-territorium een voortzetting vormt van het gebied van Canada, (van dit standpunt beschouwd, komt ook Denemar ken in aanmerkingmaar dat- ook Amerika aanspraak op den Pool heeft, aan gezien een Amerikaan daar zijn vlag heeft geplant. Zou het niet interessant zijn wan neer de ontdekking van den Noordpool tot een diplomatenstrijd aanleiding zou geven? Als men eens over dit noordelijkste ijsge- bied nota's en verklaringen ging wisselen? Wellicht zou dan een scheidsgerecht over deze met elkaar in strijd zijnde meeningen moeten beslissen, want ongetwijfeld zouden de Amerikanen zich den Noordpool, waar de banier met de sterren en strepen wap pert, niet laten ontnemen. De staatsprocu- reur te Washington heeft reeds verklaard, dat de Vereenigde Staten op het- door Dr. Cook ontdekte land aanspraak zullen doen gelden wanneer het waarde blijkt te heb ben. Daarbij zal wellicht de herinnering mede in het spel zijn welk een goudland Alaska gebleken is, dat men voor zeven millioen dollars Rusland heeft afge kocht. Misschien alleen ook de nationale trots op de roemrijke verrichtingen van den Amerikaan, die het eerst de ijsschotsen van den Noordpool betrad. „De Noordpool voor de Amerikanen," zoo zal het thans ongetwij feld in de Vereenigde Staten heeten alzoo eene tot aan de IJszee uitgebreide Monroe leer. De geleerden op volkenrechtelijk ge bied zullen met dit twistpunt het rechte niet weten aan te vangen, want voor hen gold een onbeheerd gebied eerst als in bezit genomen, als de inbezitneming eene „feite lijk© heerschappij over het gebied" is, en de inbezitneming geldt slechts voor zooverre als ze daadwerkelijk effect heeft. „De bloote ontdekking van een tot dusver onbekend ge bied of de symbolieke inbezitneming (door het hijschen van de vlag) is niet voldoende om gebiedsgezag tot stand te brengen," schrijft de beroemde professor in het volken recht Frans vóp'Li^zt. Zullèn echter de 'Yer- êenjgde St&tep ambtenaren naar den Pool zenden, opdat de door het beginsel van het daadwerkelijke effect vereischte wezenlijke heerschappij voorhanden zijn? Zullen zij het gebied tegen buitenlandsche aanvallen" verdedigen" en „rust en orde in liet bin nenland" scheppen? Men ziet dat het mo derne volkenrecht zich nog weinig bij de verhoudingen in de ijszee aanpast. Het zou naar de thans bestaande bepalingen aan den Vereenigden Staten den Noordpool nauwe lijks toebedeelèn, en de door het volkenrecht geëisclite bezetting is voorloopig ook moei lijk te volvoeren, omdat men nog niet weet, of een tweede na Cook den weg zal vinden. Evenmin als het hijschen van de Oosten- rij ksch-Hong. vlag op Frans Jozefeland een Oostenrijksche provincie heeft gegrond vest zoo zegt de Neue Freie Press© zal het plaatsen van de Amerikaansche vlag aan den Noordpool een Amerikaansch staats- gebied in het leven roepen. Dergelijke fantasiën knoopen zich thans vast aan de beantwoording der vraag aan wie de Noordpool behoort. Hoe veel een voudiger heeft Jules Verne, die een zoo fijnen neus voor problemen van de toekomst had, deze eigendoms-kwestie opgelostIn een vcrmakelijken roman laat hij de Noord poolgebieden op een veiling, die van te vo ren in de bladen van de geheele wereld is aangekondigd, aan den meestbiedende ver- koopen en de Noordpool gaat voor een zeer kleine som in het bezit, van eene kleine Amerikaansche maatschappij over. „De Noordpool voor de Amerikanen", zoo heet het ook hier bij den dichter, maar wat toen voortbrengsel van een levendige verbeelding was, is heden werkelijkheid en aan de Noord pool blinken de „Stars and Stripes". Duitschland. Ark o na, 4 Sept. De Keizer heeft hedenmiddag na afloop van de vlootinanceu- vres den chef van de „Hochsee"-vloot, prins Heinrich van Pruisen, tot groot-admiraal bevorderd en zijn groot-admiraals vlag door de geheele vloot laten salueeren. Friedrichshafbn, 4 Sept. De leden van den Rijksdag en den Bondsraad, die met de Z. III zouden opstijgen, begaven zich hedenmiddag naar Manzëll. De oude Zeppelin bestuurde liet luchtschip, dat op zijn tocht naar Rorschatz en zijn terugtocht naar het meer van tijd tot tijd landde om van passagiers te wfeselen. Vooral te Lin- dau, waarboven het luchtschip ©enigen tijd manoeuvreerde, was de graaf het voorwerp van levendige toejuichingen. Later nam Zeppelin Jr. de leiding. Het weder was prachtig. Berlijn, 4 Sept. De politie-president te Berlijn StnibennaiueHi, is hedennacht 2 uur te Schierke in de Harz overleden. TmnkriJIi. Gemeld wordt dat de afgevaardigde La- zieis, een interpellatie in de Kamer over de zaak van de verdwenen mitrailleuse zal hou- d!en. zies, iemand die in heel veel dingen ver standig moet kunnen redeneeren, doch als chauvinistisch-overprikkeld bekend staat, een interpellatie in de Kamer over de zaak zal houden. Donderdag j.l. drongen ongeveer dertig „Camelots du Roy", onder aanvoering Van Real del Sarfces, 'h©t Luxemburg-palèis te Parijs binnen. Zij hadden een krans van stroo bij zich met beleedigende opschriften, die zij bij het gedenkteeken van Scheurer- Kestner wilden neerleggen. Toen de politie verscheen, sloeg de bende op de vlucht, al leen de aanvoerder raakte handgemeen met de agenten en werd in hechtenis genomen. Later schoolden weder talrijke camelots bij een voor het politiebureau, waar zij slaags raakten met een troep republikeinse he stu denten. Het gevolg was, dat 30 personen in hechtenis werden genomen18 hunner wer den echter kort daarna weder vrijgelaten. Engeland. Londen, 4 Sept. De Koning is uit Mariënbad, alhier aangekomen. Telkens wordt op de Engelscbe oorlogs schepen op onbegrijpelijke wijze dynamiet gevonden. Wij hebben onlangs gemeld, dat iti de kolenladingen van drie Engelsche schepen dyn am ietpatronen gevonden wer den. Dezer dagen had aan boord van de „.Forward", die in Westbay bij Portland schietoefeningen hield, plotseling een hevige ontploffing in de vuren plaats. De kapitein liet onmiddellijk de schietoefening staken en voer naar Portland, waar de kolenvoorraad op lichters werd overgeladen en nauwkeu rig onderzocht. Het resultaat is nog niet be kend. Maar men vermoedt, dat ook aan boord van de „Forward" dynamiet in de steenkolen is gekomen. In Britsche marinekringen is men tenge volge hiervan zeer ongerust. Zweden. Stockholm, 4 Sept. Ofschoon het stakingscomité heeft aangekondigd, dat de arbeid eerst Maandag a.s. hervat zal wor den, zijn die werklieden in 'n aantal tak ken va/n bedirijf reeds thans aan den arbeid gegaan. O.a. heeft liet geheele personeel van de telefconfabriek Eriksson, 1200 man sterk, dat zich hedenmorgen vroeg aan meldde, verlof gekregen den arbeid te her vatten. Bij een aantal werkgevers, die aan gesloten zijn bij den Bond van. Zweedsobe werkgevers, zal eveneens Maandag weder worden gewerkt, ofschoon besloten was, diat bier de staking zou voortduren. In de algemeene staking in Zweden is, zooals Reuter reeds meldde, een beslissende keer gekomendoor de bemiddeling van de regeering is tusschen het. landelijke arbeids secretariaat en de ondernemers met uitzon dering van de Werkgeversvereniging een vergelijk getroffen. Heden zal de hervatting van den arbeid geschieden, maatregelen tegen de werklieden blijven achterwege, alle geschillen zullen aan een scheidsgerecht wor den onderworpen. De bij de Zweedsche Werkgeversvereeniging aangestelde arbei ders blijven daarentegen ook verder in sta king. Ter opheldering hiervah diene liet vol gendeEr bestaan in Zweden naast de klei nere werkgeversorganisaties, alsde Zweed sche vereeniging van boekdrukkers, de ver- eeniging van werkgevers der particuliere spoorwegen en meer andere, drie groote ver eenigde groepen van werkgevers, die in nor male omstandigheden elk een afzonderlijk organisme vormend, zich bij deze algemeene staking hadden bijeengevoegd om den econo- mischen strijd uit te vechten. Het zijn do bond van machinefabrikanten in Zweden, de centrale werkgeversvereeniging en de Zweed sche Werkgevflrayereeniging. De eerste in 1902, na de staking tot verkrijging vari liet algemeen kiesrecht, opgericht, omvat heden 175 werkgevers met 27000 werklieden. De tweede verkreeg zijn tegenwoordige organi satie eeu jaar later. Daartoe behooren in een rond getal 2000 werkgevers uit de verschil lende bouwbedrijven, met ongeveer 45000 ar beiders. Ten slotte werd in hetzelfde jaar als de eerste, ook de derde werkgeversver eeniging gegrondvest, de Zweedsche Werkge versvereeniging, de grootste en sterkste van alle drie. Ztj omvat heden, in 28 industrieele bonden, ongeveer 1400 ondernemers, die 160,000 personen in dienst hebben. Uit deze cijfers nu blijkt, dat voorloopig slechts het kleinere deel der ondernemers en werklieden een wapenstilstand gesloten hebben. 27000 en 45000 arbeiders en wel het meerendeel der niet georganiseerde arbeiders nemen heden bet werk weer op, de kerntroepen van het stakingsleger, de industrie-arbeiders, blijven echter in de staking volharden. In aanmerking dient genomen te worden, dat juist in de industrieele bedrijven de tegen stellingen tusschen werkgever en werknemer het scherpst zijn. Zoodoende is het streven om den strijd bij te leggen slechts voor een deel verwezenlijkt. Men koestert de hoop, dat ook het nog aanhangige groote geschil vreedzaam en op billijke wijze zal worden bijgelegd'. Spanje. De gevangen genomen onderwijzer Ferrer heeft langdurige verhooren ondergaan van. den civielen gouverneur en den directeur van politie te Barcelona, en zal nu ter be schikking worden gesneld van den militairen rechter. Zijn houding daarbij was beslist en uit de hoogte, terwijl hij hardnekkig iedere deelne ming of medeplichtigheid aan den opstand verre van zich wierp, en zijn onschuld staan de hield, evenals hij dit deed in het be kende proces te Madrid, waarin hij betrok ken is geweest als verdacht van medeplich tigheid aan den aanslag door den anar chist Morales op den Koning en de Ko ningin, op hun huwelijksdag. Toen moest men hem bij gebrek aan bewijs vrijlaten thans echter houdt z'^h de militaire over heid overtuigd, voldoende bewijzen te kun nen aanvoeren, om hem door den krijgsraad te doen veroordeelen. Het moet gebleken zijn, dat hij op uit muntende wijze over bijna geheel Spanje een krachtige anarchistische en anti-clericale propaganda heeft doen voerenbij dezen arbeid vond hij grooten steun in de talrijke moderne scholen, wier leiders hem geheel en al toegedaan waren, en die zich grooten invloed hadden weten te verschaffen. Nu heeft de regeering al deze scholen gesloten en de onderwijzers er van gevangen geno men of verbannen. Rutland. Moskou, 5 Sept. De hofmaarschalk heeft den gouverneur der stad Moskou be richt, dat de Czaar en de Caa/rinia op hun. reis naar de Kriun, tengevolge van een on gesteldheid der Czarina, Moskou niet zullen bezoeken, maar op hun terugreis in de stad zullen vertoeven. Turkije. Op 1 September was de verjaardag van den ex-sultan Abdoel Hamid en tevens de 33ste jaardag van zijn troonsbestijging. Reeds een paar dagen t-eyoren betoond© jiij zich veel zenuwachtiger dan anders. En ttren op den ochtend van zijn-verjaardag d© intendant diep buigend binnentrad en een gelukwensch wilde uitspreken, werd hij door den Sultan barsch de deur uitgejaagd. Hij liet zich echter daardoor niet afschrik ken ,maar verscheen eenige oogenblikken later weder om voor de vrouwen uit den harem en de kinderen verlof te verzoeken om hnnne gelukwenschen aan den gewezen Sultan te mogen aanbieden Abdoel Hamid echter weigerde beslist en zeide„Gij komt slechts hier om mij te bespotten, want het is heden geen dag van vreugde voor mij, maar van droefenis." Hamid bleef daarna den geheelen dag geheel alleen in zijn kamer, koffie drinkend en sigareteu rookend, terwijl hij de be dienden, die hem den maaltijd wilden bren gen, ruw de deur wees. Salon ik i, 4 Sept. De burgerlijke agenten van Oostenrijk on Rusland hebben van hun regeeringen de ambtelijke mede deel ing ontvangen, dat met ingang van den 14. dezer hun zending geëindigd is eu dat zij dan moeten vertrekken en dat op dien- Naar htt Fransch van Edmond Lepelletitr. 81 DOOR J. L. VAN DER MOER. „Karloo, mijn. Karlool" riep zij sintee- kend. en zij klemde zioh aan zijn mantel Vabb Hij stootte haar terug. „Laat me los 1 Raak me niet aan I" Zij viel op de knieën en smeekte om ge nade. „O, rechtvaardige GodI Ik zocht dab ver achtelijke wezen... eu hier is 't nul Wie zou 't moeten zijn, als zij 't niét was?" „O, Karloo, Vervlodk mc niet... laat de anderen mij ■vervloeken, maar jij. niet!" „Verklikster... giftmengster 1 schandelijk, lafhartig wezen 1" riep hij, ongevoelig voor haar smeeken. „Je weet imers niet alles, Karloo! Hij lifüd alles vernomen... hij wilde je "dooden... hier, op deze plaats wals hij van me wegge gaan, zeggende: ik 'ga 'm dooden!... Ik wist niet meer wat 'ik deed, wat Tc zeide... ,ik Was gek van angst... ik zweer 't j<e dat 'k gek was, Karloo... 't is VTéeselijk dat je m'n wanuzin, m'n liefde als misdadig beschouwt 1" „Ha, proibeer niet mij in je schandelijk gedrag te betrekken 1 Ik heb er geen d<eel aait 1" „Nee, jij hebt' er geen deel aan, Karloo, ik alleen ben ischuldig... maar 't w'as om jou redden... uit liefde voor jou... voor jou all'een „Jouw liefde? Wat (heeft ze van' me ge maakt?... 'n Kerel die iz'n vriend bedroog! Jouw vervloekte liefdé, die oorzaak was dat je echtgenoot zich doorstak!... Jouw nood lottige liefde, die daar gin'dis die ongeluk- kigeu op den (brandstapel ibitengtl... Jouw helscbe 'liefde... die vervloek 'k, ik walg er var., ze is me 'n, gruwel!" „Karloo, je zult mé dooden door je drift!" „Nog niet!" hernam ,hij, op een toon, die haar deed ineenkrimpen. „Ongelukkige... Wat wil je doen?" Hij greep Kaar bij den arm en bracht baar vóór het venster. ,,Ko:m hier, vrouw.ik wil dat je eerst je werk zul't aanschouwen!" „Genade! Genadefluisterde zij. Op het. plein stéeg 'het sombere gezang voor de stervenden omhoog. Een groote vlam verlichtte eensklaps de venstert en deed een rossen gloed in de kamer schijnen. „Zie, kijk nu goed ihoe je brandstapel ontvlamt!" „Heb medelijden!" „Tel je slachtoffers... en overtuig je of de graaf er oolc bij is 1" „Karloo, 't was immers voor jou dat! 'k 'i deed... ik wilde je le'ven réddénriep Dolo res, nog maak trachtend hem to verteedéren Maar hij was meedoo ge nloo's. Hij greep haar hij Ide polsen en sprak als de handha ver "van hét Recht: „Gewen u vast aan 't gezicht van 'de vlam men, mevrouw! 't I's vast 'n voorproefje van do hel, waar uw liefde u heen voert!" „O, ik ben wel zeer schuldig, Karloo, maar je beniti te Wreed.ta wreed voor me 1" „.Luister! .Ze 'hebbern me ©ipgemérkt luilster... luister dan 1" riep 'hij buiten zich zelve. Men hoorde geschreeuw op bet plein. „Karloo!... verrader... Judas... Wees ver vloekt!" schreeuwden de Veroordeelden op den brandstapel. Zij 'hadden de -blikken op heni gevestigd, terwijl 'hij in den weerschijn Van tde vlammen' vóór het vénster .stond. „Hoor je die stemmen?" „Ik wil ze niet hooren..." „Er. den doode... hoor je zijn ;stem ook? Hoor je niét .dat io me toeroeptKarloo, denk aan den eed?" Dolores sprong plotseling, op en trad niet schrik achteruit. „Je eed?" vroeg ze amgstig. „Ja, m'n eed! Weët jo wat dé doode me toeroept? Ik zal 't je zeggenWie de schul dige ook is, Karloo, stoot toe... stoot rtoe, zonder medelijden!... Dït is de laatste wil van Rijsoor." Dreigend trad hij op haar toe. Zij deinsde ontzet terug. „Karloo\Jij... wil jij me dooden?" „M'n eed moét 'k houden1!" Hij nam dén dolk waarmee Rijsoor zich doorstoken had. Bij het gezicht van heit op haar gerichte wapen, werd Dolorès .gek van angst. „Moet 'k door jouw hand sterven? Nee... nee, dat kan niet! Dat 'k .sterf is goed... maar door jou, da's onmogelijk!... omdat 'k je gered heb? O, dat 'zou te verschrikkelijk zijn!... Vervloek mé!... Trap me!... Allés is me go Oilmaar dood me niet!... Ik ben zoo bang. ik ben al zoo zwaar gestraft!... O, Karloo, lieve Karloo, m'n lieveling... heb médélijdênGenade!... Ik 'beu >zoo bang.1 O, niet door jouw haind „Ik héb 't gezworen," sprak hij somber. Hij sloot de ©ogen en hief de hand op. „Neo... ik wil 't niét! Laat mij zelf..." „Ik héb 't gezworen Ik heb 't gezworen l" herhaalde hij onverbiddelijk. En in den bli'iïde stootte hij haar het wapen .twee malen achtereen diep in de borst. Dolorès zak té ineen. „O, nu ga ''k stervend" riep ze. „Ik had je toch 'zoo lief, m'n vriend... ik had... je zoo lief!" Een -teedere uitdrukking in haar sterven de oogén scheen hem te zeggen, tlat zij hem vergiffenis schonk. Karloo wiérp den dolik weg en zio'h than9 bewust Wordend van; zijn daad, fluisterde hij: Ik héb haar gedoodi... ik, ik heb haar gedood. En nu de opwinding voorbij was, deden zich de wroeging en een ontzettende wan hoop gevoelen. De vrouw die daar reutevnd aan zijn voeten lag, had hij hartstochtelijk bemind, en ook 'zij had) hem 'aangebeden. Wie zou ooit hebben kunnen denkei, in dien. tijd van liefdesvervoering en outem baren hartstocht, dat er eens een. dag zou komen wj-arop zij zieltogend zou liggen aan zijn voeten, met een diepe wonde in de borst... een wonde door hem toegeo/acht. Bij deze bedwelmende beschouwing vergat hij zoo wel de lafheid van Dolorès als den eed, dien hij aan den overledene had gedaan. Hij dacht er thans alleen maar over, dat zo elkaar hartelijk hadden liefgehad, dat zij stervende was en dat hij haar nooit, noo't zou weerzien! Hij zonk naast haar op d© knieën, nam haar mooi gericht, dat reeds van de doodskleur overtrokken was, in zijn, handen en bedekte het snikkend met kussen. Dolorès opende nog even de oogen en sprak met een laatste, uiterste inspanning „Volg me... Karloo... volg mei" „Ja, ja, ik kom! O, wat ben 'k toch 'a ellendeling... ik heb haar gedood!... Dolo rès, m'n lieveling, vergeef 't mei" ,„Kom... kom..." „Ja, ik kom, wacht me maarl" Hij sprong op, liep naar het venster, dab hij wijd opende en riep luide over het plein „Beul, je hebt je prooi nog niet heele- maal te pakken... Houd 'n plaatsje open op den brandstapel... ik wil samenzijn met m'n vrienden... maak plaats voor mei" Hij wendde zich om tot Dolorès, die juist den ïaatsten adem uitblies, en zeide: „Je riet 't... ik koral ik kom!" En bij het geroffel van de trommen en onder het ringen van den lijkzang, sprong hij naar beneden, terwijl de beul -voor dit nieuwe slachtoffer nog een paar bossen hout op den brandstapel wierp. Rijsoor was gewroken I Ook de overige martelaars zouden wéldra gewroken zijn.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1