JS°. 74. Eerste Blad 8"® Jitarganf. Zaterdag 11 September 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. DE WISKOTTENS. OORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem fraueo per post1.(10. Afzondsriqta nummers- 0.05. Dezs Courant verschijnt d*gelqks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bq de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF 6 C». Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels f O.SO. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 05 cents b$j voeruitbeUüinf. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tst het herhaald adverteeren in dit Blad, bq abonnement, leae circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat volgens schrij ven van. den Commissaris der Koningin in deze provincie, d d. 7 September 1909, 4e afdeeling, no. 4736/3211, op den llden., en. zoo noodig ook op de» löden September a. s. eene schietoefening zal worden gehouden van het fort Hoeik van Holland. waarbij gevuurd zal worden met kar nonnen van lidht kaliber (6 c.M.), waarbij on veilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, een roode vlag lie noorden en. be zuiden het zeegat tot op 3100 M. van het fort; dat op de dagen waarop gevuurd wordt», van bet fort een roode vlag zal waaien, die 3 uur vóór 'het begin der oefening halfstok en. één uur \óór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Amersfoort», den 9. September 1909- Dc Burgemeester voornoemd, WLUTIERS. Politiek Overzicht. Spanje in Marokko. Langzamerhand begiut zich het plan van actie der'Spanjaarden in liet Rifgebied dui delijker af te teek enen. Men herinnert zich de gebeurtenissen die in het begin van Juu nabij Melilla zijn voorgevallen. Een agent van het door de Spanjaarden ingesteld korps inlandsche politie werd door- Riifbewoners aangevallen en gedood. Genei-aal Marina, gouverneur van Melilla, zond onmiddellijk twee van mitrailleuses voorziene gewapende compagniën tot vervolging der aanvallers uit. Twee maanden zijn sindsdien verloopen en op het oogenblik zijn er in Marokko ruim 45000 manschappen met 18 generaals en meer dan dertig kolonels. Het is van belang nog even na te gaan hoe die toe stand zidh aldus heeft gewijzigd. De bestraffing van de aanslag op den in landsche politiebeambte werd weldra gevolgd door nieuwe wandaden. Op 10 Juli werden eenige Europeesche arbeiders gedood. De Spaanse be troepen vertrokken opnieuw van Melilla en leverden een vrij hachelijk ge vecht tegen de Riffioten. Het was toen, dat men is begonuen met het zenden van ver sterkingen Doch de minister van oorlog verklaarde tevens diat die regeering geen oorlog met de Rifbeiwoners wilde, maar dat zij de steden aan de kust van Noord-Afrika in staat van verdediging zou brengen opdat iedere aanval krachtig zou kunnen wor den bestraft. Dit zuiver defensieve program ma is sindls dlien al lang verlaten. De Bpaan- sdhe overheden kwamen tot de overtuiging dat het stelsel van kleine colonnes niets waard was. Op 23 Juli had de colonne van generaal Pintos een ernstig échec geleden bij een poging vooruit te dringen. Men be sloot toen tot liet eenig rationeele plan over te gaan, hetwelk bestond in de insluiting van het Goeroegoe-gebergte dat de R/i'fbe- woners tot asyl en wijkplaat? diende. Ver schillende ontwerpen daartoe werden in stu die genomen, welke ten slotte werden los gelaten voor meer grootsche plannen. Ein delijk werd een plan opgevat en ten uitvoer gebracht sinds einde Augustus dat bestaat in de onttrekking der Mar-chica lagune, ten einde Seloean van het Westen aan te val len. Daarna zullen de Spanjaarden van twee kanten op Nador marcheeren, den Goeroe- goeberg omtrekken en eindlijk dezen heili gen berg der Mohammedanen beklimmen. De weg naar de mijnen zou dan open liggen. .Deze groote operaties zijn thans begonnen. Na twee maanden van ijverige voorbereiding heeft generaal Marina zijn troepen in de richting van Seloean gedirigeerd. Een eerste divisie waarover generaal Aguilera het bevel voert is opgetrokken tegen de rif stellingen van Mayen-Brahim, waar 15000 Kabylen zich krachtig hebben verschanst. Een twee de divisie leidde den aanval direct vanuit de Mar-chica lagune. Gesteund door een sterke artillerie, schijnt de Spaansche infanterie geen moeite te hebben gehad bij de vermees tering van het vijandelijke kamp bij Soukh- el Arba, ofschoon do Riffioten zich met veel moed en een zeldzame vermetelheid hebben verdedigd. Dat is dus een eerste succes dat geschikt is op de Kabylen indruk te maken en voor het vervolg de operaties der Span jaarden te vergemakkelijken, daar de thans bezette punten toegang geven tot de stre ken waar de Rifbewoners in aammerkel ij ken getale "verzameld zijn. De verliezen der Ma rokkanen zijn aanzienlijk, en niettegen staande de heldhaftige verdediging der Ka bylen, hebben de Spanjaarden bij d'it laat ste gevecht slechts een doode on enkele ge wonden gehad, hetgeen vanzelf daaraan moet worden toegeschreven dat de artillerie zorg'vuldiglijk op verren afstand een grooto opruiming van het terrein heeft ge/houden alvorens de infanterie, in verspreide slagor de opgesteld, tot de aanval der vijandelijke stelling overging. Wat baat daartegenover persoonlijke moed? Te oordeelen naar hetgeen de Madri- leenscihe correspondenten der Framsdhe bla den daaromtrent mededeel en, moet het Spaansche krijgsplan strekken tot bezetting van het geheele gebied begrepen tusschen Melil'la en de Moeleya, door middel van een reeks forten en versterkingen, solide ver bonden met de drie sterke zijden van den driehoek MelillaCap de l'EauSeloean. Deze driehoek heeft oen natuurlijk bescher ming aan twee zijden: de Middellandse he zee en do Moeleya, do derde zijde wordt ge vormd door het G oeroegoe- gebergteNu is het tegen deze derde zijde dat generaal Ma rina al zijn krachten in den strijd zal bren gen. Het gaat er hem om, door een ener gieke krachtsinspanning het heele gebied te zuiveren tot waar de uitloopers van het Goe roegoe-gebergte zich in het Zuiden uitstrek ken, hetgeen aan de Spanjaarden het abso lute bezit zou verzekeren van een driehoek van 40 K. M. aan alle zijden. Men is in Ma drid van meening dat, dat zoo de huidige veldtocht laatstgenoemd resultaat niet heeft, de pogingen der Spaansche legermacht on nut zouden zijn en men de krijgsoperaties weer binnen eenige maanden zou moeten beginnen. Het laat zich aanzien, dat zulk oen veldtocht niet zoo spoedig en gelijkma tig zal afloopen als men elkander in de of- fieieele kringen te Madrid voorpraat. Niet temin hebben de tijdingen omtrent het voor- loopig behaalde succes te Madrid aireede een bevredigenden indruk gemaakt. Duitachland. Gross Meseritch, 10 Sept. Keizer Wilhelm is na een hartelijk afscheidt van dten Keizer van Oostenrijk naar Karls ruhe vertrokken. Friedrichshafen, 10 Sept. Het luchtschip Zeppelin III is om 4.40 op gestegen en na eenige manoeuvres boven het meer om 4.50 in de richting Constanz vertrokken. Het weer was zeer mooi met zwakke Noordenwind. rfankrijlt Naar aanleiding van de spijtige uitlatin gen, als zou uit de talrijke spionage-zaken, welke in den laalsten tijd werden vermeld, moeten worden afgeleid, dat de Fransche tegenspionage gebrekkig werkt, publiceeren de Fransche bladen thans een artikel, waar in liet heet dat in 18 jaren vau 1888 1906, 71 spionnen werden gearresteerd. In de laatste 18 maanden 48. De spion Troussier, een 19 jarig chauf feur, moet, volgens dag blad berichten be kend hebben, met de Duilsche agenten Schwartz en Schuil in verbinding te heb ben gestaan en een dozijn malen naar Straatsburg, Luxemburg en Metz te zijn gereisd, waarvoor hij 1500 tot 1800 frs zou hebben ontvangen. Hij verzekerde, dat de stukken, die hij had overgelegd, waarde loos waren hij had den Duitschen agenten maar iets wijs gemaakt. De justitie en de geheele pers blijven echter gelooven dat Troussier aan het hoofd stond van een werkelijk spionoge- agentsehap dat te Nancy en Sedan werkte en waartoe drie mannen en drie vrouwen behoorden die wegens verspieding gearres teerd zijn. Engeland. Glasgow, 10 Sept. Rosebery heeft ia een druk bezochte geestdriftige verga dering gesproken tegen de begrooting, waar bij hij zeide, dat 't het meest in het belaag van het volk was, dat de begrooting niet werd aangenomen, daar haar onmiddellijk gevolg zou zijn toeneming van de werkloos heid, tengevolge van de uitputting van het kapitaal. De begrooting beteekende socialis me, niet liberalisme. Hij weigerde te geloo ven, dat de eenige weg die openstond ta riefherziening zou zijn. Indlien dat zoo was. hielden velen op den vrijhandel te verdedi gen. Hij wilde de verantwoordelijkheid niet op zich nemen den Lords raad te geven in een toestand, die de ernstigste is, die men sedert 1832 kent. De regeering begeeft zich op den weg van socialisme. Hij noemde de tariefherziening een kwaad, maar socialisme het einde van alles. Aan de Standard wordlt bericht, dat er met het oog op den aanstaanden verkie zingsstrijd in Engeland onderhandelingen zijn gevoerd, over een wapenstilstand tus schen de unionistische protectioonisten en de unionistische vrij handel a ars en dat deze reeds bijna tot een goed einde zijn ge bracht. £w«den« De staking in Zweden is nog niet geheel geëindigd. Verscheidene vakvereenigingen blijven weigeren het besluit van het sta- kingsbestuur inzake de hervatting van het werk op te volgen. Een regeeringsbemidde- ling is blijkbaar nog niet mogelijk. Intus- schen blijft alles ordelijk, zelfs ondanks op heffing van het verbod van den verkoop van sterken drank en de ontbinding van de bur gerwacht. Spanje. De krijgsraad te Barcelona, heeft den Senaat om zijn machtiging verzocht den senator Sol y Ortegu wegens zijn deelne ming aan de beweging gerechtelijk te ver volgen. De Correspendencia de Esp ana is la be slag genomen wegens een artikel, waarin de directeur onder den schuilnaam Juan de Aragon verzet aanteekende tegen de cen suur op telegrammen. Tegen den schrijver is een bevel tot inhechtenisneming uitge vaardigd. Hij komt voor den krijgsraad. De krijgswet geldt nog overal. De arrestaties gaan door te Barcelona. De politie heeft te Barcelona 6 personen aange houden, van wie men gelooft, dat zij mede plichtigen zijn van Ferrer. De Spaansche minister van Binnenl. zaken moet hebben verklaard omtrent de oproeren te Barcelona en hun gevolgen, dat een comité tot -verdediging van de slachtoffers van de Spaansche regeering te Parijs is gevormd. Dit comité, voegde de minister eraan toe, heeft een oproeping gericht tot Europa, waarin worden verteld de schandelijke daden die de Spaansche regeering begaat, om de beweging van de vrije school, door Ferrer gevormd, te verstikken. Zoo de leden van dit comité zich verbeelden, dat de laster, dien zij verspreiden tegen Spanje, tot gevolg zal hebben, dat de schuldigen aan het bloe dige oproer te Barcelona, worden gered, ver gissen zij zich,' want de regeering zal j niet laten beïnvloeden door deze beweging en zal baar plicht weten te vervullen. De boeren in de omstreken van Barcelona weigerden hun wapenen uit te reiken aan de gendarmes. Een compagnie infanterie en een eskadron jagers werden erheen gezon den. Er werden negen-en-dertig personen gevangen genomen. Spanje In Marokko. Melilla, 10 Sept. De vijand viel het kamp te Sidi Ahmed aan. De Span jaarden hadden twee gewonden. Te Penou de la Gomera opende de vijand het vuur tegen den avond. De Spanjaarden wierpen hem terug en leden geen verlies. Het is on mogelijk de verliezen van den vijand te schatten. Rusland. Uit Petersburg wordt gemeld, dat men in ambtelijke kringen aldaar niets er van weet, dat de Czaar van zijn reis naar Italië heeft afgezien. Do door de buiteulandsche bladen hieromtrent openbaar gemaakte ba- richten worden toegeschreven aan de on gunstige tijdingen over de gezondheid van de Czarina. Men denkt hier, dat de gezond heidstoestand van de Czarine wel een beslis sing ten aanzien van den datum der reis zal vertragen, maar dat de Czarina daarin geen beletsel zal zien om alleen naar Italië te gaan. Petersburg. 10 September. De „Russische Invalid" meldt, dat de in de pers opgedoken geruchten als zoude de minister van oorlog generaal Suchomlinow zijn post verlaten, allen grond missen. Bulgarijë. Eerstdaags verschijnt een Bulgaarsch groenboek. Volgens betrouwbare mededeelin gen zal het de redenen voor de bezetting van den Orientspoorweg voor de Bulgaur- sche regeering opsommen. Het was noodig, een mogelijke mobilisatie van het Bulgaar- sehe leger te verzekeren, daar de groote sta king bewezen had-, dat die mobilisatie ern stig in gevaar kon komen. Bovendien en vooral moest een eind worden gemaakt aan de talrijke geschillen tusschen de maat schappij en de Bulgaarsche handelaren. Het Groenboek zal de geheele geschiede nis geven van de afkondiging der onafhan kelijkheidsverklaring het voorstel-Malinof zoodra deze minister er de lucht van kreeg dat Oostenrijk-Hongarije van plan was, Bosnië en Herzogowina in te lijven; het be richt, dat Rusland, Engeland en Frankrijk krachtige vertoogen beraamden, hetgeen de afkondiging der verklaring vóór de Oosten- rijksche inbezitneming verhaastte. Vorst Ferdinand weifelde eerst, weigerde toen en zwichtte eindelijk, toen Malinof dreigde zijn ontslag te zullen nemen. Het boek belooft dus interessante dingen het opmerkelijkst lijkt, voor zoover uit de korte mededeelingen op te maken valt, dat het Groenboek Aehrenthal geheel schoon- wascht van de verdenking, waartegen hij her haaldelijk officieel en officieus verzet aan teekende, dat hij achter Bulgarije stond. Het vorstendom handelde blijkbaar geheel zelf standig. De nieuwe Turksche gezant te Sofia, Assim bei, heeft een langdurig onderhoud gehad met Paprikof, den Bulgaarschen mi nister van buiteulandsche zaken, waarbij o. a. het jongste grensconflict bij Belite Pateki ter sprake is gekomen. Op voorstel van As- sim bei is overeengekomen, dat er, ter voor koming van verdere botsingen aan de grens, een bijzonder reglement zal worden uitge werkt voor de regeling van den grensbewa- king9dienst. Voor den tijd, dat het reglement nog niet in werking is, is men overeenge komen dat do grensposten aan beide zijden strenge instructies zullen krijgen om ook de kleinste botsingen te vermijden. Vooral is hun op het hart gedrukt, dat soldaten nooit het vuur mogen openen op eigen gezag. En als het toch mocht gebeuren, dan moet de officier, zoodra hij er bij is, het vuren doen ophouden en het geschil trachten bij te leg gen. Men hoopt op deze wijze de botsingen aan de grenzen, zoo al niet geheel te voor komen, althans tot een minimum te beper ken. Nog meer kenteekenen wijzen er op, dat er een streven bij beide landen is om alle aanleiding tot geschillen te vermijden. Een aantal Bulgaarsche officieren hebben een bezoek aan hunne Turksche collega's te Kon- stantinopel gebracht en zijn daar hartelijk ontvangen. Dit bezoek zal worden gevolgd door een contra-bezoek van Turksche offi cieren aan Sofia. Turkije. Uit Konstantinopel verneemt de Köln. Ztg. De benoeming van den afgevaardigde van Konstantinopel Hal&dsjian tot minister van Openbare Werken heeft een uitsteken den indruk gemaakt in de ernstige zaken- kringen. Van toongevende Turksche zijde, meent men, dat de benoeming het vertrou wen zal herstellen van het Europeesche ka pitaal voor ondernemingen in het Ottomaan- sche rijk, zoodat dit de voorgenomen nieuwe leen ing ten goede kan komen. In Albanië wil het maar niet rustig wor den. Nauwelijks is op liet eene punt een opstand gedempt, of er breekt er weder een uit op een ander. Generaal Dj avid pasja was pas teruggekeerd uit het 6andjak Ipek, of hij moest weder vliegensvlug naar Prizren, waar weder een opstand dreigde en wel van de stammen u"it Ljoema, die zich eigenlijk nooit aan liet gezag hebben willen onder werpen en aan een vrij rooversbesta&n steeds de voorkeur hebben gegeven boven een ge- 5 DOOR RUDOLF HERZOG. In het dal sliep de zwarte arbeidsreus, door het maanlicht zoo zilver bestraald, als of hij een lachende genius was. Geen sprookjesverteller voor de weinigen, een le vengever voor de velen. Paul Wiskotten wenkte hem toe. „Hoe mooi is dat toch!" Ewald Wilskotten haalde de schouders op. „De geheele fltmospheer riekt naar rook en zweet. Kom vlugEn ze daalden van den berg, waar ze het panorama aan schouwd hadden, in het dal af. Ook Gustav Wiskotten was thuisgeko men. Toen hij voor de huisdeur van zijne broers, die bij hunne ouders in woonden, afscheid nam, ging hij toch nog even naar de slechts weinige schreden verder gelegen poort der fabriek, om in het portïershokje naar de controle-klok te kijken. Daarna besteeg hij zacht de trap naar zijn woning. Behoedzaam opende hij de deur der kinder kamer en trad binnen. Bij den schijn van het nachtlampje bewonderde hij zijne na komelingschap, zijn zevenjarigen jongen, zijn vijfjarig meisje. Een oogenblik dacht hij er. aan, dat hij zelf pas twee-en-dertig telde. Doch altijd krachtiger bestraalden» zijne blauwe oogen de kinderen. „Dat is even goed als mijne jeugd." En hij boog zich voorover, om de kleine, in den slaap geopende mondjes te kussen. „Papapapa1" „Stil. Slapen gaan. Goeden nacht." „Gustav 1" „Ik kom al," en hij nam het licht en be gaf zich naar de kamer er naast. „Je moest toch de kinderen niet sto ren. Wat is het weer laat van avond! Als je je om mij niet bekom'mert, moest je je ten minste voor de kinderen schamen." „Ooeden avond, Emile. Mopper nu maar niet. Ewald is immers door zijn eind-exa men gekomen. Dat moest toch gevierd worden." „Om verontschuldigingen ben je nooit verlegen." „Ach wat. Geef me 'n zoen! zoo'n kleine uitspanning bekomt mij na al het harde werken den geheelen dag uitstekend." „Ik werk zeker niet hard?" „Jij Je bent een (brave huisvrouw en geef me nu een zoen." „Neen, dankje. Je ruikt naar bier." „Ja," lachte Gustav Wiskotten ruw, „viooltjes-odeur krijgt "men bij Oweram niet te drinken." „In zoo'n werkmanskroeg. Ba!" „Hoor 's, Emilie „Niks wil ik hooren, niks. In zulk een kroeg t e zitten, terwijl ik den slaap zoo hoog noodig heb „Dan zal ik je niet langer storen. Wel te rusten dan." Hij nam zijne kaars en zette haar op het nachttafeltje. Emilie Wiskotten ging rechtop in bed zitten. Haar rijk bruin haar was onder een mutsje verborgen, haar knap gezicht zag rood van kwaadheid. „Maar ik wil met je spreken. Ik behoef mij dat niet te laten welgevallen." „Zet dan je nachtmuts af, Emilie." „Spot maar met mij. Je zult je op een dag nog eens bezondigen. Mijne jeugd heb ik je geschonken jawel, mijne jeugd, en mijn geld ook, en ook nog geld van vader. En jij? Ik moet voor de kinderen en voor het huishouden zorgen en en je moe der moet ik bezoeken en mij laten drillen, omdat ik niets kan, en als 'k Zondags niet naar de kerk kan lieve hemel, zelfs de dominee, die van avond hier was, zeide Gustav Wiskotten had de kaars uitgebla zen. „Gustav1" Zo hoorde slechts, hoe hij op zijn kussen rond woelde. „Gustav 1" Geen antwoord. „Gustav, de dominee „Hou 's een oogenblik je mond, ik ben -aan 't bidden Ze beet zich op de lippen. Ze luisterde. Ze beefde van woede. Toen zonk ze zuch tend in de kussens achterover. Gustav Wiskotten sliep. En in zijn slaap droomde hij van den komenden dag, die den geheelen man vereischto. Den geheelen man. HOOFDSTUK II. „Morgen, mijnheer Kölsch." „Morgen, mijnheer Wiskotten." De grijze opzichter nam, zooals Gustav Wiskotten gedaan had, zijn zijden pet af. „Mijn broeder Wilhelm gaat in het be gin der volgende week weer naar Engeland terug. Zorg er toch voor, dat de staalkaar ten voor Londen vandaag nog op het kan toor zijn." „Ze zijn reeds in de boekbinderij, mijn heer Wiskotten. Om tien uur hebt u ze." „U hebt evenveel hart voor de zaken als wij. Iets bijzonders in de fabriek?" „De nieuwe machine werkt. Het is een genot, haar te zien. Want te hooren valt er bijna niets. Ze loopt bijna geruischloos." „Ga mee." Zijne oogen straalden. En beiden begaven zich over liet fabrieksplein naar de machine-loods. „Morgen, Arm- brust. Nu? Trotsch?" De machinist in een nauwsluitend blauw linnen pak en dikke wollen sokken, trok aan zijne pet, grinnikte en trad ter zijde. Door het reusachtige bovenlicht straalde de morgenzon. Ze speelde op de blank gepo lijste steenen vloertegels, klauterde langs het fonkelend koperen hekwerk, dat de "ma chines beschermend omgaf, op en neer, en weerkaatste in de honderden blinkende on- derdeelen van het monster. Het gebouw met zijn inhoud zag er uit, alsof het voor eene tentoonstelling, eene bezienswaardigheid, en niet voor den zwaren arbeid van den werk dag bestemd was. Geen enkel vuil voet spoor op de vloertegels, geen vingerafdruk op het bek en op de machines, geen zon nestofje in de lucht. De geweldige drijf riem suisde, uit de wand komende, met zulk eene snelheid over liet vliegwiel, dat het den iudruk maakte, alsof ze onbeweeg lijk in de lucht zweefde Gustav Wiskotten liep om den kolos heen. Langzaam, stap voor stap. Geen schroefje ontging aan zijn blik. Kölsch, die kost een vermogen." „Zal er ook een inbrengen, mijnheer Wiskotten." „Dat zeg ik ook. Daarom heb ik het doorgedreven. Die niet waagt, die niet wint. Vader en August kregen er hartklop- kingen van. Die vonden, dat het met de honderd vijftig paardekrachten ook wel ging. En kijk dien dwerg nu eens aan." Hij klopte de stilstaande kleine machine op den ketel, zooals men een rijpaard lief koost. „Ook een brave kerel, mijnheer Wiskot ten. Ze loopt als gesmeerd. Maar tegen de vierhonderd vijftig paardekrachten van de nieuwe "machine kan ze natuurlijk niet op." „We zullen ook geen vergelijking ma ken. We zullen eenvoudig zeggente za- men zeshonderd paardekrachten." Dat welde op uit het diepst van zijn hart. Het was als een bevel om voorwaarts te gaan. De grijze opzichter keek tot hem op als de wapenmeester tot zijn jongen held. „Maar oppassen, dat ze niet inroest." Gustav Wiskotten ving dien blik op. „Zoolang ik nog wat te zeggen heb, niet. Ik zal wel zorgen, dat ze alle twee loopen en geen tijd hebben om adem te scheppen. Nu nemen wij de fabricage van half-zijden band er nog bij. Dat is een uiterst ver koopbaar artikel. En de ververij wordt ver groot. Van het ruwe garen af tot het' ge heel gereed zijnde stuk toe wordt alles in huis gemaakt. Wat alleen maar de aller grootste fabrieken kunnen, kunnen wij nu ook. En grof geld zal er verdiend wor den." Wordt 'ervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1