Hf". 75. Tweede blad. 8"e Jaargang. Zaterdag II September 1909. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.00. Idem franco per post 1.50. Mzoi.derlijkö nummer: - 0.05. j Couran verscliijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Adverfentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zendon. Uitgevers: VALK 11 OFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10, Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents by vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf beBtaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Afscheiding van de Cen trale Raiffeisenbank. Naar aan leiding van het feit, dat in de algemeene vergadering van de „Coöperatieve vereeni ging van Raiffeisenbank en en Lanidlbouw- vereenigingen" (Centrale Bank) gehouden te Utrecht op 12 Januari 1907 het voorstel van 30 boerenleenbanken is verworpen om als eerste vereis chic van het lidmaatschap der Centrale te eïschen erkenning van God, huisgezin en eigendom, wordt door hot be stuur van den Nederlandsöhen Boerenbond voorgesteld zich af te scheiden van de Cen- traie Bank te Utrecht en zelf een nieuwe Centrale Bank te stichten. Deze centrale zou slechts werken over de provinciën Gel derland, Utrecht en Overijsel, omdat de zuidelijke provinciën een Centrale Bank op christeilijken grondtslag vinden te Eindhoven en de beide Hollanden te Alkmaar. De nieu we Centrale Bank zal niet worden opgericht volgens de Cooperatiewet van 1876maar volgens de wet op de vereenigingen van 1855. Ook zou zij Boeren/bonden en boerenleen banken nader bij elkander brengen. (N. R. Ct.) Bond van Evangelisaties. Onder presidium van jhr. mr. O. Q. van Swinderen is te Velp de 17de jaarlijksehe vergadering gehouden van. den Bond van Evangelisaties in en ten bate van de Ned. Herv. kerk. Uit het jaarverslag van den secretaris, cis. E. Svperda te Tjamsweer, bleek, dat 57 evangelisatiën zijn aangesloten. Het verslag constateert, dat de arbeid over het algemeen in bloedenden toestand verkeert. Er is veel actie, en de evange listen zijn er steeds op bedacht hun sfeer van invloed uit te breiden. Het gezamenlijk budget der ver schillende posten bedraag niet minder dan f 56,427.02^, waarvan uit den kring der evangelisatiën zelf alleen f 28,000 wordt bijeengebracht. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester, mr. M. P. van der Hoop van Slodderen, te Utrecht, blijkt dat de toe stand der kas gunstig is, zoodat aan 54 hulpbehoevende posten een gratificatie van f 65 kan worden toegekend. Levendig werd evenwel de behoefte gevoeld, dat meer loden zich bij den Bond zouden aansluiten. Tot leden van het hoofdbestuur werden herbenoemdde heeren dr. E. Barger te Amsterdam; mr. H. W. H. baron van Boet- zelaer van Oosterhout, te Soesterbergds. P. J. Roscam Abbing te Warnsvéld en ds. E. Syperda te Tjamsweer. In de vacature, ontstaan door het overleden van jhr. dr. L. de Geer, werd benoemd jhr. mr. D. J. de Geer ie 's Gravenhage. Staande de vergadering werd een tedegrain van gelukwensching verzonden aan H. M. de Koningin, wier hooge belangstelling in den bondsarbeid reeds herhaaldelijk bleek. Herstellingsoord en ondersteuningsfonds voor rijksambtenaren. Namens de Ver- eeniging tot ondersteuning van burgerlijke ambtenaren en beambten in 's Rijks dienst, heeft de heer P. H. Reuminjg, secretaris (Amsterdam, 2e Boerhavestlraat 58) een cir culaire verspreid, waarin heb schoone doel der vereeniging, de oprichting van een On dersteuningsfonds en Herstellingsoord, nog eens duidelijk aan de 29,000 rijksambtena ren, die Nederland telt, voor oogen wordt gehouden. De heer Beuming wijst op hetgeen reeds gedaan is om zoo mogelijk allen tot dit nut tige werk te 'doen toetreden, vestigt er de aandacht op dat ieder ambtenaar in omstan digheden kan komen waarin hij het bes liaan van een herstel li ngsaord en van een onder steuningskas zegenen zou, en wekt ten slotte de lauwen op om zich aan te sluiten bij de 1200 reeds toegetredenen, opdat „door een dracht en samenwerking" sterk, het' doel der vereeniging bereikt worde en de beoogde stichtingen tot heil van velen spoedig tot stand mogen komen. Toetredingen worden verwacht aan boven genoemd adres. Armenzorg en Weldadig heid. De tweede algemeene vergadering Van de Nederlandsche Vereeniging voor Ar menzorg en Weldadigheid werd Dinsdag te Rotterdam geopend door den voorzitter van het dagelijksch bestuur, den heer W H. de Beaufort. De secrtaris, de heer J. F. L. Blanken berg, bracht het jaarverslag uit. Op ultimo December 1908 bestond de vereeniging ui: de volgende leden1 gemeentebestuur, 22 burgerlijke, 56 kerkelijke, 89 bijzondere armbesturen, 8 instellingen van bijzonderen aard, te zamen 184 instellingen, voorts 326 personen, totaal aldus 510 leden. Hierna was aan de orde de verkiezing van 5 leden van het bestuur ter vervulling va-i onzoovele vacaturen op 31 December a.s., ontstaande door het aftreden der heeren dr. N. M. Joseplius Jitta; J. H. A. A. Kalffj J Juchter en J. H. C. IJeyse, en het over lijden van den heer profi P. Biesterveld. In hun plaats werden gekozen de heeren mr. B. J. Polenaar, Amsterdam; mr. H. Goeman Borgesius, 's Gravenhagejhr. mr. D 11. de Marees van Swinderen, Groningenmr. J. P. Caü, Zierikzee, en mr. R. van Maare, Arnhem. De zitting van gistermiddag werd door mr. V/. H. de Beaufort te Leusden mot een uitvoerige rede geopend. In bespreking kwam het vraagpunt: Wel ke is de taak der overheid in zake armen zorg? Over dit onderwerp was prae-adv'es uitgebracht door de heeren mr. J. G. L. Nolst Trénité, bestuurslid van de Vereeni ging tot verbeleriug van Armenzorg te Rot terdam, en mr. dr. D. A. P. N. Kooien, vice-voorzitter van den hoofdraad van de Vereeniging van den H. Vincentius a Paulo te Utrecht. Samenwerking op het ge- fa i-ed van armenzorg. De Nederl. Vereeniging voor Armenzorg en Weldadiig- hei l heeft in Juli j.l. aan 156 instellingen en personen in Nederland inlichtingen ge vraagd omtrent- de samenwerking in hunne woonplaatlsen, bestaande tusschen organen der burgerlijke, kerkelijke en bijzondci'o ar menzorg. De ingekomen antwoorden zijn door liet bestuurslid der vereenigiimg, dr. H. J. de Dompiorre de Chaufepie verwerkt tot een overzicht, dat aan de leden der vereeniging is rondgezonden, mooi op tijd vóór de alge meene vergadering, die op dien tweeden dag, 9 Sept., de samenwerking zal behandelen. In elf plaatsen in ons land is samenwer king, in andere is een losser contract. Conoludeerende zegt de bewerker o. m. Wanneer wij nu den indurk van het hier- voren meegedeelde samenvatten, dan meenen wij te kunnen constateer en, dat er zeer wei nig gemeenten zijn, waar samenwerking en overleg bestaan, tusschen organen van bur gerlijke-, kerkelijke- en bijzondere armen zorg', in den geest van geregelde samenkom sten, in periodieke vergaderingen, waar be sluiten genomen worden, bindend voor de aangesloten instellingendat er dus uit -die besluiten geen uniforme maatregelen zijn voortgekomen Op de vraag, wat men meent dat de beste middelen zouden zijn om tot meerder© sa menwerking te komen, wordt gezegd.Her ziening der Armenwet, instelling van een centralen Raad, uniforme districts- en wijk- indeeldttg, centraal register, liet aangeven van een persoon of bui'eau om i<n urgenten nood lie kunnen helpen. Nederl. Stucadoorspa- troousbond. Onder leiding van den heer J. Landzaat, van Utrecht, is Woensdag te Groningen de 7de jaarlijksche algemeen1© vergadering van den Ned. Stuoadoorspa- troonsbond begonnen. Do voorzitter der afd. Groningen, de heer Meijer, huldigde de nagedachtenis van wij len den heer W. F. Steenken, in leven voor zitter van den bond. Een dergelijke wee moedige hulde bracht de heer Landzaat aan den overledene. De Duitsche bond van stucadoorspatroons had een collegialen groet met goede wen- schen voor de Nederlandsche collega s ge zonden. De volgende algemeene vergadering zal te Utrecht worden gehouden. Uit het jaarverslag van den secretaris, de heor A. C. Elfring, van 's Gravenhage, bleek o.in., dat het ledental van den boud met 36 is toegenomen en thans 231 bedraagt. De rekening en verantwoording van dén penningmeester, den lieer H. van Vrees wijk, te Rotterdam, sluit met een nadeelig saldo van f 136.43, een gevolg van de ver gadering, noodzakelijk geworden door sta kingen Tot bondsvoorzitter werd benoemd met 48 stemmen de heer P. Jonkhof, te Gronin gen, die de beuooining aannam. De heer H van Vreeswijk werd herkozen als penning meester de heer D. Lugt te Enschede als lid van het bestuur. Als zoodanig werden benoemd de heeren H. J. Cordes, te Leeu warden en W. F. Abeling, te Amsterdam. Uit het jaarverslag der commissie van redactie bleek, dat het orgaan van den bond zicli kan bedruipen. Aangenomen werd een wijziging in hot reglement voor de exploitatie van het or gaan, beoogende dat de leden der commis sie van redactie de function onderling veir- deelen, met dien verstande, dat de redac teur en de administrateur worden gekozen door de leden ter algemeene vergadering uit de commissie van redactie. De heer H. Doïng werd herkozen als lid der commissie van redactie. Het voorstel van het bondsbostuur om den redacteur een salaris van f 100 te geven, werd goedgekeurd. Hem werd de verplich ting opgelegd, de hoofdbestuursvergaderin- ggen bij te wonen, als het hoofdbestuur dit wenecht. Hierna werd de vergadering verdaagd Nederlandse li o Heide- m a a t s c li a p p ij. Te Eindhoven, waar Maandag j.l. een landbouwtentoonstelling is geopend, georganiseerd door de Noord-Brab. Mij. van Landbouw, werd Woensdag de 21e algemeene vergadering van de Ned. Heide maatschappij gehouden. De voorzitter jhr. mr. G. L. M. H. Ruys de Beerenbrouck, commissaris der Koningin in Limburg, heeft haar geopend met een rede, waarin hij de ruim 270 aanwezige afgevaardigden, o. w. ook de heeren prof. dr. Römer, H. Breme en Hilgers, vertegenwoordigende den Verein für Wiesenbau, Moor und Heide Kuituren in Westfalen, on G. Craliay, Th. de Cuy- per, Pli. van Eist en dr. Jul. van Eist uit België, welkom heette. Spr. herinnerde daarna in het koi't wat de Heide-Mij. in Noord-Brabant heeft tot s'and gebracht. De hoofdafdeeling van de zoetwatervis- scherij werd zelfstandig geconstitueerd. De vischkweekerij heeft weder een be langrijke uitbreiding ondergaan en alle gronden te Ernst bij Yaassen als zoodanig in gebruik zijn door aankoop bet eigendom der maatschappij geworden. Gewezen wordt op de stichting van de Koninklijke Nederlandsche Landbonwver- eeniging, op initiatief van Z. K. H. Prins Hendrik. De leening, noodig om aan be drijfskapitaal te komen, was binnen den bepaalden tijd volteekend. De werkzaamheden breiden zich geregeld uit. De periodiek aftredende commissarissen, de heeren jhr. mr. G. L. M. H. Ruys de Beerenbroeck, mr. F. van der Tuuk en G. J. van Heek, werden herkozen. In de va cature II. L. van de Wall Bake werd voor zien door de verkiezing van den heer H. Tli. 's Jacob te Staverden bij Elspiet. Medegedeeld wordt, dat op de jongste al- genie©, e vergadering van de hoofdafdeeling Zoetwatervisscherij benoemd zijn tot hare bestuursledenvoor de sectie riviervissche- rij de-heeren A. van den Heuvel te Dor drecht, P. Kooy te Bergambacht, P. Schun- gel te Hoenzadriel en H. F. Weyde te Loo, geme. Druve en voor de sectie binnenvis- scherij de heeren H. Aalderink te Gronin gen, W. Dil Jzn., te Zaandam, W. Gaastra Jr. te Jutrijp en G. J. Kroef te Gorinchem. Tot onder-voorzitter zijn op 30 Augustus gekozen de heer P. Kooy voor de sectie riviervisscherij en de heer G. J. Kroef voor de sectie binnenvisscherij. Beide heeren nemen nu zitting in den Raad van commissarissen der Maatschap pij. Tevens zullen zij met den heer H. Aal- drink uit Groningen een commissie van toezicht vormen op 't orgaan der hoofd afdeeling „Onze Zoetwatervisscherij". Vervolgens nam de voorzitter het woord en hield een voordracht over de „Cultuur werkzaamheden in Westfalen". En eindelijk deed de heer J. P. van Lonk- huyzen, adjunct-directeur der Maatschappij, eenige mededeelingen over: „De werking der afdeeling „Houtsorteeringen". Donderdag werd de algemeene vergade ring besloten door een belangwekkende ex cursie naar de Peel, waaraan een vrij groot getal congressisten deelnamen. Zangwedstrij d. Door de di rectie van het „Brongebouw", te Haarlem, wordt een wedstrijd in solo-zang uitgeschre ven voor soprannen, alten, tenoren, barri- tons en bassen, die gehouden zal worden in de maanden October, November en De cember van dit jaar en waarvoor worden uitgeloofd gouden, verguld zilveren en zil veren medailles, benevens diploma. De voorwaarden, om tot dezen wedstrijd te wo-rden toegelaten, zijn op aanvraag ver krijgbaar bij de directie van het „Bronge bouw" te Haarlem. Een kerkraam, aan prin ses Juliana gewijd. Men zal zich herinneren, dat de Vereeniging tot ver fraaiing van Rotterdam en tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer ter gelegen heid van de geboorte van Prinses Juliana het initiatief nam tot het aanbrengen van een gedenkraam in de Groote Kerk, waar door hot genoemde feit voor hot nageslacht wordt bewaard. Met belangstelling zal miem vernemen, dat het daarvoor benoodigde ka pitaal voor ©enigen tijd is bijeengebracht en de opdracht voor de vervaardiging van het raam kon worden gegeven aan den. lieer Schouten, te Delft. Zoo mogelijk zal het raam onthuld worden op den eersten ver jaardag der Prinses Een boek o var N ed erland. Naar wij vernemen, zal in het voorjaar 1910 bij A. W. Sijthoff's TJitge vers maat schappij, te Leiden, een boek over Neder land in de twintigste eeuw verschijnen, dat bestemd is, te doen zien wat ons land thans op allerlei gebied beteekeut. Bij de samenstelling van het boek zal de leidende gedachte deze zijn in een zoo kort bestek als het belang van de stof gedoogt een in zijn beknoptheid volledig en juist beeld te geven van liet Nederland der twin tigste eeuw op allerlei terrein. Aan bovenstaande mededeelingen kan nog worden toegevoegd, dat het algemeen Ne- derlandscli Verbond reeds krachtons een ver klaring van het groepsbestuur voor Neder land zijn instemming met dit plan heeft te kennen gegeven, en aan de uitvoering zijn zedelij ken steun heeft toegezegd, terwijl de uitgevers ook van andere zijden op mede werking en steun hopen. Naast dit boekdeel, met algemeene be schouwingen over verschillende takken van handel en bedrijf, zal nog een tweede deel verschijnen, waarvan de redactie aan andere schrijvers is toevertrouwd. Dit tweede deel zal de aandacht vestigen op de belangrijkste afzonderlijke onderne mingen, welke in die verschillende takken worden gevonden. Door de uitgevers is de samenstelling van het plan, de aanwijzing der medewerkers en het toezicht op de redactie van het eerste deel opgedragen aa njhr. mr. H. Smissaert, secretaris der Vereeniging van Nederlaid- sclie Werkgevers, en lid der redactie van „Onze Eeuw, terwijl de heer J. E. van der Wielen, journalist te 's Gravenhage, de re dactie van het tweede deel op zich zal nemen Nederland op.de tentoon stelling te Buenos Aires. Er heeft zich een voorloopige commissie in ons land i vormd voor eene Nederlandsche af- deeli ig op de internationale tentoonstelling te Buenos Aires in JuniJuli 1910, ter viering van het 100-jarig bestaan der Ar- gentijnsche Republiek (secretariaat Wete ringschans 233, Amsterdam). In overleg met deze commsisie en met de afdeeling Handel van heb Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel hebben een vijftal heeren zich tot een voorloopige commissie gevormd, met het doel hier te lande voor Nederlandsche deelname propa ganda te maken. Door de Argentijnsche regeering zijn eenige inillioenen guldens voor deze tentoon stelling beschikbaar gesteld en de regeling is aan bekwame handen toevertrouwd. De tentoonstelling belooft druk bezocht te zul len worden, daar behalve Argentinië ook uit de overige Zuid Amerikaan sche staten en uit Europa vele bezoekers worden verwacht. BuenosAires telt thans reeds ruim 1,200,000 inwoners. De gelegenheid tot inschrijving sluit 1 November a.s. Secretaris en voorzitter zijn gaarne bereid alle inlichtingen te geven. Opvoedingsgestichtvan- we g e de Ned. Herv. kerk. De commissie tot voorbereiding voor dit ge sticht, tot de oprichting waarvan de Synode der Ned. Herv. kerk in haar zitting van 20 Augustus 1907 heeft besloten, heeft aan gekocht ongeveer 40 hectare heidegrond, gelegen aan den grintweg tusschen het ta lion Maarsbergen en het dorp Leersum, op ongeveer 20 minuten afstauds van deze beide plaatsen en niet ver van Doorn, Driebergen en Woudenberg. Aan genoemden grintweg zullen de gebou wen verrijzen naar het ontwerp van den heer C. B. Posthumus Meijes, architect te Am sterdam, die reeds 9 jaren geleden voor de synode een ontwerp had gemaakt voor een kleiner gesticht voor een soortgelijk doel. Deze plannen zullen aan de beoordeeling der regeering worden overgelegd, ten einde voor de uitvoering, behoudens de goedkeuring der Kamers, een subsidie te verkregen, daar het hier voornamelijk regeeringskinderen zeer bepaald jongens geldt, met wier plaat sing de regeering dringend verlegen is. Mocht deze subsidie verleend worden, dan zal er echter nog een zeer aanzienlijk kapi taal noodig zijn, dat men hoopt te vinden uit vrijwillige bijdragen door bemiddeling der provinciale commissies of indien het niet anders kan uit geldleeningen, waar bij de commissie hare hoop vestigt op rijke diaconieën en vooral op weeshuisbesturen, die over ruime middelen te beschikken heb ben en die in hunne inrichting niet kunnen blijven en voor welke deze nieuwe stichting voor ongeveer 200 verpleegden dus ook een uitkomst zijn zal. Hbld. Bestrijding van den woe ker. De jury voor de prijsvraag van de Na tionale Vereeniging tot bestrijding van den woeker, zooals bekend bestaande uit de hee ren Joh. Braakensiek, Amsterdam, Toon Dupuis en J. J. van de Sande Bakhuysen uit 's Gravenhage heeft, naar wordt mede gedeeld, zijn taak ten einde gebracht. Met algemeene stemmen is de prijs voor prentbriefkaarten toegekend aan de inzen ding onder het motto „La mort", waarvan de vervaardiger bleek te zijn de heer Ton van Tast, Badhuisstraat 7. Scheveningen, terwijl voor etiket de prijs is toegekend aan „Crayon", vervaardigd door den heer A. J. van der Laag, 1ste Jan van der Heijden- straat, Amsterdam. Bestrijding der werke loosheid. Op initiatief van den Chr. Nat. Werkm. Bond hébben de vier ver schillende Werklieden-vereenigingen te Bclsward een schrijven aan den Raad der gemeente gericht met. verzoek, uit zijn mid den eene commissie te benoemen, om met genoemde organisaties zoo mogelijk midde len en wegen te vinden tot bestrijding der werkloosheid. Gaarne zagen zij zich zoowel van de moreele als financieele steun van den Raad bij dit pogen verzekerd, en hebben dit in bedöeld adres kenbaar gemaakt. Een politieh on d e n-c o n- cours. Op 23 September a.s. van 10 tot 4 uur zal een politiehondenconcours gehou den worden te Rijswijk (Z.-H.) op een ter rein aan den Haagweg aldaar, ter gelegen heid der Landbouwtentoonstelling. Slechts 9 honden kunnen geplaatst worden. Deelnemers kunnen zich vóór 15 Septem ber a.s. bij den heer Besseling, inspecteur van politie te 's Gravenhage, aanmeldèn. Chloor-calcium t &T w fi ring van stof. Op hot terrein van de Tilburgtsche tentoonstelling is een proef ge nomen met chloor-calcium ter wering van liet stof. In de eerste dagen, nadat eenige van de 10 door de firma L. J. M. Krul, Rotterdam, Gaffelstraat 27 gezonden vaten over de wegen waren verspreid, kwamen door den regen de diensten van dit stofwe- rend middel niet duidelijk aan het licht, doch in de warme dagen van 6 tot 16 Aug. bloek heb dat de met het middel behandelde wegen volkomen stofvrij waren, terwijl de overige wegen 3 a 4 maal moesten besproeid worden om de vorming van stof tegen te gaan. De directeur der gemeende-reiniging was dan ook vol lof over de verkregen re sultaten met het gebruik van ehloor-calciuim als stofwerend middel, dat hij belangheb benden met volle gerustheid heeft aanbe volen. Boekbeoordeeling; Te laat om in een vorig boeken nieuws te ver. meldèm, kwain nog het volgende in: Uit de R e monstranteohe Broe derschap, onder Ted. van Dr. J. A. Beijer- man. uitg. A. H. Adriani. te Leiden. De 2de afl. van den 21 sten jaarg. bevat ..Yerdogmatiseerde giodedïenst". een leerzame bladzijd» uit de Kerk. geschiedenis der 17de eeuw door Prof. Groene- wegen, naar aanleiding van een hand schrift uit do verzameling der Rem. Gem. te Rotterdam „Handelinghe 1'. Cupi met Adam Hartwecli end© .Jaqiies N. over de Perseveranti© op den 13 Mey 1611." Voorts gewone rubrieken. Het Groene en Witte Kruis, geill. ■maandschrift gewyd aan de belangen van Zieken, verpleging en Hygiëme. Do 3de afl. van den Öden jaarg. bevat o. a. artikelen over: Districtsvor- nving in de beide vereenigingen. die aan het tijd schrift zijn naam gaven, Openluchtbehandeling van bedlegerige patiënten, voorts de gewone ru brieken, in een van welke ..Berichten" als op schrift voerend, o. a. de belangrijke mededee- lmg, dat het totaal afdeelingen der beide ver eenigingen nu juist 497 bedraagt. De redacteur van dit tijdschrift., ijverig voorstander van. R. en W. Kruisbelangen, ds. Fleischer, te Winters wijk., heeft eer van zijn werk. Nieuw Vrouwenleven, maandblad voor dames, onder red. van Daisy E. Junius, te Heelsum De 9de afl. van. den 2den jaarg. be vat het vervolg en slot van hot art, van Notaris Moll over de vraag of algeheele gemeenschap van goederen het wetteïijk gevolg van het buwelyk zijn moet en welk aandeel de vrouw moet hebben in 't beheer der goederen van. d© echtelieden P A. M. Gerlh van Wijk schrijft over dé vijfjaar!, verg. van den Internationalen Vrouwenraad. H. de Boer handelt over de Geldersche schilders in Pulchri Studio. In ..Rubriek voor Heerem" een brief uit Duitsoh Zuicl-West-Afrika, en een en ander over en tegen de uitroeiing der olifanten en. in „Cosmopolibisdhe Caramels" over Struis vogels in 't vrije veld, !het Zuningzuur in onze spijzen. In ..Correspondentie o. a. een belang rijke mededeeKrrg over de Bananen als.... drank, bestrijders! LnMerdnadde redactrice weet leze res en lezer veel en velerlei te geven! Hot Nieuwe Leven, red. C. Meijer, uitg. Joh. Voogd t© HaarUoönDo 2de afl, van den 2den jaarg. bevat Ihet vervolg van ,,De Kunst", een mooit art.; over schilder-, beeld, bouwkunst, architect uur', poëzie wordt gehan deld', om ten slotte de aandacht te bepalen bij „de grootste kunstenlaar", d. i. ieder mensdh, omdat in ons sluimert het wondore vermogen d© kunst te verstaan, omdat ieder onzer kan, zoodra hij zich zyn eigen, diieper leven bewust is gewodden. De Ho Hand sche Lelie, red. Jonlkvr. Anna de Savornin Lobman, uitg. L. J. Veen te Amsterdam. D© afl. van 1 .Sep;, bevat Een en, ander over het Vrouwenvraagstuk door H. van Roggen Blomhertvoorts een, art woord' op do vraag „Wat zou ilk döen a'te ik dochters faaid?" door do red actrice, een antwoord dab moge deze en die er bedenk ingen togen Webben zeker te denken geeft, Dwn een art. over het bekende spookschip en zijn oorspróng, „dien Vlie genden Hollaadei en zip, vei daman te Kapitiuii" door C. G. Eindelijk de gewone Tubriéfeen. Holland Express, bureau Prins Hen drikkade 2021 Amsterdam. Het nr. van 1 Sept. liamk'it in woord en. beeld over Parijs, be nevens vootzetting van Het Yellowstone Pa ik. De ilLlu-.tr afliet» zijn mooi genomen en scherp, b.v. van den Foyer de l'Opera. Our M a g a i n. e en bijgevoegd CbtSds Com panion edited by the Publication Committee of the Scotch Glnircih to Rotterdam, lion. seor. Mr. J. SchenkRobert Fruln-striaat 11, Udt den nard der. zaak wondt in de Sept.-afl. uitvoerig stil gestaan bij die plechtigheid van, 11 J.uli ter her innering aan cl© IYilgrim Fathers. Een facsimile van de gedenkplaat is als supplement bij deze afl. gevoegd. N B. De uitgever van ,,Voor 't Jonge Volkje" ..Do Kinderwereld" ©n, „Voor de Kinder kamer" heeft, naar wij vernemen, den, heer A. C. C. dé Vletter, dii» de redactie tijdelijk waar nam, van deze betrekking onthevén. Daartoe aangezocht, heeft de heer S. Ahramnz, onderwij zer te Amsterdam, de redactie van genoemde tïjdschniiu'Ti met l September aanvaard; zijn. heldere blik op bet kuufierteven. óók sprekend© uit hetgeen hij reeds voor do jeugd, heeft ge schreven is een waarborg, dat. do inhoud dier tijdschriften uitstekend verzorgd «al wordén. F. W. DRUVMR.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1