BINNENLAND. één rijn en bijeen behooren. Het belang des volk» is ook dat van den Koning en omge keerd. Leve <le Koning 1" Men moet er al zeer op uit zijn van spij kers op laag water te zoeken, wanneer men uil deze onschuldige woorden gif zuigt. I)aar men in de provincie heelwat minder sympathiseert, met den militairen toon dan in de hoofdstad, hooft de staatkundige ver oen iging besloten propagandisten naar 'de provincie ie zenden om daar stemming te maken voor de onder de officieren heer- schende beweging. De Atheensche berichtgever van de Yos- sische Zeitung, de militaire neven regeering in Griekenland kenschetsende, welke het Joug-Turksche comité na-aapt, en de regee ring dwingt, naar hare pijpen te dansen, schrijft vervolgens: ,,De officiereu dringen aan op de betaling van den wissel, welke minister Mavromichalis overhaast met zijn handteekening heeft voorzien en verlangen eene snelle en onvoorwaardelijke doorvoe ring van hun programma, zonder zich veel het hoofd er over te breken, waar de half bankroete staat de middelen vandaan moet halenhoogstens geven ze den raad eene leening van 100 millioen aan te gaan, alsof Europa slechts er op wacht Hellas met zijn geld te mogen steunen. Een der hoofd punten van hun program, de verwijdering der prinsen uit het leger is reeds vervuld: de kroonprins en prins Nicolaus hebben zich ter beschikking laten stellen en de andere prinsen hebben een verlof van meerdere jaren verzocht en verkregen, teneinde in Duitschland een militaire vorming te onder gaan. Nu gaat men met vurigen ijver verder liet- leger van de overige en reactionaire ele menten to zuiveren. Generaal Smolensky van wietr men in langen tijd niet heeft ge huurd, is de leiding van het generale com mando, dat de kroonprins vrijwillig heeft opgegeven, opgedragen de drie legerdivisies zijn geplaatst ouder het bevel van drie op den voorgrond tredende leiders der officie renbeweging. Daarentegen zijn verschillen de hooggeplaatste officieren, die zich tegen over de beweging onverschillig of ongeneigd liebbeu betoond, op non-activiteit gesteld, anderen werden gepensioneerd, weer anderen uit de hoofdstad naar de provincie overge plaatst, terwijl de aanhangers der beweging posten van vertrouwen bekleedenzoo werd de luitenant Haizimickalls, in wiens huis voor maanden de eerste beraadslagingen der officieren hebben plaats gevonden, tot adju dant van den minister van oorlog Lapiothis benoemd. Zulke handelingen van officieren, die door wraakzucht en onverdraagzaamheid schijnen te zijn ingegeven, kunnen bezwaar lijk den gewen sob ten geest van broederlijk heid en eendracht in het officierenkorps scheppen, voor welks afwezigheid de officie ren tot dusver de prinsen en hun „kliek" verantwoordelijk steldenveeleer zal daar door aan het streven der aan de beweging vijandige officieren, wier aantal, in 't bizon der in de provincie met gering is, welkom materiaal tot agitatie tegen den militairen bond worden geleverd. Marokko. Uit Madrid wordt gemeklDe intocht van overste Larrea in Molilla werd Zondag tot eene vreugde-manifestatie. De troepen en de inwoners konden voor de eerste maal na oen twee maanden durenden oorlogstoestand e>en blijde gebeurtenis, de bevnjdang der kust streek tot aan de Moeleya, noleeren. Generaal Aguilera is tengevolge van wa ter-gebrek naar Soukh-ol-Arba teruggekeerd. De bestraffing der inboorlingen was zóó dual*tig, dat zich in het Kebdona-gebied geen vijand meer laat ontdekken. Des te he viger was Zondag echter de beschieting van een proviandtrein van Meiilla naar de bui tenposten. D© Spanjaarden hadden daarbij één doodo en meerdere verwonden. De vijand; die, naar men beweert, versterking gekre gen heeft, verzamelt zioh in Nador. Gene raal Marina's hoofdkwartier is altijd nog in Rest inga, waar hij voortdurend vertegen woordigers der Kebdana-kabylen ontvangt, die hunne onderwerping aanbieden. Generaal Marina prijst lioogelijk het vol hardingsvermogen en den geest der Spaan- solie troepen. Speciaal wijst de generaal ook op de houding van den kaïd Bene ha, die aan het hoofd van 200 inboorlingen aan de krijgsoperaties der Spanjaarden deelnam. De genotaal is van meening, dat door deze ope raties liet geheel© Kobdana-gebied, dat on der den invloed der vijandelijke harka on rustig begon te worden, onder Spaansohe heerschappij gebracht is. De vrees van de Temps", dat de Fran- sche actie in Marokko de nadeelen zal on dervindon van het optreden der Spanjaar den, waardoor in het vroeger rustige Keb- daua-gebied thans oen oorlogstoestand heerscht, wordt door de Spaanecho pers, zoo als wel te verwachten was, niet gedeeld. De „Imparcial" voegt daaraan toe, dat verwij zing naar dergelijk mogelijkheden de hou ding van Spanje niet kan beïnvloeden. Wij moeten de belangen van Spanje verdedigen, zegt dit blad verder. Wij moeten opkomen voor de eer van Spanje en voor de veilig heid van onze Noord-Afrikaansche bezittin gen en de ons bij het verdrag van Algeciras opgelegde verplichtingen geven ons het recht tot ons optreden, en de „Imparcial" ia dan ook overtuigd dat Spanje zijn pacificatie veldtocht volbrengen zal, zonder door Frankrijk of eenigo andere mogendheid be lemmerd te worden. Het blad hoopt niet dat er verband be staat tusschen de meeningen der Fransche regeering en die tan de Temps. Egypte. Te Genève wordt op het oogenblik een congres van de jong-Egyptische partij ge houden. Naar aanleiding daarvan zegt de Temps Wij wenschen den jong-Egyptenaars geluk met dit bewijs van belaugstelling in de lotgevallen van hun land, dat sedert zoo langen tijd in diepen socialen slaap verzon ken lag. Het is goed, dat het jonge geslacht belang gaat stellen in de openbare zaak, want wil het eens tot mocht komen en in celfregeering de verwezenlijking van zijn hoop vinden, dan kan zulks alleen geschie den door bestudeering van regeeringsproble- tnen en niet door luidruchtige straatbetoo- gingen en opgeschroefde taal in pers of ver gaderzaal. En het blad verklaart in het be lang van de zaak der Egyptenaren zelve te wenschen, dat op het congres zoo weinig mo gelijk worde gesproken over revolutie en de nadeelen van de Engelsehe overheersching, maar daarentegen zeer veel over volksopvoe ding. Perzië* Te Petersburg trekt het zeer de aandacht, zoo wordt van daar aan de Köln. Zeit. ge meld, dat de berichtgever van de Nowoje Wremja te Teheran in den laatsten tijd be gint den toestand aldaar weder met zeer donkere kleuren te schilderen. Zooals men weet, waren de vroegere mededeelingen van dezen correspondent de hoofdaanleiding voor de uitzending der Russische troepen. Hij weet thans weder allerlei kwaads uit Perzië mede te deelen. De regeering is slechts in naam liberaal, in werkelijkheid echter' even despotisch als de vroegere. Door onderlinge twisten in den boezem der regeering, wordt hare werk zaamheid verlamd. Haar aanzien bij het volk wordt met den dag minder en het aantal aanhangers van den vroegeren sjah neemt snel toe. Het gerucht loopt, dat de gewezen sjah, nadat hij de Europeesche beschaving zal hebben leeren kennen, weder door het volk gekozen zal worden en dat hij alsdan de ge- wenschte hervormingen zal invoeren. Kolonel Liakof, de vroegere bevelhebber van het kozakkenregiment in Perzië, heeft eveneens aan een medewerker van bovenge noemd blad medegedeeld, dat hij den toe stand in Perzië als zeer ernstig beschouwt, en zeer ernstige verwikkelingen vreest. Het vertrek van den sjah zou, volgens hem, vol strekt geen verbetering brengen, daar bij de kuiperijen en de tweedracht tusschen de lei dende personen de verwarring in het binnen land zal blijven voortduren. Volgens de bladen te Moskou is de toe stand van de Russische troepen te Tebriz allertreurigst. Hunne uniformen zijn geheel en al versleten en hangen hun in lappen langs het lichaam. Tot groot vermaak van de Perzen loopen zij in een slaaprok gehuld en met het geweer over de schouders langs de straten. De schuld van al die ellende treft de intendance, die halfvergane stoffen heeft geleverd en zich niet lieeft ontzien ook thans weder het prestige van Rusland in het buitenland te schaden en de ongelukkige soldaten tot slachtoffers van hare hebzucht te maken. Allerlei. N e w-Y ork, 14 Sept. In een on derhoud' met een berichtgever van de Asso ciated Press te Buttle Harbour zeide Peary „Ik ben de eenige, die ooit de pool heeft bereikt en ik ben bereid dit te bewijzen. Ik zal thans niet in bijzonderheden treden, deze zullen later bekend worden. I'k heb verklaard, dat Cook de pool niet heeft be reikt en ik heb concrete bewijzen tot staving van deze bewering. De geheele geschiedenis zal vermoedelijk in zes maanden bekend zijn. Het zou niet politiek van mij zijn thans in een uitvoerig debat te treden, want ik zou dan mededeelingen verspreiden, waarvan misschien door anderen gebruik zou worden gemaakt. Ik ben van plan te wachten tot Cook zijn verklaring publiceert, dan zal ik ook de mijne bekend maken en kunnen de wetenschappelijke genootschappen hun oor deel uitspreken. Dan zal er niets overblijven van Cook's verklaring". vHet slot van Peary's verhaal behan delt den tocht van de 88e breedtegraad af. Peary zelf trok nu vooruit met 4 Eski mo's. Den 4en April werd de 89e graad be reikt; de tocht ging nu met groote snelheid verder langs een gunstig terrein. Alleen vreesde men ieder oogenblik op een ijsscheur te stuiten, die het voortgaan zou beletten. Den 6en April bereikte Peary de Pool. In zijn dagboek schrijft Peary „Eenige uren later, waren wij eindelijk aan de Pool. „Het doel, dat men vergeefs had nage jaagd, drie eeuwen lang, dat 20 jaren mijn droomen vervuld had, was bereikt. „Het was een uag al9 alle andere, en toch was mijn ontroering zóó hevig, dat het mij onmogelijk was te slapen, in weerwil der verschrikkelijke vermoeienis van de laatst© 53 uren." Aan de Pool werden waarnemingen ge daan en eveneens werd een kleine tocht ge maakt. Enkele uren na de aankomst van de ex peditie klaarde de hemel op en bleef hel der tot het vertrek. Van land was niets te bespeuren. Toen werd na een verblijf van 30 uur aan de Pool de terugtocht aanvaard. Wat op de heenreis in 5 dagen was afgelegd, werd nu in 3 dagen geduan. Op 5 mijlen van de Pool werd een meting gedaanmet 1500 vademen werd geen land gepeild. Den 23en werd de laatste slede op het vasteland gebracht, iets ten Westen van Kaap Columbia. De Eskimo's waren razend, een van hen beweerde dat „de duivel gesla pen had of ruzie had met zijn vrouw, anders waren wij er nooit zoo gemakkelijk geko men." Mexico, 15 September. Tomp- son, gezant der Vereenigde Staten, verkreeg voor zijne regeering het toezicht op den Pan Amerikoanschen spoorweg door de aan koop van 9,600,000 dollars aandeelen. vTe Dingwall in Schotland zal een Amerikaansche dollarprinses, miss Anita Stewart, in het huwelijk worden verbonden met Prins Miguel van Braganza, een af stammeling der Koningen van Portugal. Veertig leden en vertegenwoordigers van Europeesche Koningshuizen zullen de trouwplechtigheid bijwonen. I>e Staatscourant van Woensdag 15 September bevat o. a. de volgende Konink lijke besluiten benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Terborg mr. C J. Huijeer, advocaat procureur te Den Haag, beèedigde klerk ter griffie van de rechtbank aldaar; benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse de burgergeneeskuudige arts G. H. Nord. Witte Kruis. Z. K. H. de Prins der Nederlanden, voorzatter der staatscom missie voor het reddingswezen op de Neder - landsche kust heeft Dinsdag het- wijkgebouw verplegingsinrichting voor schipbreukelin gen en drenkelingen der Witte Kruisafdee- ling Velsen te IJmuiden bezichtigd en in dienst gesteld. Bij deze gelegenheid werd door den heer Th. J. Wynoldy Daniels, voorzitter en se cretaris der Witte Kruis-afdeeling Velsen een rede uitgesproken. Prinses Juliana. Het eerste tandje van Prinses Juliana. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat Prinses Ju liana zeer voorspoedig blijft opgroeien en dat het eerste tandje gisteren is doorgeko men, zonder dat de gezondheid der Prinses daaronder in het minst heeft geleden. Maandag namen als gasten deel aan het diner van Hare Majesteit de Koningin- Moeder de president en de leden van het Hoog Militair Gerechtshof, de advocaat fiscaal en de griffier. Het MijnwetjeVan Kol. De Haagsche correspondent van „De Tijd" zegt voldoenden grond te hebben om aan te nemen, dat de meerderheid der Tweede Ka mer de in-behandeling-neming van het Mijn- wetje-Van Kol zal weigeren. Bij beschikking van den minister van Marine zijn met ingang van den len Novem ber 1909 de navolgende verplaatsingen ge last: de adjunct-commies bij 's Rijks wer ven J. W. Noë van 's Rijks werf te Amster dam naar die te Willemsoord; de klerk bij 's Rijks werven H. A. van Vliet v an 's Itijks werf te Willemsoord naar die te Amsterdam. Een brief van admiraal de Ruyter. Aan het departement van Marine werd onlangs een uiterst welkome schenking gedaan. De heer E. Luden te Amsterdam kwam eenigen tijd geleden door aankoop in het bezit van een schrijven van den luitenant admiraal Michiel Adriaanszoon de Ruyter, gedateerd van 's Lands schip de „Beven Provinciën" 11 Juni 1673 op Schooneveld, d. i. vier dagen na den aldaar tegen de ver eenigde Engelsehe en Fransche vloten ge- leverden glorierijken zeeslag. De brief is dus geschreven op een der meest merkwaardige tijdstippen van het leven van de Ruijter, terwijl het schrijven evenzeer een der be langrijkste en roemrijkste zeestrijden betreft, waarin het admiraalschip de „Beven Provin ciën" is gewikkeld geweest. Het was o. a. ook op den 7en Juni 1673 tijdens den zeeslag van Schooneveld, dat de Ruyter, nadat hij zeven Fransche schepen onder den vice-ad- miraal d'Estrées uitéén had doen stuiven, de woorden uitte: „De vijanden hebben nog ontzag voor de „Seven Provinciën". De brief, die nog in volkomen gaven toe stand verkeert, heeft oorspronkelijk deel uit gemaakt van de verzameling van den uit den 18en eeuw bekenden geschiedschrijver Daniël Gerdes en draagt de onmiskenbare bewijzen van echtheid door handteekening en water merk van het papier. Hij luidt als volgt: Hooch Edel Gebooren en Ge strenge Heere. Ick ben lioochstens verplicht voor de woorden, die Uw Ho: EdGestr. mij belieft te betuigen, met kennisse te dragen van den uitslach vant gevecht daarin dat Gódt almachtigh op den 7dn dezer loopeude maendt de Vlooté, èn der Wapenen van den Stlaet soo goedentierenlijck heeft believen te Zegenen. Wat wij als geringe Instrumenten daartoe hebben gecontribueert, zijn wij eer ende Godtshalven verplicht, Uw Ho: Ed Gestrenge weet int district van desselfs Gouvernement der vijanden oogmerk ende intentie mede wel te prevenieeren ende ij del te maecken, verhoopende daarvan bij ver- volch de continuatie ende occassasie te heb ben van Uw HoEd. Gestr. voor de be- wesen civiliteit effectievelijk te mogen be danken, ende betoonen hoe seer ick ben Hooch Edel Gebooren en Gestrenge Heer Uw Ho: Ed': Ootmoedige dienaar Michiel Adrz. de Ruyter. Actum in s lands schip de Seven Provinciën op Schoo neveld den Hen Juni 1673. Aan den Heer V. Beverwaerd. De heer Luden heeft dezen brief aan Zijne Excellentie den Minister van Marine aan geboden en het behoeft wel niet te worden verzekerd, dat deze schenking ten zeerste wordt op prijs gesteld en met alle zorg aan den weusch van den schenker zal worden gevolg gegeven, om dezen brief een passen de en blijvende plaats in te ruimen aan boord van het te Amsterdam in aanbouw zijnde pantserschip „Zeven Provinciën". De volgende alphabetisch-e aanbeve lingslijst is opgemaakt voor rechter in de rechtbank te Breda: mrs. jhr. A. J. M. G. de la Court, jhr. E. A. E. van Meeuwen en G. M. H. Sassen, griffiers, respectievelijk bij de kantongerechten te Tilburg, Eist en Eindhoven. Intern. Veeartsen ij kun dig Congres. De eerste alg. vergade ring van het 9e intern, veeartsenij kundig congres werd gisteren bijgewoond door den Prins, beschermheer van dit congres, ouder geestdriftig applaus van de congressisten binnengeleid dbor den president en. den secretaris - generaal De leider van deze algemeene vergadering, dr. Lydihin, den Prins begroetende, dankte Z. K. H. voor dit nieuwe blijk van belang stelling in het congres en d)e vraagstukken, die het behandelt. Over het na opening der vergadering aan dj orde gestelde onderwerp„de officieele strijd tegen de besmettelijke longziekte der varkens en de varkenspest volgens de ion- 9te onderzoekingen betreffende de ziekte oorzaken, de inenting, de serum-inenting enz." werd allereerst verslag uitgebracht door hofraad Hutyra, 1 eeraar aan de vee artsen ij kundige hoog esc hooi te Budapest. Het congres nam een resolutie aan, be trekkelijk de wen schel ij khedd van afzonder lijke behandeling van de varkenspest en de borstziekten van varkens. In sporadische gevallen van varkenspest is afmaking, met schadeloosstelling, noodig. Waar de ziekte veelvuldig voorkomt is isoleering gewenscht. Voorts als preventieve maatregel inenting met bloedserum van hoog geimmuneerde varkens. Milder behandeling is noodig van borstziekten. Doelmatig onderricht van de veehouders zal vooral preventief moeten werken tegen de verbreiding van de pest ziekte. Voorts werd beslist dat wetten en veror deningen meer dan tot dusver aan deugde lijke bescherming van de uitoefening der veeartsenijkunde moeten, worden dienstbaar gemaakt. De Prins verliet te half twaalf de och tend-vergadering. In de namiddagzitting, gehouden onder voorzitterschap van prof. Bang, uit Kopen hagen, was in de allereerste plaats aan de orde liet volgende vraagpunt: „de rol van den veearts in zake zoötechnische vraagstuk ken". Rapporten hierover waren uitgebracht door de heeren Eisner te Podersam (Bohe- men)Matthiesen (Duitschland) Lavalard (Frankrijk) en Van der Poel (Java). Hierna kwam in behandeling het tweede punt der agenda voor hedenmiddag„De voorwaarden ter verkrijging van den graad van doctor in de veeartsenijkunde". Hieromtrent waren rapporteurshofraad Hutyra (Hongarije), prof. Leclainche (Frankrijk) en dr. Schmaltz (Duitschland). Professor Schmaltz greep de gelegenheid aan om den weusch uit te spreken, dat de veeartsenijschool te Utrecht, die aan de we tenschap reeds zulke uitstekende diensten heeft bewezen, de eerste moge zijn, die den naam van hoogeschool zal verwerven. Op initiatief van den kapitein-veearts van het Italiaansche leger Tricoleo en den luite nant-paardenarts Thomassen, zijn de paar denartsen der verschillende legers, op het congres vertegenwoordigd, Dinsdag samen gekomen in een der zalen van het Kurhaus en hebben, onder presidium van kolonel Tot- terat, in beginsel besloten tot het oprichten van het internationaal militair-veterinair comité, dat zich zal bezighouden met vraag stukken, welke het leger betreffen, met het doel, die op volgende congressen ter sprake te brengen. Broederschap van cand.- notarissen. De Broederschap van can- •Jidaat-notarissen in Nederland en zijne Ko loniën vergaderde Maandag te 's Graven- hsge onder voorzitterschap van mr. J. P. S. Gualtherie van Weezei De voorzitter legde in zijn openingswoord er den nadruk op, dat de Broederschap nim mer mag zijn een zuiver materialistische vereeniging, maar vooral ook op karakter vorming moet blijven aanstuïen. Aan de orde kwamen de praeadviezen over de juridische en economische beteekenis van de rechten van opstal, erfpacht, be klemming en grondrente, uitgebracht door nrr. J. Wolterbeek Muller, adv. en proc. tei 'r Gravenhage, en mr. J. A. van Hamel, adv. en proc. te Amsterdam. Bij de discussie week de heer G. F. J. Brands, Hilversum, af van het praead vies van mr. Wolterbeek, waar de praead- \;seur een zakelijk recht voor den landbou- w: noodig acht als middel tot credietver- schaffing. Voor de ontwikkeling van het landbouwcrediet, met name de Raiffeisen- l anken, achtte deze spreker een zakelijk recht hiervoor niet meer noodig. De heer P. ten Laag, uit Dordrecht, wepschte de grondrente uit te schakelen uit bet praeadvies van mr. Van Hamel. De heer P. J. D a m, uit Vreeland, was 't oneens met mr. Walterbeek Muller, waar deze de grondrente in bescherming had ge nomen tegenover het hypotheekrecht. Bij grondrente blijft de hoofdschuld steeds even groot, al betaalt men ook nog zoovele jaren. E i dit is het grootste economische nadeel van de grondrente tegenover het hypothe cair krediet. In tegenstelling van mr. Van Hamel gaf spreker de voorkeur aan erf pacht boven huurpacht. Mr. C. de R a n i t z, lid van het hoofd bestuur, uit Winsum, sprak als Groninger ten woord ten gunste van het beklemrecht, dat z. i. in de practijk zoozeer voldoet, dat het in de toekomst, gezuiverd van gebreken, sullig een grooter vlucht zal nemen. Vervolgens kwam de eerste praeadviseur, rnr. Wolterbeek Muller, aan het woord. Hij stelde voorop dat de leidende gedachte bij zijn praeadvies deze wasin dien men iemand niet kan geven het volle eigendomsrecht, welke rechten kan men hem dan gevenDaarbij dient men den landbouw en de stadsuitbreiding op zichzelf te beschou wen. Wat erfpacht aangaat, betoogde Spr. o.a. dat hij geen landnationaliteit coüte que coüte wil, maar wel dat gronden, die ont staan bij de drooglegging der Zuiderzee, staatseigendom blijven en dat in het alge meen de gemeenschap de vruchten plukt van waardevermeerdering van den grond, welke net gevolg is van algemeene economische oorzaken. Daarna was aan het woord de tweede prae adviseur m r. V a ii Hamel. Hij betuigde o.a., dat in de overdreven ontwikkeling van liet hypotheekwezen een groot gevaar gele gen is. het gevaar van te groote lichtvaar digheid. Dat gevaar is bij de grondrente veel geringer, daar hierbij de eenige waarborg 7oo" den credietgever gelegen is in den grend en de productiviteit daarvan. Tn de middagvergadering van de Broeder schap van c and idaat-notarissen werd op voorstel van het hoofdbestuur besloten, zich tot de regeering te wenden met requesten, waarin ter betere behartiging van de stoffe lijke belangen van de candidaat-notarissen verzocht wordt, verschillende wetswijzigin gen voor te stellen. Tot lid van het hoofdbestuur werd geko zen de heer P. W. v. d. Ploeg; tot plaats vervangende leden de heeren M. G. Bon, J G. Klaassen en A. Tukker; tot lid der commissie van beheer der ondersteuningskas de heer D. E. Hoender; tot plaatsvervan gend lid dier commissie, de heer C. Kaste- leyn A.Mz De heer A. Witlok, te Oss, werd, op voor stel van de afd. Noordbrabant-Zeeland, om dat hij van zaakwaarnemerij ee.i openlijk be roep maakt, uit he* lidmaatschap der Broe derschap ontzet. De volgende vergadering zal te Deventer worden gehouden. Op voorstel der afdeeling Noord-Holland werd een motie "aangenomen, waarbij ver klaard wordt, dat de geheimhouding voor den onmiddellijk belanghebbende van het agister, bedoeld bij kon. besluit van 16 Sept. 1905. strijdig is met de hedendaag- sche rechtsbegrippen, die medebrengen, dat geen veroordeeling mag geschieden zonder <ia' de beschuldigde in de gelegenheid is ge steld zich., te verdedigen. Voorts werd in beginsel besloten tot fusie >an het Weekblad voor Privaatrecht, Nota risambt en Registratie met het Weekblad voor het Notariaat. Broederschap van nota rissen. In een gister te Amsterdam ge houden vergadering van het hoofdbestuur van de Broederschap van Notarissen is be noemd in plaats van wijlen den heer J. C. G. Pollones, tot voorzitter de heer Ch. Mi- seroy te Amsterdam, tot. dusver secretaris, die als zoodanig wordt opgevolgd door den heer H. Werfheim. De quaestie-Jans e-V a n Liefland en de V r ij z i n n i g De mocratische kiesvereen. De vrijzinnig Democratische kiesvereeniging te 's Gravenhage nam Zaterdag met algemeene stemmen een motie aan, waarin de wensch' wordt geuit dat het raadslid Van Liefland het voorbeeld van den heer Janse zal vol gen en ontslag nemen, terwijl uitdrukkelijk ér op wordt gewezen dat de vrijz.-dem. niet gelijk de kiesvereen. 's Gravenhage, de ver kiezing dezer heeren heeft bevorderd. In het bestuur der kiesvereeniging dat volgens de nieuwe statuten in zijn geheel aftrad, werden herkozen de heeren Marchant, Van Embden, Belinfante, Franzie Beren- stein, Hoentjes Dekker, Schuitema, Bout van Deventer1, Fabius en Wolterbeek Muller. Uit het verslag van dén secretaris bleek, dat het ledental der vereeniging nog steeds sterk vooruitgaande is. De rekening sloot met een klein batig saldo. Het leden tal der S. D. A. P. In „Het Volk" lezen we omtrent het leden tal der S. D. A. P. Volgens opgave van den 31en December 1908 bedoeg het ledental der afdeelingen 8722tengevolge der bekende gebeurtenis sen was dit aantal op 31 Maart d. a. v. ge daald tot 8396, aldus een verlies van 376 leden Door toetreding tot de S. D. P. had dit verlies moeten bedragen 454, het mindere werd veroorzaakt* dcor toetreding van nieuwe leden. Op 30 Juni 1.1. was het aantal van 31 December niet alleen bereikt, doch met 400 overtroffen, het bedroeg h.I. op dien datum „bijna 9200. Naar wij vernemen is het derde In ternationale congres voor „Opvoeding van het kind in het Huisgezin", dat te Brussel, bij gelegenheid der wereldtentoonstelling in 1910, zal worden gehouden, bepaald op 22, 23, 24 en 25 Augustus. Het dagelijksch bestuur van het Nederl. Comité bestaat uitmej. G. A. A. Bouricitis, presidentemevrouw Thérèse Hoven, secre taresse en den heer J. H. F. Ritte*, pen ningmeester. Verder hebben verscheidene dames en heeren zich bereid verklaard een eeré-comité te vormen, o. a. mevrouw baronesse C. Sweerts de Landas WyborghSmith, echt- genoote van den burgemeester van 's Gra venhage. Barnabas. De 38ste algemeene jaarvergadering der Vereeniging „Barna bas", tot steun van Weduwen en Weezén van Christelijke Onderwijzers in Nederland, werd 2 Juni 1909 te Haarlem gehouden. Uit 't in druk verschenen jaarverslag blijkt, dat er nog 89 weduwen zijn, die niét deelen in de voorrechten van de Pensioenwet, om dat hare echtgenooten reeds vóór 1906 over leden waren of reeds vóór de invoering der Rijkspensionneering tot de rustende onder wijzers behoorden. In de nood dier weduwen 1 :"acht de Ver eeniging te voorzien door de sedert 1906 ingestelde suppletdekas, daarin krachtig ge steund door het eenraal dames-comité „Ruth' en -het hulpfonds onder de leiding des heeren A. J. Drewes, P. Oranje en G. J. van Zanten. Toch kan de vereeniging niet bereiken, wat zij zoo ernstig wil, nl. de ondersteuning verstrekken, zooals dat geschiedde vóór 1906, daar niet alleen het getal der leden aanzienlijk terugging, maar ook de jaarlijk- sche contributiën allengs verminderden, wat wellicht aan onbekendheid met den huüdigen toestand kan toegeschreven worden. Afschaffing van nacht arbeid. Het plaatselijk comité voor af schaffing van nacharbeid in bakkerijen te 's Gravenhage hield eenigen tijd geleden een gecombineerde vergadering met vijf patroons (voorstanders) met het doel, tot aansluiting van patroons bij het comité te geraken. Die aansluiting is nu in eene j.l. gehouden ver gadering definitief geworden. Plannen voor de te voeren propaganda zijn reeds in bespreking genomen, en zul len weldra worden bekend gemaakt. Tentoonstelling Huis industrie. Gisterenavond te 10 uur werd de tentoonstelling voor de huisindustrie te Amsterdam officieel gesloten. De voorzitter van het comité, de heer N. G. Brouwer, hield de sluitingsrede. Deze stelde in het licht hoezeer de tentoonstelling van ellende verschilde van alle andere, <tie genot verwekken. Tegenover de tegenwer king, die deze tentoonstelling hadi ondervon den, kon spr met erkentelijkheid wijzen op groote toewijding van andere zijden betoond-. Een woord van dank moet in de eerste plaats gebracht worden aan d© huisarbeiders, die ooit m-óède worden van hun ellende te vertellen. Objectief was de tentoonstelling in hooge mate. Zoowel katholieken als de méést vooruitstrevende fraotiën hadden tot

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2