BINNENLAND. vaardigden in de Corte», deelde bij zijn aan- koir.s: ie Madrid o. a mede, dai te Barce lona meer dan 120 scholen, waarin 6000 kin deren onderwijs ontvangen, gesloten zijn, zelf? de herhalingsschool van San Andres de Palomar, die indertijd door den Koning ge opend was. De bevolking verkeert in een voortdurende spanning, daar dikwijls de minste verdenking genoeg is om iemand in de gevangenis te brengen. El Pais meldt omtrent- de vervolging, waaraan de pers blootstaat, het volgende: 3 directeuren van dagbladen zitten gevan gen te Alicante, Valladolid en Bilbao. De verschijning van zes bladen te Barcelona is geschorst. El Pais voegt er aan toe: Die reden der schorsing is niet te verklaren, waar bij de voorafgaande censuur kan worden ge schrapt, wat gevaarlijk wordt geacht. Hongarije. Boedapest, 15 Sept. Op de audiëntie, die do Keizer heden aan minister president dr. Wekerle verleende, werd geen beslissing genomen omtrent de crisis. Men verwacht dat deze eerst zal vallen in het begin van de volgende week, nadat de heer Wekerle nogmaals een onderhoud met den Keizer zal hebben gehad. Rusland. De onderhandelingen over het bezoek van den Czaar aan Konstantinopel zijn weder begonnen. Tegen de helft van de volgende week gaat een Turksche delegatie met den minister van Buitenlandsche Zaken naar Livndia om de uitnoodiging van den Sultan over te brengen. De datum van aankomst van den Czaar en de bijzonderheden van het bezoek zijn nog niet bepaald, maar de ont moeting met den Sultan zal waarschijnlijk op den Bosporus voor de zomerresidentie van het Russische gezantschap plaats heb ben en de Czaar zal daar slechts enkele uren blijven. Volgens den berichtgever van de Frankf. Zeit. staat liet bezoek van den Czaar te Konstantinopcl thans vast. De ontmoeting zal plaats hebben aan boord van de Stan- dart, de Czaar gaat niet aan wal. Turkije. Uit Konstan tinopel wordt aan de Frkf. Ztg. d.d 13 September gemeld: Heden is men begonnen met het verleenen van ontslag aan de overbodige beambten aan de ver schillende ministeries. Het aantal dezer be- ambtr-c bedraagt eonig-_. duizenden. In. eern paar ministeries waren er bij de zeshonderd. Het hee; dat het aantal ontevredenen sterk toeneemt door dien maatregel. Men zal van de zijde der regeering trachten zooveel mogelijk de geschikste beambten aan nieuwe betrekkingen te helpen, maar dit zal allicht eenigen tijd duren en or zullen er zeker vefllen af vallen, die nöot bruikbaar zijn en dus het aantal ontevredenen blijven vormen. Konstantinopel, 15 Sept. De Porte heeft officieel kennis gegeven van do overwinning van den commandant van het 4o legercorps op de Koerdenstammen, welke hij belast was tot onderwerping te brengen. Haidarali ontvluchtte, een aantal dooden achterlatende. De Turksche troepen leden goene verliezen. Griekenland. Te Athene baart veel opzien een verkla ring in do Akropolis, welke blijkbaar uit ge zaghebbende bron komt. Het heet daarin, dat do Koning vast besloten is, zich aan den wil der Kamer te onderwerpen, wat betreft do quacstie der Prinsen. Zoodra zich echter een neiging kenbaar maakt tot aantasting van de constitutie of het bijeenroepen van een nationale vergadering, is de Koning be slist van plan afstand te doen van den troon. Theotokis' heeft telegrafisch medegedeeld, dat hij zijn mandaat als afgevaardigde en de leiding zijner partij nederlegt. De ont vangst van zijn interview in de Athinai heeft hem geleerd, lat zijn partij niet meer be reid is eendrachtig oppositie te voeren tegen de regeering. Dit besluit brengt den Koning een stap verder in zijn pogen, den toestand op te klaren, maar toch bij lange na niet uit alle moeilijkheden en misschien wel in nieuwe. Het blad „Athenai" heeft, zooals wij reeds meldden, «en onderhoud gehad met den voormaligeul Griekschen premier Theo tokis. Waarom spreekt men nog van een Kamer, zeide Theotokis, nu wij ons bevinden in volslagen revolutie! Laat de offioierenclub haar programma maar eens ten uitvoer brengen Met de tegenwoordige Kamer kan. men niet beraadslagen over die in zoo ont stemde termen vervatte eischen der officie ren. Do tegenwoordige Kamer vertegenwoor digt niets. Theotokis legde daarna zijne ver klaring af. dat zijne partij in de Kamer de actie dor officieren zou bestrijden en dat Ka merontbinding noodzakelijk was om den wil van hot volk te doen kennen. De ox-premier sprak zich voorts uit over do militaire hervormingsplannen van het ka binet. ,,Ik geloof niet", verklaarde hij dien aangaande. ,,dat Griekenland in staat is jaarlijks meer den 10 a 12,000 man onder do wapenen te brengen Het is een dwaas heid te beweren, dat wij op stel en sprong 200,000 man onder de wapenen kunnen voeren. Bovendien zal een kleine, doch goed gedisciplineerde en goed uitgeruste ariueo betere diensten bewijzen, dan een talrijk doch minder geoefend leger. Zelfs onder de gunstigste omstandighoden kunnen wij niet meer dan 100,000 man op de been brenogen. Het cijfer 150,000, dat do voorstanders van het nieuwe militaire program aannemen, is onmogelijk te bereiken, zelfs niet wanneer men zou aannemen, dat do reserves der vroe gere lichtingen gedurende tien jaren niet zouden sten-en of afgedankt worden". Het Grieksche leger kan, volgens hem, niet op één lijn gesteld worden met dat van andere Oostersche staten, al6 Bulgarije bijvoorbeeld, daar Griekenland, beibalvo ziin leger, boven dien nog een vloot te onderhouden heeft. In het laatste gedeelte van zijn verklaring behandelde Theotokis de moeilijkste dor hangende quaesties, de financieele. Zoo lang hij aan de regeering was, zoo verklaar de hij, had hij getracht te bezuinigen en te besparen, hij was daarin evenwel niet ge slaagd. Hij kon zich echter niet voorstellen, dat hij reeds zoo oud was geworden, dat zijn gecsteshelderheid hem had begeven en daar om herhaalde hij, dat hetgeen de regeering nu beoogt, nl. aan de eischen der officieren te voldoen, een zomernachtdroom is en dat hij er benieuwd naar is, of de verlangens van deze droomen nog wel de Kamer zouden bereiken. Het is een feit, dat de Grieksche begrooting met een aanzienlijk tekort sluit, maar de abnormale toestanden der laatste jaren hebben natuurlijk de inkomsten ver minderd en de tekorten vergroot. Hoe moet er nu gespaard worden? In de verschillende takken van dienst kan misschien een mil- lioen drachmen worden bezuinigd. Wanneer de schijn-ambtenaren uit de ministeries ver wijderd worden, spaart men ook nog een sommetje, maar dit is zeer gering, daar er slechts weinig van dat soort ambtenaren zijn. Rekent men alles bij elkander, wat op de verschillende departementen te betzuinigen valt, dan komt men tot geen hoog er bedrag dan IJ mil lioen drachmen. Dan kan men nog IJ millioen bezuinigen door de onder steuning aan do vluchtelingen uit Bulgarije en Roemenië in te trekken en door beper king der uitgaven voor buitenlandsche za- kon. Maar om te komen tot een bezuiniging van 10 millioen, wat het plan de rregeering sohijnt te zijn, zou men niet alleen moeten ophouden met het ondersteunen der genoem de vluchtelingen, maar ook de uitgaven voor publieke werken moeten schrappen. Toen hij het eerste had geprobeerd, had men hem voor verrader uitgekreten en geen openbare werken meer aanleggen, is onmogelijk, want dan zou het vroeger daaraan besteede geld als weggeworpen kunnen worden beschouwd en zou men later oneindig veel meer moeten besteden. De opwinding der officieren en dor radi cale elementen tegen Theotokis wegens zijn uitlatingen over den militairen bond en des- zelfs program, neemt toe. Te Patras werd op last der regeering een hooggeplaatst offi cier, do vroegere vleugel-adjudant des ko- nings, Bakaloglu, die zich daarheen begeven had om tegen den militairen bond te agee- ren, gearresteerd. Het heet dat de militaire bond een binnen- landsche verplichte leening voor legerdoel- - einden denkt uit te schrijven. De bond zelf, zoomede de werklieden-vereenigingen, de so ciaal-democraten en de meeste couranten, verlangen eene onmiddellijke belasting van alle rijken on welgestelden en eischen van de regeering tot dit doel een inkomstenbe lasting ?n te voeren. De minister van finan ciën Eutaxias, die zelf grootgrondbezitter is, wil daarvan echter niets weten. En waar schijnlijk de meeste Kamerleden ook niet. De chaos wordt met den dag grooter. De minister van oorlog heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij de zeven onderoffi cieren, welke destijds wegens de bekende woelingen onder de onderofficieren uit het legerverband werden ontslagen, weder daar bij zullen worden ingedeeld van de 60 on der-officieren, die op denzelfden grond tot 2 maanden gevangenisstraf werden veroor deeld, zal de straf uit de conduitestaten worden geschrapt. Egypte. Het congres der Jong-Egyptische partij, dat Zondagavond iin Gemèvie met eene zit ting van liet Jong-Egyptische comité en M<aandiag niet een e al gemeene vergadering, waaraan ongeveer 100 Egyptenatren deelna men, werd geopend, beeft heloten een tele gram aan het Engelsche Lagerhuis te rich ten, waarin Engeland er aan herinnerd worde, wat het inzake de ontruiming van Engeland hoeft beloofd. Buitendien werd een dépêche aan den Khedive gericht, waar in deze verzocht wordt zijn invloed bij de overheden on de bevolking van Engeland aan te wenden, opdat de rechten van Tur kije en Egypte in acht wonden genomen en de Egyptdsclue troepen teruggetrokken wor den. Het op liet congres aanwezige Engel sche parlementslid Keir Hardie, vertegen woordiger der arbeiderspartij, gaf de verze kering, dat hij do Egyptische zaak in de volksvertegenwoordiging zou verdedigen. Het Ierseho parlementslid Kettle herin nerde aan de gelij ksoortige gescliaedenis van Ierland en Egypte. Op het congres verwelkomde de voorzit ter de Ieren als „broeders in het ongeluk". Mohammed bei Ferid, hoofd der nationale partij, viel Engeland aan. Wij willen, zeide hij o- a., de grondwet nooit eischen van En geland, welks bezetting van Egypte onwet tig is en verafschuwd wordtWij vragen haar van don khedive, en wij zullen baar weldra krijgen. Ook andere sprekers bragen den staf over Engeland. Vereenigde Staten. vZondag is het stoffelijk overschot van den heer Harriman in den grafkelder van Arden bijgezet in tegenwoordigheid van tal van voorname mannen uit Amerika's finan cieele wereld. Een merkwaardige bijzonderheid: Ter wijl de plechtigheid te Arden plaats had, bleven op een gegeven teeken alle treinen op de door Harriman gecontroleerde lijnen gedurende tien minuten stil staan. Allerlei. Frankfort a/d. Main, 1 5 8 e p t- Bij den terugkeer van Mannheim brak, even voor de hnding, een cylinder van de „Zep pelin III". Morgen stijgt de ballon derhalve niet op. Lapalisse, 1 5 S e p t. Het militaire bestuurbare luchtschip „République" heeft bij de manoeuvres van heden bij een hoogte van 1000 M. in twee uren een afstand van 100 K.M. afgelegd en daarbij tal van waar nemingen gedaan omtrent de stellingen der troepen. vIn een ouderhoud, dat een bericht gever te Battle Harbour mei Peary heeft gehad, zeide deze: „Ik ben de eenige, die ooit de Pool heoft bereikt en ik ben bereid dit te bewijzen. Ik heb verklaard, dat Cook de Pool niet heeft bereikt en ik heb concrete bewijzen tot staving van deze beweriug. De geheele geschiedenis zal vermoedelijk in zes maan den bekend zijn. Peary koestert zulk een hevigen wrok te gen zijn mededinger, dat hij heeft gewei gerd deel te nemen aan een feestmaal, dat de Arctic Club zal geven ter viering van de ontdekking der Pool, omdat ook dr. Cook met diens echtgenoote daar zullen aanzit ten Tal van Amerikaansche bladen laten thans hun wantrouwen jegens dr. Cook va- reu. Zij prijzen heni, daar hij zich waardig heeft gedragen onder Peayr's aanval en zijn van oordeel dat de openhartige wijze, waar mede hij de Deeusche en Noorsche ontdek kingsreizigers inlichtte, allen twijfel aan zijn betrouwbaarheid opheft. De vrienden van dr. Cook zullen dezen met hun geld en hunnen invloed steunen en ook de New-York Her. zal niets onbe proefd laten om dr. Cook in zijn ontdek kerseer te herstellen. Uit New-York wordt geseind, dat dr. Cook het voornemen heeft te kennen gegeven om onmiddellijk, nadat Peary te New-York zal zijn aangekomen, tegen dezen een aanklacht in te dienen wegens eerroof. vTe Bourg-en-Bress© is op 87-jarigen leeftijd gestorven Ernest Pinard, die onder het tweede keizerrijk als magistraat en poli ticus een belangrijke rol heeft gespeeld. Als ambtenaar van het O. M. werd hij o.a. be roemd door zijn requisitoir in twee beruchte processenclat over „Madame Bovary", waarin Flaubert werd vrijgesproken, en over de „Fleurs du mal", waarin Baudelaire werd veroordeeld. 14 November 1867 ver ving hij den markies de la Vallette als mi nister van Buitenl. Zaken en verdedigde een perswet en een wet op het vereeuigingsrecht. Henri Rochefort's „Lantern©" en de „Cour- rier francais" vielen hem heftig aan en wer den door hem vervolgd en verboden. Hij is in 1869 tot Kamerlid gekozenhij sloot zich aan bij de politiek van het liberale keizer rijk van Emile OUivier. Na 4 September trok hij zich in ^utun terugbegin '71 werd hij daar gearresteerd onder beschuldiging van Bonapartistisch drijven. Hij vluchtte later naar Genève. Pinard laat verschillen de politieke en juridische werken na. vVanwege „Die Graphische Gesell- scbaft" zal aan. het einde van dit jaar te Riga een Intern. Courantententoonstelling worden gehouden. vl>e Neue Frei Presse veipteemit het volgendie fraaie varhaal uit Salonika Men is te SaJoniki dezer diagen op onge looflijke manier gefopt geworden door een oplichter, diie op de brutaalste wijze alle h-ooge overheden bij den neus hjeeft gehad. Bij het herstel der grondwet was aan de vroeger streng bewaakte keizerlijke prinsen de volle vrijheid gegeven en het wekte daar om te Salonika geen verbazing, dat een prins Sjehab Eddan, neef van den troonopvolger Joesoef Izzeddi-n, in een hotel afstapte. De „prins" zeide eenige dagen te willen do oi"brengen in de residentie van het jong- Turksche comité, waaraan de Osmaansche prinsen hun vrijheid te danken hadden. Er heerscht© groote vreugde bij de jong-Tnrketn wier leiders zii-oh haastten om den prins hun opwachting te maken i.n hiet Splendid- hotel. Het voorbeeld der jong-Turken werd gevolgd door den gouverneur, de burgerlijke en militaire overheden, die consuls en do notabelen tea* plaatse. Er werden feestmaal tijden aangericht, waarbij de prins twintig a dertig voorname gasten aan tafel had. Kooplieden en juweliers maakten hun op wachting in het hotel, om hun waren den prins te koop aan te bieden. En toen de prins eindelijk verklaarde naar Weentea te moeten vertrekken om daar zijn „studiën" voort te zetten liet het bestuur der Ooster- ache spoorwegmaatschappij een salonwagon ter beschikking van den hoogen giast stel len. Er waren ecliter ongelukkigerwijze in Sa lonika geen salonwagens voorhanden en men seinde naar Konshantinopel om oen salon wagen. Te Koinstant-inopel wende men zich intusschen om inlichtingen tot een der mi nisteries en dlaar hoorde men, dat prins Sjehab Eddin zijn konak in Skoetari sinds weken niet ven-laten had. Groote opschud ding te Saloniki. De gouverneur en de commissaris van politie maakten thans op nieuw hun opwachting aan het Spliend&d- hotel, maar met een ander doel. Het eere- gelleide bracht den „prins" niet naar het station, maar naar de gevangenis van Jedm- koeta. En daar bleek, dat de oplichter in kwestie wel Sjehab Eddin heette, maar geen prins was van dien naam. Het was een aarts-ileactionniair, die oen brutale list te baat had genomen ten einde zich d-e mid delen te verschaffen om te kunnen vluch ten. vEen merkwaardig type is dezer dagen voor den rechter geweest, beschuldigd van verwaarloozing van zijn kinderen. De groot ste luiaard ter wereld, zoo noemde de aan klager hem. En hij bleek dan ook werkelijk een buitengewone luilak te zijn. Hij lag zoo wat den geheelen dag te bed, verklaarde zijn vrouw, en waschte zich nooit. Zij had hem meermalen uit zijn bed gejaagd, maar hij kroop er, zoodra hij de kans schoon zag, weer in. Eens bleef hij drie maanden liggen Werk zoeken deed hij niet, en als het hem werd aangeboden, vond hij wel een reden om het te weigeren. Dan was het te regenach tig, een ander maal moest volstrekt eerst zijn haar geknipt worden. Niets hielp. Toen hij eens door zijn vrouw met een pook de deur was uitgejaagd, kwam hij door het venster weer binnen, en zocht hij zijn bed weer op. De rechter zal nu overwegen wat hij met dit individu moet doen. vIn het Duitsche stadjo Lichtenberg is een 15-jarig schoolmeisjo verdwenen. Het kind zou naar de Handelsschool gaan, maar toen zij met Paschen een slecht rapport mee naar huis had gebracht, namen haar ouders haar van school en moest zij moeder in de huishouding helpen. De ouders meenden, dat het kind het slechte rapport niet had verdiend, waarom de moeder met haar doch tertje naar den directeur der school ging, die echter van meening was, dat de cijfers wel degelijk verdiend waren. Het kind voeide zich diep ongelukkig. Het liep als een wezenloozo rond en sprak voortdurend over zelfmoord. Vrijdagmorgen liep zij stilletjes van huis weg en des mid dags vonden kinderen haar, die de moeder waarschuwden, waarop deze het kind weer naar huis haalde. Het meisje had een zak mes van huis meegenomen en het plan ge had om zich van kant te maken. Zaterdag morgen om acht uur ging zij naar de vierde verdieping, waar de zolder was, sneed daar een stuk van een waschlijn af en verdween weder. Tot nog toe is geen spoor van het kind ontdekt en men vermoedt, dat zij zich door verhanging van het leven heeft beroofd. Het moet een alleraardigst kind zijn ge weest, 1.60 meter groot, blond haai* en blauwe oagen. De moeder van het meisje en ook de re cherche gelooven echter niet aan zelfmoord, maar vermoeden dat het kind, dat in den laatsten tijd sterke geestelijke afwijkingen vertoonde, ronddwaalt. En zelfs kwam iemand uit het stadje bij de recherche be weren, dat hij het kind had gezien bij een zwervenden troep Bedouinen. Jonkóping, 15 Sept. Hedenmor gen in de vroegte is bij een brand in een houten huis van twee verdiepingen te Orig- stad een echtpaar met vier kinderen omge komen. De Staatscourant van Donderdag 16 September bevat o.m. de volgende Konink lijke besluiten bevorderd tot consul te Valdivia (Chili), de vice-consul F. O. R. Roepke; benoemd tot zaakgelastigde met den per soonlijken titel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Bern, jhr mr. F. G. van Panhuijs, administrateur, chef van de afdeeling consulaire- en handelszaken aan het departement van buitenlandsche zaken; benoemd tot paardenarts 2e klasse de vee artsen F. M. P. Pulle, W. H. Schultze en T. J. van Capelle; tot reserve-paardenarts 2e klaioe de veeartsen B. Eggiuk en J. C. A. Verheul benoemd tot reserve-officier van gezond heid 2e klasse de arts N. I. Heybroek; voor 1 jaar benoemd tot rijks-keurmeester in bijzonderen dienst te Epe, B. van Goor, veearts aldaar. benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Helmond, W. Smits, thans ontvanger bij dat dienstvak te Medemblik tot ontvanger der registratie en domei nen te Roosendaal, C. E. de Jonge, thans ontvanger bij dat dienstvak te Vianen tot ontvanger der registratie en domeinen te Zevenbergen, J. C. Bemer, thans ont vanger bij dat dienstvak te Hoorn; tot ontvanger de registratie en domeinen te Zuidbroek, L. Venema, thans ontvanger 'bij dat dienstvak te Weert, en zulks met intrekking van zijne benoeming tot ont vanger der registratie en domeinen te Ven- lo bij Koninklijk besluit van 4 Augustus 1909 No. 53; tot ontvanger de registratie en domeinen te Schagen, J. C. Verhoeff, thans ontvan ger bij dat dienstvak te Texel. eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. pantserschip Piet Hein, de kapitein ter zee H. T. Hoven, en dit bevel opgedragen aan den kapi tein-luitenant ter zee F. Bot eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. pantsersohip Evertseu, de kapitein ter zee E. E. Dullemond, en dit bevel opgedragen aan den. kapitein ter zee J. F. B. van Dijk benoemd, met ingang van 14 Sept. jl., voor den tijd van 8 jaar, bij het reservepersoneel der landmacht, tot reserve-paardenarts der 2de klas se, de heeren B. Eggink en J. C. A. Verheul veeartsen. De minister Heemskerk, begaf zich gisteren ter audiëntie bij de Koningin, naar Het Loo. H. M. de Koningin ontving gisteren morgen den minister van Financiën in audiëntie. Maandag middag is het rijtuig waar in H. M. de Koningin en een Hofdame gezeten waren aan een groot gevaar ont snapt. Ter hoogte van het gedeelte Amersfoort- sche weg, waar die gelijk loopt met de Koningslaan, was een draad van de tele foon geknapt en hing tusschen de takken naar beneden over den weg. De koetsier van H. M. had dit niet be merkt, tot hem plotseling de hoed van het hoofd werd geslagen. Gelukkig had het rij tuig slechts eene geringe vaart en passeer de men juist daar, waar de draad het hoog ste hing. Ware dit niet het geval geweest, een ernstig ongeluk met koetsier of paar den zou zeker niet zijn uitgebleven. Audiëntie van den gou verneur-generaal van Ned.- I n d i De benoemde gouverneur-generaal van Ned.-Indlië zal Dinsdag en Woensdag, 28 en 29 dezer, van 10 tot 1 uur, in het gebouw van het departement van koloniën, een audiëntie houden. Aanmelding daarvoor moet vóór 23 dezer aan het departement van koloniën geschieden. Voorzitter TweedeKamer. Het schijnt op dit oogenblik nog niet vast te staan, uit welke fractie der Rechterzijde de Voorzitter der Tweede Kamer zal geko zen worden. Mocht nog te plegen overleg leiden tot het resultaat, dat zulks de katholieke fractie wezen zal, dan zoude, naar Het Ctr. ver neemt, het meest voor genoemde functie in aanmerking komen de afgevaardigde voor Nijmegen, jhr. mr. O. van Nispen tot Seve- naer. De Haagsche kroniekschrijver der N. Gron. Ct. weet mee te deelen, dat er opnieuw pogingen worden aangewend om graaf van Bylaudt, afgevaardigde voor Apeldoorn, te bewegen zich de presidentskeuze te laten welgevallen. M ij nw et-Van Kol. De heer J. W. van Nispen tot Sevenaer heeft zijn amendement op art. 1 van bovengenoemd wetsvoorstel gewijzigd, ten einde het amen dement in overeenstemming te brengen met de redactiewijziging van den heer Van Kol. Arbeidswet (Koolzuurge- h al t e). De minister van Landbouw heeft vastgesteld de volgende voorschriften, vol gens welke het koolzuurgehalte, waarvan sprake is in art. 7, eerste en tweede lid, be hoort .ie worden bepaald a. het koolzuurgehalte wordt bepaald naar de samenstelling van een monster lucht, dat genomen is zooveel mogelijk ter plaatse, waar in het werklokaal wordt gearbeid en op adem hoogte, ten minste één uur nadat het werklokaal is in gebruik genomen en verder onder zoodanige omstandigheden, dat buitengewone verhooging of verlaging van het gemiddeld koolzuurgehalte der lucht ter plaatse redelijkerv .j/.e niet te verwachten is b. het koolzuur, in het genomen monster aanwezig, wordt chemisch gebonden en de hoeveelheid er van wordt gemeten, hetzij door titreeren van de bindingsvloeistof vóór en na de chemische binding van het kool zuur, zooals naar de methode-Pettenkofer geschiedt, hetzij door de volumenverminde- ring van het luchtmonster te bepalen op eene wijze, zooals geschiedt naar de methode van prof. J. S. Haldane. St.-Ct. De vivisectie. De Haagsche correspondent van De Tel. meldt: Naar ik verneem, heeft de twee jaar ge leden door de Regeering ingestelde commis sie, die een onderzoek moest instellen naar den stand van de vivisectie hier te lande, en de maatregelen daarentegen eventueel te nemen, onlangs haar rapport bij de Regee ring ingeleverd. De commissie, waarvan het Kamerlid mr. J. W. H. van Idsing:a voor zitter was, heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld, ook bij de medische faculteiten aan de verschillende hoogescholen en zulks door bemiddeling van het ministerie van binnenlandsche zaken. De commissie is eenstemmig van oordeel, en hee." die con clusie dan ook uitvoerig in haar rapport verdedigd, dat "beperking van de vivisectie hoogst wenschelijk is. Verschillende maat regelen hiervoor heeft zij in overweging gegeven. De regeering heeft het rapport in studie. Rijkskrankzinnigenge- sticht. Aan het gemeentebestuur van Harlingen is door den minister van Binnen- landsehe zaken een ontwerp-overeeukomst toegezonden voor den verkoop aan het Rijk van de benoodigde terreinen, voor een Rijks krankzinnigengesticht, te vestigen in deze gemeente, tegen de laatst door den Raad vastgestelde som. Deze overeenkomst blijft, na voorafgaande goedkeuring doör den Raad en Gedep. Staten geldig, totdat zij is goed gekeurd door de wetgevende macht. De nieuwe belasting. Naar L. en V. verneemt, hebben B. en W. van Den Haag besloten de nieuwe verordening betreffende de belasting op de publiekje ver makelijkheden neig vóór de begroeting in werking te stellen. Bij Kon. besluit van 13 dezer no. 59 is met den 29. September 1909: lo. de kapitein ter zee H. T. Hoven, eervo'l ont heven van liet bevel over Hr. Ms. Pantser- schip „Piet Hein", en. dit bevel opgedragen aan den kapitein luitenant ter zee F. Bot; 2o. de kapitein ter zee E. E. Dullemond, eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. panjtserschip „Everteen", en dit bevel op gedragen aan den kapitein ter zee J. F. B. van Dijk. Gesteld ter beschikking van den g. u- verneur-generaal van Ned.-Indië ter plaat^ sing bij den bureaudienst daar te lande, waaronder begrepen de dienst ter griffie bij het Hoog Militair Gerechtshof en de Euro- peesche of inlandsche rechtbanken, mr. W. K. S. van Haastert. J. H. B. O o m e n. f Te Neuenahr is overleden de heer J. H. B. Oomen, ia leyen o ud - ass i stent-r esident bij het Binnen- landsch Bestuur in Nederlandsch Oost-Indië. De overledene was officier in de orde van Oranje-Nassau. Joh. Mouthaan N.I z n. f Gisteren overleed te Amsterdam, in den ouderdom van 58 jaar, de heer Joh. Mouthaan N.Izn., bekend assuradeur, lid der firma Mouthaan Zoon en directeur van diverse assurantie-maatschappijen. Wijlen George Rosenthal. De urn, bevattende de asch van den heer George Rosenthal, wiens stoffelijk overschot, zooals men weet, naar Hamburg werd ge zonden, om daar in het crematorium ver brand te worden, wordt heden naar Am sterdam vervoerd, om op de begraafplaats „Zorgvliet" te worden bijgezet. Veterinair Congres. Heb internationaal veeartsenij kundig congres hield gister te 's Gravenhage zijn derde al gemeen© vergadering. De officieel© melk- controle en de wettelijke vleescbkeuring wer den in de eerste plaats besproken. De ver schillende rapporteurs behandelden de pun ten die tot dit onderwerp betrekking heb ben. O. a. werd betoogd dot doeilimatige keuring slechts door gediplomeerde veeart sen kon geschieden. Een hunner waardige functie ook geldelijk moet hun door den Staat verzekerd worden. Zoowel het levend vee als het geslacht behooren aan keuring onderworpen te worden. De streng wetenschappelijke eischen behooren daarbij in acht genomen te worden. Tot de toegelichte couclusiën behoort ook deze, dat de verplichte vleeschkeuring on der centrale leiding moet geplaatst worden. Ook wild, gevogelte, visch, week- en schelp dieren moeten aan keuring onderworpen worden en deze moet zich uitstrekken tot den vleeschhandel op markten, abattoirs en fabrieken van dergelijke voedingsmiddelen. Hft onderwijs in de vleesck-'hygiëne moet in de veeartsenij kundige hoogescholen wor den uitgebreid en diepgaander gemaakt. Eenparig werd besloten het Congresbe- stuur uit te.nopdigen de regeeringen van de landen waar nog geen verplicht© vleesch keuring bestaat, de groote beteekenis daar van voor de volksgezondheid en het veeart senij kundig toezicht te wijzen.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2