S". 68e Eerst© Klad. Jaargang. Zaterdag 25 September 1909. BUITENLAND. FEUILLETON, DE WISKOTTENS. OORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem frauoo per post - 1.50. Afzonder)$te nummers 0.05. Deze Courant versehynt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertent iënmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 urn 's morgens bij de Uitgeven in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat t. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regela f 0.00. Elke regel meer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cent* bjj voeruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrjjf bestaan zeer voordeelige bepalingen U4 het herhaald adverteeren in dit Blad, bg abonnement. Ee»' circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvra»» toegezonden. Aan hen, die met 1 October j a. s. op dit blad inteekenen, worden de nummers die ge durende de maand September nog zullen -verschijnenkos teloos toegezonden. Kennisgeving. Do Burgemeester van'1 Amersfoort vestigt <i© aandacht van belanigltobbetadenl er op, dat by Koninklijk 'besluit van 12 Juli 1909 (Staatsblad ivo. 206). ondier intrekking van dat van 9 Decem ber 1889 (Staatsblad no. 176), eeno nieuwe alge. ineen© maatregel van' bestuur als bedoeld bij de artikelen 5 en 11 der Arbeidswet, is vastgesteld. Door de nieuwe voorschriften zijn vervallen de vroeger© bepalingen omtrent den arbeid van: le. jongens beneden de 16 jaren in brood, be schuit- en1 kjoebbak'keryen, aanvangende ties nachts te 2 ure; 2e. jongens beneden de 16 jaar in oourant- dinuikikerijett tot 10 uiur 'savonds; 3e. beschermde personen, in. fabrieken van ge condenseerde melk 4e. jongens tussclien 14 en 16 jaren in gist- pafckerijou 5e. Vrouwelijke personen boven de 14 jaren m het bedrijf uitgeoefend in nettenbooterijen 6e. Vrouwen Ivoven de 16, jaicn in wasch- on bleckinriohtingen, (sti ijkerijen) met minder dan.5 personen en zonder krachtwerktuig werkende, tot 's avonds 8 resp. 9 ure. Daarbij zijn gewijzigd de vroegere bepalingen omtrent, den arbeidi: a. Van beschermde personen in glasblaze rijen, waaromtrent de bepaling m luidt als volgt: ..Het is vergund gedurende* öen jaar na „de afkondiging van dut besluit den arbeid bij „smelt- of koelovens van een mannelijk persoon „vani 14 jarigen leeftijd en gedurende twee jaren ,.na do afkondiging van dit besluit den vermel dden arbeid van een mannelijk persoon van 15 „jarigen leeftijd op zoodanige uren te dioen aan- vangen en te doen eindigen als 'het bedirijf „eisdht, ondier voorwaarde, „indiien die uren an. „dero zijn dan de in art. 5, le lid. der wet ge- noemde, dat na een werktijd, van ten hoogste „vijf uren hem ten minste een half uur rust „worde gegeven en dat. waar met afwisselende „dag- cn nachtploeg wordt gewerkt, dezelfde „personen slechts om de andore week in. de „nachtploeg arbeid verrichten. „Wordt vrijstelling verleend van, de verplich- .tiing omi de werkuren te vermelden op de in „art. 11 der wet bedoekte lijst, voor die glas'bla- „zerijen, waar met een ploeg wordt gewerkt." b. Voorkomende in werkplaatsen van naaisters, breisters, borduursters. passement werksters, modemaaksters of vervaardigstors van vrouwe lijke liandwerken, waarvoor de bepaling nu luidt ak volgt: „Het is vergund' den arbeid van eene vrou- „welijke persoon 'boven de zostion jaren te doen „eindigen te 8 uren des namiddags, onder de na- „volgende voorwaarden ,,a. Dat haar arbeid niet vroeger aanYangc dan ,,te 8 uren des voormiddags b. „dlat haar, behalve den rusttijd, omsohre- „ven in art. 6 der Arbeidswet, toisschon 4 uur „en 6£ uur des namiddags, een .rusttijd1 vaan ten „minste 1£ uur woi-de toegestaan, waarin1 zij de „werkplaats mag verlaten. „Gedurende den tijd van twee weken vóór en „acht weken na don eersten Paasohdag cn van „1 November tot 7 December geldt de sub b ge- stekte voorwaarde niet." c. Van beschermde personen in steonliakke- rijen, waaromtrent de 'betpaling nu l'uidt als volgt „Wordt vrijstelling verleend voor' het tijdvak „van 1 April tot 1 November vani de verplich ting om de werkuren te vermelden op „de in artikel 11 der wet bedoelde lijst, „voor zooveel betreft die personen beneden „zes-tien jaren en vrouwenwier arbeid be- staat in het op den kant zetten en liet „van1 de steeruplaatsen naar de sta pek bren. „gen van de ongebakken steenen en achter wier „namen op die lijst is vermeld, dat zij dien ar- „beid verrichten." d. Van een mannelijken persoon tussohon 14 en, 16 jaren en van een vrouwelijk persoon boven de 14 jaren in bedrijven, uitgeoefend in fabrie ken van verdunrdzaa nule levensmiddelen of van vruchtensappen, waarvoor do bepaling nu luidt als volgt le. ..Het is vergund in het tijdvak van 1 Mei „tot "1 November <ten arbeid van eene vrouwe, „lijke persoon boven zestien jaren te doen eindi- „gen te 9 uren des nanviddags, onder voorwaar, „de, dat haar arbeid niet vroeger aanvangt d;an> „te 7 uren des voormiddags en dat na een werk- „tijd van' ten hoogste vijf uren haar ten minste „een half uur rust worde gegeven; 2e. „wordt vrijstelling verleend voor het tijd- ,vak van 1 Mei tot 1 November van de verplich- „ting om de werkuren te vermelden op <te in art* „11 der wet bedoelde lijst, onder voorwaarde, „dat op die lijst vermeld worden de tijtien ge- „dureinte welke in gewone omstandigheden rust ..wordt gegeven1." De bepalingen, omtrent den arbeid, van l>e- schermdè personen in het botvisBohersbed rijf en m inrichtingen uitsluitend gedreven door wind of waterkracht blijven gehandhaafd. Amersfoort, den 23. September 1909. "De Burgemeester voornoemd, W ITT JTIERS. Politiek Overzicht Grondbezit in Londen. Ouvorpoosd wordt in Engeland de strijd voortgezet over de financiecle plannen, die de regeering in de staat-sliegrooting van het loopende dienstjaar heeft belichaamd. In het parlement zoowel als daarbuiten. Het lager huis heeft reeds meer dan dertig zittingen besteed aan de behandeliug van de wet ep de middelen. Gewoonlijk gaat het parlement in Augustus met vacantia. Ditmaal wordt de geheele vacantie opgeofferd aan de begroo- tingsdiscussiën. Maar ondanks den feilen strijd in het parlement, wordt er nog tij-d gevonden om buiten liet parlement op te treden tot voorlichting van liet publiek. De leiders gaan daarin voor. In Birmingham, den zetel van de Chamberlains, is de eerste minister Asquith persoonlijk opgetreden tot verdediging van liet regeeringsbeleid in eene vergadering, die werd voorgezeten door een broeder van Jozef Chamberlain. Weinige dagen later trad in dezelfde zaal op Arthur Balfour, de leider van de oppositie. Deze vergadering werd geleid door Chamberlain s zoon en de oude, nu door ziekte onbekwaam geworden strijder had zelf een brief ge schreven, waarin bij het hoogerhuis aan spoorde de ontbinding van liet lagerhuis u;t te lokken. Dit is een der middelen, die worden aan gewend tot voorlichting van de openbare meening. Andere middelen worden naiuur- lijk niet versmaad. Tot rechtvaardiging' van de nieuwe lasten, die op den grondeigt ï.dom worden gelegd, brengt men in beeld en schrift voorstellingen, die de voordeelen aanschouwelijk maken, welke enkele bevoor rechten in den schoot vallen door de stij ging der waarde van het grondbezit buiten toedoen van den bezitter. Het sprekendste voorbeeld daarvan levert Londen. Wanneet- men het midden van de stad neemt, de ge deelten die als City en Westend bekend zijn, waar het parlement en de regeerings bureaux gevestigd ziju, waar handel en be drijf zich concentreereu en rondom Regents Park en Hyde Park de woningen zijn van de geboorte- en de geldaristocratie, dan be vindt men, dat ecu reusachtig deel van den grond behoort aan acht eigenaren. Zeven daarvan zijn pairs van Engeland, de achtste is de Engelsche staatskerk. Op een prentbrieikaart, die door een socialistisclien uitgever is uitgegeven, zijn de namen van deze acht grondeigenaars met hun grondbezit en het bedrag van de inkom sten, die zij er uit trekken, aldus vermeld: Grondbezit. Opbrengst grondrente 1. Hertog van Westminster 240 H.A. 3. ram. 2. Bodford 100 2.25 3. Norfolk 1.5 4. Markies Northampton 105 1.6 5. Graaf Cadogan 80 1.5 6. Lord Portman 110 1.9 7. Lord Howard do Walden 115 2.9 8. Kerk van Engeland 0.5 Do omvang van het stedelijk grondbezit van deze grondinagnaten is, hoewel een kadaster ontbreekt, toch vrij nauwkeurig te schatten. Moeielijker zijn natuurlijk d«e in komsten uit dit bezit te ramen, want de uit komsten van de administratie worden door de bezitters niet bekend, gemaakt. De juistheid van de hierboven medegedeelde cijfers is dus niet met zekerheid te bepalenintusschen zijn er gegevens, die kunnen dienen om ze na te rekenen, em op grond daarvan wordt aangenomen, dat deze cijfers niet te zeer van de werkelijkheid afwijken. Het bedrag van het inkomen van den her tog van Westminster b.v. schijnt niet over dreven te zijn opgegeven. Deze Croesus is het hoofd van de familie Grosvenor, die siitts anderhalve eeuw de pairie bezit en in dien Lijd tot den hoogsten rang in de En gelsche aristocratie is opgeklommen. Een voorzaat van den tegen woordigen hertog trouwde eene Londensche erfdochter, die de destijds buiten de stad liggende hoeve Ebury bezat; thans is daarop de zeer aanzienlijke wijBelgravia gebouwd. Het geslacht Russell, waarvan de hertog va» Bedford het hoofd is, is ouder. Onder Hendrik VIII kreeg de toenmalige drager van den naam Russel den kloostertuin van de abdij Westminster ten geschenkeCo- vent Garden is nu een van die deftigste wij ken van de binnenstad. Den hertog van Bed ford behoort echter ook nog de wijk Blooms- bury, die door erfenis aan de Russells kwam. Dit is de groote wijk, in welker midden het Britse lie museum staatde meeste vreemde lingen, die naar Londen komen, kennen deze wijk. De hertog van Norfolk, die aan het Strand, den hoofdader van het verkeer van het Westeind naar de City, veel grondbezit heeft, is de „eerste edelman" van Engeland, tegelijk ook het erfelijke hoofd van de En gelsche katholieken. De adel van viscount Portman, den eigenaar van den grond tus sclien Oxford Street, en Regents Park, da teert van 1873 zijn grondbezit is omstreeks honderd jaren ouder. Destijds was een Port man door een district in de provincie naar het lagerhuis afgevaardigddaardoor ge noodzaakt om in Londen te wonen, kocht hij eeuige weiden aan den toen maligen landweg naar Oxford, om zelf eein paar koeien te kunnen houden, die hem goede melk lever den voor zijne kinderen. Behalve de acht genoemden behoort de grond van Londen em zijne voorsteden nog aan een aant-al andere grootgrondbezitters. Zooals het in Londen is, is het ook in de andere steden. De grond behoort aan een eigenaar, een landlord, die in de meeste ge vallen niet zelf er op bouwt, maar zijn grond voor een bepaald aantal jaren aan den bebouwer verhuurt; die mag er echter niet op bouwen zoo&ls hij wilhij moet de be palingen van het contract in acht nemen. Na afloop van den huurtijd vervalt de grond met alles wat er op staat aan den eigenaar. Oorspronkelijk was de huurtijd 99 jaar, maar dat geraakt in onbruiikde landlord wil na korteren termijn de beschikking over zijn grond terugbekomen, omdat dit hem meer voordeel aanbrengt. Eenige jaren ge leden liepen de 99-jarige pachtcontracten van de op den grond van lord Portman ge bouwde huizen afdaarmee wend hij eige naar van 1786 huizen, waarvan hij geen steen had betaald. Sedert ziju pachtcontrac ten gesloten, die loopen over een veel korte ren termijn40 jaren is nu de langste ter mijn, die echter slechts onder bezwarende voorwaarden verleend wordt. De grondrente werd natuurlijk belangrijk verhoogd; voor een buis, dat voor 200 p. st. wordt ver huurd, bedraagt zij 80 pond 's jaars, dus 40 pet. van de huur. Dat is echter nog niet allesvoor de vernieuwing van het con tract moest eene premie betaald worden, die voor de huizen van 200 p. st. huurwaarde 1400 pond bedroeg. ZulKe cijfers leveren eene illustratie van Engelsche grondbezitters, die slapende rijk wordenzij illustreeron ook hoe in Enge land de regeering, door het lagerhuis ge steund, er toe gekomen is van de houders van een dergelijk grondbezit eene grootere bijdrage aan de schatkist te verlangen dan. zij tot dusver plachten op te brengen. Fmnkrljk. Naar aanleiding van de schandelijke too- neelen, die zich hebben afgespeeld bij de jongste terechtstellingen te Valence, is de Fransche regeering voornemens bij het par lement een voorstel in te dienen om de te rechtstellingen voortaan niet meer in. het openbaar te doen plaats hebben, maar op de binnenplaatsen der gevangenissen. Engeland. De Daily Graphic heeft- een onderzoek ingesteld naar de vraag hoe, naar de mee ning van de unionistische leden van het la gerhuis, het hoogerhuis stelling zal nemen tegenover de begrooting. Het resultaat van dit onderzoek is, dat slechts weinige unio nistische afgevaardigden den wensch koeste ren, dat het hoogerhuis de wet op de mid delen zal verwerpen, maar dat niettemin velen vreezen, dat de verwerping zal ge schieden. Men heeft vrij algemeen in de unionistische partij het gevoel, dat de zaak nu aan de handen der leiders ontkomen is en dat do beslissing afhangt van de partij besturen en van de kiezers Dezen wenschen echter allen niets vuriger dan den beslis- senden strijd, omdat zij meenen, da/t daar door de geestdrift onder de partij genooten zal worden aangevuurd op eeue wijze, die bij nieuwe algemeene verkiezingen de partij zeker tot de overwinning zou leiden. Mocht het niet komen tot dezen besli&senden strijd, dan zouden de nu zoo vurige gemoederen zeker verlammen. Andere leden daarente gen en aan dezen kent de Daily Graphic het ruimste inzicht toe zijn overtuigd, dat de begrooting bij de arbeidersklassen niet impopulair iszij zijn dus van mee ning, dait eventueele algemeene verkiezin gen onder de leusaanneming of verwer ping van de begrooting, tot eone overwin ning van de liberale partij zou leiden en dat er geen reden is, waarom het liooger- huis zijn eigen bestaan op het spel zou zet ten om eene liberale regeering te bevestigen in hare macht. Denemarken. Kopenhagen, 24 Sept. Het Fol- kething nam heden onveranderd de beide door liet Landstbing teruggezonden wets voorstellen betreffende den vestingbouw en de legerorganisatie aan. De sociaal-demo craten, de radicalen en eenige leden der rechterzijde stemden tegen. Alle voorstellen betreffende do landsver dediging zijn thans door den Rijksdag defi nitief aangenomen. Oosteiirijk-HonjarlJ», In den landdag van Bohemen worden de pogingen achter de schermen voortgezet om een vergelijk tusschen de partijen tot stand: te brengen, dat zal mogelijk maken met den parlementairen arbeid te beginnen. De vol gende openbare zitting zal waarschijnlijk eerst den 30en September plaats hebben. Servië. In de Obzor maakt een van de vrienden van prins George van Servië in zijn naam de volgende verklaring bekend „Het is ge heel onwaar, dat ik na mijn afstand van de troonsopvc lg'ng een oogenblik er aan zou hebben gedacht mijne oude rechten op eeni- gerlei wijze weder te verwerven. Om be paalde ledenen kan ik tot dusver niet naar het buitenland gaanmaar zoodra deze re denen vervallen zullen zijn, begeef ik mij voor eenige jaren buiten liet vaderlandik zal echter noch naar Rusland, noch naar West-Europa gaan, maar waarschijnlijk naar Afrika en van daar over Azië naar Amerika. Alle geruchten over conflicten, die onlangs zouden hebben plaats gehad met den Ko ning, met kroonprins Alexander, met Pa- sies, Proties en anderen, zijn verzinsels, die worden uitgestrooid, door lieden, in wier kraam het te pas zou komen, in Servië de dynastieke kwestie aanhangig te maken en op kosten van Servië persoonlijke Voordee len te trekken." Bulgarijë. Eon bericht, dat de Koning der Bulgaren met zijn geheele gezin zou overgaan tot do Grieksch-orthodoxe kerk, wordt uit Sofia tegengesproken met de mededeeling, dat er niets waars aan is. Turkije. Volgens de Politische Korrespondenz is liet verzet van de Albaneezen nog niet ge broken, ondanks de expeditiën van Djavidl Pacha. Drie nieuwe bataillons zijn tot ver sterking uit Konsltantinopel gezonden; zij zullen opereeren in de richting van Luma, Podrima en Djakova in Noord-Albanië. Griekenland. De correspondent van de Frankf. Ztg. te Koustantinopel heeft van den Griekschen gezant aldaar het verzoek ontvangen, met nadruk bet bericht tegen te spreken, dat de gezant op de Porte verklaringen heeft afge legd tegenover een eventueel zenden van Kretensische afgevaardigden naar het Griek- sche parlement. Spanje in Marokko. Over den verderen loop van de operatiën bij Meliila wordt bericht, dat generaal Soto- mayor E! Had, het marktvlek van de Beni Sikar, heeft bezet; de vijand bood daarbij 16 DOOK RUDOLF HERZOG. Het meisje zweeg en beet op haar onder lip. Toen hief ze het hoofd op en zeide diep ademend, alsof ze tot de oplossing eener moeielijke vraag gekomen was: „Mijne ouders zijn uit liefde getrouwd.' Dit klonk zoo eenvoudig en krachtig, dat dominee Schirrmacher even stokte. „Maar lief kind wie verlangt dan iets anders van je? D.och de liefde "op een waar-» dig voorwerp richten, dat is christenplicht. En August Wiskotten ,,Ik houd niet van hem," zeide ze kortaf. „Nou, nou," kalmeerde hij haar, „de jeugd is vlug met haar antwoord gereed. Je moet je zelf nauwkeurig onderzoeken." „Ach," merkte ze op, „onderzoeken 1 Vader zegt altijd: dat komt en is er. Daar helpt geen tegenstribbelen aan." „Ja, als je je vader meer gelooft dan je ouden zieleherder Toen lachte liet jtonge meisje weder niet baar ouden overmoed. „Maar dominee, vader moet het toch we ten! Die is immers geen vrijgezel gebleven." Dominee Schirrmacher stond op. Zijne borstelige wenkbrauwen trokken zich in een halven cirkel samen. Hij greep zijn hoed en nam afscheid. „Doe1 de groeten aan je vader. Als je tijd daar is, zal ik met hem spreken. Voorloopig heb je gelijk. Je 'bent er werkelijk nog te jong voor. Adieu, en vergeet niet mijn kind dat we ons zelf altijd, bij dag ew bij naclvt, onderzoekeu moeten." Hij was weg en Anna Kölsch keerde in de kamer terug. Eerst luisterde ze naar de korte, deftige passen, die zich van het- huis verwijderden. Toen danste ze met de vlug- beid harer achttien jaren voor die vogelkooi. „Hoor je het, Hansje? Mijnheer August! Is dat niet om te gillen? Dertig jaar is hij en hij heeft geen knevel 1 Een 'knevel, een heel kleintje, heeft zelfs die domme jongen, die EwaldHaasje, Hansje!" De kanarievogel tierelierde als waanzin nig, en het Jonge meisje wierp zich buiten adem in vaders leunstoel en begon plotse ling, zonder reden, heftig te schreienOn afgebroken stroomden' de tranen over het jonge, frissche gezicht. Toen wei'd het onbe teugelde kindergesnik mindernog een paar enkele snikken, en -ze ging rechtop zit ten, schaamde zich voor zichzelf, wisebte met haar zakdoek de laatste sporen van tra nen weg en veegde energiek haar neus af. „Hoe dom," mompelde ze daarbij, „hoe verschrikkelijk dom..." Toen opzichter Kölsch 's avonds uit de fa briek thuis kwam, was de tafel gedekt, en pruttelde de koffie volgens 's-lands wijs ho ven bet vuur. Na de koffie werd de bierpot pas gevuld Zoo luidde het patriarchal© voor schrift. Kölsch kuste zijne dochter en keek haar in de oogen. „Wel? Wat ben je stil! Is er iemand hier geweest?" „De dominee maar." „Zoo, 2oo. Wou dit wat bijzonders?" „Tk moest u de groeten doen, vader." „Dank je," zeide Kölsch droog, liet zich door zijne dochter de zware laarzen uittrek ken, de doorstikte bruine kamerjapon en de gebloemde pantoffels aam-eiken en ging be haaglijk aan tafel zitten. Anna smeerde zijne boterham en belegde die met 'dik met worst en schijven ham. „Niet zoo overdadig, Anna." „Hij; die werkt, moet ook eten. Dat is mijne zaak." ,,ïk sta zeker onder cuvateele, jou deug niet?" „Hebt u dat bij moeder niet gedaan? Teder beveelt daar. waar hij op zijn plaats is U in de fabriek, ik aan tafel." Kölsch streek meesmuilend over zijn grij zen baard. Toen at hij zwijgend en met groo- ten eetlust. Gedurende den maaltijd te spre ken was geen gewoonte. Pas toen hij den laatsten slok koffie gedronken had en zijne dochter hem den bierpot vulde, begon hij over de fabriek te spreken. „Die Gustav! Verduiveld, die Gustav Wis kotten! Een geboren veldheer. Nauwelijks beeft hij de hand op het nieuwe terrein ge logd', <of liet plan van aanval is reeds gereed. Alles op het papier voorbereid tot op den laatsten steen toe. Teekeningen, construc ties, berekeningen alles! Vandaag heb ben de grondwerkers reeds een begin met de uitgravingen gemaakt Eeiv leven, zeg ik je! En alle Wiskottens kalm op hun post. Toch kerels, de jongens! Zelfs de geniepert, Au gust, weet precies wat hij wil." .,Au-gust?" „Ja. August. Waarom?" „Och, ikHier is de 'krant, vader 1" Üe opzichter spreidde het blad ojider de lamp uit eil boog over den kleinen druk zijn hoofd. Anna zat aan de opgeruimde tafel tegenover hem en keek van haar werk ter- sluiks tot hem op. De lamp suisde zacht en de kanarievogel piepte in zijn droom. „Je zegt geen woord, kind." „Tk wilde u niet storen." „Och wat, die onnoozele krant. Die loopt niet weg. Heb je verdrietelijkheden gehad?" „Waarom zou ik?" „Speel nu eens geen verstoppertje. Je bent niet als anders Je schijnt eensklaps wel je mond verloren te hebben. De domi nee was hier. Heb je eene straf-predikatie gehad?" „Ach, zwijg toch over hem..." „Neen, ik zwijg niet over hem. Alle re spect voor dominee Schirrmacher. De ge meente mag 'rotsch op hem zijn, er» voor armen en zieken geeft hij zijn laatsten cent uit. Voor hen ie hij als een vader. Doch het is nu eenmaal zijne gewoonte ook in eens andermans huis den vader te spelen en bij de intiemste familiegeheimen mee te praten, alsof het do zijne waren. Daar houd ik niet van. Voor den dag or maar nioo. Heeft hij over Ernst gemopperd Het jonge meisje hield den, blik op het in haar schoot liggende naaiwerk gericht. „Hij heeft in het geheel niet naar Ernst ge vraagd „Maar wat ter wereld kwam hij dan hier doen „VadeT 1" „Sapperloot, meiske!" De oude hield zijn kind, dat zich plotseling om zijn hals ge worpen had, vast omklemd. Hij zet»te haar op zijn knie. Hij streelde hare lokken en probeerde haar gezicht, dab ze tegen, 'zijne borst gedrukt had., op te lichten. „Kal'm, kalm! Wat is er gebeurd?" „Uoch, zeg u toch eens ik hoef toch ik hoef toch niet „Wat dan, kind?" ..Ik hoef toch niet met mijnheer Au gust te trouwen1" De oude liet zijn kind zoo snel los, dat ze bijna achterover viel. Hij wierp zich in zijn stoel achterover en lachte daverend, aanhou dend. Uit het veld geslagen keek Anna op hem neer. Toen begreep ze. Den arm om zijn hals geslagen, lachte ze vroolijk mee. „Wie heeft dien streek uitgehaald? Dat is niet kwaad. Dat is waarachtig niet kwaad De dominee wilde mij in bedekte termen uithooren. Maar hij vroeg zeor openlijk." „Niet mogelijk V' zei de opzichter ver baasd. „Jawel, vader, maar dat gaat immer9 niet? Wij passen immers volstrekt niet bij elkander? Mijnheer August, die moet im mers eene zachte, voorname vrouw hebben, die altijd van dezelfde meening is als hij, zooals "het zulketi vromen lieden'betaamt. En ik als ik nog eens trouw, moet ik altijd voor mijn man mogen zorgen, en dan mag hij er geen woord tegon inbrengen en moet zich dat behaaglijk brommend! laten welge vallen. Net zooals u, vader! Ach, ach, wat zijn dat voor domheden..." Wordt vrrvolyU.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1