BINNENLAND. slechts geringen tegenstand. Bij de inne ming van El Had waren 14,000 Spanjaar den in actie, echter zonder met de Rifman nen in botsing te komen. De vijand, die blijkbaar door de gevechten in het begin van de week verzwakt was, liet de voordee ion van het door kloven doorsneden, hem zeer garstige terrein geheel ongebruikt. De Rifmannen vielen eerst aan, toen de plaats bezet waszij werden toen met zware ver liezen teruggeslagen. Aan Spaanse he zijde vielen m dozen strijd twee dooden en tien gewonden. De pas gewonnen stelling El Had is als 't ware de sleutel van het Gurugu- gobergte, waarvan zij slechts weinige Kilo meters verwijderd is. Daar nu alle beheer- schende hoogten van het schiereiland Tres Forcas bezet zijn, wordt het Beni Sikar- gebied, evenals het Frajangebied als be dwongen beschouwd. De nota van Moelev Hafid aan het corps diplomatique is vergezeld van een brief, waarin de aandacht gevestigd wordt op het bijeen trekken van meer dan 60 000 man met het bijbehoorende oorlogsmaterieel in do buurt van Melilla. De sultan schrijft, dat hij diep geschokt is door dit bericht, omdat hij weet, dat zulke dingen voor den vrede in het geheele land n.adeelig zijn, vooral om dat hot schijnt, dat het optreden van Spanje niet tot eene bloote bestraffing van de schul digen is terug te bnengen, maar dat Spanje veeleer deze gelegenheid aangrijpt om an dere doeleinden na te streven dan die, welke het aangeeft. De sultan verzoekt het corps diplomatique zijne* protestnota aan alle mo gendheden toe te zenden, opdat deze de Spanjaarden vriendschappelijk attent zul len maken op den tegenwoordigen verdach ten toestand, die steeds grootere bezwaren in 't leven roept. De sultan verzekert, dat zijn gezantschap to Madrid alles in 't werk zal stellen om eene goede verhouding met Spanje te handhaven. De laatste zinsnede van den brief houdt in, dat het maghzen elke geldelijke verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen in het Rifgebied beslist af wijst. In de Parijsche diplomatieke kringen wordt verzekerd, dat de Fransche regeering bij de gedachtenwisseling. waartoe de nota van Moeley Hafid aanleiding zal geven, overeenkomstig de door haar bij do beoor deeling van de Marokkaansche grens- kwestiën aangenomen opvatting, het stand punt zal innemen, dat het corps diploma- tiquo niet bevoegd is zich met het Marok- kaanscho protest bezig te houden, en dat het maghzen en Spanjo hun geschil onder el kaar moeten uitmaken. Zuid-Amerika. De Kamer van Argentinië heeft een be sluit genomen omtrent de rechtstreeksche ka/bel verbinding met Europa. De regeering verklaarde, dat zij het door haar ingediende wetsontwerp evenmin wilde verdedigen als bestrijdenzij had het voorloopig met eene Engelsche maatschappij gesloten verdrag als voordeelig beschouwd, maar de beslissing liet zij aan do Kamer over. De Kamer heeft het wetsontwerp tot bekrachtiging van het verdrag aangenomen. MlerM. vDe behandeling van het geding tegen do weduwe Steinheil zal den 3 November voor het hof der gezworenen te Parijs een aanvang nemen. De Staatscourant van Zaterdag 25 September bevat o. a. de volgende Konink lijke besluiten benoemd tot kantonrechter te Wagenin- gen mr. J. A. G. baron de Vos van Steen- wijk, thans te Harderwijk; benoemd tot raadsheer in het gerechts hof te 's Gravenhage mr. R. Reith, thans rechter in de rechtbank aldaar horbonoomd tot kantomvchter-plaatsvorvanger in liet kanton Bergen op Zoom: mr. J. H. van dor Me uien in hot kanton Amsterdam (4de kanton): mr. J. H. Worst; in het kanton Amsterdam (1ste kanton): mr. L. S. Boa* in het kanton VGrnvenhagemr. J. Wolter- beek Muller in het kanton Snoekmr. D. Okma in het kanton Roermondmr. L. Th. Ver scheur© in het kanton BerlikumJ. J. Cannegieter Hz. in hot kanton Appingedam: mr. A T. Vos; in het kanton Boxmeer: J, L. Baken, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs, mits zij overigens aan de dmartoo bij «le wet gevorderde voroisohten voldoe, aan roej- Sohnieders, goboreu te Paponbnrg (Ehiitsch. land). Vaandel uitrei king in haft karna fta Millie*». Heden morgen te 10 uur had in de leger plaats te Milhgen de plechtige vaandeluit reiking plaats door H. M. de Koningin aan het le Regiment Huzaren. Reeds vroeg in den morgen veroorzaakte deze plechtigheid te Apeldoorn oen onge wone druktedo vroegtreinen brachten aan houdend genoodigden en belangstellenden aan, terwijl verder ook auto's en rijtuigen talrijke bezoekers, w. o. veie oficieren, aan voerden. Het Milligensche kamp voor dezen dag het concentratiepunt van het verkeer op zich zelf reeds schoon door zijn schilder achtige ligging en omgeving, zag er heden al hijzonder gezellig uit. Op verschillende punten op do heide, vooral natuurlijk in de nabijheid van de plaats der plechtigheid, waren nieuwe wegen aangelegd, met wit tand bestrooid en afgezet met breede randen van klecrige dopheide. Tegenover de plaats, waar zich het 1ste regiment had opgesteld, waren loges inge richt voor de leden der hofhouding en geïn- troduceerden, en voorts konden verdero be langstellenden de plechtigheid op een ruim gereserveerd terrein volgen. Kort voor tien uur arriveerden H. M- de Koningin en Z. K. n. de Prins per auto aan den ingang van het kamp, waar H. M in een gereedstaand hofrijtuig plaats nam do Prins besteeg een zijner paarden. Onder het spelen der volksliederen door het Deventor staf muziekcorps reden H. M. en Z. K. H. langs de dicht bezette loges en terreinen naar de voor de plechtigheid be stemde plaats (ter zijde van den Amersfoort- schen weg, tusschen mijlpaal 23 en 24), al- lerwege met groot enthousiasme begroet. Halverwege het kamp werden de vorste lijke bezoekers verwelkomd door den Mi nister van Oorlog, generaal Kool, generaal Braarns en eenigs andere hoofdofficieren. Iets verder op het terrein bevonden zich ook de commandant van het Remonte-depót te Milligen. deputaties van alle huzaren-regi menten en van de rijdende artillerie. Het le regiment stond opgesteld in linie, front makend naar het Oosten. Toen hel vorstelijk rijtuig op eenigen af stand tegenover de troepen had halt gehou den, trad de adjudant van dienst van H. M. graaf Schimmelpenninck, naar voren en nam de standaard over uit handen van den or donnans-officier baron Van Hardenbroek tot Lokhorst en overhandigde deze aan II. M. do Koningin, waarna op bevel van H. M. het foudraal verwijderd werd. De Koningin, met de regimentsstandaard in de hand, hield nu onder groote stilte de navolgende toespraak „Officieren, Onder-officieren en Huzaren Gij zijt hierheen gemarcheerd, ten einde uit mijue hand den standaard te ontvangen, welken gij voortaan in Uwe gelederen zult medevoeren. Het intreden in Uw regiment aan het zinnebeeld van Vaderland en Koningin legt op U een duren plicht: dit kleinood onge schonden te bewaren het vordert Uwe be reidwilligheid den standaard te verdedigen, desnoods ten koste van Uw leven. Ofschoon eerst voor kort in dit verband vereenigd. stammen meerdere eskadrons van het 3e regiment karabiniers af, dat, toen de in 1813 pas herwonnen onafhankelijkheid des Vaderlands opnieuw bedreigd werd, zich op het slagveld van Waterloo zoo roemrijk onderscheidde. Daarom prijkt de naam en het jaartal van dat gevecht op Uwen standaard. Mocht ooit weer, wat God verhoede, ons zelfstandig volksbestaan in gevaar verkee- ren, zoo vertrouw ik, dat gij uw eervol verleden zult voortzetten en in moed niet zult onderdoen voor de dapperen van Water loo. Ook Uwe vredestaak vergt Uwe onver flauwde en algeheele toewijding en vordert evenzeer een onverschrokken ruitergeest en stalen volharding bij het doorstaan van ver moeienissen en het uitvoeren van al hetgeen van U gevraagd mocht worden. In dc overtuiging, dat ik nimmer tever geefs een beroep zal doen op Uwe offervaar digheid, vertrouw ik dezen standaard .-an de hoede en de waakzaamheid van het le regiment huzaren toe". H. M. overhandigde hierop den stan daard aan den regiments-commandant, die, nadat de ban gesloten was, de toespraak van H M. beantwoordde. Vervolgens nam de standaarddrager den standaard over en bracht dezen, begeleid door den kolonel, uaar het regiment. Hierna werd voor de Koningin gedefi leerd. Behalve d© toeschouwers op het gereser veerde terrein, waren honderden belangstel lenden van hednde en verre opgekomen om bij de plechtigheid te kunen tegenwoordig zijn. Ze waren er gekomen te voet, te paard, per rijtuig, per rijwiel en per automobiel. Deed de grauwe mist aanvankelijk vreezen, dat we weer eens een on verval schten Ne- derlandsclieu regendag zouden krijgen, na eenigen strijd met den somberen nevel kreeg toch gelukkig de vriendelijke Oranje-zon de overhand. Een geschenk voor Prin ses Juliana. Aan H. M. de Koningin is dezer dagen ©en zeldzaam schoon geschenk voor Prinses Juliana aangeboden, dat deze ia later jaren, wanneer ze het kostbare voor werp zelf al lang niet meer gebruikt, ook wel zal waardeeren om de zijde, vanwaar het kwam. De vereeniging van Nederlanders, wonen- idle te Johannesburg, heeft namtëdijk een kom, schotel en lepel van zuiver goud doen vervaardigen, dienende tot het gebruik van PaP- Versierselen kunnen deze voorwerpen niet dragen, immens zuiver goud is daartoe niet te bewerkenalles is dan ook met den hamer geslagen, maar de vorm is zeer sier lijk, en het is gelukt, in alle drie voorwer pen een Koningskroon en een J. te stem pelen. Het prachtige geschenk is gesloten in een zeer mooi kistje van Rrodesia-teakhout en werd door den voorzitter der Nederl andsohe vereeniging, prof. dr. P. J. Müller, naar Het Loo overgebracht. (Vad.) De Hertogin van Albany, die enkele dagen ten paleize Soestdijk de gast zal zijn van H. M. de Koningin-Moeder, Hare Zus ter, arrlveorde gisterenavond 8 uur aan de halte Soestdijk, alwaar zij door Koningin Emma werd afgehaald. Eene nieuwe zaak Van Heeckeren. In aansluiting aan het be richt van het Hbld. omtrent de beschuldi ging door „hooge bemiddeling" tegen onzen gezant in Zweden ingebracht, kan de Tel. mededeolen, dat de „hooge bemiddeling" H. M. do Koning in- Moeder is geweest, die er Haar verwondering over heeft uitgespro ken, dat bij de onderhandelingen over het Noord zee-verdrag bedoelde gezan t meer de belangen sclieen te behartigen der Scandi navische rijken, dan van zijn eigen landl De uitspraak inzake hdfc thans voor liet. Hof van Arbitrage in behandeling zijn de geschil tusschen Zweden en Noorwegen betreffendo de visscherij, kan tegen 9 Octo ber a. s. verwacht worden. Opcenten. Ingediend is een wets ontwerp. waarbij bepaald wordt, dat ook voor het volgende bolastingjaar tien opcen ten op de bedrijfs- en op de vermogensbelas ting zullen worden geheven. DezaakKuype r-L e h m a n n- Westmeijer. Het Volk meldt, naar aanleiding van een borichlt in het Hbld., dat van een voornemen van soc.-democrati sche zijde om over de lintjeszaak te inter pol leeren, nooit sprake is geweest. Staatscommissie «oor de reorgani satie wan het onderwijs. Naar men verneemt hoopt de Staats commissie voor de reorganisatie, van het ou derwijs binnenkort met haren arbeid geheel gereed te zijn. Die arbeid zal bestaan in lo. Eeue algemeeae inleiding bevatten de eeue uiteenzetting en mot-i veering van het systeem der ontworpen wetsvoorstellen 2o. een wetsvoorstel tot wijziging van de wet op het lager onderwijs; 3o. een wetsvoorstel tot regeling van liet middelbaar onderwijs; 4o. eeta wetsvoorstel tot regeling van het vakonderwijs 5o. een wetsvoorstel tot regeling van het voorbereidend hooger onderwijs 6o. een wetsvoorstel tot wijziging van de hooger onderwijswet 6o. eene reeks van ontwerpen Kon. beslui ten betreffende de uitvoering der wetsvoor stellen. De wetsvoorstellen zijn alle begeleid van memoriën van toelichting. Deze arbeid is geheel afgedaan, alleen de wetsvoorstellen onder 4o en 6o genoemd ondergaan nog de laatste rediaotioneele revi sie, terwijl de memoriën van toelichting op deze twee wetten nog oen aanvulling behoe ven. Over de ontworpen Kon. besluiten zal in de eerstvolgende vergadering eene beslissing genomen worden. A c c ij r. s op het gedistil leerd. Door den Minister van Financiën werd verleden jaar voorgesteld om aan de middelen van 1909 slechts zoodanig deel van de suppletoire opbrengst van den accijns op het gedistilleerd toe te voegen, als noodig zou blijken om de gewone uitgaven van dat jaar te dekken en hetgeen er daarna over mocht zijr. aan het Fonds van de suppletoire opbrengsten van den accijns op binnen- en buitenlandscli gedistilleerd goed te schrij ven. Grond hiervoor was, dat er geen reden scheen te bestaan om aan de eigenlijke be stemming van den verhoogden gedistilleerd- accijns meer te onttrekken dan noodig was, om door gewone middelen te dekken, wat daardoor gedekt behoort te worden. Thans staan de zaken anders. Nu het, nadat reeds de gewone dienst van 1908 met een aanzien lijk tekort sloot, zeker mag boeten dat ook de gewone dienst van 1909 met een belang rijk tekort zal sluiten, is er, volgens den Minister, allerminst reden om reeds bij voor baat de kans af te snijden dat de gewone dienst van 1910 een overschot oplevert, dat dan eenigszins opwegen kan tegen de tekor ten van de beide vorige diensten. Daarom is thans voorgesteld te bepalen, dat de geheele opbrengst van den verhoog den accijns op het gedistilleerd in 1910 ten goede komt aan de middelen van dat dienst jaar. Op de begrooting van het departe ment van waterstaat voor 1910 is uitgetrok ken een som van f 3500 voor de aanstel ling van een referendaris bij dat departe ment, ten einde eene doeltreffender behan deling van postzaken voor zooveel d« minister bij de behandeling van deze is be trokken te bevorderen. Gevolg hiervan zal vermoedelijk zijn, dat de rechtstreekse he aanrakingen en besprekingen tusschen den minister en het hoofdbestuur dor posterijen en telegrafie, vertegenwoordigd door den directeur-generaal, zullen verminderen of wel geheel vervallen. Het lid van den Rotterdamschen ge meenteraad Buskens heeft aan düe vergade ring een nota ingediend betreffende de ont werp - b e grootri ng voor 1910. Hij keurt daar in eerstens af de door Burgemeester en Wethouders voorgestelde verhooging van de opcenten op het personeel en de voorgestelde schrapping van de reductie op de straatbe- lastiug voor kleine huizende eerste, omdat die alleen den zwaarderen druk legt op een gedeelte der burgerij, pl.m. 8000 ingezete nen, de laatste, omdat zij den zoo dringend noodigen aanbouw van goedkoope woningen zal tegenhoudenMaar bovendien meent de heer Buskens, dat men het geraamde tekort van f 120,000 kan ontgaan. Eerstens dtoor as falteering der Hoogstraat en eenige andere str aat, vernieuwingen, Idde tezamen pl. nv f 10,000 zullen vorderen, een jaar uit te stellen. Verder door eveneens de nieuwe re geling der wedden van het personeel bij het middelbaar onderwijs en vam de bewaar - schoolond er wij zerossendiie nog bij den Raad hangende is, tot 1911 te verschuiven, wat een besparing van pl. m. f 40,000 zal geven. En ten slotte door de saldo's van gasbedrijf en electriciteitsbedrijf ieder f 20,000 hooger te ramen. De heer Buskens wijst erop, dat de te verwachten wijziging der Gemeente wet spoedig verbetering in de gemeentelijke financiën zal brengen. Ou d-p reside n Steyn. Wij lezen in het Hbld. De vroegere president van den Oranje- Vrijstaat de heer Steyn is Donderdagnaonid- dag, na een kuur van zeven weken in Bad Oeynhaueen, te Amsterdam aangekomen, en heeft in Brack's Doelen-hotel zijn intrek genomen. Daar hadden wij gisteren avond het voor recht en het genoegen den heer Steyn te ontmoeten en hem in de eerste plaats op nieuw welkom op Neerlands bodem te hee- ten. Zijn zoon die te Leiden en nu tijdelijk te Londen studeert, leidde ons den salon binnen, waar vriendenhanden heerlijke bloemen op tafel hadden gezet. In een breeden fauteuil rustte de oud-president, maar dadelijk bij ons binnenkomen richtte de imposante figuur zich kaarsrecht op en kwam ons met uitgestoken hand te gemoet. Zoodat wij inderdaad ons verheugen kon den in deu welstand, waarin wij den heer Steyn terugzagen. De kuur had hem goed gedaan. Zijn gezondl>eidsto€Gtand was zeer veel verbeterd. Enkele dagen blijft de oud-president Steyn in de hoofdstad, gedurende welken tijd hij ook nog een consult met professor Winkler hebben zal. Voor zijn vertrek uaar Engeland zal de beer Steyn nog eenige dagen de gast zijn van zijn vriend, den heer Kröller te 's-Gra- venhage. Einde October hoopt hij in En geland scheep te gaan naar Zuid-Afrika. Hoe de oud-president dacht over de grondwet voor Vereenigd Zuid-Afrika en wat hij wel van de vereeniging verwachtte voor de Afrikaanders? fn Afrika's belang vond hij het beter daarover niet in het openbaar te spreken, zoodat wij, zijn bezwaren eerbiedigend, zijn mededeelingen dienaangaande aan onze lezers moeten onthouden. Begrafenis douairière K 1 e r c k. Onder zeer groote belamg- stelling werd het stoffelijk overschot van douairière A. Klerk-van Hogendorp giste ren op Oud Eik en Duinen te 's Gravenhage ter aarde besteld. Talrijke deputatiën en leden van vereenigingen, welke door de nu ontslapene met raad en daad gesteund wer den, kwamen de brave afgestorvene de laat ste eer bewijzen. Eeai schat van bloemen dekte de lijkkist. Een koorgezang van leer lingen der naai- en bveischool „Opstanding en leven" weerklonk. Ds. Cremer sprak een hoogst treffend woord namens den Nederl. Vrouwenbond tot verhooging van het zede lijk bewustzijn, waaraan dfe naam van mevr. Klerck niet zooveel eere verbonden was. Dat woord getuigde van een innig gevoel van erkentelijkheid en hooge waardeering en werd besloten met ee.i gebed. De godsdienst onderwijzer, de heer Visser, sprak vervol gens namens de Nederl. M klder n achts zeil - dingsvereeuiging. Mej. E. Baelde legdie na mens den Nederl. Nat ionalen Vrouwenbond oen bloemstuk neder met. eernige woorden van liefde. Namens de Vrije Vrouweinver- eeuiging voegde mevr. Drucker een bloem stuk bij de vele die dit graf tooiden, even zeer met een woord van erkentelijkheid voor de hooge rechtvaardigheid en deu zecLelijken moed, waarvan mevr. Klerck steeds blijk had gegeven. Na een kinderslotzang dankte graaf H. v. Hogendorp. Op 61-jarigen leeftijd is te 's Graven hage overleden de heer H. Iloltzschue, oud directeur van het post- en telegraafkantoor te Baarn De Westelijke Viaduct te Amsterdam. Den 9en October a.s. zal net reeds vijf jaar geleden zijn, dat met den bouw van de nieuwe westelijke viaduct aan gevangen is. Maar thans kan geconstateerd werden, dat de viaduct op enkele onderde len na, gereed gekomen is. Het werk. dat n.l. gisteren nacht heeft plaats ge vonden, is de feitelijke voltooiing van aeo bouw. Gisternacht dan zijn alle perrons aan de Westzijde van het Centraal-station omge bouwd, en konden de rails eindelijk recht in het verlengde van die over de nieuwe viaduct gelegd worden. Dit heeft nl. moeten wachten op de opruiming van de oude via duct en de vervanging daarvan door een soliden spoorwegdijk. En deze moest eerst ingereden zijn, voordat de definitieve toe stand kon geschapen worden. Donderdagavond begonnen, was men gis termorgen met den arbeid gereed gekomen. Alleen aan de Noordzijde blijven voorloopig nog een paar sporen krom loopen. Do wissels en signalen worden nu voortaan electrisch en pneumatisch bediend uit een groot seinhuis, dat ten westen van. de via duct is opgetrokken. Draadlooze telegraphie voor de visscherij. Eenigen tijd: geleden meldden we, dat de stoomtrawler „J. T. Cremer" voorzien was van een. in stallatie voor draadlooze telegraphie. Thans bevindlt zich aan boordi een marine-radio telegrafist, die met toestemming der regee ring een reds meemaakt, zoodat nu een aan vang is gemaakt met het beproeven van draadlooze telegrafie voor de visscherij. Zoo zal, wanneer eenmaal de trawlers ook voorzien zullen zijn van een seininrdchting, de reederij steeds in de gelegenheid zijn de booten te zenden naar plaatsen, waarvan de reederij vernomen heeft dat zich op dat oogenblik veel visch bevindt. Ook kan de reederij steeds hare schepen op du hoogte honden van de marktprijzen, enz. enz. Men ziet, in theorie bestaan reeds voordeelen. De praktijk zal nu door de proeven met de „Cremer" moeten aantoo- nen of er levensvatbaarheid schuilt in het gebruik van draadlooze telegraphie voor de vissch'erij De chef van den radio-telegcaphischen. dienst heeft thans vergunning verleend aan het beheer der Visschershaven om een in stallatie voor draadlooze telegraphie te mo gen hebben op haar ten-eiuen. (N. v. d. D.) Fotogr. wereldtentoon stelling te Dresden in 190 9. Een der belangrijkste afdeelingen vaoi de wereldtentoonstelling van fotografie te Dres den mag de groep Photographic im Dienste der Lander- en Völkerkunde" genoemd wor den. Niet minder dan 37 landen, zoowel in als buiten Europa namen aan dezen vreedzamen wedstrijd, een fotografische beschrijving van hun land te geven, deel. Aan de Nederland sohe inzending, door de regeerrngscommis- sie bijeengebracht, werd de hoogste ouder scheiding, nl. de eenige „Ehrenpreis" in deze groep toegekend. Voorwaar voor Holland eeue eervolle over winning I Nationale Politiehond- w e d s t r ij d. De gisteren te Rijswijk ter gelegenheid van de Landbouwtentoonstelling aldaar geliouden Nationale Politie}» rad- Wedstrijd, had den volgenden uitslag: le prijs houd Lotte, eigenares gemeente 's Gravenhage en voorgevoerd door dien agent van politie le klasse P. J. H. de Haan 2d© prijs hond Spits, eigenaar de heer J. D Pigeaud te 's Gravenhage. 3de prijs houd Lucks, eigenaar agenit van politie 2e klasse G. J. H. Leurink te 's Gra venhage. 4de prijs hond Max, eigenaar C. Luijetv- dijk, hoofdagent van politie te Delft. 5de prijs hond Prins, eigenaar de heer J. P. A. Rothpletz, te Soest. 6de prijs hond Hertha, eigenares ge meen to 's Gravenhage, voorgevoerd door den agent van politie 2de kl. J. L. van den Brand. Extra-prijs voor den hond die het hoogste springt: Prins, eigenaar J. P. A. Rothpletz. Eeroprijs voor den hond, d'ie im de le afdeeling het hoogst aantal punten behaalt: Prins, eigenaar Rothpletzlioogste sprong 2.90 M. Eereprijs voor den hond, die in de 2de afd. het hoogst aantal punten behaaltMax (C. Luyendijk) 'en Spits (J. D. Pigeaud) evenveel punten, bij loting toegewezen aam C. Luijendijk. Eeroprijs voor den hond, die in de 3die afdeeling het hoogste aan/bal punten behaalt: hond Duke, eigenaar Th. H. J. Besseliing, te 's Gt'avenihage Buiten mededinging gaf de Haagsche ge meentelijke politiehond Lotte nog bewijzen van buitengewone vaardigheid iin het klim men, door een sprong te maken over een schutting \an 3 M. Het incident met de Zweedse he onderzeeboot. Gister heeft de commandant van het Zweed- sche oorlogsschip H val en (onderzeesohe boot), vergezeld van den heer de Dardel, attaché bij het gezantschap van Zweden, te 's Gravenrage, tijdens afwezigheid van den gezant optredende als zaakgelastigde, aan het ministerie van bui ten land sche zaken be klag gedaan over de wederrechtelijke betre ding van het oorlogsschip door den advocaat mr. Tideman en een deurwaarder, Donder dag te IJmuiden. Namens den minister van buitenlandSche zaken werd aan reclamante voorloopig leed wezen betuigd over de door genoemde Ne derlanders gepleegde handeling, in afwach ting van het onderzoek, dat naar het inci dent zal worden ingesteld. M r. P. Tideman te Haarlem deelt al< volgt de toedracht mede der aanhouding van het Zw-eedsche oorlogsschip De Vlaardinger zeillogger „Alida Adriana VL 51" heeft op 21 dezer te 6.30 's morgens op zee hulpeloos en noodseinen gevende aangetroffen de Zweedsche onderzeeër „Hvalen"; de bevelhebber gepraaid; vroeg hulp om naar den Hoek van Holland te wor den gesleept. De luitenant ter zee R. D. Heide-stani kwam met een verzegelden kof fer aan boord van den logger, er werd over eengekomen dat het hulploon door arbitrage in Nederland zou worden vastgesteld. Het sleepen duurde van 's morgens 10 tot 's avonds 7 uur tot bij het vuurschip „Maas". In overleg met den commandant der „Hvalen" werd, daar de wind ging lig gen en een slecht tij opkwam, geankerd. De officier aan boord van den logger wil de toen den schipper der „Alida" eenig geld voor zijne moeite geven en naar zijn boord terugkeeren. De schipper wilde zich aan het accoord houden, doch officier en kist werden met een opvouwbare vlet teruggehaald. De schepen bleven des nachts aan elkaar ge meerd liggen. Des morgens bleek dat van het Zweedsche vaartuig de zware manilla- tros stukgemaakt was. Verdere hulp werd beslist afgewezen. Daar het bekend was dat de „Hvalen" met veel moeite en latere hulp der stoom boot „Vischploeg" in IJmuiden was bin nengevallen, werd door den procureur van schipper en reederij van den logger verlof gevraagd de onderzeeboot aldaar in beslag te nemende deurwaarder moest zich daar voor met zijne getuigen op de onderzeeboot begeven. Aan den bevelvoerder, die ver klaarde zich tegen de inbeslagneming te ver zetten, is toen het bewijs gevraagd, dat hij zich met verlof der Koningin in de haven bevond. Toen dit den deurwaarder aanne melijk werd gemaakt verlieten de Hollan ders de boot. Eenige minuten later is den bevelvoerder door den procureur medegedeeld, dat hij van de inbeslagneming afzag en verontschuldi ging gevraagd voor den door hem veroor zaakten last. De commandant, die volgens verklaring van den consul Broekmeier te IJmuiden, anders met een uur had kunnen vertrekken, verklaarde wel persoonlijk, maar niet voor zijn gouvernement veront schuldigingen te willen aannemen en zich in Den Haag te zullen beklagen. Consul en commandant hebben zich beklaagd bij den consul-generaal te Amsterdam, die zich tot deu officier van justitie te Haarlem wend de, alsof deze het beslag had gelast. Om verdere misverstanden te voorkomen heeft de procureur onder overlegging van de scheepsverklaring zich gewend tot het mi nisterie van buitenlandsche zaken, om langs diplomatieken weg recht voor zijn cliënte te bekomen. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld dat een Zweedsch vaartuig, op weg naar Londen, door den onderzeeër gepraaid, zijn landgenooten wel voor 10,000 kronen naar Londen heeft willen medenemen, maar toen de commandant op dit accoord niet inging, hen aan hun lot heeft overgelaten. Hoogen Raad. Adv.-gen. bij deu Hoogen Raad mr. Ort concludeerde tot ver nietiging van het arrest van het Hof 4© 's Gravenhage, waarbij de fabriek der Euchi- nine hare vordering tot schadevergoeding te gen een namaker van haar product was ont zegd op grond, dat toen de gedaagde apo theker dien naam voor zijn product ging ge bruiken, Euchiniue een soortnaam was ge worden Nu het Hof uitgaat van het feit, dat „Euchiiiine" tijdens het eerste gebruik en de inschrijving van dit werk door de ©lachen de fabriek niet was soortnaam doch dit eerst later zou zijn geworden, rijst de vraag of voor de rechthebbende een merk, hetwelk toen hij het recht verkreeg, te dien aanzien aan den eisch der Merken wet voldeed, zijns ondanks en tegen zijn wil kan verloren gaan, 'doordat het sedert dien tot soortnaam is ge worden Deze vraag beantwoorde de adv.-gen. ont kennend het verloren gaan op grond dat het merk een soortnaam is geworden, steunt op geen enkele stellige bepaling en kan ook niet uit de Merkenwet worden afgeleid, om dat art. 3 dit belet. Feitelijk kan het merk Cuchinine een soortnaam worden, in den zin der wet, en daarop komt het hier aan, kon het merk niet als soortnaam ontstaan. Conclusie tot terugwijzing der zaak naar het Haagsche Hof. Uitspraak over 6 weken.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2