HT0. §9. Tweede blad 8"e Jaargang, Zaterdag 25 September 1909. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.00. Idem franco per post - 1.50. \fzoi.derlijke nummer- - 0.05. t'. C'ouran verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Adverlentiën, modedeelingen 9nz.gelieve men vóór 11 urn 's morgens bij de Uitgevers in te zendon. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestrsat 1. fntercomm. Telephoonnumir.er 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels f. 0.50, Elke regel meer - 0.10, Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cento bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf beslaan zeer voordoeligo bepalingen tot het herhaald adverteeron in dit Blad, by abonnement. Eene oirculairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Staten-Generaal. Staatobegrooting 1910. Hieronder volgt een opsomming der voornaam ste punten uit de verschillende hoofdstukken. Hoofdstuk 1 (Huis der Koningin) luidt als ge woonlijk f 800,(XX) Hoofdstuk II (hooge colleges van staat) f 756,222.50. Bij 'hoofdstuk III (buitenlandscüie zaken) wor den gelden aangevraagd voor benoeming van verschillende nieuwe ambtenaren aan gezant- scliappen en consulaten, en voor bevorderingen. Een voorsbei tot toekenning eeuer toelage van f 14,000 aan den gezant te Peking hangt ten nauwste samen en moet beschouwd worden in verband met de voorgenomen afschaffing der ge- zantschapswacht te dier stede. Noodiig blijft echter een aantal personen voor politiedienst op het uitgebreide terrein en voor bereden esporte van den gezant, wanneer deze uitrijdt. Dit escorte en terrein.politie, waaronder begrepen de wacht aan de poort, wordt overge bracht in den particulieren dienst van den ge zant. Door deze regeling wordt f 2000 bespaard. Al* nieuw gedelegeerde van Nederland in den Internationalen Gezondheidsraad te Ivonstantino- pel, in de plaats van wijlen dr. Stekouli9, zal een N'ederlandsch geneesheer worden aangewezen, waarvoor f 4000 als jaarlijksche toelage is uitge trokken. De sinds eenige jaren door de provincie Fries land te Londen bezoldigde zuivelagent zal voor rekening van het ryk genomen worden zijn taak zal in liet vervolg zooveel mogelijk allo bemoeiin gen op landibouwgebied omvatten, weshalve hij onder den naam rij les! widbouwconsu lent in de be- grooting is opgenomen. De voorgestolde jaar wedde van f 7200 en een vergoeding voor reis- en verblijfkosten ad f 2500 worden ook thans door hein genoten. Om de laatste hand te kunnen leggen aan de afwerking van het gezantschap-gebouw te Peking word't f 4000 aangevraagd f 15,0000 is benoodigd voor meubileering daarvan, te vinden uit de door China aan Nederland te betalen indemniteit. f 1800 wordt aangevraagd als toelage gedu rende zijn verdere levensjaren aan den lionorairen consul te Caracas, diie niet 1 Januari 1910 53 dienstjaren zal tellen en tegen dien datum eervol ontslag wegens hoogen leeftijd: heeft gevraagd zulks als beiwijs van danikbaarhoid jegens dezen verdienstelijken ahvbtcnaar, die in zijn particu liere zaken geen voorspoed heeft gehad. Over eenige dagen zal eon Oranjeboek worden overgelegd, waarin zooveel mogelijk is bijeenge bracht een pverzieht van hetgeen door het depar tement van bui tenia ndsche zaken in het afgeloo- pen jaar is verridht. Hoofdstuk IV. (Justitie). Gelden zijn uitgetrokken tot verbetering dot jaarwedden van ambtenaren der rijkspolitie en van de tinancieele positie van de districtscomman danten, zoomede voor uitbreiding van het korps met 25 man. Ook wordt voorgesteld trnktements- verhooging voor den commissaris van rijkspolitie te Amsterdam- Een bedrag van f 6000 is uitgetrokken voor aanschaffing en onderhoud van eene motorboot ten einde toezicht te houden op diefstallen en strooperijen, in het bijzonder in den Biesbosoh. Aanstelling van eonig meerder personeel, o. a. om meer systeem te kunnen brengen in het geven van vakonderricht aan gevangenen en verpleeg den, maakt een hoogere uitgave van kosten van gevangenissen en rijkswerkinrichtingen met f 8075 noodig. Een som van f 40.000 is uigettokken om eene algemeene herziening van de bezoldigingen der ambtenaren b\j liet gevangeniswezen te kunnen bewerkstelligen. Een bedrag van f15,000 is uitgetrokken ten einde mogelyk te maken dat het particulier ini tiatief ten behoeve aan den bouw van gestichten uitsluitend of mede bestemd voor do opneming van regeeringskinderen van rijkswege, geldelijk worde gesteund. Hoofdstuk V. (B i n n e nla n d sch e Zaken). Ceraamd eindcijfer f 35.086,283.16; voor 1909 is toegestaan f33,333,749.42; na aftrek van f 1,168,650, noodig voor verdere uitvoering van wettelijke voorschriften, organisaties enz., is dus het meer geraamde te stellen op f 583,838.74. Onder de uitgaven, zooeven bedoeld, is o. a. f 348,000 bestemd tot dekking van de kosten der volkstelling f 485,000 komt ten laste van de sub sidies aan ojienhaar en bijzonder lager onderwijs, terwijl pl.m. f 127,000 meer gevorderd wordt voor pensioenen en wachtgelden. In het meerder© ad f583,838.74 is o. a. begrepen een bedrag van ruim 2 ton voor het vakonderwijs, f GÖ.00U voor den bouw van het herbarium te Leiden, f 30,000 voor het gebouw voor de mijnbouwkunde te Delft, f 55,000 voor het gebouw voor de psychia trie te Utrecht, alle drie een uitvloeisel van vroe gere beslissingen; f75,000 voor de vernieuwing van de bibliotheek tier Technische Hoogesohool, f 25,000 voor hoogde subsidies ter bestrijding van de tuberculose, f 30,000 voor subsidies aan ge meentelijke 'hoogere burgerscholen, t«r invoering van het-hierna uiteen te zetten stelsel. Van het meerder aangevraagde is dus f 551.104.50 be stemd voor binnenlandseh bestuur, f 424.967.24 voor hooger- en middelbaar onderwijs, f 617,050 voor lager onderwys Een eerste termijn is uitgetrokken voor de hierna te noemen te werken: nieuw gebouw voor de kweekschool voor vroedvrouwen te Rotter dam, met kraam inrichting f 10,000 (van de totale kosten, op f300,000 geraamd); psychiatrische kliniek aan de universiteit te Groningen f25,000 (totaal f450,000); uitbreiding van liet bacterio logisch laboratorium en bibliotheek aan de Tech nische Hoogesebool, resp. f20.000 en f75,000 (op totaal-ramingen van resp. f47,000 en f398,000); rijksr iqt vieclitschool to Noordwolde f 12,500 (to. taal f78,000); kerk Mariëwbiirg te Nijmegen f3750 (totaal 7500); O. L. V. kerk te Amersfoort f 4000 (totaal f 25,000)gewelfschilderingen in de Z. kerk te Emkhuizen f600 (totaal f6000). Dezo drie laatste werken te verdeelen resp. over 2 jaren, 6 jaren en 10 jaren. Eene som van f 5000 wordt uitgetrokken voor steun voor de voorliereiding, door gemeentebe sturen en verceiiiigingen van voorziening in de behoefto aan drinkwater. Een subsidie van f 60,000 (over drie jaarlijksche termijnen te verdeelen). wordt aangevraagd in de kosten van oprichting van een kweekschool voor vroedvrouwen te Maastricht; f100,000 voor den oventueelen aankoop van een terrein voor een nieuw rijkskraukzinnigengestioht. Voor beloonning van het personeel, heiast met de bewerking van de uitkomsten der volkstelling, wordt f115,000 gerapmd., d. i. f55,000 meer dan in 1900. Onder de subsidie» in de kosten der drankbe strijding is ook begrepen een som tot ondersteu ning van ile verpleging van verarmde dronkaards. Onder de afdeeling Hoogor onderwijs worden o. a. aangevraagd kosten voor de aanschaffing van een nieuwen hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid te Leiden voor een lector in de aegyptologio en een lector in de prae-histori- ^sehe en Rotueinsehe arohaeologiceen adjutor voor de Midden-Aziatische talen; een tweeden assistent bij de psychiatrie; twee nieuwe assis- len bij de natuurkunde; een derden-assistent bij do scheikunde (3e-assistcnt bij do anorgaitisehe chemie); een amanuensis bij de oogheelkunde, aüen te Leiden, waar ook het personeel van liet Museum van Oudheden zal worden uitgebreid, met andere verdeeling van de werkzaamheden. Voor het materieel aan de Leidsche» universiteit word't f 385,798 aangevraagd, zijnde f 33,123 meer dan voor 1909 toegestaan. Een krediet wordt aangevraagd om een prineï- pieele beslissing uit to lokken voor den aankoop van terreinen te Leiden voor hoognoodige uit breiding van de hulpmiddelen der medische facul teit, op don grondslag van een- commiasoria.il rapjxjib, waartoe de heeren J. L. Cluyseuaer, eiviel-ingeiueur te 's-Gravenhago, on dr. C. H. H. Spronck, hoogleeraar te Utrecht, liun welwil lende medewerking hebben verleend. Inmiddels zal als noodmaatregel worden voorzien in een betere huisvesting der verpleegsters. Voor Groningen worden o. a. gelden aange vraagd voor een buitengewoon hoogleeraar in net agrarisch recht. Bij het middelbaar onderwijs zal den inspec teur een athensor ter zijde worden gesteld, op een jaarwedde van f 1200 plus f 1000 voor reis. en verblijfkosten. De traktementen van het bedienend personeel zullen worden verbeterd. Eenige meerdere regelmaat zal worden ge bracht in de subsidieering der gemeenten ten l>e- hoevo van hare hoogere burgerscholen, in deze richting dat èn het rijk èn de omliggende ge meenten wier ingezetenen ten behoeve van hunne kinderen van de hoogere burgerscholen gebruik maken, in de kosten der inrichting bijdragen. Bij weigering van een der belanghebende gemeenten zou daar een hooger schoolgeld tot zeker maxi mum worden geheven. In dit stolsel zou het stamcijfer van de rijkssubsidie voor eene vijf ja i ige hoogere burgerschool f 5000, voor een met Irie- jarigen ours us f 3000 bed-ragen. Voor elke paral lelafdeel ing, gevormd om te voorkomen Jat het leerlingengetal eener klasse 25 zou te boven gaan zou eene verhooging met f 1000 worden toege kend. Dit alles behoudens buitengewone omstandig heden, welke een gew ijzigde regeling noodig zou den maken. Eene Rykssriiool .wordt beoogd voor leerlooiers en schoenmakers te Waalwijk, welker gemeente, bestuur.op ver se 1 lillende wijze hare medewerking verleent. De kosten van stichting en inrichting zullen het door de gemeente Waalwijk aangeboden bedrag van f 4O.0U) niet overtreffen. Een rijkssubsidie van f 5000 wordt uitgetrok keu tot steun in de kosten der examens voor .'iet diploma van bouwkundig opzichter enz., door do Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst to Amsterdam afgcuomen voorts subsidiën aau ver- eenigingen ter bevordering van het leerlingen wezen Een vonhooging van f 10,025 is aangevraagd voor de salarisregeling van do onderwijzers en onderwijzeressen bij do rijkskweekscholen en van de hoofden der leerscholenverder voor de rijks- ikweekschool te Haarlem, ten behoeve van cur sussen in spreekon-derwijs; f 27,500 meer voor subsidiën aan kweekscholen ter opleiding an onderwijzers en onderwijzeressenf 13,000 meer voor de rijksnormaallessen f 295.000 meer voor bijdrage aan bijzondere schojen, tengevolge van art. 59 der Schoolwet. .Het bureau van de Commissi© van Advies voor 's rijks geschiedkundige pu'blieatiën zal adminis tratief geheel gescheiden worden van don dienst van het rijksarchief. De bedoeling is. den secretaris te benoemen tot directeur op eene jaarwedde van f 5000 en «an het bureau toe te voegen een onderdirecteur op een salaris van f 3000 tot f 3900. Het subsidie voor de Kon. Academie van Wetenschappen wordt met f 4000 verhoogt!. Hoofdstuk V (M a r i n e). Voor aanschaffing van materieel, zoowel voor de verdediging van liet Rijk in Europa als voor den dienst in Oost-lndië, is op de Maiine-begroo. ting voor 1910, evenals voor -het loopende dienst jaar geschiedde, een bedrag aangevraagd van 4.2 millioen. Voor de Marine in Nederland worden eerste termijnen aangevraagd voor eene derde onderzee boot en twee mij tienleggers met toobehoorenwelk materieel deel uitmaakt van hetgeen, volgens de bij do vorige begroeting ter zake gegeven uit eenzetting, nog ontbreekt aan liet voor de defen sie yaii Nederland aan de zeezijde noodig geachte ui a r i noma tor leel. Hoofdstuk VIII (Oorlog). In de inrichting der begrooting is geen wijzi ging gebracht, daar de minister zich geheel kan vereenigen met de denkbeelden van znn voor ganger. Mochten wijzigingen noodig blyken, dan behoudt demi nister zich voor, daartoe he'zij bij de Mem. v. Antw., hetzij hij afzonderlijke nota het noodige to verrichten. Meer wordt voor 1910 aangevraagd f 1.419,239. Onder het meer aangevraagde is begrepen we gens veriiooging Jer jaarwedden en soldijen van de militairen beneden den rang van officier f 405,402; voor meerdere soldijen in verband met de oprichting van twee compagnieën wiel rijders, twee bereden mitruilleursafdeelingen -ai eene schoolcoiupagnie en uitbreiding van het regi ment genietroepen f 24-,801wegens de opkomst van de landweer voor zesdaagsehe oefeningen f 210.790; wegens veriiooging van den rationprijs voor btood f 17.846; wegenis idem voor fourage f 86,897wegens bijdragen aan het weduwen- on weezenfonds, van gep. militairen lieneden den rang van officier f 150,000wegens veriiooging van subsidie voer het weduwen- on weezenfonds van vrijwillig dienende militairen beneden den rang van officier f 15,009; voor aausoliaffing van artillerie-materieel f 141.209; wegens buitenge wone uitgaven voor den dienst der genie f 165.550 en voor pensioenen f 30,000. Het voor nemen bestaat, liet daarheen te leiden, dat bij de infanterie der landweer voor elk bataljon een alleszins geschikt bataljonscommandant aanwezig zal zijn, terwijl voor het administratief beheer twee of meer districten zullen worden samenge voegd en oude teen landweerdistrictsoonimandant z Allen worden geleid. Een hooger bedrag wordt uitgetrokken voor studiën, onderwijs en oefenin gen, ten einde o. m. meerdere officieren, in o© gelegenheid te kunnen stellen .colleges in rechts geleerde vakken aan eene der universiteiten te doen volgen Voor het fonds ter ondersteuning van weduwen en weezen van gep. militairen van land- on zee- ïradit benedon den rang van officier is f 25,000 uitgetrokken in plaats van f 10,000. Hel ligt in de bedoeling om ten aantzien van de positie, do huisvesting eu de opleiding o. a. van de Kon. Maréchaussee belangrijke voorstel len tot verbetering aan hot oordeel dor Staten- Generaal te onderwerpen. Keukens en caiitines voor de onderofficieren en manschappen in de legerplaats bij Zeist zullen worden verbeterd. Te Amersfoort zijn verschillende lokalen vcor den militairen dienst onmisbaar. Voor den bouiv van en inrichting van kazerne- inent te Harderwijk is circa f 300,000 noodig. Voor aankoop van terreinen te Arnhem is nog een bedrag van f 5000 noodig. De bij de 2e divisie op te richten compagnie wielrijders komt te Zntphen in garnizoen. Het ligt in de liedoeling den staf en 2 esoadrons van het 2e regiment huzaren te Talburg, de 2 overige eskadrons te Breda te plaatsen. Vestingbeg rooting. Evenals het op de Vestingbogrooting over 1909 beschikbaar gestelde bedrag, is het thans aange vraagde bed rag in hoofdzaak bestemd voor het voltooien van de Stelling van Amsterdam, en zijn voor de overige liniën en stellingen slechts geringe somnnen voor verbeteringen van onder geschikt belang uitgetrokken. Van het voor de Nieuwe Hollandscho Water linie aangevraagde bedrag is f 2770 bestemd voor het verbetoren van ïiuindatiemiddelen en f 1000 voor het verbeteren van do watcrloozing op enkele forten. Voor het maken van bomvrije gebouwen is uitgetrokken een bedrag van f 896.000. Hiervan is bestemd: f 356,000, als laatste termijn voor •hot voltooien van de forten aan de Drecht, bij Uithoorn en Waver-Anistelf 270,000 als tweede termijn voor het voortzetten van het afwerken van cl© forten bij Edam en benoorden Purmer- enden f 270,000 als eerste termijn voor het afwerken van do forten aan den Nekkerweg en bij de Spijkerboor. Wat de laatste forten betreft, zoo worden de gezamenlijke kosten van afwerking van die for ten geraamd op f 876,000. Hoofdstuk IX (W a t e r s t a a t). Do uitgaven voor het departement van water staat worden voor 1910 geraamd op 36,312,399.86 of na aftrek van eenige uitga ven, die voor rekening van anderen komen f 35,695,557.53, zijnde hooger voor 1910 f 837,270.31. Hooger zijn: aid. I. Kosten van het departement f 10,600: nfd. II, Posterijen. f 881.573-65; lager afd. II, Waterstaat. f 52,803.34; afd. III. Spoorwegen, f (XX); afd. IV, Pensioenen, wachtgelden, gratificatiën, enz-, f 1500. De minister bevond, dat in het algemeen de positie der waterstaats-beambten en -arbeiders bevredigend is te noemen. Alleen zullen de perio dieke venhoogingen vanaf 1 Ootol>er a ,s. in plaats van eenmaal, tweemaal por jaar plaats hebben. Hoofdstuk X (Landbouw). Tegenover de hoogere kosten voor den stoats- mijndienst ad f 340.000. wijs-I de minister er op, dat do ontvangsten uit dien tak van dienst voort, vloeiende, voor 1910 geraamd kunnen worden op f 1.327.000, zijnde f 502.000 meer dan het lei zake geraamd bedrag voor den dienst 1909. De proef met opleiding van vrouwelijke land jeugd voor de taak welke de vrouw in de lande lijke li uithouding heeft te vervullen, heeft aan vankelijk zoo goede resultaten gegeven, dat het aanbeveling verdient.op don irgeslagen weg voort te gaan. Het Jigt daarbij iu de bedoeling zomer cursussen te geven aan de landbouwwinterscho- len, welke daarvoor in aanmerking komen en tevens rondgaande cursussen van korten duur in landlbouwonderwijs te organiseeren voor vrou wen en dochters van kleine landbouwers on land- arbeiflers. Voorgesteld wordt aan de Vereeniging ter bevordering van de pluimveehouderij enz. steun te verleenen door 't uittrekken van f 3(XX) voor aanstelling van een consulent voor de pluim veehouderij Voor het steunen van hot vereenu gingsleveu op het gebied dor veefokkery wordt f 10,000 meer uitgetrokken. Ook voor steun voor kleinveefokkorij enz. zijn meer golden uit. getrokken Gelden z.ijn uitgetrokken tot uitbreiding en ver. betering van het prnetisch onderwijs in veovcr- loskunde aan 's rijks Veeartsenijschoolen in ver band met <1*> nadere regeling van den phylope. Filologische» dienst. Het ligt in de bedoeling eene op eenvoudige wijze ingerichte telling in zake het grondgebruik (aantal, grootte en rechtsvorm der bedrijven) en den vee-tapel te houden. Omtrent de inrichting dezer telling wordt o. a. medegedeeld, dat alle personen, die minstens 5 jaren land in gebruik hebben of vee houden, door een door den burge meester aan to wijzen persoon zullen worden be zocht. Aangenomen kan worden, dat dit in den' regel do veldwachter zal zij». Voorgesteld wordt een jaarlijkseli subsidie van f 7000 te verleenen aan de Kon. Nederl. Land- bouwvereeniging, die, naar de minister opmerkt, volgens hare statuten zich ion doel stelt in de eerste plaats liandelend en orgairiscerend op te treilen op het terrein van het- landbouwtentooiv- stellingswezen. Voorgesteld wordt eene verbetering der salaris- regeling voor liet personeel van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut, waarvoor f 1300 meer noodig is. Een som van f 11.000 is uitgetrokken voor den bouw van een paviljoen voor seismologische waar nemingen, terwijl gerekend is op een uitgaaf van f 1800 voor het maken van een lift in den toren van het hoofdgebouw te l)e Bilt. In overeenstemming met do meening van het college van curatoren wordt met den wederop bouw van liet magnetisch paviljoen gewacht tot de electrische tram rijdt en het proefondervinde- lijk is gebleken, dat de waarnemingen inderdaad met de geuensehte nauwkeurigheid kunnen ge schieden. Mocht die verwachting \v<yden verwe zenlijkt, dan zullen de gelden een volgend jaar worden aangevraagd. Een subsidie van f 1000 is uitgetrokken voor de Nederlandseho weerkundige Vlieger-vereeni- g'ng. erbetoring van de salarisregeling der bedien den bij het ijkwezen wordt voorgesteld. Ter voortzetting van de genomen proef wordt f oOOO uilgetrokken vooi kosten van het houden mui voordrachten, enz., ten behoeve van den han- deldrijvonden en industrieelen middenstand. Het ligt in de bevloei ing in het leven te roepen een voorlichtingsdienst voor de klein-nyverheid, met aanstelling van nijverheidsoonsulenten. Begonnen zal worden met de aanstelling van twee personen. fn het geheel wordt voor het beoogde doel f 10.000 vereischt. Voorgesteld wordt een toelage (maar van ten hoogste f 400), boven let traktement toe te ken nen aan de ambtenaren le kl. der arlieidsinspec- we. die aan den directeur-generaal zijn toege voegd. Met kans op verwezenlijking zijn plannen aan hangig voor den bouw van een nieuw veilig- lloidsmuseum te Amsterdam, waarvoor, als aan de gestelde voorwaarden zal zijn voldaan een staatsbijdrage van f 60.(XX) wordt vereischt. Fen iiedrag van f 1-500 is uitgetrokken, waar uit de kosten en de belooning gekweten kunnen worden voor het voortgezet onderzoek van dr. C. A. van Eijk. naar loodvrije glazuren, en voor het bevorderen van de invoering daer glazuren ook :'n do kleine aardewerkfabrieken in ons land. Aan de Nationale Vereeniging voor Vrouwen- ii beid wordt opnieuw f 1000 subsidie verleend. Voor de totale bezoldiging van het personeel der rijks-verzekeringsbank is f 885,100 noodig. wit.li van f 427,550 komen ten laste van het rijk. Ten gevolge van de reorganisatie dor adminis tratie van deze Bank zal het tijdelijk en vaste personeel niet onbelangrijk worden verminderd. Voor zooverre de vastaangestelden geen plaat, sing vinden in andere voor hen geschikte betrek kingen, wordt voor hen een memoriepost voor waohtgelden aangevraagd Omdat bij de in voorbereiding zijnde verzeke- i ingsontwerpen vermoedelijk meerdere adviezen van deskundigen zullen moeten worden ingeroe- pen, wordt f 2500 meer gevraagd. Tu do maand September van het volgend jaar z:il te 's-Gravenhage worden gehouden het IJo Internationale Congres voor Arbeidersverzeke ring. Aan het comité van ontvangst roor dit congres wordt een subsidie van f 5000 gegeven. Vet op de Bakkersr aden. Een wetsontwerp is ingediend tot instelling van Bakkersraden. De minister van Landbouw, Nijverheid en Han del geeft in de Memorie van Toelichting slechts aanteekeiiingen by enkele artikelen. Na hetgeen in de toelichting l>etreffende het wetsontwerp tot beperking van Zendagsai beid en nachtarbeid iu broodbakkei ijen omtrent de instelling van Bak kersraden werd opgemerkt heeft hij gemeend zich van algemeene beschouwingen over dit wetsont werp te mogen onthouden. Aan de artikelen van liet ontwerp ontleenen wij het volgende- In elke provincie of in olk gedeelte eener pro. v'neio, bij algemeenen maatregel van bestuur aan. gewezen, is een Bakikersrnad. waarvan de stand plaats mede bij algemeenen maatregel van be stuur wordt bepaald. De Bakkereraad bestaat uit a. een voorzitter en een plaatsvervangend voorzitter, en b. een even aantal andere leden en een gelijk aantal plaatsvervangende leden Het aantal der leden word't vcor eiken raad bij Kon. besluit vastgesteld. Die leden worden even als hun plaatsvervangers voor de «ene helft uit 'Ie patroons, voor de andere helft uit de arbei ders benoemd. Aan een Bakkers-raad kan hij Kon. besluit een secretaris worden toegevoegd, zoo noodig met bezoldiging. De voorzitter en do plaatsvervangende voor- zitter van den Bakkersraacl worden by Kon. I>e- shiit aangewezen uit de ambtenaren der arbeids inspectie. De leden-patroons en de leden-arbeiders van den Bakkersraad alsmede hun plaatsvervangers worden benoemd door Gedeputeerd© Staten. Benoembaar tot lid-patroon of tot plaatsvor- \angend lid-patroon, t.<>t lid-arbeider of tot plaatsvervangend lid-arl>eider van don Bakkers- raad is ieder ingezetene «les Rijks, tevens Neder lander, die: lo. vóór <len aanvang van het loo pende kalenderjaar den leeftijd van 25 jaren heeft lverei'kt2o- als patroon o£ ak arbeider ge. diurende ten minste zes maanden van het laatst- vorloopen kalenderjaar binnen het ressort van den raad is werkzaam geweest, en 3o. zijn woon plaats heeft binnen het ressort van den raad. De Bakkersraden dienen van advies aan de hoofden der departementen van algemeen bestuur en de best uien van provinciën en gemeenten, ten aanzien van alle onderwerpen, welke de belangen raken van «len arbeid in het broodbakkersbodTÏjf, en verleenen hun medewerking ten behoeve van het toezioht op de naleving van wettelijke voor schriften, dien arbeid betreffende. De vergaderingen worden met gesloten deuren gehouden De Bakkersraad kan omtrent het in een ver gadering verhandelde aan allen, die daarby tegenwoordig waren, geheimhouding opleggen. Deze wordt in acht genomen, totdat <le Bakkers, raad haar opheft. Bij algemeenen maatregel van bestuur worden iegelen gesteld betreffende de schadeloosstel 1 Mig van hen, die deel van een Bakkersraad uitmaiken, én de noodige voorzieningen getroffen ten op zichte van de kosten der raden. Daarbij wordt bepaald, dat geen schadeloosstelling wordt toege kend vonr liet bijwonen van vergaderingen, welke p een Zondag of een algemeen erkomlen Chris tel ijken feestdag wonlen gehouden. Berichten. De spoorwegen in het Noorden. De Prov. Gron. Ct. schrijft: Tot ons genoegen kunnen wij thans mede- deel.en, dat de wonderlijke beperking van het spoorwegverkeer op Zondag, waartegen wij herhaaldelijk met grooten nadruk zijn opgekomen, waarschijnlijk in den aanstaan den winteixlienst niet zal voorkomen. Naar men weet was weer voorgesteld, deu belangrijksten sneltrein, een van de wei nige, die ons met het centrum des lands verbinden, in den winterdienst Zondags niet te laten loopen. En nu zien wij, dat in een der „vastge stelde dienstregelingen" de Zondagsbeper king vervallen is ten aanzien van dezen middag-sneltrein, die dus zoowel des Zon dags als in de week te 1.50 uit Utrecht zal vertrekken en daar te 4.41 zal aankomen. Als men nu eens nagaat hoe groot de fre quentie van dezen trein op Zondag is, dan zal men het bewijs krijgen hoe onmisbaar hij is, gelijk trouwens officieus al is vast gesteld, en hoe dwaas l>et is een zoo belang rijken trein op te heffen tegen 100, 200 an dere minder belangrijke sneltreinen, die meu Zondags handhaaft. liet voornemen bestaat ten behoeve van den bewakingsdienst in de Rotterdani- sche havens en op den Nieuwen waterweg een drietal motorbooteu aan te schaffen, waardoor een verbeterd toezicht zal worden bereikt, terwijl opdracht van langdurige be wakingsdiensten aan ambtenaren daardoor zal kunnen worden voorkomen. V liegp roe ven, Door dien heer H. uit den Haag zullen eerstdaags op eem terrein nabij Enschedé vliegpi\>even worden gehouden met een door hem vervaardigd vliegtoestel. De vocirnaamlste ondérdieeLetu, zijn aangevoerd en niet het iin elkander zet ten dei- mac liane is reeds een aanvang ge maakt. De brandweer te Ilaams- d o n k. De groote brand to Raamsdonk, waarbij meer dan 40 huizen in den asch wer den ge|cgd, heeft evenals zoovele andere branden ten platteulande geleerd, dat het met de organisatie der brandweer niet .naar behooren was en deze nog veel te wenschen overlaat. Het ontbreekt bij velen aan ge oefendheid van het brandweerpersoneel en de noodige zorg voor liet bluschmaterioal. Een groep van een 40-tal flinke jonge lieden zijn nu te Raamsdonk op het lofwaar dig denkbeeld gekomen tot het organiseeren van een geheel vrijwillig brandweercorps. Een conferentie niet den burgemeester heeft reeds plaats gehad, die het denkbeeld zeer toejuichte eu alle medewerking toezegde. Het gemeentebestuur zal waarschijnlijk nieuwe blusch- en reddingsmiddelen ver schaffen, terwijl door de jongelieden reeds inlichtingen zijn ingewonnen bij vrijwillige brandweercorpsen elders iu den lande, om trent verordeningen, instructies, oefeningen eliz. Alzoo een voorbeeld dat elders voortel ten platteulande navolging verdientI Vouwen van bankbiljet ten. Men verzoekt ons de aandacht van de betrokken autoriteit er eens op te vestigen hoe verkeerd het is, dat de datum van de bankbiljetten staat op een plaats die het meest te lijden heeft van vouwen en oud worden der biljetten, terwijl naast het num mer die datum juisit datgene is, waarmee het publiek hét meest te maken "heeft. Immers van een bankbiljet leest men alleen de num mers en den datum, om die eventueel op te schrijven. Al het andere leest men in den regel niet. Het verdient dus overweging bij een nieu wen <lruk der biljetten dien datum op een zoodanige plaats te zetten, dat hij zoolang mogelijk leesbaar blijft. Wat grooter duide lijkheid der datumcijfers ware dan ook geen overdreven luxe. (Prov. Gr. Ct.)

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1