M°. »2. Woensdag 29 September 1909. BUITENLAND. BINNENLAND. 8"" J itargang. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 m&Aoden voor Amersfoortf 1.00. Idem fnuoo per post- 1.50. Afzonderde nummers0.05. Deze Courant verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feest dagen. Advertent ifinmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cent» bg vooruitbetaling. Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrgf bestaan zeer voord oelige bepalingen t&k het herhaald adverteeren in dit Blad, bg abonnement. Ees" circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvr*». toegezonden. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen naar aanleiding vani het voorkomen van een geval van efliolea-a asiatica to LopAk, in her. innering hunne waarschuwing, gedaan bij publi catie van 2 September 1909, en waarschuwen: nogmaals in 't bijzonder tegen gebruik, van water, waarin zich ziektekiemen kunnen bevinden. Amersfoort, 27 September 1900. Burgemeester eu Wethouders van Amersfoort, De Secretaris, De Burgemeester, J. G 9TENFERT KROESE. WUIJTIERS. Politiek Overzicht De parlementaire crisis in Engeland. Van den grooten strijd, die nu in het la gerhuis bij de wet op de middelen gevoerd wordt over de financieele plannen van de Engelsche regeering, komt het einde in 't gezicht. Men verwacht, dat de behandeling* der artikelen, waaraan men nu bezig is, in het midden der volgende week zal af- loopen. Voor de verdere behandeling in het lagerhuis worden een paar weken voldoen de geacht. In de tweede helft van October zal dus de tijd zijn aangebroken, waarop de beslissing in dezen strijd kan worden verwacht, die, zooals bekend is, zal vallen niet in het lagerhuis, maar in het hooger- huis. Men is 't er vrijwel over eens, dat in het hoogerliuis de beslissing betrekkelijk spoedig zal vallen. Enkele dagen zullen vol doende zijn om over en weer, met terzijde stelling van alle bijzaken, het standpunt te preciseeren ;n de hoofdpunten, waarover de strijd loopt, en voor het land de be slissende stemming toe te lichten. Dan zal de teerling geworpen worden. Drie moge lijkheden staan open. De eerste is de goed keuring van de begrooting, die den gan- schen strijd zou doen uitgaan als een nacht kaars, maar in de hoogste mate onwaar schijnlijk is. De tweede mogelijkheid is de e ivoudige verwerping van het voorstel, om tot de tweede lezing va:i de begrootingswet over te gaan. Dat Zou zijn een onherroepe lijk doodvonnis, maar tevens het sein van een conflict tusschen de beide huizen van het parlement, waarin 't zou gaan om bui gen of barsten. De derde mogelijkheid zou hierin bestaan, dat de lords besloten de be handeling van 't ontwerp der begrootingswet op te schorten en daarvan aan het lagerhuis kennis te geven in een gemotiveerd besluit, waarin wordt verklaard, dat de begrotings voorstellen zoo veelomvattend en gewichtig zijn, dat het hoogerhuis zijn besluit over de aanneming moet verdagen, totdat het land z'ch er uitdrukkelijk over zal hebben uit gesproken. Wordt deze laatste weg gekozen, dan is de ontbinding van het lagerhuis en daarmede een beroep op het land onvermijdelijk. Reeds wordt het wachtwoord uitgegeven voor den j verkiezingsveldtocht, waartoe de partijen zich kracotig voorbereiden. De conservatie- ven willen in den strijd gaan met de leus: „Tariefsherziening tegen socialisme", de i liberalen sehriiven op hunne banier: ,,De lords tegen het volk". De toestand is sedert den lOen September, toen lord Rosebery in de City Hall te Glasgow met eene groote rede zich mengde in den strijd, de beslissing veel meer nabij gekomen. Namens den libe ralen grondbezittenden adel verweet Rose- •bery het kabinet-Asquith, dat de voorgestel de belasting van het grondbezit was inqui sitoriaal, aac de vrijheid vijandig en socialis tisch. Sedert 1832, toen het kiesrecht vraag stuk voor 't eerst eene oplossing eischte, is de toestand niet zoo ernstig geweest. De ta riefsherziening beschouwt hij als een kwaad, het socialisme als een nog erger kwaad. Ro- eebery's rede miste eene bepaalde conclusie zij raadde den lord evenmin aan als af den strijd om de macht in het land aan te binden, maar zij werkte onmiskenbaar als een aansporing tot verwerping van de be grooting door het overwegend conserva tieve hoogerhuis. De rede verscheen later ook in drukin een voorwoord verklaarde lord Rosebery, dat niet hij de liberale partij had verlaten, maar dat de liberalen zich van hem hadden afgescheiden, door steeds meer toenadering te zoeken tot het socialis me. De eerste minister Asquith gaf den 17en September in eene rede te Birmingham hei antwoord op Rosebery's Glasgowsche rede. In den ouden zetel van Jozef Chamberlain verklaarde hij in eene groote vergadering, die door de liberalen was belegd om te ma nifesteeren ten gunste van de begrooting, dat de belastingen van het grondbezit, die in de beg rooting waren vervat, niet waren socialisme van den allerjongsten datum,maar van bijna eerwaardigen ouderdom. De libera len namen vol strijdlust de uitdaging van de lords aan, wier verzet tegen de begroo ting de monsterachtigste revolutie van den nieuwen tijd was. In den verderen loop van de debatten in het lagerhuis kwam de regeering de oppo sitie gedeeltelijk tegemoet, door toe te stem men in een.e belastingvermindering bij het uit landbezit afkomstige inkomen tot een bdrag van 500,000 p. st. Maar den 22. Sep tember trad Arthur Balfour te Birmingham op om in de Bingley Hall, die zaal waar Asquith weinige dagen te voren het woord had gevoerd, als leider van de oppositie dio- zen van antwoord te dienen. Hij verklaarde, dat de oude fiscale machinwiie had uitge diend. Het land had te kiezen tusschen ta riefsherziening en den eersten stap op den weg, die leidde naar de bodemlooze diepte van de socialistische wetgeving. H eenigo wat te doen stond, was een beroep op hot volk, opdat bet zou kunnen kiezen tusschen tariefsherziening en socialisme. Later volg de biorop weder een repliek van den minis ter Gladstone, die in eene te Cinderford ge houden rede verklaarde, dat, als hot hoo gerhuis de begrootiing verwierp, Bjalfjour zijn verlangen naar oono beslissing door het land aanstonds vervuld zou zien. Zoo is nu de stand van zaken. Welken loop zullen de zaken verder namen? De spanning tusschen de beide huizon is onge twijfeld toegenomen, en heeft zeker thans nog niet het hoogste punt bereikt. Maar hoe de beslissing zal uitvallen, is altijd nog on zeker. Al schijnen de partijen scherp tegen over elkaar te staan, er doon zich invloe den gelden om het dreigende conflict uit dem weg te ruimen. In het openbaar merkt men daarvan weinig, maar daarmee is niet ge zegd, dat zij zonder vrucht zullen blijven. Indien echter de strijd tot eene uitbarsting leidt, dan staat de ontbinding van het la ger huis voor de deur en is het tijdstip van de aLgomeene verkiezingen voor het nieu we lagerhuis slechts enkele weken verwij derd. Misschien zal dan reeds in November de verkiezingsstrijd gevoerd worden. België. Brussel, 28 Sept. De derde zit ting van de Internationale maritieme con ferentie werd heden geopend 25 staten zijn er vertegenwoordigd. De heer Beernaert, Belgisch minister van staat, werd tot voor zitter gekozen. De conferentie heeft ten doel de overeenkomsten omtrent het verleenen van hulp ter zee, de aanvaring, de voor rechten van hypotheken en de verantwoor delijkheid der eigenaars van schepen op nieuw aan een onderzoek te onderwerpen. Uit de voorloopige gedachtenwisselingen blijkt, dat men bijna eenparig bereid is de voorgestelde ontwerpen aan te nemen. Denemarken* De nu door de beide Kamers van den Deensclien Rijksdag aangenomen wet op de landsverdediging, Ivoudt in hoofdzaak in, dat de versterkingen van Kopeuliagen aan die zeezijde zullen worden uitgebreid en ver beterd door het bouwen, ten zuiden en ten noorden van de hoofdstad, van vooruitge schoven forten, die in vereeniging met de needs bestaande forten de stad tegen eene verrassing zullen beschermen. De versterkingen, dlie thans Kopenha gen aan de landzijde beschermen, zullen vóór 1922 geslecht worden. Er zullen ook iorten gebouwd worden op verschillende punten van het eiland Seelandwaar een vijandelijk leger zou kunnen trachten aan 1 land te gaan. Hot materieel van de vloot zal worden vermeerderd, door er torpedo- J booten en onderzeeërs aan toe te voegen, j etn diat van het landleger door den voor- raad wapenen en munitie en den trein aan te vullen of te vernieuwen. Omtrent de leger sterkte is bepaald, dat er voortaan ia Seeland zullen zijn 36 ba- taillons infanterie, 8 escadrons cavalerie, 30 veldbatterijen, 18 compagnieën zware artillerie, voorts genietroepen en ttfaineol- daten. In Jutland zullen zijn 16 bataillons infanterie, 8 esoadroais cavallerie, 8 veld batterijen en detachementen genie en trein. De uitgaven voor eens, die deze wijzigin gen zullen vorderen, bedragen volgens ra ming 31 i millioem kronen en de vermeer dering van jaarlijksche uitgaven zal zijn 2.250.000 kronen. Nu dit werk.is volbracht, beschouwt de minister-president graaf Holstein-Ledre- borg zijn taak als afgedaan. Zijn aftreden is weldra te verwachten, waarmee hij voor de tweede maal van het staatstooneel zal af treden £wtden. Stockholm, 28 Sept. De bemidde lende pogingen van den staatscommissaris tot bijlegging van de algemeene staking, voor zoover deze nog bestaat, zijn mislukt. Spanje. Madrid, 28 Sept. Gisteren is hier een bom ontploft, waardoor enkele personen werden gekwetst. De minister van binnenlandsche zaken verklaarde, dat de nog steeds voorkomende daden van geweld de handhaving van de schorsing der grondwebtelijko waarborgen in Catalonië rechtvaardigen. Portugal. De Portngeesche bladen melden, dat het huwelijk van koning Manuel (met de prin ses van Fife) in April zal worden voltrok ken. De Cortes zullen in Jaaiuari bijeenko men om de civiele lijst voor de nieuwe Ko ningin goed te keuren en daarna tot na het h u wel ij k verdaagd worden Hongarije. Budapest, 28 Sept. In de Ka mer verklaarde minister-president Wekerle, dat het. ministerie zijn ontslag had inge diend, omdat de overeenstemming tusschen de partijen had opgehouden te bestaan. Hij had Kossuth als zijn opvolger voorgesteld, hetgeen door den Keizer was aangenomen. (Levendige toejuichingen). In den loop van het op de mededeeling omtrent bet ontslag van het kabinet volgen de debat gaf dr. Wekerle verslag van de voorstellen, die hij den Koning had ge daan tot oplossing van <le crisis. Hij zeide: i.hij wenschon den volledigen steun van de Kroon, om elke vreemde inmenging in onze zaken te kunnen afwijzen. Op deizen steun kunnen wij te zekerder rekenen, omdat de Koning, hoewel angstwallig wakende voor zijn souvereine rechten, de tradatiën van het Hongaarsche volk eerbiedigt, en trouw is aAn liet constitutioneeje beginsel." Wekerle deelde verder mede, dat hij den Koning had voorgesteld invoering van de kiesrechthervorming en bohoud van de ge meenschappelijke bank. Hij verlangt de economische onafhankelijkheid voor het land, maar niet enkel den vorm en den, schijn van de onafhankelijkheid, want dait zou feitelijk een aclutoruitgang zijn. Hij zou ook gaarne hebben gezien, dat Honga rije eigen onderscheidingsteekenen in de militaire emblemen kreeg en dat de Hon gaarsche taal werd ingevoerd in het leger. Zijne voorstellen werden echter niet onder steund door de ministers van de Kossuth partij. Wekerle eindigde met de verklaring, d t hij en zijne ambtgenooten hunne posten verlieten na een langdiirigen strijd, met het bewustzijn, dat zij eerlijk hun plicht heb ben gedaan. De Kamer nam akte van het ontslag van het ministerie. De bankcommissie van het huis van af gevaardigden heeft besloten het besluit, dat. zij in den afgeloopen zomer heeft genomen tot oprichting vau eene zelfstandige bank met uitnoodiging aan de regeering om de noodige maatregelen tot oprichting van de bank te nemen, bij de vergadering in te die nen. Een termijn voor do oprichting van de bank wordt in dit besluit niet genoemd. De minister van handel Kossuth, de lei der van de onafhankelijkheidspartij, heeft reeds de uitnoodiging ontvangen tot eene audiëntie bij den Keizer. Ook andere Hon gaarsche staatslieden zullen bij den monarch worden ontboden. In de kringen van de on afhankelijkheidspartij koestert men groote verwachtingen van de audiëntie, waartoe Kossuth is opgeroepenmen gelooft, dat deze audiëntie er toe zal leiden, dat de lei der van de onafhankelijkheidspartij de op dracht tot samenstelling van het kabiuet zal krijgen. In de constitutioneele partij houdt men dit echter voor onwaarschijnlijk, om dat men niet gelooft, dat de Kroon toe stemming zal verleenen tot bet maken van toebereidselen voor de oprichting van eene zelfstandige bank en de onafhankelijkheids partij in staat zal stellen, door de herzie ning van de kieswet naar hare inzichten hare eigen heerschappij in het land duur zaam te bevestigen. Servië. Uit Belgrado wordt aan de Neue Freie Presse bericht, dat de tijding van eene ge deeltelijke rehabiljtatie van prins Gesrg daar verschillend word't opgenomen. Door de aanhangers van prins George wordt er op gewezen, dat hij door zijne abdicatie automatisch terecht gekomen is ia de stel ling van den jongeren zoon des Konings ■daardoor is zijn recht op de troonsopvolging voor liet geval, dat kroonprins Alexander geenc nakomelingen nalaat, reeds door die grondwet gewaarborgd. De tegenstandiers van prins George vreezen intussclien, dat door de vermelding van dlilt reobt op de troonsopvolging in bet bofstatuut voor prins George de brug wordt gebouwd naar zijn herstel in de rechten van kroonprins. Zij brengen in lierumaring, dat kroonprins Alexander eerst op aandrang van zijn oude ren broeder den titel en deni rang vau kroon prins heef t aangenomen j zoodra dus de skoepschtina het bofstatuut goedkeurt, kan kroonprins Alexander weder ten gunste van prins George van deze waardigheid afstand doen. Maar zij hopen, dat kroonprins Alex ander, die reeds volkomen vertrouwd ge raakt is mot zijne nieuwe waardigheid, niet vrijwillig afstand zal dien van zijne rech ten, al heeft hij die onder ongewone omstan digheden verkregen. Een der bepalingen van het nieuwe hof- statuut houdt in, diat de leden van het Ko ninklijke huis slechts zóóveaQ schulden mo gen maken, als het vierde gedeelte van hun ne jaarlijksche apanage bedraagt. De regee ring is van plan eten half raillioen dinars te besteden aan de betaling der schulden, van Prins George en hem verder eene apanage van 120,000 dinars toe te bennen. Rusland. De regeoring heeft eene uitlegging van art. 96 der grondwet aan de rijksdooma door toekomen, waardoor de bevoegdlvoid van de volksvertegonwoordiging met betrekking, tot de bogrootiingen van oorlog en marine niot onbelangrijk worden beperkt. Naar verluidt, willen do Oktobristen dit hiermee boantwoorden, dat zij alle credieten voor leger en marine slechts telkens voor een jaar zullen toestaan. De nieuwe uitlegging heeft reeds eene eigonaardage toepassing gevon den Het ministerie van oorlog verlangt 6 miliioon roebels voor de hervorming van de legeraduianislrat.ie. Waarin die hervorming zal bestaan, wordt echter aan de doema niet medegedeeld. Turkije. Konstantinopei, 28 Septem ber. De sultan heeft een eigenhambgen briiaf aan den Czaar gezonden. Konstantinopei, 28 Septem ber. Volgens een officieel bericht van de Porto hebben de troepen een gevecht in Jemen gehad met de rebellen van Kasalaliiea De rebellen werden met groote verliezen teruggedreven. Verscheidene stammen be ginnen zich te onderwerpen. Spanje in Marokko. M e 1 i 11 a, 2 8 S e p t. In den loop van eene door de troepen in het gebied van de Beni Sicar verrichteverkenning, verloren de Spanjaarden een majoor en verscheiden© soldaten aan do oden elf werden gewond. Over de inneming van Seluan wordt uit Madrid bericht, dat die met gemak werd voltrokken. De rechtervleugel kreeg wel <n den beginne vuur van den Afraberg en had twee gewonden maar de vijand werd ter stond door de artillerie verdreven Op een kilometer afstand van Seluau ging de kaval- lerie, met generaal Marina aan het hoofd, in galopde eer cta het eerst in Seluan binnen te dringen, liet zij echter over aan generaal Tovar, die dit deed aan liet hoofd van twee jagerbataillons. Seluan ligt overi gens gedeeltelijk in puin, evenals het dorp, dat voorheen de residentie van den roghi omgaf. De troepen kampeeren bij Seluan. Met de bezetting van Seluan is, volgens de algemeene verwachting in Madrid, de veldtocht in hoofdzaak voltooid. Generaal Marina seinde aan de regeering om eene nauwkeurige opgave van de vredesvoorwaar den, die aan de capituleerende Beni Sicars zijn toe te staan In ieder geval zal de uit levering van alle wapenen en de betaling van eene belangrijke boete verlangd worden. De Spaansolic regeering is van plan ter stond te beginnen met de oprichting van een vuurtoren aan de kaap Tres Forc.as. De generale staf heeft eene opgave bekend gemaakt van de naar Melilla gezonden strijdkrachten en hoeveelheden materieel en munitie. Daaruit blijkt, dat in Melilla zijn 12 generaals, 159 stafofficieren, 1428 offi cieren, 42,019 onderofficieren en soldaten en voorts nog de derde divisie onder Ampu dia met 7733 marinesoldaten. Vereenlgde Staten. N e w Y o r k, 2 8 Sept. De afgevaar digden bij de Hudson-Fulton gedachtenis feesten werden gisterenavond officieel ont vangen in hel gebouw der Metropolitan Opera. Ieder hunner bracht een officieele boodschap van zijne regeering over of 1 ield eene toepasselijke rede. De heer Cremer uit Holland werd met zang en luide toejuichingen begroet. Ook de burgemeester van Amsterdam hield een toespraak. Allerlei. S t. - J o h n s, 2 8 Sept. Whitney, aan wien dr. Cook zijne goederen te Ebah (Groen land) toevertrouwde voor zijn vertrek, is hier aangekomen aan boord van de Jeanie. Hij iegt, d>at Cook hem niet bepaalde ge gevens toevertrouwde. Als er gegevens wa ren onder de koffers en doozen van Cook, dan was hij zich daarvan niet bewust. Toen. Peary te Etah kwam, weigerde hij iets vam wat aan Cook toebehoorde, aan boord v*an de Roosevelt te nemen Toen later Whitney van de Roosevelt overging op de Jeanie, gaf de kapitein van de Jeanie in overweging naar Etah te gaan om de goederen van Cook af te halen, maar Whitney maakte daartegen bezwaar, omdat hij aan de Eski mo's te Etah Winchestergeweren had be loofd; hij had verwacht, dat de Jeanie die zou brengen, maar zij waren d'aar niet aan boord. Petersburg, 28 Sept. Heden had de proeftocht plaats van de militaire lucht schepen Ljehedj en Utschebuyi. De tochten werden volbracht op eene hoogte van 500 en 800 nieter et- duurden 70 eu 85 minuten. De afstand, die werd afgelegd van Peters burg naar station Ligowo en terug, bedroeg 30 werst. Wilna, 28 Sept. De districts-krijgs- raad heeft hedeu vonnis gewezen in dè straf zaak wegens het overvallen van den post trein te Besdany. Drie beschuldigden wer den ter dood veroordeeld, twee kregen 7 ja ren en één 4 jaren dwangarbeid. Rangoon, 28 Sept. Hier is be richt ontvangen, dat het stoomschip Clan- mackintos, behoorende aan de Stoomvaart maatschappij te Madras, op weg naar Cal cutta, waar het van nieuwe ketels voorzien zou worden, op zee in de lucht is gevlogen. Slechts één man is gered. Kameroverzicht. Tweed© Kamer. Vergadering vtan Dinsdag1 28 Sept. Geopond 11 uur (prec:es). Beëediging. De heeren De Stuers en Van der Voort van Zijp leggen in handen van den voorzit ter de bij de wet gevorderde eeden af en nemen ritting Do voorzitter stel"1- voor, met het cog op het spoedeischende, Dinsdag a.s. 11 uur te behandelen een wetsontwerp tot over neming van het kolenstations te Sabang. D-artoe wordt besloten. De Voorzitter doet voorlezing van de samenstelling der Begrootingscommissies (nieuwe werkwijze der Kamer vroeger reeds medegedeeld) Kamerverkiezing Gulpen. Aan de orde is de conclusie der commissie belast met het onderzoek der geloofsbrieven van den heer Ruys de Beerenbrouck, strek- ke> -*e tot het instellen van een nader on derzoek naar aanleiding van een ingekomen adres houdende klachten over informalitei ten, o.a. dat stembiljetten van een oud mo del zijn gebruikt en dait onrechtmatig stem men aan den heer Ruys de Beerenbrouck zouden zijn toegekend die aan den. heer Brouwers beheerden te worden toegekend. Naar aanleiding van een nog nader inge komen bezwaarschrift wijzigt de commissie haar conclusie, zoodat deze thans strekt: aan den Minister van Binnenlandsche Za ken te verzoeken overlegging der stukken op de bedoeld« verkiezing betrekking heb bend inlichtingen te verschaffen omtrent de juistheid der bezwaarschriften eu die be zwaarschriften te stellen in handen van den Min'*.jt van Binnenlandsche Zaken. D. artoe wordt z. h. s. besloten. Vragendag. Evenals hot vorige jaar woedt iederen. Vrijdag ten 3£ ure gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen overeenkomstig art. 95 vau het Reglement van Orde. Afdeelingen. De Kamer gaat daarna over tot het trek ken der afdeelingen, waarbij telkens een lid der begrootingscommissi© met zijn plaats vervanger in dezelfde afdeeling kom on. Regeling van. werkzaamheden. Woensdag 11 uur van het sectieonderzoek der Indische bogrooting 1910 aan zoomede van de daarmede verband houdende wets ontwerpen. Na Dinsdag a.s., na afloop van het alsdan aan de orde gestelde wetsontwerp voor open bare behandeling aamgewezenvangt liet sectieonderzoek der Sbaatsbegrooting voor 1910 aan, met de daarmede verband hou dende wetsontwerpen. De vergadering wordt verdaagd tot Dins dag a.s. 11 ure precies. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 29 September bevat o.a. de volgende Kon. besluiten benoemd tot vice-president der rechtbank te Groningen mr. F. G. Kool, rechter in dat college, ter vervanging van mr. J. de Sitter, die op verzoek eervol is ontslagen met dankbetuiging benoemd tot substituut-griffier bij het ge rechtshof to Arnhem mr. C. Uiiterwijk, grif fier bij hei kantongerecht te Appingadam, ter vervanging van mr. C. J. A. Spiering, die op verzoek eervol is ontslagen benoemd voor 1 jaar tot leeraar aan de P».. H. B. S. te Heerenveen J. W. Wee huizen te Groningen P. A. Okken aklaar benoemd bij de kwartiermeesters tot luite nant-kolonel de majoors C. A. Heshusins en P. Vink, controleurs der korps-admini straties. benoemd tot dirigeerend paardenarts met den majoorsraug de paardenarts le klasse J. J. Westbroek van het 2e regiment veld artillerie benoemd voor 1 jaar tot leeraar in de natuurkunde en cosmographie aan de ca dettenschool, de scheepsbouwkundige in genieur J. A. Ladage; gepensioneerd de met verlof aanwezige kapiteins der artillerie van het Indische le ger A. Ch. W. Janssen en de officier van gezondheid le klasse van het Indische leger G. P. Swervet, beiden wegens lichaamsge breken. benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Assen C. Fransen, thans te Nieuwediep de vice->admiraal J. Cardinaal 's op ver zoek eervol ontslagen uit den zeedienst mot pensioen, wegens langdurigen dienst, met dankbetuiging, en bevorderd tot vice-admi- raal de schout-bij-nacht I. van den Bosch, direc .ar en commandant der marine te Wil lemsoord de betrekking van directeur en comman dant der marine te Helder, tevens comman dant van de stelling der monden van de Maas en het Haringvliet waarvan de vice- adniiraal Cardinaal eervol is ontheven, is

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1