Uit den omtrek. opgedragen aai1 den schout-bij-nacht J. B. Suethlage. aan K. C. A. Willem se, is op zijn ver zoek met ingang van 1 December 1909 een rvol ontslag verleend uit zijne betrekking van commies bij het departement van finan- oiëo De Hofhouding zal eerst in het laatst van December van het Loo naar Den Haag vertrekken. Het Kerstfeest wordt nog op het Loo gevierd. Naar men uit goede bron verneemt, kan eerstdaags de benoeming van een hof- dai. e voor H. K. H. Prinses Juliana wor den verwacht. Zaterdagmiddag ha$ in tegenwoor digheid van H- M. de Koningin oene proef rit plaats iu het Kon. Park van het nieuwe vervoermiddel voor Prinses Juliana. Het voertuig wordt door een zeer mak paard, Oscar genaamd, getrokken. De proefrit ge- schiodde zeer ten genoege van H. M., zoo dat liet voertuig binnen enkele dagen in gebruik zal worden genomen. Tot. koetsier voor Prinses Juliana wees II. M. den nestel-koetsier J. van Duiven- bode aan. De Hertogin van Albany, die enkele dagen ten paleize Soestdijk de gast is ge weest van Hare Zuster, Koningin Emma, verliet gisterenavond te 6 uur Soestdijk en werd tot aan de halte Soestdijk uitgeleid door H. M. de Koningin-Moeder. Het Koninklijk Paleis aan het Noord einde te 's Gravenhage, zal van 30 dezer tot nader bericht voor de publieke bezich tiging opengesteld zijn. Do gewone audiëntie van den minis ter van Financiën zal op Donderdag 30 Sep tember aanstaande niet plaats hebben. De directeu r-g e n e r a a 1 van Landbouw. De benoeming van <«tn lieer Lovink tot directeur van het D" parlement van Landbouw in Ned.-Iinlië wordt door de N. Rolt. Ct. niet met on vermengde gevoelens begroet. Of de lieer Lovink voor Indië zal kunnen worden wat "hij voor ons land is geweest, staat, volgens l et blad, voorskands te bezien. ,,Hij komt daar iu een voor hem gansch vreemde maatschappij, wier eigenaardighe den hij niet zoo kan kennen, als die, mor welke hij tot dusver had rekeniug te h-»u- uen. Hij komt vreemd te midden van -.i omgeving, waar onder geheel andere om standigheden te arbeiden valt, dan wel ce hto te lande worden aangetroffen. Hij k« r« de menschen niet, noch het karakter o..« de bevolking -- althans niet meer, dan uil toeken kan worden geleerd oindut r.fj iet, gelijk Lier, het leven van hen wiet le.dende kracht hij moet worden, heeft ni<<- gem'nkt en daardoor doorgrondt. f Je her Lovink zich dit alles, waard» >r jn werk i amheid hier te lande heilzaam w.-rd. zoo eigen zal kunnen maken, als noodig zul zijn, om in Indië een rol te kunne 1 spe len, als hij hier heeft gehad, vult aaaro:.» nog af te wachten. Dit wat Tndië betreft Met betrekking tot de plaats die de heer Lovink hier te lande ledig laat, wijst de N. Rott. Ct, er op, dat aan een directeur-generaal van land bouw groote zelfstandigheid moet worden gelaten, daar een minister, uit zijn aard niet-<ie«kundige, niet zoo kan slagen als een deskundig directeur-generaal. „Wij vertrouwen daarom, dat het niet het streven zal zijn, thans aan het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel de bestaande „decentralisatie", waarvan de nuttige werking nu toch wel klaar aan den dag is gekomen, door een weer meer gecen traliseerd systeem te gaan vervangen. Wan neer bij de keuze van den persoon, die den heer Lovink zal opvolgen, mede de moei lijkheden, aan dergelijke meer zelfstandige positie van een directeur-generaal zeer ze ker verbonden, worden in aanmerking ge nomen, zou, meenen wij, het nu in de prak tijk goed gebleken systeem ongerept kun nen blijven gehandhaafd. Mocht de verwisseling aan het departe ment meebrengen, dat ook dit te loor ging, dan ware het vertrek van den heer Lovink naar Indië voor het moederland zeer zeker een dubbel groot verlies. H. J. Lovink. Het N. v. d. D. deelt mede, dat die heer Lovink, benoemd tot directeur van den landbouw in Ned.- Indië, het voornemen Iweeft over 5 jaar hier terug te koeren. „Dan zal hij schrijft hot blad niet weer zijn oude positie van directeur-gen oraal bekleeden, maar oen plaats innemen van hooger beteekonis." Van andere zijde verneemt bet blad, dat de beer Lovink opreis naar Indoe zijn voor ganger te Buitenzorg niet zal kunnen ont moeten in het zuiden van Frankrijk ge lijk hij voornemens was daar prof. M. Treub, uit Indië loruggolceerd, voorloopig te Cairo blijft. Staatscommissie red dingwezen. De Staatscommissie, be noemd bij Koninklijk besluit van 7 Juni 1907, no. 46, tot het instellen van eon on derzoek naar den toestand van het redding- wozen op de Nederlandsche kust, kwam gis teren met haar werkzaamheden geroed en bood heden haar verslag aan de Koningin aan. Een kori raadslidmaat schap. De heer J. W. Sleef, de vorige week benoemd tot lid van den gemeente raad van Amsterdam, zal worden benoemd tot controleur der arbeidsinspectie. De benoeming kan iederen dag afkomen, zoodat binnenkort opnieuw een verkiezing zal moeten plaats hebben voor den gemeen teraad in district II Bij Koninklijk besluit van 27 Sep tember 1909 no. 46 zijn, op den voet van het bepaalde bij art. 2, onder 2o., van het Koninklijk besluit van 11 Maart 1909 no 12. en alzoo voor den tijd van acht jaren, gerekend van de dagteekening van eerst- vermeld Koninklijk besluit, benoemd bij het reservepersoneel der landmacht, tot reser\t>- paardenaris der 2e klasse, de heeren JL. M. van der Meulen, H. ter Beek en W. van Doorn, veeartsen. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche zaken, van 28 September 1909 no. 8509/1, afdeeling L. (1., is, met ingang van 1 October 1909, bij de Rijks normaallessen te Hoogeveen benoemd tot directeur A. Piel, te Fluiten berg, onderwijzer bij die inrichting, en tot onderwijzer J. Th. Gerritsen, te Hoo geveen. Een ontslagname. De heer W B. van Liefland richtte het volgend; schrijven tot het bestuur der Centrale R.-K. Kiesvereeniging te 's Gravenhage In verband met de bekende motiën, in verschillende Kiesveree.iigingen hier ter stede aangenomen en ter kennisgeving en be oordeeling ook aan het Centraal Bestuur der Katholieke Iviesvercenigingen toegezonden, acht ik het gewenscht mijn ontslag als voor zitter van het Centraal Bestuur te nemen. Ik doe dit uitsluitend, opdat de R.-K. Kiesvereenigingen geheel vrij over de beken de zaak kunnen beraadslagen en besluiten. De Residentiebode, die dit schrijven mede- doelt, verneemt nog dat bedoeld Centraal bestuur, bestaande uit de besturen der drie istricts-kiesvereenigingen, Maandagavond zal vergaderen. 3 October te Leiden. Nu 3 October dit jaar op Zondag valt, zal de her denking van Leiden's ontzeet Maandag 4 October worden gevierd. De feestelijkheden zullen als gewoonlijk worden ingezet met koraalgezang door een koor uit de burgerij, begeleid door het Leidsc.h Muziekkorps. Daarna bespeling van het carillon, springen van de fontein op de vischmarkt en uitdee- ling van haring en wittebrood aan 4002 vrouwen, en tabak, pijpon, bier of koffie aan 3659 mannen,-een aantal, grooler dan ooit te voren. Des middags wadi een wedstrijd van ge- costumeerde groepen gehouden, waaraan veertien groepen zullen deelnemen. Daaron der zijn van historische bcteekenis, zooals: Oud-Hollandsch vendel. Burgemeester van der Werff, zijn lichaam den wanhopigen ste delingen aanbiedend. De trouw en gehecht heid van burgerij en krijgslieden aan het Oranjehuis. Bezoek van Prins Willem van Oranje aan de ontzette veste op 4 October 1574. Deze groepen zullen met de plaatse lijke vercenigingen in optocht door de stad trekken. Des avonds concerten op Zomerzorg en Zomerlust, kermis op het Schuttersveld met een groot vuurwerk tot slot. De Hudson-Fulton-fees- ten. Wij hebben, op gezag van Renter, meegedeeld dat door den burgemeester van Amsterdam, mr. Van Leeuwen, de oorkon de, betrekking hebbende op de aanbieding van de Halve Maan zou zijn overhandigd. Het schijnt echt t dat de toespraak des hoe ren Van Leeuwen betrekking heeft gehad op de aanbieding van boeken en documen ten, die Hudson's tocht tot onderwerp hebben. De overdracht der Halve Maan en de aanbieding dor hierop betrekking hebbende, oorkonde is geschied door den viee-president van het Nederlandsche comité voor de Hudson-Fulton-feesten, S. P. van Eeghen. Dit blijkt o. m. uit een desbetreffend tele gram uit New-York aan het Alg. Hbld. De burgemeester van Amsterdam ging, trouwens, naar New-York, speciaal daartoe uitgenood!gd door het comité te New-York, en vertegenwoordigde daar dus niet het Ne derlandsche Comité, evenmin als de heer J. T. Cremer, die derwaarts ging als verte genwoordiger der Nederlandsche regeering. De oorkonde, op een groot vel perkament, is zeer mooi gecalligrapheerd door gebrs. Grevenstuk, en is gesteld zoowel in de Ne derlandsche als in de Engelsche taal. Hier volgt echter alleen de Nod. tekst. Aan den voet van de oorkonde vindt men eene fraaie penteekening van Nieuw-Am sterdam in 1640. Zij luidt als volgt: „De feestviering ter herinnering aan Hen drik Hudson, den koenen zeevaarder, die in dienst der Nederlandsche Oost-Indische Compagnie, nu driehonderd jaren geleden, de grondslagen legde voor de kennis van de Streken, waar thans het luacrt der Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika zoo krachtig klopt, hoeft in Nederland levendige belangstelling gewekt. Het volk van Nederland herinnert zich met trots, dat een aantal der beste burgers van de oude roemrijke Republiek der Ver- eenigde Nederlanden, oen zoo aanzienlijk deel heeft mogen hebben aan de stichting van de wereldstad New-York, eenmaal Nieuw-Amsterdam. Het heeft niet vergeten, dat de afstammelingen van vele Nejferland- sche geslachten goed en blo©~ heb'ben veil gehad in den strijd voor de Vrijheid en On afhankelijkheid der roemrijke Republiek der VcTeenigde Staten van Noord-Amerika, ter- wijl nog tot op den huidigen dag zoovele zijner zonen en dochterendie zich naar de overzijde van de Oceaan begeven en als trouwe burgers in die Republiek wonen, de levendige betrekkingen onderhouden, die Nederland aan de Veroonigde Staten verbin den op het gebied van Godsdienst- en Staatkundige Vrijheid, van Handel en Nij verheid, van Wetenschap en Kunst. Ten einde dit alles :n lastbaren vorm aan het groote en machtige Zustervolk der Vereenigde Staten te 'oonen, stelde het Ne derlandsche volk de voor deze gedachtenis viering gevormde Commissie, waarvan het Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik der Nederlanden behaagde het Bescherm heerschap te aanvaarden, in staat aan d© Hudson Fulton Celebra/tion Commission te New-York te zenden eene zoo getrouw mo gelijke nabootsing der „Halve Maen", die, nu drie eeuwen geloden, uit Amsterdam, over den Oceaan, Hudson voerde langs de boorden van de groote rivier, die zijn naam draagt. Moge het aanbod van doze herinnering aan dat kleine schip, dien notedop, welks komst in die wateren van zoo groot belang is geweest voor de ontwikkeling der Veree- nigde Staten van Noord-Amerika, welge vallig zijn aan de Hudson Fulton Celebra tion Commission als eene getuigenis van vriendschappelijke gezindheid, van bloed verwantschap en van gemeenschap van be langen, die nog altijd Nederland en de Ver- eenigde Staten met elkander verbinden." Onder de oorkonde zijn de handteekenin- gen geplaatst van het Nederlandsche Comité, bestaande uit vice-admiraal Ellis, eere-voor- zitter; mr. 2E. baron Mackay, voorzitter en S. P. van Eeghen, E. P. de Monohy, mr. R. van Rees, J. W. P. van Hoogstra ten en J. Heldring. Waarschuwing. De afdeel'ing Handel van het departement van L., N. en H. vestigt er de aandacht van belangheb benden op, dat een Duitsche „Kunstan- stalt", welke door reclame op zeer uitgebrei de schaal, o.üi. ook in Nederland tracht koopers voor hare artikelenfotografische ergrootingen van portretten, lijsten enz. te lokken, dit veelal schijnt te doen door be doelde fotografische vergrootingen kosteloos aan te bieden, om zich daarna schadeloos te stellen, ten eerste door het als noodzakelijk voorstellen van retoucheeren dier vergroo tingen (tegen betaling) en vervolgens door het leveren van lijsten enz. Omtrent deze onderneming, zoomede no pens hare wijze van warken, zijn bij de afd. handel (Lange Houtstraat 36, 's Gravenha ge,) nadere bijzonderheden te vernemen De moord te Koekange-r- v e 1 d. Het onderzoek der kleederen van de verdachte zoons van Bakker heeft, vol gens de Ass. Ct., het resultaat gehad, dat daarin geen bloed kan worden aangetoond, T ij d ge e.s 11 o t n. Zooals men weet, zijn reeds meermalen bedriegerijen ge pleegd met eene nabootsing van het bank biljet van f 10, dat op de strooibiljetten der „Tijdgeestlolen" staat afgedruk. Dezer dagen is weer een persoon te Dordrecht daarvan de dupe geworden. Een koopman in groen ten enz. aan de Gevulde Gracht aldaar, pas van oen ziekte hersteld, had ten behoeve van zijn handel eene leening van f 25 gesloten bij een© z.g. bankinstelling te Amsterdam. Niet genoog was het, dat de mian daar voor een woekerrente moet betalen, maar de agent te Dordrecht, die hem het geld uitbe taalde, wist hem bovendien twee ruggelings- tegen elkaar geplakte Tijdgeeslbbiljetiten voor een echt biljet van tien gulden in han den te spelen. De koopman had daarvan r.iet het minste vermoeden en wilde dan ook Vrijdagmiddag op de Groentenveiling zijn schuld betalen met dat waardeloos papier. Natuurlijk zag de marktmeester dat ter stond en maakte hij den koopman daarop opmerkzaam, waarop deze dadelijk den per soon, van wien hij het vod had ontvangen, opzocht. Deze beweerde van niets te weten en het geld te hebben ontvangen van den hoofdagent, die op dat oogenblik afwezig was, maar wien hij over dit geval zou spre ken. De koopman was daarmee echter niet tevreden, en stelde de politie van het geval in kennis, weike dadelijk maatregelen nam om dien persoon bij zijn terugkeer aan t© houden. Aanvankelijk ontkende deze, maar al spoedig bood hij aan, den koopman schade loos te stellen, wat door dezen werd gewei gerd, waarop de agent, diïe hem het geld had uitbetaald, zulks deed. l>e hoofdagent beweerde toen, dat alles slechts een aardig heid was geweest. Bij het bespreken van dergelijk bedrog lead indertijd de agent ge snoefd, dat hij er niet kon inloopen, waarop de hoofdagent besloot hem op de proef te stellon, met hel gevolg, dar. hij er werkelijk ml ion en er ook <km kcopman meê liet in loopen. Wal van die beweringen waar is, zal de politie wel onderzoeken. Inmiddels zij ieder gewaarschuwd. D. C. Kinderverlamming. Men meldt uit Meppel Een 4-jarig meisje te De Wijk, lijdende aan kinderverlamming, is overleden. Het ongeluk te Breda. Betreffende hot instorten van het huis in de Brugstraat te Breda, lezen wij in het „D. V. N." Nog steeds is niet met zekerheid te mel den wat de oorzaak dier instorting is ge weest. Naar we vernemen, beginnen de des kundigen meer en meer eanie verzakking, ook in he»t midden- en achterdeel van het gebouw als oorzaak der instorting aan te nemen. Verschillende omstandigheden plei ten daarvoor. De overleden Talboom was op een boven verdieping, midden in het gebouw aan het werk. Vrijdagmiddag aan het metselen van een muurtje aan een lichtkoker. Toen hij terugkwam, zei hij verbaasd te gen een kameraad „ik dacht zoo juist dat ik met mijn metselen reeds boven dien balk gevorderd was, en nu zie ik, dat ik er nog beneden ben. Daar begrijp ik niets van." De arme kerel dacht toen nog geen oogen blik aan eene verzakking, kort daarop was de instorting gebeurd. Eene andere teekenend e omstandigheid is de navolgende Verhei jen was op de bovenste verdieping bezig met het leggen der gasleiding. Het was niet ver van zes uur, toen hij de maat had genomen voor het op lengte snijden van een buis. Hij sneed daarna de buis op lengte af, maakte er een schroefdraad aan en wou ze gaan plaatsen. Toen bleek hem echter, dat de buis eenige centimeters te lang was. Verhei jen, die overigens een ac curaat werkman is, begreep zelf niets van zijn vergissing. Hij nam opnieuw de maat, sneed ©en stuk van het eind der gasbuis af, maakte er opnieuw een schroefdraad aan en ging opnieuw passen. Hij had zuiver gemeten en 'n stuk van de buis gesneden en tochze was ween' nog eenige centi meters te lang. Daar begreep hij niets van. Nog eens opnieuw gemeten, weer afge sneden en weer gepast.ze was weer te llMlg. Sprenkels, die bij Talboom op een der bovenverdiepingen werkte, heeft er nog op gewezen, dat een balk aan ,,'t rijen" was en de vrees geopperd, dat „aanstonds de heel© bool in elkaar zou zakken." Uit dit alles schijnt men te mogen opma ken, <lat aanvankelijk eene gestadige nauw merkbare verschuiving heeft plaats gehad, gevolgd door oonie plotselinge instorting, toen de voornaamste balken hun steunpun ten hadden verloren. Een tweede slachtoffer. Een half jaar geleden geraakte een dienst bode in de Haarlemschc Huishoudschool, door onvoorzichtigheid met de kachel, in brand. Na hevig lijden is het meisje toen overleden. Eén der andere dienstboden, die bij het ongeval tegenwoordig was, is zóó ge schrokken, dat ze na dien tijd aan toevallen en zenuwoverspanning is gaan lijden en gis teren naar het krankzinnigengesticht „Mee- renberg" werd gebracht. Hagelschoten. Dinsdagmid dag werden te Ledden in het ziekenhuis der Rijksuniversiteit t.wee jongens gebracht, die door een boer onder de gemeente Hillegom door liagelschoten werden verwond. De een had een schot in de Borst en moest per brancard vervoerd worden, terwijl de ander e i schot in den arm had bekomen en naar het ziekenhuis werd gedragen. Beiden wa ren op heeterdaad betrapt op het stelen van appelen. Door een locomotief ge dood. Gisterenmorgen te ongeveer half twaalf is te Zaandam aan den overweg, toe gang gevende tot een paar fabrieken, gele gen over de spoorlijn, de 73-jarige weduwe Dolleman door een losse machine, komende van Uitgeest, overreden. De ongelukkige was oogenblikkelijk dood. De vrouw had haar gehuwde dochter, wonende bij een der fabrieken, bezocht en stond aan den niet door hoornen afgesloten overweg te wachten op het passoeren van een rangeerenden trein. Toen die voorbij was stapte zij over de lijn, maar op hetzelfde oogenblik snorde de losse machine van de andere zijde voorbij met het vermelde noodlottige gevolg. De vrouw was, ondanks haar leeftijd, nog zeer kras, doch leed aan doofheid. De baanwachter Arn, V., die gisterenmor gen te Eindhoven door een goederentrein is overreden, is kort na zijne aankomst in het gasthuis aldaar ovei-ledeii. De ongelukkige laat vrouw met zes kinderen achter. Ernstige val. Gisterenmorgen omstreeks half elf had op het voorplein van het Paleis van Justitie te Arnhem een ern stig ongeluk plaats. Ten einde de kroon lijst van hét gebouw schoon te maken, waren twee aaneengebonden ladders tegen één der muren geplaatst. Juist op het punt waar de ladders waren samengebonden, stond de gla- zenwasscher E. M., werkzaam bij de firma M. aldaar. Vermoedelijk door het achteruit- glijden van de ladder is deze juist op het puni waar M. stond, middendoor gebroken, M., die van pl.m 8 M. hoogte viel, kwam met het achterhoofd op de blauwe stoep van •het Paleis van Justitie terecht. In bewuste- loozen toestand met. een ernstige verwonding aan het achterhoofd, werd de man opgeno men. Nadat de eerste geneeskundige hulp was verleend, werd M. per brancard naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd. Het ongeluk dat plaats greep tijdens de zitting der rechtbank, veroorzaakte in de zaal en op de tribune groote ontsteltenis. Verdronken b ij het v i s- sche n. De 68-jarige B„ uit Amsterdam, (s Zondag bij het visschen in liet Noordhol- landsche Kanaal te Ilpendam in slaap ge vallen, voorovergevallen en 'verdronken. Verdronken. Te Breda is Maandagnacht de heer S. Sloekers, boek handelaar aldaar, in de Singelgracht te wa-. ter geraakt en veixlronken. Zijn lijk is gis teren morgen opgevisdht. Verdronken. Maandag middag sloeg voor Druten de Nijaneegsche schilder De Vries van de stoomboot „Concordia 3" en verdronk. Onderzeeboot aan den grond. Men meldt uit Nieuwediep: De onderzeeboot No. 1 is Maandag mor gen door stroommisleiding in het Krap- e»; Molengat nabij het Westgat aan den groid geloopen, doch na een goed half uur door het vaartuig van den landtorpedodienst de „Pampus" en met behulp van een paar vis- schersvaartuigen vlot gebracht. Het scheep je werd daarop door een torpedoboot naar de haven gesleept, waar het in het Marine dok zal worden opgenomen. Een der op varenden van den botter HD 20, die bij hei aft lengen hulp verleende, heeft zijn been gebroken. De gekwetste werd in het marine hospitaal opgenomen. De aan den grond geraak te onderzeeboot. Uit Den Helder wordt gemeld, dat het aan den grond loopen van de onderzeeboot no. 1 niet te wijten was aan stroommisleiding, zooals in het eerste bericht werd vermeld. De boot was het zoo genaamde Molengat ingevaren, tusschen de gasboei en de zwarte ton, op een plaats, waar de laatste opname voldoende water aangaf. De boot is dus vastgeloopen in het volgens de kaart aangewezen vaarwater, dat zich echter sinds kort belangrijk heeft ge wijzigd, blijkens een gistermorgen gedane opname. De onderzeeboot heeft gelukkig geen schade beloopen, en was, na te zijn losge komen, weder ge'heel gereed om te varen. Voor alle zekerheid wordt zij echter in het droge dok opgenomen. Door den hond gered. Bij de Middelwaard is Zondag een met 47,000 steenen van de fabriek van de heeren Arend- sen en Terwindt geladen vaartuig op den IJsel op stroom gaan leggen, om den vol genden morgen tijdig te kunnen vertrekken. Om half 5 werd de schipper gewekt door het janken van zijn hondje, waardoor hij en zijne vrouw nog juist den tijd hadden om zich te kleeden en het vaartuig te ver laten, waarna, het onmiddellijk zonk. Ver zekering dekt de schade. Cholera. Een derde cholerageval is te Hansweert geconstateerd, ditmaal bij den broeder van den patiënt Flipse. De toe stand is bevredigend. School- en kerknieuws, Wageningen, 28 Sept Examen diplo ma Groententeelt, der Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Geslaagd J. Alterna, Rauwerd (Fr.); H. Hali. Eist (Betuwe). Afgewezen 1. Vnn wege de Vereen iging van Hoofden van Industriescholen voor Meisjes zal in Februari 1910 te 's-Gravenhage gehouden worden een examen voor loer a res in costuumnaaien waarvoor de datum van aangifte begin Dec. zal worden be kend gemaakt. Tevens wijst do Vereeniging er op, dat na 1913 alléén diegenen tot liet examen zulle* worden "toegelaten die in het bezit zijn van een diploma .oor eastu ninnaaien, afgegeven door het Bestuur en de Directrice van een Industrieschool voor Meisjes en daarmede gelijkstaande inrichting. Naar het U. D. uit goede bron ver neemt zal als opvolger van dr. Wrrtz, Jen onlangs afgetreden Jir. van 's Rijks Vee artsenijschool, voor de door Jr. Wirtz gedo ceerde vakken optreden professor dr. D. A. de Jong, buitengewoon hoogleeraar in de ziektekundige ontleedkunde aan de universi teit te Leiden, tevens directeur van de ge meentelijke slachtplaats aldaar. Professor de Jong was o.a. secretaris-generaal van het dezer dagen te Scheveningen gehouden vee- artsenijkundige congres. Bij Kon. besluit zijn, met ingang van. 1 October 1909, bij 's Rijks Munt benoemd onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag uit hunne tegenwoordige betrekking bij 's Rijks Munt: tot muntmeester <fcr_ C. Hoitsema, thans controleur-generaaltot scheikundige der der fabricage J. W. A. Haagen Smit, thans essayeur der fabricage; tot essayeur C. E. van Koetsveld, thans tweede essayeur der generale controle tot le kierk L. van Latum, thans klerk bij de Generale controle; tot chef der afdieeli.ng „Muntfabricage" M. Bakker, thans chef van de fabricage; tot stempelsnijder, chef der af dealing „Stempel- en médiaille-fabricage" J. C. Wie- necke, thans stempelsnijder tot chef der afdeel ing p o ststempel f abri- cage H. J. Harmsen, thans chef der post- stempelfabriek tot eerste scheikundige, chef dier af dee ling „Controle'', dr. W. J. van Hetenen thans eerste scheikundige bij de generale controle tot inspecteur bij de afdeeling „controle" T. Koolhans, thans controleur bij de gene rale contróle; tot controleur bij de afdeeling „controle" A. G. van Loopik, thans adjunct-contro leur bij de generale controle; tot controleur bij de afdeeling „controle" D. de Leur Jr., thans f abri ek 3 controleur tot amanuensis bij de afdeeling „con trole" B. Rorive, thans amanuensis bij de generale controle tot bedienden bij de afdieoling controle W. Pasman en G. Driehuijs, thans bijdden- den bij de generale controle is met injrang van 1 October 1909, mr, G. Blom, secretaris bij de 'CÏHredtóe vtan 's Rijks Munt, eervol on/theven van de hem bij Kon. besluit van 31 Maart 1909, no. opgedragen waarneming van betrekking van muntmeester van 's Rijks munt. In de j.l. Zondag té Utrecht gehou den vergadering van de Vereèniging van soc.-dem. gemeenteraadsleden werd, na een inleiding van Vliegen en na discussie de vol gende motie aangenomen „De algemeene vergadering der Vereeni ging. van isoc.-dém. gemeenteraadsleden, gezien de inleiding en gehoord de bespre kingen over het wetsontwerp tot- wijziging der gemeentewet, met het oog op een nieuwe regeling der gemeentefinanciën vereenigt zich met de volgende conclu- siën a. dat de druk op de gemeenten b.'v. van de uitgaven voor politie, armenzorg en on derwijs zóó zwaar en zoo ongelijkmatig is, dat zonder een gehecle of gedeeltelijke over name van deze uitgaven door het Rijk, geen doelmatige regeling der gemeente-financiën mogelijk is; hij deze regeling zal het zelf bestuur der gemeente moeten worden geëer biedigd b. dat bij de uitbreiding van de bevoegd heid der gemeenten om meerdere belastingen te heffen, zeker behoort de verwijdering van de beperking der progressie, uit artikel 243IV van de Gemeentewet; c. dat de bevoegdheid tot heffen van ver bruiksbelastingen, door verwijdering van het verbod daartoe uit de wet, te verwerpen :s; d. dat eveneens af te keuren is het ver bod van evenredigheid bij de zakelijke be lasting op het bedrijf, bedoeld in het nieuwe artikel 240f e. dat te accepteeren is het beginsel van belasting van het inkomen .bij de bron, doch dat een billijke regeling van de inkomsten belasting alleen te vinden is door een gelijk matige inkomstenbelasting met gelijk per centage en gelijke progressile in alle ge meenten, waardoor alleen ontkomen kan worden aan de onbillijkheid der ongelijke heffingen, die het gevolg zijn van de onge lijke verdeeling van het bezit over verschil lende gemeenten f. dat door een en ander het wetsont werp, zoo door wat er in 6taat (verbruiks belastingen en beperking van progressie) als daar wat er in ontbreekt (ontlasting, der ge meente, algemeene inkomstenbelasting met gelijk percentage enz.) niet de oplossing geeft van den financieelen nood, waarin vele gemeenten verkeeren, en vordert dat langs de in deze motie aan gegeven wegen die oplossing worde gezocht, ten einde de gemeenten in staat te stellen, hun groote sociale taak in velerlei opzicht met meer kracht te 'kunnen aanvatten dan tot nu tce het geval heeft kunnen zijn". B u s s u m. Door prof. dr. A. A. Nij- land uit Utrecht zal voor den „Gooische Kring voor Hooger Onderwijs buiten de Hoogeschool" te Bussum een cursus gehou den worden over zon, maan en sterren n in het bijzonder over de comeet van Hal- ley. De eerste de'zer cursusavonden wordt ge houden op Vrijdag 15 October 's avonds 8 uur. Ernstige mishandeling. Te Veenendaal heeft een ernstige mishan deling van een 12-jarigen jongen plaats ge had. Zekere G -T„ die naar braambessen zocht, werd door een 15-jarigen knaap J. Diepenveen geheeten, gevraagd daarmede te eindigen, aangezien T. op zijn land met dit braambossen zoeken bezig was. De 12-jarige knaap gaf niet spoedig genoeg aan zijn ver zoek gehoor, waarop Diepenveen zijn knip mes uit den zak haalde en daarmede den armen jongen in de linkerborst stak. Waar schijnlijk is de long aangetast. Twee dokto ren uit Veenendaal en Renswoude hebben

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2