JSP". 95c Eerste BIa«l. Zaterdag 2 October 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. DE WISKOTTENS. S,ie J taarganiff. OORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per S maanden voor Amersfoort f l.OO. Idem franco per post1.50. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiên, mededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgeven in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer -0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 eent-s bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tM het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Ee»' circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraa» toegezonden. Politiek Overzicht De crisis in Hongarije. De Kamer van afgevaardigden van den Hongaarschen rijksdag heeft, nadat in de eerste zitting die zij hield na het zomerreces de aftredende minister-president reken schap had gegeven van'het door hem en zijne ambtgenooten aangeboden ontslag, tot den 5en October hare zittingen verdaagd. De beteekenis van dit besluit is, dat de verga dering gelegenheid wil geven eene oplossing van de crisis voor te bereiden, maar tegelijk zich het recht heeft verzekerd, eene verlen ging van de crisis te verhinderen. Is de crisis aanstaanden Dinsdag niet opgelost, dan heeft de vergadering het in de macht te overwegen of zij zal toestemmen in eene nieuwe verdaging of door het nemen van een bepaald besluit pressie zal uitoefenen op de Kroon tot bevordering van eene oplossing in den door haar gewenschten zin. Het is slechts een korte termijn, dien de onafhankelijkheidspartij, die in de Kamer over de meerderheid beschikt, voor onder handelingen heeft overgelaten. De Neue Freie Presse is intusschen van oordeel, dat men het reeds als zeker kan beschouwen, dat in de korte dagen, die -daarvoor gegeven zijn, de groote bezwaren niet uit den weg geruimd kunnen worden. De toestand wordt door dit blad aldus gekenschetst ,,Daar de mededeeling, dat de Keizer het door dr. Wekerle gedane voorstel tot oplos sing van de crisis reeds in zijn geheel heeft afgewezen, voorbarig is gebleken, draagt de toestand nog altijd liet kenmerk, dat We kerle na zijne laatste audiëntie aangaf met de woorden, dat de monarc-h nu de beslissing heeft tusschen zijn voorstel en dat van den leider der onafhankelijkheidspartij. Frans Kossuth zal eerstdaags bij den Keizer in audiëntie verschijnen, om als leider van de meerderheid zijne opvatting over de oplos sing van de crisis te doen kennen. Voor hem zal echter nog eenmaal minister-president a. Wekerle in liet kabinet van den Keizer staan. Daaruit blijkt, daj- de Keizer nog al tijd niet de opvatting van de mannen van 1867 heeft achtergesteld bij die van de 48ers. Dr. Wekerle heeft in de rede, die hij verleden Dinsdag in de Kamer van afge vaardigden hield, de hoofdtrekken van zijn programma tot oplossing van de crisis -node gedeeld. Zijn voorstel bevat vier punten: 1. De ongeschonden handhaving van de zelf standigheid van den 8teat Hongarije en van de Hongaarsche hegemonie binnen het land. 2 De oplossing van de bankkwastie od len grondslag van de gemeenschappelijke bank onder hervatting van de betalingen in goud. 3. Eene aan de democratische beginselen be antwoordende oplossing van de kiesrecht- hervorming. 4. Vervulling van de militaire wenschen, waarbij dr. Wekerle deed uitko men, dat bij de wapens en emble men en in de benamingen de Hongaar sche taai in eere moet komen. Tegenover dit programma van dr. Wekerle staat het plan van Kossuth, die de bankkwestie en de militaire kwestiën wil ter zijde stellen en door een uit de onafhankelijkheidspartij sa mengesteld kabinet enkel de kiesrechther vorming ten uitvoer wil brengen. De Kroon heeft tegen de beide voorstellen ernstige bedenkingen. Het programma van Wekerle heeft, omdat de ministers van de onafhankelijkheidspartij geen bindende toe stemming hiertoe gaven, in het tegenwoor dige Hongaarsche parlement geen meerder heid. Aan den anderen kant staat tegenover het voorstel van Kossuth, dat de meerder heid van de vergadering voor zioh zou heb ben, het gewichtige bezwaar, dat met de aan neming daarvan de regeeringsmacht in Hon garije zou komen in handen van eene partij, welker staatsrechtelijke opvattig in lijnrech te tegenspraak staat met die van de Kroon. Welke beslissing de monarch zal nemen, daarover valt op dit oogenblik niets te voor spellen. Wel werd in den laatsten tijd bij herhaling gezegd, dat de monarch er bij zou volharden, dat de coalitie bij elkaar moest blijven om te volbrengen wat zij op zich heeft genomen. Maar na het gebeurde in de laatste zifting is er aan een samenwerisen van de voormalige coalitie niet meer te denken. De rede van minister-president Wekerle werd uit den boezem van de onafhankelijk heidspartij herhaaldelijk onderbroken door kreten, die wijzen op eene klimmende span ning tusschen de 67-ers en de 48-ers. Het scherpst komt hek uiteenvallen van de coa litie uit in het ontslag, dat de tot de 67-ers behoorende ondervoorzitters en secretarissen der Kamer genomen hebben. Dit be wijst, dat de klove nu beschouwd wordt als onoverbrugbaar. De oplossing van de Hon gaarsche crisis kan dus t'har.ts niet meer in een samenwerken van de oude coalitie ge vonden worden. Wanneer echter, zooals de zaken jvu staan, de ontwarring noch door de 67-ers en de 48-ers alleen noch door beiden in vereeniging kan worden uitge voerd, dan komt de mogelijkheid in 't ge zicht van een tijdelijk ministerie buiten het parlement, waaraan de taak ten deel zou vallen de zaken te voeren tot aan het tijd stip waarop de kansen voor eene houdbare conslitutioneele oplossing van de Hongaar sche crisis gunstiger zijn geworden." Duitschland. B e r 1 ij n, 1 Oct. Volgens het laatst uitgegeven bulletin zijn de kroonprinses en die jonge prins wel. p*mkr!jk. De president van de republiek, die Zon dag naar zijn landgoed in het departement Lcr,-et-Garonne gaat, zal op die reis op het station van Bordeaux den algemeenen raad van het departement der Gironde ontvan gen, om het tusschen dien raad en den mi nister van landbouw gerezen geschil te be slechten. De president zal bij die gelegen heid voor de begrenzing van het gebied van den Bordeauxwijn een regeling voorslaan, die, naar men hoopt, de departementen Lot- et-Garonne en Gironde zal bevredigen. De minister van landbouw zal den president vergezellen Volgens de France Militaire zullen een aantal infanterie-officieren overgaan naar de artillerie, waarbij gebrek aan officieren be staat tengevolge van de vermeerdering van het aantal batterijen. Deze infanterie-officie ren zullen vooraf een eenjarigen cursus door maken in de artillerie- en genieschool te Fontainebleau. Oostenrijk/Hongartya. De berichten, dat de marine de op de ont- werp-begrooting van 1910 gebrachte eerste termijnen voor het bouwen van twee Dread noughts heeft ingetrokken en dus voorloo- pig er van heeft afgezien dezen aan bouw ter hand te nemen, komen vol- j gens de Neue Freie Presse niet met de werkelijkheid, overeen. In den laat sten gemeenschappelijken ministerraad werd, met het oog op de groote stijging van de aanvragen op alle overige posten, eene reductie verlangd van wat het marine- bestuur eischt voor het bouwen van Dread noughts, zonder dat echter de détails van de posten aan eene discussie werden onderwor pen. In hetzelfde stadium bevindt deze zaak zich tot heden nog, zoodat wel van een ver mindering, maar niet van eene intrekking van de credietaanvragen voor het bouwen van Dreadnoughts kan warden gesproken. De onderdeelen van het begrootingsontwerp worden thans aan een nader onderzoek on derworpen', waarop in den volgenden ge meenschappelijken ministerraad de defini tieve formuleering zal geschieden van de regeeringsvoorstellen, die aan de delegatiën ter vaststelling zullen worden vastgelegd. Intusschen bestaat er in zooverre eenig verschil van meening, dat eensdeels ver langd wordt het opstellen 'van een precies vlootprogramma met vaste termijnen, ter wijl men anderzijds de vrije hand wil hou den om den vlootbouw te kunnen bespoe digen als de internationale toestand dit ge- wenscht maakt. De volgende ministerraad zal in dit opzicht principieele beslissingen brengen. Uit Budapest wordt aan de Vossische Ztg. bericht, dat de hoop, dat de audiëntie, die Kossuth heden bij den Keizer heeft, de op lossing van de Hongaarsche crisis zal be vorderen, bijna geheel verdwenen is. Kos suth zou bereid zijn met een staatsman, die op het standpunt van de mannen van 1867 staat, een kabinet te vormen en voorloopig het oude programma van de onafhankelijk heidspartij geheel terug te stellen, maar on der voorwaarde, dat de Keizer het toekom stige kabinet zal machtigen eene verklaring af te leggen, dat het ontwerp van eene Hon gaarsche bankwet wordt voorbereid. Van deze voorwaarde wil Kossuth in geen geval afzien, omdat hij anders eene scheuring in den boezem van zijne partij zou verwekken en omdat hij den openlijken strijd met de groep-Justh niet durft te aanvaarden. Daar het niet te verwachten is, dat de Koning het toekomstige kabinet tot zulk eene verkla ring zal machtigen, is het uitzicht op eene parlementaire oplossing van de crisis met steun van de tegenwoordige meerderheid in den rijksdag en van haren leider Kossuth uiterst gering, zoodat het denkbeeld van een buiten het parlement staand kabinet steeds meer op den voorgrond komt. Rusland. De reden waarom de dag van de ontmoe ting van den Czaar met -Koning Victor Emanuel nog niet definitief is vastgesteld, ligt volgens een bericht uit Rome in de onderhandelingen van de Russische regee ring over de doorvaart van de het keizer lijke jacht geleidende oorlogsschepen door do Dardanelles. Men gelooft, dat deze on derhandelingen spoedig geëindigd zullen zijn. De Czaar kiest voor zijne reis naar Italië ouder alle omstandigheden den zee weg. Het Russische gezantschap te Konstantd- nopel beeft aan de Porte medegedeeld, dat de Gzaar de Turksohe missie onder aanvoe ring van den minister van buitenlandse he zaken Rifaat Pacha van 6 tot 8 October in Livadia ontvangen zal. De eigenhandige brief van den 6ultan aan den Czaar bevat slechts goede wenschen voor de reis, die de C/aar tot zijne ontspanning zal onder nemen naai' Italië, maar niet de minste in speling op eene uitnoodiging. Het bezoek van den Czaar in Konstantinopel wordt voor di. jaar als afgedaan beschouwd. Montenegro. C e 11 i n j e, 1 O c t Er is eene samen zwering ontdekt die ten dioei had den vorst te onttronen', den kroonprins Danilo tot vorst uit te roepen en de ministers ter dood te brengen. Er zijn 20 beschuldigden, waar van 15 voortvluchtig zijn. De ontdekking van de militaire samen spanning tegen vorst Nikolaas van Monte negro heeft groote beroering te Cettinje ge wekt. Elf officieren, die erin betrokken wa ren, hebben naar het buitenland de wijk ge nomen. In het geheeie land worden men- sclien, die onder verdenkking staan, in hechtenis genomen. Het plan moet in het buitenland gesmeed zijn. De samenzweerders behooren allen tot de beste familiën in het land. Ongeveer zes maanden geleden schijnt de voorbereiding begonnen te zijn, omdat men ontevreden was over de houding, die de vorst in de kwestie van de inlijving van Bosnië had aangeno men. Turkse. De Porte heeft in Parijs bezwaren ingo- braoht wegens de bezetting van Wadai, in het achterland van Tripolis, door de Fran- schen. Wadai is indertijd door de Engelsch- Fransche overeenkomst aan de Fransche in vloedsfeer toegewezen. Spanje in Marokko. Madrid, 1 Oct. Van regeer in gswege wordt uit Melilla bericht, dat tijdens eene verkenning naar Bonkt el Geniss generaal Vicario is gedood met 2 kapiteins, 1 lui tenant en 14 inanscliappen180 zijn ge wond. Madrid, 1 Oct. (Officieel). In den loop van eene verkenning naar Souk al Ge- niss sloegen de Spaaneclie troepen een aan val van den vijand af en brachten, hem groote verliezen toe. De berichten uit alle Spaansche provin ciën getuigen van de vreugde, die de bood schap van de bezetting van den Guruguberg in het land heeft verwekt. Bijzonder groot is de geestdrift van het garnizoen en van de bewoners der stad Melilla, welker toekom stige voorspoed afhangt van de oplossing van het oorlogsvraagstuk. Madrid levert een beeld, zooals men er bijna nooit ziet; jui chende en zingende kinderen doortrekken, vlaggen dragende, het volksgewoel. De hui zen zijn versierd, des avonds zijn vele geïl lumineerd. De pers spreekt eenstemmig hare voldoe ning er over uit, dat met de inbezitneming van den Guruguberg, die het graf van zoo vele Spaansche soldaten werd, nu het hoofd doel van den oorlog in het Rifgebied is be reikt. De Imparcial zegtSpanje geeft, ter wijl het het gelukkig welslagen viert, tege lijk de we deropbeuring van de gedurende lange jaren neergebogen volksziel te ken nen; de wederopbeuring moet echter voort duren en voortwerken tot zegen van de na tie. De Liberal verwacht, dat politieke en diplomatieke intriges niet zullen verijdelen, dat van het met reusachtige offers gekochte nationale 6ucces ten volle de vruchten wor den geplukt. Intusschen is het gisterenavond onder de telegrammen vermelde bericht, dat eene mi litaire verkenning 200 dooden en gewonden, waaronder een generaal, aan offers heeft gevorderd, eene waarschuwing, dat men nog niet aan het einde van den strijd is. Argentinië. Buenos Ayres, 30 Sept. De Ka mer heeft bij eindstemming de begroeting voor 1910 goedgekeurd. De zitting is geslo ten. Chili. De Chileen9che regeering zal bij het eeuw feest der onafhankelijkheid van Chili, dat den 18eu September 1910 zal plaats hebben, om financieele redenen geen groote feeste lijkheden organiseeren, die een internatio naal karakter dragen. Er zal in het nieuwe gebouw voor beeldende kunsten te Santiago dat in het volgende jaar zal worden inge wijd, eene internationale kunsttentoonstel ling gehouden worden, maar overigens zul- lei de feestelijkheden een zuiver plaatselijk karakter dragen. Allerlei. vOp grond van de laatste berekenin gen, verricht aan de sterrenwacht te Green wich, zal Halley's komeet den 20en April a.s. door den perihelium-stand gaan. Tus schen 20 en 21 Mei zal de beroemde komeet de aarde het dichtst naderen. Bij het gaan door den pcri'helium-stand zal de komeet een snelheid! hebben vam 5 a 7 millioon kilome ter per dag. vGraaf Zeppelin is bezig met een 4e luchtschip, dat de drie voorgaande nog in grootte zal overtreffen. No. 1 had 13,000 kub. M. inhoud, no. 2 en 3 reeds 16,000 kub. M. en no. 4 zal 20,000 kub. M. in houd hebben en worden bewogen door 3 motoren van 115 paardenkracht elk. Het luchtschip zal voorzien worden van toestel len voor draadlooze telegrafie. N e w-Y o r k, 1 Oct. Peary en zijne vrouw zijn bedien hier aangekomen ran. Portland in Maine. Peary werd met geest drift begroet door eene talrijke menigte. Aan boord van zijn stoomschip de Roose velt'' nam hij deel aan de vlootparade, die naar aanleiding van de Hudson-FultonfeeS- ten werd gehouden. Peary stond op de brug van het schip en op alle schepen op de rivier doden zich de stoomfluiten en scheepsklok ken hooren ter eere van den Noordpool reiziger. v— De jager Harry Whitney heeft nog meegedeeld, dat hij de instrumenten en kaarten van Cook en nog een kist, wier in houd hij niet kende, op een rote bij Etah moest achterlaten, oindiat Peary weigerde ze mee te nemen aan boord van zijn schip. Hij had ook van de Eskimo's, wier taal hij goed verstond, gehoord, dat Cook die Pool bereikt had. Brussel, 10 October. Het com missariaat van St. Paul te Antwerpen ont ving van het gouvernement het telegram, waarin werd gezegd, dat het niet voorne mens is, de rechten op den uitvoer van koffie te matigen, daar de cogst de geraam de grens niet overschrijdt en nog kleinere te wachten zijn. Frankfort a/M., 1 Oct. Heden namiddag brak in de Ila (waar de interna- 21 DOOR RUDOLF HERZOG. Gustav Wiskotten stond op en opende de deur ïnaar het groote kantoor. ,,Paul, geef de loonlijsten eens aan. Dank je. Nu kan je Fritz wel even uit het laboratorium roe- pen." Toen de broeders bet privé-kantoor bin nentraden, had hij de loonlijsten nagekeken en zijne berekeningen gemaakt. „Houd een oogenblik met je geschrijf op, August. Ga zitten, Fritz, Paul, jij kunt ook blijven. „Oih het kort te maken. We hebben in de textielbranche een hausse als er sinds jaren niét geweest is. En zooals de berich ten luiden zal de stijging nog aanmerkelijk toenemen. In dien tusischentijd zal het nieu we gebouw bij de overige getrokken kunnen worden. "Voorloopig heet het, met doodsver achting werken, dag en nacht, opdat we niet achterblijven. Ik zal mijn plaats als stamgast opgeven, August zal de goedheid hebben van zijne presbyters voorloopig af scheid te nemen, Frits zal zijn rijpaard met vacantie sturen, en Paul zal het dichten tot betere tijden uitstellen. Ieder onzer moet dus van zijn particuliere genoegens afstand doen, daar het op den Mammon aankomt. Onze werklieden moeten gedurende dien tijd eveneens van hunne private genoegens af stand doen, en opdat zij ook zullen weten dat het om den Mammon gaat, stel ik voor de loonen zoowel als de gelden voor het overwerk met tien procent te verhoogen." „Met tien procent tegelijk?" vroeg Au gust afkeurend. „Ja, m'n jongen, om een ouwe broek met Kerstmis zullen ze geen zier geven." „Zouden we niet eerst hunne eisclien af kunnen wachten?" ried Fritz. „Wellicht doen zij het voor minder." „Eischen? Wat voor eiischen? Wie heeft dan van -ons iets te eischen? Het zou ieen mooie boel worden, als ik mijne mannen zoo uithongerde, dat ze wat te eischen hadden. Ik ben niet alleen hun werkgever, ik ben ook hun verzorger. En dat weten zij. En zoo zal net blijven. Als wij verdienen, zul len ook zij verdienen. Verduiveld ook, hoe zou men anders kunnen verlangen dat ze stand houden, indien er eens slechte jaren mochten komen? En vrijwillig moet men het den menschen geven. Opdat ze altijd het vertrouwen houden. Dan komt er ook geen oneenigheid.'" „Tien precent!" herhaalde August Wiskotten hoofdschuddend. „Je zult ook tien percent meer kerkbe lasting moeten betalen als je inkomen groo- ter wordt." Fritz en Paul lachten, en August hield het voor .geraden om, hoewel met een grim- mig gezicht, toe te stemmen. „Dus jullie vindt het goed?" Gustav Wiskotten keek van den een naar den an der. Best. Dan zal ik het dadelijk onder de lijst zetten. Zoo, mijne handteekening. Hier, August, teeken ook even. Dank je. Zater dagavond zal 't den lieden in alle zalen voor gelezen worden. Ik zal Kölsch bével geven dat hij zorgt, dat allen even blijven. Eu nu met God voor Koning en Vaderland aan de geweren I" Er werd geklopt. „Binnen Kölsch stond op den drempel. „Kan ik u even spreken, mijnheer Wiskotten?" „Wat zet jij een belabberd gezicht. Waar zit de kneep?" „In die ververij, mijnbeer Wiskotten." De opzichter was binnen getreden en. had de deur achter' zich dicht getrokkenDe Wiis- kottens sprongen op. „In de ververijWat moet dait betteke nen „Nauwelijks had mijnheer Fritz zijn rug gedraaid, of Wiszkowskide Pool, bracht do transmissie tot staan, omdat hiij spreken wil dé." „Wel verduiveld!" stoof Gustav Wiskot ten op. „Met z'm vingers aan mijn trans missie?" „Verder, verder, Kölsohl" „Ik vernam terstond,, dlat er tiaar iets niet in orde was en liep er been. De pool1 wekte j-uist de ververs op om den. airhead neer te leggen, om daardoor op de hoeren/ een druk uit te oefenen. Nu was het juist de rechte tijd daartoe. Van middag legde alle ververs iin Barmen bet werk neer. Die niet mee d'eecl, bezat geen solidaribritsgevoel, en die op zulke tijden geen solidariteitsgevoel had, wtas een verrader en een schoft." „Heb je den ploert niet terstond bet werk opgezegd!" schreeuwde Gustav Wiskotten. „Op hetzelfde oogenblik, mijnheer Wiskot- tani." „En wat gebeurde er toen?" „De ververs protesteerden en verlangden dat ik hem terug nam, of wilden zonder ver wijl eveneens uitbetaald worden." Gustav Wlskotten's voorhoofd werd dfon- kerrcod, zijne oogen puilden uit en zijn ge zicht vertrok zich. „Mijnbeer WiskottenHoud u ka/lm 1 U moet u zelf tot kalmte dwingen 1 Geef eeu glas water, mijnheer Paul." Gustav Wiskotten sloeg zijn broer bet glas water uit de hand, dat het. tegen dén muur vloog. „Laat die dwaasheden Ik ben toch geen vrouw, dlie flauwten krijgt? 1" Hij liep een paar maal in het vertrek heen en weer. ,.Ik kan het mij maar niet voorstellen, juist de ververs, juist de oudste werklui „Ze zijin opgewarmd, mijnheer Wiskotten. Het verzet zweeft in. de lucht en maakt ails bes cl «o nkein." „Juist de ververs August Wiskotten liep bleek en kalm naar de deur. Gustav .versperde hem den weg. „Waar wil je heen?" „Ik wil op hun geweten werken, ik wil hen, als het zijn moet, mét den. bijbel in de hand „Opdat ze j,e uitlachen en je eens en voor altijd je gezag kwijt bewtl Neen. m'n jon gen. op d<> autoriteit komt nu alles aam. Nu helpen geen bijbelspreuken, nu helpt slechts liet gebruik maken van het persoonlijk ge zag. En nu ben ik volkomen kalm. Ik dank je, August, je hebt het goed gemeend, doch datgene wat nu volgt, is mijn zaak. Blijf jullie hier, opdat de geschiedenis ér niet al te gewichtig uitziet Ga mee, Kölsch." „We moeten ons haasten," zei de buiten de opzichter, „opdat de vonk van de ververij niet op die weverijen en die haspelkamier over slaat." „Geen nood. Daar zit moeder." Zonder opwinding of bovenmatigen haas* te verradenschreed Gustav Wiskotten over lijet fabriieksplein. Voor de venfstérs (velr- toomden zich de nieuwsgierige gezichten der fabrieksarbeidstersVerschrikt deinsden die hoofden achteruit, toen Gustav Wiskotten staan bleef en hen met gekunstelde verba zing aanstaarde. Uit den oven dook Chris tian op. „Zal ik meegaan, mijnheer Gustav?" „Houd je monden stook je ketel." Gustav Wiskotten lichtte de kliink van de deur der ververij op en trad binnen. Kolisoh volgde hem en deed de klink weer dicht. Er lieersohte oen Zondagsstilte in de groo te ruimte. Geen sissen van den stoom. Geen geklepper der verf stokken bovan de kuipen. Slechts een dunne, witte dampwolk zweefde als een spinnewob door de zaal en lag als een fijne sluier over de gezichten der man nen, die plechtig langs dé wanden stonden, or bleek en onrustig uitziende Gustav Wiskotten liet zij n blik In hiét rond gaan. Op ieder afzon dierlijk bleef hij oen seconde rusten. „Wie heeft bier rust geboden?" vroeg hij. Geen antwoord. „Dus indien hier geen rust gébodén is, waarom werkt go dan nnet?" Verlegen zwijgen Toen riep oéne stom ,Omdiat wij niet willen 1" Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1