Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIÉN. ga Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor A, C. EN6ELBERTS Co„ J. CATTIE werkelijk optreden te prikkelen, want zij sprongen hem onmiddellijk na, wierpen zich alle drie op hem, sloegen en stompten hem, smeten hem omver, bleven, uitzinnig van woede, hem nog beuken en schoppen, terwijl hij ondier in de schuit lag, en wierpen hem ten slotte overboord. Het water is daar eenige meters diep en indien de man niet had kunnen zwemmen, zou de kans, dat hij 't er levend had afge bracht, zeer gering zijn geweeet. Nauwelijks was echter zijn hoofd weer naast de schuit opgedoken of zij grepen een stokdweil, die er lag, en begonnen in dolle woede naar hem te slaan, zoolang zij hem konden bereiken. Van V. slaagde er in, naar het midden van het kanaal te zwemmen, wear hij werd opgepikt door de bemanning van een juist passeerenden motorboot, die op hetgeen er voorviel opmerkzaam wae gewordenGeluk kig bleek daar, dat hij er met een nat pak en eenige Builen on lichte verwondingen was afgekomen. De boot'zette hem aan wal, waarop hij zich naar het politieposthuis bij het Tolhuis begaf. Hij gaf de mishandeling aan, maar de drie aanvallers waren inmid dels in een roeiboot over het IJ verdwenen. De mishandeling in de Groote Houtstraat te Haar lem. In de raadszitting van Woensdag deelde de burgemeester mede, dat tegen den mishandelden heer L. proces-verbaal was op gemaakt en vestigde daardoor den indruk, du de mishandelde zelf zou worden ver volgd. Dat is niet zoo. Bij zulke zaken worden steeds twee pro cessen-verbaal opgemaakt, maar alleen dat tegen den aanrander is door de justitie ver volgbaar verklaard. Liefdesdrama. Eeu jong- mensch te Amsterdam vervoegde zich giste renmiddag aan de woning van het meisje zij ner keuze. Het meisje wilde echter niets van hem weten, waarop hij een pistool te voorschijn haalde en, zich tegen 't hoofd choot. Wel nog levend, maar zwaar ge wond en hevig bloedend werd hij door deu automobiel van den gemeentelijken genees kundigen dienst naar het Binnengasthuis vervoerd. De fraude aam de Rijks- post spaarbank. De fraude, ge- pleegt* door een inmiddels geschorsten ad- ju net-co tronies aan de Rijkspostspaarbank te Amsterdam is nog in onderzoek. De be trokkene, die als jongeling bij de bank in betrekking kwam en er 27 jaren aan ver bonden was, genoot van de zijde zijner chefs het volste vertrouwen, en heeft daar- \an, voor zoover uit de voorloopige resul taten van die tlians iu gang zijnde euquête blijkt, alleen gedurende de Laatste paar ja ren misbruikt gemiaakt. De geschorste beeft bekend, in zijn spaarbankboekje liet werkelijke tegoed ver hoogd, en door behendige manipulaties ont dekking er van vrij Langen tijd te hebben voorkomen Zijn collega's en superieuren stonden verbaasd, toen bun gebleken was, dat de betrokkene, die schijnbaar in goeden doen verkeerde^ zich aan dergelijke pruotijken bied schuldig gemaakt. Mislukte speculatie wordt aan het ge beurde niet vreemd geachfb- Uit goede bron verneemt de Tel., dat de fraude niet dagteekent van de laatste jaren, maar van veel vroeger, toen op de schou ders van den betrokken ambtenaar familie- schulden werden gelegd, die dee tij ds zijn draagkracht te boven gingen. Toen deze familieschulden aangezuiverd waren, is de fraude opgehouden ook reeds enkele ja ren geleden. Met mislukte speculatie stond de fraude derhalve niet in verband. Zóodra eenig vermoeden van begane on regelmatigheden rees, heeft de betrokken ambtenaai* zich, in overleg met een zijner collega's, tot den directeur gewend, ten einde de vroeger begane fout te .herstellen, zonder dat de buitenwereld er mede gemoeid zou worden. Hierop is schorsing door den directeur gevolgd. Inmiddels is een aanzienlijk bedrag van het ontvreemde reeds teruggestort. Het blijkt dus, dat de fraude vele jaren onbekend is kunnen blijven, en ze zou trou wens nooit ontdekt zijn geworden, wanneer de ambtenaar nog slechts één formulier had vernietigd, dat jarenlang in zijn bereik is geweest. Omtrent de w ij z e, waarop de fraude aan de Rijkspostspaarbank kon worden ge pleegd, verneemt de Tel., dat de malver satie kon worden verricht,' met een oud spaarbankboekje, omdat daarin de boeking omtrent de ingebrachte of opgevorderde be dragen geschiedde op één bladzijde. Om de vervalsching te bewerkstelligen, zorgde de betrokken ambtenaar er voor, dat als Laatste post van een bovenpagina van het oude boekje, een hoog te goedt-bedrag stond. Als eerste post op de benedenpagina kwam dan een bedrag van terugbetaalde gelden, waardoor het tegoed-saldo natuurlijk ver minderde. Van zijn jeugd af aan de bank verbon den, was de betreffende ambtenaar met de goheele organisatie van het bedrijf dóór en door bekend en had hij toegang tot staten en registers, die voor de mindere ambtenaren gesloten zijn. Hierdoor had hij 't in zijn hand, bepaald boekingen te doen of na te laten. Toevallig vond een zijner chefs, hem uit stekend gezind, een formulier, een z.g. „ver klaring", benoodigd voor de aanvraag van een spaarbankboekje. Die verklaring stond, ten name van den thans geschorste. Hem werd toen, zonder dat de vrager in de verste verte vermoedde, dat hier fraude in 't spel was, inlichting verzocht over het op die „verklaring", jaren geleden ingestuurd, be trekking hebbende boekje. Nauwelijks was hem die „verklaring" vertoond, of hij bekende, verschillende be dragen d'oor middel van z'n eigon boekje te hebben verduisterd. Wanneer hij niet had bekend, zou nimmer eenig bewijs van ge pleegde onregelmatigheid) kunnen zijn ge leverd, want die „verklaring" was het eeni ge bewijsstuk. Van de zijde der directie is aanvankelijk al het mogelijke gedaan om de zaak stil te hou den Bijna alle superieuren hadden met den oppassenden huisvader, die zich, ter wille van in financieel© benauwdheid geraakte familieleden vergreep, innig medelijden. On middellijk werd een aanzienlijk bedrag ge stort, ter tegemoetkoming in het vermoede lijk van rijkswege beloopen nadeel. Doch het gebeurde werd in ruimen kring bekend, bovendien maakte 'n enkele superieur be zwaar tegen het verzwijgen en regelen van het geval. De directie der bank was toen genood zaakt den betrokkene te schorsen en den officier van justitie met het gebeurde in kennis te stellen. Inbraak in een pasto. r i e. Donderdagmorgen, tijdens de gods dienstoefening, is te Putte (N.-Br.) inge broken in de pastorie. Er is ontvreemd een bedrag van pl. m. f 50 aan geld, oen gouden horloge en eenige gouden sieraden De daders zijn tot heden ombekend. Perm. Donderdagmiddag om 4 uur viel te Breda een achtjarig knaapje te wa ter. Het ongeluk werd opgemerkt door den 1 uiten v-*' der veld-artillerie Highly, die zich onmiddellijk gekleed te water begaf en het genoegen mocht smaken het knaapje te red den Onzuiver drinkwater. Te Zuid-Scharwoude heerschen de mazelen in hevige mate; naar sch&fting zijn er een 100- tal kinderen door aangetastook volwas sen personenzijn met deze ziekte besmet. Ernstiger echter begint het er weer m©t den typhus uit te zien. Op het oogenibldk zijn er reeds 7 gevallen. Twee jaar geleden heerschte de ziekte hier in zoo ergen graad, dat zij epidemisch werd verklaard. Des kundigen schrijven d'o althier veelvuldig voorkomende besmettelijke ziekten toe aan het gebruik van zeer onzuiver slootwater. De mensc'hen zijn zoo aan heit gebruik er van gehecht', dat zij zich zelfs niet storen aan de daarop betrekking hebbende politie verordening. (Tel.) Automobielongeluk. Woensdag had een auto, van Amsterdam komende, voor de lijnkoeken fabriek bij Maarssen heb ongeluk, met een verkeerd uitwij kenden verhuiswagen in botsing te ko men. De auto laakte zijn stuur kwijt en buitelde voorover in het water. Met moeite wist de heer P. Verschoor uit Utrecht met zijn chauffeur onder uit den in het water liggenden wagen te kruipen. De heer Ver schoor kwam er met een paar bezeerde bee- nen af, terwijl de chauffeur nog het bed moei houden. Tramongeluk. Eeu zeer eru- stig tramongeval greep Vrijdagnamiddag in de Assendeiftstraat te 's Gravenhage plaats. Een 4-jarig meisje was al spelende roeke loos de trambaan overgeloopen op liet dlait de wagenbestuurder 't zoo snel Icon dat de wagenbestuurder 't zeer snel kon voorkomen, geraakte het arme kind onder den motorwagen. Door de zorgen van een politieagent opgenomen, bleek 't, dat het kind de beide beenen waren afgereden. Zóó deerlijk verminkt-, werd het meisje naar liet gemeentelijk ziekenhuis overgebracht, al waar zij spoedig overleed^ Het ongeluk te Hillegom. De toestand van Egbert Huis. een der beide jongens, die, jl. Dinsdag, te Hillegom, ter wijl ze in den boomgaard van den lieer Uijtendaal appels stalen, door een 6chot ha gel werden getroffen, is hopeloos. De ver dachte, een zoon van d'en heer U., blijft ontkennen. (N. R. Ct.) Droevig. Sedert Woensdagmor gen elf uur werd te Ambt-Almelo vermist het 5-jarig kind van J. t. D. aldaar. Allo nasporingen bleven vruchteloos totdat des avonds in een houtloodis van gebr. Israëls aldaar het lijkje werd gevonden onder een stapel omgevallen planken. Jammerlijk verdronken. Do ndelr d ag m iddag ongeveer 1 uuK, zoo meldt de Dordr. Ct., ging D. Slingerland, zandischipper te Alblasserdam, met zijn drie zoons in een schuitje gezeten de Noord op om naar hun werk te gaan, toen zij een sleep zagen aankomen en vroegen om mede te sleepen. Dit werd toegestaan en zij gre pen het touw. Dat gaf door de felle vaart van den sleep zoo'n schok, dat het schuitje omsloeg en allen te water gingen. De vader verdronk. Zijn lijk is nog niet gevonden. Branden. Donderdagnacht is door onbekende oorzaak de boerderij „Tjaarda- State" bij Heerenveen afgebrand. Alles was verzekerd. Gisterennacht is de drukkerij „Plantijn" te Helmond een prooi der vlammen gewor den. De zetterij is gedeeltelijk gespaard. School- en Kerknieuws. 25-jarig jubileum van den Leidsohen prof. dr. J. van Leeu wen Jzn. Waren het in de vorige week on in het begin dezer week de hoogleeraren Wilde- boer en Blok, wien liet voorrecht ten deed viel, onder veel belangstelling hun zilveren ambtsfeest te herdenken, gisteren had gelijke heuglijk» ge beurtenis plaats in het ambtsleven van den door anrbtgenooten, leerlingen, oud-leerlingen en vrienden hoogvereerden prof. dr. J. van Leeu wen Jzu. Op 1 October 1884 toch aanvaardde deze het hoogleeraarsamlbt. in do Grieksehe taai en letterkunde en antiquiteiten, met eene rede ,,De aite discemli", en werd door hem do leer stoel ingenomen, opengevallen, ten gevolge van liet emeritaat-, verleend aan dr. C. G- Cobet, den wereldberoemde» Hellenist, die bedoeld profes soraat gedurende tal van jaren aan de Ijéidaoh» Universiteit tot liaar luister met zoo veel eer© had bekleed. Zoo zich verwachten 'liet, ging ook voor prof. Van I/eeuwen deze herinneringsdag allerminst onopgemerkt voorbij. Met veel ingenomenheid toch werd gevolg gegeven aan de roepstem van d» tot dit doel ingestelde commissie om hulde te brengen aan den man, die zóó veel had ver richt voor de handhaving en vermeerdering van den alouden roem der Nederlandsohe philologie. Als huldeblijk is hedenmiddag aan prof. Van Leeuwen aangeboden zijn fraai iu olieverf ge schilderde beeltenis, gepenseeld door den heer J. Gabriel*», kunstschilder te Utreoht, en be stemd om later de verzameling portretten van hoogleeraren in 'le Senaatkamer meerderen luis ter bjj te zetten. Woordvoerder bij die aanbieding was dir. S. A. Naber, oud-lioogleeraar der Utrechtscho Univer siteit, president der feestcommissie, terwijl ver der woorden van hulde, vriendschap en gehik- wensch werden gesproken door zijn ambtgenoot prof. dr. J. J. Hartman, voorzitter der littera- rische faculteit; dr. M. B. Mendes da Costa, als viiend; dr. J. Vürtheim, leeraar aan het gym. riasium te Utrecht, namens oud-leerlingen, en den heer C. Spoelder, lrtt. hum. docts. to Haar lem, namens de tegenwoordige leerlingen. Ook in den loop van den dag gewerden prof. Van Leeuwen te zijnen woonhuize ontelbare be. wijzen en schriflelijke en telegraphiseho betui gingen van vriendschap en sympathie, ook iu den vorm van fraaie en kostbare bloem geschonken. Bij beschikking van den Minister van Birn- nenlandsche Zaken is, met ingang van 1 October 1909, aan \V. C. do Leeuw, op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als assistent voor do analy tische schei kunde aan de Technische Hoogesehool te Delft, en is, voor het tijdvak van heden tot R ij k s b e u r s V r ij e Universiteit. De Min. van Binmenil. Zaken, overwegende dat, te rekenen van 1 Sept. j.l.eeu der Itijköbeurzen van f 500 voor studeerenden aan de Vrije Uni- verisiteit te Amsterdam is opengevallen, noodigt studenten aan de Vrije Universiteit te Amster dam, die in aanmerking wenschen te komen voor de toekenning van, bovenibedoelde beursuit daarvan vóór 15 Oct. te doen blijken door een gezegeld verzoekschrift aan hem te richten,, in te zenden bij curatoren der Vrije Universiteit, met vermelding van het doctoraat dat adressanten wenschen te verkrijgen. Bedoelde beurzen zijn bestemd om onvermogen de studenten van buitengewonen aanleg aan de rije Universiteit te Amsterdam in de gelegen heid te stellen een doctoraat te verkrijgen in de reoiitswetenscliap, in de klassieke letterkunde, in de Semietisobe letterkunde of in de Wijsbegeerte. (St.-Ct.) Dr. Brongersma. Na een één-en- dertigjarig directeurschap heeft Dr. H. Bron gersma, directeur van de Haarlemsche Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, zijn ontslag genomen. Woensdagmiddag verleende de Ge meenteraad hem op zijn verzoek eervol ontslag met ingang van 1 Februari. Leeraar Ned. en Eng. H. B. S. Assen. Mot- 1 Nov. komt aan de R. H. B. S. to Asson de betrekking van, leeraar in de Ned'er. landsche taal en letterkunde en do EngeJsohe taal en letterkunde te vaceeren. Het getal wekelijks te geven lesuren bedraagt voor de Ned. taal 15, waarvan 12 vaste" uren, en voor de Eng. taal 11. Aanmelding voor deze, zoo noodig te splitsen, betrekking vóór 13 Oct. bij den insp. ran. het M. O., dr. J. C'ampert te 's-Gravenliage. eventueel met opgave van liet getal dienstjaren, als leeraar aan eene H B. S. of aan een gymnasium door gebracht. (St.-Ct.) rH. M d© Koningin heeft dr. J. H. Gerretsen, plaatsvervangend hofpr©diker, opgedragen Haar te vertegenwoordigen bij de opening der Zendingstentoonstelling te Utrecht, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Utrechtsche Zendingsvereeni- ging- rDoor d:e directie der Utrecht-sche Hypotheekbank is benoemd tot inspecteur de heer E. A. Janseu, onder-inspecteur le klasse van hot bouw- en woningtoezicht te Utrecht. De benoeming geschiedde uit 179 sollici tanten. Voorgestelde wijziging in de verordening op het lager onderwijs. Door de afdeeliing „Gooi" van den Bond van Ned. Onderwij zers is aan dien Gemeenteraad van Bussum een adres met memorie van toelichting -na zonden, waarin verzocht wordt de verorde ning op het lager onderwijs zoo te willen wijzigen, dat aan het hoofd der scliool het onderwijs in eene vaste klasse wordt opge dragen en dat er voor de drie openbare scho len een reserve-onderwijzer word't aange steld. Hilversum. In den laatsten tijd schijnen leerlingen van de burger avond school nog al straatschenderijen te plegen. Gisteren mocht het der politie gelukken een der jongens van een bende, die do ruiten der lantaarns ingooide, op lieeterdaad te betrappen. Hilversum. Een veertienjarige jon gen, die bij iemand een zilveren "horloge ge stolen had, werd door de politie in arrest gebracht. Putten. In de omstreken van Putten en Nunspeet wordt van 4 tot en met 9 Oc tober een tactisch© geneeskundige oefe- ningsreis gehouden onder leiding van den luitenant-kolonel van den generalen staf P. P. C. Collette, waaraan deelnemen d'- majoor van dien staf B. J. Land en de ka piteins F. Aronstein en T. F. J. Mullet Massis, beuevens de dirigeerende officieren v. gez. A A. J. Quanjer, A. v. d. Moer, en dr D M. Pronk en de officieren v. gez. le kl. G. L. Coenen, J. W. Deknatel, J. J. F. M. Nooren, M X. T. H. H. Weijnen, dr. P. B. van Loo, K. Kooijman, W. G. A. Bruijnier, C. J. Prins en dr. G. W. Bo- land. Van 4 tot 6 October wordt te Putten en van 6 tot 9 October te Nunspeet kwartier gehouden Een detachement van 1 wachtmeester, 1 korporaal en 13 huzaren zijn tevens inge deeld. Ds. G. W. C. Vunderink ontving gisteren avond het beroep als predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Haarlem. De luitenant-kolonel der huzaren W. H. Piepers, die op gisteren eervol was ont heven van zijn detacheering bij het 5e regi ment infanterie, nam afscheid van de offi cieren van dit korps. De kapitein F. Kohl-brugge en de 1© luitenant A. M. Mol zullen de schietoefe ningen van de 4e slerie vesting-ar,ü.llLe'ri'o in de legerplaats bij Oldebrook bijwonen. Naar wij vernemen heeft de lo lui tenant dier cavalerie O.-I. leger M. A. C. Goesser, gedetacheerd bij de Rijschool, ten gevolge van een val met zijn paard in de manége ecu been gebroken en is zijn toe stand bevredigend. Dij de aanbesteding van sc'liilder- werk voor de directeurswoning van „Kin- derzorg" werd als volgt ingeschreven: J. W. de Vaal 315; J. Bakker 298 R. van 't Hof 285; J. A. Sfcoopendaal, 269; J. van Dorssen f 250; P. van Veen f 249; J. R. van 't Hof f 248.50; F. van Slooten f 234 en P. van 't Hof, f 234. Bij loting tusschen de laatste twee, toe gewezen aan P. van 't Hof. Op de paardenmarkt, bij den heer Schuld, zal Maandag voorm., te 8 uur, een groote monstering van paarden worden ge houden door Gebr. Hertz uit Münster (Westphalen). Voornamelijk zal worden acht geslagen op paarden van 4 tot 8 jaar, in de prijzen van f 300 tot f 700. Naar wij vernemen zijn de predik beurten voor Zondag 3 October als volgt EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uurDs. de Mevere. REMONSTRANTSCHE "KERK. Voorm. 9^ uur: Ds. Hooykaas. Godsdienstoefening voor jongelieden. Voorm. 11 uur; Ds. Hooykaas. Gewone dienst der gemeente. Doopsgezinde Kring. HET LOGEGEBOUW. Van Persijnstrnat No. 1. Voorm. 10JJr uur: Ds. E. M. ten Cate. GEREF" KERK. (Langegracht). Voorm. 10 uur: Ds. Donner. 's Avonds 5£ uurDs. Donner. GEREFORM KERK. (Zuidsingel). Voorm. 10 uur. Ds. Teerink. 's Avonds 5i uur. Ds. Teerink. VRIJE GEREF. GEM. Voorm. 9i uur, de heer C. W. M. Eige- mao, te Achterberg. 's Avoudls 5 uur, <ïe heer C. W. M. Ei- geman. A.s. Dinsdag, 's avonds uur, Ds. L. Boone van St. Filipsland. OHR. GEREFORM. GEMEENTE. Lokaal „de Zaaier". Voorm. 9J uur: Godsdienstoefening. 's Avonds 5J uur: Godlsdüenstioefening. Woensdag 6 October, 's avonds 7 uur, de lileer Bijdeniast, van Maarssen. Burgerlijke stand. van 24 tot 30 September 1909. Geboren: Rijk, z. van Rijk Marcus en Hendrikje Wulfsen. Johannes, z. van Jan Tommei en Alijda van der Velden. Francine, d. van Willem Hupkes en Catha- rina Antoinette Francine de Haan. Jo hannes Cornelis, z. van Jacob Labrie cn Johanna van Mourik. Hermina Hendri- ka, d. van Gosewinus Gerhardus Veenendaal en Grietje van den Burg. Kasperdina, d. 'van Kasper Burgy en Petronella van der Kamp. Philippina Hubertha, d. van Phi- lippus Hubertus van Noord en Francisca Conrad'ina Emtd'tich. Neveltje Hemdrika, d. Van Hendrik Jacob van Gelder en Mijntje Roersen. Hendrika Egbertha, d. van Hendrikus van 'der Snee en Berendina Leene. Anna Albert'ha, d. van Arnoldus Schimmel en Barlha van Beek. Louise Maria Leonie, d. van Dirk Hendrik Goos- sen en Maria Johanna Josephina Rieter. Geertje, d. van Herman de Vries en Hen drika Jacoba Boon. Johannes Philip- pus, z. van Johannes van der Pol en Sophia Margaretha van Oostveen. Johannes Ja cobus, z. van M animus Johannes vaai Sand- wijk en Leentje Hazendonk. Jacobus Ger- rit, z. van Jacob Gerard Krijnen en Johan na Collet. Ondertrouwd: Joseph Adolph Emile Griessen en Marie Wagner. Joan nes Wilhelmus Hendrikus Maria de Jong en Maria Joanna Christina Anthonia Brand- sen. Johannes Craanen en Antje Corne- lisse. Getrouwd: Franciscus Hendrikus Willigenburg en Johanna Geurtsen. Hos sel Herder cn Hendrika van de Veenbrink. Arie van Baaien en Anna Bougina Jacoba Koning. Overleden: Gerrit Jan Meijer, 5 w. Cornelia Siewertsen, 20 j. Margaretha Grashoff, 51 j., geh. met Henri Carel de Jong. Hendrika van de Koot, 14 mud. Alberta Johanna van Veen, 38 j., ongeh. Joseph van de Geer, 83 j., wedn. van Cornelia van Hooidonk. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in den morgen van 2 October t'JO'J. HedegedeeUl door het Kon N'J Me' fnehhui' te de Bilt. Hoogste barometerstand 765.5 te Coruna; laagste 730.7 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 3 Octo ber Veranderlijke later toenemende Z.-W. wind, toenemende bewolking, mogelijk regen of onweer, weinig verandering jn tempera tuur. Weekbericht der Amcterdamsche ■•ure. De Amerikaansch© markt. Na het gun stig uitziende slot der vorige week opende deze week inderdaad in zeer opgewekte stemming, die dadelijk daarop oversloeg in zulk een geanimeerde willigt©, dat van vele kanten de ontwikkeling van eeu nieuwe krachtige hausse werd tegemoet gezien. De aandrang tot rijzen openbaarde zich zoo ongemeen sterk, dat het niet dan alleszins begrijpelijk geacht kau worden, dat deze houding dergelijke verwachtingen deed op komen. Echter spraken de factoren, die de rij zing hadden in het leven geroepen, wel eenigszins anders. Daaruit viel niet zoo zeer op te maken, dat er een weloverlegd plan bestond, volgens hetwelk de markt in de eerstkomende weken zou bestuurd of ge leid wordjen. Meerendcels waren het mo ment-feiten van de bekende soort. Enilool© vermelden wij, ten einde duidelijker te doen blijken, dat de leiding der markt nog steeds berust in handen van beroepsspeculanten onder het vaderlijk toezicht der groote be langhebbenden. Men probeerde het eerst nog eens met de beproefde dividend-ge ruchten. De Atchison Commons konden binnenkort een verhooging van de dividend basis tegemoet zien. Zoo ook de Pennsyl vania. Althans dat werd beweerd, waarbij voor de laatste word toegevoegd de niede- deeling, dat weldra een kapitaalsuitgifte zou plaats hebben en de uitstaande shares derhalve mooie kans hebben eerlang een min of ineer waard'evolle cJaliim te krijgem. Verder werd weer eens te berde gebracht de kwestie der Steelshares-introductie aan de Parijsche beurs. Het zou zijn toe iet schrijven aan zeer groote aankoopen voor Parijsche rekening, dat de koers dezer aan deden zoo snel gemonteerd is. Een uan- staande nieuwe verhooging van het divi dend (tot 4%) zou de bankiers der Fransch© hoofdstad tot deze aankoopen geleid heb ben. Enzoovoort. En toch, hoe doorzichtig voor velen deze berichten zullen zijn, staat! het vast, dat talrijke menschen op het le zen daarvan tot mede-aankoop zijn overge gaan. Het is daarom niet gezegd, dat zij er slecht bij zullen varen. Want hoewel te gen het einde der week het grootste deel van de flinkheid der markt verloren ging en momenteel de houding eerder zwak was, zijn er toch nog steeds zoovele aanwijzin gen, die de hoop op een verdien© stijgenidle koersverbetering levendig houden, dat van vrees vooralsnog geen sprake behoeft te zij n Voorzichtigheid is tegenover Amerika al tijd geboden. De Tabaksmarkt handhaafde aanvanke lijk haar vaste stemming, waarbij verschil lende fondsen een mooi avans behaalden, doch werd later iets bedeesder om aan het einde in flink prijshoudende tendenz te slui ten. Vooral Amsterdam, Langkat en United Lankat behaalden een belangrijke verbete ring in koers. l>e Olïemarkt' had goed bezoek, echter zonder groote fluctuaties in die koersen tl© veroorzaken. In het begin mouteerden Po lakken nog eenige procenten, tegan,volge( van de kapitaalsuitbreidimg. Later motes- ten alLe soorten weer 1 a 2 punten prijsge ven. De Cultuurmarkt onderging weinig ver andering. Behoudens eeu paar flauwer© dla- gen, was de stemming over hiet a/Tgemoeu prijshoudend vast. De Mijnmiarkt was iets luier, vooral voor Ketahoens, die voor beide soorten een ge voelig verlies leden. Great Cobars vast met mooi avans. A. C. E. Co. STAATSLOTERIJ. Hoogste prijzen der 5. klasse. TREKKING VAN 28 8 EPT. f 1000 564 1175 3283 9297 18490 19124 f 400 33 15732 15968 17592 18950 19874 f 200 2673 6273 12996 13790 20837 f 100 3179 5831 8352 8354 10080 12986 14743 15507 20195 Vijfde Klasse Prijzen van f 70. 113 281 968 666 765 776 918 931 976 1079 1318 1322 1420 1601 1720 1895 1938 1960 2024 2125 2192 2840 2378 2414 2453 2551 2890 2853 2012 2966 3161 3388 3514 3590 3698 3716 3842 3876 3883 3913 3922 3981 4009 4098 4199 4318 4437 4449 4462 4502 4531 4647 4679 4978 5091 5201 5301 5490 5670 5713 5721 5970 6199 6220 6351 6434 6474 6584 0640 6066 7005 7109 7449 7571 7633 7668 7843 7923 7924 7951 7955 8015 8099 8173 8297 8363 8428 8493 8562 8607 8623 8752 8813 8900 9022 9024 9121 9259 9347 9354 9396 9420 9450 9531 9C73 9802 9821 9985 10049 10100 10164 10169 10209 10386 105.50 10995 11067 11172 11328 11431 11566 11711 11773 11858 11886 12036 12150 12244 12275 12337 12395 12105 12508 12634 12740 12882 12911 129W 13070 13082 13105 13259 13299 13594 13668 13769 14121 14134 14182 14.543 1459S 14626 14732 14800 14866 14919 14941 14994 15018 15036 15090 15220 15227 15251 15274 15661 15747 15817 1-5819 1.5875 15965 16141 16354 16365 16405 16465 16467 16538 16552 16597 16715 16795 16826 16842 16904 17149 17230 17262 17373 17488 17570 17578 17650 17730 17901 17841 17932 18035 18123 18344 18432 18539 18614 18632 18783 19021 19082 19113 19122 19163 19252 19337 1KM4 19351 19470 19854 19S74 19881 20280 203-52 20411 26421 20438 20535 20647 20676 20720 20731 20818 20888 20966 20974 Gehuwd A. J. VAN WAGTENDONCK en G. W. E. VERVLOET die ook namens wederzijdscho familie lltiu hartelijkcn «lank betuigen voor de onder vonden belangstelling. Amersfoort, 30 September 1909. ▼oorheen W. CROOCKEWIT W.Azn. KortegraoM 7. Assurantiën, credieten coupons Deposito's, Effecten, ProlongatiEn Vreemd geld, Wissels. AMSTERDAM :-: AMERSFOORT. Dagelijks telefonische verbinding met de Amsterdamse he BEERS. PROCURATIEHOUDER MET ALGEMEENE YOLMACHT TB AMERSFOORT: PLANTSOEN 12 - Interc. Telephoon 188 Kantooruren 6—3 en 76. ElFecten, Coupon», IncassoeringeuSpecu latieve Beurstransactiën a la Hausse en k la Baisse. Financiëele adviezen en belegging gegrond op langdurige orvaring. Bewaring on Administratie van Fondsen. S A F E-L O K E T T E IV van «1e aller nieuwste constructie te liunr, gedecl- deerd inbraak- en brandvrij. HUURPRIJS thans van f 7.50 af, per Jaar par loket, 12.— per maand, snz.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3