MJ. ÏOO, 8"' Jaargang. Donderdag 7 October 1909. BUITENLAND. KOLONIËN. BINNENLAND. AMERSFOORTSCH DAGBL ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf 1.00. Idem franco per post - 1.00. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiön, mededeelingen enz., gelieve men vóór 11 urn 's morgens by de Uitgevers in te zenden. Uitgevers! VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteercn in dit Blad, by abonnement. Een»" circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. NATIONALE MILITIE. Burgemeester en! Wethouders van Amersfoort Gelet op de arrt. 73 en 74 der Militaewet 1901 en art. 46 vau het Koninklijk besluit van den 2 December 1901, Stb. 230; Gezien de kennisgeving van den heer Kolonel, Militie-Commissaris in die provincie Utredht van dien 15 September 1909; Doen te weten, dat de zitting van den Militie- raad voor deze gemeente op Maandag den 11 October 1009, des voormiddags te 10 u r e ii, in het openbaar wordt gehouden in de zaal genaamd) .Groot Kunstliefde" van heit Ge. bouw \oor Kunsten en Wetenschappen, aan de 'Mariaplaats te Utrecht in te gaan tegenover de Botermarkt, en bestemd is tot het doen van uitspraak omltrent d'e lotehngen die redenen van vrijstelling hebben ingediend, de lotelingen die van den dienst uitgesloten of daarbij v o o r loo. p i g nie t toegel at en worden, en alle overige leer. lingen, belioorende tot do lidhting varr het jaar 1910. En brengen tevens ter kennis van de belang, hebbenden, dat de tijd en plaats der zitting aan eiken loteding zal worden bekend gemaakt door middel van een aan' zijne woning of aan die van zijnen vader of voogd te bezorgen, biljet, alhoewel het niet-ontvangen van zoodanig biljet. niet ont heft vau de verplichting tot het verschijnen voor den Militieraad, of toe het indienen van de tot staving dier redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken; zullende de loteling. die vrijstel- ling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid, ge breken of gemis van. de gevorderde lengte voor den Militieraad moeten, versdhynen, op het hier. boven vermelde tijdstip. Amersfoort, den 30 September 1909. Burgemeester en Wethoudlers voornoemd, Do Burgemeester, WU1JT1EJIS. De Secretaris, J. G. STEN FEUT K'IbOES E. Politiek Overzicht De Duitschers iu Oostenrijk. De hard© strijd, dien de Duitschers in Oostenrijk hebben te voeren om hun be staan, heeft prins Ludwig van Beieren, die als oudste zoon van dieai hoogbejaarden prins regent eerlang geroepen zal zijn over Beieren te regeeren, stof gegeven tot eene rede, die naast behartigenswaardige opmer kingen over de oorzaak van dezen strijd), wenken bevat over 't geen zij, die daarvan de bezwaren ondervinden, te doen hebben om ze te kunnen dragen met de blijkbare bedoeling hun een riem onder het hart te steken. Prins Ludiwig is in zijne jeugdi persoonlijk betrokken geweest in den strijd, die destijds gevoerd werd om de hegemonie in Duitschlandhij is in een gevecht bij Helmstadt gewond, en de onthulling van een monument, dat de herinnering daaraan moet levendig houden, schonk hem aanlei ding tot deze rede, waarvan wij den inhoud hier weergeven. Als reden van den strijd in het jaar 1866 noemde de vorstelijke spreker de groot duitsche idee. „Wij wilden den bond op federatieven grondslag. De oorlog besliste tegen ons. Wat was het gevolg van deze nederlaag? De grootduitsche idee voor de Duitschers in het rijk. Dank zij de offer vaardigheid van de Duitsche vorsten, die voor de gemeenschappelijkheid vele voor rechten prijsgaven, was aan het Duitsche volk een schitterender heden beschoren dan ooit te voren. Maar des te noodlottiger vorm nam het lot van de Duitschers. in Oostenrijk-Hongarije, onze naburige monarchie, aan. Gescheiden van Duitschland waartoe zij van oudsher be hoorden sedert er eene Duitsche geschiede nis bestaat, waren de Duitschers in Oosten- rij'k-Hongarije niet meer in staat zich te handhaven op de leidende plaats, die zij in de gansche monarchie bezetten. Zij ver loren eerst Hongarije en werden in 't nauw gebracht in verschillende koninkrijken en landen van het rijk; daar waar zij met een sterke bevolking, die een vreemde taal sprak, vereenigd waren, werden zij van de eene plaats in de andere gedrongen en zelfs in zuiver Duitsche landen geraakten zij in eene alles behalve gemakkelijke stelling. En dat was zeer natuurlijk, want wan neer Oostenrijk-Hongarije even vele eeuwen als nu tientallen van jaren verloopen zijn sedert het gevecht bij Helmstadt moer dan 400 jaren, namelijk sedert 1437, toen Keizer Albrecht II den troon besteeg met korte onderbrekingen aan het hoofd van Duitschland heeft gestaan, dan moest door het gewelddadig verdrijven van Oosten rijk-Hongarije uit Duitschland de hartslag- ader van het Duitsche eloment in Oosten rijk-Hongarije afgebonden worden. Het voortdurend naar Oostenrijk vloeiende Duit sche bloed kwam niet naar Oostenrijk-Hon- garije, en de Duitschers zijn daardoor in een moei el ijken, men zou haast zeggen troos- teiloozen toestand gebracht. Wat i6 daar tegen te doen? Mijns inziens blijft er voor de Duitschers in onze naburige monarchie niets anders over dan datgene wat allen, die zich niet in het Duitsche rijk bevinden en met andere natiën samenleven, hebben te doen name lijk dat zij zich vast aaneen sluiten, eens gezind blijven, geschillen, die kunnen wor den vermeden, achterwege houden en zich met elkaar verdragen. Ik zou nog iets an ders hierbij willen voegenZij moeten trachten trouwe staatsburgers en flinke man nen te zijn, mannen van beteekenisdan zal het hun weder gelukken de plaats in te nemen, die hun toekomt. Maar ééne zaak mogen zij niet doenzij mogen volstrekt niet*over de grens kijken. Dat is hoogverraad en eene benadeeling van alle goede, den staat getrouwe Duitschers in Oostenrijk-Hongarije. Het is ook niet geoorloofd, dat van de zijde van het Duit sche rijk wordt ingegrepen in de toestanden van onze naburige monarchie. Even goed als wij er voor bedanken, dat het buitenland zich in onze zaken mengt, heeft ook Oosten rijk-Hongarije het recht er voor te bedan ken, dat wij naar zijne zaken kijken. Ik zou het woord willen herhalen van. Koning Lud wig I, dat hij in de Bevrijdingshal 50 jaren na den slag bij Leipzig heeft gezegd en dat ik voor twee maanden aan het hoofd van de Beiersche gymnasten sprak: „Mogen de Duitschers nooit vergeten, waardoor de be vrijdingsoorlogen noodig werden en waar door zij hebben overwonnen!" Deze woorden gelden nu inzonderheid voor de verhouding tusschen het Duitsche rijk en Oostenrijk- Hongarije. Noodig werden de bevrijdings oorlogen door de oneenigheid van de Duit schers en hunne ijverzucht. Moge zoo iets nooit meer voorkomen in de verhouding tus schen de twee groote naburige rijken. Over wonnen heeft het Duitsche rijk door de eens gezindheid, en wat de eensgezindheid ver mag, hebben wij juist in het laatste jaar ge zien Door de eensgezindheid van de Duit schers met Oostenrijk-Hongarije -werd de voor beiden ernstig dreigende oorlog ver hinderd en de vrede bewaard. Dank zij de herstelde goede verhouding tusschen Duitschland en Oostenrijk-Hongarije was het ook mogelijk, dat in 1870 de zoo schoon© en snelle overwinning bevochten werd. Door dat, dank zij vorst Bismarck, Pruisen in het jaar 1866 van Oostenrijk geen voetbreedte gronds verlangde, werd het mogelijk ge maakt, dat de zuidelijke staten zich konden aansluiten. Zoo zien wij in Midden-Europa den drie bond, die sedert jaren bestaat en jaren lang moge voortbestaan tot eere van de natiën, die er in vertegenwoordigd zijn, en tot ver zekering van den vrede. Het is een eigen aardig verschijnsel, dat deze driebond onge veer het gebied omvat, dat het heilige room- sche rijk der Duitsche natie omvatte. Vreug de was aan dit laatste weinig beschoren, des te meer den tegenwoordigen bond." Duitschland. Prins Ludwig van Beieren, de Beiersche troonsopvolger, van wiens rede te Helm stadt wij hierboven melding maken, heeft hiermede niet voor 't eerst als spreker de aandacht op zich gevestigd. Hij is onder de Duitsche vorsten, degene, wiens redevoerin gen naast die van Keizer Wilhelm, de (meeste aandacht trekken. Bij verschillende gelegen heden heeft Prins Ludwig zich over vragen van economisehen aard laten hooren, en hij heeft ook meermalen politieke toespraken ge houden, o.a. eens over de handhaving van de Reservatreohte" van Beieren in den Duitschen bond, en voor drie jaren bij den bondtssohietwedstrijd in München over de Duitschers van Oostenrijk, die hij ook toen aanraadde eensgezind te zijn en trouw te blijven aan den staat. Prins Ludwig staat in het 65e levensjaar eu is getrouwd imet aartshertogin Maria The- resia van Oostenrijk-Este. Drie zoons en zes dochters zijn uit dit huwelijk voortgeko men. De prins is een man van praktischen aanleg en veelzijdige ontwikkeling. Hij is geen minnaar van hoofsche vormen en bij ge paste gelegenheid doet hij gaarne uitkomen, dat hij zich voelt als landbouwer. Hij is geen vriend van het uniform dragen en ver schijnt, evenals zijn vader, .de prins-regent, bijna altijd in burgerlijke kleeding. Hij koestert groote belangstelling voor aille we tenschappelijke bemoeiingen en legt dit ook hierdoor aan den dag, dat hij gaarne voor drachten bijwoont over econolmische onder werpen, over aardrijkskunde, kanaalbouw, vlootwezen, enz. Frankrijk. Naar het voorbeeld van de Engelsche mi nisters, stelt de minister van financiën zich rechtstreeks met de kiezers en belastingbe talers in verbinding, om hun de noodzake lijkheid van een sterke vermeerdering der staatsuitgaven te verktardnIn oene rede te Blo is bij de onthulling van een monument heeft hij de oprechtheid van do republi- keinsche begrootingiswetten geroemd en de nieuwe belastingen tot een bedrag van 280 millioen verdedigd, die niet het verkrijgen van vermogen verhinderen, maar slechts het verworven vermogen treffen. Hij toonde aan, dat de vermeerdering der uitgaven door de behoeften van de landsverdediging te water en te land en door de ondersteuning van ouden van dagen en invalieden veroorzaakt is, en drukte do overtuiging uit, dat voor deze beide doeleinden geen vriend van het vaderland de middelen zal durven weigeren. Hij eindigde met de woorden„De moei lijkste vaderlandsliefde is n,iet die, de voor heb vaderland gestorven helden te huldigen, ook niet de koelbloedige vastberadenheid om op der. dag van het gevaar het eigen léven op te offerenhet is die, welke duurzaam het persoonlijk belang ondergeschikt maakt aan het algemeen welzQn." Engeland. Londen, 6 Oct. De kanselier der schatkist Lloyd George deelde in het Lager huis mede, dat de regeering van plan is hedenavond de „committee stage" van de behandeling der wet op de middelen te doen eiindigen. De behandeling der artikelen heeft 41 zittingen, waarvan velen van zeer langen duur, in beslag genomen. De minister voegde daaraan toe, dat na de „report stage"*en de derde lezing van het wetsontwerp op ontginning van woeste gronden besloten is, dat het Huis verdaagd zal worden tot 18 Oct. De „report stage'' van het begrootingsontwerp zal den 19en beginnenmen verwacht dat die minstens eene week zal duren. Er bestaat dus weinig kans, dat de zitting voor half November zal worden gesloten. 7 O c t. De „comittee stage" van de be handeling der wet op de middelen is lieden morgen om 1.55 ten einde gebracht onder i luide en langdurige toejuichingen van de regeeringspartij Londen, 6 Oct. Er wordt bericht, dat het bezoek van den eersten minister As- quith in Balmoral in verband stond met bijzondere punten van eene schikking, waar toe in beginsel eenige weken geleden werd besloten. Het sluiten van deze schikking verklaart het vertrouwen, dat door som mige ministers privatim is uitgedrukt, dat de lords zullen eindigen met de begrooting aan te nemen. Intusschen wordt vrij alge meen toegestemd, dat, hoe de houding van de lords ook moge zijn, het haast onvermij delijk is, dat binnen kort algemeene verkie zingen voor het lagerhuis plaats hebben. Tweede telegram. Lord Lans- downe, de leider van de oppositie in het hoogerhuis, is naar Balmoral ontbodenhij vertrekt morgenavond. 7 Oct. Lord Lansdowne spreekt tegen, dat hij naar Balmoral zal gaan Portugal. Het vertrek van Koning Manuel voor zijne reis raar Spanje, Engeland eu Frank rijk is nu op den 7en November bepaald. D© Koning zal in Madrid vijf dagen stil blijven en den 14en November te Cherbourg aankomen om van daar uit aan boord van het jacht van den Engeischen Koning, de Victoria and Albert, het Kanaal over te gaan naar Portsmouth. Van daar zal hij zich in een extra-trein naar Windsor bege ven, waar hij den 15en November, op zijn 20en verjaardag, zal aankomen. Zijn bezoek in Engeland zal acht dagen duren. De bekendmaking van de verloving van den Koning met de prinses van Fife, d© nicht van Koning Eduard, wordt op den verjaardag van den koninklijken gastheer in Windsor verwacht, bij het gastmaal, dat dan zal worden gegeven Oostenrijk-Hongarije. De regeering heeft de door den lauddag van Neder-Oostenrijk aangenomen wet, waarbij de Duitsche taal wordt verklaard als de eeuige wettelijke onderwijstaal in open bare inrichtingen van onderwijs, niet voor bekrachtiging vatbaar verklaard. Dit is reeds gedurende vele jaren eeüe strijdvraag. In 1898 werd reeds aan een 'door den landdag tot regeling van deze zaak aangenomen wets ontwerp de keizerlijke bekrachtiging gewei gerd. Ditzelfde geschiedde met besluiten, die in 1900, 1901, 1*02, 1904 en 1905 ge nomen werden. De beafltwoording van een© interpellatie, die gelegenheid zal verschaf fen rekenschap te geven van de motieven, die tot de niet-bekrachtigiug hebben geleid, is tot morgen uitgesteld, omdat de regee ring jnet de Duitsche partijen nog onder handelt o-ver den tekst van de verklaring, opdat de mogelijkheid van eene bekrachti ging van de wet in gewijzigden vorm op een later tijdstip zal openblijven. Budapest, 6 Oct. De Hongaarscho ersis 's in eien hevig stadium getredendie gebeurtenissen worden bijzonder ernstig. J>e coalitie, waaruit het kabinet gevormd was, bestaat niet meer; die Kroon bevindt zich tegenoviCT de onafhaukelijkheèdspartij die eeno reusachtige meerderhieifd hoeft in hot parlement. De lezing van de Hongaarscho bladen maakt den indruk, dat als twee statiën, zoo dicht bij elkaar gelegen als Oostenrijk oai Hongarije, utaar het duizendste dedl hadden van de tusschen deze beide natiën bastaan- do geschilpunten, zij reeds lang geleden mot elkaar handgemeen zouden zijn geworden. Montenegro. Volgens berichten uit Saloniki, te Weo- nen ontvangen, zijn na de mislukking van de laatste samenzwering tegen den vorst j van Montenegro, 26 officieren en ongeveer J 80 soldaten van het Montenegrijnsche leger over de Turkschc grens gevlucht en hebben I zij verzocht in het Turksche leger te mo- 1 gen dienen. Op twee officieren na zijn zij allen toegelaten. Zij zijn ook reeds tot dén Islam overgegaan. Turkije. Do opperbevelhebber Mahmoed Chefket Pacha, die van zijné reis naar Duitschland en Frankrijk eerst den 14en zou terugkoe ren is reeds Maandag onverwacht via Ru- menië in Konstantinopel teruggekeerd. Hij drukte zijne groote voldoening uit over de in liet buitenland door hem opgedane in drukken. De Duitsche gezant te Konstantinopel heeft bij de Porte een eisch ingediend van vergoeding van schade, door Duitschers te Adana geleden bij de bloedige onlusten, di^ daar zijn voorgevallen. Frankrijk en Italië zullen volgen met een dergelijken eisch. Italië zal een half millioen gulden eischen. De Turbsche regeering heeft, volgens cc i telegram uit Konstantinopel, besloten, 30,000 man in Jemen samen te trekken, om er eens vooral den opstand te dempen. Spanje in Marokko. Madrid, 6 Oct. Volgens de Correo d'Espana verklaarden in eene gsteren gehou den vergadering twee generaals, naar de verzekering van een gezaghebbend politiek persoon, dat troepen van den sultan aan het gevecht van 30 September hebben deel genomen. Zij drongen aan op het uitzenden van 10,000 man naar Marokko met eene re serve van 50,000. De bedoelde politicus ver klaarde, dat hij hunne meening zou onder werpen aar. den Koning. Uit Madrid wordt nader bericht, dat daar generaal Marina uitdrukkelijk verzocht heeft om slechts ééne brigade meer, slechts eene halve divisie, namelijk de regimenten San Fernando en Cerinola, onder den brigade generaal Carbo, zal vertrekken. Generaal Marina is naar Melilla terüg- gekeerd. De divisie Tovar blijft voorloopig in Seluan, de divisie Orozco in Nador. Blijk baar wil men eerst nieuwe strijdkrachten bijeentrekken, voordat eene nieuwe aanvals- beweging wordt ondernomen. D© vijand is thans bezig met het bouwen van verschan singen bij de mijnwerkenhij moet nieuwe versterkingen uit het achterland ontvangen hebben, zoodat zijne sterkte nu op 10.000 man wordt geschat. Berichten uit Fransche bron stellen den toestand in het Rifgebied voor als zeer duis ter. Men verwacht, dat de deelneming van de Moorsche stammen aan den strijd tegen de Spanjaarden zal toenemen. De mogelijk heid, dat de Spaanscke operatien zich zou den kunnen uitbreiden, benauwt de Fran sche pers zeer. Een groot aantal bladen drukken de bezorgdheid uit, dat in dit ge val de Fransche belangen zouden kunnen worden benadeeld. Inzonderheid wordt ei op gewezen, dat de bezetting van Tetuan veel verder zou reiken dan eene expeditie tot bestraffing van de Rif-kabylen. Marokko. Een telegram uit Oedsjda meldt, dat de stammen iu den omtrek van Seluan hunne vrouwen en kinderen, alsmede -het vee, verder naar het zuiden laten trekken. De strijdbare mannen blijven. Volgens inboor lingen wordt nu overal de heilige oorlog tegen de Spanjaarden gepredikt. Volgen-s den kaid Mtalfi, die de ziel der beweging schijnt te zijn, zullen drie belangrijke stam men zich voegen bij de harko, die de Span jaarden bestrijdt. De Fransche regeering heeft als voor zorgsmaatregel besloten, troepen naar de A1 gerij nsch-M arokkaansche gren6 te zen den. Allerlei. Friedrichshafen, 6 Oct. De wericoommisbie van de Deutsche Noordpool- Zeppelin-luehtschiipcouxmissie heeft besloten te beginnen, met de grondslagen van de wijze van werken door eene voorbereidend© expeditie naar aLle richtingen te laten on derzoeken. Deze voorbereidende expeditie zal in den zomeir van 1910 gezonden wor den naar Spitsbergen en vandaar tochten ondernemen in het poolijs, ten einde de voor waarden voor het bedienen van luchtsche pen iu de poolstreken vast te stellen. Met- kien bouw van een luchtschip, voor het doel ingericht, zal reeds nu begonnen worden, welk schip in het begin van 1911 zijne oefe- ningstochten van een Duitsche zeehaven uit, zal 'kunnen beginnen. Franfort a/M.. 6 Oct. De lucht schipper Rougier is lieden om 4.15 opgeste gen tot 60 ii 80 M. hogte;hij landde om 4.20 na tweemaal in 't rond te zijn gegaan. Om 5.7 steeg hij weder op en landde na 3J ronden, op ocno hoogte van 160 a 200 M. Om 5.28 steeg hij ten derden male op, legde 34 ron den af op eene hoogte van 300 Meter en landde weder voorspoedig otm 5.35. Zurich, 6 Oct. De Ballon America is in Polen geland, na een afstand van 1100 KM. te hebben afgelegd. De Amerikanen winnen den Gordon Bennett-beker. Lissabon, 6 Oct. Op de kust van St. Ilyacinthe heeft een vissc hers vaartuig schipbreuk geledon. Zeven man worden ver mist. Er zijn talrijke gewonden, waaronder verschcidenen ernstig. O OST-IND1E. Van den heeT Colijn is bericht ontvan gen, dat de gouvemementsstoomer „Snip" geheel tegen de rotsen is uit elkaar geslaigen. De adviseur van de Buitenbezittingen denkt den lien Sept. te Soerabaja te ko men. Het telegram is verzonden uit Selon, een plaatsje nabij de Oostkust van Lombok, standplaats van een controleur. De Staatscourant van Donderdag 7 October bevat o. m. de volgende Kon. be sluiten met pensioen eervol ontslagen uit militai ren dienst ter zake van langdurigen dienst: de generaal-majoor van de groote staf J. D. N. de Fremery, commandant in de stel ling van het Hollandsch Diep en Volkerak, tevens bevelhebber in de 3e militaire afdee- ling; kolonel van de staf artillerie W. A. P. F. L. Rovers, hoofd van de 4e afdeeling van het departement van oorlog, tevens direc teur der artillerie-inrichtingen; kapitein F. II'.Lambert van het 2e regiment infanterie; kapitein der infanterie C. Bekker, aJmini- strateur van het militaire hospitaal te 's Gra- veahage, allen op aanvrage. Verder kolonel L. W. van Hoek, com mandant van het 5© regiment infanterie kolonel van de staf der artillerie W. A. So- dekamp, inspecteur van de vesting-artille rieluitenant-kolonel J. M. van Stein Cal- lenfels van het 11e regiment infanterie. Aan generaal-majoor de Fremery is den dank van H. M. de Koningin betuigd voor veel jarige en belangrijke diensten benoemd tot leeraav aan de Rijksland- bouwwinterschool te Veendam J. Wolden- dorp, Kornhorn benoemd tot boschwachter van liet Staats- boschbeheer F. J. Moorman, Utrecht; op verzoek buiten werking gesteld het besluit, waarbij de directeur van het post en telegraafkantoor te Geldermalsen, J. L. Piclo Rzn. werd benoemd als zoodanig te Valkenburg en hij bevestigd in het beheer le Geldermalsen. Gistermorgen te 9 uur 57 arriveerde H. M. de Koningin aan het station te Apeldoorn, waar de burgemeester ter ont vangst aanwezig was. Na de begroeting werd door H. M. in hei gereedstaand a la daumout bespannen rijtuig naar het paleis het Loo get oden. Verwaarloosde kinderen. Het hoofdbestuur der „Vereeniging tot op voeding van halfverweesde, verwaarloosde en verlaten kinderen in het Huisgezin", voorzitter de heer jhr. mr. W. F. Roëll, penningmeester de heer Chr. Nuijs, ontving van do Kon in gin-Moedér honderd gulden voor het doel dier vereeniging. Missak Effendi, de aftredende gezant van de Porto, zal reeds den 14en dezer de resident' verlaten, alwaar hij sedert 1898 standplaats had. Als deken van het diplomatieke corps te 's Gravenhage, wordt hij vervangen door den Belgischen gezant, Baron Guillaume, thans de oudste naar rangorde van de ge zanten. Mr. Veegens directeur- generaal van den landbouw? Uit Den Haag wordt aan de Tel. gemeld, dat- de oud-minister en ex-Kamerlid mr. J. D. Vcogens zeer waarschijnlijk den hoer Lo- vink als directeur-generaal van den land- bou- zal opvolgen. De verkiezing in Gulpen. Zaterdagavond vertoefde een der afdeelings- chefs dor provinciale griffie van Limburg, in opdracht van de Ged. Staten van Lim burg, te Gulpon, ten einde de verzegelde pakketten met stembiljetten en processen- verbaal van de jongste Kamerverkiezing in ontvangst te nemen en naar Maastricht over t© brengen. De bedoelde bescheiden werden reeds van daar naar Den Haag verzonden. (Limb. Koerier). Hulde aan den heer Van G ij n. Men meldt uit Dordrecht, dat Woensdagmiddag, onder een hartelijke toe spraak van den heer A. J. A. de Bosson, aan dón heer S M. H. van Gijn het hulde blijk is overhandigd, waarvan dezer dagen melding gemaakt is. De heer Van Gijn bracht warmen dank voor de lie»m gebracht© hulde cn sprak zijn blijdschap uit over den uit slag der jongste verkiezing voor de Tweede Kamer in het district. Het huldeblijk bestaat uit een gouden ge denk p -r.r. g van aanzienlijke grootte en geeft te zien aan de eene zijde een afbeel ding van het Binnenhof (de Ridderzaal), waaromheen de namen der onderdistricten

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1