Uit den omtrek. van liet kiesdistrict Dordrecht. Aan do an dere zijde vindt men het wapen van Dor drecht tusschen Dordrecht 18 September 1909 en daaronder „Aan Simon Marinas Hugo van Gijn ter herinnering aan zijn 20-jarig lidlmaatsohap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van het kiesdistrict Dordrecht, uit erkente lijkheid voor de uitnemende wijze, waarop hij zijn mandaat heeft vervuld". Uitbreiding van bet Am- sterdamsche stadhuis. Binnen kort zal, naar het N. v. d. D. verneemt, den Amsterdamschen gemeenteraad een voorstel van B. en W. bereiken, om de perceelen 205, 211 en 213 op den O.-Z. Voorburgwal aan te koopen, ten dienste van een uitbreiding van het stadhuis. Het uitbreidingsplan- Be r 1 a g e. De directeur der Publieke Werken is bezig de laatste hand te leggen aan een rapport over de nieuwe taxatie van de gronden welker onteigening noodig is voor de uitvoering van het uitbreidingsplan- Berlage. Deze taxatie is aanmerkelijk hooger dan de oorspronkelijke, wat echter niet be hoeft te verwonderen, gezien de ongunstige omstandigheden waarin Amsterdam verkeert wat betreft zijn financiën en den stilstand dei- bevolking, welke omstandigheden aan een spoedige uitvoering van het plan in- den weg staan. Het is niet uitgesloten, dat de directeur der Publieke Werken aan zijn rapport voor stellen zal toevoegen betrekking hebbend op een eveutueede wijziging van het uitbrei dingsplan Hbld. Gemeenteraadsverkie- zingte Amsterdam indistrict® I V. Door de Vrijzinnig-Democratische Ver- eeniging werd Woensdagavond in een tal rijk bezochte vergadering tot candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad in district IV gesteld de heer Jos Ingenohl. De sociaal-democraten zullen met den heer J. v. d. Tempel, secretaris van het Neder- landsche Verbond van Vakvereenigingeu, uitkomen. Naar men verneemt heeft de heer Joh. Janse Bzn wegens gezondheidsredenen ont slag genomen als ltd van den Haagschen gemeenteraad. N. Ct. Gemeenteraadsverkie- zi n-g e-r 's-G rave n-h age. Ter voor ziening in d-: raadsvacaturen, ontstaan door het bedanken van de lieeren Van Citters (in district II). Van der Kamp en B. Janse (in district III), zal de candidaatsstèlling voor de verkiezing van drie gemeenteraads leden plaats hebben op Woensdag 20 Oc tober; de stemming op Woensdag 3 Novem ber en de herstemming op Woensdag 17 November. De Baad der gemeente Haarlemmer meer beeft de opcenten dier gemeente op de personeele belasting teruggebracht op 50, «n den hoofdelijken omslag van af f 20,000, of f 25,000, zoo nooddg tot een maximum van f 30,000. De gemeenteraad van 's Hertogen bosch heeft tot directeur van het gemeente slachthuis benoemd den heer F. van Hoo- tegem, rijksveearts aldaar, op eene jaar wedde van 2400, met 600 vergoeding voor gemis van vrije woning. Bij beschikking van den minister van Marine zijn de officieren van gezondheid le klasse P J. Vastenou en dr. J. II. A. T. Tresling 16 dezer respectievelijk geplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Evert- sen" en in activiteit gesteld te Groningen. Door de heeren mrs. A. Greebe en J. Dutry van Haeften, beiden raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden, is tegen 1 No vember a.s eervol ontslag gevraagd uit hun ambt. U, Ct. B e e d i g i n g. Iu de civiele zitting van het gerechtshof te Arnhem werd Woens dag beëedigd en geïnstalleerd als substituut griffier mr. C. Uiterwijk in de plaats van mr. C. J. A. Spiering, die enkele weken geleden bedankte Ter burgerlijke terechtzitting van het gerechtshof te 's Gravenhage werd Woens dag beëedigd mr. W. P. R- Bouman, sub stituut-officier van justitie bij de arrondis- sements-rechtbank te Rotterdam. De vacatureaanderecht- bank te Groningen. In verband met het gemelde voornemen der Regeering om de vacante plaats in de rechtbank te Groningen niet te vervullen, is in een Za terdag gehouden vergadering van de leden der Groningsche balie besloten aan de Re- eeoring bij gemotiveerd adres te verzoeken die plaats wèl te vervullen. Prov. Gron. Ct. De heer J. Klootsema, directeur van het Rijksopvoedingsgesticht te Alkmaar, is benoemd tot eere-lid van het „Institut na tional beige de Pedologie". Vereerende opdracht. Do heer Frans Go en dor», boomkrweéker bo Echt (Limburg), heeft namen® H. M. de Konimgm opdracht ontvangen voor de leve ring van jonge boomen ten behoeve van. de Kooi landgoederen. Een volksteller. Als demo bijzonderheid deelt mien medle, dat de hiöer H. H G. van E vardingen, burgemeester van Beusichom en Zool mond. dit jaar voor de zevende maal de tienjaarlijks^he volks telling uitvoert. Maskerade 1910. Als hoofd>- persoon bij de maskerade van het Leiidscho Studenitenoorps in 1910 zal optreden die beer W. F. Tromp Meestere. Te Amsterdam is overleden de heer L. van Coevorden, gepensionneerd officier van gezondheid bij de imarine. Mevrouw Van Marken, t Te Delft is Dinsdagavond in den ouderdom van 63 jaren overleden Agneta Wilhelmina Jo hanna Matvhes. weduwe van den heer Jacob Cornel» van Marken, den in Januari 1906 overleden groot-industrieel. Agneta Matt lies ging geheel op in Van Marken's arbeid met zijne denkbeelden sympathiseerde zij niet alleen, maar het was haar een lust en behoefte aan de uit voering er van mede te werken. Naar mevrouw Van Marken is genoemd het Agnetapark, waarin tal van woningen voor arbeiders in de eigen industrie werk zaam Zij leefde daar als een moeder, met milde Hand weldteende of koesterende liefde brengende waar daaraan behoefte bestond. De overledene stamde uit een oud-Amster- dams:-li geslacht. Zij werd geboren 4 Octo ber 1846 en huwde met Van Marken op 7 October 1869. Haar leven was een rijke zegen voor zichzelf en voor anderen. Hbld. Onderofficieren bij de zeemacht. Door ruim 825 onderofficie ren der Koninklijke marine en het korps mariniers, is aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin verzocht wordt: 1. Waar zulks Aogelijk is, behalve de soldij, aan alle gehuwden een geldelijke vergoeding uit te betalen in plaats van de voed'ng. 2. Het toekennen van een woningtoelage, gelijk aan die, welke door hunne ranggc- nooten bij de landmacht wordt genoten. 3. Bij verloven ook aan ongehuwden de voeding doen uitbetalen. Bn het adres is een uitvoerige memorie van t jelichting gevoegd. Sportwedstrijden en Turnfeeeten van den Bond van Lichamelijke opvoeding. 9e en laatste dag. Het groote sportfeest op Zorgvliet wordt waardig besloten. Te beginnen 's ochtends met het militaire tournooi op Stoutrust. Om 10 uur bevonden zich alle troepen in veldtenue op het slagveld. 62 man grena diers en jagers, 1 detachement ander reg. infanterie, 1 batterij artillerie, bestaande uit 4- vuurmonden van de veld en twee stuk ken geschut van de gele rijders, verder 1 peleton huzaren, ziekendragers, verband- colonne en postduiven. Rustig zitten daar onder den rook der stad de krijgslieden op het oorlogsterrein, om daar straks hun leven feil te geven voor het 'behoud des vaderlands. Het kamp be staat uit 3 kleine en 2 groote veldtenten aan de eene zijde. Hiernaast staan opgesteld een ambulancewagen en de arts der Haag- sche Roode Kruis transport-colonne. De ge weren staan in rotten, vreedzaam keuvelend liggen de mannen er om heen. Aan de west zijde wordt het kamp geflankeerd door 6 vuurmonden. Ook hiervan is alles uitgespan- neu. Een gezellige bedrijvigheid lieerscht er in het met vlaggen opgevroolijke bivak, groep jes soldaten zitten in en voor hun tenten, de jagermuziek speelt lustige marschen. De kok met zijn helpers zijn bezig een driepas- veldkeukeu te graven, vuurtjes worden aan gelegd, koffie gemalen en piepers gejast. En tusschen dat alles door beweegt zich een be langstellend publiek, al dat militaire leven nieuwsgierig van nabij beziende en tot de conclusie komend, dat ze het toch nog lang zoo kwaad niet hebben in hun dienst. Wel dra bengelt de ketel met water boven het gezellig knappend houtvuurtje, en de sol daten verheugen zich reeds op een bakje, als plotseling een dreunend schot weer klinkt, gevolgd door nog een en nog een. De vijand, de vijand 1 Trompetgeschal weer klinkt en in alle hoeken van het kamp wordt alarm geblazen. Het publiek begeeft zich nu wat op zijde, teneinde het tournooi nu ongestoord te laten beginnen. Het kanonge bulder, vermengd met knetterend geweer vuur houdt aan. Een cavalerie-patrouille wordt nu ter verkenning uitgezonden. Op haar weg ontmoet ze twee onschuldig uit ziendeboeren karren. Maar in oorlogstijd moet men op alles bedacht zijn, dus fluks de wagens doorzocht, en werkelijk onder het -stroo vandaan wordt een spion als boer verkleed te voorschijn gehaald. Tusschen 2 huzaren met getrokken sabels wordt hij voor den commandant gebracht en zijn vonnis wordt geveldonmiddellijk op de bios coop 1 De troepen in het bivak maken zich nu voor den strijd gereed en de wapens wor den omgehangen,ordonnances van de pa trouille komen met berichten omtrent den vijand terug. Nu rukken infanterie en artil lerie uit het kamp opde eerste trekken kruipend en achter glooiend terrein dekking zoekend, voorwaarts, voortdurende den vijand met hun geweervuur bestokend. Vier kanonnen stellen zich onder bevel van lui tenant Th. Boeree op en dreunend 'braken nu de vuurmonden dood en verderf uit. In de verte ziet men den vijand in en tusschen de boomen verscholen zitten. Plots een rook wolkje, gevolgd door een knal. Ze zijn moe dig die 15 man infanterie met hun kanon, al weten ze vooruit dat ze in den pan ge hakt zullen worden. Aan beide zijden val len nu dooden en gewonden en het Roode Kruis begint haar werk. Snelverbanden wor den aangelegd en dooden en zwaar gebles seerden worden vliegensvlug op de bran cards naar de ziekentent gebracht. De com mandant van de bivakkeerende troep met zijn staf rijdt op en verkent met kijker en kaart den toestand het geheel gaat in galop vooruit, vergezeld van den commandant der artillerie. Orders worden uitgedeeld, infan terie en artillerie trekken onder snelvuur langzaam voorwaarts. De hevigheid van het gevecht neemt toe en met doodsverachting werpen de mannen zich in den strijd. Vooral het peleton huzaren, de getrokken sabels zwaaiende en een krijgshaftig gebrul aan heffende, toonen hun heldenmoed. Zoo kon de vijand het niet langer vol houden, de helft zijner manschappen loopt al gewond rond en zijn buiten gevecht ge steld. Stormenderhand wordt dan ook zijn stelling genomen. De muziek heft het Wil helmus aan en juichend zingen de zegevie rende troepen mee. Na in het kamp teruggekeerd te zijn, wordt front gemaakt, geweren en sabels ge presenteerd, de officieren slaan aan en de omstanders ontblooten het hoofd, nogmaals weerklinken de plechtige tonen van ons volkslied. Met een „lang leve onze Ko ningin", herhaald door alle soldaten, neemt de commandant, majoor van Wijk van het 3e regiment huzaren, daarna afscheid en al len worden nu onthaald op limonade en an dere ververschingen. Hiermede was de ochtend afgeloopen en zelfvoldaan keerden allen weer naar Zorg vliet terug. De vertooning heeft stellig op een ieder een uiterst gunstige indruk ge maakt en het zou ons zeer verheugen, indien het bij deze eene niet bleef. Ops tij ging van den lucht ballon Rotterdam. Het nummer, dat tijdens de sportweek van den N. B. v. L. O. moest achterwege blijven: opstijging van den luchtballon Rotterdam, is Woens dag te 's Graveriihage op het „Zorgvliet"- terrein gegeven. Om half vier steeg men op. Omstreeks 6 uur is de ballon vlot geland nau>] het stationsgebouw te Harmeien. De vervolgingsprijs werd toegekend aan den heer B. E. Hec'htermans, die het eerst bij de landing aanwezig was. Een vliegmachine. De ,,N. Ct." schrijft Dezer dagen zijn we in do gelegenheid gesteld een in aanbouw zijnde vliegmachine te zien vinding van den te Den Haag g e d et a c heerden luit. Gordijn welke, al is er nog niet mede gevlogen, zoo ingenieus geconstrueerd is, dat wij hierin niet alleen het volste vertrouwen voor de toekomst heb ben, maar ook zelfs meenen dat zij een om wenteling in de tot nu verkregen oplossing van het vliegvraagstuk zal brengen. Bijzon derheden mogen hier nog -iet medegedeeld wordenwij kunnen echter volstaan met te zeggen., dat onze uitvinder de toepassing van de vleugel beweging, waarnaar men nog steeds zocht, op hoogst eenvoudige wijze heeft gevonden. Zooals het echter vaak met uitvinders gaat was het ook hier het geval de finan- cieele middelen en de gelegenheid voor sa menstelling van het koestel ontbraken maar dank zij de bereidwilligheid van den lieer C. de Mooy, fabrikant, N. School straat, die den uitvinder zijn werkplaatsen, personeel en materieel beschikbaar stelde voor het vervaardigen van een model op ware grootte, kan luit. Gordijn zijne proef nemingen voortzetten. Wij zijn overtuigd, dat deze machine de bewondering der wereld zal afdwingen en zoudien het jammer vinden, indien de Re geer big geen maatregelen neemt om deze uitvinding geldelijk te steunen Amsterdamse he beurs- plannen. De Tel. maakt melding van een plan voor den bouw van een nieuwen korenbeurs op het alsnog te dempen deel van het Damrak en het bijtrekken van de bestaande korenbeurs aan de effectenbeurs. Het nieuwe gebouw zou dan met een straat- overwelving over de tegenwoordige Oude Brug met de huidige Beurs verbonden wor den. Uitdediamantinduetrie. De bondsraad van den Alg. Ned. Diamant- bewerkersbond heeft een moue aangenomen, waarin besloten wordt de toezegging van de A. J. V.. betreffende de regeling van het bazengeld te aanvaarden en dientenge volge het bondabestuur opgedragen wordt in overleg met de A. J. V. voor die juwe liers, waar het- bazengeld alsnog begrepen is in de vigeerende tarieven, het een van het ander te scheiden in dien zin, dat een zoo danige verandering geen verhooging van deze tarieven zal bet eekenen. De regeling zal een uniforme zijn. De bondsraad nam tevens kennis van de toezegging der A. J. V. om in overleg met den bond te geraken tot een gelijkmaking der tarieven bij die juweliers, waar wegens het heffen van bazengeld in de losse perso neel en, de knechten in de eigen personeel en een hooger tarief genieten dan deze en hoopt zulk een regeling weldra met de A. J. V. tot stand te kunnen brengen. - In zake straatroof en omkooping tijdens de verkie zingen. Men meldt uit Maastricht: Lux is wegens straatroof tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld, terwijl de eisch zes maanden luidde. Verder is conform de eisch tot drie dagen hechtenis veroordeeld Van Kes teren w©gens omkooping tijdens de verkiezingen. Valschheid in geschrif- t e. Voor het Ainsterdiam&ehe gerechtshof wierd Woensdagochtend i/n hooger beroep de zaak behandeld van G. J. Riles en-er, 22 jaar, kamer-dienaar, geboortig uit Den Haag, bij vonnis op 21 Juli 1909 der Am- sterdamsche rechtbank vteroordleeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar (de eisch was 2 jaar en 6 maanden), we gens voortgezet misdrijf en vialsohhei-d iln geschrifte. Beklaagde had n.l. op 22 April j.l. hij ver schillende. Amstlerdamschie bankinstellingen geld gjeïmd, op valschelijk door hem met zijns meesters naam andiewfeökJemdle r-eis- chèques van de American Express Compa ny, welke cheques hij van zijn meester - den Londenschen toonleelepeller S Daily had gestolien. Ook wierden dloor beklaagde juweelen ges-tolen, doch voor dat feit werd, op verzoek van zijn rcielester, geen rechts ingang tegen h-em v-erttleend. De procureur-generaal, mr. De Josselin de Jong, oischte beve-stigimg van het von nis d'er rechtbank. De verdediger, mr. Do Visser, pleitte clementie. Verdacht van manslag. Als verdacht van dien mam'sl'ag op de Hom- miers-umsche kermis zijn door de marechaus sees uit Gennep gevangelijk naar 's Her to gen bosch gebracht drie marnoen, allen ar beiders te Gennep. Moordaanslag te Veen- dam, De caféhouder M. loste Dinsdag im dronkenmanswaan zin drie revblverschotten, op zijne vrouw. Slechts één schot was raak, die kogel trof haar in de dij, De toestand van d-e vrouw is niet gevaarlijk De dader is ge arr-esteerd Diefstallen te Leiden. Omtrent de diefstallen te Leiden meldt men nog, dat bij prof. Eerdmans een vrij groot bedrag aan geld is ontvreemd. De dieven, die door middel van een valschen sleutel zijn binnengekomen, hebben een gedeelte van den buit achtergelaten. Vermoedelijk zijn ze overvallen. Prof. Van Itallie was tegen inbraak verzekerd. De diefstallen heb ben beide tusschen 2 en 4 uur plaats gehad, zoodat vermoedelijk niet dezelfde personen ze hebben gepleegd. Cholera. Thans hebben zich te Hattem ook bij het 7-jarig zolontje van Van dei- Harst verdachte zLekteverls-chijn'se- lem voorgedaan. Het vleaitj© lleied hedteu»-, ochtend aan hevige brakingen ea dliarrh.ee. Er bevinden zich in observatie: Van dier Horst, zijn vrouw, een 8-jarig dochtertje en een 7-jarig zoontje, terwijl een 5-jarig meis je reeds is overleden. Die toestand van d-em man. de vrouw en het dochtertje zijn rede lijk wel. De burgemeester van Kampen dealt mede, dat het IJs-elwater hoogstwaarschijnlijk met cholera-baccill'on is besmet en waarschuwt daarom tegen bet gebruik er van voor welk doeleinde dan ooik. Wie een kuil graaft..... In de buurtschap Driene, gemeente Lonin-e- ker, wilde een boer beproeven of zijn kn-eebt Han-n.s ook bang was. Hij zon-d hem d-es. avonds naar do schuur om daar het een en ander te verrichten. Intusschen sloop hij zelf heel stil de schuur binnen, kruipt -dian op banden en voeten, al brullende, in de richting, waar de kniecht zich bevindt. De knecht treedit zonid-eir blikken of blozen op „1 -t gedierte" to-e -en geeft liet een s>te- vigen schop, met de woorden: „smerige bok." Zachtjes verlaat ile boer de schuur Den volgenden morgen had hij een blauw oog. Hij had zich zoo gestooten, 's morgen6 ir d'e vroegte, vertelde hij aan Hannes. School- en Kerknieuwe. Maandag a. s. zal de heer dr. W- H. No- lens, benoemd tot buitengewoon hoogjeeraar in de arbeidswetgeving als onderdeel van het ad ministratieve recht en van de staathuishoudkunde aan de universiteit te Amsterdam dit ambt openlijk aanvaarden door het uitspreken eener redevoering in de aula der universiteit. Kerkelijk professoraat te Groningen. De Synode der Ned. Herv. Kerk maakte heden het volgende (alphaibetis-ck gerangschikte) dn'etal op ter aanbeveling voor het professoraat te Groningen in de plaats van dr. A. J. Th. Jon ker dir. J. B. Sloteniaker de Bruine, te Utrecht-, dr. P. J. Kromsigt te Amsterdam; dr. A. van Veldhuizen te Rotterdam. Voor het loopende studiejaar is dr. W. P. C. Zeeman benoemd tot adsistent bij het onder wijs in de oogheelkunde van den hoogleeraar dr. M. Straulb aan de universiteit te Amsterdam. Benoemd zijnde heer H. L. de Leeuw tot adisistent van den hoogleeraar dr. A. Smits bij zijn onderwijs aan de anorganische afdeeling van het Scheikundig Laboratorium der Amsterdam- scho Universiteit; tot adsistent voor de physiolo. gisolie oremie de heer B. C. P. Jansen, en tot adsistent voor <Le physisehe en experimenteele physiologie de 'heer J. G. Dusser de Barenne, beiden bij liet onderwijs van den hoogleeraar G. van Rijnberk. Op Dinsdag 19 October zal vanwege hoog leeraar en curatoren van het Remonstrantsch Seminarium te Leiden in liet groot Auditorium der Academie de 300ste gedenkdag van Jacob Armicius worden gevierd. Prof. dr. H. IJ. Groenewegen zal de gedachtenisrede houden. Mr. H. J. A. M. Lübbers, leeraar in de .«taatswetenschappen aan de hoogere burgerschool te Nijmegen, heeft eervol ontslag uit die betrek- king gevraagd. Dit jaar zal wederom gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van het examen ter be koming van het diploma als ijm-ker. De examencommissie is samengesteld als volgt: Frans Netsoher, te Santpoort, voorzitter; Dr. H. Bos, T. C. Hootsen, L. v. Giersbergen en B. Wijman. Het examen zal op Maandag 11 October wor den afgenomen te Bennekom. De nieuwe oursus aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Bosolibouwschool te Wageningen is aangevangen met 163 leerlingen, verdeeld als volgt: le studiejaar 74; tweede id. 48; derde id. 30; Kol. BosChbouw IV 3; Nederl. Landbouw IV 5Suikerlaboratorium 3. Staatsdiploma's ziekenver pleging. De Ned. Vereeniging tot bevorde ring der belangen van verpleegsters en verplegers Nosokoinos, heeft een adres aan de Tweede Ka mer gericht in ansluiting met het adres der Voreeruging ter bevordering der R. K. Zieken verpleging ter weerlegging van het adres van de Geneeskundige vereeniging tot bevordering van het Ziekenhuiswezen in Nederland en zijne kolo niën. Ook Nosokomos wensoht als algemeenen maat regel gesteld te zien: dat in ieder ziekenhuis minstens i van het per. soneel gediplomeerd zij, en dat buiten de ziekenhuizen geen ziekenverple ging als beroep worde uitgeoefend door niet gediplomeerden. Tehuis voor schoolgaan, die 'kinderen. Te Haarlem is in het gebouw der Warmoezeniersbos in de Morinnes teeg een „Te huis voor schoolgaande kinderen" geopend. De kinderen krijgen daar zoowel tusschen als na de schooltijden goed voedsel en worden er ook aangenaam beziggehouden. Het bestuur be staat uit ds. Barbas, benevens de dames De Booy en Bieren® de Haan. Geref. Ker ken, In de gemeente Uirum (Gron.) is de Afscheiding ontstaan in ons land. Wijlen ds. H. de Cock, te Ulrum, was de eerste Afgescheiden predikant. Op 14 dezer is 't 75 jaren geleden, dat die af scheiding plaats had. Dit feit zal door die Gerefor. meerde gemeente te Ulrum herdacht worden. Op 14 dezer zal prof. dr. H. Bavinck, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, daar bij diie gelegenheid eene gedachtenisrede houden. (N. R. Ct.) Israël. Kerk. De heer B. J. Frank, 30 jaar voorganger van de Israël, gemeente te Zutphon, herdenkt 15 October den dag, dat hij vóór 50 jaren voor het eerst als godsdienstleeraar te Lith (N.-R.) werkzaam was. Utr. Zeiitfingsvereenigliig. Woeosdagm-id'dag had in de kleine zaal van Ti vol t te Utrecht een begtioert-rnlgssameini- kom-st plaats van afgevoardlgtdien naar de fieee-tvieiring. De voorzitter, prof. J. J. P. Vialeton Jr., riep don miilniiisitetr viau Kolo niën, den li-eer J. H. die Waafll Mialofiijt, ep alle corporaties en vieneenigingen een har telijk welkom toe, waarna hij oJllletreërst hob woord' gaf aan den minister van koloniën, den heer De Waal Malefijt. Doze zieiide hot een eer 'en een voofrtriöchit- te ach-ten, zoo kort na zijn optreden al a mi nister vtan Koloniën rdecLs iim de gelegein!- hieid to worden gesteld' diftong te geVteni aan die warme syimpathiledlile bij spirekietr is voor het gezegend werk der Cllit'iistlelÜjikte zendliing in de koloniën. Wie had 20 jaar ge- ltedien mogen d'enken, zei d'e spr., dlat zulk e'en kennelijk wferk vian Gods 'Gldefelt zou, zich'tibaar wo,rd!en in de koloniën! Van harte feliclbeierde hij de v-ereenig'iing, dat zij onder zulke om tand'ighed-an mag feestvieren. Spreker bes-loot- met die hoop uÜfci te spré ken, dat Gods zegtem op dlein arbeid! moge rus-tan en gaf de verzekering, d'at die regiee- rimg met gjroate- helan-g^'dellTiinig dtem arbeid! gadeslaat tot b'eMeifciing vian het heerlijk doelIndië te witolnlen voor den' Christus Gods. Onder hartelijk applaus verliet die minis ter die zaal, daarbij uitgeleide gedaan door dr. Gunning. Vervolg ens werd nog door verscMUileniclie afgevaardigdien 'het wo-ord' gfeWerii, o.al< door d-s. Loeft", pamletns dje Indische com missie, door cl's. De Groot van Houten, namens die Algemeene Synode dier Nledi. Herv. Kerk, door dr. Barge-r, uiit Amstler- dam, namens bet N.ed. Bijbelgenootschap, door freule Van Lvnden, namens het dames comité voor de feestviering, dbor dr. Cra mer, uit 's Gravenhage, ds. Gro'dte, Lutlh. pned. te Amsterdam, mej. Gnoimimiellin., uit Zeist, sn dis. Reiichel', niamenls het Mission's- comité der B r der gome-em te te Zeist, dloor den heer Baak namens de Ned. Z-enldliinlgsver- eeniging, door d's. Couvée namens de -Sa- lutig-a-zeiiding, door ds. Dijkstra niamleus die Geref. Zendingsve-reenigiiinig, dloor pinof. dir. Van Nes van Leidien., namen® het Ned. Zendingsgenootschap Freule Van Lynden overhandigde den voorzitter namiens het fdestoomdlté -eönl som van f 8000, waarbij dr. Gramie*r mlamlems de afdieeling 's Gravenhage nbg een som vani f 2140 voegde en mej. Cromjn'eiLiln nlamiöns de afdeeling Zeist eeu som van f 280. De voorzitter dteelde ml&dle, -dlalt nog inge komen was eeln gift Van f 100. Na afloop werd eeri gemeenschappelijke maaltijd gehouden. Terwijl des avonds ilni die kleine z.aal vian Tivolil öen uitVodriiaig gegeven werd door het zangkoor vian' m!ej. F. van Hu f fel. Brand te Ctreclit. Woensdagavond brak te Utrecht een uitslaande brand uit in bet gebouw van den Pbarmaceutischen Groothandel aan de Nieuwe Gracht van de Coöperatieve Apo- the-kersvereeniging, directeur de heer_J. K. H. Smeets. Om 8 uur was het gebouw verlaten door het personeelongeveer een kwartier later nam een voorbijganger een lievige vonken regen waar op de zolderverdieping van het .perceel en wel uit dat gedeelte, waar de wattenkamer zich bevindt. Onmiddellijk werd de brandweer gealarmeerd, die circa 5 minuten later op het terrein verscheen. Het was een ge'vaarlijke brand, want in de kelders lagen benzine en andere licht ontplofbare stoffen opgestapeld. Om 11 uur was men den brand .meester. De werkplaatsen, achter tegen het gebouw aangebouwd, zijn grootendeels verbrand, evenals het laboratorium en -de bovenverdie pingen van het gebouw. De waterschade is enorm, ook in de aan grenzende pastorie der Roomsch-katholieke kerk. De burgemeester en eenige wethouders, benevens vele gemeenteraadsleden, bevonden zich op het terrein van den brand. De Onderlinge Groothandel was bij, de Haagsche Assurantie-Maatschappij verze kerd. In verhamdl met -den door oris- ver melden diefstal van ©en motorrijwiel uit de (fabriek „de Arend" te Zeist, wordt ge- gemeld' De fabriek is gelegen op dén hoek van de Slotlaan en de Middellaan. Aan dei zijde van de Slotlaan ligt het magazijn met nog een Spiegelraam aan de Middellaan, daarnaast bevindt zich eene woonkamer in verbinding staande met de keuken. Aan de keuken grenst de garage voor automobielen en motorrijwielen. Daarnaast en van de garage door een glazen deur gescheiden isi de werkplaats, met in bet midden eene deur, j aan weerszijden van de deur telkens twee ramen met ijzeren sponningen. Boven elk I dezer vier ramen bevindt zich een tuimel raam. De inbreker heeft eerst getracht een ruit uit te snijden in den hoek van het raam, het verst van de Slotlaan gelegen. Dit is hem niet gelukt, daar de ruit te vast in de sponning zat. Toen heeft hij getracht het daarboven gelegen tuimelraam in te klim men. Dit gelukte evenwel niet, daar zich voor dit raam een vrij dikke gasbuis be vond, die hem belette het raam wij-d ge noeg te openen. Het andere raam ging ge makkelijker. Hier was een veel dunnere gasbuis, met een lichtbrander, welke buis een heel eind op zijde werd gebogen. En nu vu 3 de inbreker binnen. Hij heeft toen de ongesloten deur tusschen de werkplaats en de garage geopend en het motorrijwiel weg genomen. De knippen van de op de straat uitkomende schuifdeuren werden toen weg geschoven en de inbreker was weder op straat. Het weggenomen rijwiel behoorde aan den heer G. van Amersfoort, eigenaar der fabriek. De diefstal moet plaats gehad hebben tusschen 12 ure middernacht en half zeven des morgens. Te 12 ure was een broe der van den heer v. A., de heer C. van A., thuis gekomen en te half zeven kwam de heer v. d. Br. aan de werkplaats en vond de deuren open. Het motorrijwiel draagt het merk F. N. 1906. Het is een 4 cyclinder krachtoverbrenging zonder riem. Het ben zinereservoir was gevuld, wat den dief goed te pas kwam. De magneet-ontsteking heeft een defecte ontstekingsdraad, op het rijwiel is een nieuw Brookzadelhet had geen lan taarn. Het is te hopen dat het zal mogen geluk ken den vermetelen inbreker te vatten. De Monté VerLoren. De heer F. H. de Monté VerLoren, administra teur aan het Departement van Waterstaat, die voor Br en kelen tot lid der Tweede Ka mer is gekozen, werd in het jaar 1861 gebo ren, en is thans dus 48 jaar oud. Na ue vroegere Polytechnische School te hebben bezocht hij deed niét het inge- nieurs-examën werd de heer De Monté in April van bet jaar 1892 als adjunct-com mies geplaatst aan het Departement van

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2