BINNENLAND. waarvan het loof is gaan logeren, geven nage- n eg geen opbrengst. Hot gehalte is eveneens /eer ui teen-loopend, doch over Jt geheel laag. Zanderige peroeelen, niet te zwaar met stikstot bemest. geven nog wel zetmeelrijke aardappelen. Gemiddeld is de stand in Groningen goed, in Drenthe vrij goed tot goe<l, in Overijssel goed. Suikerbieten. De bietenoogst is overal begonnen. Het gewas heeft zioh sterk in het loof ontwikkeld, doch het is zeer achterlijk, zoo. dat de wortel niet de gewenschte grootte heeft bereikt. De opbrengst is dun ook klein, terwijl het suikergehalte laag is. Aan de suikerfabriek te V ierver laten bleek het gehalte op 25 Septem ber j.l. nog 1 bij dat op denzelfden datum van bet vorige jaar ten achter te zijn. In de Haar lemmermeer constateerde men kort geleden een gehalte van slechts 13 i In hoeverre hierin nog verbetering lean komen, hangt van het weer in de eerstvolgende weken af, doch zeer waar schijnlijk zal de suikeropbrengst per H.A. aan merkelijk beneden het gemiddelde blijven. De stand is goed in Overijssel, vrij goed in Gronin gen, Friesland, Gelderland. Ft recht, Noord hol land en Zeeland, matig in Zuidbolland en West- Noordbrabant. Uien. De uien geven overal een vrij goede opbrengst, doch ook do hoedanigheid van dit ge was laat dikwijls te wenschen over. Jonge ka r w ij. Het nieuwe gewas is over 't geheel vrij zwak vor den dag gekomen. De dekvrueht. is eerst laat geoogst en in vele gevallen bestond deze uit een zwaar gewas erw ten, waaronder de jonge karwij zioli niet kon ontwikkelen. Ook kon na het oogsten der dék- vrucht van een behoorlijke bewerking en zuive ring van onkruid geen sprake zijn. De stand is in Noordiholland op de klei goed, op het veen vrij goed, in Groningen matig, in Zeeland goed, in West-Xoordbraiban,t vrij goed, in ZuidihoMand matig en in Friesland goed. Mangel wortels en knolrapen. De stand is overal vrij goed of goed. Xaweide. Na de overvloedige regens in Juli en Augustus en bij de warmere dagen in laatst genoemde maand heeft het gras zioh flink ont wilt keld, zoodiat er overal weide in voldoende hoeveelheid aanwezig is. Alleen op de laag ge legen weiden kon men daarvan geen voordeel trokken, wegens den drassigen toestand van den bodem. Ook elders is er veel gras vertrapt, in Friesland staan de on,bedijkte boeeemlanden reeds weder onder water, zoodat op die landen de hooioogst en de naweide als mislukt te beschou wen zijn, hetgeen ontzaglijke scliade berokkend heeft Op de niet te laag gelegen gronden is de naweide overal goed of zeer goed. Klavers. Ook de oude klavers hebben zldh over het geheel vrij goed ontwikkeld. De jonge klaveis bleken, nadat de dekvrueht geoogst was, mede een goeden stand te hebben. Veel weide geven zij echter niet, daar zij te laat bloot geko. men zijn en de grond te nat is. Onvoldoend© i staan de klavers alleen in de veenkoloniën en op het veen in Noordiholland. C« rashooi, 2de snede. In, Noordiholland heeft men een zeer goede tweede snede gewon nen, waardoor de misluk,king van de eerste snede eenigermate is good gemaakt. Ook in Zuidhol- land, Utrecht, Gelderland en Noordbrabant heeft men no&al veel hooi kunnen winnen-, hoewel de hoedanigheid sterk geleden heeft. Daarentegen, is e rin Friesland, Groningen, Drenthe en Zeeland zeer weinig hooi 2de snede geoogst. In Fries land is echter veel gras ingekuild, evenals in Groningen en in Zuidholland. Kla verkool 2de snede. De oogst was goed of zeer goed in. Overijssel, de Lijmers, de J Jsselstreek, in de Neder-Betinve en die Tieler- wanrd, in Utrecht en Nóordholland op de klei en in Limburg, vrij goed in Groningen, Friesland eni de Over-Betuwe, vrij goed tot matig in Zuidhol- land en West-Noordbrabant en matig in. Noord holland op veengrond en in Zeeland. De qualiteit van het klavenhooi was over 't geheel onbevre digend. Herfst knollen en spurrie. Ten ge volge van den laten roggeoogst konden deze voe. der ge wassen eerst laat gezaaid worden, terwijl 7 ij in den konden natten grond aanvankelijk slecht groeiden. Is de herfst zacht en blijven nachtvorsten uit, dan kunnen zij nog veel opha len. Voorshands moeten echter de vooruitzichten vrij slecht of matig genoemd worden. Stand der aardappelen in Duitsohland en Groot-Britannië, op 15 September 190 9. Duitsohland (oogstbericht gepubliceerd door liet „KaiserliCh Statitisöho Amt" te Berlijn). De aardappeloogst is thans overal begonnen. Zij geeft echter niet steedis bevredigende op brengsten. Het loof is dikwijls te vroeg afge storven, mede ten gevolge van. bkdziekten, waar door de knollen zioh niet steeds tot normale grootte hebben ontwikkeld, terwijl de qualiteit in sommige streken door het regenachtige weer be nadeeld werd. Uit de meeste Staten wordlt be richt, dat in vele velden zich rotte aardappelen beginnen te vertoonen, terwijl ook over scliade, veroorzaakt door engerlingen, werd geklaagd. Tooll wordft algemeen verwacht, dat de oogst boven het gemiddelde zal uitvallen, zooals blijkt uit de volgende cijfers. Indien: 1 zeer goed, 2 goed, 3 gemiddeld, 4 gering, 5 zeer gering, dan was de gemiddelde stand der aard appelen in Duitschland op 15 September 1909 2.5 15 Augustus 1909 2.3 15 September 1908 2.6 15 September 1907 2.6 15 September 1906 2.8 15 September 1905 2.4 Groote verschillen in den stand der aardappe len in de verschillende deelen de® Rijk® komen niet voor. Het minst bevredigend was de stand in de Pruisisoho Re-gier ungsbezirke" Köslin (2.7), Stralsund (2.9), Bromberg (2.8), Breslau (2.8), Liegnitz (2.7), Oppeln (2.8) en Sleesiwijk (2.7), alsmede in MeokJenburg-Schwenin (3.1), Wurtemberg (2.8) en Baden (2.7). Daarentegen was de stand het best in de ,,Re- gierungsbezirke" Wiesbaden (2.1) en Aken (2.1) en voorts in het Koninkrijk Saksen (2.0) en de TburingsChe Staten (1.92.2). Groot-Britannië. Volgens de voorloopige cij fers gepubliceerd door het Departement van Landbouw te Londen, bediraagt de niet aardap pelen beteelde oppervlakte in Engeland, Schot land en Wales in 1909 575,462 acres tegen 562,105 acres in 1908 578.920 acres in 1907. De cultuur heeft zich in de laatste jaren eendgszins uitgebreid, heeft echter nog niet weder den om vang bereikt, dien zij in 1905 'had, toen de be teelde oppervlakte 608.473 acres bedroeg. De buitengewoon hooge verwaohtingen, welke men. in Engeland aanvankelijk ten aanzien van den aardappeloogst koesterde, scliijnen niet ver wezenlijkt te zullen worden, ten gevolge van het algemeen optreden van de aardappelziekte, lm verband daarmede verwacht men thans niet meer dan een vrij rijkelijk" besdhot, in plaats van den overvloedigen oogst, waarop do gunstige stand der aardappelen in het begin hoop gaf. In Engeland wordt de stand der gewassen uit gedrukt in proeenten van een gemiddeld gewas. Naar dien maatstaf wordt de gemiddelde stand der aardappelen in Groot-Britannië geschat op 102, terwijl de oogst van 1908 op 15 September van dat jaar geschat werd op 105 on die van 1907 op 93. Omtrent den stand der aardappelen in België zullen nadere mededeelingon worden gepubli ceerd. verdringen, beschuldigt dezern op zijne beurt de beweging tot onttroning van hun vader op touw te hebben gezet. Deze be schuldiging vindt te gereeder geloof, omdat prins Danilo zijne sympathie voor de libe ralen nooit onder stoelen of banken heeft geschoven, terwijl zijn broeder Mirko zich steeds een steunpilaar van de reactionnaire partij heeft betoond Spanje In Marokko. Door zoeklichten van den vuurtoren van Caraeloe werden in den avond van 6 Octo ber in het gebied van de Beni Sikar ver scheidene troepen inboorlingen ontdekt, die zich achter het struikgewas verborgen hiel den. Zoodra zij bespeurden, dat zij waren ontdekt, openden zij het vuur tegen de voor posten van Melilla. De Spanjaarden beant woordden het vuur en lieten eene compagnie een uitval ondernemen. Het gevecht duurde anderhalf uurlater vielen slechts nu en dan schoten. Volgens telegrammen uit Seluan richten de Spanjaarden daar om de kasbah (het slot) verdedigingswerken opook kanonnen van zwaar kaliber zullen er heen gebracht worden. De meesten van de Spaansche en vreemde correspondenten verlaten Melilla en keeren huiswaarts. Het zou verkeerd zijn dit aan te merken als een teeken, dat het einde van den oorlog voor do deur staat veeleer ver luidt, dat zij terugkeeren omdat nieuwe regeeringsmaatregelen nog meer dan tot dusver den berichtendienst bemoeielijken. Zeer trekt in verband hiermee de aandacht een nieuw bericht van de ministerieels Epoca. dat het militaire deel van den veld tocht in hoofdzaak als afgedaan kan worden beschouwd en dat men nu terstond zal moe ten beginnen met de vreedzame doordrin ging van het veroverde gebied. Daar het officieuse optimisme echter onmogelijk over een te brengen is met de werkelijkheid van den toestand op het oorlogstooneel, draagt dit slechts er toe bij om de algemeenc ver warring in de opvatting van den toestand te vermeerderen. Oost-Azië. Petersburg, 7 Oct. Het officieele informatiebureau deelt het volgende mede: De vertegenwoordiger® van eenigo sta ten, die in China handelsbelangen hebben, hebben zoowel in Peking als in Petersburg twijfel uitgedrukt over het recht van be schikking, dat van de zijde van het stedelijk bestuur te Charbin wordt uitgeoefend. In nota's aan de Chineesche en de Russische regeering en ook in mondelinge mededee lingen trachtten deze vertegenwoordigers te constateeren, dat krachtens eenige artikelen van het den lOen Mei 1909 te Peking on- derteekende verdrag de aan hunne burgers door de tractaten met China toegekende ex territoriale rechten, voor zoover zij door dat verdrag verzekerd zijn, in zich bevatten het uitsluitend recht van iederen vreemdeling, om voor zijn eigen consul terecht te staan. Echter werden zij daardoor geenszins be vrijd van de verplichting om aan de stad lasten te betalen en zich te schikken naar de daar ingevoerde orde. Charbin vormt een bijzonder type van concessie, dat zich door een bijzonder vrijgevige, ten opzichte van vreemdelingen zeer gastvrije wijze van regeling van andere concessiën onderscheidt. De tengevolge van de onduidelijkheid van het zesde artikel van het spoorwegcon tract ontstane misverstanden, hebben op het gebied van den Chineeschen Ooster spoorweg een zeer onvasten toestand in 't leven geroepen, die de Russische zoowel als de vreemde bevolking belemmert zich daar duurzaam te vestigen en ernstige handels betrekkingen aan te knoopen. Dientengevol ge is het in het belang van de vreemde mo gendheden zelf er toe bij te dragen, dat de onderhandelingen, die tusschen Rusland en China lcopende zijn, zoo spoedig mogelijk worden beëindigd. Het Petersburgsche telegraafagentschap heeft van het ministerie van buitenlandsche zaken vernomen, dat de Russische consul- generaal te Charbin zich met den uit Meele den aangekomen Duitschen consul in be trekking heeft gesteld. Als antwoord op het ingediend protest wegens de handelwijze van de Duitsche deelhebbers van de bier brouwerij Charbin, heeft hij een brief van den Duitschen consul ontvangen, waarin de zen verklaart, dat hij na onderzoek van de zaak der brouwerijmaatschappij aan deze geen aanspraak op Duitsche bescherming toekent, waarom op zijn bevel de Duitsche vlag van het brouwerijgebouw verwijderd is. Tegelijk werd de tegen de Duitschers in gediende klacht wegens beleediging van Russische ambtenaren tijdens de vervulling van hunnen dienstplicht, gezonden aan den Duitschen consul in Moekden, als behoo- rende tot diens rechtsmacht. Saigon, 8 Oct. De zeeroover Dethan cn 351 zijner aanhangers werden, na te zijn ingesloten, door de colonne-Bonifaci en de troepen van Khamian, den 5en October aan gevallen. Na een hevig gevecht nam' de vijand de vlucht, met achterlating van 8 ge wonden, 1 doode en een groote hoeveelheid munitie. Aan Fransche zijd© werd 1 Europeaan gedood13 Europeanen, waaronder luite nant Gressine, werden gekwetst. Voorts zijn 11 inboorlingen gedood en 22 gewond. Allerlei. vKoning Leopold II heeft het gouden tafelservies van het paleis van Brussel ver kocht. Dit prachtig massief servies werd slechts bij buitengewone plechtigheden ge bruikt Het is een geschenk van Willem IV, Koning van Engeland, aan zijne nicht Vic toria, bij haar huwelijk met Leopold van Saksen-Coburg-Gotha, die later tot Koning der Belgen werd uitgeroepen. vHet was gisteren voor Duitschers de honderdste geboortedag van dien dichter van het Rijnlied, Nicolaus Becker. Zijn lied. aanvangende met die internationaal geworden strophe: ,.8i© sollen fflin nicht, haben, den freien deutschen Rlueiii", word zóó plots eem nJgemfeemle beroemdheid, diat men zich ging afvragen, wie wel die dich ter was, die zoo ineens door <Ie> golven der geestdrift naar de oppervlakte werd gedVe- ven. Nicolaus Beckler heette hij en werd den 8en October 1809 te Bonn, uilt welge stelde ouders geboren. Hij gaf wel gedich ten uit, maai- deze waren vrij onbeduidend. Alleen het Rijnlied is stiaanch? gebleven., en sloeg naar allle landen over, en dat wel da delijk nadat het bekend werd. In onze taal,,Zij zullen hem niet hebben, don vrijen Duitechten. Rijn in bet Engelsch: ..They shall not, shall not have it, Our freeborn German Rhiue", in het... Latijn: ,,Nle libera Vos Rlreno Jactate Teutonum Cl&more jam kuim rauco Voratis an6e- Tum." Spottend antwoordde Alfred de Musset: ,,Nous l'avons eu, votre Rlidn alle mand", en stelde tegenover de roemruchte Duit sche wapenfeiten Gallische beldlenda- <Den, aan Gomde en Napoléon her immer end, maar besluit toch vredig: ..Qu'ii coul'e en paix, votre Rh in alleman*!." Ni'colaas Becker zelf was al twee jaren na het uitgeven van het Rijnlied nagenoeg geheel in vergetelheid geraakt, nagenoeg dan altijd, want toen h.ij eens dies nachts vroolijk zingend met zijn kiameradien door de straten van Keulen zeilde, 1 ver ken den de nachtwakers, die het troepje in wildlen re kenen, den dichter van het Rijnlied. To?n geleidd'en zij hem plechtig naar zijne wo ning. waarbij zij naar eigen tnonzettiing de 70 verschillende compositie® die op dit lfled bestaan, hebben geen van allen -tand kunnen houden de snel geïmproviseerde variatie zongen: „Wir wollenihm nich ha- ben, den dichter an dem Rheiin." Becker stierf den 28 Augustus 1845, en zou geen Duitsclver zijn geuleest, als niet een gotten kteeken voor hem was opgericht. Dat staat in Keulfen. vTe Juvisy heeft zich een hoogst ko misch incident voorgedaan. Er komt een Rus naar Delagrange toe, eD vraagt hem of zijn toestel te koop is. „Wel /oker," zegt Delagrange. Het toestel wordt te voorschijn gehaald, aan alle kanten bekeken, en Delagrange legt hem uit, hoe het werkt. De koopsom be draagt 12 0G0 frs. ,,In or ie," zegt de Rus, en reikt hem 12 bankjes van duizend uit zijn portefeuille over. Onderwijl neemt hij plaats in der stuur stoel en gelast Delagrange den motor in gang te zetten. Groote verbazing van den aviateur en groote angst van het omstaand publiek, dat gillende uiteen stuift. ,,Ja maar," zegt Delagrange, „dat gaat zoo maar niet, u moet eerst leeren, hoe u het toestel moet bedienen." „Heb ik betaald?" vraagt de Rus. „Ja zeker." „En is het toestel van mij?" „Dat sf reekt van zelf." „Welnu, breng den motor dan in bewe ging" Men praat, overreedt, expliceert, wordt boos, lach hem uit. De Rus antwoordt op alles: „Ik heb betaald. Het toes.el is va'i mij. Breng den motor dus in beweging." Delagrange trekt zijn schouders op en doet het. Het toestel zet zich in beweging, rolt een paar meters over het gras, verheft zich, om weer dadelijk neer te vallen. In plaats van gedesillusionneerd te zijn, is de Rus verrukt en zegt tegen Delagrange „Het ding moet gerepareerd worden, en dan begin ik opnieuw." v— In Duitschland schijnt, neen blijkt men voor de tooneelspeelkunst veel over te hebben, veel en veel meer dan bij ons. Zoo is in Osnabriick een stad toch van slechts 60.000 inwoners een stadsschouwburg van 700,000 mark gebouwd en 30 September j.l feestelijk geopend. Zoo ziet men, hoeveel een offervaardige burgerij, waar het geldt de kunst te verheffen en de belangstelling voor de dramatische kunst gaande te maken, ver- mag. Het theater moet een juweeltje van bouw kunst zijn, terwijl de inwendige afwerking met buiiengewonen smaak is behandeld. vHet zal weinig bekend zijn dat minis ter Johu Burns, de gewezen werkman, zoo'n groot boekenvriend is. Een correspondent van de Frankfurter Zeitung, die bij hem ia geweest, vertelt het. Sedert jaren koopt hij ijverig boeken en voor zeldzame uitgaven heeft hij veel geld over. Zoo bezit hij een tweede folio-uitgave van Shakespeare, waar voor hij 12,000 heeft gegeven, de helft van zijn ministerieel inkomen. Als mijn salaris verhoogd was, waarvan sprake is geweest zei Burns (men heeft het op 60,000 willen brengen) had ik een eerste uitgave kunnen koopen. vDe Engelsche Shakespeare-vorscher, dr. Wallace, publiceerde dezer dagen in de Times nieuwe documenten, die Shakes peare's financieel© verhoudingen tot de Globe en Blackfriars-schouwburgen aantoo- nen. O.a. bewijst dr. Wallace, dat het Globe theater op een andere, dan op de tot dusver vermeende plaats heeft gestaan. Pleizierig voor het comité, dat a.s. Vrijdag juist in do brouwerij in Parkstreet (waar vroeger de sch ..wburg zou gestaan hebben) een ge denksteen gaat onthullen 1 Beerbohm Tree, die bij de onthullings plechtigheid moet speechen, verklaarde aan de pers, dat dr. Wallace zich vergist heeft. Dr Wallace zelf echter beweert, dat zijn thans gefourneerde bewijzen te vinden zijn in de. Latijnsche geschriften, die de histo riën inhouden van verschillende Engelsche schouwburgen, en die b:'*nenkort bij door de Shakespeare Head-press te Stratford en Avon zullen worden uitgegeven. vHet congres van uitgevers en boek handelaars, dat dit jaar tc Rome werd ge houden, heeft besloten aanstaand jaar te Brussel te vergaderen. vOp een der laatste zittingen van de „British Medical Association" werd een nieuwe gastroscoop (maagspiegel) gedemon streerd, waarvan de uitvinders, twee artsen te Londen, beweren, dat zij in haar soort de volmaaktheid van Garcia's Keelspiegel en Helniholtz's oogspiegel nabij komt. De Daily Telegraph beschrijft de nieuwe uitvinding als een buis, die aan een slok- darmsonde doet denkener binnen in* is ©en gecompliceerd systeem van spiegeltjes aangebracht, en aan den ondersten, draai baren rand een electrisch lampje bevestigd. Daardooi is men in staat direct de patho logische wfefselveranderingen der maag te herkennen, e een diagnose te stellen waai de chemische en physische diagnostiek de geneeskunde in den steek laat. Voorloopig wordt de speculum-diagnose nog in narcose toegepast. Men verwacht echter, na wat meer geoefende techniek, de maagspiegel- diagnose ook zonder narcose te kunnen toe passen. vEen werktuigkundige van Neurem- berg had zijne vrouw van ontrouw beschul digd, waarop de ongelukkige zich met haar kind zelfmoordde. Donderdag nu heeft Kitt- linger zich bij de lijken van vrouw en kind een kogel door het hoofd gejaagd. Triest, 8 Oct. Heden voorin kldag om 11 uur werd hier een hevige aardbeving gevoeld. De schade is onbeduidend. De Staatscourant van Zaterdag 9 Oc tober bevat o.a. de volgende Kon. besluiten benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde A. Gips, hoofdagent der Ned.-Amerik. Stoomvaart-maatschappij in Amerika benoemd tot burgemeester van Woudri- chem P. Verhagenvan Loosdrecht jhr. Q. J. van Swinderen; benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde J. Baron, gezagvoerder bij de Ned.- Amerik. Stoomvaart-Maatschappij te Rot terdam. goedgekeurd, dat J. L. Richel, burgemeester van de gemeente Borssele, is benoemd tot secre taris d'ior gemeente; toestemming verleend aan F. Smit. burgemees ter en secretaris der gemeente St. Panoras, om tot 1 Nov. 1910 te Alkmaar te blijven vronen; vergunning verleend tot liet geven van mid delbaar en lager onderwijs, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gestolde eischen voldoe, aan mej. H. Ch. van Dalen Wetters, geboren te Wesol (Pruisson) H. M. de Koningin-Moeder zal tij dens Haar verblijf in liet buitenland wor den vergezeld door freule van de Poll, hof dame, en graaf Van Limburg Stirum, kamer heer. De Minister van Marine bracht te Nieiuvcdiep o. a. een bezoek aan de nieuwe operatiekamer in het hospitaal te Willems oord aan de electrische centrale van 's llijks werf en aan het torpedo-logement schip Emma. In de afdeelingen der Tweede Kamer zijn de algemeene beschouwingen over de Stiaatsbegrooting geëindigd en zijn thans <le hoofdstukken in behandeling. De werkzaamheden worden a.s. Dinsdag voortgezet. Censuur. Door die Avp. wordt medegedeeld, <Iat bij geheime circulaire aau zee-officieren varbodfem zou zijn in het openbaai- be schrijven, tenzij hun stukken eerst aan het Departement gekeurd zijn. Tot heemraad van het waterschap Hoenkoop, Vliet en Dijkveld (vacature wij len And. Vergeer),- is met 412 van de 651 slemgevende bundertallen benoemd de heer T. A. Oskam te Hoenkoop. Nieuwe rechte rvacat-i- res. De minister van Justitie brengt in de Staatscourant ter kennis van belanghebben den dut, naar aanleiding vau de wet van 27 September 1909 (Staatsblad no. 323) zullen worden benoemd bij de arrondissements-rechtbank te 'sGra- venhage, 1 vice-president, 1 rechter, 1 sub stituut-officier van justitie, 1 substituut griffier bij de arrondissements-rechtbank te Rot terdam 1 vice-president, 2 rechters, 1 sub stituut-officier van justitie, 1 substituut griffier bij de arrondissements-rechtbank te Am sterdam 1 vice-president, 2 rechters, 1 sub stituut-officier van justitie, 4 substituut griffiers. Sollicitanten voor een of meer der boven genoemde betrekkingen worden uitgenoodigd hun verzoekschriften, voor iedere betrek king afzonderlijk, zoo spoedig mogelijk aan Hare Majesteit de Koningin iu te zenden. In de commissie tot het instellen van eien o-nderzoek naar de werking van heb Belgisch stelsel van ouderdoms-voorziening, ingesteld in de vergadering van den Bond vam Vrije Liberalen van 1 Mei 1.1., wer den benoemd de navolgende lieeremmr. J. van Sclvevichaven (Amsterdam), voorzitter mr. G. H. W. Delprat (RotCerda/m), mr. dir. J. E. Millard (Utrecht), jhr. mr. H. Smissaert (Den Haag) en F. J. W. Ibrion (Den Haag), secretaris. Stand dar landbouwgewassen op 26 September 1909. Het hieronder volgende overzicht van den stand der landbouwgewassen op 26 September 1909 is, onder medewerking van de Rijksland- bouwleeraren, samengesteld naar gegevens, ver strekt door de correspondenten van de Directie van dcu landbouw. Met het oog op den achterlijken stand der ge wassen tcu gevolge van den ongunstigen zomer verschijnt dit bericht 2 weken later dan gewoon lijk. Voorts worden ook mededeelingcn gedaan omtrent verschillende reeds geoogste gewassen, aangezien de uitkomsten daarvan aanmerkelijk van de verwachtingen, gepubliceerd in liet oogst- bericiit van *21 Juli j.l., afwijken. Het weer in den afgeloopen zomer verschilde in velerlei opzicht aanmerkelijk van dat in nor. male jaren. Dit kan in het kort door enkele cijfers, ontleend aan de maandelyksche overzich ten vau het Koninklijk Nederlandsch Meteorolo gisch Instituut t© De Bilt, worden toegelicht. (Do cijfers geven aan de gemiddelden over het geheelo land: normaal" beteekent het gemid delde over het geheele lanid gedurende do laatste 16 jaren) Temperatuur. 1909 normaal Mei 13 13 Juni 14 16 Juli 16 18 Augustus 17 18 Aantal dagen, dat de hemel voor meer dan 8/10 met wolken bedekt was. 1909 normaal Mei 2 7 Juni 12 8 Juli 15 8 Augustus 9 7 Neerslag in m.M. 1909 noiniual Mei 30 50 Juni 49 59 Juh 94 67 Augiusius 114 83 Aantal «lagen met meer dan 0.1 m.M. regen. 1909 normaal Mei 9 13 Juni 15 12 Juli 21 13 Augustus 15 16 Aantal dagen waarop de temperatuur steeg boven 25 gr. C. 1909 normaal Mei 2 2 Jiuii 1 3 Juli 0 5 Augustus 4 3 Hiei uit blijkt, dat, vooral gedurende de maan den Juni en Juli liet weer buitengewoon koud, donker en regenachtig nas, terwijl zomersohe warme dagen zoo goed als niet voorkwamen. Dientengevolge was de ontwikkeling der gewas sen 2 weken en meer bij gewone jaren ten achter en kon eene normale vruchtzetting bij sommige gewassen, o. a. bij erwten, miet plaats hebben. an 4 tot 16 Augustus was het weer beter, zoo- dat de vroege gewassen konden worden gesneden en gedeeltelijk ook binnengehaald. Op 8 en 9 Augustus trokken zware onweersbuien over ons land, waardoor veel schade werd aangericht. Van 16 Augustus tot omstreeks 10 September was liet weder bijna onafgebroken regenachtig, zoodat de oogst geen voortgang kon nemen. De te velde staande gewassen begonnen nieuwe scheuten te vormen en wat gesneden op hot land lag of stond leed zeer in qualiteit. Van vele peroeelen haver en tarwe begonnen de korrels in de aren te ont kiemen In verband daarmede is het dan ook meer de qualiteit dan de opbrengst der meesto gewassen, die van het ongunstige weer te lijden heeft gehad. Mat in laatstgenoemde periode is binnengebracht, was voor het grootste deel daar voor niet gereed. Doch ook toen omstreeks half September er eenige diroge dagen kwamen, zijn ei nog veel producten in onvoldoenden staat van droogheid in de schuren geborgen. Op de klei hebben do meeste gewassen, dan ook niet meer dan matige uitkomsten gegeven. Daarentegen geeft de rogge op het zand zeer goede opbreng sten, waardoor m deze streken het jaar 1909, ondanks den slechten hooioogst en do dalende veeprijzen, nog grootendeels goed wordt gemaakt. Tarwe. De uitkomsten zjjn over het geheel slechts matig. De opbrengst is in Zeeland vrij •goed, doch de qualiteit is daar slecht. Hetzelfde geldt van de zomertarwe in Groningen. In, deize provincie zoowel als in Zuid- en Noordiholland had de wintertarwe een dunnen stand, zoodat opbrengst en qualiteit daarvan beide vrij slecht zijn. "°Èoe heeft in de zand- en veenstreken een zeer goed beschot gegeven, terwijl bij liet ber gen van den <x>gst de moeilijkheden niet zoo groot waren als bij de andere granen. Toch laat de qualiteit op vele plaatsen nog al te wenschen over. Er wordt reeds geklaagd over de geschikt heid voor het bakken. Gerst. De wintergerst heeft in Groningen eene goed© tot zeer goede, in Zeeland eene vrij goede opbrengt gegeven. De zomergerat gat overal slechts vrij goede uitkomsten. De kleur was slecht. Haver. De haver heeft door het ongunstige weer van alle koiensoorten het meest geleden. Aanvankelijk stond het gewas er zeer goed voor, doch bij de langdurige regens begon do haver door te schieten, vooral op de /.waardere gron den, terwijl later de korrels begonnen te kiemen. In sommige streken waren de hokken van lx/ven groen begroeid. Het grootste deel van de haver is in onvoldoend drogen toestand binnengebracht. Over 't geheel is de opbrengst in H.L. vrij goed, doch de hoedanigheid is slecht, het gewicht zeer laag. Koolzaad. Een deel van liet koolzaad heeft langen tijd in den regen op het veld gedegen, waardoor er veel zaad verloren is gegaan en do qualiteit sterk verminderde. Over 't geheel was de opbrengst vrij goed, de qualiteit vrij slecht. Geel mosterdzaad gaf vrij goede op brengsten van bepaald slechte qualiteit. Bruin mosterdzaad. De uitkomsten waren op «le klei in Noord holland vrij goed, op laagveen uiatig. Klaverzaad. Van deze teelt waren de uitkomsten verkregen in Noordibrabant slecht tot matig, in Friesland vrij slecht, in Groningen ma tig. Vlas. De oogst was in Groningen en Fries land goed, in Noordiholland vrij goed, in Zuid. holland en Zeeland matig. De qualiteit heeft vooral in het zuiden sterk geleden, doch het gewas was daar reeds te voren tegen hooge prij zen verkocht. Paarde- en andere boonen. Dit ge was geeft in het noorden des lands een vrij goed tot goed, in het zuiden en niidtlen slechts een matig beschot. Erwten. De erwien hebben wel het meest van alle gewassen geleden. Aanvankelijk waren de v«x>ru it zichten zeer goed, doch ten gevolge van ziekten en het ongunstige weer was de vruchtzettiivg slecht, terwijl gedurende het oog sten vele perceelen totaal zijn bedorven. Zoo is de oogst in Grondmgon mislukt tot slecht, in Friesland vrij slecht, in Noordiholland, Zuidlhol- land en Zeeland sledlit, in Noord'brabant matig. Ook het stroo is, vooral waar geen ruiters ge bruikt zijn, nagenoeg waardeloos geworden, het geen bij de hooge voederprijzen dubbel schade lijk is. Bruine boonen. De oogst is matig op «le klei in Noordiholland, in Zeeland, Zuidholland en Noordbrabant, vrij slecht op het veen in Noordholland. Kar w (j (oogst 1909). De oogs*t was goed in Groningen, vrij goed op de klei in Noordholland, Zeeland en Noordbrabant, en matig in Zuidhol land en op het veen in Noordiholland. Blauw maanzaad geeft een vrij goeden oogst in Groningen, Zeeland en West-Noord b ra - bant. In Noord- en Zuidholland was de stand, matig. Consumptieaardappelen. Hoewel de verwachtingen omtrent den aardappeloogst niet hoog gespannen ware», blijken opbrengst on qualiteit van dit gewas, waarvan vooral voor den landarbeider zooveel afhangt, tot dusver niet tegen te vallen. Zoo was de stand in Friesland goed. in de Betuwe vrij goed, in de Lijmers en de IJsselstreek goed. in Zuidholland, Zeeland en est-Noordbrabant vry goed, in Limburg zelfs zeer goed. Ook in de overige deelen des lands wordt de stand bijna overal goed of vrij goed genoemd. Alleen op het zand in Noordholland zijn «Ie aardappelen vrij slecht. De qualiteit schijut <x*k beter te zijn, dan men verwachtte. I Wel wordt in sommige streken, vooral op de laag gelegen peiceelen, geklaagd over hot rotten der i aardappelen, doch bijzonder groot is het percen. tage aangetaste knollen toch over 't geheel niet. I Matig wordt de qualiteit enkel genoemd in de veenkoloniën eu op het veen en het zand in NoordhoflandElders is zij overal goed of althans vrij goed. Fabrieksaardappelen. De fabrieks- aardappelen in de veenkoloniën zijn zeer ongelijk. De vroegste soorten schijnen de beste uitkomsten te geven Voorts zijn de welige peroeelen veel slechter dan de meer schrale. Aardappelen

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2