S'. 103. Tweede blad. 8"* Jaargang. Zaterdag 9 October 1909. KOLONIËN. BINNENLAND. AMERSFOORT ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post 1.50. fcfzoi.Jorlijke nummer: - 0.05. j Couran verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Advertentiönmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij do Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF 6 C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 Cents bij vooruitbetaling Qroote lettors naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. OOST-INDIE. Asalstent-resident Tangerang vermoard. Uit Batavia ontving de Nieuwe Cou rant het telegrafisch bericht, dat de assis tent-resident van Tangerang door een dis trictshoofd uit wraak is vermoord. Tangerang Ls de dicht bij Batavia gelegen hoofdplaats van de afdeeling van dien naam. Volgens den regeerings-almanak is daar assistent-resident de heer J. Dunnewold, sedert 1902 dien rang bekleedende en sedert April 1908 te Tangerang geplaatst. Bij familie van den heer D. te 's Gra- venhage was van het ongeval nog niets be kend. Grensbepaling op Nlonw-Gninea. Zooals bekend geldt tot heden als grens van liet Duitsch en het Nederlandsch ge bied op Nieuw-Guiuea de 141e graad O. L. Sedert lang werd dezerzijds de behoefte ge voeld, die te vervangen door een natuur lijke grens, een rivier, een gebergte of iets dergelijks. Lange onderhandelingen daarover hebben er toe geleid dat op 21 en 22 September j.l. daaromtrent besprekingen aan het departe ment van Koloniën zijn gevoerd tusschen vertegenwoordigers van beide rijken. Namens het Duitse he rijk traden op dr. Krauss, regeeringsraad, en dr. Leonard Schultze, buitengewoon hoogleeraar in de geologie aan de Universiteit te Jena, na mens Nederland prof. Wichmann van Utrecht en de heer Van Eerde, referendaris aan het departement van Koloniën, vroeger controleur bij het binnenlandsch bestuur in Ned.-Indië. Als een gevolg van deze besprekingen zal van Indië uit eene expeditie daarheen woe den gezonden tot bepaling van de grens. Van evengenoemde heeren zal vermoede lijk alleen prof. Schultze daaraan deelne men twee jaren geleden heeft hij een weten schappelijke onderzoekingsreis door ZuiJ- West-Afrika gemaakt. N. C. De luitenant ber zee Rambaldo heeft voor de afdeeling Batavia der Ned. Vereen, voor Luchtvaart een voordracht gehouden, welke door vele autoriteiten, o. w. de gou verneur-generaal, werd bijgewoond. Men is bezig een nieuwe telegrafische verbinding te zoeken tusschen Padang en Djambi met een zijtak naar Palembang. Over Soeroelangan en Bangko zal verder een tweede verbinding der Padangsche boven landen met Djambi worden gezocht. Sum. Post. Resultat en van het I n- landsch onderwijs. Men schrijft aan ,,De Loc." Een Javaansch meisje uit de dessa, dus behoorende tot de heffe des volks, bezocht eenige jaren geleden geregeld de gouverne- ments inlandsche school te Mayong in de af deeling Japara. Aangezien zij de eenige vrouwelijke leerlinge was, kleedde zij zich ter soorkoming van geplaag in jongensklee- ren. Het meisje was zeer ijverig, leerde uit stekend toen zij dus deze school had door- 1 loopen wilde zij zich verder bekwamen tot vrouwelijke goeroe (onedrwijzeresé. Dit ging zoo gemakkelijk niet, want de inlandsche onderwijzer vond dat het al heel mooi was dat zij als meisje de school had mogen be zoeken, doch dat het voor vrouwen geen pas gaf om zich voor het onderwijs te bekwa men. Een der Europeesche bestuursambtenaven, hoorde van het geval en door zijn tusschen- komst werd het ijverige meisje als volontair- kweekeling aan de inlandsche school ge plaatst. Gedurende dien tijd toonde het meisje een bijzondere energie; na 's mor gens in de school les gegeven te hebben en zich 's middags bekwaamd te hebben voor haar a. s. examen, gaf zij 's avonds nog, geheel belangloos en zonder bestuursaan- mosdiging, onderricht aan een 15-tal dessa- meisjes. Onlangs slaagde het meisje in het examen voor kweekelingvan de 100 candidaten was zij de eenige vrouwelijke. Er wordt thans alle moeite gedaan om haar in gouvernementsdienst te krijgen en ik wil hopen dat het energieke meisje spoe dig in het bezit zal zijn van een gouverne men ts-aanstellin'g Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Vrijdag 8 October. Geopend 4 uur. Besloten wordt alsnog naar de afdcelin- gen te verzenden ter onderzoek het wetsont werp tot verhooging vau de Indische begroo ting voor 1910. (Kosten van uitzending van den nieuw benoemden gouverneur-generaal). Ingekomen zijn de inlichtingen op een nader adres van den gewezen luitenant-ko lonel-intendant Douglas, houdende verzoek om vergceding voor geleden schade en eer herstel. Deze nadere inlichtingen worden in handen gesteld eener commissie, bestaande uit de heeren Eland, Van Vlijmen, Thom son, Schimmelpenninck en Van Hoogstra ten. De vergadering wordt gesloten. Berichten. Maaschappij van Neder 1. Letterkunde. Men meldt ons uit Lei den, d.d. 8 October: In de heden avond gehouden vergadering van de Maatschappij van Nederl. Letter kunde deelde Dr. P. C. Molhuijsen een en ander mede over het Nederl. Biografische Woordenboek, dat onder redactie van prof. dr. P. J. Blok en hem bij A. W. Sijthoff's Uitgevers-Mij. zal verschijnen. Hij besprak eerst de voorgeschiedenis der uitgave, hoe sinds de bekende Spectator-artikelen van Dr. WT. Meijer en Prof. Brugmans van 1898, plannen gaande waren om te komen tot een „nieuwen Van der Aa", die ten slotte zoo ver gevorderd zijn, dat de voor bereiding van een nieuw Biografisch Woor denboek thans in vollen gang is. De redac teurs hebben een groot aantal geleerden uit- genoodigd en van hen de toezegging verkre gen van een bepaalde groep personen de levens te beschrijven en Spr. noemde als voorbeeld hoe zij het werk verdeeld hebben de afdeelingen theologie en geschiedenis. Bij de eerstgenoemde groep zijn de te be handelen personen naar de verschillende ge zindten ingedeeld, bij de laatste is het ge- heele gebied in tijdvakken ingedeeld, b.v. tachtigjarige oorlog, tijd van De Witt, van Willem III enz. Daarnaast zullen andere geleerden het leven van een enkelen per soon beschrijven, dien zij tot onderwerp hunner onderzoekingen hebben gemaakt, als b.v. van Christiaan Huygens en Erasmus. De levensbeschrijvingen zullen beknopte, maar leesbare artikelen moeten zijnde ge raamde omvang van het werk, 15 deelen van 800 bladzijden met belangrijke artike len over bekende personen, veel data en fei ten, opgave der bronnen, enz. Niet enkel berichten over de zeer bekende personen, maar ook over minder bekende personen zullen worden opgenomen, daar toch in ieder woordenboek gezocht wordt naar din gen, die niet zoo voor het grijpen liggen. Daarna behandelde Spr. de wijze van uit geven, waarbij iets nieuws zal worden inge voerd. In elk deel toch zal een serie levens worden gegeven uit het geheele alfabet, dus van AZ. Het alfabetisch register zal zoo danig worden ingericht, dat alle behandelde personen gemakkelijk zullen zijn te vinden. Spr. eindigde met de mededeeling, dat een groot aantal geleerden hier zullen samen werken, wier namen in het eerstdaags ver schijnend prospectus van de uitgave zullen genoemd worden en die een waarborg geven, dat men eindelijk zal komen tot het lang verbeide, nieuwe en betrouwbare „Neder landsch Biografisch Woordenboek." Hierna hield Prof. dr. J. S. Speijer, hoog leeraar te Leiden, een voordracht over „het prototype van den heiligen reus Christo- phorus". De legende van den heiligen Christopho- rus, aldus begon Spr., behoorde in de mid deleeuwen tot de meest bekende en meest verbeide heiligenverhalen. De- reuzenbeel den, die hem voorstelden, versierden menige kerk. Zijne vereering was bij de massa diep doorgedrongen. Vooral in de eeuw, die aan de Hervorming vooraf ging, speelde hij de rol van een machtig beschermer, die voor alle kwalen genezing kon geven en den zee man redde uit doodsgevaar. Vandaar; dat hij het mikpunt werd van de bestrijdiug en den spot van degenen, die zich aangordden tegen de Roomsche afgoderij, wat in het tegengestelde kamp zwak verdedigd werd. Wat van Christophorus verhaald wordt, gelijkt ook meer op een sprookje dan op ge schiedenis. Hij zou uit het reuzenland af komstig zijn, een kondschap gehad hebben, ja, aanvankelijk een menscheneter geweest zijn, totdat, hij op wonderbaarlijke wijze be keerd werd. Hierna behandelde Spr. do bronnen van de legende, voor zoover zij tot ons zijn ge komen. Hij onderscheidde het eigenlijk ge zegde passie, de beschrijving van zijn mar teldood en bij behoorende mirakelen en zijne voorgeschiedenis. De eerste is vol gemeenplaatsen en leert ons niets van het probleem van de herkomst van de legende. Uit de voorgeschiedenis kan, men meer afleiden. Zij is ons echter overgeleverd in teksten en afbeeldingen, jon ger dan de oude documenten van de passie. Toch gelooft Spr., die zich hierin bij de gewone opvatting aansluit, aan de oorspron kelijkheid van de voorgeschiedenis, waar van de meest wezenlijke episode is bet over dragen van het Christuskind door den reus over de rivier. Die VQorstelling is uit zuiver christelijke motieven onmogelijk te verkla ren en op zich zelf allerzonderlingst. Spr. toonde aan dat zij dan eerst verstaanbaar wordt, wanneer men aanneemt, dat men hier te doen heeft met de christelijke interpre- tatie van een oorspronkelijk Buddhistische legende. Afbeeldingen van don reus-men- scheneter, dio den Buddhistischen Heiland draagt, zijn in streken waar Buddhisten en Christenen samenwoonden, door de Chris tenen zóó opgevat, dat zij op hun Heiland toepasselijk werden. De legende van een menscheneter van wanstaltig uiterlijk, die den Bodhisattwa, toen een prins, rooft en door den Bodhisattwa tot het ware geloof bekeerd wordt, behoort tot de vele overge leverde jataka's; o.a. staat zij~ op de reliefs van den Boro-Boedoer afgebeeld. Het Witte Kruis. De Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Wit te Kruis" hield in Amsterdam, onder voor zitterschap van den heer mr. II. J. C. van Tienen haa.- 51e algemeene vergadering. Onder luid applaus werd de mededeeling in ontvangst genomen, dat ook „Het Witte Kruis" zijne medewerking zal verleenen tot de oprichting der nieuwe vereeniging voor reddingswezen en eerste hulp bij ongeluk ken, waaitoe, zooals men weet, Z. K. H. Prins Hendrik het initiatief nam. Een 'crediet van f 100 werd voor di tdoel toege staan. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat het ledental van 28.376 tot 30.134 steeg. Blijkens het verslag omtrent het herstel lingsoord „Heideheuvel" over 1908 werd dit herstellingsoord bezocht door 318 pa tiënten, tegen 312 in bet vorige jaar. Ón der dit aantal waren 44 patiënten beneden den leeftijd van 16 jaar (42 meisjes en 2 jongens). Voor rekening der afdeelingen kwamen 75 patiënten, 156 op eigeu kosten. Het aantal verpleegdagen was 15418, te gen 14651 in 1907. Aan voeding werd uitgegeven f 7991, d.i. f 0.518, of ongeveer 1 cent minder dan in 1907. De totale ontvangsten en uitgaven be droegen f 17.098. Van de beschikbare rente ad f 5900 behoefde slechts f 5500 te worden gebruikt. Het tarief per dag wordt vastgesteld op f 2.75. Wanneer men zulks uitdrukkelijk verlangt, zullen, indien mogelijk, x-eligieu- ses of broeders worden uitgezonden. De begrooting voor 't jaar 1910 werd geraamd op f 27.315.31, zijnde f 1197.08 minder dan de vergadering in 1909 toe stond. De i.g. „spinale kinder verlamming" te Zutphen en omstreken. Dr van der Hagen te 's-Hertogenbosch schrijft over hel optreden van deze ziekte, wetenschappelijk bekend als poliomyelitis anterior acuta (aandoe ning var. de grijze :tof der voorste horens van het ruggemerg), o. m. bet volgende Het is een zeer bekende en niet zoo zel den voorkomende ziekte, die reeds in 1840 door Von Heine als een zelfstandige ziek- tevorm werd erkend en beschreven. De eerste gevallen dezer epidemie hier te lande deden zich einde Augustus voor te Warnsveld en omstreken en spoedig daarna volgde Zutphen; zoover ik kon na gaan bedroeg het getal aangetaste kinde ren tot heden veertien, waarvan drie met doodelijken afloop, terwijl in het naburige Laren één geval van „Genickstarre" ((bac teriologisch vastgesteld) met doodelijken af loop werd waargenomen. Bijna al deze gevallen ver loonden .et beeld der poliomyelitis anterior acuta, of schoon bij sommigen het bestaau eener i e- rebrale aandoening moet worden aangeno men, hetgeen met de jongste waarnemingen in Zweden en Hamburg dan ook in overeen stemming is. Dat bij zulke mate en wijze van verbrei ding het besmettelijk karakter dezer epide mie als vaststaande moet worden aangeno men, staat wel boven allen twijfel verhe ven, doch waar hier slechts éénmaal twee kinderen in éénzelfde gezin werden aange tast en de epidemie in 't algemeen tot wei- uige gevallen schijnt beperkt te blijven, 's de besmettelijkheid zeker niet zeer groot te noemen. De lethaliteit schijnt gering, ter wijl de prognose, wat betreft de volkomen genezing der verlamming, in 't algemeen genomen „twijfelachtig" moet worden go- uoemd. Naar de oorzaak dezer in haar epide misch optreden nog duistere ziekte, wordt allerwegen ijverig gezocht, doch tot beden zonder afdoend resultaat. Toch lijkt mij, zoowel om het beloop als om de wijze van optreden en de verspreiding der ziekte, do onderstelling niet al te gewaagd, dat het e- smettelijk agens bepaalde verwantschap zal blijken te vertoonen met bet virus der.z.g. Genickstarre. In dien zin en in die rich ting zal naar mijn meening het verder on derzoek naar de genese der ziekte moeten worden ingesteld en moeten ook de voor zorgsmaatregelen tegen verdere versprei ding worden genomen. Het isoleeven, het zij in- hetzij buiten bet gezin, het absoluut verbieden van alle intiem contact, liet ver mijden van speekseldruppels, het afzonder lijk houden van eet- en dringgerei, van zak en handdoeken en andere kleedingstukken schijnen mij met andere gewone voorzorgs maatregelen ten opzichte der lijders ten zeerste aangewezen, terwijl de waarschijn lijkheid, dat ook bij deze ziekte de bacillen dragers een rol spelen, niet over het hoofd mag worden gezien. De gezondheidscommissiën van Zutphen en Lochem zijn dan ook in dezen geest in haar ambtsgebied werkzaam geweest, tcr- w.^i alles is voorbereid om, waar dit in liet belang der lijders wenschelijk is, het ver richten der lumbaalpunctie te bevorderen on de spiraalvloeistof der lijders in het Pa thologisch Instituut te Utrecht aau een nauwkeurig microscopisch en bacteriolo gisch onderzoek te onderwerpen. Een M a a s-e n-W aal-kanaal. Men meldt ons uit Nijmegen Sinds het tot stand komen der Maasver- oeniging in Limburg, gevolgd dloor een toe nemende belangstelling, ook van regeerings- wege in het vraagstuk der Maasverbetering, rees in breede kringen van Maasbelangheb benden, zoowel in het land van Maas en Waal en den Noordbrabantschen Maaskant als hier ter stede, levendige belangstelling voor de verbinding tusschen de bevaarbare Maas en de Waal. Toen „De Gelderlander', ettelijk© maan den geleden, voor het eerst de aandacht ves tigde op de wenschelijkheid eener zoodanige verbinding, omdat daardoor een doorgaande waterweg gevormd zou worden van het Zui den naar het Noorden des lands en naar Duitschland, kwamen van alle kanten be wijzen van instemming. j verschillende lichamen, o.a. bij de watersoliaps- en gemeentebesturen, bleek de zaak groote belangstelling te vinden. In de N ïjnieegsc'he Handelsvereenigiug werd zij aan een uitvoerige bespreking onderworpen, en len slotte werd in deze vereeniging een motie aangenomen, welke bet bestuur op droeg, met het oog op de groote algemeene handels- en waterstaatsbelangen, bij het tot stand komen van deze verbinding betrokken, te trachten tot de oprichting eener Maas-eu- Waal-kanaalvereenigiug te geraken. Een aantal heeren, o. w. twee ingenieurs, een scheepvaartkundige, ©en dijkgraaf, koop lieden, enz. waren Vrijdag 11. op eene ver gadering uitgenoodigd, welke in café „Suisse" te Nijmegen gehouden werd. Daar werd na ampele bespreking besloten een uitgebreide vergadering bijeen te roepen om tot definitieve oprichting eener Maas-en- Waal-kanaal-vereeniging te geraken. De aanwezigen constitueerden zich tot een voorloopig comité, waarvan de heer W. Ni jwenhuizen, secretaris van den Midden standsbond, tot secretaris werd gekozen. Eerlang zullen tot alle belanghebbenden, ook in bet Zuiden en Noorden des lands, uitnoodigingen worden gericht tot het bij wonen van bovengenoemde vergadering, ten einde tot de oprichting der Maas- en-Waal- kauaalvereeuiging «e geraken. Roevers en inbrekers. Men meldt ons uit Zwolle: Een inbrekershistorie vond Donderdag voor de arro ndiss em en ts- re c h tb ank de ont- knooping Het was een nobel viertal, dat Maandag 26 Juli van dit jaar van Amsterdam naar Amersfoort spoorde. Het waren Teunis van Panhuis, 34 jaar; Jacob Grift, 28 jaar, Teunis Livenstroo, 41 jaar, allen geboortig uit Putten, en Martin Dekker, 28 jaar, afkomstig uit Amersfoort. Het zijn individuen, die vooral bij avond niet veel vertrouwen opwekken. Toen ze dan ook van Amersfoort naar Put ten wandelden, werden ze te Nij kerk aange houden door den veldwachter, aan wien ze vertelden, dat ze den trein hadden gemist en uit Holland kwamen. Den 27en Juli hebben ze zich in de strui ken en hooibergen om Putten opgehouden, want ze hadden in Amsterdam reeds een plan beraamd, om hu drie oude menschen, bij Putten, in te breken. Tusschen Putten en de zee wonen op een eenzame plek in de buurtschap Dosselaar, Wulfert Hoogenburg met zijn zusters, Hein tje en Gerritje. Oude menschen, van 78, 72 en 60 jaar, die r.iet onbemiddeld waren. Ze war©n 's avonds op den gewonen tijd te bed gegaan. Te middernacht werden zo wakker door het leven, dat een pink maakte op de deel. Heintje stond op, stak een lampje aan en ging naar de deel. Nauwelijks deed ze evenwel de deur open, of ze kreeg een klap tegen het hoofd, de lamp werd uit geblazen en zij zelve vastgegrepen, waarbij haar werd toegevoegd: „Houd je bek, of ik schiet je dood!" De oude stakker schrok zóó, dat ze niets meer 'heeft gezegd en op den grond zonk. De inbrekers hebben toen den ouden Wul fert een kussen op het hoofd gedrukt en diens zuster een rok over bet hoofd getrok ken. Als echte struikroovers hadden de ban dieten doeken over bet hoofd gedaan, en, terwijl drie de gevangenen bewaakten, beeft de vierde kasten en laden doorsnuffeld. Hij vond ruim f 600, benevens zilveren voor werpen, al» ouderwetscb horloge, zilveren gespen, knippen en beugel. Alles werd bijeengopakt, ook nog een hoe veelheid worst meegenomen, en toen zouden ge weg gaan. Ze waren binnen gekomen door een gat, dat ze in bel dak hadden gemaakt, en maak ten aanstalten om. door de achterdeur weg te gaan. De oude stakkers waren nog zoo vriende lijk om te zeggen, dat ze wel vóór uit kon den, en de schurken hadden de brutaliteit om te zeggen „Zorg dat je zuster op bed komt, want die krijgt het op de zenuwen. Wel te rusten samen Welgemoed trokken de vrienden weer op Amsterdam aan. Ze pakten een trammetje door 't Gooi. Twee stapten af bij de Muider- poort en twee bij de Weesperpoort. Langs verschillende wegen gingen ze naar hun vriendin MarthaDie lag nog te bed, maar voor goedé vrienden doet men iets, vooral wanneer het zilver rinkelt. En, terwijl 'het viertal zich op een boven kamer in Amsterdam vroolijk maakte over den welgeslaagden rooftocht, ging de oude Wulfert aangifte doen van den nachtelijken overval. Geen der roovers was hem bekend. Maar wel bij de veldwachters Navers en Le vers. Die hadden onmiddellijk vermoeden, reis den naar Amsterdam en na 2 maal 24 uur zaten de vogels in de knip. Dat was knap werk en de rechtbank be tuigde haar hooge tevredenheid over den. tact, den grooteii ijver en bekwaamheid, waarmede de zaak is geleid en zoo snel tot een goed einde gebracht. Het viertal bekende openhartig, 't Zijn goede bekenden van de politie, en Amster dam wordt door hun verdwijnen bepaald niet slechter Het O. M. bracht ook een woord van war me hulde voor den tact en het beleid van de veldwachters te Putten. Het vermoeden ligt voor de hand, dat door de gevangenneming van het viertal een einde is gemaakt aan de reeks inbraken en rooftochten in en om Putten. Het O. M. eischte tegen T. v. P. 10 jaar, J. G. 10 jaar, T. L. 8 jaar en M. D. 6 jaar gevangenisstraf. Mr. Gratama pleitte clementie. Tel. Kchool- en Kerknieuwe, Op den 19. October a. s. aal dloor prof. dr. H. Y. Groenewegen in hot Groot Auditorium dor Rijks-universiteit to Ledden een gedachtenis rede worden gehouden op den. 300sten gedenkdag van den dood van Jacobus Arminius, den stich. ter der Remonstrantsohe Broederschap. Bestemd voor waarnemend hoofd der Wil helm ina-school te Willemstad op Curasao, Mej. N. J C Kriiijn, onderwijzeres aan de meisjes burgerschool te Gouda. Door Burgemeester en Wethouders van Montfoort is, :n overleg met den districts-school- opziener, de volgende voordracht opgemaakt voor hoofd der openbare school: 1. W. J. M. L. Spit zen, onderwijzer aan eene byz. school te Gen- nop; 2. J. G. Koen, hoofd eener openb. schooi te Ambt-Vollenöioven3. B. Kookvaajj, hoofd der openb lagere school te Ottoland. Een ontslag-kwestie. Men meldt aan De Ned. Bij de Commissie van beroep, ingevolge art. 59 der wet op het lager onderwijs, ingesteld voor de bijzondere scholen van Haarlem en omgeying, is ingekomen een klacht van den heer Van don Berg, hoofd der oh rist. school te Bloemendaal, wegens aan hem verleend z. i. onrechtmatig ont slag, door het bestuur zijner school, gevormd door de _Ned. Herv. Kerk daar ter plaatse. Naar men zich herinneren zal. hebben deze wettelijk ingestelde oommissiën van beroep tot taak de rechtspositie van de onderwijzers te ver zekeren. Dit is, als we ons niet vergissen, het tweede beroepsgeval in ons land. dat aan het oordeel van dergelijke commissies wordt onderworpen. Na 52-jarige ambtsvervulling is aan da. G. J. van der Hoeve, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Someren, op zijn verzoek eervol emeritaat verleend niet ingang van 1 November. Ds. M. C. van Mourik Broekman, predi kant bij de Ned. Herv. gemeente te Gulpen, heeft om gezondheidsredenen bij het Prov. Kerkbe stuur van Noord-Brabant met Limburg eervol emeritaat aangevraagd. Ds. Van Mourik Broek man is pas 31 jaar oud en ongeveer 3 jaar als predikant werkzaam. Na in 1900 door het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland tot de Evangelie bediening te zijn toegelaten, nam hij het predik- ambt op den 25. Sopt. 1904 te Abbenbrook. Toen bij een jaar daar gestaan had. werd hij emeritus tot zijn intrede te Gulpen (16 Jan. 1907). Ds. G. A. van der Brugghen, predikant bij de Vlaamsohe afdeeling der Belgisclie Zen dingskerk te Brussel, die het voornemen koes terde om in dit najaar door de noordelijke helft van België per automobiel een propaganda-ovan gel isatiotocht te maken en voor dit doel in het, door hem geredigeerde, blad „Het Lamp ie" om steun heeft gevraagd, zal binnenkort aan zyn plan uitvoering geven. F/en aantal vrienden en geest, verwanten, in Nederland en in België, hebben in deze zaak aan ds. Van der Brugghen den go- wenschtou steun verleend. De 23ste Algemeene Nederlandsoho Zen- dingsoonferentio zal dit jaar gehouden worden to Amsterdam op Vrijdag 29 October. Dos avonds te voren zullen in een openbare samenkomst op treden de predikanten dr- J. 11- Slotemaker do Bruine, te Utrecht, en dr. B. Wielenga, te Arn hem. Het openingswoord op Vrijdag zal uitgesproken worden door den voorzitter ds. M. A. Adriani. Voorts zal prof. dr. Is. van Dijk, te Groningen, inleiden: Mohammed, ziin persoon en zijn stelsel; de zendeling J. H. Neumann: Do toekomst van liet Christendom op Sumatra; ds. H. Dijkstra, te Smilde: De kerkelijke Zending in de praktjjk.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1