X°. ÏOO Woensdag 13 October 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. DE WISKOTTENS. W JiiaryanKi AMERSFOORTSGH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoort f l.OO. Idem frauco per poet- 1.50. Afzonder'yte nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiönmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens by de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen Ut het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eeiv circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvra*» toegezonden. Kennisgevingen. Do Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanglueibbendendat blijken® mede- deeliiiig van den, lieer Comnniisaris der Koningin in de provincie Utrecht, de navolgende schiet oefeningen zullen worden gehouden Op 12 en, zoo noodlig op 13 October '09 van het fort Pampus. Er zal .worden gevuurd met kanonnen van licht, kaliber (6 c.M.), waarbij on veilig wordt gemaakt een sector begrensd dooi de waro richtingen N.-W. door Noord tot Z.-O. t. Z. (191°) tot op 4600 M. van het fort; Op 21 en zoo nloodig op 22 October a.s. zal eene gelijksoortige oefening worden, gehouden, waarbij de onveilige sector wordt begrensd .dooi de ware ri oh tóngen Oost tot Z.-O. t. Z. (56°) tot op 4500 M. van,' het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort Pampus eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeJiesohen wordt Bovendien zullen tegelijkertijd» en op dezelfde wijze roode vlaggen waaien van: de batterijen Diemerdam en Durgerdam, de Westbatterij na bij Muiden: en den kerKtoren te Muiderberg. Amersfoort, 12 October 1909. De Burgemeester voornoemd, WUUT1ERS. Do Burgemeester en, Wethouders van Amers foort doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van den 28. Sep tember 1909 is vastgesteld de volgende veror dening Verordening tot wijziging der Bouw verordening, vastgesteld op 28 Augus tus 1906. Eeniig artikel. In art. 2 der Bouwverordening, vastgesteld op 28 Augustus 1906, vervallen de woorden: ..ge metselde muren' ter hoogte van twee Meters uit de straat of den weg en ter dikte van minstens één ijsselsteen of door" en wordt in plaats van: „terzelfder hoogte" gelezen: ,,ter hoogte van.' twee Meters uit de straat of den weg". Tussohen het le en 2e lid wordt een nieuw lid ingevoegd, luidenide: De voet mag niet meer bedragen dan de helft van de hoogte van de afscheiding. In lid 3 wordt, in plaats van „bepaling" ge lezen bepalingen' Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Utrecht volgens hun bericht van deni 5 October 1909, 3e afdeeling, no. 3572/2377 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 12 October 1909. De Burgemeester en Wethouders voornoemd De Seoretaris, De Burgemeester, J. G. STENFERT KR0E8E. WUIJTIERS. Politiek Overzicht Parlementaire misère in Oostenrijk. Vau het besluit tot verdaging der zitting Van den landdag van Bohemen heeft de re- geeriug kennis gegeven in eene mededeeling in de Wiener Zeitung, die eene bittere aan klacht bevat tegen de elementen, die heb ben verhinderd dat dit lichaam aan het werk is kunnen gaan. Zij verklaart daarin, dat de verdaging het noodzakelijke gevolg is van de mi-slukkiug van alle onderhandelingen, die zijn ondernomen om den landdag tot wer ken bekwaam te maken. Maar de regeering is door den loop van zaken evenmin teleur gesteld als ontmoedigdzij volhardt veeleer in hare opvatting, dat zoo dikwijls eene poging tot bemiddeling is mislukt, dit het uitgangspunt tot eene nieuwe poging moet zijn. „Aan de beide nationale partijen zal we derom de vraag gesteld worden, of zij aan de bevrijding van ons staatsleven van de ondragelijke ketenen van een alles vergiftig den en verlammenden nationalen twist wil len medewerken of niet. Het antwoord op deze vraag kan hun niet bespaard worden. (Sedert jaar en dag wordt nu reeds de Duitsch-Czechische strijd op kosten van onze constitutioneele ixistellingen gevoerd. Do zelfvernietiging van de door den Duitseh- Czechisohen twist getroffen wetgevende lichamen gaat onophoudelijk voort; liet parlement echter is eigendom van alle vol ken en volkslagen van het rijk; zij kunnen van den Boheemschen twist alleen niet. leven, voor hen zijn er nog andere levens belangen, zij hebben het parlement noodig als de tribune van hunne wensclien en be zwaren en zij zullen zich^hiet zonder verzet laten berooven van alle verwachtingen, die zij aan de geboorte van het nieuwe volks huis hebben vastgeknoopt. Slechts eene op onderling overleg steunende regeling van de nationale kwestiën, die zeer goed moge lijk is, zooals lang is bewezen, kan de ver woesting tegenhouden. Sedert jaar en dag moeten de Oostenrijksche regeeitfcgen zich uitputten in den arbeid om de wetgevende lichamen voor de vernietiging door de wet gevers, de vertegenwoordigende lichamen voor de aanvallen van de vertegenwoordi gers, het recht van de kiezers op eene deug delijke parlementaire behartiging van liunne belangen tegen de gekozenen te bescher men. Maar de regeeringen alleen zijn niet in staat de verwoesting tegen te houden. De regeeringen kuuneu den vrede, den wapen stilstand slechts mogelijk maken en met alle middelen bevorderen, sluiten moeten hem de twistenden zelf". Het is niet enikel tot de twistend© parttijen in Bohemen, dat deze vermaning ztich richt. Tegen dien 20en van deze maand is de rijks raad maar Weenem opgeroepen tob heirvait- 'tiimg van zijne zittingen, en wie tusscihe-n de regels leest, ziet hierin ook eene vermaning aan ineit adres van die partijen in het rijks- parlement. De ondervinding, die in vroegere zittingen is opgedaan, leert volidioende welke kostellijke wapenen daar aan dte elementen, die leven van dein natio nal en 'tfwüslt, door het reglement van orde zelf aan de 'hand worden gedaan om den gang der wierkzaamheden te storen. Dezen zomer moest om die reden het parlement naar huis gezonden worden, om dat er geen kans was aan -den ernsitigen ar beid te beginnen. De Neoie Frede Prees© be richt, dat ook nu weder maatregelen worden genomen om door het indienen van „Dring- liichkeihsa'ntrage", voorst tellen oan de behan deling van het eene of ander onderwerp dringend te verklaren, te verhinderen dat die vergadering zich gaat zetten aan den arbeid, waartoe de regeering hare medewerking wenscht. Zij voegt daaraan intusschen toe, diaJt de regeevimg zelve aan het huis de ge legenheid zai bieden, nog voordat een „Dringlicflikeitsanti-ag" aan de orde komt, zacih met alile politieke mogelijkheden bezig te houden. „De minister-president baron Bieiierth zal een beroep doen op het huis om tot den positieven arbeid terug te keeren en zich te gaan bemoeien met de regeling van de nationale geschillen langs wetgevenden weg, in plaats van die door obstructie te ontwijken. Dezelfde uiitmoodiging wordt ech ter reeds tot de partijen gericht in eene ken nisgeving aan de regeering naar aanleiding van de verdaging van den Boheemschen landdag De regeering kondigt in deze ver klaring aan, dat zij in den loop van den winter nog eene nieuwe, laatste poging in Bohemen zal onder nemen, maar dat zij dan ook de verantwoorde!ijMieid voor eene even tueel© mislukking zal constateeren. Deze kennisgeving bevat indirect een démiemfi van de loopcnde berichten, die niet heb par lement maar de rogeering als ten dood© op geschreven aanduiden. De regeering schijnt hierdoor te willen zeggen, dat zij wel zeer gaarne bereid is het parlement te laten leven, maar diat zij bovenal zelf besloten is verder te leven. Als een van ons ipoet ster ven, laaf gij heit dan zijn, parlement!" Dit alles daargelaten, blijkt uit deze ken- niiiTgeving van de regeering ten duidelijkste, dat de parlementaire najaarscampagne in Oostenrijk in de volgende week onder zeer ongunstige omstandigheden zal worden ge opend Duitschland. De Siidideuitsclie Redohskorrespondenz be richt uit Berlijn, dat de rijkskanselier in den loop van den aanstaanden winter of tegen Paschien van het volger.de jaar, zijn plan denkt te verwezenlijken om den Koning van het verbonden koninkrijk, Italië een bezoek te brei.gen en met den léider van den Ita- liaansche buitenlandsche *»litiek Tittoni in persoonlijke betrekking té treden. Aan de Frankf. Ztg. wordt uit Berlijn be richt, dat rijkskanselier von Beitmanm Holl- weg bij die gelegenheid ook den Paus zal gaan bezoeken. De berichtgever noemit dat van zelf sprekendniet het bezoek van dien rijkskanselier is eene politieke gebeurtenis, maai- het achterwege blijven van dat bezoek zou zulks zijn. De groothertog van Saksen-Weimar heeft zich verloofd met prinses Feodora, de doch ter van prins Fried'ric'h vain Meaningen. De nu 33 jaren oude groothertog, Wilhelm Ernst was in eersten echt gebrouwd met de in 1905 gestorven prinses Karoline van Reuss oudere lijn. Dit huwelijk is kinder loos yeblevenDe bruid is eenie kleindochter van hertog George II van Saksen-Meinin- gen zij is 19 jaar. Frankrijk. Miiuiister-presideuvt Brianld heeft verleden Zondag te Périqueux eene rede gehouden, waarin hij verklaarde, diait hij in dit tegen woordige tijdperk van rust de republiek hoog boven de partijen wilde verhef ftenDe direct noodige hervorming is, volgens zijne verkla ring, de wet op de verzekering tegen den ouden dag van de werklieden em boerenar beiders. De repubLikeinsche partij moeit zich vrijmaken van plaatselijke belangen, opdat hot hart van geheel Frankrijk in haar slaat. De republiek zal de macht niet behouden als zij niet in staat is aan de republikednsche partij nieuw leven te geven. De rede gaf minder het parlementair pro gramma der regc-ering, zooals verwacht werd met het oog op de aanstaande najaarszitting, dan eene algemeene vermaning aan alle re publikeinen en Fransdhen. Engeland. Londen, 12 Oct. Lord Lansdowrue en Balfour waren hiedien morgen bij dien Koning op audiëntie. Z. M. ontving latei- den eersten minister Asquibh. Londen, 13 Oct. In de dagbladen worden de conferentiën van den Koning met Balfour, Lansdowne en Asquith lévendig be sproken. De meening wordt uitgedrukt, dat Asquith hiertoe het initiatief heeft genomen. De conservatieve bladen vallen Asquith aan voor wat zij noemen eene ongerecht vaardigde poging zonder precedent om zicli van de prerogatieven van de Kroon te be dienen, ten einde zekerheid te krijgen om trent de plannen van zijne tegenstanders, omdat hij de kans van algemeene verkiezin gen vreestzij verklaren, dat de au cl ie n- tiën geen verandering zullen brengen in den toestand, tenzij de regeerinig toegeeft. De liberale bladen zeggen, idat het niet anders dan natuurlijk is, dat de Koning zijn invloed aanwendt in verzoenenden zin, wanneer n:en aan beide kanten spreekt van een besluit. De Daily News zegt, dat er aan Liberale zijde verkeerde opvattingen zijn geweest over een compromis. Asquith is echter geen duim teruggewekenhot schijnt, dat hij den sterken arm heeft gebruikt met dramatisch effect en de crisis heeft te niiöt gedaan. Masterman, ondersecretaris in het Home office, zeide in eene rede te Kenndngton, dat als de zuiver wettige bemoeiing van het hoogste gezag is in richting van eene waar schuwing aan de lords om niet de grond wet op losse schroeven te stellen, "het niet aan ons staat te critiseeren of tusschen bedde te komen. Hij verklaarde, dat de begrooting zal doorgaan^ onverschillig of de lords baar aan nem c- n o f verwerpen De socialistische afgevaardigde Snowdéïi zeide te Blackburn, dat de Koruing populair is, maar dat een populaire Koning een groofer gevaar voor de democratie kan zijn «dan een despoot. Het is de plicht van den Koning raad te vragen aan zijne ministers. Londen, 13 Oct. Het landbouw departement heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij het vervoer zoowel per spoor als per schip van oude, gebrekkige of aan wou den lijdende paarden verboden wordt. Spanje. Ten bewijze dat het in Barcelona niog geenszins ruisHrig is, bevat de Inuparcial een opgave va n de bo momf plio f f ingendie daar in de laatste maanden, zijn voorgekomen. Op 7 Mei ontplofte een bom in die Boqueria- s tra af. op 8 Mei een in de Allta de San Pe- dro-straat, op dan 9dfen een in de Aldiama- straat, op den lldem een in de San Pablo- straat, op 23 Jumi twee in den Soriano- en in den Priineipal-sdhouwburg, op 29 Juni twee hi ha', koffiehuis del Circo Espanol, op 2 Juli een in de Marques del D nero-straat. Daarmee eindigde het bewind van dien gou verneur Ossorio, wien men, wegens zijne onmacht om het kwaacl tegen tie gaan, de bijnamen van slaapwandelaar en slaapmuts gaf. Onder xijn opvolger Crespo Azorin is het intusschen niet beter geworden. Op 21 Au gustus sprong een bom in de Ronida de San Pablo, op 22 een bij de Puerba de Santa Madrona, op 25 een in de Conde del Asalto- straat, op 28 een in die Marques del Duero- straa*, op 29 Augustus weer een in de Con de dei Asalto-straat, op 13 September een in de Huerta de Santa Madrona, op den 27sten een in de Oor.ide del Asalto-straat, op 28 een op de Plaza de Polacio. Diit zijn de officieel erkende aanslagen; van arndére zijde beweert men, dat er nog veel meer zijn gepleegd. Over de wijze waarop het proces tegen Ferrer te Barcelona is gevoerd, wordt uit Parijs aan. die Vossi'sche Ztg. berilchit: Die off'icieeille telegraaf heeft uit Barcelona een' bericht ovter de terechtzitting verzonden, dlat bestemd was het geloof te verwekken alsof in de openbare zitting getuigen waren verhoord en alsof Ferrer zelf gelegenheid had gelïad zich te verdedigen. Onafhan kelijke berichten uit Barcelona doleri nu zien, dat dit een© vervalsching van dio waarheid was. Inderdaad was er naimelijk geen enkele getuige opgeroepen. De aamklar ger bepaalde zich er toe, de verklaringen voor te leaen, die in dte protokollen van de geheime instructie vermeld zijn. Van eene confrontatie en een kruisverhoor dier getui gen kom d-U6 geen sprake zijn. Evenmin kreeg Ferrer het woord. Als hij wilde spre ken, dan wees men hem er op, dat hij im- mters een verdtediger had, die allies voor hem zou zeggen wat noodlig was. Zijne vrien- dieSa willen bepaald weten, dat hij ter dood is veroordeeldintusschen is het doodvon nis nog aan de bekrachtiging van liet hoog militair genteohtshof onderworpen. In de Temps vindten wij eveneens Ver meld, dat dte beschuldigd© op dte terechtzit ting nitet is ondtervraagd «n dat geen enkel© getuigq in het openbaar is gehoord. De ge tuigenverklaringen zijn eenvoudig voorge lezen door dien rechter van instructieliet zijn di»e, welke verzameld zijn door dien rech ter van i'Qsfruotie, die ze zelf op de zitting heeft voorgelezen. Een contradictor dtebat heeft niet plaats gehad. Onder het publiek waren velen van oor deel. dat eten© veroordeel ing ter dood zede lijk onmogelijk was. Men zegt ook, dat het doodvonnis, als het werd uitgesproken, nitet zou worden uitgevoerd. De Ko'niPng zou dö strafviermindering toestaan, die door den, aanklager zelf in overweging gegevten Bs dtez© heeft namelijk in zijn requisitoir niet uitsluitend d© doodstraf geëteehit, maar liet alternatief aangegeven van de ltevteaslange gevangenisstraf en de verbeurdv'erklaring van die goederen. P a r ij s 12 'Oct. Uit Madrid wordt aan de Temps- bericht, dat de censuur de verzending verhindert van mededeelingen. over het vonnis, dat door den krijgsraad over Ferrer is geveld. Men weet echter, dat het vonnis strekt tot veroordeeling. Perpignan, 1 2 O c t. De hier ont vangen inlichtingen bevestigen, dat Ferrer is overgebracht naar het fort Montjuich. Madrid, 12 Oct. De ministerraad "heeft het dossier van de zaak-Ferrer en het vonnis van den krijgraad te Barcelona on derzocht. De ministers moeten het vonnis bekrachtigd hebben en geweigerd hebben den veroordeelde voor gratie aan te bevelen. Het zou dus zeker zijn, dat het vonnis de ter doodveroordeling zal uitspreken. Oostenrijk. In de nieuwe zaak-Waihrmund heeft de deken van de juridische faculteit aan de hoogteschool te Praag eene uitnoodiging tot prof. Waihrmund gericht, niet te dralen met het leveren van het door hem aange boden bewijs, dat bij tegenover niemand eenige verbintenis heeft aangegaan over de wijze waarop hij zijn academischen arbeid zou verrichten. Het ministerie van onderwijs heeft thans goedgekeurd, dat prof. Wahrmund Ket door hem aangekondigde college over kerkelijk recht zal geven. RUDOLF HERZOG. Juffrouw Wiskotten deed, alsof ze het niet goedi verstaan had. Doch. hare op de tafel liggend© handen beefden. „Zeg het nog eens." Kunstschilder, moederIk wil schilde rijen maken, alles schilderen» wat mooi is, de mens©hen en den hemel en de aarde. Juffrouw "Wiskotten, bewoog de lippen. Haag gelaat, was grauw gewordten, en scherp groefden» zich de trekken van mond en kin. „Je bent zeker je catechismus verge ten „Moeder, luister dan toch eens „Hoe luidt liet- eerste gebod V' „lk weet 't niet, moeder, en dat heeft hier immers niets mee te maken." „En. God sprak deze woorden: Gij zult geen gesneden beelden cf gelijkenissen ma ken van datgene wat in d'en hömel, noch van datgene wat op aarde, noch van datgene wat in het water onder* de aarde is." „Maar moeder, dat is toch heel iets an ders. Dat is heel anders bedoeld 1" „Dat is niet andersDat staat geschre ven En daarvan laat ik me nog geen letter ontfutselen „Moeder, we hebben toch ook al die vrorrte keTk9childers gehad 1" „Dat waren geen hervormden." „Maar wel evangelische»." „Wat zich tegenwoordig allemaal al niet evangelisch noemtIk doe nitet mee aan die mode. Wat geschreven staat, staax geschre ven." „Moeder, laait u toch tob beter inzicht brengen 1" „Wal! Ik zou mij door mijn eigen kind laten terecht zotten. Heb je ook het vier die gebod» vergeten?" Wanhopig keek de jongen om zich heen. Zijn keel werd dicht gesnoerd. Daar zag 'hij, dat zijn© moeder naar bril e»n krant greep. „En ik word toch schilder l" schreeuwde hij door de kamer. „Ewald!" riep de oude Wiskotten uit. „Ik wordt kunstenaar 1 Ik wordt het! Eiï moeder zal het wteten 1" „Trek dam toch dadelijk naar de kermis of ga onder de komedianten 1" riep dte oude vrouw vertoornd uit en, sloeg met de hand op de tafel. „Dat is toch allemaal één, pot nat. Roman klodders, beeld'k ladders, theater- mtenschen, weet je waar die thuis hooren 1 In het helsche vuur! Allen bij elkander in het helsche vuur 1" „Onze grootste geesten „Dagdieven zijn het 1" Nog eenmaal sloeg de hand energiek op het tafelblad. Toen stond juffrouw Wiskot ten op om haar de keuken te gaan. De jongen rekte zijne hooge opgeschoten gestalte uit. „Moeder," zeide hij en, verspelde haar den, weg, „ik word van den winter twintig jaar. Ik ben oud, genoeg om over me zelf moe te kunnen beslissen. U bezondigt u, als u mij niet helpt." „Dat zal ik voor mijn God weien te ver antwoorden. Laat dat maar aan mij over." „Moeder, u wilt mij niet naar de acade mie zenden» „Liever zag ik je in het armenhuis." „U wilt mij niet ondersteunen?" „Geen cent geef ik je." „En u, vader?" De oude Wiskotten wenkte hem toe: heb geduld. Maar de jongen wilde geen geduld; meer hebben. „U werpt, mij er dus uit? Als een bedel'nar? Want ik ga, moetder, ik gal" „Je bed slaat altijd klaar." Toen ging de jongen met op elkander ge klemde tanden, de in, hem opwellende snik ken, onderdrukkend, langs zijne moeder heen de deur uit. In een der kamers, welke hij mei zijn broer Paul deelde, pakte hij eene oude basch in. Toen, overtuigde hij zich, dat hij het bankbiljet van honderd mark bij zich had, dat zijn vader htem ,na het met goed gevolg afgelegd examen heimelijk toegestopt had, trok zijne jas aam, drukte zijn hoed» vast op het hoofd en» nam tasch en porte feuille met teekeningen op. De voordeur sloeg dicht. De oudjes in de huiskamer keken elkander aan. „Moeder," zeide de oude Wiskotten, „als den jongen maar niks overkomt. Heb je 't gehoord, moeder? Hij is weg." „Vader," zeide de oude vrouw, en vouw de de bevende handen in; den schoot," „va der, we zijn iu de lijdensweek..." HOOFDSTUK VII. Eene week lang had de werkstaking die Wuppertaler industrie verlamd en haar ge- 1 dwongen met, groote opoffering van tijd en geld, haar garens dn fabrieken buitenaf te laten vervaardigen. De Wiskottensche fa briek had daarmede 'haar voordeel gedaan,. Daar zij alleen aan 'het werk gebleven was en met dag- en nachtploegen arbeidde, had ze het leeuwenaandeel der bestellingen, wel ke het herfstseizoen voorbereidden, voor hare rekening genomen. De eigenaren der fabriek, zelfs de vrouwen in de familie, had den nauwelijks eenige rust kunnen vinden. „Wilhelm heeft er verstand van," had Gustav Wiskotten tot zijne moeder gezegd. „Die motet den Engelse-hem het vuur na aan de schonen gelegd' 'hebben, dat ze bang voor de goede nakoming hunner orders werden.. „Aan hem is een advocaat'verloren gegaan." „Een adivocaatWillem wil niet regelrecht naar de hel varen." Sinds de jongste het huis verlaten had, was de oude vrouw nog harder geworden. Pascheni was voorbij, en toen de week ten einde liep, rookten in heb dal alle fabrieks- schoorsteenen. In dichte wolken kronkelden de zwarte rookmassa's boven de lang ge strekte huizenrijen, en de reiziger die, van den Rijn komend, van de Sonnborner brug plotseling bet dal gewaar werd, staarde ver baasd in den rookenden krater, waar drie honderd duizend menschelijke wezens ver blijven moesten. Tusschen de werkgevers en de arbeiders was eene schikking getroffen. Beide partijen hadden ingezien dat een la ten voorbijgaan der voordeelige bestellingen niet anders dan nadeel op zou kunnen leve ren, en daarom was men elkander met eischen en voorstellen tegemoet gekomen. De Zondagsche kleeren verdwenen in de kast, hunne eigenaars waren zich langza merhand reeds met hunne eeuwigdurende beste jas aan gaan vervelen. Ze hadden heimwee naar hunne makkelijke kielen, en de dagelijksche wandelingen vergoedden hun al spoedig niet meer de bekoring van het krachtige gebruik~van alle ledematen bij den arbeid. Toen na het Paaschfeest de hemel alle sluizen opende en, van 's morgens tot 's avonds bezig was de wandelwegen in brei te veranderen, toen de rest van het laatste weekloon opgeteerd was en de vrouwen lamenteerden, dat de ondersteuning uit de weerstandskas nog niet genoeg voor een zure haring was, als men met z'n zessen eten moest, werd het den stakers te benauwd tus schen hunne vier muren, en verlangden ze vurig naar hunne patroons, om slechts van moeder de vrouw los te komen. Zoo sloot men onder aannemelijke voorwaarden vrede, met de belofte, de paragrafen na opmaking eerier billijke balans vrijwillig door de werkgevers aan oene revisie onderworpen te zullen zien. De fabrieksschoorsteenen rookten, allen willen ze het verzuimde inhalen. Gustav Wiskotten zag het eni lachte. Hij had* deZen keer .het vet van de melk ge schept. Zijn gedragslijn had hen» onder de fabri kanten 'van het dal weinig vrienden ver schaft. Afgunstig© blikken volgden hem, hatelijke opmerkingen over zijn gebrek aan medewerking werden hem ruimschoots naar het hoofd geslingerd. Wordt vtrvolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1