M°. 118 8"* Jaargang* Woensdag 20 October 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. DE WISKOTTENS. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maaoden voor Amersfoortf l.OO. Idem frauco per post- 1.50. Afzonder: qte nummers- 0.05. Deze Courant rersohqnt dagelijks, behalve op Zon* en Feest* dagen. Advertentiönmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens b|j de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonntimmer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0..50. Elke regel meer - Dienstaanbiedingen en aanvragen 85 cents bij vooruitbetaling Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen Ut het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eesr circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvrat* toegezonden. Kennisgevingen. De Burgemeester vaa Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, volgens schrij ven van den Commissaris der Koningin in deze provincie, d.d. 18 October 1909, 4e afdeeling, no. 5681/3887. op 21 en zoo noodig op 22 October a.s. eene schietoefening zal worden gehouden van bet fort Pampus. Er zal gevuurd worden niet kanonnen van licht kaliber 6c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen Oost tot Z.-O. t. Z. (56 gr.), tot op 4500 M. van het fort. Op 20 en zoo noodig .op 27 October a. s. zal eene gelijksoortige oefening worden gehouden waarbij ,de onveilige sector wordt begrensd door de ware richtingen 0. N. O. door Oost tot Z. 0. t. Z. (78 gr. tot op 4500 m. van het fort op de dagen, waaro gevuurd wordt, zal van het fort Pampus een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening .halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen tegelijkertijd en op dezelf de wijze roode vlaggen1 waaien van de batterijen Dieneidam en Durgerdam, de Westbatterij na bij Muiden en den Kerktoren te Muiderberg. .Amersfoort, den 19 October 1909. De Burgemeester van Amersfoort, WU IJ TIERS. Politiek Overzicht. Ariu Fluland, Weder is een nieuwe slap gedaan tot be snoeiing van het zelfbestuur, waarop Fiu land recht heeft ingevolge do grondwet, <Ue nu eene eeuw geleden bij de inlijving van het groohvorstendom bij Rusland door Cza-ar Alexander I bezworen is, welke eed 6©dert door zijne opvolgers, ook door den tegen woondiigen Czaar, telkens bij de aanvaarding der regeering is afgelegd. Door heb reacts kort vermelde besluit, dab Keizer Nicolaas II onder dagteekeuing van den 7en October heeft uitgevaardigd, worden de inwoners van Finland tot aan het tijdstip, waarop de militaire kwestie definitief bij de wet geregeld zal zijn, van den dienstplicht vrij gesteld. Daarvoor moet echter Finland jaar lijks een zeker bedrag ais bijdrage voor militaire doeleinden in de Russische schat kist storten, en wel voor ieder van de jaren 1908 en 1909 tien millioen mark, welke soan in den loop van het laatste kwartaal van het jaar moet worden betaald. Met het besluit bob regeling van de mili- taiire kwestie in Finland is een ernstig con etitubioneel conflict geopend. Ingevolge de grondwet van Finland kunnen uitgaven en betalingen ten behoeive van den sitaat slechts gedaan worden met toestemming en na voor afgaand onderzoek van den landdag. Met heb oog op deze grondwebsbepaling, hebben alle partijen van den landdag te Helaing- fors, zelfs de conservatieve oud-Finsohe partij, hunne stem waarschuwend verheven tegen eene regeling van de militaire kweeue op eene wijze, die met de grondwet in strijd zou zijn. Ook de Senaat van Finland heeft uitdrukkelijk verklaard, dat eene regeling van de militaire kwestie buiten den landdag on tot een ernstig constitutioneel conflict zou leiden. Nog kort geleden is de staats secretaris van Finland, diie in Petersburg zijne standplaats heeft als trait d'union tussöhen de regeering van het grootvorsten- dom en de Russische regeering, naar Liva- diu gereisd om den Czaar te bewegen de militaire wet ter behandeling aan den land dag voor te leggen of althans daarover het advies in te winnen van de Russisch-Finsche verzoeningscommissie, die eenige maanden geleden is ingesteld. Maar dit alles heeft niet mogen batende militaire kwestie is door een machtspreuk van den Czaar be slist. Strikt genomen, is dit eene binnenland- sche aangelegenheid, die enkel Rusland en Finland raakt. Maar onwillekeurig is in dezen strijd tussahen den machtige en den zwakke de sympathie aan de zijde van Fin land, dat in den strijd om zijne adlmrin'- sltra'ieve zelfstandigheid dreigt te bezwij - ken. Wel hebben de Finnen vroeger het bewijs geleverd, dat zij met succes voor hunne rechten konden opkomen. Maar de omstandigheden kwamen hen toen te hulp de crisis, die ontstond tengevolge van den iampzaligen oorlog in het verre oosten, noopte de Russische regeering tegenover Finland in te bindón. Maar het was van Russische zijde geen ernstig gemeende ver zoening, die met Finland werd gesloten. Zoodra het onweer was voorbijgedreven, kreeg in Petersburg de anbi-Finsche stroo ming weer de overhand. En het valt niet te ontkennen, dat de Russische regeering in haar onwettig optreden tegen Finland' een krachtigen steun vindt in de rijkadoema, waardoor 't haar mogelijk wondt nu krasser op te treden dan vroeger. De meerderheid van de rijksdoema, van de rechterzijde tot de oktobristen, schijnt gezind te zijn meb de Russische regeering hand in hand te gaan. Dat kan men afleiden uit de wijze, waarop gezaghebbende leden van de doem a zich in den laatsten tijd hébben uitgelaten. Uitgebroken is het conflict nog niet, maar lang schijnt de uitbar&tdng nieit meer te zullen uitblijven. Acuut zal heb conflict worden, wanneer het nieuwe uitvoerend 'be wind dn Finland moet worden gevormd. Want d'e tegenwoordige Senaalt heeft zijn ontslag aangevraagd en zal slechts tot het eind. van deze maand de zaken blij.vein waarnemen. Eerstdaags zal dus een nieuwe Senaat benoemd moeten wonden. Nu schijnt het echter uitgesloten te zijn, dat een zoon van Finland bereid zal worden gevonden onder de bestaande omstandigheden het ambt van senator op zich te nemen. De Retech bericht dan ook, dat naar alle waar schijn lijkilieid eenige Russische ambtenaren te't senatoren zullen worden benoemd, waar onder de rector van het gymnasium te Hel- singfors Schemenow. Wat er verder volgen izal, is moeielijk te zeggen, maar ddt mag men zonder gevaar van tegenspraak voor spellen, dat een moeielijke tijd voor Fml- land in de naaste toekomst is te verwach ten. Duitschland. Te Weissenburg in Elzas is Zondag- een gedenkteeken onthuld voor de 1100 Fran- sche soldaten en 60 officieren, die daar den 4en Augustus 1870 zijn gevallen. De plech tigheid werd bijgewoond door een zestig Fransche officieren (onder wie de zoon van den ook in den slag van Weissenburg ge bleven generaal Donay) en evenveel Duit- sche. Het gedenkteeken is een hooge zuil, waartegen een engel staat, die in beide, zij waarts opgeheven handen, een krans houdt. Boven op de zuil een Gallische 'haan. België. Brussel, 19 Oct. Heden werd de buitengewone zitting ter behandeling van <Je liegierwe-t geopend. De afgevaardigde Furnémont vroeg ver lof om te in ter piel loeren over die zaak-Fer- rer, waarop de president opmerkte, dat deze vergadering bel'egd is ter bespreking van de leger wet. Dembloa kenschetste de terechtstelling van Ferrer als oen moord. Ook Van dhr velde besprak de afgrijselijke misdaad; hij voegde daaraan toe, dat thans 1200 personien iin Monjuich gevangen zit/ten. „Laat ons mie/er prijs stellen op bet lhvein van d:iie mannen, dan op dat van hem, dfie het woord van cle mentie na'et vond." De minés ter van buitenlands olie zaken pro- testfeerdie. Pepvn riep uit: „Weg met den Koning van Spanje!" Furnémont aeiide, dat de rogeeriing de ver- antwoor dielijktaterd op zich neemt voor cüe moorden, bedreven door de Spaansche regee ring, waarvoor hij tot de orde werd geroe pen. Vander vel lie noemde het Spaamsohe mi ni stierie een regeerimg van moordenaars. Deetrée werd ook tot de orde geroepen voor zijn zeggen, dat wij het recht hebben onze verachting in het gelaat te spuwen van het monster, dat Alfonso XIII beet. De interpellation werden aan liet einde van de agenda geplaatst. Frankrijk. Het handelsverdrag van Frankrijk raeft die Vereenig de Staten van Noord-Amerika ver valt den 31. Octo-bar en treedt feitelijk, om dat deze diag op een Zondag valt, reeds in den avond van 30 October buiten werking. De onderhandelingen tot verlenging van dezen termijn, totdat die Verdragen van de Voreenigde Statica met Duitschland en En geland zulillein vcrvalllon, lidbben ribt tot eein resultaat geleid. De Fransche reigee- ring bereidt daarom de noodige besluiten voor tot toepassing van het Fransche maxi mum-tarief op dlein Noord-Ameriikaanschjem. inveei-De minister van handel Jean Dupuy heeft de tariefeommissile van de Kamieir met dezen toestand itn kennis gesteld, en de com missie is voornleriuens aan die vergadering voor té stellen, dat twee zittingen per week zuillen worden gewijd aan de herziening van het tarief van invoerrechten, opdat de herziening vóór bet einde van Maart van het volgende jaar haar beslag kan krijgen. Die najaar&ziitting van dl© Kamler is gis teren! geopend zonder bijzondere incidenten Eene interpe'llatiie over die algeméén© poli tiek van die. rtegieorimg is niet ingediend. P a r ij s, 19 Oct. Naar aanleiding van, een verzoek van Flaissières om de regeering te interpelleeren over hare houding tegen over Spanje, verklaarde de minister van bui- tenlandsche zaken Pidhon, dat de regeering de behandeling van deze interpellatie niet kan toestaan. Hij zei de: „Het past ons niet ons te mengen in de staatkunde van vreem de regeeringenwij zijn met Spanje ver- 'bonden door hartelijke vriendschap, enten tes en overeenkomsten wij zullen die enten tes -en dlie vriendschap blijven aanhouden." De :Senaat verdaagde de behandeling der interpellatie voor onbepaalden tijd. P a r ij s, 19 Oct. De Kamer besloot Vrijdag a.s. de interpellatie van de socialis ten te behandelen over de wijze, waarop het politietoezicht door Spanje wordt uitge oefend in de Oostelijke Pyreneeën en over den oorlog in Marokko. Engeland. Londen, 19 Oct. De Koning zond aan mevr. Hofmeyr een telegram van rouw beklag, waarin hij wees op het verlies, dat Zuid-Afrika heeft geleden, en op de voor name plaats, die Hofmeyr innaan in het openbare leven van de Kaapkolonie. Als een bewijs van den kalmeerenden in vloed, dien de bemoeiing van den Koning met de politieke crisis uitoefent, wordt aan gehaald, dat lord Curzon in eene rede te Leeds wel den kanselier der schatkist met verwijten heeft overladen en het recht van het lioogerhuis om de begrooting te ver werpen heeft staande gehouden, maar niet heeft verklaard, dat het huis van zijn recht gebruik zal maken. Als het beste genees middel tegen de werkloosheid wees "hij de tariefsherziening aan. In tegenstelling hier mede verklaarde de minister van landbouw Carrington, dat hij eeue geleidelijke verbe tering van den toestand verwachtte en eene hervorming der. wettelijke regeling omtrent het grondbezit, en van een verdeeling van de groote bezittingen. Londen, 19 Oct. Vanwege de ar beiderspartij werd heilen aan den minister van buitenlandsche zaken, Sir Edward Grey, de vraag gedaan of de Britsche regeering pogingen in het werk heeft gesteld om te voorkomen, dat Ferrer zou worden doodge schoten, zonder dat hij voor den burgerlij ken rechter had terecht gestaan. De minister antwoordde, dat de regeering Jiiet kan afwijken van haren stelregel om niet tusschenbeide te komen of een oordeel uit te spreken over zaken, die het binuen- landsch bestuur van andere Europeesohe rij ken raken, wanneer geen Britsche onder danen daarin betrokken zijn of uit verdra gen voortvloeiende rechten worden verkort. In zulke gevallen is de regeering niet bij machte bijzondere iulichtingen te verkrijgen over de omstandigheden en feiten. „Deze regel wordt, voor zoover mij bekend is, ge volgd door alle Europeesche regeeringen in hare wederzijdsche betrekkingen en het zou geenerlei nut hebben daarvan af te wijken". (Luide toejuichingen op de banken der ministerieelen en van de oppositie). De socialist Grayson stelde eene motie tot verdaging voor wegens het, volgens zijne opvatting, onvoldoende antwoord van den minister en als protest tegen het feit, dat de regeering niet tusschenbeide wil treden ten behoeve van de gevangenen, die thans in Spanje opgesloten zijn, ten einde de behan deling van "hunne zaak voor een civiele rechtbank te verzekeren. Deze motie, die moest gesteund worden door 40 leden, vond slechts bij 18 leden steun en verviel daardoor. Grayson riep verontwaardigd uit: „Laf aards schandelijk De behandeling van de wet op de mid delen in de „report stage" is hedennamid- dag begonnen. De regeering heeft 250 amen dementen voorgesteldmen verwacht, dat hunne behandeling minstens veertien dagen zal vorderen. Geen der amendementen ech ter is van ingrijpenden aardde wet zal dus vermoedelijk het Hoogerhuis bereiken onge veer in den vorm, dien zij thans heeft. Spanje. Madrid, 19 Oct. Bij hef. begin der zitting had een levendig incident plaats tus- schen den republikein Sorriauo en den con servatief Pignatelli. De president luidde eenige bellen stuk bij zijne pogingen om de orde te horstellen. Ten slotte kon Moret aan het woord komen om de gisteren door mini ster-president Maura gehouden rede te beantwoorden. Hij verklaarde, dat de inlichtingen, déor den minister gegeven omtrent den oorlog in Ma rokko, geen verklaring geven omtrent het doel dat men eigenlijk aan hpt Rif nastreeft. Yender verklaarde ihij, dat 'het onbegrij pelijk was, dat de sc/horsipig van de consti- tutioneele waarborgen te Barcelona zoolang had geduurd, omdat de redenen om haar te handhaven niet meer aanwezig waren reeds kort na de gebeurtenissen, waaraan men een karakter en een doel toedidhtte, dat zij niet hadden. Gewagende van de betoogingen tegen het elericalisme en de Paus in de Duitsdbe en Italiaansche bladen, zeide Moret, dat hij, die door alle geloovigen het hoogst geëer biedigd moet worden, besproken wordt om dat {hij het recht van vergeving niet heeft uitgeoefend. Moret herhaalde, dat Maura iniet aan het bewind kan blijven. Hij drukt dé vrees uit, dat bet zal gaan a'ls met den bliksem, dóe d'e hoogste puniton trleft. Hij eindigt met te zeggen, dat als die ï'egeering zich niet wil overtuigen, dat de openbare meenitog h-a.tr afwijst en haar aftreden van het gezag eisoht, anderen zich misschien zich er imeê zullen belasten dit aan te toon an. Minister-president Maura wijst het ver wijt af, dat de regeering de gebeur tem is sien nfet heeft voorzien. Die rechtbanken in Bar celona passen die wetton op wettige wijze toe. De ernst van de gebeurtenissen een de indruk, in allle maatschappielijke lagen teweeggebracht, verhinderden de regeer in g dien Koning aan te nad'en aan de schuldigen gratie te verliöereenHet is onjuist, dat som mige gevangenien zijn doodgeschoten. De republikein Soriano valt hier der* minister heftig in die redede mmisteriéel'e afgevaardigden juichen dén minister toe; de zitting moet worden geschorst. Bij d'e hervatting van de zitting zegt Maura, dat het gerucht vaa ongerechtvaar digde terechtstellingen e'eia lage laster is. Morét zegt, dat de openbare meening mij afwijst; anderen zeggen het tegendeel. Dé volgende verkiezingen zulTen ons zeggen waar 't op staalt. Hij eindigt met te zeggen, dat er in Barcelona dene poging tot sociale of anarchistische revolutie is geweest. Tetr- wijl wij nog beziig zijn die te bestrijden, vraagt men ons, dat wij ons zullen terug trekken. Ik neem. daarvan nota voor de toe komst. De ministerieelen juichen Maura toe. De minister van binmtenlandscbe zaken, verklaart, dat hij de densuur op geen onkel blad heeft toegepast bolmlve op die van Bar celona. Het feit van den veldtocht, die werd gevoerd tegen bet zenden van troepen naar Mel ill a, verklaart dtetn oorsprong en die oor zaak van die gebeurtenissen. In Madrid en ,in Barcelona wérden tal van socialistische vergaderingen en an'airchiistische bijeenkom sten gelioudlen om oppositie tegen dien oor log te voeren. De beweging ontaardde fa eane revolutionaire agitatie. De minister levert een sobefcs van de bloedige week in Barcelona en verklaart d« 35 doou RUDOLF HERZOG. Ewald Wiskotten stiet heftig tegen een audereu zwemmer aan. „Hopla!" zeide hij en wilde verder gaan. „Ik zal je hopla 1 Je lijdt zeker aan ver volgingswaanzin?" Woedend keerde de jonge man terug en kwam met zijn bovenlijf boven het water uit. „Vlegel!' „Wat—r Op en neer wippend keken ze elkander aan. „Verduiveld, dat is Ewald Wiskotten... 1" Ernst Kolsch? Ik liad je met je drijvende haren niet herkend." „Blauwe plekken heb ik van je gekregen. Je hebt zeker .je vleosch in de garderobe aohter gelaten en slechte de botten in heb water geworpen?" „Sapperloot, ben ik dan zoo mager gewor den, dat het reeds opvalt?" „Als ik ir. jouw plaats was, zou ik me een costuum naar Engel schen snit laten maken of een spar broekje gaan dragen. Die zou den je zeer goed kleeden." „Alle gekheid op een stokje. Ik voél me heel wel." „Dalt dóet me pledzier," zeide de ander dlroog en wierp zich op den. rug. „Overi gens: Anna was in Düsseldorf. Waarom? Ja, hoe zal ik het zeggen? Om mijn goed te verstellen of om mij eens goed de waarheid j te zeggen. Beiden hield ze voor noodzake- i lijk. Ze laat je groeten. Brr nu krijg i'k kippeve'l'. Toch nog koud' 'het water. Koto me© er uit." Toen ze naast elkander naar hunne kamer tjes liepen, wierp Ernst Kölsch op zijn mak ker een onderzoekenden blik. En toen op zijne eigen, gespierde gestalte. Maar hij zeide niets meer. Ze droogden zich of, kleed den zich aan en slenterden naar de stad terug. Op den hoek der Alleestraat wilde Ewald Wiskotten zich van zijn gezel schei den. „Waarom? Ga je werken?" „Ik wil vandaag wel eens bij de Ziuters eten. Eu die zijn punctueel." „Ben jo bang voor je hospes? Eene slech te gewoonte. Die moet ge jezelf en hem af wennen." „Ik moet rekening houden: „Ah zoo. Ik begrijp het. Met de 'huur ten ac'h'ter. Nou maar, als ik Wiskotten heette!" „Wat zou dat?" „Die naam is tóch even goed als baar geld. Dien wisselde ik in." Ewald Wiskotten trok de wenkbrauwen samen. Zijn bleek, lang gezicht betrok eni vertoonde een trek, veel ouder dan zijne ja ren. „Ik draag dien naam voor mezelf al leen, en dus is hij niets waard. Nog niet!" Zijn gezel kneep eon oog dicht. „Deftig zie je er niet precies uit. Je hadt in allen! geval wel een anderen -kleermaker kunnen nemen." „Als ik je zoo niet aansta, hoef je niet met .mij rond te loopen." „Hoor eens even, we zijn hier niet in jul lie fabriek. Dien bevél enden tóón kan je wel voor je houden." „Adieu!" zeide Ewald Wiskotten kortaf, wierp het hoofd in den nek en liep met groote schreden voort. Een oogenbli'k aarzelde Ernst Kölsch. Toen behaalde zijne goedhartigheid de over winning, en snelde hij hem. na. „Zeg, Ewald „Wat wil je?" „Je vragen, of je van middag met mij eten wilt. Bij Schnvitz in het wijnhuis. Fijn, zeg ik je." „Ik laat mij niet vrij houden." „Kerel, ik heb immers een stuk ver kocht 1" „WatMet een ruk wendde hij zich om. „Waarachtig? Nee maar: een stuk? Welk dan en aan wien? Ernst, Heerejee, wat doet me dat 'n plezier! Nu komen' de Wupperthakrs op! Nu komen wij. Spreek dan tochl Wat voor een stuk?" Enxst Kölsch knipte een stofje van zijn elegant costuum. Naast den fabrikantenzoon in zijn afgedragen jasje geleek de werk- manszoon een voorname dandy. „Wat voor een stuk?" zeide hij kalm en knipte verder. „Een gas tra aal van „Een gastmaal van Plato?" „Nee, van Bacchus. Wat zou de wijn- Schmitz met eene andere philosophie moe ten doen dar met die, welke uit de druiven opstijgt?" „De wijn-Schraitz? Bij wien jij 's middags eet V' „Dezelfde. Je dacht zeker, dat ik minstens bij vorst Hcbenzollern op 't slot Jagerhof dineerde? Ik moet betalen als iedere an dere sterveling, en als ik niét betalen kan en toch honger lijd, dan moet ik schil deren." „Maar is die Sclimitz dan kunsthan delaar „Wijnhandelaar is hij. En een origineel lokaal wil hij hebben. Dat beschilder ik zoo peu a peu voor hem, als de rekening het verlangt. Nu is er nog slechts één zijwand vrij. Heb ik die ook eerst onder dé olieveTf gesmeerd, dan zal i'k naar een andier lokaal uit moeten zien. Waarom kijk je nu zoo verbaasd? Op -deze manier ontstaan1 hier in Düsseldorf de drukst bezochte kroegen, en de Maecenas en zijn artist voelen er zich wèl bij." „Wat heb je dan geschilderd?" „Een in de geheele stad als zeer feudaal bekend staand officier als Bacchus, oen paar aardige jonge meisjes, die met een panter om een druiventros vechten, weikeu de god hun toegeworpen heeft, en een dikke, doch- terrijke stamgast als zwaarmoedige Silenus." „Maar zullen die heeren zichzelf niet her kennen „Heb daar maar geen zorg over, ik he-b ze allen naakt geschilderd. Daardoor wer den ze mythologie." „Nu ga ik mee", lachte Ewald Wiskotten. Al zijn ergernis was verdwenen. Eene zwe vende kunstenaarsstemaniug was over hem gekomen. Zoo had hij het zich voorgesteld: Lachende zon, eene lachende levensopvat ting. Weg met het p'hilisterdom, leve de kunst! En hij had pijnlijk in een grauwen nevel rond getast, droefgeestig eu zonder weerstandsvermogen. Luchthartig en vol ver trouwen sprong de oudere makker in den zonneschijn: rond. „Jij bezit den. sleutel, Erust. Hoe-vindt men dien?" „Men hoeft slechte iets te 'kunnen", zeide deze, trok zijn schouders op en stak zijn arm in dien van zijni jeugdigen landsman. Bij wijn-Schmitz bewonderde Ewald Wis kotten tie wandschildering. „Goed hard", fluisterde Kölsch hem toe. En Ewald Wis kotten was zelfs brutaal genoeg te bewerqn, dat er in geheel Düsseldorf niemand was .die dit na zou kunnen doen, zelfs de direc teur der Academie, Pitter Janssen, niet. „U hebt zeker verstand van kunst?" vroeg de waard'. „De woorden komen bij u als schoon water." „Ik ben zelf schilder", antwoordde de jon gen trots. „Maar tegenover zulk werk kent men geen afgunst." Toen liet de waard gaarne toe, dat Kölsch hem zijn \ricnd als zijn gast voorstelde, en had er ook niets op tegen, dat na de eerste, de tweede flesch Kupferberg Gold haar kurk moest laten knallen. De champagne wond Ewald Wiskotten geweldig .op. Het bloed stroomde hem weldadig door de aderen, hij keek door een rose nevel, en weldra bereikte zijn durf het hoogtepunt. „Het is een schandaal, dat men zich op de academie zoo af moet beulen. Drie maan den zit ik nu als voor denzellfden Apollo. Eens van veren, eens van oprzij, eens van achteren. Op die manier zou je aan de edel ste schoonheid nog het land krijgen." „Scheld maar als het je goed' doet." „Heb ik geen gelijk? Ze moesten mij lie ver laten maken wat i k wil. Dan .zou je eens wat zien." „Wat dan?" „Ach, iets levends, iets eigenaardig», zoo iets, weet je. als nooit iemand invalt jij hebt het ook getoond." „Ik 1 Wat ken jiji dan vp.n mij?" „Nu hier dat bacchanaal." Wor4t vervolf/fl.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1