ar°. us. 8- Jnarxang. Maandag 25 October 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. DE WISKOTTENS. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Pet 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.(10. Afzonder; {j ke nummers- 0.05. Deze Courant rersehynt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiênmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 uur '8 morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRUS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 ««nU bg vooruitbetaling, Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedxgf bestaan zeer voordeelige bepalingen Ut het herhaald adverteeren in dit Blad, bg abonnement, lev oLrculair©bevattende de voorwaarden, wordt op toegezonden. Politiek Overzicht De nieuwe nëra in Spanje. Over de samenstelling van het nieuwe Spaansche ministerie is, wat de personen aangaat, niet veel bijzonders te vermelden. De minister van financiën Alvarado verte genwoordigt de democratische partijde minister van justitie is eene nieuwe ver schijning, al de overigen hebben vroeger reeds tot liberale ministeries behoord. Be langstelling wekt het met het oog op het Marokkaansche conflict de benoeming van Perez y Caballero, die Spanje in Algiers vertegenwoordigde. Uit het communiqué aan de pers verschaft na afloop van den Vrij dag gehouden ministerraad, krijgt men den indruk dat het nieuwe kabinet er niet aan denkt de actie in het Rifgebied te doen ver slappen, immers de bevelvoerende generaal zal kunnen rekenen op alle materieele en militaire hulp die noodig blijkt te zijn. Ove rigens heeft het ministerie toegezegd in het binnenland eene vreedzame en vrijheidlie vende politiek te voerenHersteld moet wor den hetgeen het kabinet Maura in den vreemde en in Spanje zelf heeft vernield. De constitutioneele waarborgen zullen onmid dellijk worden hersteld, de censuur zal wor den opgeheven, het dossier van het Ferrer - proces zal worden openbaar gemaakt, ten einde de publieke opinie voldoening te ver schaffen en het volle licht over deze zaak te doen opgaan. Men zal met alle middelen streven naar kalmeering der gemoederen, maar men zal ongetwijfeld beslist het hoofd bieden aan hen, die de instel lingen des lands bestrijden en de wet ten des lands overtreden. Tegen de reactie en tegen de revolutie, dat zal het devies van het nieuwe ministerie zijn. En indien het zich strikt aan deze opvat ting houdt, zou het zeer te verwonderen zijn als het daarbij niet den steun had van het overgroote deel der bevolking. Men ziet na melijk, als van zelf sprekend, ontbinding der Cortes en nieuwe verkiezingen tegemoet, daar het liberale kabinet klaarblijkelijk niet zal kunnen regeeren met eene conservatieve meerderheid. En het is alzoo waarschijnlijk, dat na afdoening der onmiddellijk te be handelen ontwerpen in zake de kosten voor den oorlog in Marokko, het parlement zal worden ontbonden. Toch zal in een land als Spanje, waar de geestelijkheid zulk eene belangrijke po sitie in het maatschappelijke leven inneemt, een liberaal bewind evengoed als een con- servatief-elericaal, met den clerus rekening hebben te houden, vooral waar beloofd wordt eene politiek te voeren, die er naar streeft den vrede tus6chen alle categoriën der bevolking te bevorderen. Ongetwijfeld zal de doorvoering der vrijzinnige beginse len hare heilzame werking niet missen en zullen reactionnaire maatregelen niet meer Worden toegepast, maar of de ommekeer in het bewind verder nog ingrijpende gevolgen zal hebben? Hoe .zal hot bijvoorbeeld met het onderwijs gaan? „Zal" zoo vraagt o. a. de Vossische Zeitung „de liberale regeering met den heer Moret aan de spits, den moed hebben, den clerus zijn onwettig onderwijs of liever niet-onderwijs mo nopolie te ontnemen? Zal ze er voor zorgen, dat het onderwijs in de eerste plaats wordt uitgebreid, en vervolgens in banen wordt gevoerd, waardoor het aan den invloed van clerus, van monniken en kerken allengs wordt onttrokken? Dat is de groote vraag. De weg is ruw en vol doornen. En wanneer eene Spaansche regeering werkelijk besluit dezen weg te bewandelen, dan is ze gelijk te stellen met de dapperste en verhe- venste heroën, welke de menschheid ooit heeft voortgebracht." In elk geval ware volgens het blad hare goeden wil gemakkelijk te bewijzen. Om een voorbeeld te geven behoefde de libe rale regeering slechts de decreten van de conservatieve regeering in te trekken, waar bij de scholen van Ferrer en die, welke naar dit model opgericht zijn, uil den weg wer den geruimd. Daardoor zou het uitzicht wor den geopend op een ontwaking der onder het Spaansche volk sluimerende krachten. Wat don eoonomischen toestand des lands- betreft, ook hier dient van onderaf te wor den begonnen. Want het vermogen der be zittende en heerschende klasse is niet ont staan door de samenwerking der werkende en leiding gevende krachten des lands, doch door de uitbuiting der koloniën. Maar sinds het verlies van Cuba en de Filippijnen is ook dit koloniale melkkoetje verloren ge gaan. En er zijn ondanks het, bij alle moei lijkheden, in de laatste jaren in Spanje bin nengestroomde vreemde kapitaal, nauwelijks de allereerste beginselen van een werkelijk uit het land zelf voorkomend economisch leven aanwezig. De conservatieve partij, welke geen moed had, ergens in het binnenland het mes der hervorming te zetten, greep in hare ver twijfeling ten slotte nog eenmaal naar het beproefde middel der oude Spaansche poli tiek, namelijk buiten de grenzen des lands op een goudmijn aan te vallen, welke zeker niet datgene zal opleveren wat men er van hoopt en aan de bevolking word't voorge- gooclield. Marokko zal Spanje niet anders brengen dan geld en menschenoffers. „De liberale regeering zal er goed aan doen zoo besluit de Voss. Ztg. dezen factor geheel uit haar economische politiek te schrappen. Maar het zal daarbij tot een vertwijfelde worsteling komen. Doch de roem, den weg tot ware verbetering te hebben ingeslagen, zal dan zeker des te grooter zijn. „Het geldt hier om het nog eens te herhalen de economische basis te vinden, waardoor duurzame verbetering ware te verkrijgen. Daartoe dienen de grenzen des lands zoo ver mogelijk te worden opengezet voor buitenlandsch kapitaal en buitenland- sche ondernemingsgeest, ondanks het getier der industrieele kloosterbewoners, die hier door in hun levensader worden getroffen en er natuurlijk aan moeten gelooven, wanneer deze weg tot bet heil des volks wordt inge slagen. Verder behooren beschaving en on derwijs te worden gebracht in breede krin gen, om het volk bekwaam te maken deel te nemen aan het nieuwe leven, waartoe het thans nog volkomen onvoorbereid en buiten staat is. Het geldt ook voor de pers den weg te banen, opdat zij zonder vrees of beven haar taak tot voorlichting des volks nako men, de dingen bij den waren naam noemen en tot afschaffing van misstanden bijdragen kan. Het geldtr in één woord, het heele gebouw van de fondamenten af tot het dak toe nieuw op te bouwen en nieuw in te richten. En hier kan men eenigszins angstig vragen „Hebben de Spaansche liberalen den moed daartoe en is Moret de man met den ijze ren bezem, welke in deze situatie noodig is?" Wij denken van niet. Het nieuwe libe rale bewind zal wed niet zoo krachtig be zemen als de Vossische, in haar bekende felle gebetenheid op de geestelijkheid, ver- laDgt. En de aandrang om zooveel mogelijk buitenlandsche ondernemingen in Spanje toe te laten, riekt wel een beetje naar eigen belangHet grootsch© schema door het Duitsche blad ontworpen, zal dan ook wel voorloopig blijven bdhooren tot de bekendekasteelen in Spanje. DuiUchland. B e r 1 ij n, 2 3 Oct. Volgens die Nord- dl&utschie Allgemeine Zeitung is de staats secretaris bij het ministerie van justitie, Nieberdiing, voornemens wegens ver ge ver tier den leeftijd binnenkort af te treden. Het gerucht dat de Saksische Bondsraad had voorgesteld, de behandeling van het wetsontwerp op de scheopvaarttellen uit te stellen, komt, vollgens een correspondent der Frf. Ztg. niet overeen met de feiten. Het is weliswaar juist, dat Saksen, tegen het voorstel is, maar van oen uitstel zou voor de beslissing der quaeetie geen voor deel zijn te verwachten. Wanneer de be handeling van het ontwerp in een algemee- ne zitting van den Bondsraad niet meer had kunnen plaats hebben voor het zomer reces dan ligt -dit daaraan, dat de Hessische regeering het tot nu toe niet eeios was over haar houding in de geheele quaeetie en daardoor het rapport over de commissiebe handelingen nog niet heeft uitgebracht. Nu echter de Bondsraad zijn zittingen heeft hervat, zal de behandeling van de scheep- vaarttollen binnenkort plaats hebben. In Saksen zijn bij de algemeene verkie zingen op de basis van de nieuwe kieswet, 14 conservatieven, 4 nationaal liberalen en 16 socialisten gekozen. In herstemming ko men 17 conservatieven, 2 burgerlijke can- didaten, 1 hervormer, 3 agrariërs, 29 nati- onaal-liberalen, 9 vrijdenkers en 3 sociaal democraten. De vorige Kamer bevatte 82 afgevaardigden, waarvan 46 conservatieven, 31 nationaal-ii'beralen, 4 vrijdenkers, 1 van de hervormingspartij en 1 sociaaldemo craat. Van groote beteekenis voor de stemming in het Duitsche rijk is de uitslag der Land- dags.rkiezangen in Saksen en Baden. In Sakse- is de conservatieve meerderheid uit eengeslagen, in Baden hebben de sociaal democraten een ongehoorde en onverhoopte zegepraal behaald ten koste van het conser- vatief-clencale blok. De nieuwe belasting wetten wreken zich I De vorige Tweede Kamer in Saksen be stond voor meer dan de helft, nl. 46, uit conservatieven. Bij de verkiezingen van Donderdag werden er slechts 13 gekozen en niet meer dan 20 komen in herstemming. Bedenkt men dat het aantal leden der Ka mer van 82 tot 91 gestegen is, dan beseft men welk een gevoelige nederlaag de con servatieven hebben geleden De sociaal-democraten daarentegen, die in den ouden Landdag een enkel mandaat hadden, kregen er meer dan eenige an dere partij, nl. 10 en komen in 53 van de 57 districten in herstemming. In Baden is het eveneens zoo gegaan. De partijen die zich met het odium belaadden der verwerping eener behoorlijke belasting op het bezit bij de financieele hervorming, dus het centrum en de conservatieven gin gen c'nrk achteruit; er vertoont zich een onmiskenbare neiging naa* links, die aich in een ontzaglijke vermeerdering van het aantal sociaal-diemocratische stemmen uit spreekt. Het succes der sociaal-democraten moet hun hoogste verwachtingen overtreffen zij rekenen met ten minste 16 zetels in de Twee de Kamer te komen Naar de „Badische Lan deszei Lung", het orgaan der nationaal-liberalen, opmerkt zijn echter de duizenden, die Donderdag voor de eerste maal soc.-democratisch stemden, noch overtuigde Marxisten, noch bloedige revolutionairen, maar voor het grootste gedeelte onschadelijke, brave staatsburgers, die verbittering over de onrechtvaardige nieuwe rijksbelastingen naar de stemhus dreef. Nu moeten, zegt het blad de libera len hun koelbloedigheid bewaren en alle krachten verzamelen tot het bereiken van hert groote doelde neerwerping van de con- servatief-clericale reactie. De „Badische Landes-bote", het orgaan der Badensche de mocratie, gaat verder en dringt op herha ling aan van het parool van 1905aanslui ting van alle partijen met inbegrip van de sociaal-democraten tot den strijd tegen cen trum en conservatieven. Geschiedde dat, dan zouden aan het centrum zes mandaten in de Tweede Kamer kunnen worden ont roofd. Ingeland. Londen, 24 Oct. Admiraal lord Charles Beresford publiceert zijn correspon dentie met minister Asquith, waarin hij er over klaagt, dat, in weerwil van Asquith's verzekering, dat de getuigenissen bij het laat ste onderzoek, in zake de marine, geen in vloed zouden hebben op iemands loopbaan, nu toch twee kapiteins, die getuigenis afleg den, van hun post zijn ontheven en op halve soldij geplaatst. Asquith, de verklaring van de admiraliteit voorui'tloopende, antwoord de, dat deze 'beide officieren op wachtgeld waren gesteld, volgens den gewonen loop der dingen en als resultaat van de reorganisatie. Lord Beresford antwoordde daarop, dat die verklaring van Asquith onvoldoende was, en gaf andere voorbeelden, welke, naar hij ver klaart, een illustratie zijn van de intimida tie en het stelsel van begunstiging, waar voor de admiraliteit in de laatste jaren be rucht wordt. Denemarken. Kopenhagen, 23 October. De Koning ontving hedenvoormiddag graaf Holstein, die de ontslagaanvrage van het ge heele kabinet overhandigde. De Koning ver zocht graaf Holstein voorloopig de zaken te blijven waarnemen. Hedennamiddag had een ministerraad plaats. Kopenhagen, 23 Oct. De leider der radicalen, Zahüe, is hedtenmidldag door den Koning in langdurige audiëntie ontvan gen. Morgenochtend zal hij opnieuw een on derhoud met den Koning bobben to<t bespre king van den politieleen toestand. He' aftreden van heb kabinet-Holstein kort na Christensens heengaan, is voorna melijk heb gevolg van de houding van Hol stein tegenover de rechterzijde. Een der woordvoerders van de rechterzijde had in de zitting verklaard, dat zijn pytij, nu de landverdedigingsohtwerpen waren afgedaan, zich niet meer verplicht gevoelde de regee ring te ondersteunen, maar bereed was haar tegemoet te komen., wanneer zij verder den. steun der partij noodig mocht hebben. Fe minister-president viel den spreker in de rede met de opgewonden uitroep „Ik heb de hulp van de rechterzijde nooit verlangd 1" En thans volgde een heftige woordenwis seling over de vraag of graaf Hole tem voor de vorming van zijn kabinet zich al of niet dc^r bemiddelaars den steun had verzekerd, vr.n de conservatieven voor de Landsverde diging s -o n twerpen Do rechterzijde moest wel den indruk krijgen of men haar bij deze onderhande lingen schandelijk had bedrogen, en daar graaf Holstein geei* woord van verzoening sprak, was de breuk met de conservatieven onvermijdelijk. De groep der radicalen, die de regeering vijandig gezind was, maakte onmiddellijk van dezen toestand gebruik om vrijdag haar motie van wantrouwen in te dienen, welke, daar de beleedigde rechter zijde het kabinet in den steek liet, met een kleine meerderheid werd aangenomen. Het ministerie moest toen wel aftreden. De reis van den Czaar. Racconigi, 23 Oct. De Czaar is alhier om 2 uur 27 aangekomen. Racconigi, 23 Oct. Bij de aan komst van den Czaar speelde de muziek hex. Russische volkslied. De Koning van Italië ging den Czaar tegemoet en de vorsten omhelsden elkander drie malen adhtereen. De burgemeester van Racconigi las een welkomstgroet voor, dien de Czaar vriende lijk beantwoordde. Racconigi, 24 Oct. Bij den heden avond gehouden gala-maaltijd bracht de Ko ning van Italië den volgenden* toast uit, welke door al de aanwezige personen staan de werd aangehoord: Uwe Majesteit is de gast van Italië en van mij, want het bezoek van Uwe Majesteit is de bevestiging van de oprechte vriendschap en de overeenstem ming in doeleinden welke onze vorstenhui zen, onze regeeringen en onze landen vereeni gen. De gemeenschap van belangen en ge voelens van sympathie, benevens de moed en de zelfverloochening der dappere Rus sische matrozen bij de groote rampen die ons onlangs hebben getroffen, dragen op nieuw er toe bij Rusland en Italië tot el- kandex te brengen. Het Russische volk en het Italiaansche leeren elkaar kennen en achten en onze regeeringen interpreteeren hunne gevoelens in het met andere mogend heden ondernomen streven tot behoud van den vrede. Ik heb het vaste vertrouwen met Uwe Majesteit- te kunnen samenwerken, om aan onze volkeren deze weldaden te kunnen verzekeren Ik dank Uwe Majesteit voor uw bezoek, terwijl ik mijn leedwezen betuig niet uwe echtgenoote, Keizerin Augusta, aan de zijde van Uwe Majesteit te zien, ten gevolge van den staat harer gezondheid, welker verbetering het voorwerp is onzer vurige wenschen." De Koning dronk vervolgens op de ge zondheid van den Czaar en de Keizerlijke familie De Czaar antwoordde in het Fransch De hartelijkheid waarmede Uwe Majesteit mij welkom heette, heeft mij diep getroffen. Door naar Italië te komen, heb ik ©en wensch verwezenlijkt, welke ik sinds lang .88 DOOK RUDO.LF HERZOG. Hij nam snel haar hoofd tusschen zijne groote "handen en kuste haar ademloos, waar hij maar kon. Toen sloop ze maar beneden. Nu teekenen I Componeeren.Den geluks- roes benutten 1 Doch "het werden sc'heeve lijnen, die "hij op het papier 'zette. Altijd dwaalden zijne gedachten af, Steeds zochten zijne oogen wat er niet was, en als in hui's de trap kraakte, luisterde hij aandachtig en trilden zijne vingers. Van opwinding brak hij de pijp houtskool in kleine stukjes. Nu moest hij zijne handen wasschem. En daarbij dacht hij aan zijn toilet. Brandend "heet steeg het hem naar 'het hoofd. Hij greep zijne jas met >de vingertoppen beet en draaide haar hij het venster om en om. De mou'wen glansden verdacht. Schuw, alsof hij een on recht beging, haalde hij zijne schilderkist te voorschijn en verfde de afgesleten plekken bij. Toen trok hij zacht zijne schoenen uit, sneed' met zij n zakmes aan de hielen en wreef ze glimmend. Schoon ondergoed had hij. En de 'hoed? Hij draaide hem in de handen om en om. Nu, dat was een artistenhoed, hoe schunniger hoe beter. Kwart voor zevenen patrouilleerde bij langs het Jan-Willem-standbeeld. Het geld droeg hij los in zijn broekzak. Yijf-en-twih- tig mark. Dat Ernst Kölsch dat geld hem juist heden op moedt dringen, was eene voorbeschikking geweest. Nu kon hij eene loge nemen. Geniet uwe jeugd, ze keert niet weer, floot hij.opgewonden. Waar bleef Gret ch en nu? De klok op het stadhuis had zeven uur geslagen. Zijn voetzolen prikelden. Om den eindeloos Langen tijd door te komen, begon hij te tellen. Van een tot zestig. Eene mi nuut had zestig seconden, maar iederen keer was hij veel vroeger dan de stad'huisklok. Teen gaf hij het op en rende in draf rondom het standbeeld. Kwart over zevenen kwam ze. „Gretchen maar het verwijt hleef hem in de keel steken. Als eene adellijke dame kwam ze hem voor. Het witke -toiletje om- golfde hare leden, de breede kanten kraag verhoogde de krachtige schoonheid der jonge buste, onder het sierlijk gebogen hoedje golfden hare lokken. „Kom gauw mee, dat we hier niet nog gezien worden. Hier woont zooveel volk." „Waar bleef je zoo lang, Gretchen?" vroeg hij onder het snelle voortloopen. „Het duur de eene eeuwigheid." „Ik had vader gezegd, dat ik bij Trin- chen. Kleuder in de Flingerstraat gevraagd was. Toen moes1! ük er nog expres heen, om daar de noodige inlichtingen te geven." „Maar dat zijn toch draaierijen." „Och jijDat is immers maar bedoeld als excuus." Dat begreep hij niet terstond. -Doch ze liet hem ook geen tijd er over na te denken. „Wat voor plaatsen neem je? Stalles?" „Loge. Dat spreekt tloch van zelf, als ik met jou uit ga." Ze kr.eep hem van vreugde in den arm. En toen trippelde ze no'g haastiger vooruit. In de circus-loge zat ze als een jonge dame. De voorstelling was haar onverscliilr Hg doch dat een paar Dusseldorfsche offi cieren haar voortdurend' door hun monocle fixeerden, vermaakte haar. Ook Ewald Wis- kotten werd met trots de oplettendheid ge waar, welke men zijne gezellin bewees. Toen echter gedurende de pauze de officieren voortdurend om haar heen draaiden, deed zich de jaloezie gelden. Ontstemd keerde hij met haar van de bezichtiging der stallen te rug. De voorstelling werd vervolgd. „Kijk toch niet voortdurend dien kant uit. De kerels worden onbeschaamd." „Maar 't zijn Ulanen-luitenanits. Dat zijn immers de fijnsten." Hij drukte hare hand. „Ik wil het niet, Gretchen." Toen. leunde ze beleédigd achterover. Na de voorstelling gingen ze zwijgend naast elkander over de Rijnbrug. Toen ze den oevetr naderden trad ze op de balustrade toe. „Dalt schip ziet er precies uit als het schip van Franz Stobben." En onverschillig slenterde ze verder. Hij dieed alsof hij deze opmerking niet gehoord had, diooh zijn hart klopte lu'idi. „Gretchen „Ga weg, je bent vervelend." „Willen we naar Schmitz gaan? Dat is een zeer voornaam wij'nhuis'Hij wist in zijn angst niets béters te bedenken. Ze nam terstond zijn arm en drukte die. „Ewald je Bij Schmitz waren nog slechts een. paar oude stamgasten. Zij ergerde ach en wilde dadelijk weer weg. Om haar te imponeeren, bestelde hij eene flesch Kupferberg Gold. Omdat bij .hiet merk nog van 's middags kende. Twee porties kaviaar liet hij bren gen. Ze keek oplettend toe hoe hij die at en proefde er met spkse lippen van. Toen lachte ze heimelijk achter haar servet. „Smaakt het?" „Fijn", knikte ze levendig, nam een flinken slok en trok voor de opstijgende belletjes liet neusje op. Toen had hij haar j wel willen kussen. En na een -half uur drong hij er op aan om huiswaarts te koeren. Doch nu was zij het, die niet weg wilde. Als eene prinses, die oour zou willen houden, troonde ze op haar rood flu weel en bank. Eindelijk tikte hij tegen zijn glas en betaal de, kleurend, don keflner. Het was hem geweest alsof de man de beschilderde kale plekken op zijn mouwen bekeken h'ad. God© zij dank, nu waren ze buiten. Hij omvatte G re taliën. Doch zij onttrok zich aan zijne omstrengeling. „Dat doen fijne lui niet Ze wilde daane zijn. Het kopje even achterover geworpen, de vingertoppen op zijn arm,.schreed ze ongenaakbaar naast hem 'voor't. Nu waren ize reeds in do Vol kerstraat. Ginds lichtten de kleine venster tjes van -de kroeg haars vaders. Boos liét hij haar los. Hij mocht -pas een kwtarbier na haar binnentreden.... Den volgenden morgen stond' zijne koffie als al tijd voor de kamerdeur. Hij li ad een zwaar hooft en een kloppende onrtuslt in liet bloed. De academie liet hij de academie. 'Langs den Rijn liep hij door dé vélden, zeer onbehaaglijk gestemd. In zijn zak rin kelde het geld. Hij haalde het aarzelend: te voorschijn en telde het. Het was vijf mark. Toen trachtte hij zich Gretchen voor den geest te halen en zich op het wederzien, te verheugen. Doch toen hij thuis kwam zat de oudo Zinaels met de meid alleen aan. tafel. Op zijn vraag naar juffrouw Gretchen ant woordde de oude kortaf, dat ze hoofdpijn had, omdat ze op eene verjaardag-partij ge weest was. Doch de oude jeneversmokke iaar wierp een spiedenden blik op hem Half dood ging hij op zijn bed liggen en sliep dien, middag en nacht dloor tot aan den volgenden morgen. Ook thans ging hij niet naar de academie. Hij wilde de compositie-opgaaf uitvoeren. Bijzonder nuchter voelde hij zich gestemd. Hij ontwierp en ontwierp, hij veegde uit en. corrigeerde. Hij nam een nieuw vel teeken papier en begon opnieuw. Tegen den mid dag vroeg hij Zinters of hij mee eten mocht. Aan tafel zag hij Gretchen. Zij begroette hem zeer koel, terwijl hem het hart bijna in de keel klopte. Toen echter haar vader een oogenblik opstond, om een klant een glaasje jenever m te schenken en de meid niet van haar bord, dait ze ijverig leeg lepelde, opkeek, lonkte ze hem snel toe en liet haar oogen schitteren. Daarna kwam haar vader terug en was alles weer zooals het geweest was. Doch do stralende oogen zag hij boven in zijn zolderkamertje altijd! nog voor zich, zijn jong bloed) klopte weder met meer ondernemingsgeest en. werklust, en met de volharding der Wisko Lien's gx-eep hij naar oen nieuw vel papier en ontwierp en schetste en worstelde met zijn stof, tot dat hij bij idë plotseling invallende scheme ring het papier niet goed! meer onderschei den kon. Dat het alvond geworden was had) hij in 'it geheel niet bemerkt. Hij ging naar beneden, om in de kouken iets te eten. Dé meid. was in den kelder om ©en paar krui ken te vullen. Uit de gelagkamer kwam Gretchen met een -blad! vol rood geverfde i kaaskorsten. Ze kéék om on zette het blad ueer. Toen voelde hij ook haar lichaam en Üaar kusl. „Pst...." zeide ze, en keerde neuriënd naar de gelagkamer terug, waar ze met- vaders oudo Rijnvarende vrienden kaart speelde. Vlug verorberde Ewald Wis- kotten in de achterkamer zijn avondeten. WortH vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1