BINNENLAND. koesterde Mijn eenige spijt is dat de ge- rondheid der Keizerin het niet veroorloofd heeft zich bij mij aan te sluiten, om even eens Uwe Majesteit dank te zeggen voor het bezoek, dat Uwe Majesteit wel ton onzent heeft willen afleggen op Peterhof en waar van wij eene aangename herinnering behou den De zoo sympathieke ontvangst in Italië ondervonden beantwoordt aan de oprechte vriendschapsbanden en aan de gemeenschap in wenschen en belangen die onze dynastiön regeeringen en landen vereenigen. De zoo levendige deelname van geheel Rusland in het onheil dat Italië in het vorige jaar ge troffen heeft en de weerklank die deze ge voelens in Italië vonden, zijn het welspre kende bewijs van de steeds wassende sym pathie tusschen de beide volkeren Ik heb het vaste vertrouwen, dat onze regeeringen op eene krachtdadige wijze er naar zullen streven deze gevoelens te onderhouden en door een standvastige en vertrouwelijke sa menwerking er toe zullen bijdragen niet al- leen pin Rusland en Italië nader tot elkaar te brengen, maar ook tot het werk van den algemeenen vrede. De Czaar dronk op de gezondheid van den Koning en de geheele koninklijke familie. Zaterdagavond is, zooals men onder de telegrammen kan lezen, de Czaar te Racco- nigi aangekomen. Uitgebreide maatregelen waren voor de ontvangst genomen. Do laatste dagen was de spoorbaan naar Turijn nauwkeurig nagezienVrijdag wa ren de laatste wegwerkers heengezonden, en hoeft de militaire macht de bewaking op zich genomen. Zeventien regimenten infan terie, een regiment Alpenjagers en drie regi menten cavalerie waren langs de lijn op gesteld. Bij deze krijgsmacht kwamen nog eenige duizenden gendarmen, politieagenten en vojr dezen dienst ontboden grenswach ters. De keizerlijke trein werd geleid door militaire ingenieurs, en onderofficieren der spoorwegbi igade. De stad was hermetisch afgefloten. Slecht» langs ©en enkelen weg mochten de inwo- nors, mit© voorzien van identiteitsbewijs, de stad veriaten of binnentreden. In den omtrek van de stad waren 10,000 man samengetrokken. De rechtsreeksche veiligheidsdienst werd waargenomen door ruim twee honderd beproefde ambtenaren Alle kamers in hotels en bij particulieren wareu door de overheid afgehuurd. Aan de pers was een plaats aangewezen c*p het terras van een restaurant om den intocht gade te slaan. De burgemeester van Rome is naar Ras- conigi vertrokken. Volgens het ,,Giornale d' It alia" moet de Koning, nn het bezoek van Keizer Nicolaas niet te Rome plaats heeft, den wensch uitgesproken hebben, in deze dagen den burgemeester van Rome in zijn nabijheid te hebben. Racconigi is feestelijk versierd; aan hoo- gft masten waaien Russische en Italiaansche vlaggen en de stationsstraat is in een ware via triumpbalis veranderd. Spanje. Madrid, 24 Oct. In den hedenna- middag gehouden ministerraad werd een on derzoek ingesteld naar den financieelen toe stand. I>e tegenwoordige begrooling zal al leen dienen om de uitgaven te dekken. De ministers o'verwogen vervolgens g<«ohikte maatregelen om het batig slot te kunnen be houden. Eeu delegatie van republikeinsche senatoren en Kamerleden bracht Moret een bezoek Moret verklaarde, dat hij binnen enkele dagen do Cortes zal heropenen, om den ecouomischen toestand wettelijk te rege len. Hij voegde er bij dat hij de constitu tioneel© waurborgen in Catalonië zou her stellen, zoodra de nieuwe gouverneur en an dere ambtenaren benoemd en op hun post zullen zijn, en dat de toestand in Catalonië alle aandacht zal hebben van de regeering, <1 ie zal trachten zedelijk en stoffelijk daar de orde te herstellen. Do bijzondere berichtgever van de Matin had een onderhoud met Moret, den voorzit ter van het nieuwe kabinet. Deze zeide o.a. Op mijn jaren Moret is 69 j*ar heeft do regeeriugsmacht geen aantrekking» 'kracht meer, maar toen ik de algemeen© ontevredenheid zag en het wantrouwen dat men tengevolge der slechte leiding in het buitenland tegen Spanje koesterde, besloot ik te gehoorzamen aan mijn vaderlandslief de. De nieuwe regeering zal een politiek volgen van verzoening en van toegevend heid tegen hen, die de wetten van het land en de sociale orde eerbiedigen. Zij zal on verbiddelijk maar rechtvaardig zijn jegens hen, die deze verstorenIk hoop dat de ernstige toestand, waarin Spanje ver keert, spoedig tot de geschiednis zullen behooron en dat onzo binncnlandsche en baitenlandsche politiek opbouwend zal kun nen zijn. Dezelfde berichtgever noemt als het pro gramma der nieuwe regeering, onmiddellijk horstel der grondwettige waarborgen te Bar. celona en Gerona, onmiddellijke opheffing der oensuur, uitgezonderd wat betreft de be- weging der troepen in Marokko, verhaae- ting van het einde van den veldtocht in hel Rif, amnestie voor politieke- en persvergrij- pen, de ruimste openbaarmaking van de stukken van het proces r'errer en ten slotte uitschrijving van verkiezingen binnen een paar maanden. Wat betreft de buitenlands*he politiek, zal het kabinet een politiek volgen, welke berust op de acte van Algeciras en de Fransch-Spaaneche overeenkomst. Daar de invloed der Kerk zich niet meer zal doen gelden, is te verwachten, dat do betrekkin gen tot Frankrijk zullen verbeteren. Jules Hodoman gee ft in den Matin", na zorgvuldig ingewonnen inlichtingen, ophel dering over de houding van Koning AJfon- sus in de zaak-Ferrer: Hij schrijft o. a. ,,De Spaan6che grondwet bepaalt, dat de Koning slecht* gratie kan verleenen na een beslikt advies van liet Kabinet. Wanneer bij een doodstraf de ministerraad de uit spraak van de rechtbank bekrachtigt, vraagt hij zelfs niet de toestemming van den Ko ning voor de uitvoering van hot vonnis. Van zijn kant weet de Koning, dat hij on grondwettig zou handelen, indien hij tegen over den minister-president een wensch in dit opzicht te kennen gaf. In de zaak Fermer heeft de Koning zeker de terechtstelling met. Maura besproken. Men meende aan hot hof dat Ferrer schuld had aan den aanslag op 31 Mei 1906, den huwelijksdag van den Koning en men ge loofde oprecht, dat hij de aanstichter was van de beweging te Barcelona. Maar van zekere buitenlandsche hoven waren raadge vingen gekomen togen de terech.stelling. Ten slotte had de Koning oedreigingen ont- vangen voor het geval Ferrer werd terecht gesteld. Alle overwegingen deden den Ko ning overhellen tot vergiffenis, maar de ministerraad meende dat deze door de anar chisten als vrees zou worden uitgelegd en, li ad de Koning zijn persoonlijk verlangen willen doorzetten, dan zou hij zijn gestuit op verzet van het kabinet en had dit moeten ontJ.aan en daardoor ongrondwettig ge handeld. De Koning moest dus wel zijn ministers laten handelen. Hedeman is er van over tuigd. dat als het tegenwoordige ministerie aan het bewind was geweest, de terechtstel ling i zou hebben plaats gehad- Percz Caballero, de nieuwe Spaansche minister van buitenlandsche zaken, deelde aan een redacteur van de ,,Giorna!e d'Ita- lia" mede, dat <5- :je zich in Marokko zou blijven handhaven, maar daarvoor achtte hij volkomen overeenstemming noodig iu dé eerste plaits met Frankrijk en verder met Engeland en de mogendheden, di> de Akte van Algecira* hebben onderteekend. De actie in Marokko zal ontdaan worden van haar karakter van veroveringstooi-. En tevens verklaarde de minister, dat de onderhande ling n.et het Vatikaan over een liberaal concordaat hervat zullen worden. Madrid, 24 Oct. De brochure be treffende de zaak-Ferrer, wedker verschij ning het vorige kabi.net reeds had aange kondigd, is thans uitgekonnen. Ze bevat het requisitoir van den procureur bij den krijgs raad. het rapport van dien assessor van ge noemden krijgsraad, het uitgesproken vonr nis, het rapport van dien audi'eur-generaal en het decreet van den kapitein-generaal, waarbij liet vonnis bevestigd wbrdt, bene vens een resumé van de militaire procedure, en de artikelen van het militaire straf wet- boek, betrekking hebbende op de gerechte lijke waarborgen, welke den beschuldigden verleend worden. Servië. Belgrado, 24 October. Het nieu we kabinet is samengesteld uit de oud-radi calen Pasjitsj als president van den minis terraad, Milanovitsj minister van buiten landsche zaken, Liouba Jovanovitsj van bin- nenlandsche zaken, Protitsj van financiën, en de jong-radicalen Zonjovitsj als minister van ©eredienst, Timotyvitsj van justitie, Prodanovitsj van handel, Doulovitsj van openbare werken, en kolonel Marinovitsj van openbare werken. Rutland. Petersburg, 230c t. De rijksdioe- ma is hedtennami'ddag geopend. Turkt] Een zeer moeilijke taak voor de Turkse he regeering, die echter zoo spoedig mogelijk ton einde moet worden gebracht, is het her stellen van ord© en rust in Albanië. Over de wijze, waarop zulks met het meeste succes kan geschieden, is men het tot dusverre in Turkije allesbehalve eens. Er is een partij, die het ruwe geweld der Albaniërs met even ruw geweld wil keeren en slechts heil verwacht van een krachtdadig doorge- zetten veldtocht en onverbiddelijke tuchti ging der opstandelingen. Daartegen echter verzet zich weder een andere partij. Deze wijst er zeer terecht op, dat een langdurige veldtocht de verbittering in het land zoo danig zal doen stijgen, dat binnenkort een algemeene opstand het gevolg zou zijn. Zij acht het due beter de gelden, die door di© aanhoudende en dikwerf nuttelooze veld tochten worden verslonden, aan te wenden ten bate van het land, door het aanleggen van straat- en spoorwegen en door andere werken, waardoor de ruwe bergbewoners der beschaving nader gebracht worden, zoodat zij zelf leeren i. zien, dat er voor hen meer voordeel gelegen is in geregelden arbeid dan in voortdurende rooftochten. Ook de meer beschaafde hoofden der Albaniërs zijn deze meening toegedaan.De regeering, die tot dusverre de Albaniërs dacht ten onder te brengen door steeds maar troepen te zenden, en slechts kon bogen op geringe successen, heeft langzamerhand leeren in zien, dat zij daarmede niet op den goeden weg was en een commissie benoemd, be- staa: ie uit den wali van Koseowa, den af gevaardigde majoor Ali Wassi Bey en den Moetessarif van Prizren, overste Hassan Bey, die te Mitrowitza zullen vergaderen met generaal Dj avid pasja en daar middelen zullen beramen, door welke men de Alba niërs kan verzoenen met den huidigen toe stand en hen tevens kan brengen tot meer dere beschaving, waardoor vanzelf aan hun voordurende rooftochten en aan de op standen tegen de Turksche regeering een einde zou komen. tirltktnland. Uit Athene wordt aan de Vossische Zed- tung bericht dat de bond van officieren al daar zou besloten hebben de partijleiders Theotokis en Rhallys benevens eenige an dere bekende Kamerleden gevangen te ne men en hen als gijzelaars voor de aanne ming van het program van hervormingen in de kazerne te doen opsluiten. Op de een of andere wijze kregen de beid© staatslieden kennis van dit voornemen en het gevolg was, dat sedert dien tijd de Ka mer allo vooretellen zonder eenig debat aan neemt. Athene, 23 Oct. De benoeming van kolonel Moschopoulo, gewezen prefect van Athene, als opvolger van Momferato tot hoofd der gendarmerie op Kreta, heeft een protest uitgelokt van Turkije, dat vreest, dat door zijn optreden do conflicten tus schen Turkije en Griekenland weder op nieuw zullen beginnen. Marokko. Uit Tang or wordt bericht, dat Donder dag een Marokkaansche deputatie van daar naar het Rif is vertrokken. De leider zal te Melilla blijven, terwijl de overige leden zich naar Nador, Seloean en Alhoecemas zullen begeven, waar zij, volgens 1ïun op dracht, den stammen zullen verbieden ver dere aanvallen op de Span jaarden te doen, wanneer deze niet verder oprukken. Oost Azië. Charbin, 23 Oct. De minister van financiën, Kokowzow is hier aangekomen. Allerlei. vBjörnson's dokter schreef Vrijdag aan Morgenblodat, dat het met den patiënt den laatsten tijd minder goed gaat, maar niet zoo of hij heeft Donderdag nog opgezeten en wu' gewerkt. Kopenhagen, 23 Oct. De rector dier universiteit alhier, heeft een ttellegram wan Cook ontvangen, waarin dleze die hoop uitspreekt, zijn particulieren secneltaris met zijn aanteek en ingen over ean maand, onge veer naar Kopenhagen te kun man zenden. De instrumenten kunncm eie<rst het vol gend jaar verwacht worden, Jakoetsk, 23 Oct. De expeditie, die uitgezonden was tot onderzoek van de kusten van de Noordelijke IJszee, is hier teruggekeerd. De expeditie heeft over een afstand van 3600 werst metingen gedaan langs de kust tusschen de mondingen van de Kolyma en de Lena, verschillende nieuwe baaien ontdekt en uitgemaakt dat het kust water van de Noordelijke IJszee grooten- deels ondiep is, rapar dat de mond van de Kolyma, die acht vademen diep is, bevaar baar is voor groote zeeschepen, v- In den zoölogischen tuin te Berlijn zijn te zioj een paar merkwaardige zwanen- bastaards van de gewone witte en de Austra lische zwarte (Cygnus afcratus), die beide in onze vijvers voorkomen. Ze zijn opgekweekt door eön liefhebber in. de buurt van Berlijn e«n hebben efeta zeer gelijkmatig wit en zwart getfeekend ve derkleed. Deze kruising is te -meer merkwaar dig, omdat hiier beidie zwanlen in voortdiirendle vijandschap lieven. vIn een bakkerswinkel in de Weber- stj-asse te Berlijn is Woensdagochtend vroeg de 22-jarige verkoopster, Allee Rakowski vermoord gevondenze had een messteek in de borst, haar toegebracht door een bij het lijk gevonden slagermes. De politie heeft den vcrmoedelijken moor denaar al ontdekt, mft&r nog nfet gepakt. Het is de kapper Jünemann. Het vermoorde meisje was min of meer aan den lichten kant en bezocht ijverig openbare danszalen, waar ze talrijke connecties met allerlei slag van bezoekers aanknoopte. Zoo ontmoette ze ook Jünemann. met wien ze langen tijd de relatie aanhield. Hij gaf zich eerst vopr jockey uit. Het meisje vond dit blijkbaar deftiger dan kapperen toen zij hoorde dat hij geen jockey wae, wilde ze van de liefde niets meer weten. Daarom schijnt de man haar vermoord te hebbon.. In zijn woning waar hij Donderdagochtend vroeg terugkwam en met de dochter van z'n hospita, met wie hij eveneens intieme relaties heeft, ont beten had, vond men een geheel met bloed bezoedeld pak kleeren. Ook zijn ondergoed zat vol bloed. De dochter der hospita be kende, dat het mes, waarmee de misdaad ge pleegd is, twee maanden in Jünemann's be zit was. Een blauwe broek, die hij droeg, ziet er uit of hij in de bloedpas geknield heeft. Singapore, 23 Oct. Volgens een Lloyd's bericht heeft de Nederlandsche mail boot .Koningin Wilhelmina", op reis van Amsterdam naar Batavia, brand gehad in de bunkerkolen. Er wordt nog steeds water ingejjompt, doch het vuur is nog1 niet ge- bluscht. Men gelooft dat het stoomsohip zelf slechts zeer weinig schade heeft. I>e Staatscourant van Zondag 24 en Maandag 25 October bevat o.a. die volgen de Koninklijke besluit benoemd tot officier in de Oramje-Nassau- oaxte mot de zwaarden de majoor A. Du four van het 8e regiment infanterie benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde met de zwaarden de kapitein H. C. A. de Book, van de grenadiers en jagers; benoemd tot directeur van liet postkan toor te Anna Paulowna J. Dijkstra, oom- mies-tiiulair dor posterijen eervol ontheven van het bevel over dë ,,Geop" en geplaatst bij het departement van marine de luit. ter zee le kl. J. J. die Vries. De gezant van H. M. te St. Peters burg, baron Sweerts die Landias, wordt over eenigo dagen te 's Gravenhage verwacht tot het doorbrengen van zijn verlof. De Tweede Kamer is Vrijdag uiteen gegaan om vermoedelijk tegen Dinsdag 9 November tot hervatting der werkzaamhe den weer te worden bijeengeroepen. De Ka mer zal alsdan nog een of meer dagen in de af deel in gen werken alvorens met de openbare beraadslaging over d»e> Indische begUooting te bogimnan. Installatie der Staats commissie voor de werkloos heid. De Staatscommissie voor de werk loosheid is heden, Zaterdag, 23 Octc/ker door Z. E. den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel geinstalleerd in de Trèveszaal met de volgende rede door den heer Talma gehouden. In zijn installatie-rede kende hij toe aan de commissie de tweeledige taak vooreerst na te gaan, in hoejvorre de Regeering over middelen 'beschikt om snel en voldoende in gelicht te worden over den stand van de binneniandsche arbeidsgelegenheid en den omvang en den aard van werkloosheid in de verschillende vakken en welke aanvulling deze middelen behoeven en dan te onder- zt>eken wat de Regeering kan doen, hetzij door steun van personen of corporaties, het zij zelfstandig, zoowel tot voorkoming of be strijding van werkloosheid, als tot leniging vu:i de gevolgen daarvan. Dat deze staatscommissie uit een zoo groot aantal leden bestaat, vindt zijn oorzaak iu den wensch der Regeering, dat bij hare be raadslagingen de moeilijke Vragen, waarvoor zij zich zal gesteld zien zoo veelvijdig moge lijk belicht zullen worden. Daarnaast staat het tweede deel harer taak, zeker het moeilijkste, wellicht ook het lelaugrijkste. De opdracht in het koninklijk besluit uit gedrukt, 'vraagt zeker in de eerste plaats practische voorstellen, en geen algemeen wetenschappelijke verhandelingen, maar een practische slotsom zal wel niet worden be reikt, zonder dat het onderwerp van alle zijden wordt bezien. Bij deze overweging zal liet van groote beteekenis zijn, dat practische ervaring en wetenschappelijk inzicht in de commissie bijeen zijn gebracht, dat het vraagstuk kan worden t «gelicht door werkgevers en ar beiders. dat ervarigen hier kunnen worden toegelicht verkregen bij ernstigen arbeid tot voorkoming en bestrijding van werkloosheid en dat onderscheiden overtuiging op maat schappelijk en staatkundig terrein zich hier zal kunnen uiten. De Voorzitter der Staatscommissie, de heer mr. M. W. F. Treu'b, antwoordde hier op in eene rede, waarin hij wees op het feit, dat. is de taak, welke de commissie is op gedragen op zich zelf reeds moeilijk; zij wordt dit nog meer, omdat naar algemeen hekand Is ds feitelijke gege'vens, welke de commissie als grondslag van haar onder zoek behoeft, bijzonder schaarsch en onvol ledig zijn. Dit brengt in de noodzakelijkheid, aan het werk der beantwoording Van de aan de com missie gestelde vragen een feitelijk vooron derzaak te doen voorafgaan, opdat zizich eon, zij het ook ruw en onvolkomen beeld kan "vormen van de werkloosheid, gelijk deze zich in het tegenwoordig tijdperk hier te lande in haar helaas zeer bonte verscheiden heid voordoet. Zonder zulk een zakelijkcn ondergrond zouden de antwoorden op de ons gesteld© vragen gevaar loopen, in stede van prac tische voorstellen gelijk door de Regee ring ook blijkens het zoo even door Uwe Excellentie gesprokene bedoelt theoret' sche en hypothetische bespiegelingen zoo al geen wetenschappelijk© 'verhan-delingeu te bevatten, Doch niet alleen wegens de schaarschte der gegevens, waarvan is uit te gaan, levert- het onderzoek, dat hen zal hebben in te stellen bezwaren op. Reed* het begrip werk loosheid is niet «cherp te belijnen en de verschillende vormen, waaronder dit maat schappelijk euvel zich voordoet, zijn niet streng te scheiden. Toch zullen julk een be lijning en zulk een scheiding moeten worden beproefd, Daarbij komt, dat -de werkloosheid in in tensiteit, aard en periodiciteit in de ver schillende vakken zeer uiteenloopt en dat de daarop inwerkende oorzaken zich in de ver schillende onderdeelen der ai*beidsmarkt al lerlei combinaties doen gevoelen. Spreker vertrouwde, dat de Regeering be reid zal zijn, de arbeidsverdeeling bij het onderzoek door de aanstelling van adjunct secretarissen, tot bijstand van den algemee nen secretaris, te vergemakkelijken. Wordt bij zulk eene arbeidsverdeeling het te bearbeiden veld bij stukken aan sub commissies in bewerking gegeven, de wijze van bewerking van die verschillende onderdeelen zal naar een algemeen door de geheele Commissie vast te stellen plan heb ben te geschieden. Anders zou de onmisbare eenheid in het onderzoek worden gemist. En is het vooronderzoek vooral wegens ge mis aan voldoende gegevens niet zonder be zwaren bij de beantwoording der vragen zelf zal er bovenal naar moeten worden ge streefd het onderwerp binnen niet te ruim gestelde grenzen te houdpu. De Staatscommissie voor het vraagstuk der werkloosheid heeft heden na hare instal latie door den minister van landbouw, des voor- en namiddags vergaderd, in welke bijeenkomsten werd overgegaan tot de ver deeling der commissie in subcommissiën en de samenstelling van een werkprogram en vragenlijsten. Wisselrecht. De Kamers van Koophandel van Gronin gen, Leeuwarden, Arnhem, Middelburg, Haarlem, Dordrecht en laatstelijk ook die van Rotterdam, hebben ter beantwoording van de haar toegezonden vragenlijst (ques tionnaire) aan de Regeering hare adviezen doen geworden met betrekking tot de aan staande regeling van het internationaal wis selrecht. DeAmsterdamscheRaads- verkiezing in IV. De R.-K. kies- vereenignvg in district IV heeft Vrijdag avoud besloten bij de herstemming voor den Raad de candidatuur van den heer Jacobus Polak te ^eunen. Blijkens bij het departement van Ma rine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser- dekschip Friesland, onder bevel van den kapitein ter zee E. de Haan, 23 dezer van Nieuwediep vertrokken, ter aanvaarding van den oefeningstocht in de Noordzee en den Atlantischen Oceaan. Een joviale reünie. Een aardig feest had Zaterdagavond plaats in de bovenzalen van den Restaurant Royal te 's Gravenhage. Voor 't eerst sedert 30 jaren vereenigden zich alle nog in leven zijnde leden der premotie adelborsten van het jaar 3879 aan een gemeenschappelijken disch ter herdenking hunner bevordering tot officier nu 30 jaren geleden. Van de aanzittenden waren er nog 10 in de actieve marine, terwijl de overigen zich een werkkring in de burgermaatschappij hadden gezocht. Op de keurig versierde tafel prijkten 2 miniatuur-oorlogsschepen, één van 't model van vóór 30 jaren, een ander van het thans vigeerende type. Menig oude herinnering werd opgehaald on verschillende dronken op de oude kameraad schap uitgebracht. Er heerschte een zeer joviale echt kame raadschappelijke stemming, zooals die spe ciaal onder zeelieden wordt gevonden en bij elk der deelhebbers zal deze reünie zeer ze ker de meest aangename herinnering achter laten. Landbou w-E n q t e. Naar het N. v. d. D. verneemt, zou het verslag tan de land'bouw-enquête beti-effende den toe stand der landarbeiders en wat daarmede samenhangt- welk verslag reeds weken lang ter verzending gereed lag doch om niet bekende redenen werd teruggehouden eer gisteren, Zaterdag, of uiterlijk Maandag ver schijnen. Gelijk bekend is, is deze enquête gehou den onder leiding van den heer Lovink. Bij besluit \-an den president der Fransche republiek zijn, naar wij vernemen, benoemd a. in de Orde van het Legioen van Eer tot commandeur, de heer H. j. Lovink, di recteur generaal van den Lrndbouw; tot officier jhr. A. Michiels van Kessenich, lid van de Eerste Kamer der Striten-Generaal te Nuth; mr. dr. C. Roest, administrateur van den Landbouw en dr. A. J. Swaving, in specteur bij de directie van den Landbouw b. in de Orde voor Landbouwverdienste (Mérite Agricole) tot officier de heeren Z. Th. de Jongh van Arkel, afdeeliugschef bij de directie van den Landbouw; J. A. Kee- man, kapitein bij het 8e regiment infanterie en Ch. L. Levoir te 's Gravenhage, alle we gens bewezen diensten bij het jongste 3e in ternationaal zuivelcongres te 's Gravenhage gehouden. In eene algemeene vergadering van het gerechtshof te 's Gravenhage heeft de in stallatie plaats gehad van den vroegeren vice-president bij de rechtbank te 's Gra venhage, jhr. mr. J. W. Quintus, als raads heer in het gerechtshof. De nieuwbenoemde raadsheer werd door den proc.-gen. mr. Reitsma welkom gehee- ton, terwijl de installatie geschiedde door 's Hofs president mr. B. Hulshoff, die daar bij den wensch uitte, dat na zoovele veran deringen in korten tijd in de samenstelling van het Hof, dit college nu eindelijk eens een tijdperk van rust zal zijn ingetreden. Ook opr. heette mr. Quintus van harte welkom, zijn vroegere loopbaan staat het H >i borg, dat hij een vaardigen opvolger zal zijn van mr, Storck, die de door allen gewenschte bevordering tot 'vice-president heeft gemaakt. Arbeidswet. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goed gevonden aan te wijzen als geneeskundige C. J. van Diermen, gepensionneerd dirigee- rend officier van gezondheid te 's Graven hage. Bij resolutie van den minister van Koloniën, van 22 October 1909, afd. D, no. 43, zijn Th. Vlaming en H. L. Dekking ter beschikking van den gou'verneur-generaal van Nederlandsch-Iudië gesteld, om te wor den benoemd tot derde stuurman bij de gou- vernements-marine in Nederlandsch-Indië. Bij resolutie van den minister van Koloniën, van 22 October 1909, afd. D, no. 33. is mei. F E. 8. Geyp ter beschikking van den gouverneur-generaal van Neder landsch-Indië gesteld, ten einde te worden benoemd tot hoofdverpleegster bij den hos- pitaaldienst daar te lande. Te Leiden overleed in den ouderdom van 58 jaren dr. J. G. Kramers, chef der 9e afd. van 's Lands Plantentuin te Buiten zorg. Begrafenis H. J. Klusse- n e r. Zaterdag om 3 uur is op Crooswijk be graven het stoffelijk overschot van H. J Klussener, bekend cargadoor en reeder te Rotterdam. Aan de groeve waren handel en scheepvaart in ruimen zin vertegenwoordigd. De jongste zoon schetste zijn vader en diens vele goede hoedanigheden, vooral als han delsman de groote schare aanwezige han delsvrienden getuigde van de achting, die zij hem toedroegen. De oudste zoon dankte voor de eer aan zijn vader bewezen. Begrafenis van Hattum van Ellewoutsdijk. Het stoffelijk oversc-hot van den heer J. C. vtwn Hattum van Ellewoutsdijk, lid der Prov. Statten van Zuid-Holland, is heden morgen op de be graafplaats Oud Eik en Duimen te 's Gra venhage ter aarde besteld. Veertig. De Koninklijke Vereeni- ging ,,Het Nederlandsch Tooneel" heeft, naar men verneemt, een ttooneeJspel in vier bedrijven, Veertig" getiteld, van den heer Willem Schürmann, aangenomen, ter spe ling in dit seizoen. De heer Jan C. de Vos zal de hoofdrol vervullen. De nieuwe Amsterdam se h e Beursplannen. Ten gtad- huize te Amsterdam is men reeds eenogen tijd bezig verschildende maatregelen te over wegen, ten einde te voorzien iftx 't gebrlek aan ruimte in dJe effectenbeurs. Het meest wordit gevoeld voor het plan, om het Beursgebouw uit te bouwen aam den achtergevel, im de richting van het Cen traalstation Daartoe zou het water van het Damrak worden gedempt, ongeveer bot waar. zioh thans dte derde aanlegstijgpr bevindt, en op dit gedempte gedeelte zou ee>n nieuw© effectenbeurs gebouwd worden. Deze aan bouw zou don, gelijk men weet, door een o ver bouw van het tusschengeliegen gedlaetl© Oudebrugsteeg met bet hoofdgebouw ver- bonden worden. Dit moet echter zoo bog repen worden, dat de Oudebrugsteeg aan beide einden van dit tusschengelegen gedjeelte een inzinking zon krijgen, zoodat zij tunnelsgewijze onder het. Beursgebouw zal doorloopen, met oen bo venverdieping van hard glas. Op djezo wijze hoopt men een goede verbinding' te behou den tusschen die effecten beurs, de goederen beurs en d'e graanburs, hetgeen voor allë drie noodzakelijk is. De tegenwoordige zaal van die effectenbeurs kan dam., zoo meende men, bestemd worden voor posterijen, tteflb- grafie of tieffefonie. Ten slot/tie is besloten, dat voor de drie voornaamste plannon, n.l. tot uitbouw aam den voorgevelaan den Beursstraat-zijgeved em aan den achter gevel door Publieke Wier- ken toeken ingen en kostenrekeningen zuliltem woirdeln gemaakt, waarna ze nogmaals met

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2