Portugal. Hot conflict dot is ontstaan tusschen den Portugeeschen liberalen min. van justitie Medeiros on het kabinet heeft zich als volgt toedragen. Krachtens bestaande en erkende wettelijke bepalingen loomt uitsluitend aan de burgerlijke overlieden in Portugal het recht toe, leeraars aan priesterse mioarie© aan te stellen of te ontslaan. I)e toe zichthoudende geestelijke autoriteit heeft alleen het recht tot benoeming of ontslag voor te dragen. Tegen deze bepaling vn heeft nu de bisschop van Beja, Sebastiao do Vasconcellos, twee professoren aan het dio- j eesar seminarie van hun ambt ontheven. De ei&ch van den miuister om zijn plicht na te komen, de beide docenten wow toe te latei en schriftelijk aan de regeering on- J der uitvoerige motiveering hun ontslag voor te stellen, bleef aanvankelijk onbe antwoord Ten slotte beantwoordde de pre laat oen tweede telegrafische opvordering met oen© uitdrukkelijk» weigering de mi nisterieel© bevelen na te komen. Hiermede was don minister van justitie de hand schoen toegeworpen en <le minister aam hem, vertrouwend op zijn goed reclut, op. Hij ontwierp een bepaling, waardoor hij den onwillige» bisschop tot rekenschap zou kinnen dwingen. Dit besluit nu heeft do ministerraad verworpen, en daarmed» de houding van don bisscliop gebillijkt. Me- deiros aanvaardde de oenig overblijvende consequentie en nam zijn omslag. Do houding der regee-ring, die men nau welijks had verwacht, toont duidelijk aan dat de kerk nog altijd de grootste macht in Portugal heeft en zelfs zes ministers en' toe kan brengen constitutie en wetten te schendenHet eerste gevolg van deze han delwijze zal zijn dat liet liberale blok dor regeling zijn steun onthoudt gevolgd door een desl der onafhankelijke afgevaardig den, zoodat de dagen in het kabinet We- cmislao de Lima wel eens getold konden zijn. De reis van den Czaar. Odessa. 28 Oct. Keizer Nicolaas is hier hedenavond aangekomen. De Czaar ging daarna aan boord van het jacht „Standart", dat onmiddellijk het anser lichtte. Rusland. Uit welingelichte bron verneemt de be richtgever van de New-York Herald te Pe tersburg, dat er tusschen .Rusland en Japan onderhandelingen gaande zijn. die moeten leiden tot een vér strekkende overeenkomst tusschen beide landen. Er zou n.l. sprake zijn van ©en entente, die, mocht zij tot stand komen, groote wijziging kan brengen in deu Lest and in het Verio Oosten. Prins Ito en minister '"Kbkowzef zouden, volgens dezeu berichtgever,, te Charbin niet uitsluitend economische en financieele quaestics te behaudèlen hebben gehad, maar waren ook van plan geweest de nlgemeene voorwaardeu vast te stellen voor deze over eenkomst. De gerussificeerde Finsche Senaat heeft Woensdag, onder voorzitterschap van den gouverneur-generaal Böckmann, -de eerste regeeringsdaad verricht. Zooals de Senaat thans is samengesteld, bestaat hij uit' zes oud-Finsche Senatoren, die op last van deu Czaar hun ambt nog tijdelijk moeten waarnemen, en vijf van Russische zijde aangewezen leden. In de vergadering werd de Keizerlijke oekase, betreffende de militaire bijdragen voorgelezen, en werd vervolgens een advies medegèdeeld van de Senaatscommissie, waarin wordt voorgesteld, een nieuw ver zoek te richten tot den Keizer-grootvorst, omdat in de oekase over de landmiddelen wordt beschikt, wat niet dan met toestem ming van den Landdag mag geschieden. Dit advies werd voor kennisgeving aange nomen, en zal niet in het 'protocol worden opgenomen. De oud-Finsche Senaatsleden legden de schriftelijke verklaring af, dat zij, wegens hun tijdelijk© ambtswaarneming, het beter vondeu niet aan de behandeling van de zaak doel te nemen, daar zij toch niet konden medewerken, om deze wilsuiting van deu monarch uit te voeren. De nieuwbenoemde Russische Senaatsle den hadden nu de handen vrijzij besloten tot publicatie van de oekase; slechts de Senat/ft- Kraatz stemde tegen, omdat ij niet genoeg bekend is met de wetgeving van Finland. Hadden de Oud-Finsche leden medege- stemd, dan zou het publiceeren van do oekase met 7 tegen 4 stemmen verworpen zijn In Helsingfors is het besluit nog al kalm opgenomen men was overtuigd, dat Rus land toch zijn plan, om de znak door de verordening te regelen, zou uitvoeren. De thansgeëischt© 20 millioen zijn voor de jaren 1908 en 1909. Voor de bijdragen der volgende jaren zal een voorstel aan den Landdag wordeu voorgelegd, om den schijn der coi-stitutioneelè rechten te eerbiedigen. Dat voorstel zal een jaarlijksche verhooging met .en millioen voorschrijven, totdat het jaarlijksche bedrag van 20 millioen is be reikt. Zoodra in Finland de persoonlijke dienstplicht wordt ingevoerd, houdt de bg- tnling van dit bedrag op Bulgarijë. Sofia, 28 Oct. De koning las een boodschap voor, waarin de pogingen tot ver sterking van de internationale positie van Bulgarije in herinnering worden gebracht en wordt medegedeeld, dat Bulgarije thans zijn financieele positie zal versterken. De koning bracht in herinnering, dat Rusland de eerste staat was geweest, die de onafhankelijkheid door den koning gepro clameerd, had erkend. Op voorstel van de regeering had do koning zijn erkentelijkheid getuigd aan Rusland en aau de andere mo gendheden. die gelijkelijk als dit Rijk heb ben gehandeld. Verder constateerde de koning eene alge- meene sympathie voor het koninklijke huis en vriendschappelijke betrekkingen tusschen Turkije en Bulgarije, welke de regeering nog wenscht te versterken, teneinde beide landen te verbinden door duurzame en sterke politieke en economische banden. Oriekenland. Athene, 28 Oct. Het bericht, dat de zee-officieren een ultimatum zouden bob ben ingediend en gedreigd zouden hebben het tuighuis te bezetten, is ab6oluut onjuist. Zij hebben enkel een bezoek gebracht bij den minister van marine om er op aan te dringen, dat de oude officieren zouden wor den afgedankt. De minister is van plan een wetsontwerp in dien zin in ie dienen. De correspondnt van de Vossische Ztg. te Athene meldt, dat de bevolking in twee kampen verdeeld. Het een» deel is bereid nieuwe lasten voorniilitair© doeleinden op zich te nemen, hel andere wil xan zulke lasten niets weten. Daartoe behooren ook de gilden. In de provincie worden bovendien d» be- toogineen tegen de afschaffing van de ge- rechtshoven en tegen de aanneming van de wetsontwerpen door de Kamer zonder be- roudssl aging voortgezet. Een bijzonder ernstige betooging is te Larissa gehouden, waar de bevolking met den burgemeester aan het hoofd naar de prefectuur trok en het gebouw omsingelde, oen een afdeeling soldaten op het plein verscheen, begaf de menigte zich naar het telegraafkantoor, be zette het cm zond een telegram aan de re- goering, waarin zij eischte, dat het ge rechthef van Larissa niet zou afgeschaft wordien. Men verlangde telegrafisch ant woord Dit kwam eenige uren later eu luidde.Handhaaft de orde, alle verzoe ken worden in overweging genomen." De correspondent van de Times meldt, dat de pas ingediende legerwet alle vrij- vrijstellingen van militairen dienst afschaft en den dienstplichtigen leeftijd van 21 op 19 jaar brengt. Voigons de nieuwe wet, zal het actieve leger met de eerst» reser- mee, waarbij ieder soldaat na tweejarigen diensttijd voor twaalf jaar wordt ingedeeld, meer dan 200,000 man omvatten. De tweede reserve en de nationale gard» zullen verder 250,000 man kunnen leveren. De jaarlijk sche uitgaven voor het leger zullen ondier dé nieuwe wet van 18 millioen drachmen tot 23 millioen stijgen, waarbij nog 3| mil lioen uit het fonds voor de landsverdediging. Egypte. Een legertje van 139 man is naar de oase Siwa gezonden om den moord te wreken op Metwali effende Helmi, de bestuurder van de oase en op diens drie agenten gepleegd. De dader Osman Haboel, het staatkun dig hoofd der oase, tevens vertegenwoordi ger der Senoessi, een geestelijke orde, staat zeer hoog aangeschreven en staat met vele Bedoeinenstammen in zeer goede verslandhouding zoodat. het niet gemakke lijk zal vallen dezen 55-jarigen, intelligen- ten boosdoener er-onder te krijgen. De expeditie is samengesteld uit een troep van het kameelruiterscorps en een aantal kustwachters, aan het hoofd staat luit. Machmoed bei Asmi, commandant- der politie te Gharbïjee. Volgens de Egyptian Gazette is men in Engelsche kringen een beetje onaange naam getroffen omdat er geen Engelsch officier meegaat. Vereenigde Staten. N e w-Y o r k, 2 8 Oct, Lovett is ge kozen tot president van de Southern Paci fic Railway als opvolger van Harriman. Allerlei. A n t \v er pc n, 28 Oct. De bladen ma ken melding van een nieuw cholerageval onder de geïsoleerden in het ziekenhuis te Boom. V e x j o e (Zweden), 2 8 Oct. Heden morgen is het armenhuis alhier afgebrand. Zes vrouwelijke verpleegden zijn omgeko men. M i 1 e t o, (Calabrië), 2 8 Oct. Het ob servatorium heeft een aardschok waargeno men vanavond om kwart over zeven. Genua, 28 Oct. In den namiddag heeft een zeehoos zich op de voorstad Foce gestort. De hoos wierp alles omver wat zij op haar weg ontmoette en sleurde over een grooten afstand allerlei soort van voorwer pen mee Fabrieksschoorsteenen werden neergeworpen, daken opgelicht-, boomen ontworteld, huizen overstroomd. Vele in richtingen moesten den arbeid staken. Slachtoffers zijn gelukkig niet te betreuren. Eenige menschen zijn gekneusd. Staten-Generaal. De ridderorde-zaak in de Tweede Kamer. In het gisteren verschenen verslag betreffende het onderzoek der begrooting in de afdeelingen der Tweede Kamer, lezen wij omtrent de beken de lintjesquaestie het volgende: In alle afdeelingen werden gedachtenwisselin- geu gevoerd ter zake van de in 1907 aan den heer R. Lehman verleende decoratie en hetgeen omtrent deze zaak bekend werd. Vele leden waren van oordeel, dat het voorgevallene van dien aard is, dat do Kamer zich aan eene be spreking daarvan niet mag onttrekken. Terwijl tot dusver ons land zich onderscheidde door de zuiverheid zijner politieke zoden en nimmer ge bleken is van het geven van ridderorden in ver band met politieke verkiezingen, hadden deze leden den indruk gekregen, dat door de wijze, waarop ten deze door den toen maligen minister van Birmeiilandsche Zaken gehandeld is, de goede muim der regeeriug niet zonder reden in binnen- on buitonland in opspraak is gebracht. Men achtte eene bespreking te meer toodig. omdat het hier betreft handelingen van den leider eener invloedrijke partij, die er hare eer in stelt op te komen voor hooge beginselen van moraliteit. Hier scheen te blijken, dat het vooropstellen van Christelijke leuzen geen waarborg geeft voor hot hoog houden van het gezag. Naar men meende, moeten de politieke medestanders van dr. Kuy- per in de verantwoordelijkheid voor zijne hou ding deelen, zoolang zij die houding verdedigen Ten einde zich te vrijwareu voor de beschul diging, dat zij zich ten deze zouden schuldig maken aan lasterlijke aantijgingen, uitgevochten om een politieke» tegenstander te treffen, stel den deze leden er prijs op, aan te toonen, dat de grieven, welke zij tegen de houding van den oud-minister hadden, lieruston op de door hem zeiven in ..De Standaard" van 29 Juni j.l. afge legde verklaringen. In de ereste plaats bljjkt uit die verklaringen, dat hij, terwijl hij minister was, herhaaldelijk, ook van den heer R. Lehman, gelden aannam voor de kas zijner partij. Tot dusverre was het, voor zoover men wist, regel, dat een minister zich onthoudt van elke bemoeiing met politieke verkiezingen. Afwijking var. dien regel is. naar men xnee. de. met goede politieke zeden niet ver. eenigbaar. In de tweede plaats erkent de oud- minister. dat hij omtrent het verleenen der rid derorde correspondomio voerde met iemand, die in echt Kngelsclien stijl bij de verkiezingen als agente zonder aanstelling optrad. Indien de aan dezelfde persoon gerichte brief, gepubliceerd in „Het Volk" van 1 Juli j.l., inderdaad van den genoemde afkomstig is, waaromtrent deze zich in zijne vei klaringen van 28 Juni natuurlijk niet kan uitlaten, dan blijkt, dat hij haar ook ge schreven heeft over eer.o aangelegenheid, de Utrechtsche universiteit rakende. Men oordeel de. dat het voeren van correspondentie, met be deelde persoon over staatszaken, niet strookt met goede beginselen van regeeri-ngsibeleid. Even min achtte men het behoorlijk, dat do weg aan gewezen word, waarop aanspraak op eene deco ratie kan worden verkregen, omdat daardoor de schijn is gewekt, dat het geven van decoraties door politieke consideraties wordt beheerscht. In de derde plaats verklaart do heer Kuyper, dat door hem in verband met de decoratie, niets is ontvangen, noch voor hein zelf. noch met eene bestemming voor eene verkiezingsactie, en dat er geenerlei verband bestond tusschen het ver leenen der decoratie en de verstrekking van gol den, ten behoeve der partijkas. De verzekering, dat hij niets voor zichzelf aannam, achtte men overbodig, maar van de juistheid der verkla ring, dat er geenerlei \erband bestond tusschen de decoratie en de verstrekking van gelden, ten behoeve der partijkas, was men niet overtuigd. De geloofwaardigheid, dezer verklaring wordt, naar men meende, niet versterkt door de om standigheid. d'at dr. Kuyper het noodig vond herhaaldelijk aan juffrouw Westmeijer te ver klaren, dat zoodanig verband was uitgesloten. Hij zegt. in Juli 1903 vernomen te hebben, dat de corsnl-generaal van Griekenland zich in na- tionalen zin verdienstelijk maakte, door aan do Nederl a ndscho krijgsgevangenen uit den Boeren oorlog. dio op een der Bermuda-eilanden waren geïnterneerd, de middelen to verschaffen om naar Nederland terug te keeren, alsmede door aan de Xederlandsche kolonie op Ceylon gelden te verschaffen voor den wederopbouw eenor inge storte kerk. Men meende, dat, indien deze fei ten aanleiding gaven tot het verleenen van eene decoratie aan den consul-generaal van Grieken land. de voordracht niot van den minister van Rinnenlandsche, maar van zijn ambtgenoot voor L'uiteiilandsehe Zaken had behooren uit te gaan. Verder merkte men op, dat, blijkens de memo rie van antwoord betreffende hoofdstuk III der Staats begroot ing voor 1903, reeds op 24 Sept. 1902 geene krijgsgevangenen op de Bermuda- eilanden en in Britsch-Indië meer aanwezig wa ren, en blijkens een bericht in het „Handels blad" van 29 Oct, 1902 reeds toen aan den mi nister van Biniienlandscho Zaken door iemand, die voelde voor onze nationale eer, het geheele bedrag was ter hand gesteld, dat nog noodig was voor de restauratie van de oude Nederland- sche kerk te Colomlio, op C'eylon. Het scheen dus niot aannemelijk, dat de oud-minister de beide door hem bedoelde feiten eerst in Juli 1903 zou hebben vernomen. Sommige leden waren van oordeel, dat de hierboven aangestipte feiten, in onderling ver band lieschouwd. voldoende vermoedens opleve ren om daaruit bewijs te putten, dat het ontken de verband wel degelijk bestond. Anderen gin gen niet zoover, maar achtten toch verschaffing van meer licht- omtrent deze zaak noodig. In verband met het bovenstaande werden van do regeering verschillende inlichtingen gevraagd. Eet spreekt van zelf, dat het tegenwoordige kabinet niet verantwoordelijk is voor eene in 1903 verleende decoratie, maar men vertrouwde, dat de regeer in g de Kamer zal willen inlichten omtrent de wijze, waarop ten aanzien van het verleenen van decoraties in het algemeen gehan deld pleegt te worden en van wat naar haar weten bij het vei'leenen van iyedoelde decoratie is gescliledOok wenschte men, dat zij haai oordeel zou uitspreken over de vragen van poli tiek beleid, waartoe het gebeurde aanleiding geeft. Men herinnerde hierbij, dat de minister van Financiën zich in 1868 bereid verklaarde in lichtingen te verstrekken, omtrent dé redenen waarom de uitgaven voor decoraties onder het bewind zijns ambtsvoorgangers het daarvoor too- gestane erediet hadden overschreden (Handelin gen 1868—-69, bladz. 251 en vlg.) en dat het ministerie-Röell ui 1894 aan de Eerste Kamer stukken overlegde, waaruit bleek, welke motie ven het vorige kabinet er toe hadden geleid, ontbinding der Kamer raadzam te achten. (Han delingen Eerste Kamer 1894. bladz. 2-529). De inlichtingen, welke gevraagd werden, wa ren de volgende: le. Welke zijn de regels, welke bij het ver leenen van decoraties aan ingezetenen plegen gevolgd te worden? Van welke autoriteiten wot. den daarbij informaies gevraagd? Is bij de de coratie van den heer R. Lehman de gebruikelijke weg gevolgd? Gaarne zou men de ter zake daar van uitgebrachte ambtelijke adviezen aan de Kame roveigelegd zien. 2e. Welke regels gelden ten aanzien van de vraag, tot het ressort van welken minister de voord i acht tot toekenning eener decoratie be hoort? 3e. Komt het moor voor en acht de regeering het oorbaar, dat door een minister de weg wordt aangewezen, door het volgen waarvan iemand aanspaak zal kunnen maken op eene ridderorde? 4e Acht de regeering liet in overeenstem ming met goede politieke zeden, dat een minis ter geld aanneemt voor eene partijkas en op do in de verklaringen van dr. Kuyper vermeldo wijze over regeenngsaangelegenheden correspon dentie voert met iemand, die geenerlei officieele positie bezit? 5e. In verbard met de verklaring van dr. Kuyper, dat de heer.E. A. Lehman niet op eene lijst betreffende het verleenen van decoraties kon geplaatst zijn, omdat zoodanige lijst door het kabinet, dat aftrad, mot- „gearresteerd" was, werd verder de vraag gesteld, of vóór dat aftreden eene voorloopige lijst werd opgemaakt, en zoo ja, of de naam van genoemden persoon daarop voorkwam. Algemeen was men, van hen, die aan de zijde van dr. Kuyper staan, van oordeel, dat de uit drukkelijke verklaring van dr. Kuyper, dat er geen verband bestaat tusschen het verleenen der decoratie on het aannemen van geld voor ver- kiezingsdoeleinden. geloofd behoort te worden, totdat het tegendeel gebleken is. Dat het bewijs van het tegendeel uit zijne verklaringen afgeleid zou kunnen worden, werd dezerzijds ontkend. Voorts was men van oordeel, dat hetgeen do heer Ivohman voor de krijgsgevangen Nederlan ders en voor do kerk te Colombo deed, het ver leenen der decoratie alleszins rechtvaardigt. Ver scheidene loden achtten het overigens gewenscht, dat dr. Kuyper de nadere inlichtingen, die hij toegezegd heeft, niet langer achterwege zou houden. Naar aanleiding van 't geopperde denkbeeld, dat do regoering een onderzoek zou instellen-, werd vertier opgemerkt, dat zij zich met deze zaak alleen kan inlaten voor zoover er sprake zou kunnen zijn van eenig ambtsmisdrijf <*i voor zoover betreft- het verstrekken van inlichtingen aangaande het verleenen dor decoratie. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 29 Oc teber bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen als lector in do wis- en natuurkunde aan de Rijksuniver siteit te Leiden dr. J. II. Wilterdink; voor 1 jaar benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te 's Hertogenbosch H. F. Grondijs te Utrecht; tot idem aan de R. H. B. S. te Zierikzee A. Verhage, aldaar; benoemd tot substituut-officier van justi- tie bij de rechtbank te Heerenveen mr. W. M. Visseher, thans ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Breda; tot ambtenaar van het O. M. bij het kanton gerecht te Breda jhr. mr. W. H. Nahuijs, j advocaat-procureur te Arnhem, werkzaam j ten parkette van den ambtenaar van het O. j M. aldaar; tot substituut-officier van justi- j tie te Amsterdam mr. R. Del Campo ge naamd Camp, thans ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten te 's Graven- hagetot substituut-officier van jusiitie te Maastricht mr. A. J. A. A. baron van I Heemstra, thans ambtenaar van het O. M. I bij het kantongerecht te Roermondtot substituut-officier van justitie te Groningen mr. J. W. A. ivi. baron van Lamsweerde, thans idem te Winschotentot idem te Winschoten mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten, thans ambtenaar van het O. M. bij bet kantongerecht te Leeuwarden; tot rechter in de rechtbank te Assen jhr. mr. D. J. den Beer Poortugael, thans sub stituut-officier van justitie te Heerenveen; op verzoek eervol ontslagen met pensioen u.. den zeerienst de inspecteur van admini stratie M. C. de Jong, wegens langdurigen dienst en de officier van administratie le klasse Z. J. v. d. Vegte wegens ongeschikt heid voor waarneming van den militairen dienst tengevolge van lichaamsgebreken en is aan den eervol ontslagen inspecteur van administratie de Jong de titulaire rang ver leend van hoofdinspecteur vad administra tie; bevorderd to: officier van administratie le klasse die der 2e klasse mr. G. J. Jutte. De Vorstin van Benthedm zal van af Zaterdag te Fiesole in Italië eenigen tijd de gast zijn van de Koningin-Moeder. Consulaire afdeeling. Naar vernomen wordt, zal de lieer B. H. de Waal, oud-consul-generaal te Kaapstad, binnenkort worden benoemd tot chef der consulaire afdeeling aan het departement van buitenlandse li» zaken, in de vacature- Vai? Pan buys. Economische toestand der Landbouwers. Verschenen zijn de rapporten ©n voorstellen betreffende den economischen toestand der landarbeiders, ingediend door de staatscommissie voor den landbouw, benoemd bij Kon. besluit van 20 Juni 1906, No. 72. De Commi. van Rapporteurs voor de algemeen© beschouwingen der Staatsbegroo- ting in die afdeelingen der Tweede Kamer was Woensdlag zij<e>en tot vaststelling van 't voorloopig verslag. Eerste Kame r-v e r k i e- z i n g. Door de Staten van Drente is ge kozen tot lid van de Eerste Kamer mr. E. Pelinck, aftredend lid, met 29 van de 31 stemmen. Pensioneering van wet houders. Door de heeren mr. S. J. L. van Aalten c. s. is bij den Rotterdamschen gemeenteraad oen motie ingediend, strekken de om den raad de wenschelijkheid te doen uitspreken van pensioneering van weihou ders en een commissie van 7 leden te be noemen, belast met het ontwerpen van een daartoe strekkende verordening. J. H u d i g. De heer Hudig heeft den wensch te kennen gegeven als wethouder te Rotterdam af te treden. Het zou zijn bedoe ling zijn om tegen Februari van het komen de. jaar zijn taak aan anderen over te laten. Over de redenen van dit besluit gevraagd, zeide de heer Hudig: ,,Ik ben nog krachtig genoeg om in liet gewone gareel mee te loo- pen, maar zoodra er nieuwe regelingen ko men, acht ik het beter om de uitvoering daarvan aan jongeren over te laten." De hoofdelijke omslag voor 1910 voor de gemeente Apeldoorn is bepaald' op 140056.terwijl de begrooting in ont vangst en uitgaaf sluit met 691528,01. Gisteren vertoefde te 's Gravenhage de luit-.-generaal Kool, commandant van het veldleger, in de grenadierskazerne. Aan Zijne Excellentie werd een laatste groet ge bracht door de Kon. Mil. Kapel. De direc teur der kapel had een compositie daarvoor vervaardigd, die door haar bewerking en instrumentatie zeer te roemen was en zoo uitstekend in den smaak viel, dat de kapel verzocht werd haar nog eens te spelen. Ook mevr. Kool was er bij tegenwoordig, begeleid door den kolonel-regimentscomman dant Tonnet en den kapitein-reg.-adjudant. De heer Bouwman werd door den generaal gecomplimenteerd en de kapel door Z.E. hartelijk toegesproken. Generaal W. A. T. de Mees ter. De heer W. A. T. de Meester, wiens benoeming tot luitenant-generaal, comman dant van het veldleger, is gemeld, is gebo ren in 1840 te Lent, gem. Eist (Gelderland); hij kwam in 1866 als cadet bij de Ko ninklijke Militaire Academie, voor bet wa pen der infanterie hier te lande, werd in 1870 benoemd tot 2e luit. bij het le regi ment, daarna in verband met zijn benoeming tot onderwijzer bij den hoofdcursus te 's Her togenbosch, verplaatst naar het 5o regiment, lu '76 bevorderd tot le luitenant, werd hij in '78 eervol ontheven van zijn betrekking bij voormelden hoofdcursus en in October van dat jaar gedetacheerd bij de krijgsschool voor officieren 1 October '81 volgde zijn benoeming tot leeraar hij den hoofdcursus te Kampen, in '84 werd hij tijdelijk werkzaam gesteld onder de bevelen van den chef van den generalen staf. Hetzelfde jaar overge plaatst bij het 3c reg. inf., in '86 werkzaam gesteld bij de K. M. A., volgde zijn over plaatsing bij den staf der infanterie. Be noemd tot kapitein bij den generalen staf in '87, aanvaardde hij een jaar later zijn werk kring aan het departement van Oorlog. In '95 opnieuw overgeplaatst bij het wapen der inf. 5o reg., volgde hetzelfde jaar zijn aan stelling bij het reg. gren. en jagers, voor de bataljons grenadiers. Daarna voor den tijd van 2 jaren gedetacheerd bij de land macht in West-Indië en a la suite van het Koloniaal Werfdepot. In '96 volgde zijn benoeming tot majoor, vertrok hij einde van dit jaar naar Suriname en nam hij krachtens gouv.-resolutie van 5 Januari '97 het bevel van de troepen in garnizoen te Suriname over. In '98 gaf hij bovenbedoeld bevel we der over en repatrieerde, om in het einde van dit jaar hier te lande weder te worden in gedeeld bij het regiment gren. en jagers, met bestemming om belast te worden met het bevel over het bij mobilisatie op te richten depot bat. (7 Jan. '99). December '99 over geplaatst naar den generalen staf, werd hij aangewezen als hoofd van de He afdeeling van het departement van Oorlog. In Decem ber 1900 bevorderd tot luitenant-kolonel en benoemd tot commandant van bet 5e regi ment infanterie, evenwel met de bepaling, dat hij tot 1 Juli '03 als gedetacheerd van zijn korps, in zijn functie bij het dep. van Oorlog zou worden gehandhaafd. Den len Mei '06 benoemd tot generaal-majoor, com mandant der le divisie infanterie, werd hij 16 Mei d a.v. aangewezen tot waarnemend gouverneur der Residentie, tot bij nu 1 Oc tober als opvolger van generaal Van Ermel Scherer de functie van gouverneur der Resi dentie aanvaardde. Gen.-majoor De Meester is ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, rid der der Luxemburgsehe orde van de Eiken kroon, ridder der Danebrogorde, comman deur der Orde van het Zwaard, hem door Z M. den Koning van Zweden en Noorwe gen geschonken, terwijl hem mede liet on- derscheidingsteeken, ingesteld voor langdu rigen Nederlandschen dienst als officier, is toegekend. N. R. Ct. De heer dr. mr. J. A. Eigeman, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Rotterdam» heeft naar het ,,R. Nbl." verneemt bedankt voor de benoeming tot auditeur militair in het 5e arrondissement, stand plaats Leeuwarden. Directeur Gemeentewer ken t e Rotterdam. De heer GJde Jongh, directeur der gemeentewerken te Rotterdam, heeft aan de leden van de com missie voor de plaatselijke werken medege deeld, dat het zijn voornemen is, met Aug. 1910, na het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, den dienst der gemeente te verlaten. (N. R. Ct.) De minister van justitie heeft aan E. D. Pigui'llet, rijksveldwachter te Den Bom mel, zijne bijzondere tevredenheid betuigd, wegens zijn beleidvol en verdienstelijk op treden in zake die opsporing en aanhouding van d» diaders van den diefstal met braak, gepleegd bij de weduwe Soger's te Melissant in den avond van 26 December 1908. ournalistiek. Men mendt uit Arnhem Naar wij vernemen, heeft mr. Van Gilse tegen 1 Januari ontslag aangevraagd als hoofdredacteur van de Arnhemsche Cou rant. Dr. Waller, geneesheer aan het ge sticht Meerenberg, heeft tegen 1 November a.s. eervol ontslag Uit zijne betrekking aan gevraagd. Dr. H. Waller is voornemens om binnen kort tot die gewone praktijk te.rug t» keeren. Te 's Gravenhage is op 75-jarigen leeftijd overleden de gepens. kolonel bij den geneeskundigen dienst van het Nederl.-In dische leger P. W. A. Beijen. Toen hij in 1885 den militairen dienst verliet, kon hij op een hoogst eervolle ruim 30-jarige loop baan terugzien; want o.a. in 1865 werd hem wegens uitmuntend gedrag bij de gevechten op Ceram de Militaire Willemsorde toege kend, terwijl hij in 1875/76 zich bij de krijgsverrichtingen op Atjeh dermate onder scheidde, dat hij benoemd werd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. M r. J. P. P o r t i e 11 j e. f Woens dlag overleed, te A'dam in dien oudierdloiml van 66 jaren de oudste directeur van de Hol- landsche Sociëteit van Levensverzekering» mr. Jan Piet er Portielje. Nederl. Roode Kruis. In een 3 November te houden vergadering van het hoofdcomité van het Nederl. Roode Kruis zal de Prins der Nederlanden de nieuwbenoemde leden van het lioofdcomité installeeren. Donderdag was het 10 jaar ge leden, dat de eerste Nederlandsche Roode Kruis-ambulance naar de slagwelden in Zuid-Afrika vertrok. Onbegrijpelijk! Naar men uit Doesburg bericht is daar aan de „Wognum- mers" de Groote Kerk geweigerd tot heb geven van een uitvoering, ongetwijfeld een uinticum in de muzikale wereld, daar het répertoire dier vereeniging met Europeesche beroemdheid toch uitsluitend uit stichtelij ke, zoo niet zuiver kerkelijke liederen be staat. Het Kon. Paleis aan het No or deiinde te 's Gravtenihage zal van 29 dezer tot niadler bericht voor de publieke bezichtiging zijn gesloten. Postautomaten. Vóór het postkantoor te 's Gravanltage worden een dri dal automaten opgesteld voor dien ver koop van postzegels en briefkaarten. O vei' een paar diagen zullen ze op proef in dlilenst wordien gesteld. Welke postzegels en brief kaarten verkocht zullen worden is nog niet bepaald. Wel wijzen die automaten, die thans gesteld worden aan, dat er postzegels van 1 en van 5 cent en stadsbrief kaarten ver krijgbaar zijn, maar daaromtrent is nog mets met zokerlueid bepaald. R ij ksbo ringen. De boringen op Plantengaarde bij Winterswijk hebben liet volgende resultaatDe Zeclisteinperio- de, waartoe de doorboorde zoutbeddingen

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2