Zaterdag 30 October 1909. BINNENLAND. I". 125* Tweede blad. S"e Jaargang. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem (ranco per post - 1.50. Afzonderlijke nummer' - 0.05. LCouian verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingon 9nz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zendon. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonntimmer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel moer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 5 en zoo noodig op G November a -s. eene schietoefening zal worden gehouden van liet fort IJmuiden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tot op 4500 M. van het fort en be grensd aan de Noordzijde door eene lijn van af het fort mi de ware richting N.N.W. en aan do Zuidzijde door het Noorxlerhoofd en eene lijn in dc ware richting W.Z.W. van het uiteinde daar van. Do Noordelijke grens van dezen sector zal op liet fort anngegeven^ worden door een stel palen met roodèn driehoek: als topteeken. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal' van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur voor de oefening geheel voorgehesclien wordt. Bovendien zal op den avond) vóór en op de dagen dat gevuurd wordt, een waarschuwings bord worden geplaatst op het terrein van den It ijks viscliaf slag Amersfoort, den 29. October 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op artikel 37 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis: 1. dat bij hen is ingediend een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van aleoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door Abraham Verhoef, alhier, in de beneden-voorlOcaliteit van het per ceel Breedestraat no. 1 alhier 2. dat binnen twee weken na deze bekend making ieder tegen het verleenen van het ver lof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders kan inbrengen. A-merSfooit, den 29. October 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, l)e Burgemeester, J.G.STENFERT KROESE. WUIJTLERS. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen, ter algemeen© kennis, dat bij hun besluit va nheden, ingevolge art. 8 der Hinderwet, aan J. E. van Nie (wonende alhier, vergunning is verleend tot oprichting eener rund- en varkens slachterij en rookinricliting van vleeschwaren in liet perceel, alhier gelegen aan de Langestnaat no 100, Kadastraal bekend gemeente Amers foort, Sectie E, no. 1930, onder voorwaarde, dat: a. de schoorsteen boven de rookkast tot eene hoogte van minstens 9 meter boven den beganen grond wordt opgetrokken; b. de vloer der slachterij zóódanig hellend wordt gelegd, dat het bloed en, afvalwater, het welk volgens artikel 14 der Verordening, hou dende voorschriften in het belang der openbare gezondheid opgezameld moet worden, naar een in den vloer aan te brengen gemetselden, put loopt, waar het opgevangen wordt in een in dien put aan te brengen uit neembaren plaatyzeren emmer, die dagelijks in, de vaten, bedoeld in bovenvermeld artikel, geledigd wordt; c. boven den kookpot ee nplaatijzeren rook- en walnvkap wordt aangebrachtdie minstens 1.50 'Meter bij 0.80 Meter groot is. Amersfoort, den 28. October 1909. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Secretaris, De Burgemeester, J. G. STEN EERT KROES®. WOJTIBRS. Kommiezen bij. Rijk s-b e- lastingen. In verband met het tegen 4 Januari 1910 en volgende dagen uitge schreven en te Arn'l em te houden examen voor commies bij 's Rijks belastingen, ■'ot toelating waarvan men zich tot 10 Novem ber e. k. kan aanmelden, wordt het navol gende onder de aandacht gebracht: Sedert 1 April 1904 hebben de kommie zen bij de 'belastingen de volgende vooruit zichten Nadat men voldaan heeft aan een verge lijkend examen waarover straks wordt men benoemd tot commies der 3e klasse met een aanvangsalai'is van 400 en 80 toelage voor de aanschaffing van eene z.g. velduitrusting. Aan bedoeld examen kan men twee maal deelnemen, mits men op den len Januari van het jaar, waarin het wordt afgenomen, den vollen ouderdom van 22 jaar bereikt en dien van 28 jaar niet over schreden heeft. Na 1 jaar wordt het salaris 540, na 4 jaren 570, na 8 jaar 630 en na 12 jaren 690. Voor gepasporteerde militairen, die 6 jaren als zoodanig hebben gediend, is deze leeftijd verhoogd tot 30 jaar; voor hen d'e 12 jaar als zoodanig dienden, tot 34 jaar. lutusschen kan oen commies na 4 jaar dienst en na nog een eenvoudig examen te heb'ben afgelegd, benoemd worden tot kom mies der 2e klasse. Hij geniet dan een sala ris ad 630; na 8 jaar dienst als kommies 690 en ha 12 jaar dienst als kommies 750. Verdienen zij dit door goed gedrag en ijver 'het tegendeel is eene besliste uitzon dering dan worden zij na 16 jaar kom mies der le klasse met een salaris ad 810, dat na 22 jaar dienst als kommies tot 870 verhoogd wordt. Buitendien zijn er voor verschillende standplaatsen en functiëu bepaalde toelagen. De standplaatstoelage aan ruim 170 standplaatsen verbonden varieert van 36 tot 240 's jaars. De toelagen voor verschillende functies, die afzonderlijk en gezameulijk kunnen wor den genoten, varieeren van 12 tot 180, terwijl uit verschillende werkzaamheden bij verdiensten kunnen voortvloeien. Het inkomen der meeste kommiezen der le klasse ten plattelande en in kleine plaatsen is te zamen 9251000, terwijl het in de groote steden tot circa 1300 klimt. De eischen zijn de volgende: Vóór alles moet men lichamelijk geschikt zijn. Bepaalde eischen zijn voor het physieke niet gesteld, dan alleen dat de gezichLs- seherpte moet bedragen voor het éêiie oog ten minste en voor het andere of wel 1 voor het eene oog J, mits het andere niet minder dan 1 is, een en ander zonder aan wending van glazen. Het examen loopt voorts over de volgen de onderwerpen J a. lezen: de candidaat moet eenvoudig J proza gemakkelijk kunnen lezen eu begrij pen. j "b. schrijvenhet werk van den candi daat moet geschreven zijn met duidelijk leesbare hand; c. rekenenDe candidaat moet blijk geven de vier hoofdregels van de reken kunde te begrijpenhij moet vraagstukken betreffende de toepassing der regels op ge- heeie en gebroken getallen kunnen oplos sen, waarbij tevens bekendheid met het metriek-stelsel van maten en gewichten moet blijken d. Nederlandsche taal. De candidaat moet door de vervaardiging van een opstel over een eenvoudig onderwerp toouen, dat li ij zijne gedachten duidelijk en zonder grove fouten schriftelijk kan uitdrukken (dus een eenvoudig opstel maken). Voor alles wordt er op gelet, dat de grondbeginselen er goed inzitten. Naar meerdere kennis dan volgens het program ma wordt vereischt, wordt door de examen commissie geen onderzoek ingesteld. Men zou dus kunnen zeggen de candi daat bestudeere eene goede theorie voor de rekenkunde (het le deel van Wisselink of Versluij's (b.v.), hij make opstellen (goede gedachtengang en niet te grove fouten en hij leere behoorlijk lezen en navertellen wat hij gelezen heeft. De verzoeken op zegel van 22\ cent, om toelating tot het examen kunnen woixlen ingediend bij de inspecteurs der belastingen, die de inlichtingen geven omtrent de stuk ken die men moet inzenden. Herziening Erfpacht stelsel. Naar aanleiding van de voor dracht van Burgemeester en Wethouders van Amsterdam tot herziening' van het erf pachtstelsel dezer gemeente heeft de Notari- eele Vereeniging tegen 20 November a.s. een buitengewone vergadering belegd ter behandeling van dit vraagstuk, zooals ge bruikelijk is in den vorm van een open de bat. Geen afschaffing van den Zondagsarbeid! De afdeeling '6 GravenhageLoosduinen van de Neder landsche Verplegers Vakvereeniging heeft besloten aan den minister van Landbouw, N. en H., naar aanleiding van de circulaire over afschaffing van Zondagsarbeid van diens departement uitgegaan, te doen weten, dat zoowel in ziekeninrichtingen als in par ticuliere verpleging, afschaffing van Zon dagsarbeid voor verplegend personeel on mogelijk en voor de zieken zeer nadeelig zou zijn. C li r hulpbetoon aan T u- bercul-oselijders. Te Amsterdam werd Woensdag de algemeen© vergadering van de VeTeeniging tot Chr. hulpbetoon aan Tuberculoselijders gehouden, onder leiding van haar voorzitter, dr. J. C. Sikkel, van Amsterdam. Aangenomen werd een voorstel tot uitgifte van een nieuwe leening, noodig geworden door de voltooiing van den bouw op Sonnevanck en een voorstel tot uitbrei ding van 'het bestuur van 9 op 12 leden. Herkozen werden de heeren Blanken en De Lange. Gekozen in de vacature-BiesterveLd, ds. Goslinga, van Schiedamin de vac.-dr. Van Lonkhuizen, de heer Knottenbelt, bur gemeester van Hengelo. Door aanneming van het uitbreidingsvoorstel waren er nog drie vacatures. Daarin werd voorzien door de verkiezing van de heeren mr. A. J. L. v. Beeck Calkoen, van 's Gravenhage, Haust en Spier, beiden te Amsterdam. Afschaffing der tien den. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft aan die afdteeLingen een circulaire gericht, waarin er op wordt gewezen, dat die voormalige tiendliieffers, d'ie verzuimden vóór lApril 1909 bij de tiendcommissies aangifte te dioott, ten einde schadeloosstelling voor hun vervallen rechten to verkrijgen, alsnog ver standig zullen doen om zoo spoedig mogelijk die aangifte in te zenden. Onmogelijk is liet ndetschrijft het hoofdbestuur, dat de wetgever in oen goedhartig ocxgeroblik nog eens over zijn hart zal strijken ton behoeve dezer nalatige slachtoffers." Ook wordt er de aandacht op gevestigd, dat bezwaren tegen de beslissingen dier tiendcomimissies vóór 1 Januari 1910 moeten zijn ingebracht. School- en Kerknieuw*. Middenstandsbond. Heb j hoofdbestuur van den Middenstandsbond j heeft in zijn laatst gehouden vergadering Arnhem aangewezen als plaat© voor het in 1910 te houden nationaal congres, met daar aan verbonden 7e al gem eene vergadering. Onderwerp van behandeling op dat congres zal zijn De wettelijke bestrijding van on eerlijke "praktijken in handel en bedrijf. Daar dit onderwerp zeer veel omvat, zullen, voor de volgende onderdeelen praeadviseurs uitgenoodigd worden, een inleiding te schrij venoneerlijke concurrentie; vervalsching van levensmiddelen en andere handelswa ren,; verkoop ondier 'valsohe voorgoveas knoeierijen bij aanbestedingen en leveran ties; concurrentie door ambtenaren. Handel in Vrouwen. Dins dag werd te Arnhem een druk bezochte con- fereutie gehouden van afgevaardigden van de Neder Lands ohe en Duitsche nationale co- mité's tot bestrijdiing van den handel in vrouwen. De vergadering werd gepresideerd door mr. A. de Graaf en o.a. bijgewoond door pastor Disselhoff, director van die be kende Diako nes sen-Inrichtingen to Kaisetrs- werth, pastor Just en andere Duitsche en NcderLandsche verfegeuwoordigers van ver- eenigingen, op het gebied der Vrouwenbe scherming werkzaam. Het Ministerie van Justitie en liet Rijksbureel waren vertegen woordigd ook waren de grens commissaris sen van Zevenaar en Emmerik aanwezig. Onderstaande besluiten werden mot alge meen© stemmen aangenomen I. Het is wenschelijk dat liet Nederlands c-h Nationaal Comité ziok wende tot die Duit sche Regeering met het ver-zoek dat de uit leiding van vrouwen van Nederlandsche na tionaliteit uitsluitend ov^r Emmerik-Zeve- naar geschiede; alsmede dat bedoeld ver zoek door het Duitsck nationaal comité worde ondersterund. II. Het is wenschelijk, dat te Emmerik en Zevenaar, te Gronau en Enschedé, alsmede op alle belangrijke grensplaatsen, beider zijds, stations werk door gesalarieerde perso nen worde waargenomen, en dat de kosten door particuliere vereenigin.gen van beide landen gemeenschappelijk worden gedragen. III. Het. is wenschelijk, dat de politie geen vrouw over de grenzen zette, vóórdat het Rijksbureel voeling heeft gehouden met heb Nationaal Comité en van dut comité heeft vernomen of liet Nationaal Comité van het land, waarheen of waar doorheen de vrouw vervoerd zal worden, al of niet bereid is de zorg voor haar op t© nemen. IV. Hot is in het algemeen wenschelijk dat in ieder land de politie die uit te leiden vrouwen gedurende den tijd, dat nog niet beslist is, waarheen zij zullen worden ver voerd, plaatse in een van de particuliere ge stichten, die zich van tevoren tot opname hebben bereid verklaard. V. Het is wenschelijk dat in -ieder land de uitleiding van vrouwen naar de grenzen geschiede ondier toezicht van vrouwen, aan gewezen door de op dit gebied werkzame particuliere vereienigingeinIs dit niet moge lijk, dan door vrouwen in dien-st van de po litie, of althans door politiebeambten in po litiek. Het Nederlandsche Lyceum. Door directeuren en curatoren van hot Neder, landsch Lyceum te 's-Graven-hage is eene circu laire verspreid, waarin wordt medegedeeld, dat do hoofdtrekken der bij de oprichting gekoes terde plannen verwezenlijkt zijn. De eerste klas telt nu reeds 24 leerlingen en verwacht wordt dat het volgend jaar het eerste leerjaar, dat men zich in pa ra Hel klassen gesplitst denkt, 3G leer lingen, dus in elke afdeeling 18 zal tellen, indien het schoolgeld van f 300 op f 200 zal zijn ge bracht cn een nieuw gebouw zal zijn verrezen. Bij normale ontwikkeling zal de school bij volle- digen cursus een 200 leerlingen tellen, die aan schoolgeld (f 200 op het Gymnasium, f 240 op de afdeeling H, B. S.) f 42,000 zullen be talen. Dit zal, gevoegd bij eene Rijkssubsidie van f 13,000, een bedrag van f 55,000 opleveren, voldoende om de noodzakelijke uitgave® te bestrijden. De leeraren zullen vrijwel hetzelfde salaris genieten als die aan hot Gymnasium der gemeente 's-Gravenhage. Reeds werden onderhandelingen aangeknoopt over een geschikt terrein en zijn de plannen voor het gebouw in bewerking. Men hoopt dit met bet begin van den nieuwen cursus (September 1910) te kunnen openen Aan de leening ontbre ken intusschen nog f 60,000 en. de circulaire strekt dan ook mede, om belangstellenden in deze nieuwe onderwijsinrichting ton deelneming in de leening op te wokken. Bij de circulaire is een prospectus gevoegd, waarin liet bekende doel van liet Lyceum nog eens wordt uiteengezet en waarin omtrent het nieuwe schoolgebouw o. a. wordt medegedeeld, dat het naar hygiënische en paedagogische eischen. zal worden ingericht. Hoogere Burgerschool te Buss um. De gomeenteraad van Bussuni nam gisteren een motie aan van den heer Ter Menlen, waarbij in beginsel besloten werd tot oprichting eener H. B. S. Nederlandsch Onderwijzers- G en oot schap. Door hot Hoofdbestuur het Ned. Ond. Gen. is bekend gemaakt, dat aan gezien tegen de wijze van oandidaatstclling geen bezwaren zijn ingebracht, do heeren W. G. Brandenburg te Rotterdam, C. Huyser te Am sterdam en W P. Spaarenburg te Amsterdam bij enkele candidaatstelling verkozen zijn ver klaard tot lid van het Hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzers-genootschap. Straatrumoer en onder w ij s. Voor den geregelde» gang van het onderw ijs is een rustige kalme omgeving een van de eerste vereischten. Kan, wegens rumoer van buiten bij liet mondeling onderwijs niet geregeld doorge werkt worden, dan is één van de factoren daar, om de aandacht van de leerlingen af te leiden. Zoo wordt het hinderlijke straatrumoer een van de oorzaken, dat de betrekking van onderwijzer zoo zenuwsloopend is'. Nu ligt het voor de hand, dat de scholen in een groote stad niet allo in even rustige omgeving kunnen liggen. Wel dient er echter naar gestreefd te worden, de omgeving zoo rustig mogelijk "te doen zijn. In Amsterdam nu laat do rust van de om geving van veel 9cholen zeer veel te wenschen. Hoe groot het kwaad echter is in z'n vollen om. vang, is gebleken, toen de commissie uit den Bond van Ned. Onderwijzers het rapport samen stelde naar aanleiding van de enquête door het Amsterdamsóhe afdeelingsbestuur ingesteld naar de oorzaak en omvang der stoornis Van niet minder dan 61 scholen bereikten die commissie klachten: 33 klaagden over rumoer, veroorzaakt door druk verkeer vlak langs do school12 over het rumoer dat veroorzaakt werd; door een fabriek of smederij in de onmiddellijke nabijheid der school, terwijl de overige zich be klaagden over het leven, veroorzaakt door ven. ters, door straatmuzikanten en door klassen op aangrenzende speelplaatsen. Door het Provinciaal Kerkbestuur van Groningen zijn Donderdag tot de Evangeliebedie ning iin de Ned. Herv. Kerk toegelaten de hee. enH. A. de Geus, te Bruchem, en J. v. d. Veer, te Leeuwarden. Donderdag werd door de classis Groningen peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot de bediening des Woords en der Sacramenten de heer T. L. Kroes, beroepen predikant te Kiel. windeweer. Onlangs werd als predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Rottevalle (Fr.) beroepen ds. P. Reijer, te Seboldeburen (Gron.), die liet beroep K>k aannam. Nu ziju echter 23 lidmaten bij de classis tegen het beroep in verzet gekomen en zulks op grond van art. 3 van het Synodaal Re glement. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Nederhorst den Berg heeft bij het classicaal bestuur van Amsterdam eene aanklacht inge diend tegen den heer A Veenhuijsen, predikant bij genoemde gemeente, wegens overtreding van het Prov. Reglement in Noord-Holland on het Synodaal Reglement. Op de algemeen© vergadering van den Nederlandschen Protestantenbond te Rotterdam is het voorstel om de wenschelijkheid uit te spreken, dat bij een wyziging der wet op het lager onderwijs onder do verplichte vakken de Bijbelsche geschiedenis wordt opgenomen, niet in behandeling gekomen. Men vond de zaak niet dringend en achtte betere voorbereiding van do quaestie noodig. De voorsteller keurde goed, dat zijn voorstel een punt van overweging bij het hoofdbestuur zal uitmaken en misscihien op eene volgende algemeene vergadering aan de orde zou komen. Boekbeoordeeling. De Armen van Geest, door Henri van Wermeskerken uitgave van Nygh en Van Ditmnr's Uitgevers-Maatschappij te Rotterdam. Een nieuwe roman, andermaal van den zooni van Johanna van. Woude. Met belangstelling nam ik het boek ter hand', dat ons verplaatst in het Gooi, waar, even buiten Naarden's wallen, do kweekerij ligt, aan, welke de schrijver menige herinnering uit zijn jongelingsjaren bewaart. Ik zal hier den inhoud van het verhaal niet weergeven. Hoe gaarne ik ook stilstond bij de goed geteekende figuren van. de Hoogendijk's, vader en zoon, die zulk een scherpe tegenstel ling met elkaar vormen de edele borst van den jongen man verheft dezen ver boven diens vader, met zpn koud, ongevoelig hart en hoe noode ik mij onthoud', de aandacht te vestigen op de jeugdige, ongelukkige Marie, toonbeeld van waarachtige, trouwe liefde, toch kan ik kortheidshalve mij slechts bepalen bij de hoofd personen, den predikant Bruining en den, kwee kersknecht Schippers. Om deze twee toch gaat liet in dit boek. Een groot contrast vormen die 'beiden, en "de schrij ver teekent het con amore, h\j legt er al zijn kracht in, liy wil zijn lezers overtuigen van liet walgelijke van den lippen-godsdienst van den een en van het benijdenswaardige van de naïeve vroomheid van den ander. Ds. Joseph Christiaan Bruining, huisvriend van do Hoogendyk's, is de man, die den gods dienst op de tong heeft in tegenstelling met Schippers, die den godsdienst in het hart heeft, wooals Frans Hoogendyk het stoutweg in domi nee'9 gezicht durft zeggen. Hij verveelt door zijn gekwezel. maar ergert door zijn gedraai, de huichelaar, die veinst te huiveren bij het hoo. ren van een vloek, maar die zich niet ontziet een groote der aarde naar de oogen te zien. ten koste van den armen, zwaar beproefden tob ber, een farizeër van de ergste soort, die ,,veel over den bijbel praat, maar niet naar den bijbel handelt." En daartegenover staat de akbeider Schip pers, christen in den besten zin des woords, type van den „arme van geest", eenvoudig, onbeschaafd, ruw soms, maar oprecht, waar achtig vrooin, d. w. z. kinderlijk geloovig, die, al moge er bij zijn vele en zware beproevingen, oen oogenblik neiging tot opstand komen in zijn ziel, aanstonds die neiging weet te onderdruk ken, om dan stil geloovig te berusten in bet „Vader, uw wil geschiede." Daarom dan ook bij hem geen» wrok jegens menschon al waren zij zoo wreed, geen haat jegens t* lot. al was liet zoo hard, zijn schuldenaren vergevend, den Lots- hesehik'ker zwijgend, draagt hij onder 't ruwe buis een edel hart, als iiet hart niet van een incuseb, maar van een heilige. Starende op zyn beeltenis, zooals do schrijver ons die maalt, worden wij onwillekeurig herin nerd aan het bekende woord: „bij God, deze man is een christen!" De Armen Van Geest is een ten- denz-boek, dat verdient gelezen te worden, zoo lang het geslacht van den huisvriend, der Hoo- gendijk's niet is uitgestorven en dab vertroosting brengen kan aan wie onrecht ervaren en den last des lijdens zwaar op den schouder voelen druk ken, de oprechten van gemoed, die in vroom gelooven de'kracht vinden, die hen staande hóud bij 't al te moeilijk levenslot. Henri van We.-meskerken heeft met dit boek, op zijne wijze, een illustratie geleverd bij het bekende woord uit de Bergrede: „Zalig zijn d'e armen van geest I" De Dood die schertst en andere Ital. verhalen, vertaald door J. Keesing Jr.., ui tg. Sclieltens en Giltay te Amsterdam. Een zestal novellen en schetsen, waarvan de eerste den naam aan hot boek gaf en de 'les predikt, dat do dood zich aan geen leeftijd stoort, vaak wegmaait wat jong en schoon is en voortstrom pelen laat, wat oud en afgeleefd is. In „Dwe pers" hebben wij een staaltje van grof bijgeloof ■met al dte gevolgen van dien. Treffend ia Louise's „Geheim", hetwelk de vraag opwerpt: „zouden anderen anders gehandeld hebben dan de landschapschilder, al lag er in die handel wijze een groote wreedheid? Wat -ruw is „De gouden tientjes", al geeft het zeker een getrouw beeld van het leven in de benedenste lagen der samenleving. Het meest beviel mij, met heb eerste, het derde stukje, aardig- gevonden en pakkend geschreven tegen Oriette's slimheid! was zelfs de advocaat Florenzi niet opgewassen 1 Het- geheel is een aardige bundel, voor ge schenk op den reeds naderenden Sinterklaasdag wel aan te bevelen Arbeiden en niet vertwijfelen, bloemlezing uit de werken van Thomas Carlyle door J. A. Eymers, uitgave van C. J. J. Dal- meijer te Amsterdam (serie „blauwe boeken"). Het- boek is in vijf hoofdstukken verdeeld: I. Arbeiden; II. Niet vertwijfelen; III. Mannen en Helden; IV. Verkeerde wegen en bedoelingen; V. Zwijgen. Onder deze rubrieken heeft dto ver zamelaar menige goede gedachte bijeengebracht van den grooten denker Carlyle. Een boek als dit moge geen boeiend verhaal of pakkende scè nes bevatten, het behoort tot het genre „goedlo boeken", waar pit in zit, en dat verdient ge lezen en overdacht te worden door jong en oud'. Over godsdienstige opvoeding, door R. Casimir, uitg. Holland ia-Drukker ij te Boa rn (serie „paedagogische vlugschriften"). Verblijdend toeken dos tyds, uien gaat al moer inzien, dat het ook bij de jeugd „zonder gods dienst niet gaat. Maar godsdienstige opvoeding zonder leiding, zonder verstand' heeft al veel kwaad gedaan en zou wederom veel kwaad kun nen doen. Daarom ook worden deze eenvoudige, maar ernstige bladzijden alleen opvoeders en ►p voedsters ter lezing aanbevolen De Orthodoxe Kerk in Rusland, door Dr. J. P. de Bie. uitg. Hollandia-Drukkerij te Baa-ru (serie „kerk en secte"). Korte on zakelijke uiteenzetting van. de gesöhiedenis en de leer der kerk, die in Rusland een typisch nationaal karakter draagt en wier geschiedenis niet alleen uit kerkelijk oogpunt belangrijk is. De Gemeentewet, met aanteekeningen en toelichtingen door Ulbo J -Mije, uitgave van W. Tjeenk Willink te Zwolle. Van dit, voor velen, in de eerste plaats burgemeesters, secre tarissen en gemeenteraadsleden belangrijke werk verscheen de 5de aflevering, waarmee de be werker tot art. 232 (plaatselijke belastingen) ge vorderd1 is. Hochdeu tsche Spraohlehre f r N ïederlander von HC. Spruyt, neunte, verbesserte Auflage, revidiert von P. Brouwer er» Der kleine Lehrer, allereerst dmitsch boekje door J. VaLkhoff. vijfde, herziene druk, beide uitgegeven door P. Noordhoff te Gronin gen. Deze werkjes zijn oude bekenden en do vele herdrukken bewijzen genoegzaam lvun deug delijkheid by 't onderwijs. Het ontwakend Europa, opom brief aan H. M. de Koningin door J. Kuijjer, hoofd eener school te Leeuwarden. Den schrijver zweeft het ideaal voor oogen van een Euro- peesch Statenvei'bond, waarvan het einddoel zal zijn do nu nog onderworpen volken op te voeden tot beschaafde natiën, om ze daarna in het groot verbond op te nemen. Moge die droom van wereldvrede eens werkelijkheid' worden 1 Ge-Illustreerd'e Familie.ka 1 e n_ d e r uitgave van Holkema en Warondorf te Amsterdam. De ljekendo 40 ets. kalender met drie premies, n.l. portefeuille-almanak, vreem de-woorden-tolk en liet bekende boekje „de ge boorteklok", herinnering aan de geboorte van Prinses Juliana. De kalender zelf, die ruim 70 bladz. telt en van vele illustraties voorzien is, bevat een aantal verhalen. Het geheel is zeker een koopje! G e i 1 u s t r e e r <1 e J' e u g d - k a 1 e n- dernaar 't voorbeeld van Warendorf'9 uit gave heeft de uitgever Kluitman to Alkmaar een kalender van 't zelfde formaat het licht doen zien voor de jeugd. Als premie gaat hierbij de bekende, aardig geïllustreerde geschiedenis van Piet de Smeerpoes. De eigenlijke kalender geeft achter eiken datum een spreuk of spreek, woord, waar onze kinderen hun winst meê kun nen doen.. Het zoogenaamde .Mengelwerk" be staat uit bijdragen van, bekende schrijvers, anec- d-oten, spelletjes, enz., 'erwjjl bovendien ieder kooper nog een mooi bock winnen kan door hot i oplossen van prijsraadsels. Nu, Kluitmau's ka lender zal niet minder aftrek vinden dan die i van Warendorf, de eerst© voor de jongeren, de laatste voor de ouderen! Internationale Scheurkalen der, met een schild van mej. A. Sipketüa uitg. W. J. Tliieme te Zutfen. Ook nu weer bevat het „blok" keur van verzen, spreuken, de meeste met, sommige zonder vermelding van: den naam des auteurs, maar altijd blijk gevend van goede keus en smaak van die een en ander hier bijeen bracht. De verschillende talen geven een aangename afwisseling. F. W. DRIJVER.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1