M\ 127 3"° J iiarfgang. BUITENLAND. FEUILLETON. DE WISKOTTENS. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoort f 1.00. Idem franco per post - 1.50. Afzonder gte nummers - 0.05. Deze Co'irrnt verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiénmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur '8 morgens bg de Uitgeven in te zenden. Uitgevers! VAL K H O FF C". Utrechtschcstraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PK1JS DER ADVERTENTIÉN: Van 1regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen t«rl het herhaald adverteeren in dit Blad, bg abonnement. Bear circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraa» toegezonden. Politiek Overzicht l>e Grieksche crisis. Luitenant Tybaldos heeft in de baai van Salamin geen. lauweien behaald. Van zijn 'veibinoiugen me» zijn medeplichtigen te land en ter zee afgesneden, op zee versla gen, verlaten door de troepen die hij iu der haast 'bij elkaar had verzameld, is hij 'hans voortvluchtig. Hetzij hij gegrepen wordt of niet, op het oogenblik scunjnt hij onschadelijk. De muiterij van den 29en Oc tober is mislukt. Heb voornaamste resultaat door dezen hervormer der vloot verkregen is geweest dat eenige van de weinige oorlogs schepen. der Heileensche vloot buiten ge vecht zijn gesteld. Zoo het onmiddellijk gevaar voor de Grieksche regeering al bezworen i6, de al gemeene toestand is er niet minder kritiek om. Tybaldos vertegenwoordigde in de her- v< .mingsbeweging de revolutionaire groep die besloten schijnt te zijn de dyna6tie om- te werpen en een dictatuur te vestigen. Deze partij is thans overwonnen, en zijn leiders zijn verstrooid. Doch dit alleen is niet voldoende. Het zal de regeering gera- die.i. zijn om zonder een oogenibiik te verlie zen, gebruik te maken van haar militaire successen, ten einde de heethoofden, de eer- zuc'hftigen en de onruststokers die er naar streven alles omver te werpen onder voor wendsel gebreken uit den weg te ruimen, voorgoed onder bedwang te houden. Die ge breken zijn er, ze zijn talrijk, ze zijn ern stig, dat valt niet te ontkennen. Maar de dictatuur van een Tybaldos zou ze niet subiet doen verdwijnen. Ze zou eenvoudig geweld en willekeur er voor in de plaats stellen, en bovènd'ien Griekenland .het ver trouwen van het overige Europa doen ver liezen. Overste Zorbas, de bewerker van liet pronunciamento der maand Augustus, schijut thans er vrij gematigde denkbeelden, op na tei houden en speplt in den militairen bond 'de rol van verzoener en bemiddelaar. Hij dient als buffer tusschpn dezen bond en het ministerie. Hij schijnt de noodzakelijk heid te begrijpen van de handhaving eener dragelijke modus vivendi zoo niet van een overeenkomst tussc'hen de hervormingsge zin-den en de wettige regeering. Waar hij zelf heil initiatief en de verantwoordelijk heid op zich heef't genomen van niet meer of minder dan een staatsgreep, waar hij verklaart, zich alleen te zullen doen leiden door overwegingen van vaderlandsliefde en algemeen belang, i6 het op liet oogenblik zijn voornaamste plicht aan de oproerkraaiers rede te doen verstaan en alle hulp te ver- leenen aan den minister-president Mavro- michalis om de orde te herstellen en deze voor dé toekomst te waarborgen. Het gerucht heeft een oogenblik ge- loopen daf. Tybaldos en eeindge zijner medeplichtigenhet voorn epien hadden naar Kreta uit te. wijken. Gelukkig is niets dit gerucht komen bevestigen. De volvoering van zuli? eep plan zou nood lottig geweest zijn. Hqt .ministerie te Athene, de militaire bond en .het Grieksche volk in al zijn schakeeringen moeten zich geen en kele illusie maken omtrent de oplossing der Kreta-kwestieTurkije is pertinent beslo ten zich te verzetten tegen de staatkundige vereeniging van het eiland met Grieken land, en de vier beschermende mogendhe den oefenen geen pressie op het Ottomaan se he rijk uit om het op dit besluit te doen terugkomen. Een poging om den knoop door te hakken door middel van geweld zou op fatale wijze uitloopen op de bezetting van Hellas' grondgebied door de Turksche trcepen. De Turksche regeering is geneigd om aan Kreta het meest uitgebreide zelfbe stuur toe te staan en zich verder op geen enkele wijze m zijn brnnenlandsch bestuur te mengen. Zij eisc'ht noch het recht van garnizoen op Kreta, noch het recht van be lasting. Zij wil alleen hare souvereinitedts- rechten over het eiland handhaven. Dat wil zeggen zegt het Journal des Debate dat het hoofd van de uitvoerende macht op Kreta zijn investituur van den Sultan moet ontvangen en deze investituur zou zonder twijfel verleend worden aan den door de Kretensers uitverkorene, mits hij echter geen Griek is. Ziehier .het eenige gebied waarop er overeenkomst mogerijk is. Van elke an dere combinatie zal men te Athene zoowel als te Kanea moeten afzien. Engeland. Londen, 31 Oct. De verdere brief wisseling tusscken minister Asquith en lord Beresford ten vervolge op die, welke op 24 October werd openbaar gemaakt, is thans ook gepubliceerd. In zijn antwoord aan Beresford sloot minister Asquith een schrij ven in van den eersten lord der admirali teit, Mc Kenna, die daarin uitvoerig de be schuldigingen van Beresford behandelt. Mc Keuna meent dat de brieven van lord Charles Beresford zelf in tegenspraak zijn met enkele van zijn beschuldigingen en ver klaart dat "de admiraliteit geen werk met grooter zorg verrichtte, dan juist de bevor dering van officieren. Beschuldigingen als van lord Beresford waren wel <je meest schadelijke voor de discipline, welke konden worden geuit. Lord Charles Beresford ant woordt dat de groote lengte va:i Mc Keu- na's verklaringen de ingebrachte beschuldi gingen niet kan weerleggen en hij verklaart nu zijn beschuldigingen aan het oordeel van de natie te onderwerpen. monden, 1 Nov. De uitslagen van de gemeentelijke verkiezingen tot midder nacht ontvangen van de kiesdistricten, met uitzondering van Londen, toonen aan, dat de conservatieven en unionisten 32 zetels hebben gewonnen. De liberalen wonnen 33, de arbeiderspartij 15, de onafhankelij ken 4, de socialisten 1 zetel. Londen, 2 Nov. De uitslagen tot 12.30 hedennacht in acht en twintig Lon- densche stemdistricten, toonen dat de par tijverhoudingen practisch hetzelfde even wicht hebben 'behouden. De conservatieven "die een kolossale meerderheid verkregen, wonnen ook 3 jaar geleden. Denemarken. Kopenhagen, 1 Nov. De Koning heeft heden op Fredensfoorg ba'ron Van Heeckeren van Keil, dein Nederlandschen gezant alhier, die zijn' terugroepingsbrieven overhandigde, ontvangen. De gezant is met zijn eclïtgenjoie bij den Koning aan taftl genoodigd. Orlekenland. Athene, 1 Nov. De minister-presi dent deelde mede, dat de oproerige bewe ging binnen enkele uren onderdrukt is, dlaak zij de bewonderens—aardige houding van de troepen ter zee en te land. De zaak is in handen van de justitie ge steld. Koemoendouros stelde voor een prijs te stollen op het hoofd der muiters. De Kamer ging over tot stemming. Volgens een draadberiebt uit Athene aan de Vossische Ztg. zijn de marine-officieren te weten gekomen, dat vijf oversten, onder dezen Zorbas en Smolensk!binnenkort tot generaal zullen worden bevorderd. Daarover heerscht onder de officieren ontevreden heid. Uit Thessalie zijn 23 burgemeesters in Athene aangekomen om bij den minister president verklaringen af te leggen over de voorgenomen afschaffing van gerechtsho ven. Op liet landgoed Manolas in de Pel-epon- iveslus, hetwelk eigendom van den kroon prins is het werd hem 20 jaar geleden,, bij gelegenheid van zijn huwelijk, door den Staat ten geschenke gegeven hebben de boeren gestaakt en hebben ze zich tot den prefect der provincie Elis, waarin het land goed ligt, gewend met den eisch om het land onder hen te verdeelende staat zou den kroonprins wel kunnen schadeloos stel len. De boeren zouden in dezen geest tele grammen aan de regeering, den kroonprins en den koning. Naar men verneemt is de torpedo boot „Velos" naar het Arsenaal teruggekeerd; de commandant Zorbas moet zich aan de justitie hebben overgeleverd. Opnieuw duikt het gerucht op dat tus schen de kabinetten der vier protectoraats mogendheden over Kreta onderhandelingen gaande zijn over een stap waardoor de po litieke toestand in Athene zou worden ver beterd. De protectoraats mogendheden zou den een vlootdemonsfcratie in den Piraeus voornemens zijn. Zouden de Grieksche of ficieren niet vrijwillig tot hun gewone ar beidssfeer terugkeeren, dan zullen de mo gendheden een voorstel der Russische re geering in overweging nemen om tot het herstel van geordende toestanden in den Piraeus en andere punten van Griekenland troepen te doen landen. Overste Zorbas beeft ook in het landle ger met een radicale partij te kampen die onder leiding van majoor Svmbiakuk's be silo-ten is, openlijk de militaire dictatuur te proclameeren en de dynastie te verdrij ven. Daarbij schijnt hoofdzakelijk de Kreta- kweslie een rol te spelen. Symbrakakis is afstammeling van een Kretensische familie en onderhoudt nauwe betrekkingen met Kreta, d&t vol ongeduld wacht op den be slissender stap die het met Griekenland zal vereenigen. De Grieksche regeering heeft het kritieke oogenblik gepoogd uit te stel len door de volgende Kamerverkiezingen iu pliaats van in het voorjaar van 1910, eerst in de herfst van diat- jaar te doen houden, want de Kretensers* willen onvoorwaardelijk aan de verkiezingen deelnemen en afgevaar digden naar de Grieksclie Kamer zenden, welker opname in de Kamer natuurlijk door Turkije als een zware schennis zijner souve- reiniteitsrech/ten zou worden beschouwd. In Kreta is men echter niet geneigd zoo lang te wachten of men houdt de regeerende dy nastie niet voor geschikt bet nationale werk tot een einde te brengen, ofschoon het niet aan koning George ligt dat de ver eeniging, die hem. voor den ommekeer in de Turksche regeering door eenige protecto- raats mogendheden beslist werd toegezegd, niet voltrokken is. De actie der Kretensers- heeft des te minder kans op succes, waarj de beschermende mogendheden, om een be dreiging van de vrede te verhinderen, zich beslist tegen de inlijving hebben uitgespro ken on naar een middenweg tusschen het( Grieksche en het Turksohe standpunt zoe ken. Het zeegevecht bij Salamis heeft zich op de volgende wijze afgespeeld: De troepen hadden van de landzijde en het eskader pantserschepen de op 3 torpedojagers inge scheepte muiters van de kustzijde geblok keerd. De commandant van het eskader Miaulis stelde aan Tybaldos den eisch zicli over te geven. Deze stelde tweeërlei tegen- eisch het recht om zich proviand te ver schaffen en ontbinding van den militairen bond. Miaulis weigerde de proviandeering, waarop Tybaldos, die de torpedojager Spen- doni commandeerde, de blokkade doorbrak en op het admiraalschip „Pfara" deed vuren, welk schip het vuur met geschut van middelbaar kaliber deed beantwoorden, ter wijl de torpedojagers met Hotchkiss-snel- vuurkanonnen schoten. De pantserschepen bleven ongedeerd, maar een granaat van de „Pfara" sloeg in het hospitaal van het Ar senaal en een tweede trof de machine van de Spendoni. Het gevecht duurde een kwar tier uur-s, De bemanning van de muitende sche pen was om den tuin geleid door Tybaldos, die hun de beweging als een algemeene had voorgesteld. Zij kwamen echter spoedig tot bezinning en begonnen de muitende officie ren te bedreigen. De manschappen van de torpedojager „Aspis" zetten hun comman dant aan land en zette vervolgens koers naar het kanaal van Korinthe. Te Korinthe aan gekomen verzekerde de tweede officier der „Aspis" telegrafisch de regeering van zijne trouw en die der bemanning. Volgens een telegram aan de ,,Neue Freie Presse d.d. Zaterdag, is Tybaldos met vier partijgenooten in het Parua&sus-gebergte ge vlucht. In dat geval zal zijn arrestatie zich niet zoo lang laten wachten. In hot geheel zijn Zaterdag acht officie ren gearresteerd om voor dein krijgsraad te worden gedaagd. De verwonde muitende officieren. Fran- gutulo en Canaris wenden Zaterdagmorgein door den minister van marine gehoond. Zij verklaarden tegen hum arrestatie te pro testeeren, daar ze geen verraders waren. Eerst hadden ze de inblazingen van Tybal dos wederstaan, doch deze had toen gedreigd hen neer te schieten. Vier stokers van den torpedojager ,,Spen- domi" werden gedood, een is verbrand en een matroos werd plotseling krankzinnig. Zooals ook reeds gemeld is werden drie personen van het pantserschip „Hydra" Kapitein Miaulis zal wegens zijn flink en doortastend optreden tegen de muiters gedecoreerd worden, aldus heeft de regee ring besloten. Dat aan heb einde der vorige week iets ongewoons zou geschieden vermoedde men Doindeidag in Athene reeds. De beurs bleef den geheelen dag gesloten, het zakenverkeer stond bijna geheel stil, het publiek was on gerust en druk gesticuleerend aan het pra ten en greep* haastig naar ellke nieuwe oou- rantenoplaag. Het parlementsgebouw was door militairen bezet-. Artillerie, cavalerie em infanterie trok door de 6traten. Men moet te Athene niet allerwege over tuigd zijn dat Tybaldos slechte uit zelfzuch tige motieven heeft gehandeld. Er bestaat tusschen de officieren van leger en marine een zekere ijverzucht en het is ook moge lijk, zoo heet het, dat Tybaldos gevreesd heeft voor eene te geringe behartiging der vlootbelangeu. De door den militairen hond, 6Ubsidiaar door den minister van marine, uitgetrokken sommen voor de vloot wetti gen dit vermoeden. De vloot van liet oude en beroemde zeevolk der Grieken verkeert eigenlijk dn een omgeloofelijk rotten toestamdi Reeds in Apr-il 1908 beloofde de regeering een buitenlandlsch zee officier ter reorgani satie der vloot te laten overkomen en de Kamer stond de middelen hiervoor toe, maar clat was alles wat gedaan werd en het zou interessant zijn eens na te gaar. waar het geld gebleven is. De hoofdpersoon van de marine-revolutie, Tybaldos, is volgens de registers een. der oudste officieren der Grieksche vloot, zij het dan ook niet een der oudste in rang, da'tr de Grieksche marine in verhouding tot de sterkte van hot officierskorps een on evenredig groot aantal van admiralen rijk is. Tybaldos in sommige bladen zien wij nu weer van „kap.tein gesproken, in plaats van luitenant heeft den laat sten tijd een commando bij den torpedodienst gevoerd:; verklaarbaar is hot dus dat hij voor zijn op roer van deze oorlogsvaartuigen gebruik heeft gemaakt Voor zoover men bij haar tegenwoordige toestand van een Grieksohe zeemacht spre ken kan, is het zwaartepunt daarvan gele gen in de orpedobooten, waarvan er een do zijn aanwezig zijngebouwd op de werf Vulcan" te Stettin of bij <ie bekende firma Yarrow. De drie kustpantserechepen „Pfa- ra", „Spetzai" en „Hydra" zijn schepen die 20 jaar oud zijn, die meermalen zijn ver bouwd en „de vloot" vormen die voor Sala mis ben anker egt. Uib A'tlhene wordt aan de Vossische Zei- tuing bericht: De beweging, die in de staatsgreep van Tybakke tot uiting is ge komen rust op breedo gron-dalageg. 48 uren te voren weid door een schoenpoetser ©en proclamatie in de 6traten van Athene op geplakt waarin -de regeering en de militaire bond heftig werd aangevallen en aan overste Zorbas de eisch werd gesteld heb ministerie weg. te jagen en de voornaamste staatslieden gevangen te nemen, daar anders een revolutie zou uitbreken. De politie ver wijderde deze plakkaten onmiddellijk en stel de een onderzoek iu waarbij bleek dat d« steller van dit manifest een onderwijzer was, genaamd Xyderis. Voorts ontdekte het par ket dat eene aau-zienlijke politieke persoon lijkheid zich-op een wijze had begeven naar 'het twee uren van Athene verwijderde Laurium die veel van een vlucht had. De bedoelde politicus, wiens arrestatie is bevo len, is lid der nieuwe radicale partij. Hij, benevens eenige voorzitters van gilden moet de proclamaties hebben doen aanplakken. Volgens bericht uit Athene zijn in de bocht van Phaliron nog twee Engelsche oor logsschepen aangekomen, zoodat thans vier Engelsche en een Russisch oorlogsschip daar voor anker liggen. Marokko. Er is van verschillende zijden meer of minder heftig geprotesteerd tegen de te- m 15 MO* RUDOLF HIRZOG. „Het is voor mij geen genoegen, jou hier te zien." „Nee," zeide Gustav Wiskotten en legde zijn 'hoed op de tafel, „een genoegen is het niet, als je vrouw er van door gaat. Waar zit ze?" Het kleine magere heertje klom van zijne kruk -af en knoopte zijne hoog aansluitende jas dicht. „Als je over mijne dochter spreekt verzoek ik je, dit in meer gemanierde ter men te deenJe spreekt 'hier niet over een van je faforieksmeiisije-s." „is 'ze er soms niet van door gegaan?" „Neen! Ze heel tl slechts -een -echtelijke ge meenschap opgeheven, die geen christelijke meer was." „Geen christelijke? Ik weet niet, wat u daarmede bedoelt." ..Helaas heb je dat nooit geweten-. Anders stond je heden niet als smeekeling ihier." „Als smeekeling? Hoor eens, schoon vader, ge kunt uw hoogen toon wel ©enigs zins matigen. Van smeekenis hier geen spra ke, doch van eisclien Roep Emilie." „Je wilt mij in mijn eigen, huis bevelen geven? Een als jij, die mot den hoed in die band komen -moest?" Gustav Wi-skotten lachte even. „Eenzoo- voorts! Maak 't kort, ik heb geen tijd." „Neem dam tijd. Neem 'hem in de eerste plaats om jezelf te onderzoeken. Dat is eene I beter gebruik van je tijd', dan voortdurend! aan echtbreuk te denken." „Schoonvader I" De magere man kroop Ycor deze dreigen de stem ineen. Doch slec'hts een oogenblik. Toen hief 'hij het glad geschoren- gezicht uit zijn witten halsdoek op, stak het hoofd naar voren, -era overstroomde zijn tegenstander met een stortvloed van verwijten. „Dat je met je fabrieksmeiden smoest, 'zal je zeker niet (loochenen? Dat je haar in de duisternis opwachtom haar ah bah iu de armen te nemen en en „Ach God, de arme schepsels. Veider." „Jawel, verder 1 Altijd nog verder! Je ge weten zegt je -zelf, dat het daarmede nog niet uit is, anders haldt je niet gezegd1: verder. Zooals het eene trouwe echlgerioote betaamt, heeft Emilie je zevenmaal en. 'zeVen'maal ze ventigmaal vergeven, heeft je niet zachte en ernstige Woorden vermaand, heeft jei door haar lëven een voorbeeld! gegeven." „Bent u nu Maar, schoonvader?" „Met jou? Reedis langDoch met het aan tal van je zond-en eni misstappen nog lang niet.. Zelfs de verloofde van je vleoschelij- ken broeder is je niet heilig. En, dan zoh zich eene christelijke vrouw als Emilie niet huiverend afwenden en een huis 'verlaten waarvan jij een Sodom en Gomorra maaki?" Gustav Wiskotten bedwong zich mCt ge weld. „Spreek nu eens niet bijbelsch, maar gewoon mensohelijk. Hier gaat het om pure ijverzucht. En tob ijverzucht heeft Emilie zelfs geen- greintje recht." „Hij, die naar eene vrouw kijkt, om -haar te begeeren, heeft in zijn 'hart ree'ds eoht- breuk met haar begaan. Zoo .staat het int Matfheus V, het acht,-en-twintigste vers. En jij hebt de verloofde van je broeder niet slechts aangezien en begeerd, je 'hebt even min je 'hartstochten aan banden gelegd en de eerste de beste gelegenheid te baat geno men om haar te kussen." „Wie zegt dat?" „Emilie." „Dat is infaam gelo..." Hij brak af, haal de zijn zakdoek te voorschijn en wischt-e zich zich afwendend, 'het voorh.ofd af. „Roep Emilie!" zeide bij toen kalm. „Dat hebben wij beiden met elkander uit te maken." Mijnheer Schar wachter keek laugs hem heen. „Roep haar dan. Ik zal haar niets doen." „.Emilie ie niet 'hier." „Als ze uit wandelem kan gaan, schijnt de;zaaly nog zoo erg niet te zijn." Hij haalde zijn horloge te voorschijn. „Daar slaat 'het twaalf uur. Nu zal za wel spoedig komen." „Ze zal niet spoedig komen, want ze is, niet -hier." Gustav Wiskotten keek getroffen op. „Niet hier? Moet dat beteekenen: niet in Barmen?" „Ze is met de kinderen naar tante. Jose phine in Dusseldorf gegaan, waar ze voor eerst denkt te blijven." „Zonder mijne toestemming?" „Je hebt nu een proeftijd. Als je je ver beterd hebt en op een dag eerlijk berouw ger voelt, mag je haar terughalen." „Zonder mijn toestemming?" „Met goedvinden baars vaders. Zooals ge zegd, wanneer je „Loop naar de maan met uwe dwaashe den. Verduiveld, heb ik over mijne, vrouw te beschikken' of u?" „Daar jij de grondregelen der moraliteit ontrouw geworden bent, keerde ze onder de hoede baars vaders terug. Een bepaald rechtheeft altijd slechts 'de zedelijke mensch. De onzedelijke zou het zich alleen wel gaar ne toe willen eigenen. Doch waar het om het stelen gaat, zal mijne dbchter de heelster niet zijn. Daartoe heb ik haar -niet in die christelijke leer opgevoed." „U hadt haar beter voor het leVen op moeten- voeldenOrize lieve Heer heeft geen voogd noodig." „Ik duld in mijn huis geen 1-asier 1" „Degene die 'hier lastert, bent- u. Met uwe aanmatiging, alsof u het rijk Gods al leen in- pacht liadt. Slechts omdat u den bijbel van buiten geleerd hebt en de ver schillend© teksten uit kunt leggen als 'n ouwe waarzegster. Waar u ook heen kijkt, ziet u 'zonde, sitraf, boete. Uit deze wereld, die God tot zijne vreugde schiep, waarvan geschreven staaten hij aanschouwde alles, wat hij gemaakt had, en zie, het was zeer goed! maakt ,u een poel en een vosseknip. Als dat geen gemeente onderschatting van don lieven God is, wil ik van morgen af den ouden C'hristiaan aflossen en voor de rest mijns levens dtoker worden." „Ga weg uit mijn, huisl" „Het zou beter zijn, als u ging. U bent meer Katholiek dan de Paus. Lieden als u moeten een Protestantsch mannenklooster oprichten, in' plaats van kinderen te Verwek ken, die erfelijk belast zijn met kleuren blindheid' en de zon grauw zien. Wat weet u van verantwoordelijkheid?" „ik ben er verantwoordelijk voor, dat mijne do-chter rein uiC dit tranendal terug keert." „Tranendal 1 Dat komt uit! Er loopen ge noeg lamlendige kerels in rond, -die zoo wee- en deemoedig zijn, dat ze van louter leeken- hoogmoedi nauwelijks meer adem kunnen sclieppen. En als ge uwe dochter zoo rein voor ieder aardse li stofje hadt willen behoe den, hadt u haar non moeten laten worden, maar niet -een zes voet langen, gezondemi kerel tot vrouw geven. Ik geloof, -dat dat Duitsch gesproken is. U stel ik aansprake lijk, u! Emilie is 'het slachtoffer uwer ver maledijde opvoeding. Men zou kunnen hui len, als men zooveel krachtige Wuppertaler meisjes ziet met hunr.e knorrige gezichten, wier zinuen door schijnvroomheid van hunne kindsheid af verminkt zijn, .zoodat ze in iedere zoete zaligheid den duivel eiens met zijne valstrikken. Dan loopen ze rond met een vernauwden -horizon en schichtige-dom- me oogen, en, een lange streep neerslachtig heid loopt achter hen aan, waar louter ge- lukzaLige menschenvreugde had kunnen zijn. Is het dan te verwonder eni, dat ze als vrou wen hun. gdkeefle leven muf zijn, daar ze de mufheid in ihunn-e meisjeskleeren meege bracht hebbeni? Tot levenslustige vrouwen moest ge ze opvoedoni, die even'als wij vrij moedag het leven inkijken en, als ze vroom er bij izijn zeg-gon„mooier moge hot i» den hemel -zijn, maar verukkelijkor is het voorloopig hierl" Dan .zullen er ook vroo- lijke mannen konven en- een Wuppertihaler nageslacht, dat door de wol geverfd is." IFordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1