BINNENLAND. L 11 h Uit den omtrek. de afgevaardigde Mastalka. die nog wel voor gematigd doorgaat, in een vergadering van kiezers zulke krasse uitlatingen over de Kroon heeft gebezigd, dat de regeering het wenschelijk achtte het blad, dat ze mede deelde, in beslag te nemen. Aan het kabinet-Bienerth is de oorlog tot het uiterste aangezegd. De Czechische staatslieden hebben beslist verklaard niet meer in besprekingen met minister-president Bienerth te zullen treden, zoodat de kans om door onderhandelingen de vergaderingen in Rijksdag en Boheem- schen Landdag mogelijk te maken, voorloo- pig zoo goed als verkeken is Praag, 3 Nov. In eene vergadering van alle Czeoliische afgevaardigden in den Rijksraad, den Boheemschen landdag en het Heerenhuis werd besloten een manifest te publiceeren waarin diepe ontevredenheid wordt uitgedrukt over de goedkouring ge- goven aan de taalwetten voor de zuiver JDuitsche Kroonlanden. Deze wetten schen den do rechten der niet Duitsche bevolking. De Czochen kondigen aan dat zij de regee ring op de meest krachtdadige wijze zullen bestrijden. Turkije. Maandag had te Konstatinopel voor het eerst de recruteering plaats van de tot dus verre van den militairen dienst vrijgestelde Christenen en van bewoners van Konstanti- nopcl. O rieken land. Athene, 3 Nov. Vier officieren, hoofdpersonen dor jongste muiterij, die met Tybaldos ontsnapten, zijn heden nacht door gendarmes, nadat enkele schoten waren ge wisseld, in het dorp Magi bij Thöbe gevan gen genomen. Volgens de laatste berichten is ook Tybal dos gearresteerd Het Grieksehc parlement heeft een bood schap ontvangen van den Militairen bond. De bond verlangt geen parlementaire dis cussie over den marine-opstand en heeft dien wensch een bevel te kennen gegeven aan den purlenients-voorzitter Romas en aan de oppositie (de partij van Theotokis). Twee compagnieën infanterie bezetten het plein on de gangen van het Huis van Afgevaar digden «ïii een deel van het garnizoen staat in de kazernen onder de wapenen. En zoo hebben de volksvertegenwoordi gers zwijgend de korte openingsrede van den minister-president Mavromichalis aange hoord, waarin slechts medegedeeld werd dat de opstand vlug onderdrukt en de bestraf fing der schuldigen aanstaande was Marokko. Madrid, 3 N o v. In een officieel tele gram deelt generaal Marina mede, dat hij naar MelaWii is teruggekeerd, nadat eon aantal detachementen Seluan en Nador had den bezet. Tevens wordt aangekondigd, dat overmor gen de verdere ontruiming van deze stellin gen zal plaats hebben en dat daar slechts enkoio bepaalde troepen afdeel ingetn zullen blijven. Perslft- Aan hot Petereburgeche telegraaf-agenb- schap wordt gemeld dat de in de nabijheid van den Kaukasus verblijf houdende stam men der Sjahsewenmen en Karadsjadagon besloten hebben hot voor den voormaligen Sjah op te nemen. Ze belegeren op het ©ogenblik Ardebil. Daar hierdoor de Rus sische vice-consul en de Russische onder danen aldaar met gevaar worden bedreigd en de uit Tabris en Teheran gedirigeerde troepen er niet spoedig genoeg zullen aan komen, besloot de Russische regeering on verwijld de wacht van het vice-consulaat te Ardebil te versterken door een zending troe pen uit- het aangrenzende militaire district in den Kaukaeus. Vereenigde Staten. N e w-Y o r k, 3 Nov. De laatste uitsla gen van de gemeentelijke verkiezingen ge ven de volgende cijfers voor de canxhdiaten Gay nor, democraat en Tam many-candidaat 246.715 stemmen, Bannard, republikein, 175,062, Hearst, onafhankelijke, 150,560. De uitslag van enkele districten is nog niet bekend. Gaynor is de eenige candidaat op de democratische lijst, die succes heeft. ]>it verzekert de republikeinse he partij, de geheele controle over de „Kamer van be grooting en verdeeling'', die alle uitgaven moet goedkeuren Van de 16 stemmen in deze Kamer hebben de democraten er slechte 3, die alle befhooren aan Gay nor. Alle par tijen hebben krachtige pogingen in het werk gesteld om het toezicht op de Tamer te bemachtigen, daar waarschijnlijk door het nieuwe bestuur ontzaglijke sommen zul* len uitgegeven worden voor ondergrondsche spoorwegen i andere verbeteringen. Zuld-Amerika. Volgens een bij den consul van Nicaragua te New-York ontvangen telegram van den president van Nicaragua hebben de regeé- ringstroopon den revolutionairen bij Boca San Carlos oen zware nederlaag toegebracht. Allerlei. Washington, 3 Nov. Het natio nale geografische genootschap heeft Peary de gouden medaille aangeboden. Het be stuur heeft zich eenparig vereenigd met het verslag der sub-commissie, die Peary's aaii- teekeningen en bewijzen onderzocht en be sloot, dat deze duidelijk Peary's beweringen bevestigen, dat hij de Noordpool bereikte. Chalons s/M a r n e 3 Nov. Far- man vloog 4 uur en 18 minuten en legde 234,212 M. af. Clormond F o r r a n d, 3 Nov. Tengevolge van een hevigen storm in het kanton Salors liep het water over de oevers, werden bruggen medegesleept en bosscheu en wegen vernieldDe verliezen zijn aan zienlijk. Reggio d i Calabria, 3 Nov. Hedenmiddag te 4 uur 25 word hier een hevige aardschok gevoeld, die gepaard ging met. een golvende beweging en gerommel. Tiflis, 3 Nov. De Jodenwijk van de stad Surani (kaukasus) is met de daarin gelegen pakhuizen en winkels afgebrand. De schade bedraagt ongeveer een millioen Roebel. De Staatscourant van Donderdag 4 November bevat o.a. de volgende Kon. be sluiten benoemd tot vice-consul te Espjerg (De nemarken) L. Hartogs benoemd tot rechters in de rechtbank te 's Gravenhage mr. C. Schlingemann, thans rechter te Leeuwarden, mr. J. vart Gelein Vitringa, thans rechter te Tiel, met bepa ling dat de rechlersplaatsen te Leeuwarden en Tiel niet zullen worden ver op verzoek eervol ontslagen mr. J. van Eijk van Voort-huyzen, als griffier bij liet kantoqrgorecl.lt te Zaandam mr. J. tem; Bosch als griffier bij de rechtbank te Tiel J. Isebree Moens i.is kantonrechter te Zie- rikzee en mr. A. J. Bik als plaatsvervan gend voorzitter van den beroopsraad voor de ongevallenverzekering te Rotterdam benoemd tot officier in de Oraaje-Nassau- orde G. Boon te 's Gravenh&geC. v. d. Linden Tol te Bus- -m, oud-leden van den Raad van Tucht voor de koopvaardij en J. Mij-er, ord-plaatevervangend lid van dien raad te Amsterdam. benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen van de tweede klasse in de 40e divisie te Leeuwarden P. de Joncheere, thans inspecteur der registratie en domeinen van de tweede klasse voor den ambulanten dienst; tot inspecteur der registratie en domeinen van de tweede klasse in de 28e divisie te Tiel, C. Schut, thane inspecteur der registra tie en domeinen van de derde klasse in die divisie aan den heer mr. N. P. van den Berg, is op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van commissaris van het weduwen- en wee- zenfon-ds voor burgerlijke ambtenaren, met dankbetuiging voor de in die betrekking be wezen diensten. Z.K.H. Prins Hendrik, die gisteren voormiddag ten 10 uur van het Loo te 's Gravenhage is aangekomen, heeft, na bij woning der hoofdbestuursvergadering van het Roode Kruis, deelgenomen aan het jacht feest van St. Hubert op Raaphorst De leden van dit gilde vereenigde» zich gisterenavond met Z.K.H. aan; een feest maal in het Restaurant Van der Pijl. Heden is er, onder leiding van dén Prins, ten Koninklijke Paleizen een vergadering van de Nederlandsche afdeeling der Joh&n- niter-Ordie. Morgen jachtpartij op ter Horst Z.K.H. blijft tot Zaterdag in Den Haag en vertrekt dan 's morgens ten 9 uur naar Amsterdam, teneinde in het Paleis op den Dam verga dering te houden niet het bestuur der Ver- eeniging „Het Oranjekruis". Vandaar koert Z. K. H naar het Loo terug. Dinsdag dineerden ten Hove baron Gericke van Herwijnen, H. M. gezant te Londen, do heer Lovink, baron en barones Van Nagell van Am-peen en de heer Van Steijn, intendant van liet Koninklijk Paleis H '- Loo. De minister van binneudandsche zaken begaf zich gisteren ochtend', vergezeld van den heer H. J. de Groot, inspecteur van het middelbaar onderwijs, naar Zutphen, ter bijwoning van de opening van de Ambachts school aldaar. Hulde van den Landbouw aan den heer H. J. Lovink. Men schrijft uit 's Gravenhage Dadelijk na het bekend worden van de te verwachten benoeming tot directeur van bet Laidbouwdepartement in Ned.-Indië van den heer H. J. Lovink, den bekwamen dir.- generaal van den Landbouw, maakten zich de op landbouwgebied vooraanstaande man nen op om der zoo verdienstelijken bevor deraar van des ïiloei van onzen landbouw te huldigen. Ten einde die hulde er eene te doen zijn van den landbouw in al zijn schakeeringen, werd de bijdrage voor het huldeblijk op 25 cents gesteld. En zoo werd het bleek gisteren inderdaad de buide, den beer Lo vink bereid, een algemeene. Duizenden en duizenden zonden hun bijdrage, terwijl de bijdragen van duizenden nog worden inge wacht In tegenwoordigheid van een overgroot aantal belangstellenden werd gisterenmiddag te 3 uur precies in het Gebouw van het Kon. Zoologisch Botanisch Genootschap te 's Gra venhage het huldeblijk aangeboden. Daarbij hield de heer P J. A. de Bruine, voorzit ter van het Nederlandsch Landbouwcomité, tevens voorzitter van het Uitvoerend Comité voor het Huldeblijk, eene toespraak, waarin hij deed uitkomen, dat de dankbaarheid, die allen vervult, voor hetgeen de heer Lovink voor den Nederlandse hen landbouw heeft kunnen doen, gemengd is met weemoed bij 't besef, hem reeds nu te moeten missen. Spr. meende echter, dat de kieschheid ver bood, hier op dit laatste den klemtoon te leggen en richtte daarom liever het geestes oog der aanwezigen op de liehtzijde van den toestand. En zich hierop wendend tot den heer Lovink, wees Spr. er op, dat al is er een zekere overeenkomst tusschen den titel welken hij in Indië zal voeren en dien, wel ken hij hier zoo waardig heeft gedragen, toch de omstandigheden in elk opzicht zoo verschillend zijn, dat deze en gene liet moe dig zelfvertrouwen van den heer Lovink met angstige bewondering gadeslaat. Maar Spr. herinnerde er aan, hoe ook juist 8 jaar ge leden, toen de heer Lovink directeur-gene ra il van den Landbouw werd, er eveneens perscnen waren, die meenden een vraagtee- ke.i te moeten plaatsen maar voorzoover zij r.og in leven zijn, hebben zij zich weldra gehaast, dit door een uit-roepteeken te ver vangen. En toen was de verandering een principieele, want de arbeidsspheer der Heidemaatschappij, waaruit de heer Lovink toon overging, was in aard en wezen zoo af wijkend van wat hij toen op de schouders nam, dalleen zijn stalen ijver en zijn geniale aanleg hem de vele moeielijk-heden konden d .en te boven k:raen want de eerste 4 jaar te voren ingestelde directie van den Landbouw bestond toen nog meer in den vorm dan inderdaad. En wat hebt gij daarvan gemaakt? riep Spr. uit. Het antwoord daarop geeft de land bouw in al zijn vertakkingen en schnkoe- ringen waar nagenoeg iedereen u kent, want de weg naar het Tournooiveld is als platgetreden door de honderden die daar raad, steun of voorspraak kwamen vragen. In warme bewoordingen bracht Spr. den heer Lovink namens die allen, als den ba nierdrager en baanbreker van de nieuwe aera, waarin de regeerings-bemoeiing als het ware hand aan hand gaat met het ver- eenigingsleven in zijn ganschen omvangals een mentor, die beurtelings opwekt en steunt, waarschuwt en leert, en die met al len waakt en werkt. Geen enkel belang toch ontging aan zijn aandacht. En voor het af werken van zijn veelzijdige reuzentaak heeft hij allengs weten uit te vinden, te vormen en te bezielen, een schare van helpers, in gewijd in zijn geest, waardoor de gestadige voortzetting van zijn bouwwerk is gewaar borgd. Spr. achtte het hier noch de plaats, noch den tijd, om in bijzonderheden een relaas te geven van hetgeen de heer Lovink heeft gewrocht, waar dit al aanstonds in den vorm der meest vleiende waardeering door de Pers is gedaan. Het uitvoerend comité, ge volg gevend aan den spontanen aandrang van zoovele zijden, heeft dan ook vooral ten doel gehad den heer Lovink voor zijn mooi zelfvertrouwen het hart onder den riem te bevestigen en te bewerken dat men ook daar ginder, in Indië, zou weten, dat in den per soon van den heer Lovink aan Indië wordt afgestaan van het beste, wat het Moederland bezit. Voor dat doel had het uitvoerend comité een gedenkplaat laten slaan, waarvan het aanschouwen in moeilijke oogenblikken den moed en de veerkracht bij den heer Lovink steeds zal kunnen verlevendigen, en welke tevens een troost zal zijn voor zijn trouwe gade, voor wie zoo vaak het huiselijk samen zijn moet worden opgeofferd aan ambtelijke beslommeringen. Ook zijne kinderen zullen eenmaal daarin een vingerwijzing zien voor de plichten, hun opgelegd door den naam dien zij dragen. Ten slotte sprak de redenaar de hoop uit, na herinnerd te hebben aan de in 't leven van den heer Lovink wederom bevestigde waarheid, dat een Albestierend Koning de plaats bepaalt van iedere woning, den kring waarin hij werken moet dat de arbeid van den heer Lovink voor het sclioone Insulinde rijke vruchten moge afwerpen en een voldoening wordt voor de regeering, die hem den weg daarheen baande. - Hierop overhandigde Spr. hem den in goud gestempelde» gedenkplaat, waardoor aller liefde naar hij zeide slechts ge symboliseerd wordt, daar de heer Lovink zich hier, in het hart van den Landbouw, een monumentum aere perennius heeft ge sticht. Spr. besloot, hij deze overhandiging, met een koninklijk geijkt woord tok ^en heer Lovinkhiermede lieve vriend, beve len wij u in Gods heilige bescherming. Do gedenkpenning den heer Lovink aan geboden, is vervaardigd in de ateliers van de firma C. J. Begeer te Utrecht, en in goud, zilver en brons uitgevoerd. De eene zijde van deze plaket te vertoont het portret van den heer Lovink, gemodel leerd door Toon Dupuas, gevat in een deco ratieve randversiering van Van Goor, mét den naam van deai scheidende en jaartallen als opschrift: Her m anus Johannes Lovink. Directeur-Generaal van den Landbouw. 1901—1909. Do andere zijde herinnert aan den door den heer Lovink gedanen arbeid heide- o ut ginning, boschbouw, landbouw, veeteelt, vischteelt, worden weergegeven, door land schap en productende ploeg met het be kende zesossenspan als meest op den voor grond 'tredend gedeelte, het landschap daar achter toont bosschen en weideneen ver siering van vruchten, granen en. gereed schappen vormt de afsluiting tusschen het landschap en de plaats voor opschrift. Hier leest men Hulde aan den man, wien Nederland zooveel verplicht is. Een kort, veelzeggend opschrift, dat ge heel past voor dezen man, die weinig praat en veel doet. Beide kunstenaars mogen we gelukwen- schen met hun werk, dat binnen ongeloof- lij.: korten tijd door de firma Begeer ver eend werd in de plakette, welker uitvoering te roemen overoodig is. De heer Lovink dankte de velen die aan de hem gebrachte hulde hadden bijgedra gen in eene rede waarvan de grondtoon was dat indien de regeeringsbemoeiing tijdens zijn ambtsvervulling in goede banen is ge leid, dit het gevolg hiervan is dat de regee ring alles wat uit het particulier initiatief is voortgekomen heeft gesteund. Dit moet de regeering blijven doen. Wanneer hij tot rust zal zijn gekomen hoopt de heer Lovink zijne ervaringen te dezer zake op schrift te zetten. De plechtigheid werd bijgewoond door mevrouw Lovink, met haar dochtertje en haar zoontje. Haar werden bloemen aange boden. Ma afloop kwamen velen den schei denden directeur van landbouw de hand drukken. Prins Hendrik heeft telegrafisch aan het uitvoerend comité bericht dat hij aan het huldeblijk wil bijdragen. Hedenmorgen werden door den inspecteur der staatsbosschen en ontginningen uit Utiecht met den oudsten houtvester en oud sten boschwachter namens het personeel van het staatsboschbéheer aan den heer H. J. Lovink een album aangeboden met photogra- fiën uit de voornaamste staatsbosschen en -ontginningen. In de najaarszitting van do Prov. Staten, van Noord-Brabant, die Dinsdag 7 Dec. zal worden geopend, zal o. m. worden, vóórzien in de vacature vaa griffier dier Staten, ontstaan door het gevraagde eervol ontslag van den tegenwoordigen titularis mr. W. M. van Lawschot, die als agent der Ned. Bank te 's Hertogenbosch zal optre den. Huldeblijk aan den Am sterdamse li en burgemees ter. Gisterenmorgen is in het kantoor der „Alge meene Winkeliersvereeniging" te Amster dam de Dinsdagavond benoemde commissie voor het huldeblijk der A. W. V. aan bur gemeester Van Leeuwen geïnstalleerd. Als voorzitter der commissie zal optreden de heer Meuwsen, als secretaris de heer Ger- zon en als penningmeester de heer van Laar. Er werd reeds een besluit genomen ten aanzien van den vorm van het huldeblijk, terwijl tevens werd besloten dit huldeblijk te doen vergezeld gaan van een oorkonde en een album met namen der deelnemers. Te Zaandijk is Dinsdag de nieuwe burgemeester, de heer D. J. J. Hellema, tot dusver burgemeester van Grootegast, ge ïnstalleerd door den oudsten wethouder, waarnemend burgemeester, den heer J. J. Honig. Rotter cl amsche belas tingen. Door den gemeenteraad van Rot terdem werd Dinsdag aangenomen de motie- De Jcng, strekkende om het tekort op de begrooting van f 120,000 niet te dekken door verbooging van de opcenten op de per soneel'; belastang, zoóals door B. en W. was voorgesteld, maar door verhooging der in komstenbelasting. Tevens werden B. en W. hierbij uitgeaoo- digd te prae-adviseeren inzake het vraag stuk van gelijktijdige invoering van den. aftrek der belasting naar verhouding van het aantal kinderen. De begrooting werd in haar geheel vast gesteld op f 25,693,263.72$. De heer E. G. W. Piper, inspecteur van den waarborg en de belasting op de gouden en zilveren werken bij het departe ment van financiën, heeft tegeoi 1 Januari a. s. zijn pensioen aangevraagd. De heer G. Hioolen te Rotterdam, herdacht Woensdag zijn 50-jarige werkzaam heid als geneesheer aldaar. De heer W. M. van der Scheer, arts en assistent van prof. dr. C. Winkler te Amsterdam, is benoemd tot geneesheer aan het provinciaal Noord-Hollandsch genees kundig gesticht voor krankzinnigen „Mee- renberg", ter vervanging van dr. H. Waller, wien eervol ontslag is verleend. Hartgerink. f De nestor van de» gemeenteraad van Haarlem,rrierliede, de 'heer Hartgerink, is overleden. Nederlandsch Roode Kruis. In de gis t eren vooivniddag te 'siGra- venhage gehouden vergadering van het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis heeft Z. K. H. de Prins, als voor zitter, die nieuwbenoemde leden geïnstal leerd met een korte toespraak, waarin hij wees op de uitbreiding van die taak der Ver eeuwiging in vredestijd en van die werk zaamheden,, als gevolg van het Kon. besluit van 2 April van dit jaar. De Prins deed een beroep op aller steun en medewerking tot het bereiken van het doel dat de Vereeniging zich thans heeft ge steld, d i. voorbereiding in tijd van vrede om eventueel voor de öorlogstaaik gereed te zijn De vergadering, welke ongeveer van half elf tot twaalf uur door den Prins werd bij gewoond, was verder gewijd aan de bespre king van eenige aangelegenheden van huis- boude! ijken aard. rDe Ned. Chrysanthemum.club, houdlb iu vereeniging met de afd. Rotterdam van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, eene tentoonstelling van Chry santhemums van 121"4 Nov. a. s. in de groote Doelezaal te Rotterdam. De staking in het etoom- trawler bedrijf te IJ muiden. Dinsdag heeft te IJmuiden een conferentie plaats gehad tusschen den procureur-gene raal, den commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, den burgemeester van Velsen en den inspecteur der rijksveld- vacht. De burgemeester bleef den nacht te IJmuiden over. In de openbare vergadering van stakers werd door den spreker Kolthek tot volhou den aangespoord. Na afloop werd gecollec teerd nadat medegedeeld was, dat aan alle nationale en internationale vakvereenigin- gon om steun was gevraagd. Een der aan wezigen raadde aan de staking op te heffen, omdat er zooveel armoede geleden wordt. Dinsdagmorgen was er veel visch aan de markt. Eenige Hollandlsche en Engelsche trawlers. Van de stilliggende trawlers kon weder een aantal naar zee vertrekken. Reuter seint uit Londen Met het oog op de staking te IJmuiden, hebben aan aantal trawler-eigenaars te Grimsby bevolen, dat hun trawlers in IJmui den hunne vangsten lossen. De vakvereeni- ghig' in Grimsby neemt het den eigenaars kwalijk, dat zij aldus do Nederlandsche markt steunt ten koste van de stakers. Het aantal Rijksveldwachters is wederom met 12 versterkt. Dinsdag vertoefde de Com missaris der Koningin van Noord-Holland, mr van Tiemhoven, geruimen tijd te IJmui den. De eedsweigeraar C. Kril- ler. De Amsterdamse be rechtbank wees gisteren vonnis in de zaak tegen den beken den railit-iedienstweigeraar C. Kriller uit Haarlem, d'ie terecht heeft gestaan wegens eedsweigering in de strafzaak van het anti militaristisch proces, waarbij- dé voorzitter dier vereeniging J. W. Smidt terechtstond. Op 26 October 1.1. werden, alvorens vonnis te wijzen, door de rechtbank nog eenige vragen gedaan, waarna hét O. M. bij zijn eisch persisteerde. De rechtbank verklaarde hem schuldig aan het hem ten laste gelegde, doch niet strafbaar en ontsloeg hem van alle rechts vervolging, hiérbij overwegende, dat art. 161 Wetboek van Strafvordering de ver plichting oplegt, dat de eed moet afgelegd worden volgens ieders godsdienstige overtui- J ging en bekl. noch lid is van een kerkelijk j genootschap, noch godsdienstige overtuiging of eenig geloof in God heeft, zoodat bekl. van alle rechtsvervolging behoort ontslagen j te worden. Dit is de eerste uitspraak van dien aard, waarover tjbants vermoedelijk wel tot in hoogste rechterlijke instantie een beslissing 1 zal worden uitgelokt. - Smaadschrift. In de nummers van 1, 8 en 15 Mei van het „Anker", het weekblad j gewijd aan do belangen van het mindere mari- I ve-peisoneel, kwamen voor artikelen onder de 1 rubriek Helde rsche Correspondentie, waarin, werd geschreven over het optreden aan boord 1 van den kolonel Hoven en den eersten luite nant Hulsteijn. Beide marine-autoriteiten heb ben een klacht ingediend wegens smaadschrift tegen den redacteur-uitgever, den schrijver an do correspondenties. Dinsdag werd' deze zaak voor de Alkmaar- selie rechtbank behandeld. In de geïncrimineerde artikelen werden ver schillende gebeurtenissen aan boord van het oorlogschip opgesomd, om te betoogen dat daar onrecht heerscht en ruwe bejegening voorkomt. I)o beklaagde bekende de artikelen zelf ge schreven te hebben. Hij ontkende het oogmerk en do bedoeling gehad te hebben de beide hee- ren Hoven en van Hulsteijn te willen aanranden in hun eer en goeden naam. Hjj had willen han delen in het algemeen belang, vertrouwende nat zijn aanmerkingen den beiden heeren er toe zouden brengen, hun gedrag te wijzigen. Daarna werd gehoord H. T. Hoven, thans commandant van Hr. Ms. oorlogschip „Hertog Hendrik". Zoowel door den inhoud der artike len in liet geheel als door enkele afzónderlijke zinsneden in het bijzonder achtte getuige zich beleed igd. De verdediger, mr. Ed. Philips, wenschte de zen getuige gevraagd te zien of hij ontkent de waarheid der feiten, welke er in de artikelen genoemd worden. Do getuigen een paar gevallen noemende, verklaarde nooit te ruw bejegend, nimmer te hard gestraft te hebbenbovendien zij liadden zich kunnen beklagen. Van rancune is bij getui ge geen sprake als iemand zich beklaagt we gens een straf bij een hoogere. autoriteit. Ge tuige antwoordde op een vraag van den verde diger het uitgesloten te achten, dat een offi cier als Van Hulsteijn tegenover een matroos woorden zou gebruiken als lammeling, enz. De getuige Van Hulsteijn, luitenant ter zee eerste klasse aan boord van de „Piet Hein", achtte zich eveneens door den inhoud der arti kelen in het algemeen beleedigd, maar ook door afzonderlijke zinsneden in het bijzonder b.v. waarin wordt gezegd dat hij een matroos heeft uitgescholden voor lammeling enz. Getuige ontkende die woorden gebezigd te hebben tegenover een bootsman. Het doet getui ge leed dat die bootsman niet gedagvaard is. Na de pauze worden ver schil lende getuigen a décharge gehoord, o.a. de matroos eerste klasse P. J. F. Vergunst. Deze herinnerde zich niet of hij die Heldersche correspondentie in „Hot Anker" had gelezen, maar wist wel wat er in stond. Hij kan zich herinneren, dat de heer Hulsteijn de geïncrimineerde woorden heeft gebezigd tegen een bootsman. Het is bij dezen eersten officier g.v.d. voor en g.v.d. na. Dat de overwinst van de Toko de cantino ten bate der schepelingen werd aangewend), was spreker niet bekend. Na liet verschijnen der stukken zijn er nieu we platen gekocht voor de gramofoon. Getuigen Hoven zeide diep verontwaardigd te zijn, dat een matroos eerste klasse dit in het publiek durfde verklaren. Getuige heeft bij zich het Toko-boek, waarin staat dat de winst besteed wordt ten gerieve der equipage. In Dec. 1907 is besteed f 4 aan gramofoon- ponnetjes, in Frebuari 1908 f 61.35 aan platen, in Juni muziek aan boord f 20, in Augustus 1908 voor tochten naaT Bergen en naar liet circus f 57,95$ en f 11.26, in November 1908 uitgang equipage f 68. Getuige Vergunst zeide, dat hij niet bekend was met dit gebruik. Hij was mee geweest naar het circus, maar wist niet dat het uit de Toko-winst kwam. Do President: Dus u weet het nu en kunt het uw kameraden mededeolen. Getuige Hoven noemde nog meerdere bedra gen, besteed uit de Toko-kas voor pleiziertjee to Lissabon en te Den Helder. De verdediger merkt op, dat het blijkbaar niet gepubliceerd was. Getuige Van Hulsteijn zeide wel eens kracht uitdrukkingen te gebruiken, maar nimmer een zoo krasse uitdrukking te hebben gebruikt als hem ten laste is gelegd. Tegen den beklaagde werd! 14 dage» ge vangenisstraf geëischt. - Kinderverlamming. Bij' ©en 2-jarig land te Ouden bosch doet zaoh een geval van kinderverlamming voor. Bloedvergiftiging. De 36- jarige H. F. van H., meesterknecht van de stoomververij van de firma Hoeksema, te Sneek, had de vorige week een puistje aan zijn lip, waarna hij zich liet scheren. Waarschijnlijk is toen bloedvergiftiging ontstaan, althans zijn hoofd begon erg op te zwellen en men riep toen geneeskundige hulp in. Na een smartelijk lijden van eenige dagen is de man overleden. School- en Kerknieuw*. Be heer P. C. Adrian, leeraar in de gym nastiek aan de le Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus voor jongens en aan de 3e Hoo gere Burgerschool met 3-jarigen cursus verbon den aan de openbare handelsschool te Amster dam, heeft met ingang van 1 Januari 1910 een eervol ontslag aangevraagd. De heer 'A. W. Hötte, predikant bij de Ned. Horv. Kerk te Laren en Blaricum, zal wegens redenen van gezondheid na een diensttijd van ruim 29 jaren zijn emeritaat aanvragen. Het provinciaal college van toezicht in Limburg der Ned. Herv. Kerk koos tot presi dent ds. P. A. Nuys van Rossem, predikant te Roermond, in plaats van ds. A. le Roy, pred. te Venlo, die om gezondheidsredenen die functie had neergelegd, en tot vice-president de heer D. Hendriksz, te Maastricht. Op ruim 77-jarigen leeftijd overleed: gisteren nacht Ds. C. G. Ghavannes, emer.-pre dikant bij do Waalsch-herv gemeente te Leiden. Mgr. Meeuwissen. Den 12den No vember a.s. zal mgr. Meeuwissen per stoomschip „Prins Maurits" de terugreis naar Suriname aanvaarden. De heer pater P. van Esch, één fi ater en drie-zusters uit Tilburg zullen Z. D. H. vergezellen. Huisgez H de l per S< den aan het (sta B van dat g»»l om aan I sla| wor Ileze sed sch he ldc vo W he pc ri G. M <k I li< 'i rCuratoren van het Stedelijk Gymna sium te Utrecht roepen sollicitanten op naar de te vervullen betrekking van tijdelijk leeraar in de Ilebreeuwsche taal.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2