Echte Frankforter Zuurkool, OQ METHORST VAN LUTTERVELD. De ÏÏoutverkooping ERCKMANN-CHATRIAN. Phoenix Brouwerij. PHÜEKIX-BOKBIER Firma Waterschot C° Telephoon 34. LANGESTRAAT No. 43. V STADSNIEUWS. ADVERTENTIËN. CONCERT De Oester. DIENSTBODE Assistente in de huishouding. KEUKENMEID, Dienstbode, Kamenier-Linnenmeid, P. G„ Pension aangeboden beschaafde JUFFROUW UITVERKOOP Kassiers en Commissionairs in Effecten. (Commanilitaire Vennooten h. oyens zonen, te Amsterdam.) Amersfoort, Baarn DENNENBOSSCHESi OF BOSCHRIJKE BEZITTINGEN Verkrijgbaar bij BRILLEN en PINCE-NEZ in Goud, Zilver en Nikkel. Prima kwaliteit Scharen en Messen !n ^r8118 W. F. A. GROENHUIZEN, ilegd rtui- telijlc ging aekl. Het aantal lesuren bedraagt 3 per weck, de 'bezoldiging f 100 per lesuur in de week per jaar. Sollicitanten naar deze betrekking wor den uitgenoodigd zich voor 15 November a.s. aan te melden bij curatoren voornoemd, aan het. adres van den secretaris van bet college (stadhuis, kamer no. 35). Baar n. Alhier heeft zicb een comité van eenige notabele ingezetenen gevormd, dat door eene algemeene sympathiebetui- ging, eene krachtige poging wil aanwenden om den Burgemeester te bewegen op zijn aan H. M. de Koningin ingediende ont- I slagaanvrage terug te komeu. Op de lijsten wordt zeer druk geteekend. Journalistiek. De graag ge lezen Medische Brieven, die dr. Schrijver sedert jaren voor het Nieuws vaff den Dag schrijft, zijn herdrukt en, in een bundel vereenigd, bij de Hollandia-drukkerij te Baarn verschenen. D r. Jb. van G e u n s. Te Baarn is in 62-jar. ouderdom dr. Jb. van Geuns overledien. Hij was voorzitter of bestuurslid o.m. vau de Amsterdamsche Vereen, voor Gezond heid- en Vac anti ekolo nies, van heit zedelijk lichaam „Charitas", van de Vereeniigimg voor Ziekenverpleging, de Amsterdamsche Wijkverpleging, het Algemeen Ziekenfonds, het Genootschap tot bevordering der ksoe- pokinrichiting;, de Vereendging tot verbeite- ring van het lot der blinden, van het Geschiedkundig Medisch PharmaceutAsch Museum, enz. De heer Van Gieuns was rid der in de orde van Oranje-Nassau. H a r d e r w ij k. Het nieuwe garnizoen is Harderwijk binnengetrokken; dit bracht geheel de bevolking in feeststemming. Over al vlaggen, zoowel uit de officieele gebou wen als uit de particuliere woningen. Reeds een uur voor de aankomst van den extra- trein stond het langs den Stationsweg zwart van mensclien. Zelfs uit de omliggende dor pen kwamen drommen belangstellenden per rijtuig, fiets of locaaltrein. De kolonel regiments-commandant van het 9e ontving met den burgemeester vaa Harderwijk en de feestcommissie de nieu we ingezetenen op het perron. Na opstel ling van deu^ stoet, toog het stadwaarts, door de voornaamste straten naar het ka zerneplein, waar de notabelen aanwezig wa ren. De burgemeester M. G. J. Kempers, sprak den militairen een hartelijk woord van welkom toe, bracht den dank der ouv- gerij aan de Regeering voor de goedgun stige beschikking om aan Harderwijk vast garnizoen te geven in de plaats van het Werfbureau, en huldigde deu afgevaardig de vau het district voor de Tweede Kamer, graaf van Bylandt, voor de vele pogingen door dezen in het werk gesteld en thans niet succes bekroond. De regiments-comman dant betuigde namens de militairen zijn dank voor de hartelijke ontvangst der bur gerij de majoor van het bataljon, de lieer Oberholzér, sprak de hoop uit dat een goe •de verstandhouding tusschen burgerij en militairen zou heerschen. Van de receptie ten gemeentehuize werd druk gebruik gemaakt. Terwijl den onder officieren en manschappen door de burgerij een feeefc was 'bereid dn de- Concertzaal, juichten en jubelden de ingezetenen door de straten der oude stad tot laat in den avond. 1 b u r g. Een kind van den visscher V. is onder een kussen in de wieg gestikt. E d e, 3 Nov. De Raad benoemde he den tot hoofd der school te Ederveen de heer T. C. Hootsen, hoofd der school te Hoevelaken. Behandeld en vastgesteld werd de gem.- begrooting op een cijfer van 209.003.13 in ontvangst en uitgaaf. N ij k e r k. Tot voorzitter van de plaat selijke commissie voor de ongevallenverze kering is herbenoemd de heer H. A. Nab en tot plaatsverv. voorz. de heer G. Beer- nink. Op plechtigd wijze werd heden mor gen, vóór het front van den troep, de gou den medaille voor 36-jarigen trouwen dienrt uitgereikt aan den sergeant-tamboer J. A. Rutten, van het 5e reg. Infanterie. De officieren van liet bataljon schonk3n hem een medaille klein model om dagelijks te dragen. Na afloop, nam de nieuw benoemde kolo nel F! H. W. H. Spieringhs het bevel over het regiment over van den waarnemend re giments-commandant luitenant kolonel v. d. Burg. De lieer P. Brandsen werd aan do Hoogesehool te Amsterdam bevorderd toi doctor in de wis- en natuurkunde op proef schrift „Onderzoekingen omtrent drijven de homogene parallel-opipeda." De vereeniging „Handel en Nijver heid" hield Dinsdag eene openbare verga dering, waarin als spreker optrad mr. W. Elink-Schuurmaa van Hilversum die het onderwerp behandelde: „brandassurautie en assurantiepolis". Van de uituoodiging om deze vergade ring bij te wonen, hadden behalve eenige agenten van brandverzekeringen ook ge bruik gemaakt een viertal gemeenteraads leden en leden van de Kamer van Koophan del. Nadat de hoer. 8. J. van Duinen de ver gadering geopend had, werd het woord ge geven aan den heer 'Schuurman. Spr. ging in breede trekken de wordingsgeschiedenis van de brandverzekeringen na. Reeds in de 14e eeuw werden in Duitschland gemeente brandverzekeringen opgericht in zooge naamde gilden. In 1718 werd te Berlijn de Eerste groote brandverzekering en in 1820 de le Duitsche particuliere verzekering ge vestigd met 117 milliard vertsekeringskapi- taal, en in de laatste jaren treedt deze tak van verzekering hoe langer hoe meer op den voorgrond. Het woTdt ingezien en dat noemt spr. een gelukkig verschijnsel dat de gemeente volgens de gemeentewet plaat selijke Brandassurantic Maatschappijen jnoet oprichten aan de hand van onderlinge waarborg, hetgeen een openbaar en maat- j schappelijk belang is. In het belang van de gemeente zou eeu eigen verzekering ook meebrengen dat men de kosten van de brandweer uit de verzekering zou kunnen bestrijden. Spr. is daarom voor verplichte brandverzekering, van gemeentewege gere- I gekl. Hier te 1 an die ontstonden, in. de 18e eeuw te Amsterdam en Rotterdam de eer st© brandverzekeringen, te Groningen zag in 1794 een dergelijke Maatschappij liet le venslicht. Een merkwaardig verschijnsel noemt spr. het dat vah 1816 tot 1830 vijf tien groote Maatschappijen werden opge richt, en vóór 1900 waren er alleen hier te lande 70 groote Naaml. Yennootschappen geconstitueerd. Spr. geeft de voorkeur aan onderlinge Maatschappijen, boven de N. V. Dc grie ven, die echter vooral op het platte land bestaan, komen hier te lande voornamelijk voor, omdat de maatschappijen niet, of zeer weinig van zich laten hooren door geen pu- j bliciteit te geven aan de rekening en ver- antwoording, wat in Duitschland bij de wet verplicht wordt. Om meer inzicht te krij gen in het beheer der Br. Maatschappijen beveelt spr. de lezing van het werkje van mr. Asser te Amsterdam aan. Spr. geeft met ernst daarom de voorkeur aan onderlinge gemeente brandverzekering, omdat het be heer geschiedt, ten minste dit kan ge schieden door de verzekerden zelf en om dat ze in 't algemeen veel gunstiger wer ken. In Duitschland waar de verplichting be staat om jaarlijks verslag uit te brengen van den stand der zaken der Maatschap pijen, is zulks duidelijk bewezen, hetgeen spr. met cijfers over de jaren 1905 en 1906 aantoont. In het verdere deel zijner lezing wijst spr. er op, dat de onderlinge maatschap pijen een goed bestuur moeten hebben, ge kozen door de deelnemers, en zeer duide lijke polisvoorwaardenvooral dit laatste laat bij vele maatschappijen heel wat l.e wenschen over. Voorts geen arbiters doch beslissing bij geschillen door de rechters, en al de verspreide goederen onder één po lis verzekeren. Verder geen te groot aantal agenten die de stad afloopen. Van de gelegenheid om den inleider vra gen te stellen maakte in de eerste plaats ge bruik de heer Th. Bianchi, die niet accoord gaat met den heer Schuurman, dat de N. V. niet in den geest van het publiek handelen. •De heer B. geeft voorbeelden aan dat deze soms zeer royaal hunne verzekerden behan delen en betoogt dat agenten dus de werk krachten voor de maatschappijen moeten zijn. Voorts zou spr. gaarne met cijfers willen zien aangetoond, dat ook hier te lande de onderlinge maatschappijen voor- deeliger werken dan de N. V. Tevens wijst hij op de hooge premiën, inleggelden en administratie kosten bij Onderlinge Maat schappijen b.v. bij den Boerenbond te Hoogland. Spr. is voor onderlinge verzeke ring, doch dan ook beslist plaatselijk. De heer H. M. E. Hubers is het niet met dén beer Bianehi eens, en schaart zicih aan de zijde van den heer Schuurhian, doch wil het grootste voordeel zien niet in ge meente-, maar in groote Onderlinge Maat schappijen. De heer Schuurman antwoordt den heer Bianchi dat de gevraagde cijfers niet aan wezig zijn en kan de concurrentie vrees bij de N. V. niet goedkeuren. Kleine brandjes uit te betalen kan spr. eerder af- dan goed keuren, daar zulks soms aanleiding tot on eerlijkheden bij de verzekerden geeft. Den heer Hubers antwoordt spr. dat de groote onderlinge brandverzekeringen eene zeer dure administratie hebben, en zoolang men geen verantwoording doet waar die gelden blijven, is spr. voor plaatselijke Onderlin ge (verzekering, die dan beter onder eigen, toezicht staat. De heer Van Duinen, bedankte den heer Schuurman voor zijne duidelijke en zake lijke uiteenzetting over het brandverzeke- riugwezen en de toehoorders voor hunno belangstelling in het behandelde onder werp. Op 10 Nov. geven Gerard Zalsman en Willem Andriessen een concert in Amicitia. Het Handelsblad van 13 October schrijft naar aanleiding van zulk een concert te Amsterdam Gerard Zalunian en Willem Andriessen1 be loofden ons drie concerten voor dit seizoen: er zijn belofte» diie minder aantrekkelijk zijn en die, bij haar vervulling, minder blijdschap ge ven zeggen we. nu hun eerste avond reeds voorbij is. Van Zalsman liederen te hooien, scheukt meestal voldoening, vaak genoten Willem Andriessen... maar we volgen zjjn eer. ste schreden op de hem helder toelaóhcnde loopbaan immers met levendige belangstelling en sympathie 1 Voor tie inrichting van hun eerste program ma alle hulde. Eerste helft Brahms, Schil, mann, Hugo Wolf; in de tweede helft tijdge- nootennieuwe composities van landgenoo- tendie er toch óók zijn mogen al zonden alle hooggeleerden op hen neerkijken of ze in 'n hoek zetten. Ze doen 't niet. Vrij algemeen bekend' is 't, dat er bij ons wat geschreven wordt, waard om de concertzaal binnen te bren. gen Tusschen de kennis en de daad echter is de afstand nog te groot. Daarom zijn de uitvoe rende kunstenaars te prijzen, die de daad ver richten en het Hollandsch publiek toeroepen ziedaar onze eigen zangers, onze eigen toondich ters, bewijzen van hun talent, liün oorspronke lijkheid, hun streven,, hun liefde voor schoon heid en muziek! Mogen zij er niet wezen, in on ze coneerteni? Hebben zij niiet behoefte aan er kenning en waardeering, Téoht op steun vau liuni landslui? Munten de liederen van een Mag- dëburgsehen muziekdirecteur de naam van Kaufmann ligt me versch in. 't geheugen bo ven die van Nedérlandsohe componisten onzer dagen zoo uit?... Daaromer was veel genot ini hot luisteren naar Zalsman, toen hij Brahms-liederen zong met Treue Liebe, Botschaft, Gehaininiiss, zijn slechts enkele genoemd en tot een teer mezza- voco zijn kloek en warm' orgaan dwong; even. zeer toen hij in liederen van Hugo Wolf als in Biterolf de macht en glans zijner stem ons in steeds zoo wel overwogen voordracht toonde. En wo lieten, niet zonder stijgende span. ning van aandacht en onbelemmerde ingeno menheid, ons boeien door Andriessen's piano spel, niet slechte bij het zangbegeleiden, voor al toen hij Schumann's pathetische variaties, genaamd' Symphonische Etuden, met een klaar heid in do stemvoering, een rijkdom van the ma-belichting en een beheersching dér forsehe pasnges ons voorfantaseerde, die den energie- ken poëtisch voelenden*, kunstenaar verraad den. Doch in heb tweede gedeelte van het program ma hadden we zoo ons bijzowier pleizier. Eens wat andere tint gaf dit aan d'en avond, wat andere stemming en ook iets verrassends. Wil lem Andriessen kwam er als componist voor den dag, een zangetje van lledd'ingius van dë Hei met de wolken zoo wit, en een liefdelied van Felix Rutten, 'beide eenvoudige, onpreten tieus© dingetjes, maar belangstelling opwekkend door muzikale trekjes, een zuivere declamatie van den tekst, een pianobegeleiding die, in het tweede, geheel in liet kaïakter de lente zon nigheid en bloeiende liefdé uit-zong. Dau was i er Filips Loots, van wien (geloof ik) te weinig in het licht onzer concertzalen komt. Hij be hoort tot onze oorspronkelijkon, tot hen, die iets eigens te zeggen hebben. Zijn zes kleine Chaiacterskizzen, ontstaan rta lezing van een groot epos van F. W. M'eber (het lijvig l>cok lag er te koop een te Zutphen vei vaardigde nadruk van het Duitsche gedicht), waren ook zonder die lectuur, met behulp van dé beknop- te opheldering in 't programmaboekje, te vol gen: ..vage schetsen," natuurlijk vaag, maar mooie karakteristieke muziek, met zoo vaag of ze was in hoofdtrekken onmiddelijk te ver staan. Door Andriessen met gloed' voorgedra- gen, verdienden zij ten volle aller toejuiching. Ph. Loots kan ook alleraardigste kinderliedjes schrijvenzie zijn 'bundeltjes Levensmorgen, maar dde mogen ook door groote menschen ge zongen worden, zonder dat we voor onbedui dendheid den neus ophalen. Tzuchtige, vluchtige kost, door zanger en pianist smakelijk opge diend. 1 Mei wenschte ik Zalsman's voordrachts- kunst wat sterker in de richting van dén hu- mor ontwikkeld. Zijn gelaat blijft aldoor zoo i'ii dén, ernstige» plooihij moest wat blij- I lachende trekken van Andriessen leenen als hij j aan de grapjes van Loots of aan Mahler's Lob <l:es 'hohen Verstandës met de leuke, pitoreske- j imitaties uitdrukking gaat geven. Waarschijn- lijk is van het nieuwe lied van Alphons Die- penbrock, Celebritat, nog meer ..te maken" wanneer de zanger de scherpe ironie van Goe the in feller licht weet te zetten. Diepenbrock wijst hem den weg. Toch, zooals Zalsman het reeds zong, zooals Andriessen al de geestigheden der illustreeren- de klavierpartij ons proeven deel was het luisteren een even fijne als zeldzame weelde, die naar herhaling d'cet verlangen. Niet voor 't eersb doet Diepenbrock. met Celebritat zich aan deze zijde zijner groote begaafdheid ken nen (men denke aan Den Uijl!), maar voor 't eerst wel vingen we zoo gretig op zijn hooge, kunstvolle uiting van muzikaal-literaire» luim. Zijn lied en dat van Goethe ware» één- van stijl en van geest geworden. Eén, praohtig 'beeld, en om Goethe's motto te bezigen. Mas im Leben uns verdriesst, Man im Bildë gern geniesst. S. Z. Uitvoering van Toonkunst op Dou- derdag 16 December 1909, ten 1\ uur n.m. Mis in C, L. van Beethoven. Die Kreuzfahrer, Niels Gade. Dirigent: M. W'. Petri. Solisten Mevrouw J. Gude-Petri (so praan), Utrecht; mej. Helena Tresling (Mezzo sopr.), Barmen; de heer Ben. de Bruijn (Tenor), Arnhem; de lieer Jac. Th Caro (Bas), Utrecht. BegeleidingOrcbestklasse van de mu ziekschool o. 1. v. d. heer G. K. G. van Aaken eri klavier mej. J. L. Wolter. (Toonkunst Nieuws.) Op den wissel bij de Utreclitsclie Poortbrug brak van morgen te half negen, de voor-as van een tramwagen, welke u'n do rails liep. Het duurde tot kwart voor 10 uur, alvo rens de weg weer vrij was. S t oom vaartbe rich ten. Opgave agentschap Alex. Mackintosh Co. Het s.s. Schlesien vertrok 30 Oct. van Buenos-Ayres. Het s.s. Westfalen vertrok 30 Oct. van Albany. Het s.s. Wurzburg arriveerde 31 Oct. te Bremen. Het s.s. Cassel passeerde 1 Nov. Lizard. Het s.s. Giessen arriveerde 1 Nov. te Montevideo. Het s.s. Skutari arriveerde 1 Nov. te Odessa. Het s.s. Friedr. dier Grosse vertrok 1 No vember van Antwerpen. Het s.s. Verflinger vertrok 1 Nov. van Antwerpen. Het s.s. Prinz Heinr. arriveerde 1 No vember te Marseille. Het s.s. Prinz Reg. Luitpold arriveerde 3 Nov. te Hongkong. Het s.s. Prinz Eitel Friedrich arriveerde 1 Nov. te Genua. Het s.s. Sigmavingen vertrok 1 Nov. van Funchal. Het s.s. Kais. Wilh. II arriveerde 2 No vember te Bremerhaven. Allen van de maatschappij Nord Deut sche Lloyd. TELEGRAFISCH WEERBERICHT Naar waarnemingen in den motgen van 4 November 1909. U'dtgedeeld door het Kon Kr Me' t>t' ie ae Bilt. Hoogste barometerstand 767.4 te Horta. Laagste 748.0 te Sevdisfjord. Verwachting tot den avond van 5 Nov. Zwakke wind uit noordelijke richtingen. Ge deeltelij bewolkt, weinig of geen regen. Weinig verandering van temperatuur Faillissement M. VAN DE WETERING Gzn., te WOUDENBERG. Do eenige uitdeelingslijst in dit faillissement is gedeponeerd ter Griffie van de Arrondiss»- monts-Reelitbank te Utreoht en van hot Kan tongerecht te Amersfoort. De Curator, Mr. II. J. VAN NOPPEN Jr. Utrecht, Heerenstraat 46. te LINSCHOTEN zal dit jaar plaats hebben op Vrijdag 3 December, 's morgens I I uur. Notaris G. A. DE GELDER. Conceit-bureau firma A. VERKOUT, Haarlem. Conceitzaal der Sociëteit „AMICITIA, AMERSFOORT. Woensdag 10 November 1909, des avonds 8 uur GERARD ZALSMAN, Bariton, Haarlem, en WILLEM ANDRIESSEN, Pianist Haarlem. Itliithmr Concertvleugel, Firma DUWAER NAESSENS, Kalverstraat 26, Amsterdam. Eutrtfe f 1.—. Kaart\ erkoop bij de Firma G. J. SLOTHOUWER, Boekhandel, en vóór den aanvang aan de zaal. Plaatsbespreking Woensdag 10 November des middags 12 uur. Schouwburg Utrecht. „De Hagespelers", onder leiding van EDUARD VERKADE. Maandag 8 November 1909. Blijspel in drie bedrijven van HUBERT HENRY DA VIES. ifêT' Successtuk van het Criterion-Theater te Londen. Aanvang halt acht ure. Prezen «Ier Plaatsen Balcon f 2.25, Stalles en le Amph. f2.—. le Zijloge f 1.75, Baignoires en 2e Amph. f 1.50. Parterre ƒ1. 3e Amph. f 0.80, 2o Zijloge f 0.75. 4e Amph. f 0,50. Gaanderij f 0.30. Plaatsbespreking voor aandeel!toudors Vrijdag van 1012 uur; voor hot publiek den zelfden dag (na loting) van 1 tot 3 uurverder Zaterdag en Maandag van 10 tot 12 en van 1 tot 3 uur. gevraagd tegen 1 Februari als MEID- A LLEE5, van goede getuigen voorzien, i Loon f 100. Zich aan te meidon 's avonds na 8 uur, j Arnhemscho weg 19. Een Burger Juffrouw biedt zich aan voor Ook genogen met jonge kinderen om te gaan, of in winkel behulpzaam te zyn. Br. lett. B. B. bur. v. d. blad. Er biedt zich aan tegen Februari eene bekwame liefst in een deftig gezin, ook niet onge negen als Noodhulp, voorzien van goede getuigen. Br. fr. No. 2'23, Alg. Adv.- Bureau, M. 31. COUYEE, den Haag. Met 1 Febr. biedt zich aan eene flinke I P. G., van goede getuigen voorzien. Br. fr. lett. M., aan den Boekh. F. F. KUIPER, te Amerongen. I Wegens huwelyk der tegenwoordige j wordt met 1 Februari verlangd eene bekwame j boven 23 jaren, v. g. g. v., des zomers buiten, 's winters den Haag. Franco brieven Douairière LUDEN, gob. Bar" van Pallandt, Villa Esperanza, Lunteren, Gelderland. In een goed bekend Hotel-Pension in do omgeving van AMERSFOORT, wordt voor de wintermaanden aan Heeren of Dames, met of zonder kinderen, tot goedkoope prijzen. Brieven franco onder ,lett. X Y Z aan het bureau van dit blad. In een tydelijk te Amersfoort vertoevend gezin met kinderen wordt met 1 December a. s. tegen ruim salaris gevraagd een van den P. G., extern, voor het voeren van de huishouding. Brieven onder lett. V. K. aan VALKHOFF's Hofboekh., Amersfoort. De Hooiste boekeu van Erckmann- Cliatrian voor 30 ets. 1. De JLoteling van 1813. 2. Waterloo. 3. Jufier Theresa. 4. Huig de Wolf. 5. Dokter Hathens. 0. Vriend Frits. Fllf work> nieuwste uitgaaf, verkoopen wij Dllk voor slechts 50 Cent, keurig ge- I bonden voor slechts 75 Cent. Alle 6 deelen voor slechts f 3.—, 1 in 6 Prachtbanden voor slechts f 1.50. Te bekomen bij D. BOLLE, Bazaar van I Goedkoope Boeken te Rotterdam. Franco na ontvangst van Postwissel, waarop be halve verlangd Ko. vermeld is: Cliatrlan. |l fï] I l== Hel beshe 1Ü Mondwater Ler Wereld f M Het zoo gunstig bekende is weder verkrijgbaar. MUURHUIZEN 15. Telefoon 40. MOLLKBUISTBAAT W. Telefoon 141. Voeren effectenorders uit aan Binnen- en Buiten- iandsohe Beurzen. Deposito. Prolongatie. vraagt te kotrp de firma CONSTANT Co. te Luik. Loupen, Leesglazen, Compassen, Curvimeters, Windkussens, IJszakken, alle soorten Spuiten Ondersteeken, Hospitaaldoek, Bulk- en Breukbanden en meer Optische-, Geneeskundige-, Verband- en Ziekenverpleglngs-Artikelen. 1. klas Artikelen. Billijke prijzen. Eigen Reparatie- en Slijpinrichting bij Instrumentmaker. -i- Langestraat 42.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3